'Je bent mijn idool, reinig het riool' Houte www.ardikeukens.nl 'Al jaren zijn we het van plan, nu kwam het er eindelijk van' Het nieuwe Klein Zieltje is de zevenjarige Julliete Verkamman Snertweer tijdens achttiende snerttocht Oud-Vossemeer Belangstelling voor rommelpotten in Tholen neemt langzaam af Donderdag 5 januari 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Klein Zieltje is niet meer. Hij ging vorig jaar op wereld reis en kwam niet terug. De rommelpottende kinderen moesten het zaterdagochtend op de Markt in Tholen zon der hem doen. Want een nieuw Klein Zieltje had stich ting S.T.A.D., de organisator van het rommelpotten, vooralsnog niet gevonden. Samen met blaaskapel de Klienkers trokken de kinderen door de Thoolse binnen stad. Liedjes Weinig mensen Nieuw Klein Zieltje Wat is een rommelpot? Kousemaker langer bij FC Dordrecht Kosten beveiliging niet in zwemkaartje interieur Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl Bram Kot nieuwe trainer ZSC Glühwein Honderdzesenveertig deelnemers hebben donderdag avond meegedaan aan de snerttocht in Oud-Vossemeer. Gewapend met lampjes en lichtgevende hesjes trotseer den ze de donkere polderwegen rondom het dorp. On derweg werden de deelnemers meerdere malen verwend met lekkernijen, zoals warme chocolademelk, glühwein en vlees. Snertweer Spijkerslaan Cembrteam Een twintigtal kinderen is met hun ouders afgekomen op de activiteit. Minder dan verwacht. Zo trok de activiteit vorig jaar nog 24 kinde ren. „Het komt waarschijnlijk door het onstuimige weer", zegt Gijs van den Hoven, van de Thoolse stich ting. Want de voorbereiding is vol gens hem al jaren onveranderd. Meer of minder kinderen. Het maakt de aanwezige kleuters en peuters allemaal niets uit. Ze willen maar één ding: muziek maken en snoep ophalen. Even na elven ver trekken de ouders en kinderen on der leiding van blaaskapel de Klienkers door de binnenstad. De menigte gaat van de Markt naar de Stoofstraat, langs de winkels in de Hoogstraat, de Botermarkt, Bak- straat, Dalemsestraat en via de Kerkstraat weer terug. Onderweg zingen ze veelvuldig de drie be kende Thoolse rommelpotliedjes: Klein Zieltje, het Schipperslied en het Bedanklied. Verschillende win keliers komen naar buiten met wat lekkers: snoep, een oliebol en man darijnen. Het gaat er allemaal in als koek. Niet alleen de kinderen vermaken zich, ook de ouders genieten zicht baar. Zo ook Miranda Burgers uit Tholen. Ze is samen met haar doch ter Jackie (5) en zoon Wesley (2) naar de Markt gekomen. .Jammer dat er zo weinig mensen op af ko men, hè?", zegt ze. „Ik had het wel gedacht. Bij het maken van de rom melpotten in zorgcentrum Ten An ker was het helemaal niet druk."De Thoolse herinnert zich nog goed de tijd toen ze zelf met haar rommel pot langs de deuren ging. „Tot aan de brugklas heb ik dat gedaan", zegt ze. „Heel de dag was ik met vriendinnen op pad. We haalden toch zeker 25 gulden op. En weet je: bij de grote huizen kreeg je het minst." Ook voor Andrea Berre- voets herleven oude tijden. Ze is sa men met haar zoontje Dylan. „Hij maakt het dit jaar voor het eerst be wust mee", zegt ze. Berrevoets zingt alle liedjes zonder problemen mee. „Van de week heb ik in de au to met een cd de liedjes geoefend." Stichting S.T.A.D. was met het ver trek van Andy van de Velde als Klein Zieltje op zoek naar een op volger. En dat is gelukt. „Willen Gilles (9), Julliette (7) en Hélène (5) Verkamman uit Tholen naar vo ren komen", vraagt Gijs van den Hoven door de microfoon. Het drietal, verkleed in Thoolse kleder dracht, betreedt de kiosk. „Eén van jullie krijgt de titel Klein Zieltje. Ik laat jullie niet langer in spanning. De titel gaat naar Julliette." Alle drie de kinderen krijgen een ca deaubon van de plaatselijke speel goedwinkel. „Dan rest mij nog één vraag: willen jullie Klein Zieltje nog één keer zingen?" De Klien kers zorgen voor de begeleiding. „Klein zieltje, klein zieltje, zat ach ter de trap. Klein zieltje, klein ziel tje. die lustte geen pap. In a je geen pap lust, dan eet je ma brie, in a je geen brie lust dan eet je ma nie." Een rommelpot is een blik met daarover plastic gespannen (vroeger een varkensblaas). In het midden van het plastic zit een gat met een stokje erin. Door die stok van boven naar bene den te bewegen, ontstaat een brommend geluid. De rommelpot staat elders ook bekend als: koenckelpot, doedelpot, wrijftrom, brompot, kettemoere, prospot, trekpot, goebe en foekepot. De traditie gaat terug tot in de late Middeleeuwen. Zo blijkt onder andere uit een schilderij van Pieter Breughel. Gerlinde en Marjetta Louwerse hebben zich laten verleiden tot het stu ren van een slogan naar rioolspecialist Henk Boers uit Oud-Vossemeer. 'Je bent mijn idool, reinig het riool', luidde de tekst, die werd beloond met een attentie. De dames hadden de stand van Boers Riooltechniek op de Zeeuwse gezinsbcurs in Goes bezocht. Daar kon ook worden mee gedaan aan een kleurplatenwedstrijd. Er hing in de stand een 1,9 meter lange en 13 meter hoge foto van het voertuig van Boers, en bijna geheel getrouw aan die foto hadden Tonia en Thomas van der Vlies uit Tholen de kleurplaat ingekleurd. Daarom kwam Henk Boers, met het desbe treffende voertuig, een taart bezorgen in de Garnalenstraat. Ook Lois van de Velde uit Dreischor kreeg een taart voor zijn inspanningen. (Ad vertentie I.M.) Marinka de Groot doet een poging spijkerslaan in de garage van Sjaak Etienne. Wilmer Kouscmaker heeft zijn nog doorlopende contract bij FC Dor drecht tussentijds verlengd met twee extra seizoenen. De verbintenis met de oud-Tholenaar loopt nu door tot de zomer van 2015. De 25-jari- ge Kousemaker is blij met de zekerheid die de club uit Dordrecht hem biedt. „Het is een aanbieding waar vertrouwen uit spreekt." De in Ridderkerk woonachtige Kou semaker kwam aan het begin van dit seizoen over van FC Den Bosch. Eerder speelde hij voor NAC Breda en het inmiddels opgeheven Haar lem. In Dordrecht valt alles op zijn plaats. „Ik heb het geweldig naar mijn zin bij deze club. We hebben een redelijk tot goede eerste sei zoenshelft gespeeld. Dordrecht doet het uitstekend, zeker als je het kop pelt aan de middelen die de club ter beschikking staan." Het spel van Kousemaker in Dor drecht maakte indruk op trainer Theo Bos en téchnisch manager Marco Boogers. Daarom was er de club uit de Jupiler League veel aan gelegen om hem voor langere tijd vast te leggen. Kousemaker staat volgens Boogers zelfs centraal in de lange termijn visie van de club. In AD/De Dordtenaar legde Boogers dat on langs uit. „We zien in hem de nestor van de huidige selectie, een belang rijke speler en dragende kracht. Ie mand die jongere spelers kan aanstu ren." Kousemaker is blij met de compli menten. „Het is leuk om dat te horen en onderdeel te zijn van de plannen van de club." FC Dordrecht is op dit moment gedeeld nummer zes van de Jupiler League. Kousemaker is am bitieus. „We willen zo hoog moge lijk eindigen en elk jaar een stapje vooruit zetten." Theo Bos zet hem vooral in als linker middenvelder en soms in een vrije rol voor de verde diging. Kousemaker scoorde dit sei zoen tot dusver twee keer. „Maar ik speel vooral op posities waar ik in eerste instantie mijn taken zo goed mogelijk moet uitvoeren." Het gaat beroepsvoetballer Kousemaker voor de wind in de Drechtsteden. „Ik ben pas vader geworden, voor de eerste keer. Ook dat is genieten. En nu ik de zekerheid van dit contract heb, ben ik (Mik van plan om een studie op te pakken." Dordrecht heeft deze week een 3-daags trainingskamp op Pa pendal en hervat de competitie vrij dag 13 januari, thuis tegen Telstar. De kosten van 2700 euro die de ge meente maakt voor het beveiligen van de zwembaden in Tholen en Sint-Maartensdijk vallen binnen de exploitatie van de zwembaden. Dat schrijven b. en w. aan de gemeente raad nu dit voorjaar er een brede discussie gevoerd gaat worden over het beveiligen van gemeente lijke gebouwen. De gemeenteraad stelde in juni de kadernota 2012 vast met een extra bedrag van 50.000 euro voor de ex ploitatie van de zwembaden. Dat bedrag was nodig vanwege een 'hogere inhuur van tijdelijk perso neel, lagere opbrengst van de en- treekaarten en kosten van de bevei liging verrekend in de toegangs- prij».' In deze kadernota is ook gesteld dat de huren en tarieven met ten hoogste 2 procent mogen stijgen. Bij hel opstellen van de begroting stellen b. en w. vast dat - gezien bovenstaande - de beveiligings- kosten deel uitmaken van de 50 mille en dus niet afzonderlijk in de toegangsprijs verrekend worden. Voor beide zwembaden geldt een bedrag van 2700 euro voor beveili ging. Dit betekent dat de bedragen binnen de exploitatie van de zwem baden gevonden zijn. Oud-Fluplander Bram Kot keert volgend seizoen als trainer van ZSC '62 terug in de streek. ZSC komt uit in de vierde klasse B, de afdeling waar ook clubs als Smerdiek. SPS en Stavenisse in spelen. Kot is nu nog trainer van Apollo '69 in zijn woonplaats 's-Gravenpolder. een vereniging in de Zeeuwse vierde klasse. Kot is inmiddels voorgesteld aan de huidige selectie en de A-ju nioren van de club uit Scharendijke. Als speler maakte Kot, samen met zijn broer Jan, deel uit van de gou den generatie van Noad '61. Later was hij als voetballer actief voor CVV Berkel, Feyenoord. 's-Heer Arendskerke, NAC en Kloetinge. Als trainer heeft hij gewerkt bij de reserves van Noad en de Al van Apollo. Kot is nu bezig aan zijn derde seizoen als hoofdtrainer in 's-Gravenpolder. In Scharendijke volgt hij Jos Wesdorp op. ARD Advertentie LM. eniging - is de eerste tussenstop. „Mogen we nu al uitrusten", roept een van de deelnemers. „Ik ben nog niet eens opgewarmd." Deel nemers kunnen in de garage spij kerslaan en wat drinken. Fanatiek slaat Marinka de Groot de spijkers op de koppen. Ook haar dochter Lieke (6) doet een poging, maar dan op de plank met kleine spij kers. Na afloop mag ze een snoepje uitkiezen. Dianne Zwegers. moe der van Marinka en oma van Lieke, doet ook mee aan de wandeling. „Al jaren zijn we het van plan. Nu kwam het er eindelijk van", zegt ze. De volgende groep staat alweer te trappelen voor de garagedeur. „Tijd om te vertrekken", roept Bert Stolk, één van de wandelaars. De groep vervolgt haar weg over de Hiksedijk, naar de Vogelsangse- dijk. Het is aardedonker en op de smalle weg oppassen geblazen voor tegemoet en achterop komend verkeer. Een aantal wandelaars draagt een reflecterend hesje. Uit veiligheidsoogpunt heeft de orga nisatie van de wandeltocht dat min of meer verplicht gesteld. „Groe pen die geen hesje dragen, krijgen er van ons één", zegt organisator Leen Plandsoen van de wandelver eniging Oud-Vossemeer. Terwijl de groep net is opgewarmd, maken ze alweer een tweede tussenstop bij familie Hommel aan de Vogelsang- sedijk. De zoete geur van glühwein en chocolademelk komt je buiten al tegemoet. Binnen schenken Dennis Plandsoen en Jurgen Brusselaars de warme drank uit grote ketels. De damp komt er van af. De kinde ren vermaken zich ondertussen met een elektro spiraalspel. Wanneer iedereen is uitgedronken vertrekt de groep richting de Coentjesweg. Hier is het spannendste deel van de route afgelopen, want overal brandt straatverlichting. Op de hoek van de Cornelis Franken- straat/Dokter Renesstraat kunnen de wandelaars een vleesstokje eten. Adrie Havermans (75) heeft zijn garage beschikbaar gesteld. Dat doet hij al vanaf het begin. Het laatste deel van de route volgt via de Dokter Renesstraat en Prins Mauritsstraat naar Bosters-Van We zel van Elon Brandbeveiliging in de Molenweg. Daar kan iedereen genieten van een zelfgemaakte pannenkoek. Kinderen lopen onder muzikale begeleiding van blaaskapel de Klienkers niet hun rommelpot naar de Hoogstraat. Wandelclub Oud-Vossemeer orga niseerde de wandeltocht voor de achttiende keer. In groepen van tien personen vertrokken de deelnemers vanuit dorpshuis De Vossenkuil aan de vijf kilometer lange wandeling. Iedere vijf minuten vertrok een nieuwe groep. De eersten om half zeven, de laatsten tegen acht uur. Doel van de wandeling was niet de afstand - fanatieke wandelaars zijn na vijf kilometer net opgewarmd - maar de gezelligheid. De buienradar voorspelt bij vertrek niet veel goeds. Desondanks blij ven de buien de eerste anderhalf uur na vertrek van de eerste deel nemers uit. Af en toe valt er een spetter, maar daar blijft het bij. La ter op de avond, even na acht uur, wanneer de laatste wandelaars net vanuit de Bou Kooijmanstraat zijn vertrokken, komt de regen met bakken uit de lucht. Vanaf dat mo ment is het een echte snerttocht met snertweer. De route is net als andere jaren hetzelfde. „Dat kan ook niet anders", zegt Bea Pland soen. Je bent immers afhankelijk van de mensen die een ruimte faci- literen voor de rustpunten. Alleen het eten. dat is ieder jaar een ver rassing." De wandelaars lopen vanaf het dorpshuis via de Patrijzenweg naar de Dorpsweg. Aan het eind van de weg, in de garage van Sjaak Etien ne - secretaris van de wandel ver- Klaverveld 5 Tel.+31 (0)166-6 www.boersr

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 13