Tholen voor aanpak laaggeletterdheid Bestuur Rode Kruis enkel Tholenaren '-est*- den Engelsman <^van Driel Cent van Dijke: 'Ais kleine jongen tekende ik al in een kladblokje' Kakofonie aan geluiden wordt concert na muziekles op Vossemeerse scholen binnen- en buiten schilder werk I' n00m ^SeIcos Binnenbrand noodlokalen Openluchtfilm over oorlog Donderdag 19 januari 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Het slagen van de gezamenlijke aanpak van laaggelet terdheid in Zeeland staat of valt met de bereidheid van de gemeenten. En aan die bereidheid schort het, volgens de provincie Zeeland. In het portefeuillehoudersoverleg onderwijs van de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten (VZG) blijkt dat er bij de Zeeuwse gemeenten onvol doende draagvlak is voor de gezamenlijke aanpak laag geletterdheid. Het bestuur van de Rode Kruis-afdeling Tholen/Reimers- waal bestaat een half jaar na de fusie nog altijd enkel en alleen uit Tholenaren. „Voor meer bestuurlijk evenwicht zou het mooi zijn als vrijwilligers uit Reimerswaal zich aanmelden als bestuurslid", zegt Jany Boogaard. Inschrijven voor talentenjacht Joth ATC Scheldestromen werkt echt!! ATC Scheldestromen HERENAFDELING Kostuums €100,- €149,- Jassen/jacks 40% korting Truien/vesten/overhemden Broeken 2 halen 1 betalen DAMESAFDELING Alle winterartikelen 1 st. 50% korting 2 st. 60% korting v.a. 3 st. 70% korting Jassen en hoeden halve p OVERHEMDEN v.a. 20,- PULLOVERS v.a. €25,- BROEKEN v.a. €29,95 fmumci,utcm Setallander exposeert schilderkunst in atrium gemeentehuis Tholen Natuur, architectuur en bloemen. Dat is wat Setallander Cent van Dijke (64) het liefst schildert. Niet abstract, maar zo realistisch mogelijk. Ieder detail tot in de punt jes uitgewerkt. Hij laat niets aan de verbeelding over. „Herkenbaarheid. Dat spreekt mensen aan", zegt Van Dijke. Schilderijen van Thoolse landschappen vormen de boventoon op de expositie in het .atrium van het ge meentehuis in Tholen. Inspiratie Topconditie Passie OVM deelt muziekinstrumenten uit aan 135 basisscholieren Grote zwarte koffers staan keurig op een rij in de gym zaal van Odéon, de thuishaven van de Oud-Vossemeers' Muziekvereniging (OVM) in Oud-Vossemeer. Ze wach ten donderdag op 135 leerlingen van de drie basisscho len in het dorp: Sint Anthonius, de Ark en Die Heene- trecht. De koffers bevatten elk een muziekinstrument en de kinderen komen die ophalen. Daarmee konden vrij dag de muzieklessen voor het project Samen Muziek Maken is Vet Cool van OVM beginnen. Bruikleen Spelen voor Maxima Protestantse Gemeente: 'Wat is de kerk waard?' Twitter met politie I 'Debat over debat' Joth sluit jaar af binnen begroting Acht van de dertien Zeeuwse ge meenten zijn bereid zich in te zetten. Tholen is er daar één van. net als Borsele. Hulst, Kapelle, Middel burg, Terneuzen, Vlissingen en Vee- re. Tholen onderkent het probleem, ziet een gemeentelijke rol voor de aanpak en wil laaggeletterdheid blij ven bestrijden. Sinds 2008 inves teert de gemeente in begeleiding van laaggeletterden door het aanbieden van cursussen. Doordat de gemeen telijke budgetten hiervoor drastisch gekort zijn, is Tholen voorstander van een gezamenlijke aanpak. Tho len wil zich beperken tot het voort zetten van de huidige activiteiten rondom het bestrijden van laaggelet terdheid. Reimerswaal, Schouwen-Duiveland en. Noord-Beveland hebben nog geen reactie gegeven aan de provin cie. De overige gemeenten zien geen toekomst in het project. Opvolger voorzitter Bert Stolk nog niet in vizier Reimerswaal had tot midden vorig jaar een eigen afdeling van het Rode Kruis. Door gebrek aan sturing ging die afdeling ten onder. Een fusie met de afdeling Tholen bood uitkomst, waardoor de Reimerswaalse afdeling van de hulporganisatie kon blijven bestaan. „Het is even wennen", zegt Boogaard. „Toch kan ik niet ontevre den zijn." Inmiddels is de eerste nieuwjaarsreceptie een feit. Donder dag kwamen 40 vrijwilligers bijeen in Ons Dorpshuis in Kruiningen. Daar blikte vice-voorzitter Chris de Neeff terug op een bewogen jaar. Met twee aspirant-bestuursleden, Mare Koopman (19) uit Sint-Maar tensdijk en Stephan Baaij (19) uit Tholen, ziet de toekomst er roos kleuriger uit. „Alleen komen ze niet uit Reimerswaal", zegt Boogaard. En dat terwijl de organisatie juist daar naar op zoek is. De twee nieuwelin gen worden door de zes bestuursle den op sleeptouw genomen. Dit voorjaar besluiten ze of zewel of niet deel willen uitmaken van het be stuur/Een opvolger voor Bert Stolk, twaalf jaar voorzitter van het Rode Kruis, is vooralsnog niet in het vi zier. Stolk kondigde vorig jaar aan te willen stoppen. „In het huidige be stuur is niemand die hem kan of wil opvolgen", zegt Boogaard. „Vind dan maar eens iemand van buitenaf." Boogaard hoopt dat er vrijwilligers uit Reimerswaal zijn die de taak op zich willen nemen. Tijdens de nieuwjaarsreceptie heeft de organisatie 17 vrijwilligers in het zonnetje gezet die tien jaar of langer vrijwilligerswerk verzorgen voor het Rode Kruis. Zeven van hen komen uit Poortvliet. In het zonnetje gezet zijn: mevr. R. Bolier-Geuze, mevr. I. Bolier-Nouwen, mevr. C. Bruin- Wisse, mevr. R.A. Jansen-Quist, me vr. C. Jansen-Slootmaker en mevr. B. Niemantsverdriet-Bolier. De overige tien zijn afkomstig uit Reimerswaal. Thoolse talenten kunnen zich in schrijven voor Tholen's got Talent. Dat is een talentenjacht van de jon- gerenraad Tholen (Joth). De derde editie wordt op zaterdagavond 31 maart om acht uur gehouden in dorpshuis De Vossenkuil in Oud-Vos semeer. Muziek, dans, zang, cabaret en acrobatiek zijn de hoofdcatego rieën, maar ook andere optredens zijn in overleg mogelijk. Een driekoppige jury, waarvan de namen later bekend worden gemaakt, beoordeelt de op tredens. Opgeven kan tot 10 maart via de website van Joth, jongeren- raadtholen.nl. Zowel deelname als entree is gratis. De Joth had maan dagavond nog hoofdbrekens over de kosten die zij moet maken voor de organisatie van het evenement. Op de begroting is er 3000 euro voor be schikbaar, maar bij het berekenen van de kosten van deze editie was het resultaat een overschrijding van 800 euro. Een extra kostenpost die er dit jaar is bijgekomen is het instellen van een beveiliger. Het meeste geld is gereserveerd voor licht en geluid: 1785 euro. De Joth had er ruim an derhalf uur voor nodig om te kijken waar ze kon nijpen. De deelnemers wordt voorafgaand aan het evene ment een coaching aangeboden. Ge raamde kosten: 800 euro. Jongeren werker Ingrid Bras bood aan om die kostenpost onder het project Let's move around van het jeugd- en jon gerenwerk te laten vallen. „Het heeft te maken met talentontwikkeling." De jongerenraad opperde zelf het idee om sponsors te zoeken voor dat bedrag. Zit je thuis zonder werk en vind je het moeilijk om weer aan de slag te gaan? Arbeidstrainingscentrum Scheldestromen blijkt echt te werken! Kijk voor praktijkverhalen op onze website: Arbeidstrainingscentrum 4421 BG Kapelle Tel.: 0113-34 10 95 www.atcscheldestromen.nl Voorstraat 15, 4697 EH Sint-Annaland, tel. fax (0166). 65 24 90 maandagmorgen gesloten, vrijdag koopavond De schilderwerken van Cent van Dijke zijn nog tot 16 februari te bezichtigen in het atrium van het gemeentehuis in Tholen. Het is puur toeval dat zijn werk in het atrium hangt. „In Tholender- wijs.de wekelijkse voorlichtingsru briek van de gemeente, stond een oproep voor kunstenaars. Daar heb ik op ingeschreven." Net achter de balie hangen sinds 9 januari zegen twintig schilderijen. Uiteenlopend van een zelfportret tot landschap pen en kleurrijke bloemen. „Kiek jes van Tholen", zegt Van Dijke. Het merendeel van de werken zijn aquarellen. Toch spitst de Setallandse. kunst schilder zich niet toe op één tech niek. Hij past in één werk vaak meerdere technieken toe. De hoofd lijnen zet Van Dijke op papier met Oost-Indische inkt. Met aquarelverf geeft hij kleur aan de gebouwen, landschappen, bloemen en boten. Het zijn zachte, natuurgetrouwe kleuren. Nooit fel en met uiterste precisie op papier gezet. Inspiratie haalt Van Dijke uit foto materiaal en uit zijn voormalige werk. Veertig jaar werkte hij voor het waterschap. Eerst als districts hoofd van Tholen, later als beleids medewerker waterbeheer. Het ei land kent hij als zijn broekzak. Het is niet verwonderlijk dat Van Dijke juist daar zijn inspiratie opdeed. Ook kunstschilders inspireren hem. „Rembrandt van Rijn, Johannes Vermeer. Dat kaliber." Abstracte kunst kan Van Dijke minder beko ren. „Soms zijn het niet meer dan een paar,vegen op een doek. Daar kan ik weinig mee. Bij mij moet een schilderij niets aan de verbeel ding overlaten." Dat is duidelijk te rug te zien in zijn werken, want zelfs de kleuren van de huizen zijn natuurgetrouw. Een enkele keer laat hij zijn fantasie de vrije loop. Zoals bij het schilderij van de Suzan- napolder in Sint-Annaland. „Daar staan geen bloemen, die heb ik zelf ingetekend." In veel werken komen verwijzingen terug naar zijn voormalige werk. Het Oosterscheldegemaal bij Poort vliet, daar waar nu journalist en schrijver Kees Slager woont, is er daar één van. De getijdehaven bij Stavenisse is een ander voorbeeld. „Stavenisse, en dan met name de dijk. Daar bewaar ik veel herinne ringen aan." Zo stond hij tijdens de storm van 2 januari 1976 als dijkbe- waker paraat op de dijk, terwijl zijn vrouw net bevallen was van hun dochter Mieke. „Dat vergeet je nooit meer. Later putje uit dat soort momenten inspiratie voor je kunst werken." Schilderen doet Van Dijke niet in het landschap, maar op basis van fotomateriaal dat hij door de jaren heen zelf heeft gemaakt. „Op ieder moment van de dag, zomer of win ter, kun je aan de slag. Dat werkt erg prettig." Thuis heeft hij een ei gen atelier waar hij ongeveer twee tot drie uur per week vertoeft. Be halve afgelopen jaar. „Het schilde ren staat op een laag pitje", zegt hij. „Op 7 juni beklim ik vanuit stich ting Stavoordó de Alpe d'Huez om geld op te halen voor KWF kanker bestrijding. Wekelijks train ik om in topconditie te blijven. Stiekem gaat daar veel tijd in zitten, waardoor ik minder tijd heb om achter mijn schildersezel weg te kruipen." Toch zet Van Dijke zeker geen streep onder zijn schilderhobby. In tegendeel. Na de beklimming wil hij weer volop aan de slag en mis schien wel opnieuw op les. Hoewel Van Dijke elf jaar schilder en tekenlessen volgde bij Jos Boo gaard in Sint-Annaland, is de passie in zijn jeugd ontstaan. „Als kleine jongen tekende ik al in een klad blokje", zegt hij. En dat bleef Cent doen, ook voor zijn werk. Na de middelbare school volgde hij de op leiding weg- en waterbouwkunde. „Daar heb ik technisch leren teke nen." Zijn opleiding tot bouwkun dige ziet Van Dijke als de basis voor wat hij nu produceert. Het is niet de eerste keer dat de Setallander exposeert. Eerder wa ren zijn werken te zien in zorgcen- .trum De Schutse in Sint-Annaland, op de braderie in het dorp en tijdens Kunst Kieke. Ook deed hij recente lijk mee aan de driejaarlijkse ama teurwedstrijd Talens Palet. Zijn boulevard van Vlissingen viel het buiten de prijzen. De tentoonstelling in het gemeente huis is nog tot en met 16 februari te bezichtigen. Het merendeel van de schilderijen is ook te koop. Rijk hoeft Van Dijke daar niet van te worden, wel moet het de kosten dekken. „Het is en blijft immers een hobby." De leerlingen van de drie basisscholen in Oud-Vossemeer ont\>angen een nieuw instrument. Het moet nog in elkaar gezet worden en dat vergt even wat concentratie. Deze klasgenootjes helpen elkaar. Advertentie I.M. Elk kind vanaf 8 jaar (groep 5) krijgt daarmee de kans kennis te maken met een instrument. Voor de jongste kinderen zijn er blokfluiten. Groep 6, 7 en 8 krijgen trompetten, bugels, trombones en saxofoons mee. De slagwerkinstrumenten blij ven in Odéon. „De slagwerkers krijgen een samba-eitje mee. We kunnen de kinderen niet met zware trommels laten sjouwen", zegt OVM-voorzitter Jeannette Hage- man. De slagwerklessen worden dan ook in Odéon gegeven, maar de andere instrumenten leren de kinderen op school bespelen. Een jaar lang worden elke vrijdagmiddag mu zieklessen gegeven op de basis scholen. Daarvoor komen docenten van OVM naar de scholen. Er is een lesprogramma met lesboek voor ontwikkeld en het is de be doeling dat de kinderen ook thuis oefenen. Het is een uniek muziekproject en onderdeel van het programma Kin deren Maken Muziek. Vorig jaar lanceerde prinses Mdxima dit nieu we programma, dat als doel heeft kinderen in Nederland in groepsver band een muziekinstrument te leren bespelen. De aanvraag van muziek vereniging OVM is één van de 31 die gehonoreerd zijn en de enige in de provincie Zeeland. OVM ont vangt 40.000 euro subsidie van het Oranje Fonds en het Fonds voor Cultuurparticipatie, voor de duur van een jaar, voor deelname aan het programma Kinderen Maken Mu ziek. Het geld is gebruikt om de ins trumenten aan te schaffen. Die zijn spiksplinternieuw, laat Hageman de kinderen weten. Ze krijgen ze in bruikleen. Als ze van de basisschool afgaan, moeten ze ze weer inleve ren. Tenzij ze lid worden van de muziekvereniging. Hageman vertelt dat de vereniging nog meer sponsoren aan het werven is. „We hebben nu ook subsidie van de gemeente Tholen, de Rabobank en Battle for life ontvangen." In de gymzaal zijn de muziekdo centen aanwezig die de leerlingen gaan begeleiden. Ze reiken het in strument uit waarover ze les gaan geven. De koffertjes zijn per instru ment gegroepeerd en op muziek standaards staat aangegeven welk instrument erin zit. De leerlingen hebben in december al een probeer- dag gehad, om te kijken welk in strument het beste bij hen past. Nu krijgen ze allemaal een exemplaar dat hen is geadviseerd. Het was nog even spannend of de instrumenten er wel op tijd zouden zijn, zegt Hageman. „We hebben duimen gedraaid in de kerstvakan tie, maar eindelijk kwam er een grote vrachtwagen vanuit Duits land." Ze vraagt de kinderen of ze goed voor de instrumenten willen zorgen. Er zit ook een onderhouds- boekje bij. Ze krijgen daar uitleg over van de docenten. Ze stelt ze al lemaal voor, evenals onderhouds- man Ad Hommel. Want deze laat ste, daar moeten de kinderen naar toe als ze een probleem aan hun in strument hebben. Ook dirigenten Walter Siol en Pier re van Broekhoven worden voorge steld. Want ook met hen krijgen de kinderen te maken, omdat ze dit jaar vijf optredens gaan verzorgen. Het eerste is op 13 april in De Vos senkuil in Oud-Vossemeer. Dat ge beurt samen met het opleidingsor kest. Op 22 juni is er een optreden op het plein aan de Raadhuisstraat. Dat heeft als thema de fanfare en dan is ook het hoofdorkest erbij. Maar er is een nóg specialer optre den. Want op 6 juni mogen de kin deren hun kunnen tonen aan prinses Maxima. Dat is een landelijk ge beuren, waarbij ook de andere 30 projecten van Kinderen Maken Mu ziek worden gepresenteerd. Tot slot zijn er nog optredens op 2 novem ber en 15 december in het dorp. Ze moeten nog wel even oefenen. Als de leerlingen hun instrument hebben ontvangen en nauwgezet de instructies van de docenten hebben gevolgd hoe ze het in elkaar moeten zetten, proberen ze de eerste tonen eruit te persen. Het levert een ka kofonie aan geluiden op in de gym zaal. Wel is er weinig variatie in, maar zodra de kinderen meer tonen te pakken krijgen kan het nog wel eens een indrukwekkend concert worden. In noodlokalen aan de F.M. Boo- gaardweg in Sint-Aannaland is zon dagmiddag omstreeks vijf uur brand ontstaan. Een voorbijkomend echt paar zag rook uit de gebouwen ko men. Volgens brandweercommandant Koos de Feijter is er sprake van brandstichting. De politie onderzoekt of de rondstruinende jongeren die een dag eerder in en om de gebouwen ge signaleerd werden, iets van doen heb ben met de brand. Door de snelle melding wist de brandweer de schade te beperken tot slechts één unit. Wat is de kerk mij waard? Dat is het thema van de Protestantse Gemeente Halsteren en Nieuw-Vossemeer voor 2012. Een thema waar iedere kerk ganger een ander antwoord op heeft. Voor de een is het een ontmoetings plaats waar je samen met anderen je geloof kunt belijden. Voor de ander is het een mooi gebouw. Feit is dat in stand houden van de kerk veel geld kost. Leden van de Protestantse Ge meente ontvangen daarom midden januari een brief met de vraag om op vrijwillige basis een financiële bij drage te leveren voor het in stand houden van de kerk en gemeente. De politie Zeeland is één van de eer ste politiekorpsen in Nederland die vragen van burgers gaat beantwoor den via Twitter. Ook kunnen mensen overlast melden via de twitterpagina van de politie. Het gaat om een proefproject dat tot 1 mei duurt. Twitter is een internetdienst waar ie dereen korte berichtjes kan plaatsen en lezen. Het korps Zeeland heeft 7972 volgers. Het is niet mogelijk aangifte te doen via Twitter. De jongerenraad Tholen (Joth) heeft in haar activiteitenplan voor dit jaar een openluchtbioscoop op de agenda staan. Het onderwerp voor de film zou de Tweede Wereld oorlog. ofwel de periode 1940-1945 moeten zijn. Het publiek waar de Joth zich op richt is zowel basis scholieren als jongeren boven de twaalf jaar. De Joth wil zo een bij drage leveren aan de bewustwor ding rondom dit thema. De jongerenraad (Joth) kan meer contact onderhouden met de gemeen teraad. Dat vindt SGP-raadslid Peter Kraamer. Hij bezocht maandag de openbare jongerenraadsvergadering in De Vossenkuil in Oud-Vossemeer om die boodschap over te brengen. Hij vindt het goed dat de jongeren raad daar voor open staat en er is al eerder over gesproken, maar vervol gens ziet hij dat er nog te weinig ver volg aan wordt gegeven. Dit najaar wil de Joth. net als vorig jaar, weer een debat organiseren over zaken die jongeren aangaan. Kraamer opperde het idee om voorafgaand aan dat de bat al in gesprek te gaan met de ge meenteraad. „Zeg maar een debat houden over het debat. Dan kun je de dingen beter doorspreken." De jongerenraad Tholen (Joth) heeft in 2011 minder uitgegeven dan be groot. Er was vooraf 9700 euro aan uitgaven begroot. De subsidie die de Joth in 2011 van de gemeente kreeg, bedroeg 10.000 euro en daarvan heeft de Joth 6799,31 euro uitgege ven. «Het resterende bedrag van 3200,69 euro wordt teruggestort op de rekening van de gemeente. Ook was er nog een overschot van 2010 van 430,46 euro, wat eveneens wordt teruggestort. De kosten van 2011 vielen onder andere lager uit doordat de talentenjacht Tholen's got talent (1500 euro begroot) niet doorging. Deze is verplaatst naar dit jaar. Wel is een aantal posten over schreden, zoals de post communica tie: 750 euro begroot en 1237,60 uit gegeven. De Joth had nieuw briefpapier nodig en moest nieuwe kleding met Joth-opdruk bestellen. Dit jaar hoopt de jongerenraad weer op 10.000 euro subsidie voor de di verse activiteiten. De begroting zo als die er nu uitziet, overschrijdt al een klein beetje dat bedrag: 10.225 euro. Maar de Joth zoekt daar een oplossing voor. schildersbedrijf bv Geulweg 33a, St-Maartensdijk T 0166 - 66 38 04 www.schiidernoom.nl Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 9