'Eigenlijk vond ik mijn wielercarrière minstens zo belangrijk als mijn werk' Leerlingen Eben-Haëzer bezoeken Kamer en zwaaien naar de koningin 'Met glasvezel kun je oneindig bandbreedte internet opschalen' Sjaloom tekent voor bouw 36 appartementen in Tholen Zondagsrust en jaarwisseling Project over staatsinrichting op Thoolse basisschool DÉ SPECIALIST IN ZONNE-ENERGIE Tholen ZeelandNet doet gunstig aanbod voor Thoolse ondernemers THOOLSE COURANT Piet Maas neemt na veertig jaar afscheid van Remmerswaal Accountants Hij is al aan het aftellen. Morgen is het zover. Dan neemt Piet Maas (60) uit Huijbergen na veertig jaar afscheid als kantoorleider van Remmerswaal Accountants in Sint- Maartensdijk. „Het is goed geweest", zegt hij. „Het werk is verdeeld, dus ik kan met een gerust hart vertrekken." Vervelen gaat Maas zich zeker niet. Hij stort zich vanaf volgende week volledig op zijn passie: wielrennen. Brood op de plank Groei Lanzarote Maarten Ducrot Voor zelfstandig wonen mensen met beperking Gelegenheidskoor voor gospel impuls Tuin Energy Systems Wie is er de baas? Over deze vraag hebben de leerlingen van groep 8 van de Eben-Haëzerschool uit Tholen zich de afgelopen weken gebogen. Ze hebben ontdekt hoe on ze staatsvorm is ontstaan, zelf politieke partijen gevormd en campagne gevoerd. Na een spannend lijsttrekkersde bat hebben ze verkiezingen gehouden. De kers op de taart was een bezoek aan de Tweede Kamer. Lijsttrekkersdebat Donderdag 15 december 2011 EENDRACHTBODE, DE Cameratoezicht Hoewel mensen in het bedrijfsleven hem kennen als belastingadviseur, is hij bij sportminnend Nederland vooral bekend als amateurwielren ner. In de jaren zeventig boekte hij meerdere nationale successen. Hij vertelt hoe hij sport en werk in die tijd combineerde. „Na mijn militaire dienst kon ik kiezen uit twee bedrij ven: Liga in Roosendaal of Rem merswaal in Bergen op Zoom. Het werd dat laatste." In 1971 begon hij als administratief medewerker met het inboeken van financiële bedrijfs gegeven van cliënten. „Dat ging toen nog allemaal handmatig. Later kwamen de boekhoudmachines en begin jaren tachtig de eerste compu ters. Het was de lijd van de automa tisering. Een enorme verbetering. Het werk ging een stuk sneller." Werk was voor Maas altijd bijzaak. Bedoeld om geld te verdienen. Wiel rennen. dat was zijn passie. En dat is het nog steeds. „Eigenlijk vond ik mijn wielercarrière minstens zo be langrijk als mijn werk", zegt hij. Als amateurwielrenner zette Maas vijf tien Nederlandse klassiekers op zijn naam. Zo won hij onder andere de ronde van Noord- en Zuid-Holland en de Omloop van de Baronie in Breda. Trainen deed hij vooral na het werk. In de wintermaanden maakte hij overuren, zodat hij zo mers extra vrije dagen kon opnemen om te trainen. „Tot 1981", zegt hij. „Daarna moest er brood op de plank verschijnen. Je trouwt, gaat samen wonen. er komen kinderen. Je kent het wel." Maas dook terug de boe ken in. Net als in het wielrennen stelde hij zichzelf een duidelijk doel: een titel halen. Na het volgen van cursussen en avondopleidingen behaalde hij meerdere diploma's, waaronder het praktijkdiploma boekhouden, zijn MBA (Master of Business Administrations) en een gedeelte van de opleiding SPD be drijfsadministratie. Het opleidingstraject wierp zijn vruchten af. In 1980 werd Maas kantoorleider in Sint-Maartensdijk. Het accountskantoor had zich daar in 1976 gevestigd na de overname van Van Twist. De belastingadviseur zag het bedrijf uitgroeien van vier naar eenentwintig medewerkers. „Midden jaren negentig werd Rem merswaal te groot voor het pand op de Markt in Sint-Maartensdijk. Toen is besloten om samen met de vesti ging in Tholen onder een dak verder te gaan." Dat werd het Polderhuis aan de Provincialeweg in Sint-Maar tensdijk richting Stavenisse. Het voormalige pand van het water schap. Daar is het accountskantoor sinds 1996 gevestigd. Slechte tijden heeft Piet weinig meegemaakt. „Als team zijn we goed op elkaar ingespeeld. Dat is het halve werk", zegt hij. De econo mische recessie gaat grotendeels aan het accountskantoor voorbij. Wel merkt Piet dat ondernemers waarvoor zij werken zich meer dan ooit bewust zijn van de economi sche situatie. „Het midden- en kleinbedrijf (mkb) kent de gevaren en neemt geen onnodige risico's. Wij adviseren hoe zij zich in deze tijd moeten opstellen. Maar dat is slechts een deel van onze activitei ten. Boekhouding, salarisadminis tratie. financiële administratie, be lastingaangiftes en bedrijfsadvise ring zijn onze belangrijkste dien sten." Verdeeld over drie vestigin gen (Bergen op Zoom, Roosendaal en Sint-Maartensdijk) telt Rem merswaal 65 medewerkers. Zij wer ken voor de meest uiteenlopende sectoren. „Detailhandel, vrije be roepen, kleine industrie, agrarische bedrijven. Wat doen we eigenlijk niet?" Het zijn niet de cijfers die Piet gaat missen, maar het contact met de mensen. Met het afscheid neemt Piet ook echt afstand van het bedrijf. „In januari 2010 ben ik be gonnen met afbouwen", zegt hij. „Mijn aandeel in de vennootschap heb ik toen overgedragen, evenals mijn klantenkring." Een opvolger krijgt Maas niet. Althans niet in de functie van kantoorleider. .Jankees van den Hoek, Walter Bevelander en Dré van Aert nemén mijn zakelij ke relaties over." Stoppen betekent voor Maas ook echt ophouden en niet stiekem achter de schermen ac tief blijven. „Vaak zie je in mijn vakgebied dat mensen nog door gaan. door het invullen van belas tingformulieren voor particulieren. Maar dat zie ik niet zitten. Het is mooi geweest, ik wil genieten." Thuiszitten gaat de 60-jarige zeker niet. Hij pakt het wielrennen weer helemaal op. „Niet dat ik de afgelo pen jaren stil heb gezeten, hoor", zegt hij. .Jaarlijks fiets ik 10.000 ki lometer op de racefiets en mountain bike." Dat doet Piet samen met vrienden of alleen. Van de Oester- dam. Zeelandbrug tot de Storm vloedkering. Niets is hem te gek. Af standen van 160 kilometer zijn voor de oud-renner eerder regel dan uit zondering. .Zondag heb ik meege daan aan de mountainbiketoertocht van Wouwse Plantage. Ruim 32 ki lometer in anderhalf uur." Hij excu seert zich. „Normaalgesproken doe ik de 45 kilometer, maar ik had 's middags nog een afspraak." Maar als het even kan verruilt Maas de koude Nederlandse winter voor de zon. „Ik ben net een maand terug uit Lanzarote", zegt hij. „Daar heb ik een huis waar ik heerlijk kan over winteren." Alleen zitten doet hij daar niet. Als oud-renner heeft hij de no dige contacten met wielerhelden van weleer. Vakantie zit er de komende tijd niet in. De Huijbergenaar is de komende weken druk doende met de organisatie rondom het NK veldrij den. Dat doet hij vanuit het wieier- comité Huijbergen. „Het NK vindt het eerste weekend van januari plaats", zegt hij. „Een geweldig eve nement met namen als Lars Boom." Maar eerst is het tijd voor afscheid. Vrijdag zwaait de oud-renner en be lastingadviseur af in het bijzijn van zijn collega's in sport- en gemeen schapscentrum Haestinge. „Veertig jaar voor één en dezelfde werkgever is toch wel bijzonder", concludeert hij. „Dat kun je niet afdoen met een simpele receptie. Aangezien de wie lersport centraal staat in mijn leven, heb ik oud-profwielrenner Maarten Ducrot uitgenodigd om de avond aan elkaar te praten. Dat kan hij als wielercommentator van de NOS als geen ander." Ducrot en Maas ken nen elkaar persoonlijk. Ze hebben in de jaren zeventig samen gekoerst. Sport en bedrijfsleven zijn volgens Maas onlosmakelijk met elkaar ver bonden. „Het is een afspiegeling van elkaar." Voor Maas klopt dat als een bus. Als amateur-renner was hij acht jaar lang koerskapitein (leider van de ploeg). „Ik moest zorgen dat wij wonnen", zegt hij. „Dat kun je alleen door samenwerken. In het werk is dat niet anders." Vrijdag gaat Piet Maas voor de laatste keer over de drempel van het Polderhuis in Sint-Maartensdijk. Als het aan de christelijke zorgorganisatie Sjaloom Zorg ligt, hebben over een jaar 36 mensen met een verstandelijke beperking een eigen appartement in Tholen. Directeur Henk Brinkman bezegelde vrijdag de samenwerking met projectontwikkelaar CRA Vastgoed uit Eind hoven voor de bouw van een appartementencomplex in de Thoolse wijk Stadzicht II. Als alle vergunningen rond zijn, wordt in het na jaar van 2012 de eerste paal geslagen op het perceel van 2800 ni2 tus sen de I)ilt en de Burgemeester van Boeijenstraat. Sjaloom wordt huurder van het nieuwe gebouw dat in eigendom is van de project ontwikkelaar. De bewoners wonen in principe zelfstandig en krijgen begeleiding als ze dat willen, zegt Brinkman. Sjaloom heeft al een dergelijke woonvorm voor "mensen met mo gelijkheden' in Sint-Maartensdijk, namelijk Smalstad in het voormali ge gemeentehuis aan de Blauw- straat. Het is zelfstandig en tegelij kertijd ook beschermd wonen, vertelt Brinkman. „Iedereen heeft zijn eigen voordeur binnen het ge bouw. Naar buiten toe is er één voordeur." De bewoners hebben De repetities voor de gospel impuls die op 10 maart wordt georgani seerd in Meulvliet in Tholen, zijn van start gegaan. Ook een gelegen heidskoor is gisteren begonnen met repetities. Dat oefent in de Gerefor meerde kerk aan de Hofstraat in Oud-Vossemeer en wordt begeleid door Hanny Droogers. Voor dit koor kunnen zich nog leden aan melden: jensjantine<§ zeelandnet.nl of 06-55101355. Andere koren die meedoen zijn Polyhymnia uit Oud- Vossemeer, Clarity uit Sint-Maar tensdijk en Glorify uit Middelburg. Het thema van de vijfde gospel im puls is Happy Day. elk hun eigen appartement voor zien van keuken, woonkamer en slaapkamer en kunnen daarnaast kiezen om gebruik te maken van de gezamenlijke woonkamer. Het appartementencomplex krijgt drie woonlagen met elk 12 apparte menten van ruim 40 m2 en op elke laag een gezamenlijke huiskamer. Op de begane grond is een nacht- post voor een medewerker van Sja loom. „Er zijn nu 31 serieus geïn teresseerde mensen", zegt Brinkman over de vraag naar de woningen. Daarvan zijn negen de huidige bewoners van Smalstad. Die woonlocatie vervalt zodra het gebouw in Tholen af is. Er zijn ook gegadigden van buiten de gemeen te. „Dat zijn veelal mensen met Thoolse wortels." Bijzonderheid bij de bouw is dat de toekomstige bewoners via de cliën tenraad en de ouderraad medezeg genschap hebben in de inrichting van het groen rond het gebouw. De bebouwing beslaat 1000 m2 van het perceel, waardoor er bijna 1800 m2 overblijft voor de tuin. Aan de rand komen parkeerplaatsen. Ook is het gebouw gasvrij. Het wordt verwarmd met een luchtwarmte- pomp. Het ontwerp is toekomstgericht. Het complex wordt zo gebouwd, dat er makkelijk van twee apparte menten één kan worden gemaakt of dat er andere aanpassingen kunnen worden gedaan, mochten die op den duur nodig blijken, bijvoor beeld als het gebouw een andere functie krijgt. In januari wordt een De jaarwisseling is dit keer van za terdag op zondag. Reden voor de SGP om bij het gemeentebestuur aandacht te vragen voor het handha ven van de zondagsrust. Fractie voorzitter Bert van Eenennaam stel de het aan de orde in de commissie bestuurszaken. Hij informeerde of er een wijziging van de sluitingstijd van de horeca wordt overwogen. Burgemeester Nuis verwees naar de handelwijze bij voorgaande keren dat oudejaarsdag op zaterdag viel (voor het laatst in 2005 - red.). „We zullen er op dezelfde wijze mee om gaan als toen. Het college realiseert zich dat een substantieel deel van de inwoners hecht aan de zondagsrust. Er zijn afspraken gemaakt met de politie. En ik hoop van harte dat het al jaren gangbare patroon ook nu het geval zal zijn." Hij vertelde ook dat, net als anders, op Nieuwjaars dag in alle vroegte gemeenteperso- neel de vuurwerkrestanten op straat zal opruimen. Maar hij deed over de hoofden van de commissieleden heen meteen een oproep aan de in woners om het eigen afval zélf op te nieuwjaarsreceptie voor ouders ge organiseerd, zodat die alvast met elkaar kunnen kennismaken. De cliënten van Sjaloom kunnen binnenkort ook op een paard stap pen. als ze dat willen. Henk Brink man heeft maandag een samen werkingsovereenkomst met Eefke Bastianen van Equimio in Sint-An- naland getekend. Cliënten met een indicatie voor dagbesteding kun nen dan bij Bastianen paardrijles volgen. „Wij willen het met deze samenwerking mensen met een be perking mogelijk maken om paard te rijden. Door te kiezen voor Equi mio kunnen wij dit op een ver antwoorde wijze aanbieden, want mevrouw Bastianen is daarvoor ge certificeerd." Eén van de cliënten van Sjaloom reed al paard en had daar, volgens Brinkman, zoveel profijt van, dat Sjaloom op zoek is gegaan naar een goed adres om meer cliënten die mogelijkheid te bieden. „Het is een toegevoegde waarde aan de kwaliteit van leven van onze cliënten", aldus Brink man. Op dit moment maken twee cliënten gebruik van de mogelijk heid om paard te rijden. 12 i 4697 0166 - 6543 35 I wwv I i Sint-Annalara xjn-enefgysystsms.nl Advertentie I.M. De kinderen uit groep 8 van de Ehen-Haëzerschool hebben tijdens hun bezoek aan Den Haag een 'staatsiefoto' gemaakt voor paleis Noordeinde. Inzet: op weg naar de bus kwamen de leerlingen de koningin tegen. Die zwaaide vriendelijk en dat werd vastgelegd op de foto. Namen als koning Willem II en Thorbecke kwamen voorbij in de lessen. De kinderen werd gevraagd om koning Willem II te adviseren bij de kwestie of het volk meer macht moest krijgen (constitutione le monarchie). Ze leerden vervol gens wat een grondwet is en welke standpunten ze zelf belangrijk vin den. Al snel gingen de leerlingen aan de slag om zelf politieke partijen te vormen. Vol enthousiasme maakten de kinderen verkiezingsposters die op een groot bord op het schoolplein kwamen te hangen. Ook werden er heuse verkiezingen gehouden. Voorafgaand het uitbrengen van hun stem presenteerden de verschillende partijen zich in de hal van de school met visitekaartjes, pennen, en T- shirts waarop de naam van de partij gedrukt was. De ouders en belang stellenden die nog geen keuze voor een partij hadden kunnen maken, konden zich tijdens het grote Eben- Haëzerschool lijsttrekkersdebat la ten overtuigen. Tijdens het debat gingen de zenu wen al snel over in vastberadenheid. Fel verdedigden de lijsttrekkers hun standpunten. Na afloop mochten de kinderen en de belangstellenden die het debat bijwoonden hun stem uit brengen. Om de leerlingen een idee te geven hoe de Tweede Kamer in het echt functioneert, brachten ze een bezoek aan Het Binnenhof in Den Haag. Na een stadswandeling en een rondlei ding door het gebouw van de Twee de Kamer werd de groep ontvangen door Kamerlid Carola Schouten van de Christen Unie. Zij ging uitge breid in op de vragen die de leerlin gen hadden voorbereid. Tijdens het beantwoorden van een van de vragen klonk er ineens een hard belsignaal. Kamerlid Schouten legde uit dat het signaal aangeeft dat het debat in de plenaire zaal begint. De leerlingen moesten zich haasten om een plekje te bemachtigen op de publieke tribune. Ze zaten aandach tig te luisteren. Nu zagen ze de mi nisters en de Kamerleden in het echt. Ze vonden het dan ook jammer om de vergadering te moeten verla ten toen het tijd was om naar de bus te gaan. Tijdens de weg naar de bus stond de leerlingen nog een grote verrassing te wachten. Juist toen zij de Ridder zaal passeerden, kwam voor hen on verwachts de koningin naar buiten. Veel leerlingen hadden haar nog nooit in het echt gezien. De konin gin zwaaide vriendelijk. Voorzien van veel ter plaatse gemaakte foto's stapten de kinderen voldaan in de bus richting Tholen. Zowel op bedrijventerrein Welgelegen (foto) als in de Slabbecoornpolder kunnen bedrijven gebruikmaken van het aanbod voor de aanleg van glasvezel. Inzet: Björn Amys, Paul Jas en namens de gemeente die het initiatief ondersteund, Frank Hommel en Hendrik Kievit (v.r.n.l.). Eindeloos wachten tot een groot bestand is binnengehaald. Buiten dienstmedewerkers die op afstand noodgedwongen afspraken moeten maken wie er eerst in mag bellen op het systeem. Volgens de voorzitter van het Ondernemers Overleg Tholen (OOT) Paul Jas, is dat niet goed voor het economisch imago van Tholen. Om mee te kunnen doen met de rest van Nederland, moet er snel een glasvezelkabel komen voor een snelle internetverbinding, vinden hij en nog 13 andere ondernemers van de bedrijventerreinen Welgelegen I en II en de Slabbecoornpolder in Tholen. Maar een nieuwe lus voor glasvezelkabel aanleggen, was tot voor kort voor veel kleine en middelgrote bedrijven onbetaalbaar. In- ternetleverancier ZeelandNet heeft nu een gunstig aanbod. Voorwaarde daarbij is wel dat er meerdere ondernemers meedoen. Minimaal 16. Zodra dat aantal is be reikt, kan er zo snel mogelijk worden begonnen met de aanleg van een glasvezelverbinding op bovenge noemde terreinen. Björn Amys van ZeelandNet vertelt dat de vraag naar sneller internet al een aantal jaar be staat onder de ondernemers in Tho len en ZeelandNet bood dan ook de mogelijkheid om via v.raagbundeling de kosten lager te houden. Deson danks was er te weinig animo, omdat de prijs voor veel ondernemers toch te hoog bleef, maar daar is nu veran dering in gekomen. „Een goede dataverbinding is be langrijk en haalt ons uit het isole ment", zegt Paul Jas. Want als de be drijventerreinen in Tholen op de bestaande klassieke koperverbindin gen (adsl) blijven werken, kunnen ondernemers niet meedoen met ont wikkelingen als Het Nieuwe Werken of In the Cloud-werken. Daarbij werkt het bedrijf met een server die elders staat, waardoor er vanaf diver se locaties - dus ook thuis - kan wor den ingelogd en er minder risico is op het verliezen van gegevens door een defect van de harde schijf. Back ups maken via cassettes is dan bij voorbeeld niet meer nodig. Glasvezel wordt aangelegd in een ringstructuur, wat betekent dat als er aan de ene kant een kink in de kabel zit, de verbinding via de andere kant loopt. Ook heeft glasvezel een onbe perkte bandbreedte en daarmee vol doet het aan de groeiende vraag naar grotere capaciteit. De aanleg van glasvezel is eenmalig, want het is een toekomstbestendige verbinding, zegt Amys. ,Je kunt on eindig opschalen. De beperking zit in het kastje boven de grond." Er zijn met glasvezel nog meer mo gelijkheden voor een bedrijf, want ook de telefooncentrale kan erop worden aangesloten en er kan met cameratoezicht via de webverbin ding te allen tijde via scherpe beel den een oogje in het zeil worden ge houden. Bedrijven op Welgelegen I en II en de Slabbecoornpolder kun nen meedoen met de glasvezelaan bieding van ZeelandNet voor eenma lige aanlegkosten van 1000 euro en vervolgens een maandelijks bedrag van 185 euro voor 10 Mb internet. (Advertentie LM.) •lï-Vï

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 7