Nieuwe voorzitter heeft Thools hart en wil ondernemers met elkaar verbinden Kleine monumenten in en om Thoolse boerderij in museum Foutje met de regiotaxi Vijftien mille voor gouden tip in moordzaak Meye BELONING Paul Jas geeft voorzittersstokje OOT over aan Rini Mathijssen Varkens Nee en het biobedfilter Langste merklap ter wereld in twee delen te zien in Meestoof Donderdag 19 januari 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Het Ondernemers Overleg Tholen (OOT) wil in het nieuwe jaar de contacten tussen de ondernemers onder ling gaan versterken. En daarnaast meer over de ge meentegrenzen heen gaan kijken. Toeval of niet, de nieuw aangetreden voorzitter woont in Bergen op Zoom en twee pas aangemelde bestuursleden zijn woonachtig in België. Dus dat is al een begin. Rini Mathijssen heeft donderdag, tijdens de nieuwjaarsreceptie van het OOT in restaurant Het Raedthuys in Sint-Maartensdijk, het voor zittersstokje overgenomen van Paul Jas. Betere relatie Zonnige kant Industriëlen Na zeven maanden nog niet opgehelderd Anoniem €15.000,- Stemmen van lezers CDA-fractie Tholen praat met scholen Verbinden De langste merklap van de wereld Door ons gedaen komt na elf jaar weer naar Tholen. Deze is komend seizoen te zien in streekmuseum de Meestoof in Sint-Annaland. Het is een van de twee exposities. De andere gaat over kleine monumenten in en om de Thoolse boerderij. Bedstede Tholen haalt taakstelling statushouders Prentenknipper Enthousiast Meer naar buiten treden en contact zoeken met andere ondernemersver enigingen in Zeeland is één van de speerpunten die de kersverse voor zitter op zijn lijstje heeft staan. Maar dat is niet de voornaamste doelstelling. ..Versterken van de on derlinge samenwerking tussen Thoolse ondernemers weegt aan merkelijk zwaarder", zegt Mathijs sen. Met zijn aantreden komt er geen drastische koerswijziging. Hij gaat verder met wat het OOT, mede onder leiding van Paul Jas, heeft op gebouwd. Jas, verkoopleider bij Holonite in Tholen, heeft er als voorzitter van OOT een termijn van vier jaar op zitten. Vorig jaar kondigde hij aan er dit jaar een punt achter te willen zet ten. Hij stapt volledig uit het be stuur. Het is tijd voor vernieuwing binnen het OOT, vindt hij. Mathijs sen is het daarmee eens en daarom duurt zijn voorzitterschap voorlopig slechts één jaar. Hij kwam in 2005 bij het OOT en volgde in het be stuur Jan Harmsen op als secretaris. Daarna werd hij penningmeester. „Het maakt mij natuurlijk wel trots dat het bestuur aan mij heeft ge dacht als voorzitter." De leden kregen donderdag de nieu we voorzitter gepresenteerd. Het bestuur van het OOT bestaat nu uit voorzitter Rini Mathijssen, secreta ris Paul Timmermans, vice-voorzit- ter Harm-Jan van Dijke en de nieu we leden Sylvia Kaan (Clysan. Sint Philipsland) en Ivan dén Hollander (BSSP. Tholen). De manier waarop Paul Jas zijn voorzitterschap heeft ingevuld, kan op veel waardering rekenen van Mathijssen. In het 26-jarige bestaan van het OOT heeft Jas volgens hem voor een betere relatie met de ge meente gezorgd. Dat vindt Jas zelf ook zijn grootste verdienste als hij terugkijkt. „We hebben zowel als collectief als individueel behoorlijk geïnvesteerd in een goede verstand houding met de gemeente. Niet dat het daarvoor echt kil was. maar wel voor verbetering vatbaar." Burge meester Nuis. die tijdens de receptie ook nog een paar woorden tot Jas sprak, beaamde dat. Hij zei dat hij in het verleden een minder con structieve houding van de OOT- voorzitters constateerde. Ook hij vond de relatie tussen het OOT en de gemeente nu veel prettiger. Volgens Mathijssen is de basis daar voor een aantal jaren geleden ge legd, toen een aantal OOT-leden een bezoek bracht aan de Poolse zuster- gemeente llawa, onder anderen sa men met wethouders. „Het ijs is ge broken in llawa. En dat is een groot voordeel voor alle partijen. In mijn ogen is in Polen de basis gelegd voor de goede verstandhouding die we nu met de gemeente hebben. De wethouders zijn nu direct aan spreekbaar. Dat waren toen nog an dere personen, maar het is ook met het nieuwe college voortgezet." Daarmee heeft het OOT ook inhou delijk met de gemeente kunnen spreken over het inkoopbeleid toen de evaluatie op de agenda stond: om meer binnen de eigen gemeente grenzen aan te besteden. „We heb ben twee keer een bedrijven- contactavond georganiseerd met ambtenaren, in 2009 en in 2011Het is niet ondenkbaar dat het nog een keer gaat gebeuren." Jas vertelt dat de centrale vraag was: Hoe breng je de producten die je kunt bieden in bekendheid bij het ambtelijk appa raat in het gemeentehuis? „Veel aankopen gebeurden over de brug, omdat niet bekend was dat we ze hier konden leveren." Jas is iemand die altijd alles van de zonnige kant ziet, zegt Mathijssen. Het OOT bestaat sinds 1971 en was aanvankelijk een club voor industriëlen. Nog richt het OOT zich op de grotere industriëlen, maar de doelgroep is nu uitgebreid met onder andere accoun tantskantoren en meer leden uit de dienstensector. „Onze mis sie is ook verbreding van de basis." Mathijssen vertelt dat er wel samenwerking is met de Thoolse Ondernemers Federatie (TOF), die zich meer op de detailhandel richt, maar dat hij het niet tot een fusie ziet komen. „We hechten wel aan de eigen identiteit." Het onderzoek naar de moord op Henry Meye uit Sint-Maartensdijk is vastgelopen. De hoofdofficier van justitie in Breda looft nu een beloning van 15.000 euro uit voor de tip die leidt tot de aanhouding van de da- der(s) van de moord op de 55-jarige Meye. Henry Meye werd rond kwart over een in de nacht van dinsdag 7 op woensdag 8 juni doodgeschoten in de hal van zijn woning aan de Keet- hil. Inmiddels zeven maanden gele den. Het pand is nog steeds door de politie verzegeld. Na het misdrijf vond een buurman het slachtoffer onderaan de trap. Er waren twee ko gels op hem afgevuurd. Het open baar ministerie hoopt met de belo ning de zaak weer vlot te kunnen trekken. Begin augustus hield de bovenregio nale recherche zuid-Nederland een 22-jarige verdachte uit Bergen op Zoom aan die in de nacht van 4 op 5 juni (dus het weekend voor de moord) een gewapende overval had gepleegd op de woning van Henry Meye. De verdachte werd in Bergen op Zoom aangehouden. De aanhou ding stond los van de moordzaak, zo liet de politie Zeeland toen weten. De Bergenaar is aan het openbaar ministerie in Den Bosch overgedra gen omdat hij met een aantal ande ren wordt verdacht van (gewapende) overvallen in de regio west- en mid den-Brabant. In het weekend van 4 op 5 juni werd er ook een verdachte groene Seat Leon gesignaleerd in de Bosdreef. Van wie die auto is. is niet opgehelderd. Op 12 juli werd op de televisie in het programma Opsporing Verzocht aandacht aan de moordzaak besteed. Dat leverde toen acht tips op. Geen van de tips leidde echter tot de aan houding van de dader(s). In de wo ning van Meye werden een aantal wietplanten aangetroffen, maar de politie kan nog niet zeggen of hel om een afrekening in het drugscir cuit gaat. In de hennepteelt geldt in de regel dat degene die zich niet aan de alleveringsafspraken houdt of die uit het circuit wil stappen, te maken krijgt met represailles. Wel is duide lijk geworden dat Meye dagen na de overal, nerveus was. De reden dat de woning nog steeds is afgesleten, is dat er mogelijk nog aanvullend onderzoek nodig is zodra er een verdachte wordt aangehou den, laat de politie weten. Tips zijn nog steeds welkom. Ze kunnen geld waard zijn. Getuigen of personen die meer informatie heb ben over de moord op Henry Meye kunnen contact opnemen met de po litie Zeeland via de opsporingslijn, nummer 0800-6070. Anoniem mel den kan ook bij Meld misdaad ano niem op nummer 0800-7000. Help met het oplossen van deze zaak De hoofdofficier van justitie In het arrondissement Breda looft een beloning uit van Op l juli kregen de pashouders een brief van de gemeente Tholen over aanpassing van de tarieven voor de regiotaxi. Het tarief zou van 18 cent naar 1.30 euro per km gaan voor mensen met een inkomen boven an derhalf maal het minimum. Voor mensen met inkomens daaronder zou er geen verandering zijn. behal ve dan de beperking tot 2000 km per jaar. Wie meer wil reizen, moet 1.30 'euro per km betalen. De uitkomsten zouden voor I okto ber 2011 aan de belanghebbenden bekend gemaakt worden, wat in de week voor de kerst - en dan nog via de media - bekend werd. Door een foute beslissing was de grens van anderhalf keer het minimum inko men volgens de raad van beroep wegens discriminatie niet toege staan. Onbegrijpelijk dat al die wijs geach te heren van de gemeenten rond de Oosterschelde daarvan niet op de hoogte zijn. Om een voorbeeld te noemen: iemand die puissant rijk is, heeft ook recht op kinderbijslag. Er zijn talloze voorbeelden van gelijke strekking over discriminatie. Wethouder Oudesluijs - en vermoe delijke de gehele gemeenteraad van Tholen - gaat eraan voorbij dat Sint Philipsland na 18.00 uur op zowel zaterdag als zondag geheel geen openbaar vervoer heeft. Dat is dus 46 uur meer dan een werkweek. Ben ik optimistisch gestemd? Nee. Na mijn betcx>g van vijf minuten in de raadscommissie was het medele ven niet van de lucht: zorgwekkend, maatschappelijk niet verantwoord, schrijnend, uiterste zorgvuldigheid bij de indicatie, zei CDA-raadslid mevr. Ligtendag. Dat is de enige conclusie die volgens mij hout snijdt. ABT, CU en SP zetten hun hakken niet in het zand, zoals wet houder Oudesluijs dat wel deed. Wat wij als pashouders regiotaxi van wethouder Oudesluijs en de ge meenteraad verwachten, is betaal baar openbaar vervoer voor gehan dicapten, ouderen en sociaal-zwak keren, om Job Cohen te citeren. Ze ker voor Sint Philipsland. Net als andere dorpen hebben wij daar recht op. Gerrit Bouman, Sint Philipsland. Op de nieuwjaarsreceptie van het OOT heeft Paul Jas (links), de nieuwe voorzitter Rini Mathijssen voorgesteld aan de leden. Uiterst rechts staat Pieter Paul Ausems van de Kamer van Koophandel. Daarmee heeft hij een positieve draai gegeven aan de koers van het OOT. Klagen ligt hem niet en brengt de ondernemers ook niet verder, vindt Jas. Zelf initiatief ne men voor verbetering heeft meer effect, is zijn mening. Dat het bedrijfsleven van Tholen ook bij de commissaris van de ko ningin Karla Peijs onder de aan dacht is gebracht, vindt Jas een hoogtepunt in zijn periode. „We hebben in 2008 Karla Peijs uitgeno digd om kennis te laten maken met de parels van de gemeente Tholen. Wij dachten, hoe is het toch moge lijk dat de wereld die bedrijven, die wereldwijd actief zijn, niet kent?" Dat verder uitdragen, hoort ook bij de speerpunten van het OOT en komt eveneens naar voren in het pas gepresenteerde DNA-boek van Tholen. In het DNA-boek staat dat Tholenaren te bescheiden zijn en wordt als advies gegeven meer te vertellen wat Tholen op econo misch gebied te bieden heeft. Dat laatste ziet Mathijssen als één van de taken van het OOT en dat is dan ook vastgelegd in het conve nant Versterking product Tholen. Ook de website van het OOT wordt daarbij ingezet. Die moet interac tiever worden. Hij heeft, naast bo vengenoemde. nog vier speerpun ten op zijn lijstje staan voor de komende periode: ILeden moeten niet alleen kijken naar het inkoop beleid van de gemeente, maar ook naar hun eigen inkoopbeleid en met elkaar samenwerken waar het kan. „Dat gebeurt nu al op een aantal vlakken, maar wellicht dat we dit nog kunnen uitbreiden". 2. Contact leggen met besturen van andere Zeeuwse ondernemersverenigingen om ervaringen uit te wisselen. 3. Het aantal van 80 leden verder uit breiden. 4. Bekijken of er een plat form moet komen voor jonge on dernemers. Wat betreft het laatste punt: Een be drijf moet minimaal twee jaar be staan voordat een ondernemer lid kan worden van het OOT. Maar het bestuur wil niet dat pas gestarte on dernemers buiten de boot vallen. „We hebben heel veel voor hen te bieden. Als een starter een pro bleem heeft en zich afvraagt 'hoe los ik dat nou op?', dan staat er hier een batterij aan ondernemers waar mee je kunt spreken", zegt Mathijs sen. Jas vult aan dat het OOT ook inte ressante sprekers uitnodigt en dat ervaren ondernemers ook jonge on dernemers zouden kunnen begelei den. „Wat ook niet onderbelicht mag blijven, is wat wij kunnen le ren van jonge ondernemers." Het bestuur is aan het inventariseren of er behoefte is aan zo'n startersplat- form. „Voor vijf starters kun je geen platform oprichten. Bij 15 tot 20 begint het wat te worden", zegt Jas. Mathijssen denkt dat het wel mogelijk is en zegt dat het OOT veel wordt benaderd door jonge be drijven die lid willen worden. Mathijssen is werkzaam bij Rabo bank Oosterschelde en in zijn fune- tiê houdt hij zich ook bezig met contacten leggen. Maar daardoor heeft hij ook inzicht in aanbod en kennis van een gebied. „Het leuke vind ik om te verbinden. Als'ie mand iets zoekt en ik ken een ander die dat heeft, vind ik het leuk om die twee met elkaar te verbinden." Dat hij zelf in Bergen op Zoom woont, vindt hij geen belemmering voor zijn lidmaatschap van het OOT. „Ik ben sinds 2002 op Tholen werkzaam en inmiddels heb ik wel een Thools hart gekregen. Mijn DNA is nu wel Thools." Henry Antonle Frederlk MEYE De politie heeft een raambiljet verspreid met een foto van het slachtoffer. De voorbereidingen zijn in volle gang. maar er is nog materiaal wel kom. Het museum zoekt vooral merk lappen die in Sint Philipsland zijn gemaakt voor de kleine expositie die de Meestoof in wil richten, naast de grote merklap. De merklap Door ons gedaen is 125.62 meter lang en past niet in zijn geheel in het museum. Daarom zal de lap, die in 2000 door 243 Zeeu wen is gemaakt, in twee keer te zien zijn. Eerst een stuk met de lappen van de 37 Thoolse makers, later een ander stuk. Het wordt al een hele klus om de helft tentoon te stellen, vertelt Frank Kousemaker van de Meestoof. De lap kronkelt als het ware door het gebouw en begint al in de gang waarna het de bocht om gaat om in de oude stijlkamer verder te gaan naar de secretarie en te ein digen in de oude raadzaal. „Een deeJ van de merklap blijft opgerold in een kist liggen en zal pas de tweede helft van het museumseizoen te voorschijn worden gehaald." Het wordt de tweede maal dat de lap op Tholen te zien is. De eerste keer was in 2001 in de koorkerk van de Grote Kerk, tijdens de Kunstroute in Tho len. Hij hing in 2008 ook al in Bay- eux in Frankrijk en in 2009 op twee plaatsen in Japan. Naast deze grote merklap zal er in de koffiekamer ook een kleine expo worden ingericht met merklappen uit de eigen collectie uit de 18de en 19de eeuw. „Een daarvan is in 1797 gemaakt door een meisje van elf jaar oud. maar verder kom ik niet. De lap is zo verbleekt dat het moeilijk te ontcijferen is. Van elke merklap pro beren we te achterhalen waar hij vandaan komt. Sommige zijn in bruikleen. Eentje heeft drie Jappen kampen overleefd." Kousemaker was getroffen door de manier waarop initialen of namen in de lappen zijn verwerkt. .Zo kwam ik CRB tegen en HT. Ik ging zoeken bij de B en de T voor de achterna men. maar kon niks vinden. Bij CRB bleek het om Catharina Rijste- bil te gaan. En de T van HT was een letter uit de achternaam Hartog. Zou dat nou iets typisch Thools zijn om dat zo te doen?. Ik kwam het ner gens anders tegen." Kousemaker heeft diverse merklappen op het oog die in bruikleen worden gegeven, maar mist borduurwerk van Sint Philipsland. De tweede tentoonstelling heet In en om de Thoolse boerderij. Vooral De CDA-fractie in de gemeente Tholen is in gesprek met de directie en besturen van de basisscholen in de stad Tholen. Dit naar aanleiding van de omvangrijke plannen die er zijn met betrekking tot het Master- plan Tholen over onder andere on derwijs en sport. Alle basisscholen hebben volgens het CDA positief gereageerd op de uitnodiging om hun inbreng te leveren en hun even tuele wensen en bedenkingen te ui ten. Ook heeft de CDA-fractie overleg gevoerd met de dorpstafel van Sint-Maartensdijk en het comité 2meterl() over de ideeën die er zijn met betrekking tot de zwembaden in de gemeente. De gesprekken wor den door de fractie en betrokkenen als zeer waardevol ervaren om tot een weloverwogen besluitvorming te komen. In het bericht 'Varkens Nee wil tekst en uitleg' van vorige week is het standpunt van de stichting over het biobedfilter niet juist weergegeven. De stichting is niet tegen, maar vóór het gebruik van dit middel om stank overlast van intensieve veehouderij en terug te dringen. Wel plaatst Var kens Nee vraagtekens bij de werking van het filter en de resultaten van de proeven bij Van Duijnhoven aan de Noorman weg in Poortvliet. tekstT'holen heeft in de tweede helft van vorig jaar de achterstand inge lopen bij het huisvesten van status houders (mensen met een verblijfs vergunning). Het Rijk legt de gemeente jaarlijks een taakstelling op, Omdat de meeste statushouders naar de steden willen, bij voorkeur de Randstad, valt het voor platte landsgemeenten niet mee om de taakstelling te halen. Ook is het las tig om voldoende woningen te vin den. Daarbij speelt niet alleen de druk op de huursector als gevolg van de economische situatie een rol, maar ook het feit dat kleine^hui- zen nodig zijn omdat statushouders meestal alleenstaand zijn. Door ex tra inzet, en veel contacten met de asielzoekerscentra en met het cen traal orgaan opvang asielzoekers (COA) over beschikbare huisves ting, is het Tholen gelukt de taak stelling te halen. De gevelsteen van boerderij de Kleine Puit aan de Puitsedijk in Oud-Vossemeer is te zien op de expositie. de bijzondere elementen komen aan bod. Zoals gevelstenen, wapens, versieringen aan de woningen en schuren, maar ook een bedstede en een plee. Het gaat dan vooral om fo to's, voorzien van tekst en uitleg. Kousemaker heeft in zijn zoektocht al de nodige foto's kunnen maken en stuitte daarbij op verrassingen. Zoals het wapen in de gevel van boerderij Plantage aan de Mossel- hoekseweg in Tholen die dateert van 1768. „Niemand die me kan vertellen van wie het is." Hij ging te rade bij deskundigen. Opgehelderd is het niet. Wel kreeg Kousemaker een overzicht van de bewoners. Zo is de eerste eigenaar Cornells Wil lem Blankert (1738-1755) die sche pen en burgemeester is van Tholen. Ook zijn er afbeeldingen van de 'eerste stenen', hardstenen gevelor namenten waar bijvoorbeeld een paard met een rijtuig in gebeiteld is. Op boerderij Kouwenberg aan de Molenweg in Oud-Vossemeer trof hij in de bakkeet nog een originele oven aan. .Je zou hem zo weer kun nen gebruiken," wijst hij op de ope ning waarin vroeger takken werden opgestookt. In de monumentale schuur is nog een plee aanwezig. Gemaakt van houten planken met een rond gat erin op een opgemet seld muurtje aan het eind van een gangetje. Ook de bedsteden uit de boerderijen bij de Schelphoek in Scherpenisse (fam. Van der Zwan) en uit boerderij Het Groenewoud (familie Fase) in Sint-Maartensdijk komen aan bod, zij het dat ze niet meer als zodanig worden gebruikt. De Meestoof is ook nog op zoek naar mallen van makelaars. Dat zijn de versierde punten op schuren van boerderijen die de twee daken ver bindt. Vaak in de vorm van een pauw. Vorig jaar plaatste timmer man Leen Roozemond uit Stavenis- se er eentje op de landbouwschuur van het museum. Een pauw met een gestreken staart. Volgens Kousema ker liggen er mogelijk nog wel mal len op zolders van schuurtjes. Het museum wil ook aan de makelaar aandacht besteden omdat ze ken merkend zijn voor de Thoolse land- bouwschuren toen die nog van hout waren. De fototentoonstelling over de ele menten in en om de boerderijen ko men in de landbouwschuur. Er ko men ook werkboekjes te liggen van boeren die bijhielden in welk jaar ze welke gewassen verbouwden. De oudste is uit 1700. Ze komen in een vitrine. „Er zijn er meer te vinden dan in de rest van Zeeland. Moge lijk omdat Tholen minder te lijden heeft gehad onder oorlogsgeweld en overstromingen?" Daarnaast wor den er wandtegels getoond. Niet op foto maar echte, uit de eigen collec tie. Kousemaker gaat ook proberen om drie Thoolse boerderijen naar de Meestoof te halen die door Jan de Prentenknipper zijn gemaakt. „Dat zou heel leuk zijn als die er ook bij komen." Maar hij wijst er op dat dit soort tentoonstellingen alleen mo gelijk zijn als de ruimtes goed be veiligd zijn. Dankzij een legaat is het museum, in staat om onder meer de schuur te beveiligen waar de expo In en om de Thoolse boerderij in komt. Wie straks de schuur binnenloopt, ziet op de wand er tegenover de gevel van boerderij Reigerburgh in Sint- Maartensdijk. „Bezoekers krijgen dan meteen het gevoel dat ze met boerderijen te maken hebben." Ook al dringt de tijd. Kousemaker is en thousiast over het komend seizoen en de twee thema's. „We zijn een streekmuseum. We willen graag iets uit de streek laten zien. Met de boerderijen en de landbouw hebben we nu iets voor de mannen en met de merklappen voor de vrouwen. We willen dat er voor iedereen wat te zien is. Ik hoop op reacties. Men sen kunnen mij gewoon bellen: 602787." De plee in de monumentale schuur van boerderij Kouwenberg in Oud- Vossemeer.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 3