'Inwoners moeten zelf actief werken aan de leefbaarheid' Sr 'Inwoners grootste groep recreanten' Kwaliteit, of mag het ook een beetje minder Cultuurraad instrument voor samenwerking DÉ SPECIALIST IN ZONNE-ENERGIE Enquête bevolking volgende stap voor bijstellen toekomstvisie Donderdag 26 januari 2012 eendrachtbode; de thooi.se courant 5 Concentratie van sportaccommodaties; al of niet in elke woonkern een basisschool en een bedrijventerrein; wo ningbouwprojecten faseren; de recreatie als motor van tal van ontwikkelingen; inwoners die de verantwoorde lijkheid nemen voor de leefbaarheid in hun buurt. Alle maal zaken die aan de orde kwamen tijdens de rondeta felconferentie over de toekomstvisie voor Tholen, donderdag in het gemeentehuis. Ontwikkelingen Regie bouwen Tien thema's De recreatie is de motor voor ontwikkelingen op Tholen, was één van de voorlopige conclusies van de bijeen komst over de toekomstvisie. De deelnemers aan het de bat waren het daar mee eens. Bij het trekken van dwars verbanden tussen de verschillende thema's dook de recreatie steeds op. Of het nu cultuur was, landschap, water of werken en winkelen. De een wil zich richten op de'watersport, de ander pleit voor afstemming met buur gemeenten. Een platform om onderling contacten te leg gen en afspraken te maken, krijgt steun. Afstemmen Stop pamperen School en leefbaarheid Deelnemers Strandfeest Vraagteken bij cultuur als vestigingsfactor Wethouder Van Dis: Tholen is een goudmijn voor toerist van elders Struikelblokken Een avond praten met vertegen woordigers van verschillehde groe peringen en instellingen uit de Thoolse samenleving leverde een aantal voorlopige conclusies op. Allereerst dat partijen veel meer moeten samenwerken om zaken te bereiken, en dat de gemeente dat moet faciliteren. Dat de recreatie een rol vervult als motor voor tal van ontwikkelingen. Dat inwoners de leefbaarheid zelf maken door ac tief te zijn. Dat werk en onderwijs belangrijk zijn voor de sociale sa menhang. En dat concentratie van voorzieningen bespreekbaar is als de kwaliteit dat vraagt. Twee kanttekeningen op deze eer ste conclusies kwamen al meteen. „Ik mis de verenigingen, terwijl die de smeerolie zijn van de samenle ving", vond Piet van der Vlies. En Joop de Boe nam afstand van de conclusie over de concentratie van voorzieningen. „Dat heb ik zo niet beleefd. Om de kwaliteit te verho gen kun je beter decentraliseren. Want concentreren tast de leefbaar heid en de kwaliteit van de woon kernen aan." De gemeente bekijkt of de acht jaar geleden opgestelde toekomstvisie Bestemming Tholen, die tot 2025 mee moet, bijstelling behoeft. De conferentie - voorafgegaan door discussie met betrokken partijen in themagroepen - is daarvoor de eer ste stap. Nu volgt een enquête on der de inwoners. Daarna worden scenario's ontworpen die besproken worden door burgemeester en wet houders en door de gemeenteraad. Na een terugkoppeling met de in woners zal de bijgestelde visie in juni worden vastgesteld door de ge meenteraad. Inmiddels zijn tal van ontwikkelin gen benoemd die gevolgen hebben voor de samenleving, en dus de vi sie. Algemene, zoals de vergrij zing/ontgroening en de bevolkings- krimp, het verdwijnen van voor zieningen, bezuinigingen bij de overheid en de individualisering. Maar ook specifiekere voor bepaal de thema's: ontlezing, diversere vrijetijdsbestedi ngschaal vergro ting, aanleg A4, internetaankopen, minder nieuwbouw van huizen, be hoefte van mensen aan rust, verzil- ting, zwaardere eisen aan vrijwilli gers, tweedeling in maatschappij, scheiding in wonen en zorg, schaal vergroting politieorganisatie, afne mende sociale controle, frequentere en kortere vakanties, hang naar au thentieke producten, groeiend draagvlak voor duurzaamheid, in troductie passend onderwijs en nieuwe onderwijsconcepten, aan dacht voor verkeersveiligheid, ver schraling openbaar vervoer op het platteland, toename goederenver- voeren de klimaatverandering. In de discussie werden krachtige uitspraken niet geschuwd. Direc teur Ton Ringersma van woning corporatie Stadlander vond dat de gemeente ten aanzien van woning bouw nadrukkelijker de regie zou moeten voeren. Als je tien bouwlo caties tegelijkertijd ontwikkelt, ge beurt er niets, stelde hij. Ook zou de gemeente wat hem betreft kriti scher moeten omgaan met de ruim- te-voor-ruimteregeling in het bui tengebied. „Als er al groen moet wijken voor stenen, stel dan eisen." Volgens aannemer Paul Deurloo is er veel te winnen op zogenaamde inbreidingslocaties, door toepassen van flexibel bouwen. Volgens Ko Droogendijk van Stadlander lijkt het bouwen van sta(terswoningen aantrekkelijker dan het is, het pro bleem is de doorstroming. „Er is in het verleden in de waan van de dag gebouwd en dat risico ligt wéér op de loer", waarschuwde hij. Gezien de groei van het aantal ouderen bouwt de corporatie alleen nog 'nultredewoningen'. „De gemeente zou particulieren erop moeten wij zen dat ze aanpasbaar of nultrede .moeten bouwen", vond Poula de Klerck van de werkgroep gehandi captenbeleid. Ine van Ommen van zorgcentrum De Schutse zei dat er aandacht moet zijn voor het zolang mogelijk zelfstandig laten wonen van ouderen in hun eigen omge ving. Maar in de ogen van Joost Zielstra van de SVRZ doet de ge meente op het terrein van wonen niets verkeerd. Waar Ron v.d. Graaf van de dorp stafel Sint-Maartensdijk/Scherpe- nisse de gehechtheid van mensen aan hun woning benadrukte, stel den André van Ast (Dorpsgemeen schap Sint-Annaland) en Flip de Rijke (Actief Stavenisse) dat het Tijdens een rondetafelconferentie in de raadzaal van het ge meentehuis is donderdag gesproken over de actualisatie van de toekomstvisie Bestemming Tholen 2025. In de weken daarvoor was in groepen over bepaalde thema's van gedachten gewis seld met vertegenwoordigers van organisaties, instellingen en verenigingen. Op de conferentie werden tien thema's besproken - steeds ingeleid door een wethouder of de burgemeester - door 26 deelnemers. Op de volle publieke tribune hoorden be langstellenden uit de themagroepen, gemeenteraadsleden en ambtenaren de discussie aan; een aantal mengde zich er in. Doel was om een beeld te krijgen van de ontwikkelingen en doe len, en van de rollen die partijen en gemeente spelen. De the ma's die aan bod kwamen: cultuur; werken, winkelen, economi sche potentie; wonen; landschap; openbare orde en veiligheid; welzijn, sociaal gezicht, samenleving met samenhang; recreatie; duurzaamheid; onderwijs; mobiliteit, water en een goed onder houden leef- en woonomgeving. „Recreatie zou hét speerpunt moe ten zijn de komende jaren", po neerde de burgemeester een stel ling. „Dat klinkt me goed in de oren", reageerde voorzitter André van Ast van Activa Sint-Annaland. Hij kreeg bijval van Bram Gunter van de dorpsgemeenschap en van Flip de Rijke van Actief Stavenisse. „Eike woonkern kan zijn eigen sterke punten uitdragen en de ge meente moet dat ondersteunen", al dus Van Ast. Campinghouder Mart van Nieuwen- huijzen gaf aan dat er nog jaarlijks groei zit in de bezetting van de Thoolse campings. Hij weet dat aan de toenemende promotie, maar zei er bij dat er nog een lange weg is te gaan. De rustzoeker, de fietsliefheb- ber, daar moet Tholen het volgens hem van hebben. Nanning-Jan Ho- ningh van Landschapsbeheer Zee land dacht bij landschap en recreatie allereerst aan de inwoners, die de streek kennen en ervan genieten. Maar hij benadrukte dat het polder landschap bijzonder is en aan toeris ten van elders getoond en toegelicht kan worden. De bekendheid van Tholen vergro ten, is voor de recreatie van belang. „Tholen is een goudmijn, maar we moeten van ons laten horen", ver woordde wethouder Van Dis het. Carol ien van Doorn van de water sportvereniging Sint-Arinaland wil de het breder trekken en vond het belangrijk wat je de eigen inwoners biedt. Als voorbeeld noemde ze de wandelboulevard die Sint-Annaland krijgt. „Dat maakt het wonen aan- Een aantal deelnemers aan de rondetafelconferentieV.l.n.r. Van der Kooij, Van Trigt, Deurloo, Van Nieuwenhuijzen, Van Doorn, Ausems, Otterman en Goedegebuure. Op de achtergrond luistert de CD A-gemeenteraadsfractie aandachtig. meer is dat ze liever in hun eigen woonkern willen blijven. Van Ast: „Ze vinden het veel belangrijker om dicht bij voorzieningen te wo nen en een goede parkeergelegen heid te hebben." Joop de Boe uit Poortvliet stelde onomwonden dat het afgelopen zou moeten zijn met het buitendijks bouwen van huizen, met het oog op het rijksbeleid ten aanzien van het creëren van over- loopgebieden voor de opvang van overtollig water. Nadrukkelijk kwam het openstellen van de zeedijken voor recreatief ge bruik aan de orde. Lilian Ausems van de VVV was er, net als Van Doorn, voorstander van. Weinig be grip was er voor het standpunt van de provincie om onderhoudswegen langs de zeedijken niét overal voor fietsers te willen openstellen. Bij Sint-Annaland wil ze dat het water schap een gedeelte met grond be dekt en er gras zaait. Het schap voelt daar niet voor. Dick van de Velde uit Tholen constateerde een omslag in het denken bij de provin cie, maar dat ligt volgens wethou der Van Dis anders. Niettemin steu nen gemeente, watersportvereni ging en Dorpsgemeenschap het wa terschap in zijn mening. Als discussieleider stelde burge meester Nuis de concentratie van voorzieningen aan de orde. bijvoor beeld één sportaccommodatie voor Oud-Vossemeer en Tholen. Centra liseren is op de lange termijn onont koombaar, vond Van der Graaf. Ook Van der Vlies was die mening toegedaan, gezien de bezuinigingen bij de overheid en de noodzaak om kwaliteit te behouden. „In de toe komst ontkom je niet aan samen werking of fusie tussen verenigin gen."' Van der Graaf vond dat de gemeente dé leefbaarheid veel meer moet begeleiden in plaats van regis seren. „Je moet de burger bewegen om actief te worden, dan ga je als overheid geld besparen. Stop met het pamperen van mensen. Geef ze gemeenschappelijke doelen, want daar willen 'ze zich voor inspan nen." Ten aanzien van het onderwijs werd de vraag opgeworpen of er over tien jaar nog in elke woonkern een basisschool zal zijn (nu zijn er 21 verdeeld over negen woonkernen). De meningen waren verdeeld. De betaalbaarheid van schoolgebou wen, de kwaliteit van het onder wijs, het aantal leerlingen en de leefbaarheid van woonkernen kwa men daarbij ter sprake. Volgens De Rijke en De Boe komen jonge ge zinnen niet in een kern wonen waar geen school is. „Onderwijs moet niet de problematiek van de leef baarheid in de dorpen betalen', vond onderwijsman Arno van Trigt. Ook projectontwikkelaar Wim van Breda stelde datje leelbaarheid niet alleen met een school overeind houdt. De grootte van een school en van een woonkern hoeven niet bepalend te zijn voor het handhaven van een school, zei Van Trigt. Voldoende personeel en aanbod van leerlingen, en de financiële situatie, de kwali teit, zijn volgens hem factoren die van belang zijn. Voor Van der Graaf en Gunter weegt kwaliteit zwaarder dan leefbaarheid, als het om' het be houd van een school gaat. „Kijk of je het onderscheid tussen christelijk en openbaar onderwijs kunt wegne men. Dan kun je ook twee bevol kingsgroepen samenbrengen en ontstaat een bredere kijk op de sa menleving", zei Van der Graaf. De Rijke zag dat niet zomaar gebeuren: „De complexiteit is enorm." Marjet Bakx uit Tholen vond het tijd om de discussie over het voortbestaan van kleine scholen aan te zwenge len. De Boe reageerde fel dat je fout bezig bent wanneer je de kwa liteit van het onderwijs in verband brengt met het aantal leerlingen. „Dat heb ik niet bedoeld. Maar hoe organiseer je het onderwijs", aldus Bakx. De deelnemers aan de rondetafelconferentie: F. de Rijke (Actief Stavenisse); A. van Ast en A. Gunter (Dorpsgemeenschap Sint- Annaland); N.J. Honingh (landschapsbeheer Zeeland); W. van Breda (CRA Vastgoed); J. Zielstra (SVRZ); R. Ringersma en K. Droogendijk (Stadlander); mevr. I. van Ommen (zorgcentrum De Schutse); P. v.d. Vlies (sportverenigingen); R. v.d. Graaf (dorps tafel Sint-Maartensdijk/Scherpenisse); E. Heerlien (Leger des Heils); mevr. P. de Klerck (werkgroep gehandicapten/cliënten raad); N. Jansen (jongerenraad); H. Roggeband (kerken); W. Brevet (TOF); H.J. van Dijke en P. Deurloo (OOT); H.J. ten Cate (ZLTO); J. Goedegebuure (bond van muziekgezelschappen); W. Otterman (bibliotheek Oosterschelde); mevr. L. Ausems (VW); mevr. C. van Doorn (watersportvereniging Sint-Annaland); M. van Nieuwenhuijzen (campings); A. van Trigt en M. v.d. Kooij (onderwijs). r trekkelijk." En een stukje cultureel erfgoed als de bietentocht - een vaartocht met oude zeilschepen. VVV-directeur Lilian Ausems on derschreef dat de grootste groep re creanten altijd de eigen bevolking is. Daarnaast heeft Tholen volgens haar volop kansen om de toerist van elders te trekken. „Maar ik denk dat je moet kiezen. Wat de watersport betreft is Tholen een uniek gebied, met een goed bereikbaar achterland. Daar kun je alle andere zaken aan ophangen", vond ze. Directeur Ton Ringersma van Stadlander dacht er anders over: „Ik denk dat elke ge meente zich zachtjesaan richt op het nautische aspect. Hier in de buurt steekt bijvoorbeeld Steenbergen daar sterk op in. Ik zou zeggen: stem het alstublieft met elkaar af." Op de publieke tribune gaf Siem Jansen aan dat er weliswaar hoog wordt opgegeven over de voorzie ningen voor de watersport, maar hij wees erop dat voor de duiksport nog wel het een en ander verbeterd kan worden. Terwijl ook die jaarlijks heel wat mensen naar Tholen trekt. Wethouder Van Dis had al gezegd dat Tholen onder water misschien nog wel mooier is dan Tholen vanaf het water. Hendrik Jan ten Cate van de ZLTO ging in op het recreatieve aspect van de agrarische sector. Hij noemde de bloeiende bloemenvelden, waar je regelmatig mensen bij ziet staan kij ken. „Maak daar fietsroutes voor." Ausems reageerde dat er al zo'n route bestaat en dat daar veel ge bruik van wordt gemaakt. Tonny De rondetafelconferentie over de actualisering van de Thoolse toekomstvisie 2025 werd donderdagavond benut om de inwoners alvast voor te bereiden op verschraling van het voorzieningenniveau. In de gemeente Reimerswaal loopt dezelfde discussie. Vanwege de bezuinigingen kan niet meer in elk dorp een dorpshuis of sportveld worden betaald. Die voorzieningen moeten in de drie grotere woonkernen worden geconcentreerd. De inwoners van de omliggende kleinere dorpen moeten dan een paar kilometer fietsen of auto rijden om mee te kunnen doen. Dat gebeurt al geruime tijd door een deel van de Tholenaren. Wie bijvoorbeeld volleybal wil spelen of badminton, moet naar Tholen waar AVC en Batho aan de touwtjes trekken. Korfballers van Emergo spelen 's zomers buiten in Sint-Maartensdijk en in de winter probe ren ze in Meulvliel de korf te vinden. Voor tafeltennisvereniging Smash in Sint-Annaland geldt hetzelfde. Het zijn sportverenigingen waarvan er maar 1 is, die een functie voor de inwoners van de hele gemeente Tholen vervullen. Ouders doen nogal eens een ritje om hun zoon of dochter naar de volley- of korfbal te brengen, zoals zovclen tijdelijk ook naar Steenbergen of Bergen op Zoom rijden voor zwemles in een binnenbad. Je hoort er niemand over mopperen, ze doen het gewoon. Wie datzelfde wil voor de voetbalsport, on dervindt meer weerstand. Burgemeester Nuis - 'ik heb een vrije rol' - gooide donderdagavond het balletje op om de voetballers van Tholen en Oud-Vosse- meer gezamenlijk met één sportaccommodatie te laten doen. Je ontkomt niet aan concentratie en fusie van sportverenigingen en -accommodaties", was het heldere antwoord van Tholense Boys-voorzitter Piet v.d. Vlies. „Dat kost minder en geeft kwalitatief betere voorzieningen." Ook Ron v.d. Graaf van de Dorpstafel Sint-Maartensdijk/Scherpenisse noemde concentratie van voorzieningen 'onontkoombaar'. Hij is nauw betrokken bij de activiteiten van het comité dat ijvert voor handhaving van een openluchtzwembad in Sint-Maartensdijk. Uit Oud-Vossemeer bleek niemand - behalve wethouder Hommel - aanwezig tijdens de rondetafelconferentie om te reageren. Niet alleen bij sportaccommodaties, maar ook bij de scholen kwam de con centratie aan de orde. Marjet Bakx, zorgcoordinator bij de tweede kJeinste openbare basisscholen, noemde 50-60 leerlingen op termijn te weinig om al les goed te kunnen blijven doen. Als je heel reëel bent, moeten we naar an dere oplossingen zoeken", vond ze. „Christelijk en openbaar samenvoe gen", was voor Ron v.d. Graaf de simpelste aanpak. Joop de Boe. vroeger directeur van de Eevliet in Poortvliet vond niet dat de kwaliteit van een school afhankelijk is van het aantal leerlingen. „Dat ligt aan de kwaliteit van het personeel! Zelf heb ik in 1964 een school met 50 leerlingen geleid en dat ging perfect!" Bij de twee onderwijs-vertegenwoordigers aan de ronde tafel, A. van Trigt en M. v.d. Kooij, stond kwaliteit op de eerste plaats. Een school in je eigen dorp is in hun ogen van minder belang. De voorzieningendiscussie deed zich eerder voor bij de reorganisatie van de bibliotheken. De inwoners van Poortvliet hadden nog heel graag hun biblio theek - waar actieve vrijwilligers de personeelskosten drukten - behouden. De geconcentreerde bieb in Tholen bood toen volgens het bibliotheek- en ge meentebestuur ook meer kwaliteit, maar de meeste bibliotheekbezoekers in Poortvliet waren tevreden met het lokale aanbod in hun eigen dorp. „Spreiding of concentratie van voorzieningen zijn belangrijke vraagstukken in de toekomstvisie 2025", zei wethouder Peter Hoek. Toen hoofd gemeen telijke ontwikkeling Yvonne Gerritsma. trekker van de toekomstvisie, als één van de conclusies 'concentratie als kwaliteit dat vraagt' op het scherm pro jecteerde. greep Joop de Boe naar de microfoon. Hij had de rondetafelconfe rentie zo niet beleefd. „Decentraliseren is beter voor de kwaliteit dan con centreren, want dat tast de leefbaarheid van de kleine dorpen aan", stelde de oud-schooldirecteur, gedeputeerde en burgemeester vast. De concentratie van voorzieningen blijft dus een spanningsveld, zoals het dat 40 jaar geleden bij de gemeentelijke herindeling al was. Het hangt van de gemeenteraadsle den af, of ze knopen durven doorhakken. Een goed evenwicht tussen beheer sing van de kosten, algemeen belang en behoud van de leefbaarheid in de kleinere dorpen zal de voorkeur hebben. De mobiliteit van veel inwoners is inmiddels zo groot, dat een paar kilometer rijden minder bezwaren oplevert dan 40 jaar geleden. Het zal echter wel ten koste gaan van voorzieningen en verenigingen, die - zoals de gemengde zangverengingen VZOS - echter soms ook langs natuurlijke weg hun bestaansrecht hebben overleefd. Een cultuurraad op Tholen zou een meerwaarde hebben. Instellingen en verenigingen die op cultureel en cultuurhistorisch gebied actief zijn, kunnen via zo'n raad zaken afstemmen waardoor versnippering wordt tegengegaan. Maar ze zou ook de mogelijkheid moeten krijgen om zelf iets te ondernemen. Het idee voor een Thoolse cultuur raad kwam naar voren tijdens een bijeenkomst rond het actualiseren van de toekomstvisie Bestemming Tholen 2025, zei wethouder Kees van Dis donderdag tijdens de ronde tafelconferentie. „Het argument was om versnippering tegen te gaan", aldus directeur Wim Otter man van de bibliotheek, reagerend op een vraag van burgemeester Nuis die als gespreksleider argumenten wilde horen voor het oprichten van een cultuurraad. Instellingen op cul tureel en cultuurhistorisch terrein zouden via de raad bezoekers op el- kaars activiteiten kunnen attende ren, zei Otterman. Ton Ringersma van woningcorporatie Stadlander wilde een stap verder gaan. „Zo'n raad moet geen adviesorgaan van de gemeente worden, maar de moge lijkheid krijgen om zelf dingen te ondernemen. De gemeente zou iets moeten loslaten, bijvoorbeeld een stukje budget aan de cultuurraad moeten overdragen", vond hij. On derwijsman Arno van Trigt gaf aan dat het belangrijk is dat ook jonge ren in de cultuurraad vertegenwoor digd zijn. Van Trigt zei, uit zijn jeugd in Tho len goede herinneringen te hebben aan de viering van Koninginnedag. Dat is ook cultuur en zoiets kan er bijvoorbeeld toe bijdragen dat jon geren er voor kiezen op Tholen te blijven wonen, of een argument zijn om terug te komen. Ringersma en projectontwikkelaar Wim van Breda hadden hun bedenkingen bij de stel ling dat cultuur een vestigingsfactor zou zijn. „Ik denk eerder dat het van belang is voor de mensen die hier wonen", aldus Ringersma. De eco nomie is volgens Van Breda als ves tigingsfactor het belangrijkst. In de themabijeenkomst was de ontsluiting van cultuurhistorie - zo wel gebouwen als landschapsele menten - als na te streven doel ge noemd. Zoals het organiseren van culturele activiteiten in monumen ten. Verder het benadrukken van cultuureducatie in het onderwijs, en het zien van de bibliotheek als ken nispartner. Nanning-Jan Honingh van Landschapsbeheer Zeeland miste het verband tussen landschap en cultuur, hoewel Van Dis de kre kenstructuur als cultuurhistorisch element had genoemd. Honingh doelde onder meer op agrarische elementen als de bijgebouwen van boerderijen die voor het toerisme ingericht zouden kunnen worden (overnachten in een voormalige bakkeet), en noemde fiets- en wan delroutes. VVV-directeur Lilian Ausems viel hem bij ten aanzien van de bijgebouwen: „Laat de men sen het beleven." André van Ast van de Dorpsgemeenschap Sint- Annaland onderstreepte de fietsrou tes en vond dat daar een verband kon zijn tussen cultuur en recreatie. André van Ast tweede van rechts) is blij met de recreatie als speerpunt. Rechts naast hem zit Flip de Rijke. En links Bram Gunter en Nanning-Jan Honingh. Breure vond dat de Thoolse kleder dracht bij activiteiten vaker naar buiten gebracht zou moeten wor den. En Joost Zielstra van de SVRZ verraste duidelijk met de medede ling dat het gebeurt dat ouderen zorg wordt geboden die met hun kinderen de vakantie op Tholen doorbrengen. Voor jongeren heeft Tholen niette min een beetje een saai imago, vond Niel Jansen van de jongerenraad. Hij pleitte voor het organiseren van activiteiten om hen te trekken, zoals 1 een strandfeest. Zowel Wim Brevet van de Thoolse ondememersfederatie als Caroline van Doorn onderschreven dat er een wisselwerking bestaal tussen ener zijds de recreatie en anderzijds de detailhandel en de horeca. Brevel: „In kernen met recreatie, zoals Sint- Annaland. is het in de zomer duide lijk drukker dan in de wintermaan den. Daarom juich ik de plannen toe voor het verbeteren van de recre atieve mogelijkheden aan de zuid kant van Tholen." VERVOLG VAN ST(X)FW EG Snelheid is nog zo'n punt waar veel Setallanders de Stoofweg met asso ciëren. „Het lijkt wel een race baan", zei Van 't Hof. „Nemen jul lie nog snelheidsremmende maat regelen?" Kees Slabbekoorn van het waterschap bekijkt of maatrege len noodzakelijk zijn. „Door fiet sers van de rijbaan te weren, win nen we al heel veel op het gebied van veiligheid." Daar zijn de men sen uit de zaal het niet mee eens. Gert-Jan Boudeling van de ZLTO haakt op de discussie in en zegt: „Alsjeblieft geen drempels, daar kan de landbouw niet mee over weg." Daar is begrip voor. Wel hoopt een meerderheid van de zaal dat de snelheid omlaag gaat. Het publiek is opgelucht dat het waterschap na ruim negen jaar ein delijk aandacht heeft voor de Stoof weg. Wel zijn er voor de uitvoering van fase twee. het doortrekken van het fietspad vanaf de Hoenderweg naar de Langeweg nog een aantal struikelblokken. Zo moeten de ei genaar van het volkstuinencom plex, de Hervormde Gemeente, grond afstaan voor de aanleg van het fietspad. Lau van 't Hof. be heerder van het complex, heeft aan gegeven dat de kerk en de gemeen te daar wel uit komen. Wat rest zijn twee particulieren. Eén daarvan is Iman van der Jagt van Langeweg 4. Hij moet 240 vierkante meter grond afstaan voor de aanleg van het fietspad. Een taxateur beoordeelt de waarde van de grond. Van der Jagt is benieuwd naar de uitkomst. „Want ik ga het niet weggeven." Voor het verwerven van de gronden neemt de gemeente alle tijd. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 5