50% Zwaar verliesgevend jaar voor Thoolse glasgroentetelers door de Ehec-crisis 'Volg mij, dan maken we een rondje langs de bewoners' KORTING Familie De Rijke vindt dat gemeente wordt misleid Flinke plus geboorten, ook meer vertrokken inwoners Inbraak huis Schelderijnweg Werkeloos thuis en liefdesgeluk Donderdag 22 december 2011 68e jaargang no. 6 Tankstation Bal Tholen drie ton extra uit gemeentefonds Wafels en massage voor oorlogsmoeders Actie alcoholgebruik jeugd op feestdagen ketstbijlaqe 'Het wrange is, dat er nooit wat mis is geweest met die komkommer' „Dit is een zwaar verliesgevend jaar. Gelukkig was het jaar ervoor een goed jaar en kan ik het redelijk opvan gen." Komkommerkweker Rino Kaljouw uit Sint-Anna land haalt nog niet opgelucht adem. „Dit moet geen jaren gaan duren. Ik hoop dat deze Ehec-crisis een eenmalig gebeuren is." Het Landbouw Economisch Instituut (LEI) maakte dinsdag bekend dat glasgroentetelers dit jaar een forse inkomensdaling hebben. Oorzaak: grotendeels de Ehec-bacterie. Ook de Land- en Tuinbouw Organisatie (LTO) liet onlangs weten dat de gevolgen van de Ehec- crisis nog nadreunen in de glastuinbouw. Ook bij Thool se kasgroentetelers, die veelal geconcentreerd zijn rond Sint-Annaland. Ontoereikend Naar de stort De familie De Rijke aan de Kadijk in Tholen maakt be zwaar tegen het starten van de bestemmingsplanproce dure voor de percelen Nieuwlandsekruisweg 1 en Turk seweg 2 in Tholen. Aan de Turkseweg komen twee woningen via de regeling ruimte-voor-ruimte. Volgens De Rijke, die met zijn akkers er direct aan grenst, is het vragen om problemen. Tholen noteerde in de eerste elf maanden van dit jaar een bescheiden groei van het aantal inwoners. De teller stond op 30 november op plus 36. Dat is de helft van de totale bevolkingsgroei in 2010. Tholen moet het nog steeds hebben van de natuurlijke aanwas: het geboorteo verschot was eind november al ruim het dubbele van dat in 2010. Het totale aantal inwoners bedroeg op die da tum 25.525. Deze week Alle 115 kinderen hebben één of meerdere kaarten gemaakt Acht basisscholieren van basisschool De Kraal hebben maandag ruim honderddertig kerstkaarten uitgedeeld aan de bewoners van zorgcentrum Ten Anker in Tholen. „Het is een tegenactie", zegt Leanne Swarthoff, coördinator welzijn. „Alle bewoners hebben on langs een zelfgemaakte kerstkaart verstuurd naar een familielid of contactpersoon. Nu krijgen ze een kaart terug van de kinderen. mm mm wm TANK IN UW VOORDEEL Shell FuelSave TANK TOT op Philips producten Wattstraat 3, Tholen Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,50 per halfjaar, 31,50 per jaar, per post 56,70 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Bij een woning aan de Schelderijn weg in Tholen is maandag tussen half vier 's middags en negen uur 's avonds ingebroken. De daders zijn binnengekomen door een ruit te vernielen en hebben toen de woning doorzocht. De bewoners missen sie raden en enkele honderden euro's. Op grond van herziene overzichten van de algemene uitkering uit het gemeentefonds krijgt Tholen over de jaren 2009 tot en met 2011 een extra bedrag van 322.232 euro. Bur gemeester en wethouders gebruiken de meevaller niet voor een specifiek doel, maar verwerken het bedrag in de jaarrekening. Twee Thoolse initiatieven om geld op te halen voor de 'Serious Re- quest'-actie van radiozender 3FM hebben samen 807,75 euro opge bracht. De radiozender zamelt dat geld in voor het Rode Kruis, die daarmee moeders helpt die in nood zijn geraakt ten gevolge van oorlog in hun land. Praktijk in 't Zadel van Sandra Wolvekamp in Oud-Vosse- meer heeft zaterdagochtend 250 euro opgehaald met het bakken van wa fels. JOFIB Fysiotherapie uit Tholen heeft zaterdag een massagemarathon gehouden en daarmee 557,75 euro opgehaald. Dat geld hebben fysio therapeuten Edward Donkers en Bas van Sprundel zondag naar Leiden gebracht. Daar staat namelijk het glazen huis, waarin de dj's van 3FM vertoeven en vele mensen in de rij staan om geld door de brievenbus te kunnen werpen voor het goede doel. ..We hebben drie uur in de kou ge staan. Het was volle bak, geen door komen aan", zegt Van Sprundel. De dj's waren nog maar net het huis bin nen gegaan toen hij en zijn baas in Leiden kwamen. Het geld is in een envelop, met een briefje van de af zender, door de brievenbus gedaan. Alle Thoolse ouders met kinderen in de leeftijd van 11 tot 15 jaar zijn on langs aangeschreven over hoe ze, in het licht van de komende feestda gen, om kunnen gaan met hun kin deren wat betreft alcoholgebruik. Bij de brief is een kaart gevoegd met op de ene kant de mededeling: Ook in het nieuwe jaar een goede mix. Op de andere kant staat een recept voor een alcoholvrije cocktail. En ook een waardebon, waarmee bij het Centrum voor jeugd en gezin een gratis boek 'Onze kinderen en alco hol' opgehaald kan worden. De actie is onderdeel van de Zeeuw se campagne Laat ze niet (ver)zui- pen, gericht op het terugdringen van alcoholgebruik onder jongeren. DE THOOLSE COU.RANT •i' X. 9 C V w w< R H II I Het kerstfeest is een feest om stil te staan bij de geboorte van Jezus Christus, maar ook voor gezellig sa menzijn. Niet in elk huis is de stem ming even goed, zo vlak voor de feestdagen. Zo heeft Add ie Giljam uit Stavenisse pas vernomen dat ze na 44 jaar trouwe dienst is ontsla gen. Vervroegd pensioen zit er niet in voor de 59-jarige. De financiële toekomst is nu onzeker. Hans Bou logne uit Sint-Annaland zit in de ontslagadviescommissie van het UWV en buigt zich over de vraag is ontslag wel gegrond? Zo worden kwesties als die van Addie en ande re mensen die door hun werkgever 'om bedrijfseconomische redenen' zijn ontslagen grondig door hem onder de loep genomen. Maar er is ook te lezen over liefdesgeluk. Evert van Dijke uit Sint-Annaland is smoorverliefd op de Oekraïnse Anja Kuzminchuk, die sinds kort zijn vrouw is. Ze verhuizen naar de Oekraïne. Tholenaar Dick van de Velde richt zijn aandacht ook buiten de landsgrenzen, maar dan met voedsel en kledinghulp. Verder kan de woordkennis getest worden met een kerstpuzzel, en er is meer. U vindt dit alles in onze kerstbijlage vanaf pagina 15. De afz.et van komkommers, hier te zien in de kas van Rino Kaljouw in Sint-Annaland, heeft te lijden gehad onder de uitbraak van de Ehec- bacterie. Maar ook andere glasgroente, zoals paprika's en tomaten. Kaljouw heeft van de zomer, toen de gewraakte 'komkommercrisis' uitbrak, een deel van zijn oogst kun nen weggooien. Er was enkele we ken geen afzet voor. Dat is begon nen toen in Duitsland een aantal mensen ernstig ziek werd. Ze had den gemeen dat ze allen salade had den gegeten waarin komkommer, afkomstig uit Spanje, verwerkt was. Daardoor riep de Duitse regering op geen komkommers meer te eten. De oorzaak, waardoor mensen zo ziek werden, was toen nog niet be kend, maar het euvel was al ge schied. De export aan Duitsland viel stil. Nederland is namelijk de groot ste leverancier van komkommers, tomaten en paprika's aan Duitsland. En ook Rusland hield de grenzen dicht. Dat duurde langer dan nodig, vindt Kaljouw. „Het wrange is, dat er nooit wat mis is geweest met die komkommer. Het bleek dat een taugékwekerij in Duitsland de be smettingshaard was, maar lang na dat dat bekend was, spraken mensen nog over Spaanse komkommers als oorzaak", zegt Kaljouw. De Duitse kwekerij had fenegriekzaad uit Egypte gebruikt voor de teelt van kiemgroente, maar dat nieuws is volgens Kaljouw te weinig aan het licht gebracht. De vergoeding vanuit de EU, voor de geleden schade, wordt een drup pel op een gloeiende plaat ge noemd. Die geluiden komen uit de hele sector. Cijfers van de LTO wij zen dan ook uit dat de vergoeding nog geen tien procent van de totale schade bij Nederlandse telers be slaat. Tijdens de ledenvergadering van LTO Noord Glaskracht in Nootdorp blikte Nico van Ruiten, voorzitter van LTO Glaskracht, terug op de Ehec ,:iisis „Ondanks de bijdragen uit Brussel komj y ij wel alle schade op het bordje van de individuele glastuinders terecffit, zei Van Ruiten: „Deze telers hadden er part noch deel aan. maar hun producten kwa men wel volstrekt onterecht in het verdachtenbankje terecht." In totaal is 56 miljoen kilo gezonde groente op afvalbergen gestort en zijn producten als komkommer, pa prika en tomaten op ongeveer 500 hectares niet geoogst. De groentete lers hebben in totaal 230 miljoen euro schade geleden, waarvoor ze in eerste instantie 25,5 miljoen euro compensatie van de Europese Unie hebben gekregen. De handel liep 85 miljoen euro schade op en kreeg geen enkele schadevergoeding. De Europese Unie besloot onlangs om 45 miljoen euro extra beschik baar te stellen voor tuinders die schade opliepen door de Ehec-cri sis. Nederland zou daar ongeveer 5 miljoen euro van krijgen. De ver goeding uit Brussel is en blijft vol gens Van Ruiten verre van toerei kend gezien de werkelijke schade op de bedrijven. Veel Nederlandse groentebedrijven hebben dit jaar forse verliezen gele den: 80% van 1300 bedrijven zijn in de rode cijfers beland. Enkele tien tallen bedrijven hebben de poort moeten sluiten vanwege faillisse ment of gedwongen verkoop door de bank. Zover is het .bij Kaljouw niet gekomen. En ook niet bij papri kakweker 4Evergreen en bij maat schap Van Lu ijk die tomaten en pa prika's teelt in Sint-Annaland. Alle drie ondervraagde Sint-Anna- landse bedrijven hebben last gefyid van de Ehec-crisis. „We hebben de tomaten een week of drie naar de stort kunnen brengen. Het gaat dan over tonnen, in kilo's. Dus we heb ben er zeker wel last van gehad", zegt Matthijs van Luijk. Maar de klap is op te vangen. „Dit zou moe ten kunnen. Bovendien telen wij biologisch en ik denk dat we er daardoor toch iets minder last van hebben gehad." „We hebben schade geleden, maar dat is uiteindelijk meegevallen, om dat de kas in Sint-Annaland maar een klein gedeelte van 4Evergreen is. We hebben alle tweede klasse pa prika's moeten vernietigen en op bepaalde momenten ook de eerste klas paprika's moeten vernietigen. Het belangrijkste in deze kwestie is of je nog bestaat. Wij hebben alles draaiende kunnen houden. Natuur lijk hebben we in zijn geheel wel een paar miljoen schade geleden", zegt Jim Grootscholte van 4Evergr- een. Het bedrijf heeft een paprika- kwekerij in Sint-Annaland, maar heeft ook glastuinbouw op andere plekken waarmee het heeft geleden onder de Ehec-crisis. „Het is triest dat Nederlandse telers onder zoiets moeten lijden, terwijl wij het schoonste product van de hele we reld hebben." ZIE VERDER PAGINA 3 Kritiek op bouw van twee woningen Turkseweg De kwestie kwam donderdagavond uitvoerig aan de orde in de gemeen teraadsvergadering. Het vcxirstel werd door een meerderheid aange nomen. SGP. PvdA. VVD en CDA stemden voor. CU, ABT en SP stem den tegen. Volgens het voorstel gaat het om een te slopen oppervlakte van 1500 m2 aan de Nieuwlandse kruisweg van de familie Van der Vlies en 640 m2 aan de Turkseweg van de familie Bogert. Voldoende om er te regeling op toe kunnen pas sen. Maar volgens De Rijke ligt het anders. Volgens hem is de grootte van het perceel aan de Turkseweg 42 are en 85 centiare, 65 meter lang en 65 meter breed. Er staat een hangar en een schuurtje op van ongeveer 310 vierkante meter en een woon huis met een aangebouwde schuur die gebruikt wordt als inpandige woonruimte van ongeveer 225 vier kante meter. In totaal 535 m2 en niet 640. Vermoedelijk wordt de op pervlakte van het huis er bij opge teld om aan de 650 m2 te komen." Volgens De Rijke is de regeling over komen waaien uit Noord-Brabant 'omdat men daar in de maag zat met enorme aantallen varkensstallen die verouderd waren'. Het komt er op neer dat voor 1000 m2 te slopen be drijfsgebouwen een huis kan worden gebouwd. „Daar wij rondom het perceel Turkseweg met onze land bouwgronden liggen, is het niet on denkbaar dat wij in de toekomst be perkt worden in onze bedrijfsvoe ring en wij daardoor schade kunnen ondervinden. Wij hebben geen be zwaar dat er een nieuw huis of nieu we schuur gebouwd wordt, maar twee nieuyze huizen op zo'n klein stukje grond is niet correct'. Volgens De Rijke zou het logischer zijn om op het grootste perceel (Nieuwland sekruisweg) te bouwen. „In onze optiek is de ruimte-voor-ruimterege ling niet voor dit doel in het leven geroepen en wordt de gemeente mis leid en komen er twee nieuwe wo ningen op bouwblok Turkseweg/ Flierweg." Hij wijst er op dat er al in 2009 een brochure over het project Flierweg is verschenen van Hubèrt van de Graaf. ,X)e projectontwikkelaar zal zijn zakken vullen en wij zitten met de narigheid." De Rijke verzocht de gemeenteraad om tegen de bestem mingsplanprocedure te stemmen. „Dat zou ons en de gemeente veel ergernis en geld besparen." De brief van De Rijke deed bij een aantal raadsleden de wenkbrauwen fronsen. Jaap Hage (CU) merkte op dat het aan de Turkseweg gaat om een woonbestemming en géén agra rische. En aan de Nieuwlandsekruis weg om een agrarische bestemming zonder dienstwoning. ZIE VERDER PAGINA 5 Bevolking Tholen groeit dit jaar erg bescheiden Er zijn dit jaar al 315 Thoolse kin deren geboren, veertig meer dan in heel 2010. Er kwamen iets meer meisjes dan jongens ter wereld: 160 tegen 155. Overleden zijn tot nu toe 178 inwoners (86 mannen en 92 vrouwen) en dat zijn er flink min der dan het vorige jaar (214). Met 137 is het geboorteoverschot meer dan het dubbele van vorig jaar en weer terug op het niveau van 2009. Qua natuurlijke aanwas zijn de ui tersten groot. Tholen kent met 25 het grootste geboorteoverschot (84 geboorten, 59 overlijdens), Sint- Annaland met slechts één het klein ste (40 geboorten, 39 overlijdens). Een overschot van meer dan twintig hebben verder alleen Oud-Vosse- meer (24) en Scherpenisse (22). Van mensen van buiten de gemeen te moet Tholen het voor de bevol kingsgroei nauwelijks hebben, zo lijkt het. Toch wordt daar met aller lei bouwplannen op ingespeeld. Maar tot nog toe vertrokken er 101 inwoners meer naar elders dan dat er dit jaar van buiten Tholen op het eiland kwamen wonen: respectieve lijk 728 en 664. Het aantal vertrek kers is al elf procent meer dan in 2010, het aantal nieuwkomers zes procent minder. Het kleine vesti gingsoverschot van 2010 (plus ne gen) is nu al omgebogen in een fors vertrekoverschot. ZIE VERDER PAGINA 3 Erik Verhage voor derde keer Thools kampioen tafeltennis Addie Giljam uit Stavenisse na vierenveertig jaar zonder werk Zendamateur Gabri Hoek uit Sint-Maartensdijk doet mee aan rampenoefening EN VERDER... SGP-raadslid Klippcl zag uitspraken Raad van State aankomen Gehandicapten moeten fors meer gaan betalen voor regiotaxi ZOEK GEEN GROTE WOORDEN ALS EEN KLEIN GEBAAR VOLSTAAT Dit nummer bestaat uit 28 pagina's Doel van de kaartenactie is tweeledig: basisscholieren zijn creatief bezig met het maken van een kerstkaart en ouderen krijgen onverwachts een kaart. „Dat is niet voor iedere bewoner vanzelfsprekend", zegt Swarthoff. Alle 115 kinderen van De Kraal hebben één of meerdere kerst kaarten gemaakt. Met een grote rietenmand vol gekleurde kaarten komen de kinderen het zorgcentrum binnengelo pen. „Kom op, volg mij, dan maken we een rondje langs alle bewoners." De acht kinderen afkomstig uit de onder-, midden- en bovenbouw volgen Leanne op de voet. „Ga hier maar even naar binnen." In de kamer liggen twee ou dere heren. Met enige aarzeling geven de kinderen de kerstkaart. „Fijne kerstdagen en een prettig nieuwjaar meneer", roept Liza Boogaart. Er verschijnt een glimlach op zijn gezicht. „Kijk, daar doen we het voor", zegt Swarthoff. „Ouderen krijgen niet iedere dag mensen over de vloer. En zeker geen kinderen." Schoolleider Karin Cordewener van basisschool De Kraal, aanwezig tijdens het bezoek aan het verzorgingste huis, vindt het een mooi initiatief. „Het maken van een kerstkaart heeft nu ook daadwerkelijk nut", zegt ze. „En doordat de kinderen uit de bovenbouw de kleintjes op sleeptouw nemen, zit er ook nog een sociaal aspect aan. Dit is zeker voor herhaling vatbaar." Na een ronde over de beneden afdeling met veel bedlegerige patiënten, be zoeken de kinderen de ouderen die begeleid zelfstandig wonen. Waar de deur open staat, lopen ze naar binnen en bij de gesloten deuren klopt Swarthoff even aan. Vaak krijgen ze een snoepje aangeboden dat de kinderen zon der enige aarzeling aannemen. Op de derde en laatste eta ge ontmoeten de kinderen meneer Hage. „Raden jullie maar eens hoe oud deze man is." De kinderen roepen van alles door elkaar heen: 88, 95, 99, ouder? Hij is 105 jaar oud. Ook hij krijgt een kleurrijke kerstkaart en bedankt de kinderen. Bij de bewoners die niet thuis zijn, stoppen de kinderen de kaarten in de brievenbus. Alleen de gesloten afdeling met dementerende bejaarden wordt overgesla gen. Daar deelt Swarthoff de kaarten zelf uit. Liza Boogaart, basisscholier van De Kraal, geeft een bewoonster van zorgcentrum Ten Anker een kerstkaart. V

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 1