'In Nederland gaat alles op tijd, dat was ik in Polen niet gewend' 'Draai stal kwart slag' EnnuüS!!!!' ■■■■Sr Vier tankers botsen in één nacht op Thoolse wateren Half miljoen weggewerkt Giften voornaamste inkomstenbron voedselbank Ton subsidie voor fietsproject 'Aanvraag voldeed aan wet' DÉ SPECIALIST IN ZONNE-ENERGIE IBSSSÏS'lÏ UffiLï! Schip loopt vast voor Stavenisse Tholen verlengt misdaadaanpak Donderdag 12 januari 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 CU vraagt naar maatregelen tegen aanvaring In één nacht, van woensdag op donderdag - toen er een harde wind blies - zijn er twee aanvaringen met brand stoftankers op het water bij Tholen geweest. Eerst botste een Nederlands schip zonder lading op de Oosterschelde op een Duitse gastanker. Anderhalf uur later was er op het Schelde-Rijnkanaal een aanvaring tussen een gela den Nederlands containerschip en een Duitse tanker ge vuld met benzeen. De waterpolitie (KLPD) heeft de zaak in onderzoek. Jaap Hage van de Christen Unie heeft naar aanleiding van deze gebeurtenis schriftelijke vragen ge steld aan het college. Vuist Janina Krzyzanowska wil de Nederlandse cultuur leren begrijpen Ze gaan met alcohol achter stuur, veroorzaken verkeers ongelukken maar werken keihard. Oftewel, Polen. De laatste jaren zijn ze niet meer uit het straatbeeld weg te denken. Iedereen vindt er wel iets van. Doorgaans lave ren de meningen tussen blinde bewondering en diepe af keer. Janina Krzyzanowska (53) uit Stavenisse is één van die hardwerkende Polen. Ze vertelt over haar verblijf in Nederland. 1 Geld In Meulvliet heeft Rinus de Nijs dinsdagavond namens het Cultikoor een cheque ter waarde van 566,50 euro overhandigd aan Annie Vogelaar, vrijwilligster voor de voedselbank Goed Ontmoet. Het bedrag is in de maand december bij elkaar gezongen tijdens de gezamenlijke kerstconcerten van het Thoolse Cultikoor en de 39 kin deren van het Casembrootkoor uit Sint-Annaland. Taal Cultuurverschil 115 Polen op Tholen Koor A58 doet mee aan korencompetitie Leger des Heils gaat vrijdagavond open Beste techniek Energy IjJJ Systems Het ongeladen 135 meter lange Nederlandse schip en de 110 meter lange Duitse gastanker kwamen ongeveer een kwartier na midder nacht voor Stavenisse, op het Bra- bantsche Vaarwater, met elkaar in botsing. Het Nederlandse schip voor richting België werd in de flank geraakt door de Duitse tan ker, met bestemming Stein aan de Maas. Door de klap brak de vrouw van de schipper v$n het Neder landse schip beide polsen. De twee schepen konden op eigen kracht verder varen. Om te controleren of de technische staat van de Duitse tanker nog aan de veiligheidseisen voldoet, deed de Inspectie Leef omgeving en Transport (voormalig IVW) onderzoek. Anderhalf uur later botsten een geladen Nederlands container schip van 180 meter lang en een 110 meter lange Duitse tanker ge vuld met benzeen op het Schelde- Rijnkanaal ter hoogte van Tholen. Het containerschip richting Ant werpen is door de harde wind uit koers geraakt en hierdoor tegen de Duitse tanker, die richting Duits land voer, gevaren. Het container schip liep hierbij slechts wat kras sen op en de tanker had een grote deuk in de flank. Bij deze botsing heeft geen uitstroom van lading plaatsgevonden en raakte niemand gewond. Jaap Hage van de CU-fractie heeft zes vragen op schrift gesteld. Hij wil weten of beide aanvaringen te wijten zijn aan de harde wind en zo ja, of er passende maatregelen zijn te nemen om dergelijke ge vaarlijke situaties in de toekomst te voorkomen. Ook vraagt hij of de betrokken schepen aan de veiligheidseisen voldeden en of daar structureel op gecontroleerd wordt. En hij wil weten of er een verminderde controle te water is door Rijkswaterstaat en/of politie. Tot slot vraagt Hage of er sprake is geweest van een gevaarlijke situ- .atie voor Tholen. De westerstorm met windkracht 9 tot 10 heeft woensdagavond rond kwart voor twaalf gezorgd voor pro blemen voor het tankschip Aloha uit Zwijndrecht. De met 2200 ton co- cos- en palmolie geladen tanker voer in de Witte Tonnen Vlije voor Stavenisse in de richting van Ter- neuzen, waar er door de hoge en zware zeegang water in de gasolie- tanks liep. De twee motoren stopten ermee en daarom riep de schipper om sleepboothulp. Ter afwachting De gemeente heeft een dreigende overschrijding van het inkomens- deel wet werk en bijstand (WWB) weggewerkt. In april 2011 zag het er naar uit dat het inkomensdeel aan het eind van het jaar met 500.000 euro overschreden zou worden. Toen dat duidelijk werd, is een aan tal maatregelen getroffen om de overschrijding zo veel mogelijk te rug te dringen. Voorbeelden zijn de Baan Bonus Tholen en de mogelijk heid voor mensen om een eigen be drijf te beginnen met begeleiding. De verwachte overschrijding valt volgens de gemeente nu een stuk la ger uit. Het college heeft pas kennis genomen van de positieve resultaten van de extra maatregelen die zijn ingezet om de overschrijding van het inkomensdeel WWB tegen te gaan. De gemeente geeft ongeveer 10 .(XX) euro uit voor deelname aan het Re gionaal Informatie en Expertisecen trum (RIEC). Het college heeft on langs besloten de deelname te verlengen tot uiterlijk 1 januari 2013. Het RIEC is een platform waarin po litie, justitie, FIOD, gemeenten en burgemeesters, provincie en provin ciale bestuurder invulling geven aan een geïntegreerde aanpak van de ge organiseerde misdaad. Dit doen zij door, naast strafrechtelijk vervolgen, ook de bestuurlijke aanpak en fiscale handhaving aan te grijpen om geor ganiseerde misdaad te identificeren en aan te pakken. Er zijn 11 RIEC's in Nederland. Het RIEC kan bijvoor beeld iets betekenen in het kader van de Wet Bibob (Wet bevordering inte- griteitsbeoordelingen door het open baar bestuur). Overheden kunnen ongewild en onbewust de georgani seerde misdaad faciliteren. Bijvoor beeld met de verlening van een ver gunning. Om dit te voorkomen, kunnen overheden gebruik maken van eikaars kennis over personen of bedrijven. Dit platform geeft daar de mogelijkheid toe. VERVOLG VAN KIPPENSTAL ,Je hebt geïnvesteerd, dan wil je het geld niet als sneeuw voor de zon zien verdwijnen door een stinkende kippenstal." Een alternatief heeft Van der Slikke ook. „Draai de stal een kwartslag en verplaats de uit loop." Hij is vastberaden om be zwaar te maken tegen de plannen van Knuist. Hij beroept zich op zijn rechtsbijstandsverzekering. Zijn be zwaar onderbouwt hij op basis van eerdere berichtgeving en een stand punt van GGD Nederland. Zij stel len dat een stal op tenminste 250 meter afstand van woningen moet blijven. Dit vanwege de hogere con centraties fijnstof en bacteriën, met mogelijke negatieve gezondheidsef fecten. Volgens de gewestelijke ge zondheidsdiensten komen in de buurt van kippen- en varkensbedrij ven vaker longontstekingen voor en hebben astmapatiënten grotere kans op complicaties. Van der Slikke zegt astmatisch klachten te hebben en is er van overtuigd dat de kip penstal niet bevorderlijk is voor zijn gezondheid. Veel medestanders verwacht hij niet. Wel hoopt hij op steun van mensen uit Stavenisse. „Volgens mij beseft niet iedereen wat de ge volgen zijn van een kippenstal. Mensen moeten wakker worden. Alleen samen kunnen we een vuist maken. Want voor je het weet gaat het dezelfde kant uit als met die var kensstallen. Dan stinken we zomers langs alle kanten weg. En als ze er eenmaal zijn, kom je er niet meer zomaar vanaf." daarvan ging hjj van anker, maar dat bleek op een mosselperceel te zijn. Hij kwam vast te zitten, omdat het om kwart over twaalf hoog water was geweest. De Zephyrus van ber gingsbedrijf Van den Berge uit Sta venisse kreeg opdracht de tanker vlot te trekken. Maar op den duur deden de motoren het weer, en kon de Aloha zelf weg komen. De Ze phyrus kreeg toen opdracht om de het schip te begeleiden naar Hans- weert, waar veilig werd gearriveerd. De vooroordelen over Polen kent ze. „Het zijn de jongeren die over last veroorzaken", zegt ze. „Ze willen zich bewijzen." Voor Janina gaat dat vooroordeel niet op. Ze is een hardwerkende vrouw. Veertig uur per week staat ze aan de lopen de band bij Dacomex in Sint-Maar tensdijk. Daar sorteert ze uien. In het bedrijf werken vijf Polen, maar alleen Janina spreekr Nederlands. „Verwacht er niet teveel van", zegt ze bescheiden. Desalniettemin weet de Poolse zich prima ver staanbaar te maken. Ze woont in middels vier jaar naar alle tevre denheid in Stavenisse. Acht jaar geleden kwam Janina voor het eerst naar Nederland. Niet om te werken, maar voor vakantie. Een vriendin van haar woonde sa men met een Nederlandse Vnan in Sint-Maartensdijk. Ze vertelde over haar werk in de boomgaard van fruitteler Alkema. Daar ver diende ze bijna een viervoud van het loon in Polen. „Fruitplukken in Polen levert als je hard doorwerkt 300 euro per maand op", zegt ze. „Uurloon kennen ze niet. Het gaat op gewicht. Dus hoe sneller jc plukt, hoe meer fruit, hoe meer loon." Na een zomer in Nederland ging ze datzelfde najaar nog aan de slag bij Alkema. „Daar heb ik vijf plukseizoenen (van augustus tot en met november) gewerkt", zegt ze. „In december ging ik weer naar huis." In die periode verbleef Jani na op een camping in de buurt van Poortvliet. De exacte naam is ze kwijt. Later op camping Irenehoe- ve in Stavenisse in een' vakantie huisje. Janina komt oorspronkelijk uit Szczecin (spreek uit als Stettin), met 440.000 inwoners de grootste havenstad van Polen. Een hecti sche stad, waar de economie snel groeit.de werkloosheid hoog is 15 procent) en de huren de pan uit rei zen. „Mijn volledige loon ging bij na op aan huur", zegt ze. „In Ne derland verdien ik meer, maar houd ik ook meer geld over." Geld was voor Janina de voornaamste reden om haar vaderland te verlaten. Met het open gaan van de grenzen (1 mei 2007) immigreerde ze naar Nederland. Janina herinnert zich de eerste keer in Nederland nog goed. Rinus de Nijs overhandigt de cheque aan Annie Vogelaar, vrijwilligster van de voedselbank Goed Ontmoet. Thoolse koren zingen 566,50 euro bij elkaar Bram van der Slikke laat aan de hand van een windvaan zien dat de stal in zuidwestelijke richting wordt geplaatst. Hoogtepunt van de samenwerking tussen beide koren was het kerst concert op 10 december in de Rooms-Katholieke kerk in Tholen. Daar genoten ruim honderdtachtig bezoekers van liedjes als 'We are the world'en 'Feliz Navidad'. „We doen het voor de mensen die het nodig hebben", zei Rinus de Nijs. penningmeester van het Culti koor tijdens de overhandiging van de cheque. De voedselbank verdeelt levensmiddelen die geschonken zijn door bedrijven aan mensen die on der het bestaansminimum leven. Goed Ontmoet gaat het geld gebrui ken voor hun vaste lasten: de huur van de opslag en het transport van de levensmiddelen. „Giften zijn on ze voornaamste inkomensbron", zei Vogelaar. „Voedsel dat krijgen we. Maar het moet nog wel verspreid worden. En onze vrachtwagens rij den niet op water. Dit soort vrijwil lige initiatieven waarderen wij daar om enorm." In de gemeente Tholen maken 32 mensen gebruik van de voedselbank. Dat aantal groeit vol gens Vogelaar de laatste maanden „Netjes, het is hier zo netjes", zegt ze. „Een mooi land." De boomgaard van Alkema heeft Janina inmiddels verruild voor de lopende band van Dacomex in Sint-Maartensdijk. Daar is ze via uitzendbureau Olympia terecht ge komen. „Het is eentonig werk, maar het verdient goed en ik heb leuke collega's." De Poolse is ge steld op haar twee bazen: André en Martin van Damme. „De helft van de dag staan ze naast mij uien te sorteren. Dat heb ik nog ncx>it mee gemaakt. Meestal zit de baas op kantoor, toch?" In het uienverwer- kingsbedrijf werken in totaal vijf tien medewerkers. Driekwart daar van staat net als Janina aan de productielijn. Nu ze vier jaar in Stavenisse woont, is ze zeker niet van plan om nog terug te gaan naar Polen. Ze wil integreren. Deel uitmaken van de Nederlandse samenleving. Op eigen initiatief trok de Poolse bij de gemeente Tholen aan de bel. De reden: iedere keer belandden er brieven op haar deurmat waar ze niets van begreep. Iedere keer op haar werk vragen om uitleg, daar had ze genoeg van. „Ik wil onaf hankelijk zijn. Zelf dingen kunnen regelen." Sinds enkele maanden volgt Janina wekelijks een taalcur sus. Vooral het luisteren kost haar veel moeite. „In Tholen praat ie dereen met een dialect. Dat is heel moeilijk te verstaan. Het lijkt totaal niet op het Nederlands dat wij in de cursus leren." Ook thuis oefent ze door Nederlandse televisie te kij ken. Naast de taal moest Janina wennen aan de cultuurverschillen tussen Nederlanders en Polen. „In Neder land gaat alles op tijd. Eén uur is ook echt één uur. Dat was ik niet gewend, in Polen is dat minder strikt. Ook ga je in Nederland niet zomaar onaangekondigd bij ie mand op visite, terwijl wij dat in Polen wel doen." Volgens Janina zijn Nederlanders over het alge meen wat meer gesloten. Toch heeft ze in Stavenisse goed contact met haar buren. „Buurman helpt regelmatig met karweitjes of als ik vragen heb." De Poolse woont in Stavenisse samen met haar vriend Zemon Wenta (51). Hij werkt voor uitzendbureau Agridienst uit Steen bergen in de woningbouw. „Ze stu ren hem heel het land door. Vol gens mij zit ie vandaag in de buurt van Utrecht." Het stel is inmiddels acht jaar samen en hebben elkaar bij een vriendin van Janina in Sint- Maartensdijk ontmoet. Ook de zoon en dochter van de Poolse wonen inmiddels in Neder land. Patricia (28) en Norbert (31) wonen allebei in Sint-Maartens dijk. Norbert werkt als heftruck chauffeur bij TNT fashion in Ber gen op Zoom en Patricia zit thuis in afwachting van een kleine. Ze kan ieder moment bevallen. Nor bert heeft het naar zijn zin in Ne derland. Wel heeft hij regelmatig te maken met discriminatie. Hij krijgt af en toe van alles naar zijn hoofd geslingerd. En waarom? Hij weet het niet. „Waarschijnlijk omdat ik Pool ben. En Polen hebben nu een maal een slechte reputatie in Ne derland. Wij stelen en rijden onder invloed van alcohol. Nederlanders zijn daarin wat kortzichtig." Of hij in Nederland blijft weet hij nog niet. Hij mist Polen af en toe wel. Zijn moeder heeft steeds minder heimwee. Ze wil graag in Neder land blijven. „Het is hier zoveel beter geregeld als in Polen", zegt ze. Polen is in 2004 toegetreden tot de Europese Unie (EU). Sinds dien kunnen Polen zich vrij vestigen in Nederland. Vanaf 1 mei 2007 kunnen ze hier ook werken, zonder tewerkstellingsver gunning. Die twee ontwikkelingen hebben bijgedragen aan de toestroom van Polen in Nederland. Op 1 januari 2011 stonden in de Gemeentelijke Basisadministratie (GBA) ruim 80.000 Po len ingeschreven. Een verdubbeling sinds de toetreding van Polen in 2004. In de gemeente Tholen zijn 115 mensen inge schreven met een Poolse nationaliteit. Het daadwerkelijke aan tal Polen ligt volgens het Sociaal en Cultureel Planbureau (CPB) bijna twee keer zo hoog: rond de 150.000. Dat komt doordat seizoensarbeiders die korter dan vier maanden in Ne derland verblijven zich niet hoeven in te schrijven en dus admi nistratief 'onzichtbaar' zijn. Het is niet zo dat het hele jaar door 150.000 Polen in Nederland verblijven. De piek ligt in de oogst maanden juli, augustus en september en oktober. Wel stijgt het migratiesaldo (de aanwas van nieuwe Polen, na aftrek van de remigranten) al jaren. Volgens het SCP komen er jaarlijks vijf tot negen duizend Polen bij. De werkloosheid onder de Polen die zich in Nederland hebben gevestigd is 13 procent. Ruim twee keer zo hoog als de werkloosheid onder de autochtone bevolking. De oorzaak daarvan is het lage opleidingsniveau en de taalbarrière. De stichting Promotie Zeeland Delta krijgt van de provincie Zeeland 102.467,22 euro subsidie voor het project Fietsen in Zeeland 2010. De helft van dat bedrag, heeft de stich ting onlangs ontvangen. Europa sub sidieert het project met nog eens een ton. Met het geld wordt Zeeland in Nederland eh Vlaanderen gepromoot als fietsprovincie. De stichting ad verteert in Vlaanderen op televisie, in dagbladen en in UIT magazine. Koor Lichte Muziek A58 doet mee aan de radio Classic-FM korencom petitie. Stemmen kan tot 19 januari via de website van de radiozender. De winnaar krijgt een professionele opname aangeboden. Verder neemt het koor in 2012 deel aan de voor ronde van het Nederlands Koor Fes tival (NKF) op 25 februari in Mid delburg. Het Léger des Heils in Sint-Maar tensdijk gaat met ingang van 13 ja nuari bekijken of het rendabel is om op vrijdagavond tussen zeven en negen uur de deuren te openen. Dat zegt dienstdoend coördinator Huub Franssen. De extra avondo penstelling moet meer omzet ople veren. De extra inkomsten wil het Leger gebruiken voor het uitdelen van voedselpakketten, het verstrekken van kleding en huisraad aan hulp behoevenden en het geven van raad en advies aan mensen die aan kloppen bij de raad en daad balie. Gelijktijdig met de avondopenstel ling organiseert het Leger des Heils een fitnessevenement. Milo Oppelaar (19) uit Scherpenisse, derdejaars student aan sportoplei- ding CIOS in Goes, gaat de avond leiden. Franssen zoekt voor vrij dagavond nog naar fitnessappara- tuur. Aanmelden kan telefonisch: 06-51376579. gestaag. Iedere donderdagmiddag is zij één van de zeven vrijwilligsters die de pakketten uitdeelt. De reden dat de Thoolse koren ge kozen hebben voor stichting Goed Ontmoet is vanwege het lokale ka rakter. „We zochten een goed doel in de gemeente", zegt Ben Schoonen, voorzitter van de zang vereniging. Twijfel bestond tussen het Leger des Heils en de voedsel bank. Uiteindelijk is voor die laatste gekozen. „Dit jaar kiezen we weer een ander doel en hopen we op een nog hogere opbrengst." Het is voor het eerst dat het Cultikoor geld inza melt voor het goede doel. VERVOLG VAN VARKENSSTAL En wat het toedienen van antibioti ca aan dieren betreft, de regels daarvoor zijn vanaf 2012 aange scherpt. Ten aanzien van het argument stankoverlast van de bezwaarma kers, voldeed de aanvraag volgens burgemeester en wethouders aan de Wet geurhinder en veehouderij. Het ministerie heeft ten aanzien van het gebruik van het biobedfil- ter zelfs een specifieke factor vast gesteld voor de uitstoot van ammo niak, gebaseerd op een advies van onder meer deskundigen van de Wageningen Universiteit. Namens Varkens Nee en drie ande re bezwaarmakers trok milieuad viesbureau Het Groene Schild in twijfel of met het toegekende re ductiepercentage voor ammoniak bij het biobedfilter wordt voldaan aan het criterium best beschikbare techniek. Ook gaf ze aan. de be treffende emissiefactoren niet terug te kunnen vinden in de Regeling geurhinder en veehouderij. In haar reactie verwees de gemeente naar de ministeriële beschikking voor de proefstalstatus en naar het feit dat de factoren gebaseerd zijn op de meest recente inzichten. Het bu reau merkte verder nog op dat de gemeente de mogelijkheid had om een geurverordening op te stellen. Dat is een bevoegdheid, geen ver plichting, reageerde het gemeente bestuur. En het voegde toe dat die beleidskeuze los staat van de milieuvergunning voor Welvaarts. Negen andere bezwaren voerde het bureau eerder ook aan ten aanzien van het m.e.r., zonder in te gaan op de toen door de gemeente gegeven reactie. Reden voor het gemeente bestuur om te verwijzen naar wat daarover in de ontwerpbeschikking staat. Uitsluitend de twaalf bezwaarma kers kunnen nog tegen het afgeven van de milieuvergunning in beroep gaan bij de Raad van State. In op dracht van Varkens Nee bekijkt Het Groene Schild op dit moment na drukkelijk wat er nog mogelijk is. -8f 2 iS97 RV I Smt-Annaland 0166 - 65 43 35 I wAv.5con-ene(jysystems.nl At vertentie I.M Hffl Veertig uur per week sorteert Janina Krzyzanowska uien aan de lopende band bij Dacomex in Sint-Maartensdijk

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 5