2012 Schipper f DE THOOLSE COURANT Rabobank VERKIEZING FAMILIEBEDRIJF VAN HET JAAR EEN DRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT pc >T~ O Centrum Familiebedrijf Familiebedrijf van het|Daar Oosterschelde gemeente Tholen 'PROBEREN VOORUITTE LOPEN OP ONTWIKKELINGEN' ib 'TOEN IK TWAALF WAS BEKLEEDDE IK AL EEN TRAP' Donderdag 19 januari 2012 7 uan het organisatie van lokale accountants, bedrijfs- en organisatie adviseurs www.ondernemendoejesamen.nl Familiebedrijven vormen de ruggengraat van de Thoolse economie. Ruim 85% van de ondernemingen op Tholen is een familiebedrijf. Velen zijn al generaties lang een begrip op Tholen en Sint-Philipsland en ver daar buiten. Ze zijn belang rijk voor de werkgelegenheid en de leefbaarheid in onze omgeving. Juist in tij den met economische tegenwind blijken ze een stabiele en betrouwbare factor. Dus alle reden om deze bedrijven onder uw aandacht te brengen. Op deze pagina kunt u de verhalen lezen van twee bekende familiebedrijven die deelnemen aan de verkiezing Thools Familiebedrijf van het jaar 2012. Deze verkiezing is een initiatief van de NNP (Nederlandse Nieuwsblad Pers), het Centrum van het Familiebedrijf en de Eendrachtbode. De jury bestaat uit burge meester W. Nuis (voorzitter), mr. A.A.J. Schot (notaris), mr. D.P. Gunst (Schipper/ OAZ) en A. de Korte (directeur Rabobank Oosterschelde). Zij gaan de bedrijven beoordelen aan de hand van criteria zoals familiaal karakter, innovativiteit, duur zaamheid, klanttevredenheid en toekomstvisie. Later dit jaar worden alle verhalen gebundeld in een prachtig boek en zal tijdens een speciale verkiezingsavond de winnaar bekend worden gemaakt. Wilt u ook deelnemen aan de verkiezing, neem gerust contact met ons op. We wensen u veel leesplezier. Wim Heijboer, uitgever Eendrachtbode De gemeente Tholen hecht veel belang aan de Thoolse bedrijvigheid en draagt daarom ook de familiebedrijven een warm hart toe - www.tholen.nl GEBR. MOERLAND B.V. De Gebr. Moerland houden 1947 aan als het jaar van oprichting, vanwege de herinschrijving bij de Kamer van Koophandel onder de naam Gebr. J&M Moerland Zn, door de broers Johannis en Marinus en zoon Cees (Jzn). De geschiedenis van het Setallandse bedrijf gaat veel verder terug. In 1843 al voerde Martinus Moerland zand aan voor wegen in opdracht van de toenmalige gemeente Sint-Annaland. Nu is het aannemingsbedrijf aan de Bierensstraat een onderneming met 28 personeelsleden. Het bedrijf biedt te genwoordig een 'totaalpakket' aan: van sanering tot bestrating. Het doet dat omdat opdrachtgevers dat vragen. Het hoort bij de aard van het bedrijf, zeggen Hah (64) en diens zoon René (37). ,,We proberen vooruit te lopen op de ontwikkelingen", zegt René Moerland die in 2009 zijn vader als directeur opvolgde. Net als Martinus in de 19de eeuw doen de Moerlandjes van nu veel voor lokale overheden. Ongeveer 70 procent van het werk komt van gemeenten in Zeeland, West-Brabant en Zuid-Holland. Dat is anders geweest, vertelt Han. ,,Er was lange tijd maar één brug met het vasteland. We waren vooral op Rotterdam en Bergen op Zoom gericht. Zeeland was toen nog praktisch onbereikbaar. Tot de Oesterdam en de Philipsdam werden aangelegd. Vanaf de jaren negentig hebben we de Randstad vaarwel gezegd." Een van de eerste werken in overig Zeeland was voor de gemeente Schouwen-Duiveland. Kort daarna voor Arne- muiden. Toen dat samenging met Middelburg, kreeg Moerland de opdracht om de markt in de Zeeuwse hoofdstad opnieuw in te richten. Vervolgens klopte de gemeente Vlissingen op de deur. Het bedrijf werd steeds bekender in het Zeeuwse. Ruim negentig procent van de omzet komt nu 'van over de brug'. Han kwam in 1971 in het fami liebedrijf. Zijn eerste opdrachten? De aanleg van een rioolwaterzuivering in Dirksland en een kinderboerderij met zwembadje in Hoogvliet. De aannemer is van alle markten thuis. Dat was al toen Hans vader Cees, zijn ooms Willem, Rinus, Jaap en Jan in het bedrijf zaten. „De een deed grondwerk, de andere zat in het beton." In de jaren vijftig en zestig was Moerland de 'huisaannemer' van Bergen op Zoom. Het bedrijf deed er praktisch alles. Toen de Grontmij vroeg mee te werken aan de opbouw van Rotterdam, ging Moerland mee. Om plantsoenen en sportvelden aan te leggen en te onderhouden. Er werkten toen 60 tot 65 Tholenaren bij de aannemer. Moerland is en blijft een familiebedrijf. Hans broer Peter (60) is de man van de administratie en Renés broer Corné (39) doet de interne zaken. Het bedrijf heeft plannen om te verhuizen naar het bedrijventerrein. René: „Het is een noodzaak. We hebben hier te weinig opslag. De aan- en afvoer geeft overlast en ook het kantoor is te klein." Han (links) en René Moerland. Gebr. Moerland b.v., Bierensstraat 13, Sint-Annaland. VAN HOUTE PROJECTINRICHTING De opa van Erik van Houte begon met de verkoop van sokken, klompen en overalls vanuit zijn schuur in Waar de, kwam na de Ramp in 1953 in Scherpenisse terecht en begon een meubelzaak. Eriks vader, Mart, breidde de zaak uit met stoffering. Hij legde de basis voor wat de zaak van Erik en Mariët in Tholen nu is. Van Houte Projectinrichting aan de Energie weg richt scholen, zorginstellingen, kantoren, hotels en horecagelegenheden in. Compleet: van vloerbedekking tot gordijnen. Van meubels tot bedden. Van spiegels tot prullenbakken. Alles in één hand: van ontwerp tot uitvoering. In een gebied dat groter wordt. Vooral in de Randstad krijgt het bedrijf meer opdrachten. Daarom heeft Van Houte een kantoor in Sliedrecht geopend. Het bedrijf telt achttien personeelsleden. Er rijden twaalf bedrijfsauto's met het nieuwe logo naar de klant. Voor projecten in Zuidwest-Nederland en in de Randstad. „Maar ook particulieren kunnen gewoon bij ons terecht voor nieuwe vloerbedekking of gordijnen." De ondernemer (41) is vaak op pad om nieuwe klanten te werven en de bestaande te behouden. Zijn vrouw Mariët (40) doet op het kantoor de planning voor de stoffeerders, het verwerken van de orders en een deel van de admini stratie. Erik is de derde generatie Van Houte in het bedrijf. „Mijn vader moest met meubels gaan leuren, maar zag daar niks in. Als hij bij een klant kwam, vroeg hij of hij ook een stoel kon bekleden." Een gouden greep. Het bedrijf groeide en verhuisde van Scherpenisse naar Sint-Maartens dijk. Eriks opa en oma gingen boven het pand aan de Markt wonen (nu Lidl). „Toen opa in 1974 overleed, werd mijn vader voor de leeuwen geworpen. Samen met zijn moeder zette hij het bedrijf voort." Erik groeide op tussen meubels, vloerbedekking en gordijnstoffen. „Toen ik twaalf was, bekleedde ik al een trap. Voor mij was het zeker dat ik in de zaak zou gaan." Mariët werkte als verkoopster bij Bouman-Potter. Ze leerden elkaar kennen op het Hout- en meubileringscollege in Rotterdam. In de jaren tachtig begon Mart met het kopen van huizen. Knapte ze op en verkocht of verhuurde ze. Huurders vroegen hem steeds vaker om de huizen ook in te richten. Voor het opknappen beschikte Van Houte over vaklieden. Deze tak is in 2005 overgegaan naar Eriks zus Martine. Erik richtte zich op de woninginrichting. In 2005 verhuisde Van Houte naar Tholen. Naar een pand aan de Stevinweg. Te groot, bleek na een aantal jaren. „De kosten waren niet op te brengen." Het bedrijf ging failliet, maar maakte in 2008 een nieuwe start als projectinrichting in een kleiner pand. Het bedrijf zit in de lift. Van Houte kan er nog steeds zijn creatieve aspiraties en verkooptalent in kwijt. „Door in het ontwerp iets af te wijken in materiaal en vorm, wordt de inrichting net iets spannender." Erik (rechts) en Mariët van Houte

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 7