LABO BAL Golven beschadigen dijk Stavenisse, waterschap voert noodreparatie uit i m 'Ij ||4|: PtiaA ■'TL 'Veel was al weg, we hebben gepakt wat er te pakken was' J Varkens Nee wil tekst en uitleg Open dag voor bepalen beroep Alle bezwaren tegen varkensstal Bitterhoekseweg zijn ongegrond 'Als ze er eenmaal zijn, kom je er niet zomaar meer vanaf' Donderdag 12 januari 2012 68e jaargang no. 9 Gorishoeksedijk erbarmelijk slecht Niet fietsen langs schor Sint-Annaland Laatste laadpaal komt in Stavenisse 'Op plaatsen waar je het niet verwacht, kan het zomaar mis gaan Woeste golven hebben donderdag de dijk ten zuiden van de Nieuweweg in Stavenisse beschadigd. Er is een stuk asfalt weggeslagen. Dat hebben medewerkers van het waterschap geconstateerd. Zij hebben een noodreparatie uitgevoerd en het gat opgevuld met stortstenen. Dit voor jaar begint het schap met het verstevigen van het dijk vak. Verder is er geen schade geconstateerd. Wel zorgde de straffe noordwestenwind voor overlast. Schuimkoppen Fase 2 De gemeente heeft geen van de bezwaren gehonoreerd die ingediend waren tegen de milieuvergunning voor een varkensstal op de hoek van de Bitterhoekseweg en de Bram Groenewegeweg in Poortvliet. Volgens burge meester en wethouders was er geen reden om de vergun ning te weigeren, aangezien de aanvraag voldeed aan de wettelijke normen. Ze is dan ook verleend. Bezwaarma kers hebben nog twee weken de tijd om naar de Raad van,State te stappen. Gezondheid Deze week Bram van der Slikke uit Stavenisse is fel tegen de nieuw te bouwen kippenstal aan de Kerkweg, net buiten het dorp. Hij vreest voor stank- en geluidsoverlast van de 12.000 vrije uitloop kippen. De stal staat gepland op honderddertig meter van zijn woning. Terwijl de kippen op nog geen vijftig meter achter zijn tuin rondlopen. „Ik stink hier straks weg", zegt hij. J 4* I 0 fj ll£ i 4. *r Fijnstof Alternatief Jan Everaers hijst vlag bij bereiken hoogste punt woningen Jan Everaers uit Sint Philipsland en Carola IJzermans uit Tholen kijken er naar uit. Eind mei wordt hun nieuwe woning aan de Burgemeester van Boeijenstraat in Tholen opgele verd. Gisteren namen ze er alvast een kijkje nadat Jan de vlag mocht hijsen omdat offi cieel het hoogste punt is bereikt van de 33 koopwoningen. Samen met de andere nieuwe bewoners. Vooral jonge mensen die veelal met een starterslening van de gemeente een woning konden kopen. P 1 mJr IE voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2, Tholen, tel. 0166-607060 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,75 per halfjaar, 32,00 per jaar, per post 59,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,34 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Het wegdek van de Gorishoeksedijk ten zuiden van Sint-Maartensdijk verkeert in slechte staat. „Het is er barmelijk slecht", zegt Chris Koop man die er als lid van het algemeen bestuur van waterschap Scheldestro- men aandacht voor heeft gevraagd bij het schap. .Aangezien er diverse campings aan liggen, wordt deze weg druk bereden." Koopman vindt de situatie allerminst veilig. In 2010 heeft het waterschap de erg ste oneffenheden en scheuren in de weg hersteld. Maar met investeren in gnxrt onderhoud is men voorzichtig omdat de toekomst van de weg niet duidelijk is. Dat hangt nauw samen met de plannen van de gemeente voor uitbreiding van recreatie en wo ningbouw in de Geertruidapolder. Door het doorschuiven van plannen blijft duidelijkheid uit. Seheldestro- men bekijkt deze maand wat er mo gelijk is om de situatie te verbeteren. „Het is niet de bedoeling dat daar überhaupt gefietst gaat worden", die woorden van Bouke Bouwman van provincie Zeeland maken het in één klap duidelijk. Buitendijks fietsen na de versterking van het dijktraject ter hoogte van het schor bij Sint-Anna land is niet mogelijk. Dat kan nu ook niet. Er ligt een groene dijk en de provincie wil die na de dijkverster king in 2013 terug hebben. De pro vincie hecht belang aan het aan zicht van een groene dijk, omdat deze grenst aan het Natura 2000- gebied Oosterschelde. Het water schap Scheldestromen had liever ge zien dat er een geasfalteerde onder- houdsweg zou worden aangelegd, omdat dat prettiger zou zijn bij natte weersomstandigheden, en omdat de weg in de toekomst mogelijk zou kunnen worden opengesteld voor fiet sers als daar toestemming voor zou komen. De provincie heeft als voor waarde voor de vergunningverlening gesteld dat er een stenen onderhouds- weg kan worden aangelegd met daar op een bovenlaag van grond en gras. „Dat is niet nadelig voor de stevig heid van de dijk en belemmert ook niet het onderhoud", zegt Bouwman. Verder zegt hij dat de provincie ook niet de suggestie wil wekken dat er gefietst zou mogen worden. Dat zou bij een asfaltweg wel het geval zijn, zegt hij. Het ontwerpbesluit van de natuurvergunning die de provincie van plan is toe te kennen voor de ver sterking ligt tot 16 februari ter inzage. Het laatste laadpunt voor elektrische auto's in de gemeente komt aan de Julianastraat in Stavenisse. Aanvan kelijk zou het op de haven komen te staan, maar gezien het feit dat de ka de bij hoog water regelmatig over loopt, is naar een andere plek ge zocht. De laadpaal komt nu naast de vijf garages in de Julianastraat. Met het plaatsen van deze paal, zijn alle woonkernen voorzien. Stichting Varkens Nee uit Sint-An naland hoopt dat er geen erkenning komt voor het biobedfilter. Dat laat de stichting weten aan het college van burgemeester en wethouders. Een biobedfilter moet stankoverlast van intensieve veehouderijen tot een minimum beperken. De firma Van Duijnhoven aan de Noormansweg in Poortvliet voert een proef met een dergelijk filter. De resultaten daarvan zijn omstreden. Om die reden ver zoekt de stichting Varkens Nee dat de portefeuillehouder bij de gemeen te op korte termijn Het Platform Stankoverlast Intensieve Veehoude rij bijeen roept om tekst en uitleg te geven over de gang van zaken en de verdere vervolg stappen. De één weet al lang wat hij wil wor den, de ander moet zich nog oriënte ren. Scholenkeuze staat in de belang stelling op onze scholeninformatie pagina's. Zo weet Lotte Polderman uit Sint-Maartensdijk al dat ze juf autistische kinderen wil worden. Ze volgt nu de richting sport en veilig heid op het Westerpoort in Tholen. Haar klasgenote Cherise van 't Hof uit Sint-Annaland wil eerst nog wat open dagen bezoeken om te bepalen wat ze later wil worden. 7Ae pagina 12 14. Peter Ligtendag (links) en Koos Heijboer (rechts) inspecteren de dijk bij de Grote Nol in Sint-Annaland op schade. Met een verwachtte waterstand van 2,62 meter boven NAP stelde water schap Scheldestromen fase 2 voor dijkbewaking in. Twaalf Thoolse kantonniers namen hun positie in op de dijk. Twee van hen zijn Koos Heijboer (56) uit Stavenisse en Pe ter Ligtendag (45) uit Sint-Anna land. Ze controleren de dijk bij de Grote Nol in Sint-Annaland op eventuele schade. Door de hoge wa terstand Vinden ze donderdagmid dag weinig. Hoe anders is dat vrij dagochtend aan de dijk ten zuiden van de Nieuweweg in Stavenisse. Daar is duidelijk te ?ien hoe de woeste golven zich hadden uitge leefd op de dijkbekleding. Een stuk asfalt van enkele vierkante meters is door de kracht van het water com pleet weggeslagen. De schade aan de dijken blijft beperkt tot Stavenis se. Andere dijken langs de Ooster schelde zijn gespaard gebleven. Het ging er donderdagmiddag net na het middaguur hevig aan toe op de dijk bij de Grote Nol in Sint-An naland. Een voorbijkomende brom fietser moet moeite doen om op de weg te blijven. De noord wester storm raast met kracht negen over het land. Hoge golven met witte schuimkoppen beukei tegen de dijk en spatten schuimenduiteen. Hoewel het stevig waait, blijft het waterpeil in de haven van Stavenis se steken op 2,40 meter boven NAP. Ruim onder het veiwachte maxi mum peil. Toch zet het waterschap Scheldestromen die dag in op dijk bewaking. In heel Zeeland worden vijftig kantonniers opgetrommeld. Heijboer en Ligtendig controleren of de dijkbekleding bij de Grote Nol schade oploopt. „Veelkun je nu niet zien", zegt Ligtendag. „Het water staat veel te hoog. Bij laag water is de schade pas zichtbiar." Het gaat er heftig aan toe. daai aan de Grote Nol. Toch blijft het water ruim on der de graslijn van de Jijk. „Het is van belang dat de breukste nen op zijn plaats blijven", zegt He ijboer. „Komen die omhoog, dan slaan de golven met gemak een gat in de dijk." Meer dan kijken, in specteren en wachten totdat het wa ter zakt kunnen de minnen van het waterschap donderdag niet doen. Dreigt het toch fout te gaan, dan rapporteren ze de schade aan op zichter Marco Berkey. De dijk tussen Stavenisse en Sint- Annaland is.donderdag niet de enige plaats waar de zee het land op de proef neemt. De pier bij Gorishoek is onbegaanbaar door de hoge water stand. En ook bij de Bergsediepsluis deelt de storm rake klappen uit. Zor gen maken de mannen van het wa terschap zich niet. „Het is vandaag doodtij", zegt Heijboer. „Ook al waait het hard, het water zal nooit extreem hoog komen. Als het giertij was, zou het wel anders zijn. Op plaatsen waar je het niet verwacht, kan het dan zomaar mis gaan.'' He ijboer heeft vertrouwen in de Thool se dijken. „Ze zijn ontzettend stevig. Zeker na de laatste dijkverzwarin gen." Wel kent Tholen nog enkele zwakke schakels, zoals het water schap dat noemt. Eén daarvan is aan de zuidkant bij Stavenisse. „Dat zal vandaag echter geen probleem zijn, daar staat de wind niet op." Hoezeer de kantonniers ook vertrouwen in de kwaliteit van de dijken, nemen ze geen enkel risico. ,Je moet altijd alert blijven", zegt Heijboer. „Wind en water zijn onvoorspelbaar." De mannen van het waterschap krij gen donderdagochtend om half tien de melding 'fase 2'. Dat staat syno niem voor uitrukken. Het schap stuurt al haar kantonniers op pad ter controle van de dijken. Dat gebeurt bij waterstanden boven de tweeën halve meter. „Er is een vast protocol dat we uitvoeren", legt Heijboer uit. „In oktober, aan het begin van het stormseizoen, nemen we dat door. Ieder heeft zijn eigen dijkvak. Zo is het eiland in vijven opgedeeld." He ijboer en Ligtendag nemen donder dag het gebied tussen de keersluis bij Stavenisse en de schietbaan bij Sint-Annaland voor hun rekening. Andere dijkvakken zijn: Oester- dam-Schelphoek, Schelphoek-Ge- maal de Noord, Gemaal de Noord- Keersluis Stavenisse, Keersluis Stavenisse-Schietbaan en Schiet- baan-Krabbenkreek. Het instellen van fase 2 komt in het stormseizoen geregeld voor, weet Heijboer. Even als het sluiten van de keersluis in het havenkanaal bij Stavenisse. „Dit stormseizoen is de sluis zeven keer dicht gegaan", zegt hij. „Dat is rela tief vaak, maar niet uitzonderlijk. Achtentwintig keer is de absolute topper. Wanneer dat was, weet ik niet meer." De keersluis gaat dicht bij een waterpeil van 2,40 meter. Even voor twee uur, wanneer Heij boer en Ligtendag het dijkvak bij de Grote Nol nogmaals controleren, komt opzichter Marco Berkey met zijn vierwielaangedreven Hyundai aangereden. „Fase 2 is officieel in getrokken", zegt hij. „De keersluis kan open." Bij Roompot-binnen is de hoogste waterstand tot dan toe gemeten 2,31 meter boven NAP. Ruim dertig centimeter onder de verwachtte 2,62 meter. De twee kantonniers stappen in hun auto en rijden richting Stavenisse om de sluis te openen. ZIE VERDER PAGINA 3 Varkens Nee studeert nog op beroep Raad van State M.AJ.M. Welvaarts uit Boxtel heeft al sinds 1993 plannen voor de bouw van een varkensstal aan de Bitterhoekseweg. De jongste bouw- aanvraag (uit 2009) is voor een stal met een etage, voor 5600 vleesvar kens. Het betreft een proefstal met biobedfilter. Op 30 september 2009 is de milieuvergunning aange vraagd en ruim twee jaar later, af gelopen 5 december, is ze verleend. Tegen het bijbehorende milieuef fectrapport (m.e.r.) heeft Varkens Nee twee keer (in 2007 en 2010) bezwaren ingediend. In het m.e.r. is' opgenomen dat de gemeente binnen drie jaar na de ingebruikname van de stal verslag doet van de werke lijke milieueffecten. Vijftien bezwaren ontving de ge meente afgelopen voorjaar tegen de milieuvergunning. Drie daarvan (van mevr. J. Froberg, mevr. I. Al- derliesten en S.H. Damkat) waren te laat ingediend en daarom niet- ontvankelijk. De twaalf die wél zijn behandeld, zijn allemaal onge grond verklaard en hebben niet ge leid tot aanpassing van de voor schriften. Ze kwamen van R. van Gilst, fam. Goedegebuure-van Ast, fam. Pot en fam. Ridderhof, mevr. M. Kooien, mevr. W. van. Oor schot, mevr. M. Koebrugge, stich ting Varkens Nee. mevr. C. Moeli- ker en A. Weeda, mevr. M. Bouvy, dhr. en mevr. H.J. Anthonisse, fam. J. de Graaf en dhr. en mevr. D. Be velander. Enkele bezwaren waren uitsluitend gericht tegen de bouw van de var kensstal. Die nam de gemeente voor kennisgeving aan omdat dit aspect niets van doen heeft met de milieuvergunning. Datzelfde geldt voor bezwaren die betrekking had den op dierenwelzijn en volksge zondheid. Het Varkensbesluit re gelt de oppervlaktenormen voor het huisvesten van varkens, nor men die worden gecontroleerd, al dus de gemeente in haar reactie. Ten aanzien van het gezondheids aspect stelde ze dat de aanvraag ten aanzien van ammoniak, fijn stof en geur binnen de wettelijke normen blijft. Er was geen aanleiding om te veronderstellen dat het nadelige ef fecten heeft voor de volksgezond heid. In juni bekend geworden lan delijke onderzoeksresultaten leid den niet tot duidelijkheid over de mogelijke effecten van intensieve veehouderij op de gezondheid van omwonenden. ZIE VERDER PAGINA 5 Topjaar voor duivenmelker Rini Vermaas uit Sint Philipsland y W i Q'i'Mi J llona de Rooij wil na de middelbare school verder in de zorg Kees de Jonge uit Poortvliet: van fietsenmaker naar automonteur Van der Slikke uit Stavenisse tegen komst kippenstal X. Naast de stank vreest Van der Slikke voor geluids- en lichtoverlast als de plannen van agrariër A. Knuist voor een kippenstal doorgang krijgen. Knuist gaat biologisch boeren en heeft daarvoor een stal van tachtig bij drieëntwintig meter gepland. Het vrije uitloop terrein,circa vijf hecta re grasland, grenst aan de tuin van Van der Slikke. Uit onderzoek blijkt volgens Van der Slikke dat het houden van kip pen in de intensieve veehouderij de meeste fijnstof oplevert. „En aange zien de stal in zuidwestelijke rich ting van mijn woning staat, ga ik dat met wind uit die richting goed mer ken", zegt Van der Slikke. Ging het om een stal met legbatterijkippen en biobedfilters om de uitstoot van stank en fijnstof te vermifideren, dan had hij niets tegen de komst van de kippenstal. „Maar straks lopen de kippen op nog geen vijftig meter van mijn terras." Van der Slikke be nadrukt de agrariër op geen enkele manier opzettelijk te willen belem meren in zijn bedrijfsvoering. .Zo mers wil ik simpelweg niet vergaan van de stank." Van der Slikke. vroeger zelf boer, vreest door de mogelijke komst van de kippenstal voor waardevermin dering van zijn boerderijwoning. ZIE VERDER PAGINA 5 EN VERDER... Werkzoekenden werken hard aan afronding kunstwerk Sint-Maartensdijk Erwin de Nijs van Tholense Boys wordt hoofdtrainer WHS MEN VERLIEST EEN VIJAND ALS MEN HEM TOT VRIEND MAAKT Dit nummer bestaat uit 16 pagina's ■iHnBi Van de 33 woningen zijn er nu 25 verkocht. Vijftien zijn er voor starters bedoeld. De 24-jarige Jan en de 23-jarige Carold zijn blij dat ze een huis hebben kunnen kopen. Jan: „We hebben eerst gekeken naar bestaande woningen in Tholen. Maar de prijzen zijn vrij pittig. Toen kwam dit project. We lazen erover in de Eendrachtbode. Voor zo'n prijs ten opzichte van zo'n kwaliteit. Dat vind je niet op Tholen. Het is een traditionele bouw met een klein stukje tuin. Voor een vergelijkbare woning moet je twee ton be talen. En dan heb je ook nog te maken met spullen van een ander." Als de woning eind mei is opgeleverd, kun nen ze er nog niet in, want er moet dan nog van alles aan gebeuren: er moet nog een keuken en badkamer in ge bouwd worden en een vloer. „We denken dat we er in september in gaan. Dan trouwen we." Ze waren niet de eerste kandidaten voor een woning. Veel was al weg, zegt hij. Carola:„We hebben gepakt wat er te pakken was. Je wilt er toch graag gaan wonen." Everaers woont nu nog in Sint Philipsland. Hij zal wel het dorp en zijn vrienden gaan missen, denkt hij. „Maar het is maar zestien kilometer, hoor." Carola wil graag in Tholen blij ven wonen, zegt ze. De voorzieningen spelen ook een rol. zegt Jan. „Als dit project in Sint Philipsland was geweest, dan had ik het nog niet zeker geweten." Punt is dat ook Carola's nichtje in een starterswoning komt wonen. Bo vendien werkt zij in Tholen op de peuterspeelzaal en op het kinderopvang in Poortvliet. Jan rijdt op en neer naar Kamperland waar hij op het hoofdkantoor van de Room pot werkt. De nieuwe bewoners werden in Meulvliet ontvangen. Stefan Wielemaker van Marsaki heette ze welkom. Hij wenste iedereen een gezond en gelukkig 2012. „De mees ten hebben plannen om samen te gaan wonen of hebben trouwplannen. Het is een bijzonder project in deze tijd. Er moet 70 procent verkocht zijn voordat we gaan bouwen. Vanuit de markt was er vraag naar." Jan Everaers hijst de vlag van het complex van 33 woningen aan de Burg. Van Boeijenstraat in Tholen. <8 4

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 1