Belg zocht naar munten, maar daar kwamen ook maffiosi op af Wereldpremiere Rubia dankzij legaat fanfare Hulpboek voor ouders tegen alcoholmisbruik door kinderen Wozoco enkele maanden later Donderdag 29 december 2011 EENDRACHTBODE, I)E THOOLSE COURANT 11 Actie van campagne Laat ze niet verzuipen Voor alle ouders met kinderen in de leeftijd van 11 tot en met 15 jaar ligt er een gratis exemplaar klaar bij het Cen trum voor Jeugd en Gezin in het gemeentehuis in Tho- len: Het boek 'Onze kinderen en alcohol'. Het is een ac tie van de Zeeuwse campagne Laat ze niet (ver)zuipen! die alcoholmisbruik door kinderen moet voorkomen. Met het boek wordt de aandacht gevestigd op de rol van de ouders in deze preventiestrijd. De campagne komt voort uit een samenwerking van de dertien Zeeuwse ge meenten, GGD Zeeland, Indigo preventie en de politie in het project Jeugd en alcohol. Adviezen Kansen centraal in nieuwe jeugdzorg Veiligheidsbuffer voor Oesterdam Eerbetoon aan Ko en Rina Slager In aanwezigheid van burgemeester en mevrouw Nuis, wethouder Kees van Dis en beschermvrouwe mevr. M. Boogaard-Bolier heeft vrijdagavond de wereldpremière plaatsgevonden van Rubia. De koninklijke fanfare Acce lerando liet dit werk componeren als eerbetoon aan Ko en Rina Slager, die de Sint-Annalandse muziekvereni ging een royaal legaat nalieten. Ook de Hervormde Ge meente, speeltuinvereniging Vrij en Blij, de ijsclub en streekmuseum de Meestoof werden goed bedacht. Totaal ging er 242.110 euro naar deze vijf verenigingen. Stropdassen Lage rente Pittig nummer Verzamelaar champagnedoppen Eric Vandewalie van Irenehoeve in Stavenisse Ooit gehoord van Placomusophilisten? Nee? Het zijn geen mensen met rare interesses en ze hebben evenmin last van enge ziekten. Wat ze wel doen is verzamelen. Ze verzamelen de doppen van champagneflessen. Bewoners van camping Irenehoeve in Stavenisse weten er zo lang zamerhand alles van, want medebewoner Eric Vande walie maakt ze al een paar jaar wegwijs in de geheimen van de champagnedop. Met oud en nieuw maakt hij weer kans zijn verzameling te vergroten. Beurzen Fototoestellen Ouders hebben thuis een brief ont vangen met daarin een bon om het boek op te kunnen halen. Wethou der Jan Oudesluijs stond vorige week klaar om het eerste exemplaar te overhandigen. Het boek is ge schreven door kinderarts Nico van der Leiy en kinderpsycholoog Mi reille de Visser en is in november verschenen. De Nederlandse pubers behoren tot de grootste drinkers van Europa. Wat kinderarts Nico van der Lely en kinderpsycholoog Mireille de Vis ser vrijwel dagelijks op hun alco holpoli aan gevolgen van (overma tig) alcoholgebruik tegenkomen, wordt bevestigd door de cijfers die zij landelijk verzamelen: het aantal zeer ernstige gevallen stijgt enorm, de jonge drinkers komen uit alle la gen van de bevolking, er zijn inmid dels evenveel meisjes als jongens die te veel drinken en ze wonen net zo vaak in een stad als in een dorp. In Onze kinderen en alcohol vertel len de auteurs onomwonden en in heldere taal wat er kan gebeuren met het zich ontwikkelende brein van een puber die alcohol drinkt en wat in het algemeen de lichamelijke en geestelijke gevolgen zijn van drinken op jonge leeftijd. In inter views belichten pubers, ouders, wijkagenten, horeca-uitbaters en politici de verschillende facetten van dit grote maatschappelijke vraagstuk. Allerhande praktische adviezen voor ouders en professio nals maken dit urgente boek com pleet. Zeeland is de eerste regio in Neder land waar het boek van Nico van der Lely en Mireille de Visser op deze wijze breed wordt verspreid. De Zeeuwse gemeenten vinden de inhoud van het boek een welkome aanvulling op de preventieactivitei ten die al in Zeeland worden uitge- .voerd. Stapavonden voor ouders, bijeenkomsten op school, manifes taties over 'jeugd en alcohol' wor den druk bezocht. De aandacht in Zeeland voor de gevaren van alco holgebruik onder de jeugd groeit. Met dit boek hebben ouders de mo gelijkheid om in hun eigen tijd. op een door hen zelf gekozen plek. meer te weten te komen over de waarheid rondom alcoholgebruik door kinderen. Ook in andere ge meenten worden anti-alcoholcam pagnes voor de jeugd gevoerd, zoals in West-Brabant. Die heet Think be fore you drink. De gemeente wordt in de toekomst verantwoordelijk voor alle jeugd zorg. Alles wat op dit terrein nu nog onder rijk en provincie valt, wordt gefaseerd overgedragen. Hoe dat gebeurt, daarover moeten nog af spraken worden gemaakt. Het pro ces van decentralisatie van de jeugdzorg wordt in Zeeland door een werkgroep - de taskforce jeugd - voorbereid. De gemeenten worden in de toe komst verantwoordelijk voor zaken als gesloten jeugdzorg, jeugdbe scherming (voogdij en gezinsvoog dij), reclassering, geestelijke ge zondheidszorg en hulp aan licht verstandelijk gehandicapten. Be langrijkste uitgangspunt is dat niet langer de problemen centraal staan, maar de kansen van kinderen en hun opvoeders. Er moet meer wor den geïnvesteerd in preventie, on dersteuning en ambulante hulp, in plaats van in dure zorg. Het kabinet beoogt vanaf 2017 jaarlijks 300 miljoen euro op de jeugdzorg te be zuinigen. De eerste paal voor het woonzorg centrum in Scherpenisse gaat voor lopig nog niet in de grond. Burge meester en wethouders hoopten dat in augustus 2012 met de bouw be gonnen kon worden, maar moet die planning loslaten. Ondanks het op timisme over de gesprekken die plaatsvinden met de bezwaarma kers, twee bewoners aan de Laban Deurloostraat die naast het nieuw te bouwen complex wonen. Het aan passen van het plan door Stadlan- der aan de uitspraak van de Raad van State kost meer tijd omdat daarover ook weer overleg met de bezwaarmakers wordt gevoerd. Het is nodig voordat het definitief bouwplan kan worden opgesteld. De vertraging zal volgens b. en w. een paar maanden duren. De ge meente en Stadlander gaan er van uit dat de procedure voor het be stemmingsplan en de omgevings vergunning nog volgend jaar kan worden afgerond. Het behandelen van het onderzoek naar de uitspraken van de Raad van State door een extern bureau. Juri disch en Bestuurlijke Adviesbureau heeft 25(X) euro, exclusief btw, ge kost. Dat antwoorden burgemeester en wethouders op een vraag van de SP. De CU wilde weten wat de kosten van de vertraging zijn, maar daar kan het dagelijkse bestuur van de gemeente nog niets over zeggen. Wel zegde ze toe dat de verschillen de projecten worden doorgerekend en dat de CU er uiterlijk eind janu ari over wordt geïnformeerd. Rijkswaterstaat, Natuurmonumen ten en de provincie willen in de Oosterschelde een veiligheids buffer voor de Oesterdam aanleg gen. Oude zandplaten worden her steld, zodat steltlopers en zeehonden er ook in de toekomst voldoende rust en voedsel kunnen vinden. De zandplaten zijn zowel goed voor de natuur als voor de veiligheid, want ze dienen ook als natuurlijke buffer die de golven breken voordat ze de Oesterdam bereiken. Door de zandplaten in de komende jaren te versterken, wordt de Oesterdam zelf minder aange tast door directe golfwerking. Vol gens Natuurmonumenten is het een natuurlijke oplossing, waarmee er voor miljoenen euro's bespaard kan worden op het onderhoud van de dam. Voorzitter Jack Westdorp vertelde vrijdagavond tijdens het kerstcon cert van Accelerando in de goed ge vulde en fraai aangeklede sportzaal van de Wellevaete, hoe het bericht destijds binnenkwam. „Ergens in ju ni 2009 reed ik 's nachts van mijn werk naar huis en luisterde de voice- mail van mijn mobiel af. De opge wonden stem van onze secrtaris Imanda van Vossen klonk door de auto. Er was een brief van de notaris bezorgd. Ik beluisterde de complete tekst en langzaam drong het tot mij door, dat we iets heel bijzonders wa ren overkomen. En wij trouwens niet alleen. Ook bij de andere vier verenigingen zal de opwinding die wij voelden, aanwezig zijn ge weest." Ko Slager werd op 28 februari 1946 tot werkend lid van Accelerando ge stemd. Het moment dat de Setal- landse fanfare een doorstart maakte na de oorlogsjaren. Behalve actief muzikant op trombone en bas werd hij plaatsvervangend bestuurslid en vervolgens vele jaren secretaris. Tijdens zijn 50ste verenigingsjaar kreeg Ko Slager een koninklijke on derscheiding voor zijn inzet voor Accelerando en diverse andere ver enigingen. Na 56 jaar ging zijn mu- ziekkoffer voorgoed dicht, maar tot het laatste moment bleef hij betrok ken bij de muziekvereniging. „Dat was immers ook een belangrijk deel van hemzelf geworden, naast zijn werkzaam leven als de eerste glas tuinder van Sint-Annaland. Waar je Ko zag, zag je ook vaak zijn zus Ri na. Die twee waren onafscheidelijk, woonden ook samen en waren bei den actief bij onze vereniging be trokken." Ko overleed op 11 april 2008 op 80- jarige leeftijd. Rina was 78 jaar toen zij een jaar later op 12 mei 2009 overleed. „Samen hadden ze be paald hoe hun vermogen werd ver deeld. Treffend was dat juist in de periode dat wij de brief van de nota ris ontvingen, er een landelijke pro motiecampagne werd gestart: Inspi reer de wereld, neem een goed doel op in uw testament. Ko en Rina ge noten met hun vrienden en onze le den van het leven. De waarde van de gulden en later de euro was hen goed bekend. Het maximale werd eruit gehaald. Gedurende hun leven hebben ze diverse keren onze ver enigingskas gespekt. In contanten, maar ook met het financieren van bijvoorbeeld nieuwe stropdassen bij het uniform dat we toen nog had den." Het legaat sloeg volgens de Accele- rando-voorzitter echter alles. „De invloed daarvan was en is groot om dat de financiële zorg bij onze ver eniging een stukje minder is gewor den. De besteding is samen met onze leden uitgebreid besproken. In dit jaar van ons 130-jarig bestaan hebben we er een aantal ledenactivi teiten van kunnen organiseren. Ook hebben we een aantal instrumenten aangeschaft. Het overgrote deel van het legaat vormt een bron van nieu we inkomsten, namelijk rente. He laas is die nu niet hoog, maar als die gaat stijgen, kunnen we eventuele toekomstige klappen gedeeltelijk opvangen. Hopelijk komen die klap pen niet uit de hoek van de gemeen telijke subsidies", zei Westdorp richting de burgemeester en de wet houder. Het huishouden van een mu ziekvereniging is kostbaar en we hebben alle middelen nodig voor een gezonde boekhouding." Het bestuur van Accelerando zocht een passend aandenken aan de wel doeners. „Een foto van broer en zus Slager in de bestuurskamer of die bestuurskamer omdopen tot de Ko en Rinakamer vonden we niet zo passend. Een eigen muziekwerk la ten componeren wel. Onze muziek- commissie heeft hierbij een belang rijke rol gespeeld. In de Limburgse Leon Vliex hebben zij een ideale componist gevonden die zijn sporen in het Nederlandse muziekland heeft verdiend. Met noten die wat zeggen en muziek dat een verhaal vertelt. De componist is gevoed met infor matie dat uiteindelijk moest leiden tot een compositie die past bij Acce lerando, Sint-Annaland en het ge dachtegoed van verenigingsmensen als Ko en Rina Slager. Leon Vliex luisterde en proefde de sfeer aan de Ring, waar zes dagen per week drie keer per dag op vaste momenten de kerkklok luidt. Dit komt symbolisch terug in het middendeel van dit mu ziekwerk. Vervolgens heeft hij de bedrijvigheid in de Voorstraat dank zij een rijke middenstand en het uit gaansleven rondom het Havenplein meegenomen. De componist heeft de wind horen gieren rond de mas ten van de honderden jachten in de haven en het zoute water in de Krab- benkreek opgesnoven." De voorzitter vertelde dat de bas, het instrument dat Ko Slager zelf be speelde, heel bewust een belangrijke rol speelt in het stuk. Ook saxofonist Bram Goedegebuure heeft een pro minente solo in het stuk. ,X)e titel Rubia past bij Sint-Annaland. Im mers, deze prachtige, warme, rood- oranje kleurstof werd destijds - en tegenwoordig weer op kleine schaal - gewonnen uit de wortels van de Rubiaplant die rond ons dorp werd verbouwd. De wortels werden ge droogd in een meestoof, die helaas is verdwenen, maar voortleeft in de naam van ons streekmuseum. De meekrap is ook treffend verbeeld in het kunstwerk aan de Ring. Van avond beleven we de premiere - in muziekkringen wel de wereldpre mière genoemd - van Rubia. Ook volgend jaar gaan we dit werk op di verse concerten laten horen. Eind maart laten we ons door een vakjury beoordelen, hoe goed we dit werk dan beheersen. Het is een pittig nummer waar iedere muzikant zijn tanden in moet zetten, precies zoals we dat wilden." Ook op 11 en 12 mei 2012 zal Rubia te horen zijn in zowel Sint-Annaland als Oud-Vossemeer tijdens het Thoolse benefietconcert, waarvan de baten bestemd zijn voor de kanker bestrijding. In de Wellevaete werd Rubia vrijdagavond goed ontvan gen. Een welluidend stuk waarmee Accelerando zich verder mee wil profileren. De compositie vergde 5000 euro van het legaat. Iedere mu ziekvereniging kan het stuk aan schaffen, maar de koninklijke fanfa re uit Sint-Annaland heeft daar verder geen financieel voordeel van. De opbrengst gaat naar de compo nist en de uitgever. Op camping Irenehoeve probeert bewoner Eric Vandewalie mensen te interesseren voor het verzamelen van champagneflescapsules. De familie Vandewalie woont in Zwijnaarde. Een dorpje in Oost- Vlaanderen onder de rook van Gent. Zwijnaarde heeft circa 7000 inwo ners en een deel daarvan besteedt zijn zondag aan het zoeken naar geld. Geld dat ooit door de Romei nen in een zijarm van de Schelde zou zijn verloren of achtergelaten. Vandewalie: „Volgens de overleve ring liggen er oude Romeinse mun ten in een bedding van die zijarm. Veel water staat er niet. Het is min of meer brak viswater. Zwemmen, mag je er niet." Maar wel naar geld zoeken. „Verza melaars en gelukzoekers zie je hier regelmatig met een metaaldetector door het gebied zwerven Ik doe het zelf ook wel eens en heb menigmaal munten gevonden. Munten met een gat er in. Ze stammen uil de tijd dat op die plaats een Romeinse vesting stond. Het is een Romeins dorp ge weest." Maar dan de champagecapsules. Vandewalie sloeg in de jaren '70 met zijn vrouw Christien aan het verzamelen. Temeer omdat ze in die tijd ook een cafetaria bestierden. En de klanten echte champagnedrin kers bleken. Elke keer als er een fles werd ontkurkt, diende zich een nieuw capsuleplaatje aan. Kurken en de capsules gaven steeds wisse lende uitvoeringen te zien en in Frankrijk bleek inmiddels een groot aantal liefhebbers de restanten van een flinke braspartij of van een chi que diner, te verzamelen. Reden voor Eric en zijn vrouw Christien toen ze nogal wat cham- pagnekurken en doppen voorbij za gen komen, een verzameling ervan te gaan aanleggen. Want, meer dan in Nederland, weten de Belgen al tijd wel een gelegenheid te vinden om het droge of halfzoete bubbel- tjesvocht uit de fles te halen. Maar hoe sorteer je verschillende champagnedoppen van tenminste 1500 'wijnhuizen' die het predicaat champagne mogen voeren. Er kwa men verzamelboxen op de markt, catalogi, informatie en onderlinge ruilcircuits. Volgens Eric ontstond er een ware doppencultuur. „De champagnehuizen zagen dat het een commercieel succes werd en pasten zich bij de verzamelwoede aan door steeds verschillende plaatjes en af beeldingen op doppen en kurken aan te brengen. Want het is net als met postzegels, verzamelaars pro beren hun verzameling zo compleet mogelijk te krijgen." Daardoor ontstond onder andere de Franse catalogus 'Repertoire de Pla ques de Muselets du Champagne'. In goed Nederlands: Doppencatalo- gus. Gerangschikt naar de cham pagnehuizen en per gemeente. „In 319 gemeenten mag champagne worden geproduceerd. Kleine champagnehuizen hebben maar twee of drie verschillende capsules, maar de grotere hebben soms wel 30 of 40 verschillenden." Heel bekend is volgens Vandewalie de Rene Jolly. „Dat huis heeft maar twaalf capsules en in waarde kan dat op beurzen of veilingen best aar dig oplopen." De waarde is in die Franse catalo gus terug te vinden. Zoals een num mer 31. Een Heidsieck Monopole. Het afsluitertje is 340 euro waard. „En heb je een heel oude capsule, dan kan de waarde zelfs nog verder stijgen." Eric Vandewalie. hoofd interne diensten bij de Vlaamse Maatschap pij voor Watervoorziening in Brus sel. heeft zelf tenminste 9000 ver schillende doppen. Verzameld op zijn werk waar de circa 1500 perso neelsleden ook voor zijn plezier niet uitsluitend water dronken. Maar ook restaurants en cafés in de omgeving leverden hem materiaal. „Soms kreeg ik er 100 tot 150 per week." Tussen de 6000 verzamelaars in Frankrijk en 1200 tot 1300 in Bel gië, vielen bij de diverse champag nekastelen de brieven van zijn vrouw Christien op. Zij benaderde de huizen rechtstreeks met de vraag of ze capsules wilden op sturen. Ook tijdens beurzen in het Belgi sche Menen, even voorbij Kortrijk en in Zelzate bij Terneuzen, werd de Vandewalleverzameling aange vuld. Uiteindelijk spaarden ook de kinde ren van het echtpaar mee. Pa hield zich echter niet alleen bij het verza melen van de champagneflesdop- pen. Tijdens zijn verblijf op cam ping Irenehoeve bood hij tijdens een verkoping daar, ouderwetse fototoe stellen aan. Bij hem thuis liggen 300 paternosters. Rozenkransen die in Rooms-katholieke kringen bij het gebedsritueel horen. Maar ook een enorme verzameling affiches. „De eerste die ik in handen kreeg was een affiche van de grond waarop nu ons huis staat. Nu heb ik een paar honderd verschillende." Of wijnetiketten. Hij weekte ze van de wijnflessen af, schreef de beteke nis er bij en sorteerde de hele boel op wijnstreek. Met het verzamelen van munten is hij gestopt. „Dat gingen steeds meer mensen doen. Het werd te commercieel en te duur. Op een be paald moment deed een zeer zeld zaam 50 francstuk 8000 euro. Die verzamelingen trokken ook maffiosi aan. Daar voelde ik me ongemakke lijk bij." Zijn caravan op de Irenehoeve is niet groot genoeg om alle spullen te laten zien. Het meeste ligt in Zwijn aarde. Op zolder. Straks, als de kleinkinderen groter zijn, hebben die misschien belangstelling voor het resultaat van de verzamelwoede van opa. Of de gasten op de cam ping. Hij probeert ze elk jaar alle maal aan de champagne te krijgen en dan bewaren natuurlijk, die cap sules en die kurken. Tot het allemaal Placumusophilisten zijn. Of de zak ken hebben gevuld met munten uit de Romeinse tijd. Wel even waarschuwen als Thole- naren, gewapend met metaaldetec toren, zich willen melden aan de Achterhekers 21 in Zwijnaarde. Tel. 0032/9 221 28 20 of via e-mail eric.vandewalle@vmw.be. Vandewalie heeft tenminste 9000 verschillende doppen. In Thole, in Thole De veste een tuun An de Grindwegt, de Schietbaen De Waal lei in puun D'r komme twee supers mee de Blommehal van moeras geniete, bie d' pompe van Bal In Vosmeer, in Vosmeer Maeke z'r 'n sport van De Vossenberg, de Vossenberg Schorsing Bouhoudan Het ploegje van Pelgrim vol temperament: Kort an de karre, da's de scheids nie gewend Setalland, Setalland C1000 verkocht De Spuistraet, de Spuistraet Wie dat gedocht? Na jaeren zei Piet tegen Bram noe is 't ho: Vooruit mee die Schuitemaer 't wordt de Jumbo Staevenisse, Staevenisse Een diere damwand De koaje, de koaje 'Ekkes op de kant Een tonnetje extra dat doe even zeer, Een pilsje bie 't Packuys dan voel je 't nie mêêr In Smurdiek, in Smurdiek Een eiland d'r bie De Pluumpot, de Pluumpot Kasteel mee geragie - Smalstadse allures, het is biena af: Mee 't Leger des Heils in Belg Jean Marie Pfaff Scherp'nisse, Scherp'nisse Wozoco 'oezo? Laban Deurloo, Deurloo Je kriegt nie cadeau Da duur nog wel even, mae wat zie'k dae noe De Chinees op paelen, mee dank an Hu In Pooflie, in Pooflie De weunboelevaer De paesdiek, de paesdiek De nieuwbouw is klaer Mee meubels, in de top uut de keukenbranche Stuuk je van de roltrap stap j' in d' ambulance l In Flupland, in Flupland De meule verlicht De Oostdiek, de Oostdiek 't Is een gaef gezicht 't Durp verandert, het gae mee z'n tied mee Voor een kwael loop je noe naer 't IMC De Polder, de Polder Lei goed op de wind De Krammer, de Krammer Turbines Zeeuwind Windmoles Nee stelt de plannen an de kaak 't Is wachten op een nieuwe Slag op het Slaak Arie de Viet We doen een rondje mee de rommelpot in de leste krante van 2011. Liek as de kinders in Thole in in Smurdiek. We kieke even trug op het afgelope jaer. Van stad nae durp. Op de wieze van Klein zieltje, klein zieltje:

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 11