'Je moet het in ere houden, want vrijheid is niet vanzelfsprekend' 'Ligging aan het water geeft Geen aanwijzingen voor een misdrijf gevoel van een OPEN DAG vakantiedorp' A58 dicht na schietpartij Geschiedenis boerenfamilie Quakkelaar te boek gesteld 1 N00M Tholen in bedrijf Belgische onderscheiding voor Simon Nieuwkoop uit Tholen Familie Hermans uit Tholen koopt huis in Waterfront fase II Donderdag 26 januari 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Gemeentesecretaris Simon Nieuwkoop (57) is vrijdag in het Mauritshuis in Willemstad benoemd tot Ridder in de Kroonorde. Hij kreeg deze Belgische koninklijke onder scheiding voor zijn jarenlange inzet voor de herdenking van de Rhenusramp. Ambassadeur Frank Geerkens reik te de onderscheiding uit in bijzijn van familie, vrienden en collega's. Kroonorde Beduusd Kroonorde Leger viert mijlpaal met gratis soep Andermans veren in Meulvliet Gemeente naar bank plan Suzannapolder Trouw Bootramp Wethouders Klederdracht Meisje (9) zwaargewond in Sint-Maartensdijk Maatwerk N00M SINT-MAARTENSDIJK 3 FEBRUARI 2012 Vooruitgang op, zowel met de auto als fiets." Ook de dochters van Michel en Jolanda gaan er straks op vooniit. „School is straks twee kilometer minder fiet sen", zegt Jolanda. Het enige dat hun nog in de weg staat is de verkoop van hun bestaande woning in Oran jerie in Tholen. Meer informatie over Waterfront fase II op www.water- frontfase2.nl. (Advertentie LM.) De herdenking van de Rhenusramp op tweede pinksterdag heeft indruk gemaakt op de ambassadeur van Bel gië in Den Haag, Frank Geerkens. Hij is een jaar ambassadeur en in die periode voor verschillende plechtig heden en herdenkingen uitgenodigd. „De herdenking in Willemstad is de dierbaarste die ik tot nu toe in Neder land heb meegemaakt." Jaarlijks her denken honderden Belgen en Neder landers de scheepsramp met de Rhenus 127 die op 30 mei 1940 ter hoogte van Willemstad op een mijn voer. Daarbij kwamen, volgens de of ficiële cijfers 167 Belgische krijgsge vangenen om het leven. Geerkens roemde de Nederlandse steun en de jarenlange inzet bij de herdenkingsceremonie. Niet zonder reden kregen Simon Nieuwkoop. Toos in 't Veld, Puck Böhm en Peter Gram vrijdag een Belgische konink lijke onderscheiding uitgereikt in Willemstad. .Zonder hun inzet zou de herdenking niet meer bestaan", zei hij. Nieuwkoop, sinds 1977 be trokken bij de herdenking in zijn ge boorteplaats werd als enige benoemd tot Ridder in de Kroonorde. De ove rige drie werden benoemd tot Ridder in de Orde van Leopold II. De uitreiking was voor de Thoolse gemeentesecretaris geen verrassing meer. Houden we in Nederland de toekenning van de lintjes altijd tot op het laatste moment geheim, de Bel gen doen dat anders. Al op 8 decem ber ruim een maand voor de officië le bekendmaking, viel bij Simon Nieuwkoop een brief op de deurmat, waarin uit naam van Koning Albert II, het nieuws werd gebracht. „Be duusd was ik bij het openen van de brief', zegt Nieuwkoop. „Het over komt je. maar je beseft het pas uren later." Tcx-h is het niet voor het eerst dat de geboren en getogen Willem- stadter een koninklijke onderschei ding krijgt. „Het is de derde", zegt hij. Nieuwkoop werd in 2009 in Tho len benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau en in 1995 in de Orde van Leopold II, een Belgische Koninklijke onderscheiding. „Deze benoeming tot Ridder in de Kroonor de, is in feite een opwaardering." Met de medaille net opgespeld kre gen de gedecoreerden de gelegen heid een toespraak te houden. Nog een verschil met de Nederlandse tra ditie. „In Nederland niet gebruike lijk, dat weet ik", zei Johan Vinck van het Belgische comité Willemstad 1940. „Vandaag zijn wij wat minder bescheiden dan de Nederlanders." Het comité heeft de vier Nederlan ders vcxirgedragen voor de Belgische onderscheiding. „Diegene die zich geroepen voelen, zijn vrij het woord te nemen", zei Vinck. Simon Nieuwkoop maakte hier als eerste dankbaar gebruik van. Hij had zijn woorden zorgvuldig op papier gezet. „Blij en verrast maar tegelij kertijd beduusd was ik", zei Nieuw koop. Hij beschouwt de onderschei ding als waardering en erkenning voor de dappere mensen uit Willem stad die de slachtoffers destijds ge borgen en begraven hebben. „En verder is het een waardering voor de comités en vrijwilligers die jaarlijks belangeloos bijdragen dat de herden king kan blijven bestaan. Zonder hen was dit niet mogelijk. Waarom het herdenken zo belangrijk is, illus treerde Nieuwkoop aan de hand van een aantal citaten die hij had gele zen op de website www.oorlogsmu- De Kroonorde is een van de drie nationale Belgische orden, naast de Leopoldsorde en de Orde van Leopold II. De orde werd op 15 oktober 1897 als 'Orde de la Couronne' ingesteld door Leopold II, koning van België. Behalve koning der Belgen was hij ook eige naar van het Afrikaanse land Congo. Mensen kregen de onder scheiding voor belangrijke artistieke, letterkundige of wetenschap pelijke verdiensten, verdiensten in de commerciële of industriële wereld of voor langdurige trouwe dienst aan het land. Het erete ken van de orde is een kruis met vijf wit geëmailleerde armen en tien punten. Op het centrale blauwe medaillon is een zilveren beu- gelkroon aangebracht. Op de keerzijde staat een dubbele 'L', het monogram van de stichter. Als verhoging wordt een zilveren lau werkrans met groen geëmailleerde bladeren tussen lint en klei nood bevestigd. Op de keerzijde staat het Franse motto Travail et Progrès, indertijd de wapenspreuk van Belgisch Congo. Zaterdag deelt het Leger des Heils op de Markt in Sint-Maartensdijk gratis soep uit. Dat gebqurt ter gele genheid van het 125-jarige bestaan van de christelijke hulporganisatie. Vorig jaar opende het Leger een dienstencentrum in de Radda Bar- nenstraat. Nu gaat het Leger de straat op met 'hartverwarmende soep.' In de vorm van een estafette zullen raadsleden en b. en w. de soep uitdelen aan het (winkelend) publiek, 125 minuten lang. Vanaf vijf voor twaalf 's middags. De raamovereenkomst die de ge meente in december afsloot met pro jectontwikkelaar Suzannapolder b.v. voor de ontwikkeling van het Ha vengebied in Sint-Annaland zal ter inzage gegeven worden aan één of meerdere banken. Dat voorstel doen b. en w. aan de gemeenteraad. Voor de rest blijft de inhoud geheim van wege de onderhandelingen die nog met diverse andere partijen gevoerd moeten worden. Namens de ge meente ondertekende burgemeester Nuis in december de overeenkomst, namens Suzannapolder deed Gert Jan Koning dat. Samen zijn ze nu deel van de grondexploitatiemaat schappij. Eind mei moet de gemeen teraad een samenwerkingscontract vaststellen. Daar wordt nog over on derhandeld. De raamovereenkomst geldt niet voor heel het gebied, maar voor de bouw van woningen in de Kleine Suzannapolder en het ge bouw dat op de plek van de silo van de CZAV moet verrijzen. Vopr de andere onderdelen, het Havenplein en de andere drie appartementen op de kade, doet de gemeente zaken met Heijmans Bouw Zeeland. Het voor stel wordt woensdag besproken in de openbare commissie bestuurszaken. De A58 is woensdagochtend rond twee uur tussen Yerseke en de afrit Tholen/Rilland afgesloten na een schietpartij op drie verdachten. De politie verdenkt het drietal van een poging tot overval op een vrachtwa genchauffeur in Moerdijk, eerder die nacht. Een arrestatieteam heeft de verdachten ter hoogte van Krab- bendijke aangehouden en neerge schoten. Ze zijn daarbij niet levens gevaarlijk gewond geraakt. Door de afsluiting van de snelweg ontstond op beide weghelften een kilometer slange file. Uit West-Brabant vier eeuwen op Tholen gewoond en gewerkt Simon Nieuwkoop samen met zijn vrouw Ineke, dochter Laura en zoon Thomas. sea.nl. Een daarvan las hij voor. „Ik citeer: 'Enkele dagen geleden mocht ik de website van de Belgische be graafplaats in Willemstad ontdekken. Ontroerd als ik was heb ik contact gelegd en informatie ontvangen. Mijn vaders jongste broer en diens schoonbroer zaten op de Rhenus 127 die op de mijn kwam, samen met zo veel anderen hebben zij hun leven gegeven voor België en Nederland. Via deze weg wil ik allen danken die hulp aan de slachtoffers hebben ge boden en gezorgd hebben voor een laatste rustplaats. Dank u, dank u.' Bijna 72 jaar na de ramp met de Rhe nus blijft Simon Nieuwkoop zich ook in de toekomst inzetten voor de herdenking. .Zolang de gezondheid het toelaat", zegt hij. Nieuwkoop zet zich sinds 1977 in voor de herden king van Belgische krijgsgevangen die omkwamen bij de scheepsramp. Van hen liggen er 134 begraven op een erebegraafplaats bij het haven hoofd in Willemstad. Daar vindt jaarlijkse de herdenking plaats. „Als kind ging ik daar al heen", zegt Nieuwkoop. „Bloemleggen, dat deed je gewoon." Na zijn militaire dienst plicht solliciteerde hij bij de gemeen te Willemstad. „Eén van de vragen die ik kreeg, vergeet ik nooit meer. Of ik bereid was mee te doen aan de herdenking. Daar kon ik niet anders dan volmondig 'ja' op antwoorden." Zelfs toen hij in 1999 de gemeente Willemstad verruilde voor Tholen, bleef hij trouw. „De herdenking van een ramp als deze. met zoveel gevol gen, kun en mag je niet zomaar af schaffen." Burgemeester van Moerdijk, Jac Klijs, sloot zich bij die woorden aan. „Het is bijzonder dat mensen 72 jaar na dato nog altijd herdenken. Dat moet je in ere houdenzodat ook jon ge mensen weten dat vrijheid niet vanzelfsprekend is." De belangstelling voor de herden king is door de jaren heen teruggelo pen. Trok de ceremonie in de jaren zeventig en tachtig tientallen busla dingen mensen, tegenwoordig ko men er hooguit driehonderd mensen. Van hen nog altijd veel nabestaanden De organisatie van de jaarlijkse Dodenhulde berust bij het Bel gisch comité Willemstad 1940 en een Willemstads comité met als voorzitter Simon Nieuwkoop, Toos in 't Veld en Puck Böhm. Reeds in mei 1945 stond het bevrijde Willemstad stil bij de bootramp. Vijf jaar later werd het monument op de erebegraaf plaats onthuld, waar jaarlijks honderden mensen buigen uit re spect voor de slachtoffers van toen. De Rhenus 127 is twee maanden na de ramp gelicht en vaart onder Roemeense vlag. Onder de titel 'Het geslacht Quackelaer. Een Zeeuwse familie, 1565 tot 2011' beschrijft Annemine Scheffer-Fijn uit Dieren de familie van haar grootmoeder Jacomina Quakkelaar. Het 200 pagina's tellende, rijk geïl lustreerde, boek is niet alleen een overzicht van de familieleden, maar geeft ook een inki jkje in hun bestaan - met alle lief en leed - door de eeuwen heen. De Quakkelaars woonden vóór 1600 al op het eiland Tho len. De laatste telg overleed er begin jaren tachtig van de vorige eeuw. en twee overlevenden. Hun verhaal is overgebracht op kinderen en klein kinderen Zo houden ze de herden king levend. De Vlaming Jos Save- niers (89) is vanaf 1957 betrokken bij de herdenking en aanwezig tij dens de huldiging. Hij is spreekt vol lof over de jaarlijkse herdenking. „Het is altijd heel goed geregeld. Hulde daarvoor." De weeskamerarchieven, waarin boedels van overledenen ten behoe ve van hun kinderen werden geregi streerd, leverden mevrouw Scheffer de oudste gegevens op over Thoolse voorouders Quakkelaar. Querin of Crijn Janss Quackelaer overleed in maart 1611 in Tholen. Zijn vader Jan bezat een boerderij in Corte Venne onder Woensdrecht. Deze Jan woonde na 1580 in Oud-Vossemeer, mogelijk was hij gevlucht voor het krijgsgeweld tussen de Staatse troe pen en die van de Spaansgezinde markies van Bergen op Zoom. Jans kleinzoon Huijbrecht Marijnisse boerde in de zeventiende eeuw op de Gankelhoeve. En Huijbrechts zoon Marijnis Quackelaer was op zijn beurt boer op de Gortzak in de Scha- kerloopolder. Diens broer Stoffel Hubrechtse is de stamvader van alle nog levende naamdragers Quakke laar en Kwakkelaar. Deze variant is in de negentiende eeuw in Drenthe ontstaan, waar drie weeskinderen Quakkelaar werden opgevoed in de kolonie Frederiksoord van de Maat schappij van Weldadigheid. De oud ste, Laurens, kreeg onderwijs op het Instituut Wateren (landbouwschool) en van hem stammen de huidige Kwakkelaars af. Inmiddels daalde de familie op de maatschappelijke ladder. Van welgestelde boeren die deel uitmaakten van het dorpsbe stuur, werden het in toenemende mate mensen die hun geld verdien den als keuterboer of als arbeider. Halverwege de achttiende eeuw ves tigde Pieter Quakkelaar zich in Poortvliet, zijn zoon Gabriël be woonde er een huis in de Lange- of Wijngaardstraat. Hij was schoenma ker, en verkocht in 1800 de herberg Het Witte Paard die aan de Markt stond. Gabriël was twee keer ge trouwd en kreeg achttien kinderen. Van nummer dertien stamt de tak Quakkelaar in Velsen-IJmuiden. van nummer dertien de tak in Goes. Kind nummer hchttien was een dochter, die een buitenechtelijke zoon Gabriël kreeg. Deze verhuisde uit Poortvliet naar Kruiningen en was de vader van mevrouw Scheffers oma die in Schore ter we reld kwam. Een latere Pieter Quakkelaar vestig de rond 1800 een logement op de Markt in Sint-Maartensdijk dat later de naam Hof van Holland kreeg. Vier leden uit deze tak brachten het tot wethouder: Bartel in Sint-Maar tensdijk. Johan (aannemer) in Vlis- singen. Domus (arts) in Sint-Anna land en Cornelis Marinus in Sint-Maartensdijk. Johan voerde de achternaam Verkuyl Quakkelaar, legde de spoorweg Terneuzen-Gent aan en was voorzitter van de Kamer van Koophandel. Annemine Scheffer wijdt een hoofd stuk aan Quakkelaar-vrouwen die klederdracht hebben gedragen. Ver der gaat ze in op familieleden die in het begin van de twintigste eeuw naar de Verenigde Staten zijn geëmi greerd. In dat land wonen nu 38 mensen met de achternaam Quakke laar, bijna de helft daarvan in Mi chigan. In Nederland zijn er 122 naamdragers, en 56 die Kwakkelaar heten. De auteur heeft een tweede ling aangebracht in haar boek. In het eerste deel beschrijft ze de familie geschiedenis, waarbij ze ook ingaat op de historie van de plaatsen waar Quakkelaars hebben gewoond. Het tweede deel is een overzicht van de familiestamboom. Deze begint met Adriaen Janss Quackelaer, die in 1565 wordt genoemd in de cijnsboe ken van het markiezaat van Bergen op Zoom. Voor belangstellenden is het boek 'Het Geslacht Quackelaer, Een Zeeuwse familie, 1565 tot 2011' verkrijgbaar bij de auteur, e-mail aa.scheffer@upcmail.nl. Architect Rob Ligteringen met Michel, Jolanda en dochter Eline Hermans. Naast het radioprogramma van de AVRO Andermans Veren en de ge lijknamige televisieserie was zater dag in Meulvliet het theaterpubliek aan de beurt. Zes musici brachten zesentwintig liedjes uit verleden en heden ten gehore. ,X)at deden ze op ingetogen wijze maar met hilarische sketches", zegt Jeanne Kettelerij. die bij de voorstelling aanwezig was. .Jelle Amersfoort bracht het publiek met zijn aanstekelijke mimiek vaak aan het lachen, terwijl Johan Hooge- boom het publiek al zingend mee kreeg met Tante Constance en Tante Math i 1de. Zoekend naar de tekst en met gedreven pianospel kwam dit lied tot een prachtig slot. Ludo en Femke van der Winkel gaven ondersteuning op contrabas en vioolVia de beeld schermen van oude televisietoestellen sprak Kick van der Veer het publiek toe. „Typisch 'Andersmans Veren' oude stijl", zegt Kettelerij. „De liefde voor het lied en de muziek straalde tijdens de voorstelling van het podi um af. Dat maakte deze avond ont roerend en verrassend mooi. Alleen jammer dat de zaal niet vol was." De uitgangspunten voor het provinci aal sportbeleid zijn door gedeputeer de staten vastgesteld. Er is voor 2012 een half miljoen beschikbaar: drie ton voor subsidieaanvragen (top)sport- evenementen/kemsporten; een ton voor evenementenkalender, (sport)- landkaart. ondersteuning kernsport- plannen en bijeenkomsten met het veld; 75 mille voor evenementenmar- keting; 25 mille voor creëren part nership tussen sport en bedrijfsleven. De herberg Het Witte Paard, aan de Markt in Poortvliet, te zien achter de paarden, was in 1800 eigendom van Gabriël Quakkelaar. De verwondingen die het 9-jarige meisje woensdagavond in de woning aan de Zuidsingel in Sint-Maartensdijk opliep zijn niet veroorzaakt door geweld. Volgens de politie zijn er geen aanwijzingen voor een mis drijf gevonden. In de huurwoning van Stadlander wonen vier volwassenen en 6 kinde ren. Ze komen uit Somalië en leiden een teruggetrokken bestaan. Volgens de buren vertonen ze zich niet vaak buiten. De politie heeft verschillen de getuigen gehoord, familieleden maar ook personen buiten de fami lie. Ook is een buurtonderzoek ge houden. Vrijdag meldde de politie dat ook uit het forensische onder zoek voorlopig gebleken is dat in de woning geen misdrijf is gepleegd. Het kind werd 's avonds door fami lieleden in het huis zwaargewond aangetroffen. Ze zou zich bij het spelen met een touw verwond heb ben nadat ze van de trap zou zijn ge vallen. Na de melding kwamen twee ambulances uit Bergen op Zoom naar de Zuidsingel. Ook een trauma- team dat eerder op de Krabben- kreekweg was bij het ongeval met een 61-jarige Vossemeerder, kwam naar Sint-Maartensdijk.- Bewoners in de buurt schrokken van de sirenes en de zwaailichten van de hulpverle ners en de politie. Het kind werd gereanimeerd en naar het ziekenhuis in Rotterdam overge bracht. Naar omstandigheden maakt ze het goed. Nadat de ambulances waren vertrokken, bleef de politie nog geruime tijd in het pand om er achter te komen wat er precies ge beurd was. De sirenes en zwaailich ten trokken veel publiek naar de Zuidsingel. Een vrij uitzicht op liet water en de binnenstad. Wat wil een Tholenaar nog meer. Michel (40) en Jolanda Hermans(38) vielen anderhalf jaar terug als een blok voor de twee-onder-een-kapwoning aan Slikkcnburg in de wijk Waterfront II in Tholen.,J)e ligging geeft het gevoel van een vakantiedorp", aldus Jolanda. Bewust kozen ze voor kavel 21. Want niet het huis, maar de ligging was voor het Thoolse gezin door slaggevend. „We varen graag", zegt Michel. „Dan wil je als het even kan ook uitzicht op het water." Daar heeft bouwbedrijf RMbouw uit Til burg in het ontwerp van de woning rekening mee gehouden. Aan de zij kant van het huis is een extra raam opgenomen met uitzicht op de baai van Duivendijk. Kopers krijgen bij het Tilburgse bouwbedrijf alle vrijheid. „Confec- tiebouw werkt tegenwoordig niet meer", zegt architect Rob Ligterin gen, verantwoordelijk voor het ont werp van de woning. .Mensen wil len maatwerk." Familie Hermans vormt daarin geen uitzondering. Vijf slaapkamers werden er vier waar door ruimte ontstond om de badka mer uit te breiden. „RMbouw betrekt je tot in de details bij de bouw van de woning", zegt Michel. „Niets gaat zonder overleg. Het is net een maat kostuum dat tot in de kleinste details wordt verzorgd. Die betrokkenheid is erg fijn. Je krijgt het gevoel dat je een eigen huis aan het bouwen bent." Het ontwerp van de twee-onder-een- kapwoning is niet nieuw. Aan de overkant van de weg staan vier van dergelijke woningen. „Die huizen dateren uit de eerste fase (2003) van VAN 14.00 TOT 20.00 UUR Een nieuw pand en 110-jarig bestaan! Kom ook! V ifrT schildersbedrijf bv Sint-Maartensdijk Kapelle Geulweg 33a, Sint-Maartensdijk Handelsweg 51 b, Kapelle T 0166-663804 T 0113-340235 E mfo@schildernoom.nl I www.schildernoom.nl Advertentie I.M. de wijk Waterfront" zegt Ligterin gen. Fase twee bestaat uit twintig woningen, waarvan de bouw van twee twee-onder-een-kapwoningen en twee watervilla's inmiddels is ge start. De overige woningen bouwt RMbouw afhankelijk van de vraag. „Door de economische recessie re aliseren we alleen de woningen die verkocht zijn", zegt Ligteringen. Wel gaan de heipalen alvast in de grond. .Zo voorkomen we overlast voor de wijk op een later moment." Familie Hermans kan niet wachten totdat week 28 op de kalender ver schijnt. Dat is de week waarin hun nieuwe huis wordt opgeleverd. „We gaan er in alle opzichten op vooruit", zegt Michel. „Een tuin op het zui den, een fraaier uitzicht, een groter huis (600 m3 inhoud) en nog centra ler ook. Je rijdt zo de Thoolse brug

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 9