Tonny Breure trekt zondagse Thoolse hoerendracht aan Fietshelmen domineren op nieuwe verkeerskalender KORTING Deelnemers uniek concert pendelen tussen dorpen Minder huizen met opbouw Donderdag 15 december 2011 68e jaargang no. 5 .ivl uw voordeel ïorK50% Tankstation Bal /TH\ Opbrengst Thools Benefiet voor kankerbestrijding Muzikanten en zangers die met busjes tussen De Vossen- kuil en De Wellevaete heen en weer worden gereden. Popzangeres Margriet Eshuijs die een speciaal arrange ment voor orkest schrijft van het Alpe d'Huzes lied. Het benefietconcert lnspire2live op vrijdag en zaterdag 11 en 12 mei volgend jaar in Sint-Annaland en Oud-Vosse- meer belooft iets bijzonders te worden. Het moet tien duizend euro opleveren ter ondersteuning van een groep Tholenaren die in juni meedoet aan het wielerevenement Alpe d'Huzes ten bate van KWF Kankerbestrijding. Burgemeester Nuis wil derde termijn in Tholen 'Vanwege simpele reden dat ik het ontzettend goed naar mijn zin heb' „Volgend jaar hoop ik 65 te worden. Dat is een leeftijd waarop veel mensen met pensioen gaan." Maar burge meester Willem Nuis denkt nog niet aan stoppen. Hij heeft in een gesprek met de Commissaris van de Konin gin Karla Peijs te kennen gegeven zich voor een derde ambtstermijn beschikbaar te stellen als burgemeester van Tholen. Op 1 juli 2012 loopt zijn tweede termijn af. De gemeenteraad buigt zich vandaag over een voorstel voor de procedure tot herbenoeming en het instellen van een Uitdaging vertrouwenscommissie. 'Voel me jong' Filmopname over DNA voor nieuwjaarsreceptie gemeente Het is dinsdag een gewone, doordeweekse dag, maar toch liep Tonny Breure-de Wilde in zondagse Thoolse hoerendracht over de Markt in Sint-Maartensdijk. Met haar sluier muts en kippemusje op een bijzondere verschijning, waar menig voorbijganger even voor stil blijft staan. Het is fris en ze is er niet om voor Jan en alleman te showen, maar voor filmopnamen. Piekfijn 'Gevaarlijke halte Postweg Tholen' Spandoek collecte Stavenisse weg Collecte dankdag van 35.000 euro Elf aanbieders van huishoudelijke hulp Ruim zes ton van Delta voor Tholen «b mm Twee winnaars tekenwedstrijd Kind en Verkeersveiligheid uit gemeente Tholen Twee basisscholieren uit de gemeente Tholen hebben de tekenwedstrijd van Regionaal Orgaan Verkeersveilig heid Zeeland (ROVZ) gewonnen. Dat heeft oud-staten lid Henny Polderman-Martin uit Tholen donderdag be kendgemaakt. De 10-jarige Tonian van der Vlies uit groep 6 van de Eben Haëzerschool was één van de ge lukkigen. Maar ook de tekening van de 5-jarige Marché- la van Remmerden van de Oosterscheldeschool uit Scherpenisse viel in de prijzen. Spanning Verkeersprogramma Shell FuelSave op Philips producten Wattstraat 3, Tholen \2«r Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,50 per halfjaar, 31,50 per jaar, per post 56,70 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Op dit moment zijn al meer dan driehonderd vrijwilligers bezig met de voorbereidingen voor het con cert Thools Benefiet lnspire21ive. vertelt comitévoorzitter Sander Westdorp. Er zijn zes verenigingen uit twee dorpen bij betrokken: Oud- Vossemeer's Muziekvereniging en Voix uit Oud-Vossemeer. Accele rando. Schorrekoor. Kir Royal en WIK uit Sint-Annaland. Zij verzor gen in mei twee avonden met mu ziek en zang, en in mindere mate dans en theater. ..Het wordt een spectaculair evenement, maar géén spektakel. Het is in de eerste plaats een concert", zegt Jan Koning, die de afgelopen jaren een belangrijke rol vervulde bij de theaterspekta kels Sint Atlantis en Het geheim van Vosmeer. Tóch is er een, bescheiden, rol weggelegd voor acteurs en actrices. Zij maken de verbinding tussen de onderdelen, want er zit een verhaal lijn in. Het verhaal Van een man die bij de dokter te horen krijgt dat hij kanker heeft, die er voor kiest om niet op te geven maar te gaan fiet sen. en die met succes meedoet aan Alpe d'Huzes. Geen triest verhaal Landmacht in de functie van com mandant school verbindingsdienst. Op zijn 55ste is hij formeel met leeftijdsontslag gegaan bij de Land macht. „Ik werk nu al tien jaar lan ger dan ik als officier had hoeven werken." Nuis is nog niet toe aan pensioen. „Mijn kleinkinderen vin den me oud, maar ik voel me heel jong. moet ik eerlijk zeggen. Daar om zeg ik: Ik ben bereid met u een nieuwe periode in te gaan." Een ambtsperiode van een burge meester duurt zes jaar. maar of Nuis voor de derde keer die termijn gaat volmaken, is nog niet zeker. ZIE VERDER PAGINA 3 dus. Koning: „Het verhaal wordt verteld door middel van liedjes en de acteurs praten het al spelend aan elkaar." Het script ligt er eind janu ari. Orkesten en koren repeteren ge woon op hun vaste avond, de ac teurs kunnen vanaf maart terecht in Die Heenetrechtschool in Vosse- meer. Het unieke is vooral, zegt Koning, de samenwerking tussen verenigin gen uit twee dorpen, het spelen op twee locaties én het opvoeren van dezelfde voorstelling met dezelfde mensen op het zelfde tijdstip. Dat wordt gerealiseerd door het publiek in De Wellevaete en De Vossenkuil de onderdelen in een verschillende volgorde aan te bieden. Daarvoor worden de uitvoerenden tussentijds naar de andere zaal vervoerd. Een logistieke operatie waar comitélid Eric van Hees volop mee bezig is. „Het'betekent een extra uitdaging voor de deelnemers", zegt Jan Ko ning. ZIE VERDER PAGINA 5 „Ik stel me beschikbaar voor herbe noeming om de simpele reden dat ik het hier heel goed naar mijn zin heb", zegt de burgemeester. ..Dat is in elk geval een voorwaarde om hier te willen blijven. Ik doe het met ontzettend veel plezier en ik vind Tholen een heerlijke, fantasti sche gemeente met een mooie sa menleving. Ik druk het in superla tieven uit. maar dat is zoals ik het voel." Nuis is op juli 2000 begonnen als burgemeester van Tholen en was toen nog officier bij de Koninklijke Ze is een van de vijf of zes portretten die Johan Nieuwen- huyzen maakt voor de nieuwjaarsreceptie van de gemeente op maandag 2 januari. Dan wordt het boek over het DNA van Tholen gepresenteerd. Voorafgaand wordt zijn filmpje getoond waarin de Tholenaren zich kort presenteren. De ge meente deed het afgelopen jaar in opdracht van de provincie onderzoek naar het DNA van Tholen. Het draait daarbij om drie zaken: diversiteit, eigenheid en kwaliteit. Foto's, vcxir- werpen en verhalen waren de hulpmiddelen. Het project, bedoeld om het toerisme te promoten, is voltooid. Nieuwenhuyzen vraagt Tonny om door de voormalige raadzaal van het gemeentehuis (nu trouwzaal van Het Raedthuys) naar de Oranjekamer te lopen. Nee, te schrij den. Tonny volgt zijn aanwijzingen keurig op, maar het is zeker geen dagelijkse kost voor haar. Ook niet om in kle derdracht te lopen. V(x>r het half uurtje dat de opnamen kosten, was ze veel langer bezig om haar hoofd te versie ren. Dat deed ze samen met Adrie Moerland-Koopman uit Sint-Annaland die zich heeft verdiept in de Thoolse dracht en het zelf ook bij gelegenheden draagt. De kanten kap ziet er piekfijn uit. maar het heeft wel veel moeite gekost om hem zo mooi te krijgen, vertelt ze. „Hij was zwart van het liggen, We hebben hem uit moeten wassen en gestopt. Met een ijzeren beugel erin. Karkassen noemen ze dat." Er zijn drie bloemen in verwerkt. Opvallend zijn de gekante krul- l;n. „Alleen op Tholen heeft men vierkante draad." De kussenbeiien kunnen aan twee kanten worden gedragen. Aan een kant met een steentje, aan een andere kant zonder beentje. .J-leel speciaal, want er zijn maar twee stel be kend. Deze komt uit de collectie van de familie De Bree, de aider hangt in museum Boymans van Beuningen in Rotter dam" Voor op het hoofd draagt Tonny mutsenspelden. De troche op haar jasje is ook typisch Thools: een baardbro- che. genoemd naar de fijne gouden draden die er onder hangen. „Is het college bekend met de ver- keersonveilige situatie van de bus halte aan de Postweg (Stenen Kruis) richting Poortvliet?" Deze schriftelijke vraag heeft Henk Nieuwenhuis van de PvdA-fractie gesteld aan burgemeester en wet houders. Zijn toelichting is als volgt: „Bij deze bushalte zijn geen voorzieningen voor de wachtende passagiers. Zij staan dus in het gras, de dichtst bijzijnde verharding is een aflopen de toegang tot een blokje land. Rond vijf uur 's middags staat er regelmatig een grote groep scholie ren, juist in deze tijd van het jaar extra gevaarlijk daar het om deze tijd donker is en er op de Postweg geen straatverlichting is. Kan het college, in samenspraak met de vervoersmaatschappij, maatregelen treffen om deze gevaarlijke situatie op te lossen?" Het spandoek voor de oogcollecte, dat de coördinator voor de collecte week in Stavenisse had opgehan gen, is verdwenen. Mevrouw de Rijke had het ter ondersteuning op het Van der Lek de Clercqplein ge hangen, maar heeft vernomen dat jongeren het hebben weggehaald en in brand hebben gestoken. „Dit is erg jammer, daar ik het spandoek bij de volgende collecte weer wilde ge bruiken", zegt ze. Dat de dankdag voor gewas en ar beid nog springlevend is, bewijst de opbrengst van de collecte in de Ge reformeerde Gemeente van Tholen. De kerkgangers in de Rehobothkerk gaven woensdag 16 november maar liefst 35.321 euro voor de kerk en de diaconie. Tholen en zes andere Zeeuwse ge meenten sluiten een contract met elf zorgaanbieders voor het leveren van huishoudelijke hulp en huis houdelijke zorg aan inwoners. Het zijn vijf aanbieders minder dan waarmee de gemeenten drie jaar geleden in zee gingen voor deze hulp op grond van de Wet maat schappelijke ondersteuning. De overeenkomst voor komend jaar wordt aangegaan met SVRZ, Zorg verlening van de Gereformeerde Gemeenten in Zeeland. Zorgcen trum Cederhof, Curadomi, Allévo, Thuiszorg DAT, RST Zorgverle ners, Privazorg Wmo Beheer, Thuiszorg West-Brabant, Prote stantse Bejaardenzorg Eiland Tho len en Sint Philipsland, Eilandzorg Schouwen-Duiveland. Het plan om zeven woningen te bouwen aan de Hofstraat in Oud- Vossemeer is versoberd. In het eer ste plan waren alle huizen voorzien van een opbouw, nu zijn dat er nog maar twee. Reden is de slechte wo ningmarkt. De projectontwikkelaar Nederland Ontwikkelt uit Capelle aan de IJssel wil de huizen 'bereik baar maken voor een grotere doel groep'. De twee buitenste woningen behouden de opbouw. De begane grond van de andere huizen wordt ruimer gemaakt. De welstandscom missie kon zich maandagochtend vinden in de aanpassing. Het wordt rustiger, zei voorzitter M. Onrust. Om het terrein goed bereikbaar te maken voor de ambulance zou er een gedeelte van de sloot gedempt moeten worden. Als aandeelhouder van Delta heeft Tholen eenmalig een bedrag van 670.993 euro ontvangen. Dat is het resultaat van de financiële afsluiting van het project EPZ-overeenkomst (Elektriciteits Productiemaatschap pij Zuid-Nederland) tussen Delta en Essent. Nutsbedrijf Delta heeft 25 miljoen gekregen voor zijn aandeel houders. Tholen bezit 412 van de 15.280 aandelen. Met de meevaller van bijna zeven ton was al rekening gehouden bij de kadernota en de be groting voor volgend jaar. Het geld verdwijnt in de algemene reserve van de gemeente. De tekening van Tonian van der Vlies uit Tholen staat bij de maand Met veel precisie tekende Marche'la Remmerden uit Scherpenisse november op de verkeerskalender. een grote fietshelm. De spanning steeg donderdagoch tend tot grote hoogte in groep zes van de Eben Haëzerschool in Tho len. ..Ze komt eraan", zegt Juf Ria Verheul. Zenuwachtig kijken de kinderen om zich heen. „Hoelang duurt dit nog", roept een meisje on geduldig. Een jongentje gaat stie kem op zijn stoel staan wanneer juf Ria even het lokaal verlaat. „Ik zie ze, ik zie ze", roept hij. Even later gaat de deur van het klaslokaal open. Henny Polderman-Martin van ROVZ, het regionaal orgaan verkeersveiligheid Zeeland, komt met een grote kartonnen doos bin nengelopen. „Dit, jongens en meisje, is jullie verrassing", zegt ze tegen de kin deren. Heel de klas heeft meege daan aan de tekenwedstrijd Kind en Verkeersveiligheid. Het thema was dit jaar fietshelm. Achterin de klas hangen alle gemaakte tekenin gen tegen de muur. Enkele ontbre ken. Die zijn opgestuurd naar de jury van het Zeeuwse verkeersvei- ligheidsorgaan. Voordat mevrouw Polderman de winnaar bekend maakt, laat ze de klas nog even in spanning. „Wat weten jullie eigenlijk van verkeers veiligheid", vraagt ze. De kinderen roepen allerlei antwoorden door el kaar. „In het donker je licht aan doen", roept een meisje. .Je hand uitsteken als je afslaat", roept een ander. Polderman vraagt wie er op de fiets een fietshelm draagt. Twee vingers gaan omhoog. „Dat zijn er niet veel", concludeert ze. „Goed, ik zal jullie niet lange: in spanning laten. Eén iemand uit jullie klas heeft de tekenwedstrijd gewonnen. Dat is de reden dat ik hier vanoch tend ben. Weten jullie wie dat is?" De klas begint de lachen en gieche len. „Tonian, kom jij maar eens even naar voren." Polderman feliciteert het ietwat verlegen jongentje. Hij wil alweer terug naar zijn plaats achterin de klas gaan. „Nee, blijf nog maar even staan. Laat eerst je tekening maar zien." Hij heeft een groep fietsende kinderen met fietshelm getekend. De tekening is opgeno men in de maand november van de kalender. De 10-jarige was blij ver rast met de overwinning. Heel de klas wist dat Tonian gewonnen had. maar zij wisten het tot het laatste moment geheim te houden. De groep 6 leerling kreeg een oor konde. de verkeerskalender en een waardebon van 12,50 euro. Ook de school deelt mee in de prijzen. Pol derman overhandigde een cheque van 350 euro. Dat bedrag kan de school besteden aan verkeersles- sen. En alsof dat nog niet genoeg was. had Polderman ook nog eens voor alle leerlingen blauwe, oranje en rode petjes bij zich. Tonian mocht ze samen met zijn klasge noot Hermen Akershoek uitdelen. De basisscholieren uit de gemeente Tholen deden het dit jaar goed bij de jury van het ROVZ. Ook een basisscholier van de Oosterschel deschool in Scherpenisse viel in de prijzen. „Weten jullie waarom ik hier ben", vroeg Polderman. „Ik ga bekendmaken wie van jullie de kleurwedstrijd heeft gewonnen." Alle tweeënvijftig leerlingen van de openbare basisschool hadden meegedaan aan de wedstrijd. „Wil Marchéla van Remmerden naar vo ren komen?" Het 5-jarige meisje is door het dolle heen. Al springend komt ze naar Henny Polderman ge lopen. .Jouw tekening was het mooist", zegt ze tegen het meisje. „Kijk, hij staat in deze kalender op de maand juni." Ook Marchéla kreeg een ingelijste oorkonde, de jaarkalender en een waardebon. Polderman overhandigde aan di recteur Peter Tange de cheque van 350 euro. „Het geld ga ik nog even een jaartje voor jullie bewaren", zei hij. Tange denkt aan een ver keersprogramma van de ANWB voor heel de school. Het is voor de vierde keer in zeven jaar dat de Oosterscheldeschool in de prijzen valt. Aan de muur in de gang han gen certificaten uit 2004, 2007 en 2008. Volgens juf Jeanet van dei- Graaf uit Sint-Maartensdijk is Marchéla dit jaar de terechte win naar. „Het is bijzonder met hoeveel precisie een meisje van vijf jaar de tekening heeft gemaakt. Ze is er ook heel erg lang mee bezig ge weest. Maar het resultaat mag er zijn." Polderman had net als op de Eben Haëzerschool voor alle leer lingen een presentje meegenomen. De kinderen doken massaal op de gekleurde petjes. Tonny Breure-de Wilde in vol ornaat in de trouwzaal van Het Raedthuys in Sint-Maartensdijk. EN VERDER... Jeugdhonk oplossing voor overlast Kotterstraat Tholen Trainer fees Stoutjesdijk van Smerdiek naar SPS HET GELUK VERMENIGVULDIGT ZICH SLECHTS WANNEER JE HET MET IEMAND DEELT Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Deze week Zangvereniging VZOS neemt afscheid van dirigent Jan Wesdorp Jo van der Zande krijgt oorkonde van ANBO voor haar inzet Piet Maas neemt na 40 jaar afscheid van Remmerswaal in Sint-Maartensdijk

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 1