Der sielen troest uniek werk en veel gelezen volksboek Eva wint scooter optiek Ben van der Heiden Driegangenmenu voor duiven met vliegvoer en als toetje snoepzaad .:Tv^.w:i'C ïjj^t *»V •:^&.g?£rS Oud-raadslid en -leerkracht Paul van Belzen overleden Voorlezen aan baby's in bieb Topjaar voor duivenmelker Rini Vermaas uit Sint Philipsland Donderdag 12 januari 2012 EENDRACH ÏBODE, DE THOOLSE COURANT éV£;rr/; ~Z'£L"ZL" Over drukker Pieter Werrecoren uit Sint-Maartensdijk weinig bekend Ridderromans Fragmentjes De vrouw van Rini Vermaas (45) uit Sint Philipsland. deze week was ze 25 jaar met hem getrouwd, kent haar echtgenoot niet anders dan een begeesterde duivenmel ker. Maar zodra er duiven van een wedstrijd moeten bin nenkomen, vallen is de vakterm, herkent ze hem amper. „Dan zeg ik 'tel eerst maar tot tien' voordat je in het hok gaat kijken. Dan lijkt het wel of hij een psychische stoor nis heeft. Ik denk wel eens aan een pilletje", zegt ze van wege zijn emotionele reacties. Zwaarste categorie Snoepzaad Schutse en Annewas Rederijkerskamer komt met vrouw zoekt boer Laatste cursus duurzaam in Tholen Geheugentrainingen 11 -A wT &e*>/r-MIVt niet nr, P rïi V* JFurru, -'„rrA-Z:^ ■*'1 «*,- b^,z"lTr^ iS^ifwöï r"''^r. "''t *jr^ r ,*fh~i-\ Nf '»»M 'i -: J«-JrNn r I* *.- Het boek uit de abdij de Norbertijnen uit het Belgische Averbodeeve/t in bruikleen. Het Pieter Werrecorenplcin in Sint-Maartensdijk is genoemd naar drukker Pieter Werrecoren, maar veel is niet over hem bekend. Wel dat hij in de vijftiende eeuw een boek drukte dat tot nu toe het enige in Zee land bekende exemplaar is. Het ligt veilig opgeborgen in het archief van de Norbertijnenabdij Averbode (ten zuiden van Turnhout), maar het lag tot eind december als bruikleen in de Zeeuwse bibliotheek in Mid delburg op de tentoonstelling Ghedruckt ende becoomen in Zeelandt. Een kleine expositie over Zeeuws drukwerk van de 15de tot de 18de eeuw. Het boek van Werrecoren lag er te pronken in een van de verlichte vitrines. Een uniek exemplaar met leren omslag en ijzeren of koperen slotjes. Op een kussentje en geopend op bladzijde 79. Met versierde hoofdletters. Met tegen de wand een plattegrond van Sint-Maartensdijk van een paar eeuwen later. Het boek is gedrukt in .november 1478, getiteld De sielen troest. Een zeldzaam boek waarover de drukker zelf in zijn colofon het een en ander uitlegt. Het is een stichtelijk werk over de Tien Geboden. Werrecoren schrijft daarin zelf in het Latijn. Ver taald: 'Dit boek eindigt hier. Glorie zij de Almachtige. En de samenstel ler van het boek moge het licht van de Allerhoogste bereiken. De titel moet heten: troost der zielen. In het jaar onzes Heren 1478 in de maand November.' Hij vervolgt: 'Der zielen troost is gedrukt ter eer en glorie van Gods geboden. Door mij Pieter Wer recoren die woont in St. Maartens dijk in Zeeland. Ik, Pieter Werreco ren verzoek diegenen die dit boek zullen zien of lezen dat zij mij daar voor niet al te zeer zullen berispen. Want het is mijn eerste werk dat ik zelf heb geprobeerd te drukken. Ik hoop in de toekomst steeds beter te worden (in het drukken) met Gods hulp.' Het is meteen ook het eerste en het laatste werk dat van deze drukker be kend is, aldus de begeleidende tekst. Behalve dat hij uit Sint-Maartens dijk ('tsentemertensdyck in zeelant') komt. 'Het is raadselachtig waarom juist daar iemand een drukkerijtje begint. Er is wel gesuggereerd dat het te maken zou hebben met het daar gevestigde kasteel van de' Van Borsselens, die hem financieel zou den hebben gesteund. Maar er zijn geen directe aanwijzingen dat hier, hetzij bij het leven van de in 1470 gestorven Frank van Borssele, de weduwnaar van Jacoba van Beieren, hetzij daarna ooit sprake is geweest van enig cultureel leven op.het slot. Misschien keerde hij na een loop baan elders als zetter naar zijn ge boorteplaats terug? We zullen het waarschijnlijk nooit weten, in ieder geval hoeft zijn naam een Zeeuwse afkomst, geenszins tegen te spreken. Hoe het ook zij, hij maakte een uit stekende keus voor het eerste boek dat hij drukte. Der sielen troest is daarna een veel gelezen volksboek geworden en werd zelfs op scholen gebruikt. De inhoud is te typeren als een catechetisch werk over de Tien Geboden, dat bijna geheel uit verha len en exempelen bestaat. De anonieme schrijver betreurt in de proloog dat sommige lieden ridder romans over Parzifal, Tristan en an dere avontuurlijke personen lezen, in plaats van zich in de Heilige Schrift te verdiepen, waarin toch, der sielen troest. is gelegen. Hij bedoelde dus een stichtelijk boek in de volkstaal te schrijven, zo vol spannende verhalen dat het de we reldse ridderromans zou verdringen. Hij schreef het werk in de vorm van een dialoog tussen een geestelijke en zijn geestelijk kind.' Volgens de deskundigen is het boek als eersteling van Werrecoren geen geringe prestatie. Het telt 88 bladen in twee kolommen van ieder 39 re gels. Zelf zegt hij dat hij het nooit eerder had gedaan. 'En zijn openhar tige verontschuldiging zal zeker geen betrekking hebben op de kwali teit van het zetwerk, want dat kon hij goed, maar op het drukken zelf. En inderdaad is het niet altijd gelukt re gister te maken, d.w.z. het zo te druk ken dat bij voor- en achterkant van een bladzijde de regels van beide zij den elkaar precies bedekken. En dat is juist het criterium van de collega van de zetter, te weten de drukker. Dus kan onze Pieter zeer goed een zetter geweest zijn die een loopbaan achter zich had die hem ook naar Keulen had gebracht. Want uit Keu len komt in ieder geval zijn tekst (De Seelentrost, uitgegeven door Joannes Koelhoff in 1774), waarvan hij de taal, vernederlandst heeft.' Het exemplaar is uniek want voor het overige zijn er slechts enkele fragmentjes overgebleven. Ze liggen in de Britse bibliotheek in Londen, de Universiteitsbibliotheek in Am sterdam. de Koninklijke bibliotheek in Den Haag. de Stadsbibliotheek in Haarlem, de Piermont Morgan bieb in New York en de bibliotheek in Washington. 'Ander werk kan mo gelijk geheel verloren zijn gegaan. Dat is jammer voor Werrecoren, om dat wij daardoor niet meer kunnen zien of hij inderdaad geslaagd is het voornemen te volbrengen dat hij uit spreekt aan het eind van het boek: 'Ie hoeps moch altyt te verbeteren bij der gratiën gods.' Het wordt be waard in de abdij van de Norbetij- nen die gesticht is in 1134-1135. De broeders leggen de gelofte van ar moede, zuiverheid en gehoorzaam heid af. De 17-jarige Eva van der Walle uit Oud-Vossemeer heeft de hoofdprijs gewonnen van de najaarsactie van opticien Ben van der Heiden in Tho len. Uit enkele honderden inzendingen werden door Robin van 't Hof uit Tholen zeven prijzen getrokken. Eva van der Walle won een fraaie, roze scooter. Robin, zelf ook prijswinnaar, trok tot verrassing van hem zelf een I-pad. Daarnaast waren er winnaars van dinerbonnen. De campagne van Ben van der Hei den, die naast optische artikelen ook voor het oplossen van gehoorproble men is uitgerust, begon vorig jaar oktober en eindigde eind december, ledereen die een bril op sterkte kocht kreeg een lot. Zaterdag was het dan zover. In de ruime- en helder verlichte winkel aan de Markt, had den de prijswinnaars zich verza meld. Dat ze een prijs hadden, was dus duidelijk, maar wat ze gewon nen hadden niet. De spanning was er niet minder om. Voor het venster stond pontificaal de hoofdprijs opge steld. Glimmend van de roze lak en met het Harley Davidsonachtige stuur, vroegen bezoekers zich af of je er een rijbewijs voor nodig had. Dat rijvaardigheidsbewijs is inder daad noodzakelijk en prijswinnares Eva had zo'n papiertje op zak. Ze moest bij de uitreiking van de prijs verstek laten gaan. Haar broer Joost was met zijn vriendin naar de winkel gekomen en beloofde de prijs later op de dag aan zijn zus te overhandi gen. Die meldde een paar dagen ia- ter dat ze er met veel plezier op had gereden. „Ik heb een paard. Dat staat in Poortvliet en daar ben ik naar toe gereden. Ja. Met op mijn hoofd de bijgeleverde roze helm." Eva en haar familie zijn al vele jaren klant bij de Thoolse vestiging, ver telt ze. .Een vertrouwd adres. Je weet dat je er goed wordt geholpen. Nee. Echt nagedacht over inkopen op het eiland heb ik niet. Trouwens ook niet om bijvoorbeeld naar Ber gen op Zoom te gaan voor een bril." Wat directeur Gerrit Atres betreft, is dat ook nergens voor nodig. „Wij hebben brillen van tachtig tot acht honderd euro. Dus daarvoor hoefje niet over de brug. Daarnaast zijn we onafhankelijk, dus niet aan een ver zekeringsmaatschappij gebonden We zijn goed opgeleid en kunnen dus betrouwbare adviezen geven. Als we bij oogopmetingen, zoals het vaststellen van de oogdruk, maar even denken dat er mogelijk een af wijking is, adviseren we de klant via de huisarts naar de oogarts te gaan." Naast het testen van de ogen kan ook het gehoor worden gecontro leerd. „Ook daarvoor hebben we al les in huis. We zijn een transparante onderneming die tevens staat voor vernieuwing en vakmanschap", ga randeert Atres. (Advertentie l.M.) Maar ze is uiteraard hartstikke trots op de prestaties van de duiven van haar man. En dat blijkt terecht. Ver maas won in 2011 niet minder dan negen prijzen met zijn duiven. Want vliegen kunnen ze, die in alle kleuren grijs en blauw uitgedoste vleugelvrienden. Afgelopen weekend werd Vermaas gehuldigd in Kerkrade. Tijdens de sterrenshow van de Zuid Limburg se Unie (ZLU). Prachtige kristallen karaffen illustrerén zijn succes. Ze staan pontificaal tussen de andere bekers en kostbaar glaswerk waar mee zijn duiven de snelste van Ne derland en daarbuiten waren. En hij geeft het toe. Hij is erg emotioneel als er duiven binnen moeten ko men. Hij houdt van zijn dieren en, is zijn ervaring, de dieren houden van hem. „De adrenaline spuit door mijn lichaam als er een duif valt. Ze zijn geweldig voor me. Het is een gevoel datje haast niet onder woor den kunt brengen. Er zit een duif bij, ik heb ze allemaal een naam ge geven en ik herken ze direct., die was al drie keer op tijd geweest. Die sprong van klep naar klep. Als of hij me riep. Kom op ik wil naar binnen. Drie keer viel hij in de prij zen. Zoveel karakter had hij. En hij is een jaar kwijt geweest. Na dat jaar kwam hij thuis. Ik dacht: wie is dat? Keek het nummer na en inder daad de duif was van mij." Vermaas hoort soms of de duiven in aantocht zijn. „Er was er een bij die koerde in de lucht. Dat geluid her ken ik. Net alsof hij wilde zeggen dat hij op de plank viel. Drie maal duizend kilometer gevlogen en drie maal op tijd thuis. Maar er is er ook een door een roofvogel gepakt. Er zitten hier nogal wat haviken." Ver maas legt tijdens zijn zilveren brui' loft uit wat er zoal bij de sport komt kijken. We gaan er voor naar de eet- keuken zodat de familie zich onge stoord te goed kan doen aan de kof fie met gebak. Een kleindochter vindt het veel leuker om bij de ver slaggever op schoot te kruipen en te proberen diens autosleutels te pak ken te krijgen. „Pas op", waar schuwt Vermaas. „Soms verstopt ze de sleutels en duurt het wel even voor je ze hebt teruggevonden." Dan begint de les. Je hebt de cate gorie Vitesse. Korte afstanden tot 300 kilometer. Daaraan doen duiven mee die zich heel snel oriënteren en heel snel thuis zijn. „Die zijn ook snel opgebrand", weet Vermaas. Dan kun je inschrijven voor het dagfond. Voor afstanden van 500 tot 700 kilometer. Fond? Waar komt dat woord vandaan? Geen idee, zegt Vermaas. Informatie bij de specialist van de Eendrachtbode levert niet meer op dan: .Zeg maar dat het dui venmelkerslatijn is." En internetin- formatie levert op dat het woord uit het Frans komt en onder andere iets te maken heeft met afstand. Op naar de fondvluchten met mid daglossing. Die duiven worden tus sen twaalf en een uur gelost en be ginnen dan aan een tocht van 800 tot 1000 kilometer. Ze rusten 's nachts. Vermaas: „Maar soms val len ze ook 's nachts." Voor Vermaas telt de zwaarste cate gorie. Fondvluchten met ochtend lossing. Zo zijn zijn duiven, soms geeft hij er drie-, soms tien mee naar Barcelona gereden j Meer dan 1000 kilometer van Sint-Philips- land vandaan. De diertjes, van kop tot staart circa 25 centimeter lang, kregen 's ochtends rond de klok van negen de vrijheid. „En twaalf uur later vallen ze thuis. Ik ben al een keer derde van Europa geweest. Echt. als ze thuis zijn, kan ik wel dansen." Zo ook vorig jaar. Vrijdag 8 juli rond een uur of tien werden er in Barcelona 26.000 duiven gelost. Nog geen twaalf uur later zaten de- gummi-ringen die de duif tijdens de wedstrijd om zijn pootjes droeg in de klok en bleek hij het beste te hebben gepresteerd. Vermaas heeft de liefde voor de dieren van zijn vader. Die woont in Sint-Annaland. Sinds 2000 is zoon lief zijn eigen weg gegaan. „Ik heb van mijn vader veel geleerd. Hoe je ze moet vasthouden, wat je ze moet voeren. Hoe je kunt zien dat ze in vorm zijn. Dan hebben ze hun 's. zondagse pak aan. Glad en strak in de veren. Net een spiegeltje." Vermaas maakt er geen geheim van dat het succes vooral in de voeding zit. Hij werkt met mannetjesduiven, doffers dus, veel drang om bijvoor beeld terug naar het nest te vliegen, is er niet. Wel de aantrekkings kracht van een warme stal en goed voer. .Ze krijgen normaal dieet- voer. Daarin zitten bepaalde soor ten granen. Maar als er gevlogen wordt, krijgen ze van tevoren super voer. Voer met veel oliehoudende zaden en koolhydraten. En ik voer ze bij met krachtvoer." Van belang voor de dieren is struc tuur. Op vaste tijden het hok in. Op vaste tijden eten en drinken geven. Op vaste tijden het hok schoonma ken. ,,'s Zomers krijgen ze een drie gangenmenu. Hennep als voorge recht voor de spijsvertering. Dan goed vliegvoer en als toetje snoep zaad." Die werkwijze heeft Vermaas een hoog rendement opgeleverd. Samen met zijn ouders toog hij naar Kerkrade om daar de ereprijzen in ontvangst te nemen. Hij was de bes te van zeg maar duizend liefhebbers met 7000 duiven. Duiven die mis schien bij verkoop wel 35.000 euro kunnen opbrengen. „Ik heb eens een bod gehad van 5000 euro. Maar dat vond ik te laag." Bang voor die ven is hij niet. Voor zover hij zich kan herinneren zijn er op Tholen nog nooit duiven gestolen. „Bij mij lopen toch twee hönden rond", houdt hij toch rekening met het risi co. In 1996 had hij een flinke strop. Hij had een dure duif uitgeleend aan de collega-melker in Putte. „Op die duif was een bod gedaan van 45.000 gulden. De duif werd gestolen en de hond die de boel bewaakte, was ver giftigd. Ja. Er is wel aangifte ge daan, maar de duif en de dief heb ben we niet gezien." Wie we wel zien is een van zijn kleindochters. De kleine van de autosleutels moet niet veel van duiven hebben. Ze kijkt afwachtend naar de twee troe teldieren waarmee opa zijn meeste successen behaalde. De andere kleindochter geeft de gesperde vliegers alle aandacht. Er kan zelfs een kusje af. En dat heb ben die snelheidsduiveltjes wel ver diend. Rini Vermaas met zijn duiven achter de trofeeën die hij in Kerkrade kreeg. Gezicht van RPF/GPV en drager erepenning Tholen Consistent, betrouwbaar en iemand met een geweldige dossierkennis en vlijmscherpe analyses. Zo typeerde burgemeester Nuis de dinsdag op 73-jarige leeftijd overleden Paul van Belzen bij zijn afscheid als lid van de gemeenteraad. Ruim 23 jaar was Van Belzen raadslid. Nog langer werkte hij in het onderwijs, als onderwijzer aan de School met de Bij bel in Sint-Annaland en daarna leraar Duits aan het Calvijn college (te voren Christelijke mavo) in Tholen. Joost van der Walle op de scooter die zijn zus Eva won hij Ben van der Heiden (links). Achterop zit Robin van 't Hof. De uit Amemuiden afkomstige Paul van Belzen was jarenlang het ge zicht van de RPF/GPV in de Thool se gemeenteraad. Van september 1982 tot maart 1998 vormde hij een eenmansfractie voor deze lijsten- combinatie. De acht jaren daapia telde de fractie - sinds 2000 opere rend als ChristenUnie - twee leden. Van Belzen werkte achtereenvol gens samen met Arie Piet en Wim Mol. De Tholenaar viel in het debat op door zijn vaak snedige formule ringen. Hoewel de politiek wennen was voor Van Belzen, heeft hij er al tijd plezier in gehad. „Ik heb in al die jaren nooit wakker gelegen van de politiek. Dan zou je geen leven hebben. Je moet gewoon je uiterste best doen en de dingen nemen zoals ze komen", vertelde hij bij zijn stop pen in deze krant. Van meet af aan was het opboksen tegen de gevestig de partijen, die een weerstand ten toon spreidden tegen nieuwkomers in de raad. Als niet-collegepartij liet Van Belzen niet na om de vinger op de zere plek te leggen als de kans zich voordeed. Hij was kritisch, maar altijd met een positieve in steek. Stak veel tijd in het raads werk. en bleef na zijn pensioen nog een aantal uren per week lesgeven. Een hoogtepunt in zijn politieke loopbaan vond Paul van Belzen de benoeming van partijgenoot W. Nuis als burgemeester van Tholen. Zelf was hij geruime tijd, als langstzit tend lid, nestor van de gemeenteraad en in de jaren 2002-2006 waarne mend voorzitter. Bij zijn afscheid van de raad ontving hij de erepen ning van de gemeente Tholen. In de periode daarna was de Tholenaar nog lid van de raadscommissie sa menleving, maar moest in 2009 stoppen .in verband met gezond heidsproblemen. Van Belzen zette zich voor de RPF en de CU ook op provinciaal niveau in. Bij zorgcentrum De Schutse in Sint-Annaland was hij bestuurlijk en in de cliëntenraad actief, evenals in de landelijke organisatie van cliën tenraden in zorgcentra. Hij was ver der een periode voorzitter van de ge mengde zangvereniging Immanuël in Tholen. Als bestuurder van de ou dervereniging Philadelphia was hij nauw betrokken bij de totstandko ming van het gezinsvervangend te huis de Annewas in Sint-Annaland. Voor zijn maatschappelijke verdien sten is Paul van Belzen benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nas- sau. Hij wordt maandag in zijn woonplaats Tholen begraven. Toneelvereniging rederijkerskamer Eendracht presenteert 'Vrouw zoekt boer'. Herma Beekman vindt het hoog tijd dat haar zoon Dick een vrouw leert kennen. Ze schrijft een brief naar de redactie van het tv-pro- gramma Boer zoekt vrouw. Slechts twee vrouwen reageren. Suus. een schuchter en zenuwachtig type en Corrie, een hoertje. Aan Dick Beek man de taak om één van de twee da mes uit te kiezen. De voorstelling is zaterdag 3 maart om half acht te zien in dorpshuis de Vossenkuil in Oud- Vossemeer. Twee weken later, op 17 maart, voert de rederijkerskamer het stuk op in sport- en gemeenschaps centrum Meulvliet. Eveneens om half acht. Kaarten reserveren kan bij Jan van Gorsel, tel. 672739. De gemeente Tholen organiseert dit jaar voor de laatste keer de cursus duurzaam ondernemen. Op 15 fe bruari start de zevende cursus voor Thoolse ondernemers die willen in zetten op duurzaamheid. De ge meente wil vanwege bezuinigingen nu gaan inzetten op behoud van duurzame ondernemers in plaats van investeren in cursussen. De eerste cursus werd in 2005 gegeven en in middels hebben 150 ondernemers Het servicebureau Voor Elkaar van de gemeente Tholen organiseert dit voorjaar twee geheugentrainingen voor ouderen. Elke training bestaat uit vier bijeenkomsten van ieder twee uur en wordt gegeven in het ROC aan de Schuttersweg in Tho- die gevolgd. Daarmee is de gemeen te koploper in de provincie. De ge meente wil in de toekomst gaan overleggen met ondernemers hoe de aandacht op duurzaamheid geves tigd kan blijven door bijvoorbeeld lokale activiteiten. Ook wordt geke ken naar een sterkere samenwerking met het onderwijs. Er is nog plek bij de laatste cursus en aanmelden kan bij Kurt Kessel van de gemeente Tholen. cak@tholen.nl. len. Inschrijven kan via servicebu reau® tholen.nl. De trainingen wor den iedere woensdagmorgen gege ven van tien uur tot twaalf uur. De data van de eerste training zijn 29 februari en 7,14 en 21 maart. De da ta van de tweede training zijn 4.11,18 en 25 april. De docente is Fiona Hack. ln de bibliotheek in Sint-Maartens- ,dijk wordt woensdag van tien tot elf uur een BoekStartochtend georgani seerd. Daarbij wordt voorgelezen aan baby's. Ook kunnen bezoekers deze ochtend het gratis BoekStart- koffertje voor baby's ophalen, be schikbaar gesteld door de biblio theek. gemeente en consultatiebu reau. Er wordt gedemonstreerd hoe ouders en hun baby kunnen genieten van voorlezen, zingen en de speciale boekjes die kunnen worden geleend. Logopediste Annette Huijsman ver telt over spraak en taalontwikkeling en beantwoordt vragen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 11