LABO BAL Verdubbeling aantal branden en meer loze meldingen in 2011 Burgemeester leest peuters voor over een slim lieveheersbeestje Tholenaar veroordeeld tot acht weken cel Maatschappelijk werk nu vanuit gemeentehuis AUTOSCHADE? Info Stoofweg Sint-Annaland Brandweer Tholen verbreekt met 199 uitrukken alle records Donderdag 19 januari 2012 68c jaargang no. 10 Jongen (16) in Tholen opgepakt Oesterstropers op heterdaad betrapt Bijna acht mille schade nieuwjaar Prins Maurits in stoet naar Tholen Joth zoekt weer nieuwe voorzitter Meer branden, meer hulpverlening en meer loze meldin gen. Kortom: meer uitrukken. Met 199 ritten in 2011 verbreekt brandweer Tholen al haar records. Grootste oorzaak: een verdubbeling van het aantal branden. Zo steeg de teller van 35 meldingen in 2010 naar 71 in 2011 Grote incidenten bleven uit. Brandweercommandant Koos de Feijter blikt terug op een bewogen jaar. Onwetend Loze meldingen Stijging hulpverlening Efficiënter Beveiliger op de Kaaij gewond na trap De politierechter in Middelburg heeft vrijdag een 21-ja rige Tholenaar tot acht weken gevangenisstraf veroor deeld voor het mishandelen van een beveiliger van B&B Beveiliging. Dat gebeurde in september in Tholen. De rechter veroordeelde verdachte ook tot het vergoeden van de schade van ruim 40 euro die hij had aangebracht aan de dienstauto van het beveiligingsbedrijf. De Thole naar gaat in hoger beroep. Gemeente bezuinigt 75.000 euro op personeel Door het aantal formatieplaatsen voor het maatschappe lijk werk terug te brengen van drie naar twee bespaart de gemeente 75 000 euro per jaar. De gemeente ruilde op 1 januari de Zeeuwse SMWÖ in voor Traverse, de organi satie voor maatschappelijk werk in westelijk Noord-Bra bant. De drie maatschappelijk werkers werken vanuit het gemeentehuis in Tholen en niet, zoals bij SMWO, in het centrum Thuiszorg in Sint-Maartensdijk. Overhoop Deze week Nationaal voorleesontbijt bij Toerdeloo in Sint-Maartensdijk „Wie woont er op een boerderij?" wil burgemeester Nuis weten van de peuters bij het kinderdagverblijf van Toerdeloo in Sint-Maartensdijk. Enkele vingers gaan omhoog. Op de vraag of ze dieren op de boerderij kennen, komen de antwoorden: poes, paard, koe, varken, schaap en hond. De burgemeester helpt de kinderen door de dieren aan te wijzen in het boek dat hij bij zich heeft. voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2,Tholen, tel. 0166-607060 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,75 per halfjaar, 32,00 per jaar, per post 59,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,34 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Een 16-jarige jongen is gisterenmor gen rond zeven uur in zijn ouderlijk huis in Tholen aangehouden. De jon gen had op de internetsite Hyves een foto van zichzelf geplaatst waarop hij stond afgebeeld met twee mogelijke vuurwapens. Uit onderzoek kwam naar voren dat de jongen afkomstig is uit Tholen. De politie doorzocht de woning en vond de twee mogelijke vuurwapens. Het bleek te gaan om twee balletjespistolen die niet van echt te onderscheiden zijn. De jon gen had de balletjespistolen in het buitenland gekocht. Omdat deze in Nederland verboden zijn, zijn ze in beslag genomen. De jongen is na verhoor met een proces-verbaal op zak weer in vrijheid gesteld. De politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag nabij de Molen dijk in Sint-Annaland twee mannen aangehouden op verdenking van oes terstroperij. De mannen, een 25-jari- ge man uit de gemeente Kapelle en een 26-jarige Yersekenaar, werden rond kwart voor drie op heterdaad betrapt tijdens een controle. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. Vuurwerk en vernielingen in de nieuwjaarsnacht hebben de gemeente Tholen 7800 euro schade aan eigen dommen opgeleverd. Dit bedrag is exclusief de uren die nodig zijn voor het herstel. Voornamelijk afvalbak ken en verkeersborden moesten het er ontgelden. In totaal registreerde de gemeente 35 meldingen. Elf daarvan in Tholen. In 26 gevallen ging het om schade aan een afvalbak. Het vervan gen daarvan kost de gemeente 280 euro per afvalbak. Verkeers- en straatnaamborden waren minder in trek bij de vandalen. Vijf moesten het ontgelden. Toch goed voor een scha depost van 500 euro. De genoemde 7800 euro is een schatting. Van som mige schades is het schadebedrag nog niet bekend. Alleen Anna Jaco- bapolder bleef gespaard van vernie lingen. Grote schades bleven uit. Waterschap Scheldestromen organi seert dinsdag een informatieavond over de werkzaamheden aan de Stoofweg in Sint-Annaland. De weg, die al jaren in slechte staat verkeert, gaat nog dit jaar op de schop. Zo komt er een nieuwe laag asfalt en gaan de populieren tegen de vlakte. Deze vervangt het schap dcx>r nieuw groen. Ten slotte moet een vrijliggend fietspad de veiligheid van alle wegge bruikers vergroten. Tijdens de infor matieavond om half acht in Wellevae- te in Sint-Annaland krijgen bewoners inzicht in de werkzaamheden. Prins Maurits komt eind april naar Tholen. De bedoeling is dat hij voorop gaat in een stoet van onder nemers in elektrische auto's en op elektrische scooters. Dat meldt het Netwerk Sterker en Duurzamer Zeeland. Het is de bedoeling dat zo veel mogelijk ondernemers in of op de elektrische voertuigen stappen. De jongerenraad Tholen (Joth) kan weer op zoek naar een nieuwe voor zitter. De huidige voorzitter Niel Jan sen uit Tholen, die de vergaderingen sinds september leidt, stopt er in juni mee. Hij gaat naast zijn baan bij Jan sen Tholen een opleiding volgen en zegt daardoor geen tijd meer te heb ben voor de jongerenraad. De jonge renraad zit daarmee met de handen in het haar, want de raad heeft een nij pend ledentekort. Na vertrek van Jan sen zijn er nog negen leden over. ter wijl Joth eerder het maximum aantal van vijftien leden telde, en tegelijker tijd geïnteresseerde jongeren stonden te springen om in de raad te komen. Die werden dan aspirant-lid. Op dit moment zijn die er niet. De Joth wil nu actief op zoek gaan naar nieuwe leden. De vacature wordt met alle mogelijke middelen onder de aan dacht gebracht: schoolbezoeken, via social media zoals Twitter, Faceb<x>k en Hyves.de eigen internetpagina, en jongeren op straat opzoeken, bijvoor beeld op de Thoolse brug. De brandweer is bezig met het nablussen van de brand van de landbouwschuur van A. Niemantsverdriet aan de Bram Groenewegenweg in Poortvliet. Daalde het aantal Uitrukken (146) in 2010 nog licht ten opzichte van 2009 (167), in 2011 steeg het aantal naar 199 meldingen. Ruim boven de verwachting van 175. „De eerste achttien dagen van januari noteer den we al evenzoveel uitrukken", zegt brandweercommandant De Feijter. „Ter vergelijking: in die zelfde periode dit jaar zitten we 17 januari op 5 meldingen." Een verklaring voor de verdubbe ling van het aantal branden vorig jaar kan de commandant niet ge ven. „Het lijkt een forse stijging. Dat komt ook doordat het aantal uitrukken in 2010 onder het gemid delde lag. Nu zitten we er iets bo ven." Volgens de brandweercommandant zijn veel branden in de kiem te smoren. „Een rookmelder doet wonderen", zegt hij. „Zo'n melder ontdekt een brand statistisch gezien een kwartier eerder dan dat je het zonder rookmelder zou ontdek ken." Toch is zijn ervaring dat veel huishoudens nog steeds geen rook melders in huis hebben. „Veel men sen denken nog altijd: dat overkomt mij toch niet", zegt hij. Een groot misverstand, weet hij. .Juist op plaatsen waar je het niet verwacht, gaat het mis." Hij noemt die achte loosheid zorgwekkend. Hoewel de brandweer jaarlijks in oktober de brandpreventieweken organiseert, komen daar volgens De Feijter niet altijd de juiste mensen op af. „Het gaat vaak om goed geïnformeerde mensen, terwijl we juist diegenen zoeken die weinig van brandpre ventie weten." Zorgwekkend is het toegenomen aantal ongewenste of loze meldin gen; vroeger ook wel valse meldin gen genoemd. Schommelde dat aan tal van 2(X)6 tot 2009 tussen de 30 en 38, in 2010 noteerde brandweer Tholen 54 en in 2011 maar liefst 56 meldingen. Een stijging van 86 pro cent ten opzichte van 2006. Hoewel het aantal loze meldingen hoog is, blijft het met 28 procent net onder het landelijk gemiddelde van 30 procent. Volgens de commandant is dat aantal verklaarbaar. „Loze mel dingen zijn met name afkomstig van automatische brandmeldinstallaties met een rechtstreekse doormelding naar de alarmcentrale van de brand weer." Aangescherpte wet- en regel geving rondom de verplichting van brandmeldinstallaties in bedrijfs panden heeft het aantal installaties fors doen stijgen. „Een goede ont wikkeling, maar het heeft een keer zijde", zegt De Feijter. „Bij een au tomatisch brandsignaal rukt de brandweer direct uit. Zit daar een particuliere alarmcentrale en bevei ligingsbedrijf tussen die de situatie ter plaatse controleert, dan daalt het aantal loze meldingen fors." En dat gaat mogelijk met de inwerkingtre ding van het Bouwbesluit 2012 ge beuren. „Een aantal bedrijfssecto ren mag een particuliere beveili gingsinstantie inschakelen. De mel ding komt dan niet langer bij de meldkamer binnen, maar bij het be veiligingsbedrijf (PAC). Dat be spaart onnodig uitrukken, dus geld. Eén uitruk kost theoretisch gezien al 500 euro." In het aantal uitrukken voor hulp verlening (bij ongelukken) is ook een lichte stijging waarneembaar. In 2011 is 49 keer uitgerukt voor een hulpverlening, terwijl dit een jaar eerder nog 40 keer was. Eén van deze hulpverleningsinzetten was de urenlange zoekactie naar een vermiste duiker in de Ooster- schelde bij Gorishoek op zondag 7 augustus. Uiteindelijk werd het li chaam van de duiker een tiental da gen later gevonden bij dakwerk zaamheden, zo'n twee kilometer oostelijk van de plaats van het on geval. Uit de jaarcijfers van brandweer Tholen blijkt ook dat het aantal bij stand uitrukken is gestegen. Ver leende de brandweer in 2006 vier keer ondersteuning aan een collega korps, in 2011 steeg dat aantal naar drieëntwintig keer. Reden is een verbeterde samenwerking met de korpsen van Goes en Bergen op Zoom. Een ontwikkeling die zich in de toekomst alleen maar voortzet. Zo worden alle dertien Zeeuwse korpsen in de loop van dit jaar aan gestuurd door de Veiligheidsregio Zeeland en niet langer door de eigen gemeente. Die ontwikkeling heeft volgens Koos de Feijter zowel voor als nadelen. „Efficiënter werken is waar het om draait", zegt hij. „Nu werkt ieder korps nog afzonderlijk. Straks kun je eikaars kennis en er varing delen. Dat is een positieve ontwikkeling." Wel vreest hij meer afstand tussen het korps en zijn nieuwe baas, de Veiligheidsregio. Grote investeringen staan in 2012 niet op de planning. „Het materieel voldoet .aan alle eisen. De laatste recente investering was het revise ren van de tankautospuit van Stave- nisse." ZIE VERDER PAGINA 5 Het incident vond plaats op 11 september toen B&B Beveiliging een melding kreeg van een vecht partij in een horecazaak. Bij aan komst werden enkele personen buiten gezet en de ruzie gesust. Een van hen - de verdachte - trap te een spiegel van één van dienst auto's af en ging er vervolgens met enkele anderen vandoor. Op de Kaaij werden ze staande ge houden en naar een auto gebracht. Op dat moment sprong een van hen - de verdachte - de beveiliger in de rug. Daarbij kwam de bevei liger ten val en liep letsel op aan heup en benen. Het slachtoffer kon snel reageren om erger te voorkomen. De .Tholenaar werd alsnog afgevoerd en overgedragen aan de politie. Vrijdag moest hij zich bij de poli tierechter verantwoorden voor zijn gedrag. De rechter nam in zijn strafmaat mee dat verdachte al vaker voor soortgelijke zaken is veroordeeld. De kans op herhaling werd groot geacht. De rechtbank nam de zaak hoog op omdat geweld tegen hulp verleners, zoals politie, brandweer, ambulancepersoneel en beveiligers de laatste jaren toeneemt. De ad vocaat van de verdachte pleitte voor vrijspraak, maar volgens de rechter waren de vernieling en de poging tot mishandeling overtui gend bewezen. B&B Beveiliging gaat in een civiele procedure de kosten op de verdachte verhalen die gemaakt zijn tijdens het herstel van het slachtoffer. Het voordeel is dat de lijnen met de ambtenaren die ook te maken heb ben met de cliënt, kort zijn. Het gaat dan bijvoorbeeld om mensen die in de schuldsanering zitten. Dat voordeel heeft Lian Oostdijck, die overgekomen is van Sint-Maar tensdijk naar Tholen, al ervaren, zei ze gisteren tijdens de aftrap van de nieuwe werkwijze. „De samen werking is makkelijker omdat we in hetzelfde gebouw zitten." Maar er is ook nog een ander ver schil. Traverse gaat er van uit dat de cliënt sneller in staat is om een oplossing voor zichzelf te beden ken als hij in de problemen zit. Het aantal contacturen wordt beperkt gehouden. Volgens directeur L. Langenberg van Traverse is dat niet ingegeven door de bezuinigin gen, maar is zijn organisatie er in 2008 al mee begonnen toen er nog geen sprake was van minder bud get voor het maatschappelijk werk. Door deze werkwijze neemt het aantal cliënten volgens hem af. Waren er in 2010 nog 250, vorig jaar waren dat er 150. Oostdijck vertelde dat er ongeveer 40 cliënten over zijn gekomen van SMWO en dat dit soepel is verlo pen. Jaarlijks zijn er in de gemeenr te 250 inwoners die een beroep doen op het maatschappelijk werk. In de gemeente Steenbergen (ruim 23.000 inwoners) is dat 425 per jaar, maar daar zijn volgens Lan genberg ook de eenmalige contac ten bij inbegrepen. In de gemeente Tholen gaat het om 'cliënten met een dossier.' Volgens Oostdijck komt het verschil doordat op Tho len het gereformeerde volksdeel bij zijn eigen organisaties terecht kan. Oostdijck wilde graag op Tholen "blijven werken. Ze woont in West- Brabant en zou anders naar het kantoor in Goes moeten gaan rei zen. Ook Carlijn van Bemmelen en Edwin van Hoogstraten werken voortaan vanuit het gemeentehuis. Cliënten die overhoop liggen met de gemeente en niet in het gemeen tehuis willen spreken over hun pro blemen, kunnen terecht op een van de kantoren van Traverse in Bergen op Zoom of Steenbergen. Gijs van Alphen uit Sint Philipsland eerste 17-jarige met rijbewijs Henny Polderman uit Tholen viert 40-jarig bestaan Zeeuws vrouwenplatform Sophie Droogendijk volgt tweetalig gymnasium op 't Rijks EN VERDER... Boerderij wijkt voor bedrijventerrein Welgelegen in Tholen Langste merklap komend seizoen te zien in streekmuseum de Meestoof OP DEZE WERELD IS GENOEG VOOR IEDEREEN, MAAR NIET GENOEG VOOR IEDERS HEBZUCHT Dit nummer bestaat uit 16 pagina's In het kinderdagverblijf aan de Noordpoort stapte giste renmorgen de burgemeester binnen, compleet met ambts keten om. Hij kwam om de kinderen voor te lezen in het kader van het Nationaal voorleesontbijt. Ook uit Poortvliet was een groep gekomen om daar naar te luisteren. De bur gemeester vroeg de peuters wat ze die morgen hadden ge geten, en verklapte dat hij zelf de dag vroeg was begonnen met een bordje Brinta. Daarna had burgemeester Nuis een spannend verhaal, waar de meeste kinderen aandachtig naar luisterden. En kele vonden het leuker om met het speelgoed bezig te zijn. Zittend in de bank liet de burgemeester de plaatjes zien in het prentenboek 'Wat het lieveheersbeestje hoorde'. Dat was door de leidsters uitgezocht uit de Prentenboek top tien omdat ze het zo'n leuk verhaal vonden. Burgemeester Nuis vertelde over twee boeven die op een boerderij een koe wilden stelen. Maar het slimme lieveheersbeestje sprak met de dieren af om elk het geluid te maken dat bij een ander dier hoorde. De dieven werden misleid, en in plaats van in de stal kwamen ze in de vijver terecht. De boer waarschuwde de politie die de boeven meenam naar het bureau. De burgemeester vertelde levendig en deed. geholpen door de kinderen, de dierengeluiden na. Hij had er duidelijk plezier in en beaamde dat ook na afloop. Op zijn vraag aan de kinderen of hun ouders hen thuis vaak voorlezen, kwam maar weinig reactie. Zelf leest hij zijn kleinkinde ren voor. „En dat vaker dan ik het mijn eigen kinderen heb gedaan." Burgemeester Nuis kreeg na afloop een mooie tekening waarop de kinderen hun handen hadden getekend en verschillend hadden ingekleurd. Ook werd hij toege zongen. En natuurlijk gingen alle kinderen samen met hem op de foto. Ook op De Schalm en 't Stavertje in Stavenisse is gisteren voorgelezen. En vandaag leest een Thoolse tandarts voor op het kinderdagverblijf in Poortvliet. Het voorlezen ge beurt niet alleen om de kinderen een plezier te doen. Het prikkelt hun fantasie en ontwikkelt het taalgevoel. Het verhaal over dieren op een boerderij kon niet alle kinderen de hele tijd boeien. =6

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 1