'Je komt hier mensen tegen die je niet kent' 'Ik maak me nog geen zorgen over toekomst' SVRZ streeft naar blije cliënten in jaar vol veranderingen in Tholen 'Het was altijd gezellig bij Ria' Café Zeelands Welvaren sluit de deuren voorgoed Ophalen plastic Sint Philipsland 'Om bestaansrecht te houden, moeten we ons onderscheiden' Donderdag 5 januari 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Defensie Directeur Joost Zielstra bezoekt bewoners met nieuwjaarsreceptie „Het wordt een druk jaar voor SVRZ." Dat kondigde de directeur van de Thoolse vestigingen, Joost Zielstra, dinsdagmorgen aan tijdens de nieuwjaarsreceptie voor bewoners in seniorencomplex De Poorthove in Poort vliet. Daarmee bedoelde hij de verdere renovatie van verzorgingstehuis Ten Anker in Tholen en de verhuizing van 18 cliënten naar Buitenhof in Tholen, waarvan de bouw dit jaar gereed komt. Daardoor hoopt zorgverlener SVRZ haar doel dit jaar te bereiken: Alle bewoners een eigen kamer. Nieuwe zorgteams Wens Zorgcentrum De Schutse in Sint-Annaland wil extra zorgmedewerkers aantrekken. Dat heeft directeur Peter Kok maandag verteld in zijn nieuwjaarstoespraak aan bewoners, personeel, vrijwilligers, bestuur en raad van toezicht. Dat is één van de invullingen die de instelling wil gaan geven aan het vrijkomen van extra zorggel- den. Vestetuin Huishoudelijke hulp Trots 'Beleid regiotaxi kan effectiever' Autobanden lek gestoken Stavenisse Verdraagzaamheid Oude geschiedenis Vertrouwd Stemmen van lezers Volgens het nieuwe schema 2012 van de vuilnisophaaldienst (onder deel van nutsbedrijf Delta wordt in Sint Philipsland voortaan de grijze en groene container opgehaald op donderdag i.p.v. woensdag. Op zich is dat geen probleem, ware het niet dat eens per 4 weken de zak met plastic afval opgehaald blijft worden op woensdag. Hiermee creëert Delta een of meer arbeidsplaatsen (uiteraard een voordeel, want dan kunnen o.a bij standstrekkers aan de slag want waar voorheen de zakken met plas tic afval tussen de containers wer den gezet, zal het in de toekomst meerdere malen voorkomen dat de zakken die dan los worden neerge legd op de daartoe aangewezen plaatsen, door het hele dorp waaien bij windkracht 3 of meer. Die zul len dus door een zakkenzoeker moeten worden verzameld. Een aantal gezinnen zal waarschijnlijk afvallen als 'zakkenvuller' en het plastic in de grijze container gaan doen, waardoor deze overvol ra ken. Ook het zwerfafval zal toene men. Delta heeft daar in ellenlange ver gaderingen goed over nagedacht. Ik adviseer hen om in een vergade ring van slechts 1 uur deze fout te herstellen. Kost trouwens wel weer een nieuwe folder. Bram Verwijs, Sint Philipsland. Extra zor^medewerkers De Schutse Sint-Annaland Bianca Nieuwenhuijzen (37) uit Sint-Annaland Neem van der Reest (23) uit Anna Jacobapolder i Goede voornemens voor 2012? Nee, die maakt de 23-jarige Neem van der Reest uit Anna Jacobapolder niet. „Als je iets wil, dan moet je het gewoon doen. Als iemand wil stoppen met roken, waarom zou je dat dan niet meteen doen? Daar hoef je niet voor te wachten tot het nieuw jaar is." Roken doet Neem niet. Hij heeft het ook nooit gedaan, zegt hij maandagavond op de nieuwjaarsre ceptie van de gemeente in het ge meentehuis in Tholen. Het is de eerste keer dat hij op de bijeen komst is. Hij werd gevraagd door zijn vriendin Annet Vroegop uit Stavenisse. Ze was voorzitter van de jongerenraad Tholen en woonde in die hoedanigheid al menige nieuwjaarsreceptie van de gemeen te bij. Neem zei vrijwel direct ja toen Annet hem vroeg. Ze kennen elkaar al vanaf de middelbare school. „Ik wou wel eens zien wat het inhoudt. En ik was ook be nieuwd naar de presentatie van het DNA-boek." Van der Reest vond de film die werd gepresenteerd over de eigen heid van Tholen mooi en ook het boek. Hij herkende beelden uit zijn dorp op het scherm, zoals de kerk aan de Langeweg waar hij zelf ook aan woont. „Het viel me niet te gen." In het boek worden vijf bij zonderheden van Anna Jacobapol der genoemd: voormalige veerha ven, eendenkooi, hollestelle, schor ren van Rumoirt en kreken. Van der Reest volgt de opleiding voor luchtvaartonderhoud van het ROC West-Brabant op het terrein van Fokker in Hoogerheide. Een vierjarige opleiding. Neem zit in het derde jaar. Ondanks de econo mische malaise en de eurocrisis maakt hij zich geen zorgen over de toekomst. „Ik ben er echt niet mee bezig. Maar het is natuurlijk wel even afwachten want ik wil het liefst bij defensie in Woensdrecht gaan werken. Ik denk dat er altijd wel werk zal zijn. Als het niet in de luchtvaart kan, dan wel in een an dere branche. Bijvoorbeeld het on derhoud aan windturbines of aan olieplatforms. Ik maak me er niet druk om, maar het is wel moeilijk om in de toekomst te kijken." Neem van der Reest met achter hem de predikanten v.Ln.r. Ruygrok Poortvlieten Van der Bas (Tholen) op de nieuwjaarsreceptie in het gemeentehuis. i SVRZ-locatiedirecteur Joost Zielstra rechts) neemt nog even zijn toespraak door met cliëntenraadslid Annie Deurloo (niet in beeld) tijdens de nieuwjaarsreceptie in Poorthove in Poortvliet. Er wordt afscheid genomen van grootschalige afdelingen en overge gaan naar groepswoningen waar zes cliënten met elkaar samenleven. Ten Anker volgt hiermee het voorbeeld van Maartenshof in Sint-Maartens dijk, waar het zorgconcept sinds vijf jaar is toegepast. Met de verhuizing van 18 mensen naar Buitenhof, is er ruimte in Ten anker voor een grote renovatie naar dergelijke groepswo ningen. En zodra de cliënten verhuizen, be tekent dit ook het samenstellen van nieuwe zorgteams. „We hebben alle zorgmedewerkers gevraagd waar hun voorkeur naar uitgaat en we zien terug op ruim 250 geweldige gesprekken", zei Zielstra. „Er ont- ÜfÜMUÜSfö staan nieuwe teams die we zo sterk mogelijk willen inrichten op basis van deskundigheid, leeftijd, rooster- mogelijkheden en zelfstandigheid." De directeur gaf ook een toelichting op het jaarplan van SVRZ, genaamd Tijd voor zorg. „Hierin is als uit gangspunt beschreven dat SVRZ streeft naar blije cliënten. Blij dat zij voor SVRZ gekozen hebben. Te vreden met datgene wat hen wordt aangeboden en de manier waarop we dit doen. Hartelijk, warm, res pectvol en professioneel." Daarbij wordt gesteld dat iedere medewer ker zijn of haar verantwoordelijk heid vraagt. „Door zelf eigenaar te zijn van de dagelijkse gang van za ken en de problemen die we daarbij tegenkomen, kan snel naar oploss ingen worden gezocht." Volgens Zielstra zijn de leidinggevenden hierop voorbereid. „De leider schapsstijl is veranderd. Van sturend naar coachend, van leidend naar on dersteunend. We doen het nog steeds met elkaar, maar zijn ons meer bewust van de eigen kracht en mogelijkheden." Zielstra had in De Poorthove een 15-koppig publiek. „We zijn met drie mannen en de rest is vrouw", zei hij, zonder zichzelf mee te reke nen. Onder de aanwezigen was ook de cliëntenraad van SVRZ met vijf man vertegenwoordigd. Vix>rzitter Ad Keij uit Tholen stelde zich voor en zei dat hij sinds september die functie vervult. „IJc ben nog maar kort gestopt met werken en vind dit erg leuk om te doen." Hij zei dat een goede cliëntenraad het hele jaar actief is. „Ik hoop dat we contact kunnen houden. Als er dingen zijn, is het belangrijk die te melden. Het beste is als je ze gewoon op de loca tie kunt afwikkelen, maar er zullen vast ook zaken zijn waarbij het goed is als de cliëntenraad eens mee kijkt." Cliëntenraadlid Ab Vriesma uit Oud-Vossemeer besloot met het voorlezen van een wens voor 2012. 'Koester wat waardevol is in het le ven, echt niet alle dagen zijn ge lijk/Geniet van vriendschap en sa men zijn en ook hier zijn niet alle dagen gelijk/Blijf hopen dat vrede op aard mogelijk is, ook in de toe komst is geen dag gelijk/Blijf hopen dat de tijd er voor zorgt dat het mor gen beter is, een nieuwe dag/Blijf hopen dat u in 2012 voor dit alles voldoende engelen van mensen zult ontmoeten/Blijf hopen in het won der van Kerstmis, lang niet alle da gen zijn gelijk/Droom van een nieu we aarde/waar geen ziekte meer is en pijn/waar het leven geen gevan genis is/Dromen over 2012 zonder tranen, zonder pijn/Dromen van het zeker weten.' „Het is een beetje pla giaat en een beetje van mezelf', vertrouwde hij toe. De receptie in Poorthove was de eerste van een reeks. „Deze week ontmoeten we opnieuw tijdens de nieuwjaarsrecepties de cliënten van Dalemhof en aanleunwoningen. Ten Anker, Maartenshof, Het Lint, De Vossenkuil, De Poorthove, De Ro- zeboom en Luijsterzicht. Een week die in het teken staat van persoonlij ke ontmoetingen en persoonlijk contact. We hopen dat we elkaar in 2012 veel mogen ontmoeten en dat u de weg weet naar SVRZ." Dins dagmiddag en gisteren zijn de loca ties in Tholen, Sint Philipsland en Sint-Maartensdijk bezocht. Woens dagmiddag is er een nieuwjaarsre ceptie in De Vossenkuil in Oud-Vos semeer. iiwuuijmii—iwihmi -et hm „Waar de gehele gezondheidszorg in 2012 fors moet krimpen, ontvan gen de instellingen er extra midde len bij met als doelstelling voor de komende drie jaar het scheppen van 12.000 extra banen in de zorg en dan vooral 'handen aan het bed"', zei Kok. Hij stond stil bij de sombere econo mische vooruitzichten. „Wij hopen dat alle zorg en dienstverlening door mag gaan, hier in Vroonhof, in de wijk, in Stavenisse in Elenahof en Scheldeoord. Daarbij weten we dat ontwikkelingen door gaan. Wil len we als kleine organisatie be staansrecht houden, dan moeten we ons onderscheiden." Dat laatste lukt volgens hem al aardig door de hoge waardering die De Schutse onlangs heeft gekregen in vergelij king met andere zorginstellingen (landelijke top 12-notering). Kok wil nog meer aandacht voor de zorg. „ln De Schutse hopen wij extra zorgmedewerkers aan te .trekken voor de afdelingen voor kleinscha lig wonen, de interne dagopvang uit te gaan breiden naar de avonden, extra personeel op te leiden, meer uren vrij te maken voor AB en indi viduele begeleiding en fors in te zetten op een scholingstraject voor alle zorgteams." De wens om een nieuw woonzorg complex te bouwen in de nieuwe wijk Vestetuin in Tholen, wordt vooralsnog niet vervuld. „De lo pende bezwaarprocedure gaat naar we vrezen nog wat tijd in beslag nemen. Wellicht komen we wel verder met ons voornemen nog een interne verbouwing uit te voeren waard<x>r we een tweede multifunc tionele ruimte krijgen en ook de linnenkamer het ruimteprobleem opgelost ziet." Naast de noodzakelijk hulp van mantelzorgers en vrijwilligers, wil De Schutse blijven samenwerken met andere partners, zoals de klei nere zorgaanbieders in Zeeland. „De Schutse heeft met verschillen de gemeenten een nieuw contract gesloten met een looptijd tot 2018 voor het aanbieden van huishoude lijke hulp en huishoudelijke zorg. Daarmee komt er ook vraag naar een, voor ons nieuw type van zorg verlening: de huishoudelijke hulp, (voorheen alphahulp) niet meer in dienst van de zorgorganisatie." Daarna sprak mr. G.J. Harmsen, voorzitter van de raad van bestuur. Hij sprak zijn waardering uit voor alle inzet van medewerkers en vrij willigers en stelde dat de raad van toezicht, blij. dankbaar en trots is op het feit dat De Schutse tot de koplopers binnen de zorg behoort. Verder benadrukte hij het belang van het begrip verbondenheid van een grote betrokkenheid en de mis sie 'Zorg vanuit het hart'. Binnen de raad van toezicht nam de heer L.C. van Gorsel afscheid in verband met het einde van zijn zittingstermijn Het vicevoorzitter- schap/secretariaat werd overge nomen door de heer A.J. van den Breevaart (Scherpenisse). Me vrouw J.A. Koetsveld (Tholen) trad toe als nieuw lid van de raad van toezicht. Bram van de Sande van de Christen- Unie wil graag dat het college de ko mende maanden gebruikt een effec tiever vervoersbeleid voor gebruikers van de regiotaxi te onderzoeken. Dat blijkt uit een schriftelijke vraag die hij aan burgemeester en wethouders heeft gesteld over het heronderzoek regiotaxi 2012. Van de Sande wil we ten wat de definitieve uitkomsten zijn van dat heronderzoek en of het colle ge nog bereid is andere opties te on derzoeken om tot een bezuiniging op de uitgaven te komen. ,Jn dat kader heeft onze fractie al eerder gepleit voor een aanzienlijk lagere kilome- terprijs voor inkomens vanaf ander half keer het minimumloon." In eer dere plannen wilde de gemeente de kilometerprijs voor mensen die meer dan anderhalf keer het minimumloon verdienen verhogen. Dat plan is afge wezen door de centrale raad van be roep. De aanleiding van de vraag van de CU komt door het uitstel van in voering van het nieuwe beleid, dat per 1 januari zou gelden. Daarover is de raad eind december via een brief geïnformeerd. De gemeente gaat nu bekijken of een inkomensgrens ge hanteerd mag worden, maar de CU wil dat de komende maanden van studie ook worden gebruikt voor een andere vorm van bezuinigen. Het nieuwe jaar begon voor Niels Hufener uit Stavenisse met vier lek ke autobanden. Dat constateerde hij zondagochtend rond half tien bij aanvang van een nieuwjaarswande ling in'de Poststraat. Het gaat om de twee rechter banden van twee van zijn auto's. Het voorval moet tussen zaterdagavond zes uur en zondag ochtend half tien zijn gebeurd. De autobanden zijn onherstelbaar be schadigd. Vervangen was op nieuw jaarsdag niet aan de orde. Daardoor zat Hufener die dag aan huis gebon den. „Wat mankeert iemand om een ander zo een start van het nieuwe jaar te bezorgen", zegt hij. De politie onderzoekt of het incident verband houdt met een eerder voorval van bedreiging. Ook roept ze getuigen op om zich te melden. Voornemens voor het nieuwe jaar? Nee, de 37-jarige Bianca Nieuwen- huijzen uit Sint-Annaland heeft ze niet. Vroeger deed ze dat wel, zich voornemen iets te doen of juist iets te laten, maar dan kwam er na een paar maanden toch de klad in, zegt ze maandagavond op de nieuw jaarsreceptie van de gemeente Tholen. Ze is er voor het eerst. „Ik wilde het al langer, maar het was er nooit van gekomen. Mijn va der had vanavond de presentatie van zijn film over het Thoolse DNA. Dat wilde ik niet missen natuur lijk." Haar vader maakte opnamen voor de dvd die achterin het boek zit. Van alle woonkernen. Hij liet er ook vijf personen in figureren die een uitspraak doen over het eigene van Tholen. Van haar woonplaats Sint-Annaland (ze komt uit Tholen) worden vijf bijzonderheden ge noemd: jachthaven, aardappel vei ling strandje, streekmuseum en non netjeshuis. Ze is onder de indruk. „Als je de beelden ziet, dan mag je echt trots wezen." Ze geniet van de sfeer op de bijeen komst en raakt met veel mensen in gesprek. ,Je komt hier mensen te gen die je niet kent, maar ook die je kent van vroeger, zoals mijn oude schoolmeester Nederlof van de Eben Haëzer. Dat geeft iets extra's. Je weet eigenlijk niet wat je kan verwachten." Zo maakt ze kennis met het echtpaar Schot-Oudeslijs uit Sint-Maartensdijk. Het blijkt dat ze familie van elkaar zijn, zegt ze. Bianca is er aangenaam door ver rast. Ze kan zich vinden in wat burge meester Nuis heeft gezegd. Name lijk dat je er voor elkaar bent. „Dat je er absoluut niet ongelukkig van wordt als je anderen gelukkig kan maken. Als iedereen dat in zijn ach terhoofd houdt, dan zou er ook heel wat meer verdraagzaamheid zijn." Bianca is moeder van vier kinderen. De jongste is 5,5 maand, de oudste zes jaar. „De zorg voor de kinderen is een job op zich. Ik vind het heer lijk om thuis te zorgen. Maar hier geniet ik ook van. Nu de jongste al vijf maanden is, kun je weer eens zoiets doen. Dat is op zijn tijd ook weer eens lekker." Bianca Nieuwenhuijzen geniet van de nieuwjaarsreceptie in het gemeentehuisn Ria Slager staat daags voor oudjaar voor het laatst achter de tap in café Zeelands Welvaren. Links Leen Poot. Het was een weloverwogen besluit, zegt Renate Bruijnzeel over de slui ting van het café Zeelands Welvaren in Scherpenisse. Liever hadden zij en haar moeder Ria Slager alles en iedereen een plek gegeven in het nieuwe woonzorgcentrum. Die voorziening blijft echter maar uit. „Za kelijk gezien moet je beslissen om te stoppen, hoewel je gevoelsmatig anders zou willen." Vrijdag sloot de deur van het café op de hoek van de Langeweg en de Dorpsweg definitief. Vrijdag aan het einde van de mid dag komen vaste klanten en beken den op uitnodiging van Ria Slager (63) binnen druppelen in het café. Dochter Renate arriveert met een V grote schaal warme oliebollen, zo juist gebakken voor de Oranjever eniging. Aan de bar zit Sjaak Vos. Hij is toevallig binnen gelopen, komt misschien eens per jaar in het café. Vos kijkt op als hij van de slui ting hoort, vindt het jammer. „Ik heb hier boven nog theorieles ge had voor mijn rijbewijs, van Leen Poot", zegt hij tegen Ria. Poot is een jaar of vijftien uitbater geweest van het café en had tevens een rijschool. De gelagkamer is ooit een stuk kleiner geweest; een deel ervan was woonkamer en een ander gedeelte slijterij. k Zeelands Welvaren heeft al een ou de geschiedenis. In augustus 1860 bood Jan Duijnhouwer Azn. de herberg te koop aan. volgens een advertentie in de Zierikzeesche Nieuwsbode. In de twintigste eeuw waren onder andere Jan van Geet. Piet Tichem. Piet Bevelander en Leen Poot uitbaters. De familie Sla ger nam Zeelands Welvaren een jaar of elf geleden over van Barry Hes- dijk. Ze combineerde dat met het beheer van het Holland Huis. Het overlijden van Toon Slager veran- V derde veel. Ria ging het café doen. Renate het dorpshuis. Mede gezien haar leeftijd stopt Ria nu. Een aantal jaren geleden is al eens tevergeefs geprobeerd een koper te vinden, nu is die niet meer gezocht. „We had den al wat langer het idee om, als het woonzorgcentrum er zou staan, het biljart daarheen te verplaatsen en iedereen daar in de foyer een an dere plek te geven", vertelt Renate. „Maar met alle vertraging hebben we geen idee wanneer dat complex er zal staan. En de noodzaak om te stoppen met het café is er. Want als er steeds geld bij moet, houd je het niet vol." De vaste klanten van Zeelands Wel varen waren de laatste jaren vooral de leden van de verschillende ver enigingen die er gevestigd waren. Het was op donderdag, vrijdag en zaterdag open. En op dinsdagavond alleen voor klaverjasciub de Roe mers en de biljarters van De Pome rans. „Maar de laatste anderhalfjaar biljartten wij alleen op donderdag. Na het overlijden van enkele leden moesten we terug van twee naar één team", vertelt Ben de Ruiter. De Stavenissenaar is vanaf de oprich ting in 1998 lid van De Pomerans, dat in de bondscompetitie speelt. „Eerst biljartten we in Tolrust in Poortvliet. Maar toen dat een wok restaurant werd, negen jaar geleden, zijn we hier in Scherpenisse geko men." De Ruiter vindt het jammer dat Zeelands Welvaren sluit. „Je was hier inmiddels vertrouwd. Het was altijd gezellig bij Ria." Café de Pomp in Stavenisse wordt het nieu we onderkomen van de biljartclub. Zeelands Welvaren had ook een ei gen biljartclub, maar die zette er een punt achter. De Roemers gaat ver der in het Holland Huis. Verder moet visclub De Zeebaars uitkijken naar een nieuw clublokaal. Op de verdieping van het café zijn eerder al twee appartementen ge maakt, die worden verhuurd. Wil lem Boon woonde er een tijdje met zijn gezin, wegens een verbouwing van de eigen woning. Er ontstond een goede band met Ria, vertelt hij. Het worden een paar gezellige uur tjes voor Ria Slager, die heel wat at tenties en goede wensen krijgt. Ze waardeert het, maar was graag op een andere manier met het café ge stopt. De bedoeling is om ook van de zaak woonruimte te maken.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 3