'Echt prachtig om te zien hoe iedereen alles zat te snijden' 'We hebben eigenlijk nooit ruzie, alleen eens een meningsverschil' Ook hellend dak voor nieuwe loods Bout Het Lint in Tholen bereidt een Arabische lunch Schuttingen Flupland omver jms Geen Tholenaar bijzondere Zeeuw Gewonde bij ongeval Molendijk Geen doden in Thools verkeer Jaap en Bep van Trigt uit Tholen zijn zestig jaar een paar Donderdag 12 januari 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Schade Arabische muziek, couscous, tzatziki, köfte, kebab, ge vulde wijnbladeren, pepertjes en olijven. Er hing vrijdag een echt oosters sfeertje in ontmoetingscentrum Het Lint. Met een Arabische lunch voor cliënten en hun man- telzorgers werd gevierd dat het ontmoetingscentrum voor licht dementerende ouderen een jaar bestaat. Als klap op de vuurpijl gingen ook de voetjes van de vloer. Voorzien van oosterse sjaals, met rinkelende muntjes, mochten mannen en vrouwen proberen de bewegingen van buikdanseres Sophie van Rooij uit Oud-Vossemeer na te doen. Wandelen Visser verhuist naar Welgelegen Ook de opslagloods van Job Bout kan met een licht hel lend dak worden uitgevoerd, net als de nieuwe loods van mechanisatiebedrijf Zandijk die aan de Lorentzweg in Tholen wordt gebouwd. Vanwege de ontwikkeling van Vestetuin (plan Noord), gaat ook visser Bout verhuizen naar het bedrijventerrein. Maandagochtend pleitte hij voor een licht hellend dak bij de welstandscommissie. Afscheiding Lachspieren Hans Kazan opent koffer in Tholen „Mensen zeggen zestig jaar is een lange tijd, hoe houd je dat vol? Maar vroeger kon je niet anders dan trouwen. Samenwonen mocht niet." Voor Jaap en Bep van Trigt- Jongeling uit Tholen is het de normaalste zaak van de wereld dat ze op 16 januari, maandag, zestig jaar ge trouwd zijn. „Je blijft gewoon bij elkaar." Belangrijker vinden ze het, dat ze dat in goede gezondheid kunnen vieren. Ze zijn beiden 84 jaar. „We schelen precies één maand. Zij is ouder, van 18 mei. Ik ben van 18 juni." Brieven Geen kinderen VERVOLG VAN GAT IN DIJK Het waterpeil is bij de keersluis ge zakt tot 2,25 meter boven NAP. „Dat is 75 centimeter boven het normale peil", zegt Ligtendag. „Al les behalve alarmerend. Er dreigt pas gevaar bij waterstanden boven de drie meter. Dan sluit Rijkswater staat de stormvloedkering." De laat ste keer dat het water boven de drie meter kwam. was 9 december 2011 Zover is het donderdag niet geko men. Wanneer het water aan het eind van de middag is gezakt, ma ken de mannen zich op voor de laat ste inspectieronde over de dijk. Me ter voor meter zoeken ze naar scheuren en weggespoelde stenen. Deels te voet. deels met de auto. „Het is een tijdrovende bezigheid", zegt Heijboer. Dat de dijk bij Stavenisse is be schadigd is niet geheel opvallend. „Het dijkvak staat op de nominatie om in 2012 aangepakt te worden", zegt woordvoerder Arjan Goossen van waterschap Scheldestromen. „Waarschijnlijk was de dijkbekle- ding al slecht." De beschadiging aan de dijk zorgt volgens Goossen niet voor een gevaarlijke situatie. „Er is diezelfde middag nog een spoedreparatie uitgevoerd met nieuwe breukstenen." Die noodre- paratie moet het tot het voorjaar uithouden, want dan wordt de dijk- bekleding vernieuwd. Naast schade aan de dijk, was er vooral overlast door de wind. Zo stond het terras van café De Kleine aan het havenplateau in Stavenisse onder water. Bij brasserie de Zees ter in Gorishoek ging een glazenaf- rastefing tegen de vlakte. Ook in Sint Philipsland had de wind vrij spel. In de Gladiolenstraat werd een boom geveld en er gingen diverse schuttingen om. „Vuilnisbakken vlogen open en het vuil vloog over al heen", zegt Adrie Verkerke uit Sint Philipsland. Door de hevige re gen stonden ook enkele straten blank. Naast schade trekt de storm ook be langstelling. Op de kop van het ha venkanaal bij Stavenisse rijden au to's af en aan. Mensen genieten vanuit hun auto van de ruige golven en schuimkoppen op het water. De zon breekt er zelfs even door. K-SM. - Het woeste water heeft een flink gat in de dijk geslagen Directeur Joost Zielstra van de SVRZ locaties Tholen. waar Het Lint onder valt, zorgde dal hij voor die tijd weg was. „Het getuigt van heel veel lef dat je die bewegingen durft te maken, daar heb ik heel veel respect voor", zei hij tegen Sophie van Rooij. Maar daarmee maakte hij gelijk duidelijk dat hij zover niet te krijgen was. Zielstra kwam het kleine gezelschap in Het Lint toespreken vanwege het eenja rige bestaan. „Ik weet hoe goed jul lie het doen. dat is wel een felicita tie waard. We willen het liefst dat het een beetje uitwaaiert over Tho len dat jullie er zijn. Ik wens jullie een goed weekend, of je nu wel of niet gaat buikdansen." Hij sprak ook lovende woorden richting Gerda Elshof, de coördina tor van Het Lint, en zei dat veel van het succes aan haar te danken was. Hij vertelde dat de bouw van de nieuwe woonlocatie Buitenhof, naast Het Lint. dit jaar wordt afge rond. Het is de bedoeling dat het ontmoetingscentrum daar een plek je krijgt. Maar de locatie in het ap partementencomplex Het Lint is Gerda en de cliënten zo goed beval len, dat ze gaan kijken of het moge lijk is daar te blijven. .Zoals we hier zitten, is het heel vertrouwd en heel eigen. Het is de bedoeling dat we een soort gezin, een soort woon huis vormen. Als we naar Buiten hofgaan. maken we gebruik van de recreatiezaal. Nu richten we het in naar de eigen manier van leven. Als we hier kunnen blijven zitten, zou den we voor grote activiteiten kun nen uitwijken naar Buitenhof." Het Lint telt nu acht cliënten ver deeld over drie dagen. De één komt twee dagen, de ander drie of één dag. Er is plek voor acht cliënten per dag en volgens de huidige be zetting zijn er nog zeven plaatsen open. Het Lint is geopend op maan dag, dinsdag en vrijdag. Die laatste dag is nu vol, zegt Gerda. Er wordt veel gewerkt met thema's. Sophie de Rooij heeft stage gelopen bij be geleidsters Angelina Huis en Gerda Elshof in Maartenshof in Sint- Maartensdijk en zo kwam Gerda er achter dat ze aan buikdansen deed. Daar kunnen we wat mee, dacht ze en zo was het idee geboren voor een Arabische lunch. „Het was echt prachtig om te zien hoe iedereen al les zat te snijden voor de lunch." De aanwezigen laten zich de diver se hapjes goed smaken. Cor Boot De bedrijven die op Welgelegen II staan, hebben allemaal platte daken. Secretaris A. Dieleman van de com missie zei dat voorkomen moet wor den dat er een wildgroei aan vormen komt. Die opmerking maakte hij omdat Bout een voorbeeld van een loods liet zien met een schuin dak. Hij deed ook de suggestie om naar een oplossing te zoeken waarbij het lijkt of de loods plat is. Door bij voorbeeld de gevels iets hoger te maken. Bout zei dat hij een onder houdsvrij dak wil en verwees naar de tekening van Zandijk die ook een flauwe dakhelling heeft, namelijk 5 procent. De commissie kon daarmee akkoord gaan. maar meer dan 5 pro cent mag het niet worden, benadruk te voorzitter G. Vermeulen. Bout had daar geen moeite mee. Hij was ook bereid om een kleur te zoeken die lijkt op de kleur van de loodsen van de bedrijven die er al staan. En dat is overwegend grijs. Bout gaat zijn loods voorop het ter rein plaatsen, liet hij weten, zodat hij achter de loods nog ruimte heeft voor buitenopslag. De commissie vroeg of hij dan de spullen met een groene afscheiding aan het oog wil onttrekken. De ondernemer zegde dat toe. Onder de 26 benoemingen tot Bij zondere Zeeuw van 2011 is geen enkele Tholenaar te vinden. De provincie Zeeland roept elk jaar een aantal mensen uit tot Bijzon dere Zeeuw, als zij zich in het af gelopen jaar op een bepaalde ma nier hebben onderscheiden. Dat is deze keer in een aantal categorieën gebeurd: cultuur, onderwijs en we tenschap. sport, bijzonder Zeeuws en overig en water. Vorig jaar wa ren er nog drie Bijzondere Zeeu wen van Thoolse bodem en één met een Thools tintje (koor A58). Dit jaar werden de prestaties van de Tholenaren blijkbaar niet opge merkt bij de provincie. De Bijzon dere Zeeuwen worden altijd voor afgaand aan de nieuwjaarsreceptie van de provincie in het zonnetje gezet. Dat gebeurde afgelopen vrijdag. Tijdens de nieuwjaarsre ceptie reikte de commissaris van de koningin Karla Peijs twee com missarispenningen uit als beloning voor bijzondere diensten. Voorma lig Deltadirecteur Pieter Stoter kreeg die onder andere voor zijn inspanningen om de Tour de Fran ce naar Zeeland te halen. De stich ting BEST (Biljart Evenement Sluiskil Terneuzen) kreeg de ande re penning vanwege het organise ren van het wereldkampioenschap driebanden. Een 20-jarige automobilist uit Tho len is donderdagavond om tien voor half twaalf gewond geraakt bij een eenzijdig ongeval op de Molendijk bij Oud-Vossemeer. De man nam de bocht te ruim en kwam aan de andere kant van de weg tot stilstand tegen een boom. Hij is per ambulance naar het zie kenhuis gebracht. De Tholenaar heeft vermoedelijk zijn sleutelbeen gebroken. uit Sint-Annaland heeft haar bordje gevuld met couscoussalade. Ze heeft het nog nooit gegeten. „Ik ben zelf wel eens in Marokko geweest, maar dit kende ik niet." Haar man Albert heeft samen met de andere cliënten meegeholpen aan de berei ding van de lunchgerechten. Hij komt sinds januari vorig jaar al in Het Lint. twee dagen in de week. „We zochten een plekje voor begin nend dementerenden. Eerst zou mijn man naar Ten Anker of Maar tenshof gaan. maar toen kwam dit project ertussen. Het leek ons wel wat." Dat is goed uitgepakt. „Hij gaat hier graag naartoe", zegt me vrouw Boot. „Het is hier zo leuk. Met beginnend dementerenden kun je natuurlijk veel meer doen. Ze kunnen nog goed wandelen en boodschappen doen." En zulk soort dingen doen ze dan ook bij Het Lint. Onderzoek heeft uitgewezen dat dementie kan worden vertraagd door actief te blijven en mensen te blijven ontmoeten. Het is ook een ontlasting voor de mantelzorgers. Die worden met de lunch even in de watten gelegd. „Wij waren pas van middag uitgenodigd om te komen aanschuiven. De cliënten hebben het eten gemaakt." Dat de hapjes voor velen vreemd zijn. maakt niet uit. volgens Bep Romeijn uit Sint-Maartensdijk. „Er wordt goed van gegeten. Dat komt ook wel. omdat eerst is verteld wat het is." Haar man Jaap komt sinds eind april voor twee dagen in de week naar Het Lint. Thuis is hij ook nog actief, vertelt mevrouw Ro meijn. „Hij heeft zijn vaste taken, zoals het bed opmaken." Het Arabische thema van vrijdag middag is een uitzondering. Je zou eens moeten komen kijken als we onze gewone bezigheden hebben. We hebben altijd zoveel plezier", zegt Willy van 't Hof uit Tholen. Zij is vrijwilligster in Het Lint. ..Ik heb altijd in het bejaardentehuis ge werkt en paste nadat ik in de vut ging altijd op de kleinkinderen. Ko- ra Polderman, die hier begeleidster is op vrijdag, zei dat het altijd erg leuk is en zo ben ik hier komen hel pen. We spreken elkaar allemaal met de voornamen aan. dat schept minder afstand." Als Johan Stoutjesdijk uit Sint- Maartensdijk gevraagd wordt om op te staan voor een korte introduc tie buikdansen, maakt hij ook al snel de afstand tussen hem en dan seres Sophie kleiner. Met gestrekte armen loopt hij op haar af. „Ho ho", roept begeleidster Angelina Huis, terwijl ze hem achteruit trekt. Het tafereel werkt op de lachspie ren. Ook als vervolgens Albert Boot, Jaap Romeijn en Vossemeer- der Bas de Koning met hun heupen mogen wiegen en proberen met hun borst te schudden. Gerda Elshof doet ook enthousiast mee en is ge charmeerd van de uitrusting van Sophie. Ze roept tegen haar man Peter, die alles met zijn fotocamera vastlegt: „Lieverd, ik wil ook een navelpiercing." Er zijn in het afgelopen jaar in de gemeente Tholen geen verkeers ongelukken met dodelijke afloop geweest. Dat blijkt uit het jaar overzicht 2011 van het regionaal orgaan verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ). In 2010 gebeurden er vier dodelijke ongevallen in de ge meente. Het totaal aantal dodelijke verkeersslachtoffers in Zeeland be droeg 18 en dat is bijna de helft minder dan in 2010, toen er 30 do den vielen. Het ROVZ wijst erop dat de aantallen slechts het topje van de ijsberg weergeven, omdat er naast verkeersdoden ook rekening moet worden gehouden met ernsti ge verkeersgewonden. Dat leed komt nog onvoldoende voor het voetlicht. Het aantal verkeersdoden schommelt al jaren tussen de 20 en de 30 per jaar en het ROVZ wil daaraan geen conclusies verbin den: elke dode is er één teveel. Het ROVZ meldt tevens dat er al jaren sprake is van een forse stijging van het werkelijke aantal ernstige ver keersgewonden, maar die cijfers zijn van de afgelopen twee jaar nog niet voorhanden. De stichting we tenschappelijk onderzoek ver keersveiligheid (SWOZ) presen teert halverwege deze maand de resultaten met bijbehorende maat regelen van het onderzoek naar bermongevallen in Zeeland. Het ROVZ wil dit jaar een anderhalf jaar durend onderzoek starten naar ernstige verkeersgewonden onder fietsers. Wie op vrijdag 13 januari naar Meulvliet in Tholen komt, krijgt een blik in het koffertje van gooche laar Hans Kazan. Hij geeft 's avonds om kwart over acht een op treden op uitnodiging van de stich ting Uit op Tholen. Hans Kazan be hoeft volgens de stichting geen introductie meer. Het bestuur is erg verheugd dat hij in Tholen komt op treden en hoopt hiermee veel men sen een plezier te doen. Als kind had Hans Kazan één wens: gooche laar worden. Met slechts een koffer tje vol illusies realiseerde hij zijn droom. Kazan gunt de bezoekers een blik in zijn leven door het ope nen van zijn koffertje. Hij omhelst het verleden, leeft in het nu en houdt zijn blik gericht op de toe komst. Met humor vertelt hij au thentieke verhalen over gebeurte nissen uit zijn leven terwijl hij achteloos en in hoog tempo de meest verbluffende acts uit zijn mouw schudt. Kaarten zijn verkrijg baar de website uitoptholen.nl. De bijdrage van Tholen aan het Zeeuwse milieumeldpunt voor het tweede halfjaar van 2011 is 818 euro. Ze hebben elkaar tijdens de bevrij dingsfeesten in Rotterdam leren kennen. Dat ze de oorlog hebben meegemaakt, heeft hen misschien wel gevormd, denken ze. Beiden zijn serieus, zuinig en nuchter. „Na vijf jaar oorlog was alles weg", zegt Bep. „Er was haast niets." De jeugd zocht elkaar daarom op straat op. Om te dansen bij een feest. Maar ook dat konden ze allebei niet, want ze hadden geen dansles gehad! Dat maakte niet uit. Ze raakten met el kaar aan de praat en het klikte. „We hebben alleen wel een verschil van mening over waar het is ge beurd", zegt Jaap. In elk geval kre gen ze verkering en al gauw waren ze verloofd. Zij werkte op de broe kenafdeling van het naaiatelier van warenhuis Peek en Cloppenburg. „Als je er een half jaar werkte, kreeg je een lap stof voor een pak", vertelt Bep. Zo heeft ze samen met haar moeder een pak genaaid voor Jaap, voor hun verloving in 1946. ,Zo liep ik er chique bij." Lang konden ze niet van elkaar ge nieten, want Jaap werd in juni 1947 opgeroepen om in Nederlands-lndië te dienen. „In november zat ik op de boot naar Indië en op 4 mei 1950 kwam ik weer thuis. Zij heeft geloof ik wel 500 brieven van me gehad, want ik schreef elke dag." Bep ver telt dat ze twee gulden per week verdiende en af en toe een lucht- postvel kon kopen met een postze gel erop om terug te kunnen schrij ven. Dat was het goedkoopste. „We hadden bijna nergens geld voor." Bep had het thuis niet breed - „Ik ben zonder snoepje opgevoed"- maar Jaap heeft ook het nodige meegemaakt. „De bootreis naar In dië duurde 42 dagen. We hadden een aanvaring in het Suezkanaal." Daardoor werden veel bemannings leden ziek. Jaap heeft daar geen last van gehad. „Het is aangebleven", zegt Jaap over de 2,5 jaar dat hij in Indië zat. Hij zag in die periode veel verlovin gen uitgaan bij zijn dienstmakkers. Die waren volgens hem vaak ten einde raad. De meisjes maakten het uit, omdat ze een andere vriend had den gevonden. Daar was bij Bep geen sprake van. daar hield ze zich niet mee bezig. Toen Jaap weer thuiskwam, was het net als tevoren. „Ik kwam thuis, deed mijn jasje en mijn uniform uit en het was net of ik nooit was weggeweest. Je ging ge woon op dezelfde voet verder als de andere dag." Last van zijn ervaringen in de voor malige kolonie heeft hij niet. „Ik zat bij het vijfde regiment infanterie als gewondenverzorger. Als er wat ge beurde, was ik erbij om te helpen. Gelukkig heb ik geen ernstige ver wondingen gezien." Na zijn dienstijd kwam hij in dienst bij de gemeente Rotterdam. Hij werkte 20 jaar als elektricien. Hij haalde vervolgens een diploma 'om hogerop te komen'. Zo ging hij aan de slag als technisch tekenaar. In to taal heeft hij 42 jaar bij de gemeente gewerkt. Dat leidde bij zijn 40-jari- ge dienstverband tot een Koninklij ke onderscheiding. Daar hecht hij echter niet zoveel waarde aan. „Ik ben er niet zo trots op hoor. Degene die het wel verdient, krijgt hem niet." Hij is sinds 28 jaar met pen sioen. Anderhalfjaar na terugkomst uit In dië, trouwden Bep en Jaap. Het duurde zo lang, omdat ze geen ge schikte woonruimte kondep vinden. Uiteindelijk trokken ze voor acht jaar bij een familielid in en hadden een hele bovenverdieping tot hun beschikking. Ze bleven tot hun 50ste in Rotterdam wonen en ver huisden toen naar Nieuwerkerk aan den IJssel. „We vonden het te druk worden in Rotterdam." Bep moest stoppen met werken na hun huwelijk. „Vrouwen van amb* tenaren bij de gemeente mochten niet blijven werken", zegt ze. Ze hield zich bezig met het huishou den. naaien en oppassen op kinde ren en huisdieren. Hun eigen huwe lijk bleef kinderloos. „Met de medische kennis van nu was het misschien wel gelukt", zegt Jaap. Op den duur wilden ze wel wat meer rust - weg van alle mensen die steeds een beroep op hen deden - en zo zijn ze 17 jaar geleden in Tholen komen wonen. De broer van Bep woonde toen in Anna Jacobapolder. Jaap en Bep van Trigt hebben vroeger veel gewandeld en gefietst. Nu zoeken ze hun vermaak thuis. Zo beleven ze veel plezier aan hun parkiet. „We lazen bij hem in een kranten bericht dat je in Tholen veel wonin gen kon huren." Zo kwamen ze in de Kuipersdreef terecht. Nu wonen ze gelijkvloers aan Rosarium. De broer van Bep is inmiddels verhuisd naar Dinteloord. Het is de enige broer die ze nog hebben. „Wë zijn nu de oudsten van de hele familie." Hij had twee broers, die zijn allebei overleden. Zij had nog twee zussen, maar ook die leven niet meer. „Wij schijnen sterk te zijn", zegt Jaap. „Dat wil niet zeggen dat we prima geleefd hebben, maar wel sober. We hebben altijd goed gegeten. We heb ben geen wild leven gehad, geen feesten." Ze hebben altijd veel gewandeld en gefietst. Bep heeft dat in de Honger winter van '44 uit nood gedaan. „Ik ben van Rotterdam naar Apeldoorn gelopen, zo'n 200 kilometer, om eten te halen." Later werd het een hobby. „In het weekend liepen we altijd 20 tot 30 kilometer. Hier zijn we het hele eiland rondgefietst. Ze kwamen ons overal tegen." Dat gaat nu niet meer. ,Je krijgt gebreken als je ouder wordt. We lopen allebei moeilijk", zegt Jaap. Ze vinden het jammer, maar kunnen zich thuis ook goed vermaken, ,,'s Morgens rom melen we wat en 's middags spelen we meestal een spelletje aan de ta fel. Ook puzzelen we veel", vertelt Bep. Ze hebben een parkiet -„We hebben altijd parkieten gehad -, die veel los door het huis mag vliegen. „Onder lunchtijd komt hij op mijn hand zitten. Hij gaat niet weg voor hij een stukje kaas heeft gekregen", vertelt Bep. „Twee keer in de week gaan we naar een bingomiddag. Dat is onze afleiding, Dan praatje eens met andere mensen." Ze krijgen ook elke week hulp van buurvrouw Irma van Dienst. Dat is dan ook één van de genodigden tij dens het feest ter ere van hun huwe lijksjubileum. „We organiseren een middag met familie, vrienden en buren. Een koffietafel in Halsteren." Ze willen het simpel houden, niet teveel drukte meer. „Eén keer heb ben we een klapper gemaakt, toen we 25 jaar getrouwd waren. Toen zijn we op de Euromast gaan eten", vertelt Jaap. Met elkaar hebben ze het vanaf hun eerste ontmoeting altijd prima kun nen vinden. „We hebben eigenlijk nooit ruzie. Wel eens een menings verschil." Jaap Romeijn probeert enthousiast de bewegingen van buikdanseres Sophie de Rooij na te doen. Ook Johan Stoutjesdijk achter hem, Albert Boot (links) en Bas de Koning rechtskomen aan de beurt. De schutting van het terras bij de Zeester inScherpenisse waaide om

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 3