LABO BAL DNA van Tholen kan nu met boek en dvd uitgevent worden 'Op deze manier leer je zowel de omgeving als de mensen kennen' 'Kosten te gortig in tijd van bezuinigingen' Vermaarde Jostiband komt naar Meulvliet AUTOSCHADE? Nuis: 'Hoge kwaliteit van leven die je bijna nergens zo aantreft' ,>£3- ^7 Donderdag 5 januari 2012 68° jaargang no. 8 Wim Markusse PWniet naar receptie provincie Statenlid Wim Markusse van de PVV uit Sint-Maartens dijk gaat morgen (vrijdag) niet naar de nieuwjaarsrecep tie van de provincie in Middelburg. De PVV vindt de kosten voor de bijeenkomst te hoog. De provincie spant met 25.000 euro de kroon. Maandagavond was Markus se wel voor het eerst, samen met zijn vrouw, op de nieuwjaarsreceptie van de gemeente Tholen in het ge meentehuis. „Wat kosten betreft is dit een stuk beschei dener en kleinschaliger." Zeeuw Ter gelegenheid van 45 jaar SI EN Philadelphia) Rien Moerland uit Stavenisse is er al sinds september 2010 mee bezig en nu is het gelukt. De landelijk bekende Jostiband speelt zaterdag 10 november in Meulvliet in Tholen. „Alle 750 plaatsen in de sporthal zullen bezet zijn", zo kijkt Moerland al optimistisch vooruit. De Jos tiband is ook al meer dan veertig jaar een succes in bin nen- en buitenland. Het is de grootste muziekformatie van verstandelijk gehandicapten ter wereld. Bewondering Inwoners, ondernemers en de gemeente kunnen aan de slag met het DN A-boek Tholen dat maandagavond tij dens de nieuwjaarsreceptie in het gemeentehuis werd ge presenteerd. Het boek met beelden en teksten geeft de ei genheid van Tholen weer. Het dient als hulpmiddel voor het toekomstige beleid van de gemeente en als inspiratie bron voor ondernemers om het te benutten als ze aan po tentiële klanten kunnen laten zien wat Tholen te bieden heeft. Na afloop kon iedereen een boek meenemen, voor zien van een dvd met een film over wat Tholen zo bij zonder maakt. Traditie Deze week Veel belangstelling voor wandeltocht Oosterscheldestappers De seniorenwandeltocht van wandelsportvereniging de Oosterscheldestappers uit Sint- Maartensdijk bracht woensdagmiddag ruim vijftig wandelaars op de been. En dat doet or ganisator Kees Wessels goed. Hij had op de helft gerekend. De groep maakte zich op voor een zeven kilometer lange wandeling in en rondom de Smalstad. Gezelligheid stond tij dens de tocht voorop. Bewegen Reprimande na vernielen borden Brandjes Vossemeer en Sint-Maartensdijk Oude stadhuis illegaal bewoond Familiebedrijven ruggengraat van Thoolse economie vtinr nutnsrhndps hit nllf* merken voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2, Tholen, tel. 0166-607060 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5,4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,75 per halfjaar, 32,00 per jaar, per post 59,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,34 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. De bijeenkomst in Tholen kost de gemeente 2082 euro. Vergeleken bij die van Noord-Beveland (9500 eu ro) en Kapelle (3000 euro) zijn de kosten in Tholen beperkt. Tholen hoort bij de goedkoopste drie van de dertien Zeeuwse gemeenten. Al leen de gemeente Schouwen-Dui- veland komt op nul omdat daar de nieuwjaarsreceptie is afgeschaft. „We vinden de kosten van de re ceptie van de provincie te gortig in deze tijd van bezuinigingen. Zeker voor mensen die het minder heb ben zijn het moeilijke tijden." Een ander verschil met de receptie in het provinciehuis is dat op Tho len iedereen kan komen. „Bij de provincie gaat het om genodig den." Als statenlid heeft hij een uitnodiging gekregen voor de re ceptie in Tholen. Net als de andere drie Thoolse statenleden. Burge meester Nuis zei aan het begin van zijn toespraak dat de nieuwjaarsre ceptie er bij hoort. Toen hij vroeg of de aanwezigen het daar mee eens waren, kreeg hij maar een ma ger applausje. „Nou. dat klinkt niet echt enthousiast." Hij vroeg het opnieuw. Nu werd zijn vraag met een guller applaus beantwoord. Hij verwees ook naar de kosten die de PZC op een rijtje had gezet. En zei dat de gemeente er zelfs de perso neelskosten in had vermeld. Voor de hapjes en de drankjes is 990 eu ro uitgetrokken en voor het perso neel 1092 euro. Kosten per inwo ner 8 cent. Markusse vindt het belangrijk dat hij 'als inwoner van Tholen' aan wezig is. Hij heeft net de film van het Thoolse DNA gezien. „Herken baar. maar ik kan niet alles thuis brengen." De Oostdijk in Sint Phi- lipsland bijvoorbeeld was voor hem en zijn vrouw onbekend. „Het is de bedoeling dat we het DNA uit gaan dragen en ambassadeur wor den. Er zijn voldoende verbinden de elementen." Markusse heeft geen 'verrassende teksten' ge hoord. maar is tevreden over het resultaat. ZIE VERDER PAGINA 5 Het orkest telt 180 leden waarvan er ruim 100 in zorgeenheden van Ipse De Bruggen in Zwammerdam wonen. De naam Jostiband is afge leid van de Johannes Stichting, de oorspronkelijke naam van de zorg instelling. Rien Moerland, bestuurslid van SIEN, de oudervereniging voor mensen met een verstandelijke be perking, is blij dat het concert in het jaar wordt gehouden dat het 45- jarig bestaan van de afdeling Tho len en Sint Philipsland van SIEN (voorheen Philadelphia) wordt ge vierd. Aan het kerstconcert van de Josti band werd onlangs nog meege werkt door de landelijk bekende pianist Jan Vayne en Martin Mans. Het orkest wekt alom bewondering door het aanstekelijk enthousiasme van de muzikanten. Met 70 key boards accordeons, marimba's, klokkenspel, viool, contrabas, drie drumstellen, twee pauken en ver schillende andere percussie- en slagwerkinstrumenten heeft diri gent Lyan Verburg een heel arse naal tot haar beschikking. Rien Moerland is al druk bezig om sponsors te werven, want de komst van het grote orkest met begelei ders gaat met de nodige kosten ge paard. Hij heeft al verschillende contacten gelegd en hoopt voor de zomervakantie alles rond te heb ben. Er komen verschillende voor verkoopadressen voor de kaarten. Kees Bal bekijkt het boek over het DNA Tholen dat op de tafel in het gemeentehuis ligt. vier personen die een uitspraak ..maakt de gemeente tot een bijzon- doen over wat ze zo typisch vinden dere, zei Nuis. Niet één ding, maar De avond stond in het teken van het project dat door de provincie is op gezet. Tholen kreeg er 8000 euro voor en droeg er zelf 4000 euro aan bij. Gedeputeerde staten willen Zeeland op deze manier promoten, zei gedupeerde Sjoerd Heijriing die het eerste exemplaar kreeg. „Op een andere manier dan met cam pagnes. Er zijn veel te veel mensen die niet precies weten wat Zeeland is. Vaak denken ze dat het hier suf fig en ouderwets is en vragen ze zich af wat er verder te doen is." Het idee over het zoeken naar het DNA heeft zich als een inktvlek verspreid, zei hij. De gemeente Tholen was een van de vier ge meenten die het maandagavond presenteerde, zei Heijning. Er zijn er nu zeven van de dertien. Samen moeten ze het Zeeuwse DNA vor men. Bedoeld om onder meer de re creatie en het toerisme te promoten. In de zoektocht naar de eigenheid van Tholen en de woonkernen zijn dertig deelnemers (ondernemers, inwoners en organisaties) gevraagd wat zij zien als typisch Thools. Nu het boek er ligt is het volgens Heij ning zaak voor de Tholenaren om 'zelf uit te dragen hoe mooi en ge weldig Tholen is en dat onderne mers dat gaan overnemen.' Met het boek en de dvd kan volgens Nuis het DNA van Tholen worden uitge vent. De nieuwjaarsreceptie werd druk bezocht. Alle mensen die meege werkt hebben aan het project waren er voor uitgenodigd. Sommigen kwamen er voor in Thoolse dracht, zoals Tonny Breure-de Wilde uit Sint-Maartensdijk en Adrie Moer land-Koopman uit Sint-Annaland. Johan Nieuwenhuijzen uit Tholen (beroepskracht bij de Thoolse brandweer) was met zijn filmcame ra op pad gegaan om beelden te maken van alle woonkernen. En van Tholen of van hun woonplaats: Cor Oudesluijs uit Sint-Maartens dijk zegt over de Ramp van 1953: 'De watersnood zit in het collectief geheugen van de Tholenaren ge grift. De herinnering voorkomt dat we hoogmoedig worden.' Lies Ha- ge, akkerbouwer in Scherpenisse: 'We zijn authentiek, herkenbaar. De bezoekers kunnen daar van al les van denken, maar er is hier wel een vorm van echtheid in deze sa menleving waar je trots op kan zijn.' Tonny Breure: 'Ik bin een Smurdiekenaar in gêên Tholenaer, da stae wè in mien paspoort, mae dat kreeg ik opheleid.' Niel Jansen, lid jongerenraad en ondernemer Tholen: 'Op Tholen beschikken we fysiek en geestelijk over de ruimte om tot vernieuwende gedachten en producten te komen.' Zo passeer den verschillende aspecten de re vue. Nieuwenhuijzen liet beelden zien bij de verschillende thema's: pano ramisch leven, leven van het land, traditie, leven met het water, eb en vloed, leven met elkaar, verschei denheid. beleven en ongerept, on dernemend leven en handelsgeest. Nuis bedankte iedereen die een bij drage aan het product heeft gele verd. De negen woonkernen wor den apart belicht. Voor elke plaats zijn kenmerken opgesomd. Het een optelsom van zaken. Tholen komt naar voren als vëstingsStad, Sint-Annaland is bekend door de aardappel veiling, Scherpenisse door het Cloveniersgilde, Sint- Maartensdijk door de Oranjeka mer. Oud-Vossemeer door het car naval, Poortvliet door de woonboulebard. Stavenisse door zij getijdehaven. Sint Philipsland door de molen en Anna Jacobapol- der door de voormalige veerhaven. „Het geheel is meer dan de som der delen. Het zijn de inwoners die voor verbondenheid zorgen tussen al die voorbeelden. De Tholenaren kennen een sterk sociaal karakter. Gemeenschapszin is hier aan de or de van de dag. Zorg en mantelzorg, een rijk verenigingsleven en kerke lijk leven, immateriële zaken die voor een buitenstaande niet direct zichtbaar zijn, met een echte bij zondere gemeente, met een hoge kwaliteit van leven die je vrijwel nergens anders op deze manier aantreft." Oud-wethouder Marian Velthuis luisterde mee en zou er bijna spijt van krijgen dat ze naar Schouwen is verhuisd. Ook haar voorganger Sjaak Moerland was aanwezig op de nieuwjaarsrecep tie. Naast raadsleden, onderne mers, dominees, leerkrachten, ambtenaren, leden van de jonge renraad, vrijwilligers van het Rode Kruis, bestuursleden van vereni gingen, directies van instellingen en banken. klaart je van der Klooster bij nieuwjaarsreceptie in De l'oorthove Ria Slager sluit deuren van café Zeelands Welvaren in Scherpenisse Bianca Nieuwenhuijzen ontmoet nieuwe mensen in gemeentehuis EN VERDEK... Storm velt ruim 150 jaar oude schuur in Strijcnham Warmste nieuwjaarsduik sinds jaren, maar zonder sponsoren bij Bergsediepsluis SLAPEN IS GEEN GERINGE KUNST: JE MOET ER DE HELE DAG VOOR WAKKER BLIJVEN Dit nummer bestaat uit 18 pagina's „Ik heb de kans gekregen dit te doen", zegt juwelier Angelique Nee- Ie uit Tholen. „Opa maakte zelf verf, ik koop het per pallet", vertelt Johan Noom uit Scherpenisse. Deze twee ondernemers bijten de spits af in de serie over Thoolse familiebedrijven, die deze week begint. In samenwer king met het Centrum van het Fami liebedrijf, de Nederlandse Nieuws blad Pers. de gemeente Tholen, Rabobank Oosterschelde, Schipper OAZ en notariskantoor Knook en Schot organiseert de Eendrachtbode de verkiezing Thools familiebedrijf van het jaar. Familiebedrijven vor men de ruggengraat van de Thoolse economie. Ze zijn belangrijk voor de werkgelegenheid en de leefbaarheid. Elke week zullen twee familiebedrij ven geportretteerd worden. Eind dit jaar zal er een speciaal boek over de Thoolse familiebedrijven verschijnen. De deelnemende ondernemingen vul len een vragenlijst in, die mede als basis dient voor beoordeling dixir een jury. Die bestaat uit burgemeester Willem Nuis (voorzitter), notaris Aart-Jan Schot, bankdirecteur Ad de Korte en fiscalist Dick Gunst. Op een speciale verkiezingsavond maakt de ze jury het bekroonde Thoolse fami liebedrijf van het jaar bekend. Onder nemingen die willen meedoen aan de serie, kunnen zich nog aanmelden bij de Eendrachttxxle. De eerste aflevering vindt u vandaag op pagina 7. Gestart werd bij gemeenschapscentrum Haestinge. Even na de klok van een uur druppelen de eerste wandelaars binnen. „Vijfentwintig deelnemers zou leuk zijn", zegt Wessels. Je weet het van tevoren nooit. Het staat of valt bij het weer." Dat hadden de wandelaars woensdag mee. Geen stgrm, geen regen en door de sluierbewolking zelfs af en toe een waterig zonnetje. Om half twee lopen nog twee be zoekers binnen in de foyer van het gemeenschapscentrum. Het zijn er op dat moment 51Meer dan Wessels vextraf ge hoopt had. Doel van de wandeling is het stimuleren van bewegen on der senioren. Want bewegen dat is gezond. Eén van de wandelaars is Bert Assié (63) uit Scherpenisse. „Een fan tastisch initiatief. Op deze manier leer je de omgeving en de mensen kennen. Ik woon hier nog maar twee jaar. dus dat komt goed uit." Bert's partner Anke Dazler (63) las de aankondiging van de wandeling in de krant. „Het is mooi weer, dus ik dacht meteen: daar doen we aan mee." Het stel wandelt regelmatig, zowel rondom Scherpenisse als in de bossen. Even verderop, bij de schuifdeuren, staat een groepje dames. Het zijn Ria Duine. Jo Franken en Tiny Goeree. Tiny doet mee aan het GALM-project. „Het Gro- ning Actief Leven Model", zegt ze. „Dat is bewegen voor ouderen. Vanuit die lessen ben ik gevraagd om mee te doen. Dus zodoende ben ik hier." Zelf wandelt ze regelma tig in natuurgebied de Pluimpot, maar niet eerder met zo'n grote groep. Organisator Wessels hoopt met de wandeling meer leden te werven voor zijn wandelvereniging. Na de snerttocht stond de teller van het aantal leden op 57. ..Het doel is om iedere twee weken een wandeling te maken van ongeveer twee uur. Dat doet ieder in zijn eigen tempo. Zo ontstaan er vanzelf twee of meer groepen met snelle en minder snelle wandelaars." Voor het vertrek geeft hij alle deelnemers nog een tip mee: .Dinnen de bebouwde kom houden we uiterst rechts, daarbuiten links." Na afloop in ventariseerde Wessels wanneer en hoe laat de wandelaars in het vervolg willen afspreken. De politie heeft op nieuwjaarsdag een 15-jarige jongen uit Roosendaal aangehouden die op de rotonde bij de Vliethof aan de Ten Ankerweg/ Molenvietsedijk in Tholen ver keersborden had omgetrokken. Het vernielen vond plaats rond tien over vijf 's morgens en werd opgemerkt door het beveiligingsbedrijf B&B uit Tholen. Er waren volgens het bedrijf meerdere personen bij be trokken. De politie meldt dat ze de 15-jarige een reprimande heeft ge geven. Bij het omtrekken werden ook planten in de cirkel vernield. Volgens de politie zijn de borden weer teruggezet en is de aanplant hersteld. De brandweer heeft op Tholen een rustige jaarwisseling gekend. Alleen 's middags op oudjaarsdag rukte de blusgroep van Tholen uit voor twee kleine brandjes in Oud-Vossemeer en 's avonds die van Sint-Maartens dijk voor brandende autobanden aan de Gemaalweg in Sint-Maar tensdijk. Volgens brandweercom mandant Koos de Feijter ging het om kleine brandjes. „In Oud-Vosse- meer stond aan de Dorpweg een wijkcontainer in brand. Door vuur werk. maar het viel alles mee. Direct daarop kregen we een melding uit de Molenstraat waar bij de super- j markt een beetje rotzooi in de fik stond. Ook door vuurwerk. Het was snel geblust." 's Avonds om 22 minuten over ne- j gen kwam er een melding van een j autobrand aan de Gemaalweg in i Sint-Maartensdijk. Het bleek om vijf autobanden te gaan die in de j hens stonden. Het gebeurde op de doodlopende weg (het verlengde van de Gemaalweg). „Degene die het meldde dacht dat het een auto was, maar dat bleek niet het geval." Twee agenten troffen er vijf auto banden aan. Na een kwartier was de blusgroep weer terug in de kazerne. ABT-gemeenteraadslid Han van 't Hof is ter ore gekomen dat er al lan gere tijd bewoning - die illegaal zou zijn - plaatsvindt in het voor malige stadhuis aan de Hoogstraat in Tholen. Hij wil van burgemeester en wethouders weten of die daarvan op de hoogte zijn. Het monumentale pand is eigendom van de gemeente. Als b. en w. ervan weten, dan wil de ABT'er horen waarom dit wordt gedoogd en of bewoning in strijd is met wetten of verordeningen. Hij vindt het een onwenselijke situatie. Indien het college niet van de bewo ning weet. is Van 't Hof benieuwd hoe dat kan aangezien een beveili gingsbedrijf de gemeentelijke pan den in de gaten houdt, de gebouwen elektronisch beveiligd zijn en de brandweer een controlerende taak heeft. Bewoning had in de optiek van ABT dan ook al lang geconsta teerd moeten zijn. Ruim vijftig mensen deden mee tuin de seniorenwandeltocht van wandelsportvereniging de OosterscheldestappersOnder hen wethouder Jan Oudesluijs.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 1