IS" 50% 71X1: T* Bouwbedrijf Krijger in Poortvliet opgelucht na vlotte overname Dak van kippenstal Stavenisse te licht 'Eindelijk een wedstrijd gewonnen' KORTING Bedreiging in Sint-Annaland Schrijver 's-Gravenpolder handhaaft vestiging Stoof straat Meer overleg met betrokkenen bij plannenmakerij gemeente Animo voor voetbalspel per computer valt tegen Donderdag 29 december 2011 68c jaargang no. 7 Tankstation Bal Kunstwerk op grasveld Haven in smalstad Bouwkeet in Tholen brandt uit Woninginbraken in Oud-Vossemeer Zomer in Spanje, Noorse winter „Buitengewoon", zegt Hans Krijger. „Vooral voor ons personeel", voegen Gilles en Johan Krijger daaraan toe. Net voor de kerstdagen werd het uit 1726 daterende Poortvlietse bouwbedrijf overgenomen door bouwbe drijf Schrijver uit 's-Gravenpolder. Eerder leek het 31 december over en uit te zijn, maar het artikel in de Een drachtbode van 10 november over de aangekondigde beëindiging van het Poortvlietse bouwbedrijf was voor Landré Schrijver aanleiding om de telefoon te pakken. „Het klikte gelijk. Donderdag hebben we getekend en vrijdag is het personeel ingelicht." 4 tot 5 miljoen Goede reputatie Kennis en relevante informatie bundelen en delen De gemeente zal, veel meer dan ze tot nu toe deed, tevo ren met betrokkenen moeten gaan praten bij het maken van ruimtelijke plannen. Ook is het belangrijk om moge lijke inhoudelijke risico's aan het begin van het proces in beeld te hebben. Kennis van de plaatselijke situatie moet bij de gemeente gebundeld worden en voor iedereen bin nen de organisatie te raadplegen zijn. Het zijn aanbeve lingen van een externe onderzoeker die een viertal voor Tholen negatief uitgevallen uitspraken van de Raad van State onder de loep heeft genomen. Inspraak Welstandscommissie adviseert negatief Het dak van de nieuw te bouwen kippenstal aan de Kerk- weg in Stavenisse is te licht van kleur. Dat stelde de wel standscommissie donderdagmiddag toen aanvrager A. Knuist en zijn vrouw een monster van de dakplaat lieten zien. Volgens voorzitter M. Onrust was dit het enige pro bleem aan de bouw van de stal voor 12.000 kippen. De ondernemer gaat biologisch boeren. Zijn leghennen krij gen een uitloop van maar liefst vijf hectare grasland. Deze week ■t- „Eindelijk een wedstrijd gewonnen", roept Emiel Westdorp (10) nadat hij gescoord heeft voor zijn club Barcelona tegen aartsrivaal Real Madrid. Na twee verloren wedstrijden gloort er weer hoop tijdens de Wii battle Fifa 2011 in de openbare bibliotheek in Sint-An naland. Samen met Edwin Uijl (12) en Arendo Weijler (10) nemen ze het op tegen de deelnemers op de bibliotheken in Kapelle, 's-Gravenpolder en Heinkenszand. Dus niet buiten op een trapveldje of schoolplein maar binnen. Via het beeldscherm sturen ze met behulp van controllers (besturingsapparaatjes) een speler aan. r i TANK IN UW VOORDEEL Shell FuelSave op Philips producten Wattstraat 3, Tholen Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,75 per halfjaar, 32,00 per jaar, per post 59,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,34 plus btw per mrrt. Hoofdredacteur W. Heijboer. Het kunstwerk voor Sint-Maartens dijk komt op het grasveld aan de Ha ven, tegenover het kantoor van Stad landen Het bijna 3 meter hoge roest vrij stalen kunstwerk wordt door zes werkzoekenden uit Tholen gemaakt in de loods van Adrie Wielaard aan de Wouthoekweg. Daar vindt op dinsdag 17 januari een open dag plaats. Volgens projectleider Louis Geleijnse van de stichting Dutch Art Match is het al een heel eind gereed. Over de bijdrage van de gemeente van 12.500 euro, was enige ophef. Jan-Kees de Feijter uit Tholen bood een petitie aan met het verzoek de plaatsing uit te stellen. Tijdens de open dag wordt ook een tipje van de sluier opgelicht over het kunstwerk voor Scherpenisse. Beide passen binnen het project het onzichtbare zichtbaar maken. De open dag duurt van drie tot zes uur 's middags. Een bouwkeet aan de Luchtenburg- seweg in Tholen is in de nacht van donderdag op vrijdag volledig uitge brand. De brand werd om vijf voor twee ontdekt door een surveilleren de beveiligingsmedewerker. Die was op de Zoekweg, toen hij een sterke rooklucht rook vanuit de bouwlocatie Stadszicht II. Hij belde 112 en ging vervolgens samen met gealarmeerde collega's op zoek naar de brandhaard, die zo snel gevonden werd. De brandweer had ongeveer 1J5 uur nodig om de brand te blus sen. Ook werden omliggende bouw keten beschermd tegen het vuur. door ze nat te houden. Volgens Arco Kunst van de brandweer is de oor zaak van de brand nog niet bekend. „De keet lag vol met apparatuur, mogelijk is er kortsluiting ontstaan." Ook de politie kwam poolshoogte nemen. Volgens de beveiligingsme dewerker zijn er braaksporen aange troffen op de bouwkeet. Zo zou er een hek zijn vernield. Er is melding gedaan van inbraak, maar de politie heeft nog geen aangifte ontvangen. In twee woningen in Oud-Vossemeer is maandag, op Tweede Kerstdag, in gebroken. Eén inbraak was in de Hofstraat en moet volgens de politie tussen half vier 's middags en negen uur 's avonds hebben plaatsgevon den. Uit die woning missen sieraden. Uit de andere woning, in de Cornel is Frankenstraat, is computerappara tuur en een camera gestolen. Daar moeten de inbrekers hun slag hebben geslagen tussen kwart voor twaalf 's morgens en elf uur 's avonds. Een 28-jarige man uit de gemeente Tholen is aangehouden voor mis handeling en bedreiging. De man wordt ervan verdacht een aantal per sonen in een woning in de Huygens- straat in Sint-Annaland te hebben mishandeld en bedreigd. Hij is vori ge week woensdagavond rond half tien aangehouden en meegenomen naar het politiebureau en ingesloten. In de oudjaarsbijlage laten we Tho- lenaren aan het wcx>rd die in het buitenland een bestaan opbouwen. Ze vertellen over wat ze er meema ken en hoe ze contact houden met Nederland. Verhalen uit Spanje en Noorwegen. Twee uitersten. Verder blikken we terug naar 25 jaar gele den. Wat gebeurde er toen, in het jaar 1986. Met tekst en foto's wordt een beeld geschetst van de Thoolse samenleving: vanaf pagina 15. www.VUURWERKTHOLEN.nl Advertentie I.M. De nieuwe en de vertrouwde gezichten van bouwbedrijf Krijger, v.Ln.r. Leanne en Landré Schrijver, Hans Krijger, Johan Meeuse, Johan en Gillis Krijger. De broers Gilles (69) en Johan (64) Krijger zaten ermee in hun maag dat ze begin november een lastige knoop moesten doorhakken. „Voor ons zeer moeilijk maar onont koombaar", meldden ze destijds rond het besluit om te stoppen. Des te groter was de opluchting toen Schrijver aan de bel trok en inte resse toonde. „Het is een wonder dat het toch nog gelukt is. We zijn ontzettend blij dat het toch nog tot een bedrijfsovername is gekomen. In het bijzonder voor ons personeel en de opdrachtgevers. De continuï teit van ons familiebedrijf is ge waarborgd", zegt Johan Krijger. „We hadden ons het heel anders voorgesteld. Zeker ook voor het personeel. We waren zeer verrast toen het aanbod werd gedaan." En zo krijgt de overgang van 2011 naar 2012 een heel ander gezicht voor het familiebedrijf. De sombe re stemming sloeg om in een feest stemming. Cornelis den Hartog uit Sint-Maar tensdijk, werkvoorbereider bij Schrijver, legde het artikel uit de Eendrachtbode voor aan zijn direc teur. Die ging er enthousiast mee aan de slag. Het heeft ongeveer vijf weken geduurd voordat de zaak be klonken was. „We kwamen tot de ontdekking dat Krijger een goede naam heeft op Tholen. Wonings tichting Stadlander vond het jam mer dat het Poortvlietse bouwbe drijf ging stoppen." Het eerste gesprek van Landré Schrijver met Krijger bood perspectief. „Het be viel van beide kanten. De cultuur klikte, ook met het personeel. Kwaliteit en vertrouwen zijn twee waarden die we allebei hoog in het vaandel hebben. Wij zien het best zitten en willen de onderneming onder dezelfde naam voortzetten. Het personeel - 6 man in vaste dienst - was heel blij toen we ze vrijdagavond in de Zeester hebben ingelicht." Schrijver handhaaft de naam Krij ger voor de Thoolse vestiging en huurt de bedrijfsgebouwen aan het Zuidplantsoen in Poortvliet voorlo pig voor een jaar. „Hans Krijger, zoon van Gilles, wordt ons boeg beeld daar. Hij neemt voor een deel de operationele leiding op zich en Johan zal zich in 2012 geleidelijk terugtrekken als directeur. De (loon)administratie gaat naar 's- Gravenpolder." Bouwbedrijf Schrijver uit 's-Gra venpolder timmert al meer dan ze stig jaar aan de weg. Met ruim 50 medewerkers in vaste dienst is de overnemende partij van bouwbe drijf Krijger in Poortvliet één van de grotere bouwbedrijven in Zee land. „We nemen werken van 4 tot 5 miljoen euro aan", zegt directeur Landré Schrijver. Hij voert samen met zijn vader Leen Schrijver en Johan Meeuse de directie. In midden-Zeeland wer den al heel wat bouwprojecten ver wezenlijkt, maar op Tholen was dit tot nu toe zeldzaam. De herbouw van de uitgebrande woonboerderij van Snoeij in Oud-Vossemeer werd door Schrijver uitgevoerd. „Met de overname van Krijger ligt er op Tholen een stukje markt voor ons open. Net als het Poortvlietse bouwbedrijf doen we ook onder houdswerk voor woningstichtin gen. In werken die we van het be gin tot het eind uitvoeren, zijn we goed thuis. Ondanks dat de markt stagneert, hebben we nog heel goed werk. Zestig procent van de omzet 2012 hebben we al binnen. Renovatie loopt namelijk gewoon door, maar ook voor nieuwbouw zijn er verschillende opdrachten. Krijger heeft een ambitieuze nieu we eigenaar." Volgens Landré Schrijver moet een bedrijf dat al zolang bestaat en een goede reputatie heeft opgebouwd, voortgezet kunnen worden. „Het zou ontzettend jammer geweest zijn als een ervaren bouwbedrijf als Krijger had moeten stoppen. We zijn dan ook blij dit gerenom meerde bedrijf voort te kunnen zet ten. Onze veelzijdige onderneming beheerst de bouw in al zijn facet ten: van traditioneel tot modern." Schrijver heeft al een aantal Thool se medewerkers in dienst: de tim merlieden Jakob Schot uit Poort vliet en Lies Wesdorp uit Sint-Annaland, naast werkvoorbe reider Cornelis den Hartog uit Sint- Maartensdijk. Vertraging in de uitvoering van plannen, aanpassing ervan, uitvoe ren van extra onderzoeken. Het zijn de gevolgen van door de Raad van State gehonoreerde bezwaren die de gemeente veel extra tijd en geld kosten. Het afgelopen jaar werd Tholen teruggefloten ten aanzien van de bouw van het woonservice- complex met gym- en gemeen schapszaal in Scherpenisse, de bouw van 21 woningen in Scherpe nisse, de bouw van vier woningen aan de Mosselhoekseweg in het Thoolse buitengebied en het be stemmingsplan Tholen Noord. De gemeente zelf, het stedenbouwkun dig bureau en een externe deskundi ge hebben de uitspraken geanaly seerd om er lering uit te trekken. Burgemeester en wethouders nemen de aanbevelingen over die dat heeft opgeleverd. Uit de uitspraken van de Raad van State heeft de gemeente geconclu deerd dat met name de milieuaspec ten in relatie tot een aanvaardbaar woon- en leefklimaat bij woningen aandacht behoeven. Intern is een aantal inhoudelijke en procesmatige maatregelen geformuleerd die op korte termijn worden getroffen om tekortkomingen in de toekomst te vermijden. Zo worden alle (ont- werp-)bestemmingsplannen voor taan door medewerkers ruimtelijke ordening nagelezen op een juridisch juiste weergave. En bestemmings plannen (voor derden) van niet er kende stedenbouwkundige bureaus accepteert de gemeente niet meer. Alle aanbevelingen die de analyses hebben opgeleverd, worden door burgemeester en wethouders over genomen. Zo verdient bij plannen rond bestaande situaties inspraak aanbeveling, hoewel het niet ver plicht is, om te zien hoe groot het draagvlak is en om mogelijke pro blemen al tevoren op te lossen. Ver der moeten de inhoudelijke risico's goed in kaart worden gebracht en moet voor alle aspecten een inhou delijk goede motivering geborgd zijn. Dat verkleint de kans dat in eventuele beroepsprocedures tekort komingen aan het licht komen. Ten aanzien van facetten die het woon- en leefklimaat kunnen beïnvloeden is een toets op microniveau ge wenst. ZIE VERDER PAGINA 3 Volgens de commissie zal de schuur met de lichte dakbedekking 'enorm op gaan vallen in het landschap.' Onrust zei dat de grootte een rol speelt in de afwijzing en ook te veel af zou steken tegenover de bestaan de opstallen. Knuist verbaasde zich over de reactie van de commissie. Volgens hem is het dak op de be staande schuur ook al licht. Het voordeel van de lichte kleur is dat het er 's zomers niet te heet wordt, zei hij. „Anders staan de ventilato ren overdag constant te brommen." Maar volgens de commissie valt het wel mee. Volgens Onrust is het niet wetenschappelijk bewezen dat het een paar graden zou schelen. Vol gens Knuist is juist wel bewezen dat een licht dak een paar graden scheelt. Jansen wees op een rapport van Oranjewoud waaruit zou blij ken dat het verschil tussen lichtgrijs en gewoon grijs minimaal is. Het gaat volgens de commissie niet om het verschil tussen een licht en een donker dak. maar om een min der lichte kleur dan Knuist voorstel de. Onrust stelde voor om de opeen volgende kleur te kiezen. Maar Knuist wees er op dat er jurispru dentie over is. Hij wees op de nieu we kippenstal van Van Nieuwen- huijzen in Sint Philipsland die dezelde kleur dakbedekking heeft toegepast op zijn kippenstal. ZIE VERDER PAGINA 7 Pottenbakker Hans Westerweel uit Tholen exposeert werk van 30 jaar Mina Potappel bezorgt al 25 jaar de Eendrachtbode in Stavenisse Henny Theunisse volgt alle veranderingen aan Sint-Annalandse haven EN VERDER... Bouwsteentjes bij afscheid twee leden welsta ndscomm issie Ko Stoutjesdijk van WHS naar Duivcland ONGELUK IS NIET TE VERMIJDEN, BEHALVE ALS JE GELUK HEBT Dit nummer bestaat uit 28 pagina's Met de linkerhand bepalen ze de richting, met de rechter het schot of de pass van de speler. Emiel was in de wedstrijd te gen Real de gevaarlijke Argentijnse speler Messi. Geen wonder dat hij scoorde. Emiel slaakt een zucht van verlich ting. Met een schot van dichtbij wist hij de keeper te ver schalken. Voorde battle hadden zich vijf spelers aangemeld, maar drie kwamen er opdagen. Opvallend was dat er buiten op het schoolplein door meer jongens werd gevoetbald dan binnen. Emiel en Arendo zitten op de Casembrootschool en voetballen allebei bij WHS, allebei in de ElEmiel is verde diger, Arando spits. Ze vinden het wel leuk. Edwin zit op het Calvijn College in Tholen. maar speelt niet in een voet balclub, zegt hij. Hij voetbalt graag. Het is de eerste keer dat hij meedoet. „Het is wel spannend." Volgens directeur Wim Otterman van de bibliotheek is het al de vierde keer dat er zo'n wedstrijd wordt gehouden. De animo is wisselend. „We doen dit om kinderen mediawijs te maken. We leren kinderen omgaan met de computer; wat wel en niet kan. Maar dit is vooral voor het plezier. We kun nen ook chatten en skypen met de tegenstanders in de ande re bibliotheken. Vorige keer trokken ze nogal fel van leer. We leren hen hoe met elkaar om te gaan." Volgens de bieb verwerven de kinderen er strategisch inzicht mee, en is het goed voor de coördinatie tussen oog en hand. Otterman vergelijkt het spelletje met een lekker leesboek. „Dat lees je voorde ontspanning. Dat is dit ook." Terwijl hij het uitlegt, scoort de tegenstander in de verlen ging van de wedstrijd Barcelona-Arsenal door een fout van de keeper. Als ze later als Barcelona tegen Real Madrid in het veld treden, roept Edwin: „Oké, we pakken ze." Het spel wordt gespeeld in een hoekje van de bieb. Tussen de boeken. Een deel van de boeken staan met de voorkant naar de bezoeker. Dat is aantrekkelijker, zegt Otterman. De vestiging in Heinkenszand is er helemaal op aangepast. De boeken worden net zo gepresenteerd als in een winkel. Zo ver is het in de vestigingen op Tholen nog niet, zegt Otter man over de nieuwe formule. Tholen is pas vier jaar oud, Sint-Annaland twee. Dus dat zal nog wel even duren. We doen het al wel op een paar tafels. Je merkt dat mensen de boekep dan eerder meenemen." Ten opzichte van de de eer ste drie kwartalen van het vorig jaar is er volgens hem weer een lichte stijging in het aantal uitleningen en leners. De spanning is van de gezichten af te lezen, maar de overwinning gaat naar Heinkenszand. Edwin Uijl (links) Annalander, verder v.Ln.r. Wim Otterman, Emiel Westdorp en Arendo Weijler. is de beste Sint-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 1