Hoofdletsel ongeval Postweg Tholen Kerststukjes Roemenië in drie kwartier zo goed als uitverkocht Houte Politiek wil inzicht in rol voor bedrijfsleven bij zwembaden Polderhuis Scherpenisse gesloopt in 70-tiger jaren Droogautomaat veroorzaakt brand bij de woonboulevard Kerstmarkt Rehoboth levert geld voor stroom in Szekelykal Gemeenteraad hakt in maart knoop door over Spetter en Haestinge Donderdag 15 december 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Om tien uur begon zaterdag de kerst- en activiteiten- markt van de Hervormde gemeente Rehoboth in Sint Maartensdijk. Drie kwartier later waren de 100 kerst stukjes zo goed als uitverkocht. De totale opbrengst van het evenement bedroeg ongeveer 2800 euro. Gewillig Bad Pluimpot wordt 250 vierkante meter Vakantiebeurs Meulvliet CU wil helderheid maatschappelijk werk Roozendaal kocht grond onderaan zeedijk Het polderhuis aan de Gorishoeksedijk in Scherpenisse is halverwege de jaren zeventig gesloopt en niet in de ja ren zestig. Dat meldt Bert Zwikker die onlangs knipsel- boeken over de veerverbinding Gorishoek-Yerseke en over camping De Zeester maakte. Land bijhuren Brand in schuurtje op volkstuinencomplex Bijna 1,5 ton voor externe veiligheid interieur „Tholen is met twee zwembaden prima bedeeld, en dat willen we zo houden", zei Theo Korevaar (SP) vorige week in de raadscommissie bestuurszaken. Ook ABT is voor het open houden van twee baden. En ze wil, net als de CU, het bestaande bad in Tholen opknappen. Heldere standpunten, maar pas in maart volgend jaar neemt de ge meenteraad een besluit. In de commissie lag een onder zoeksrapport op tafel, waarop de raad zijn oordeel over de toekomst van de zwembaden mede moet baseren. Oud stramien Strandje Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl Een 59-jarige man uit Oud-Vossemeer heeft vrijdagmiddag een hoofd wond opgelopen toen een vrachtwagen op zijn bestelauto in reed. Het ongeluk gebeurde omstreeks half vier ter hoogte van de kruising met de Vrouwendijk en Kettingdijk. De vrachtwagenchauffeur had de afslaan de bestelauto over het hoofd gezien. Deze sloeg af naar de Kettingdijk, en kwam vanuit de richting Tholen. De brandweer moest de man bevrij den uit zijn zwaar beschadigde auto. Het voertuig, dat nog maar vijf we ken oud was, werd open gesneden. Na behandeling in het ziekenhuis kon de Vossemeerder rond kwart voor zes die avond weer naar huis. Door het wegslepen van de beschadigde voertuigen bleef de Postweg tot vijf uur afgesloten voor het doorgaande verkeer. Er werd een omleiding in gesteld via de Snabbeweg en Kettingdijk richting Tholen en via de Vrou wendijk richting Poortvliet. De precieze oorzaak van de aanrijding is bij de politie niet bekend. De vrachtwagenchauffeur bleef ongedeerd. De markt wordt inmiddels een aan tal jaren georganiseerd door de Roemeniëcommissie van de Reho- bothgemeente. In de plaats Szeke lykal hebben Smurdiekse vrijwilli gers meegeholpen aan de bouw van een kerk en enkele bijgebouwen in die plaats. In de doorgaans strenge winters in dat land loopt, om de ge bouwen enigszins te verwarmen, de energierekening op tot grote hoog te. Gebleken is dat de plaatselijke ge meenteleden de rekening niet kun nen betalen. Daarom is afgesproken dat de Rehobothkerk de Roemeense geloofsgenoten helpt door het beta len van de nota. Woordvoerder Adrie Wielaard schat dat met een bedrag van 960 euro, de opbrengst van de kerststukjes, de verwar- mingskosten en die van gas, water en licht, voor tenminste een jaar zijn gedekt. Niet minder dan 25 vrijwilligers hebben zich de afgelopen maanden ingespannen om de stukjes in el kaar te zetten en zoals elk jaar staan de mensen in de rij om de vruchten van deze arbeid te plukken. In nog geen uur was de kassa van deze kerstversiering gevuld en waren de schappen praktisch leeg. En daan bleef het niet bij. De mees te Smurdiekenaren gaven aan in de ze tijd wel een oliebolletje te lusten. Voor een zak van acht met suiker- bestrooide lekkernijen werd het kleuterprijsje van 5,50 euro neerge teld en rolden er in totaal voor 1035 euro aan versgebakken bollen over de toonbank. Een bedrag dat be schikbaar is voor het onderhoud van het eigen kerkgebouw. Nieuw op de markt was de verkoop van kerstbomen. Een particulier had er tachtig neergezet en aan het einde van de rit waren er nog twaalf over. Een succes volgens Wielaard die van de handelaar een percenta ge van de omzet kreeg. Naast de bomen had de organisatie een aantal zakken Roemeens hard hout gestapeld. Daarmee kon voor iets meer dan vijf euro een flink aantal uren de open haard volop branden. Het hout was afkomstig uit Roemenië en tijdens een eerdere reis meegenomen. Voor boekenliefhebbers is het elk jaar weer een feest om tussen de keurig op genre gerangschikte boe- kenrijen te snuffelen naar iets bij zonders. Voor het geld hoef je het niet te laten. Vijftig cent voor een klein boek. De grotere, of dikkere exemplaren vergen maximaal twee euro. Naast populaire romans, van een mooie kwaliteit, dus geen ge scheurde kaften of iets dergelijks, ontdekten we dit keer diverse bij bels. Een daarvan bleek tijdens het bladeren amper gebruikt. Een ander was bijkans stukgelezen. Vermoe delijk vanwege het aantal gebruiks- jaren, want het boek. met de titel Al de Kanonieke Boeken des Ouden en Nieuwen Testaments, liet het jaartal 1929 zien. Bijzonder was dat er ook een uitgave in het Deens tus sen stond. Intussen bekeken Leendert en Truus Breure uit Sint-Maartensdijk de overgebleven kerststukjes. Zelfs de ze restanten zagen er zo fraai uit dar het toch nog moeilijk was een keus te maken. Kris Potappel (3,5 jaar) bezocht de markt met zijn moeder en liet zich gewillig bij de enige kerstboom in de zaal fotograferen. Anderen hadden ontdekt dat je vcx>r een kwartje zelf kerstkaarten kon maken en dat het knippen en plak ken onder het genot van kerstmu- ziek best een aardige bezigheid was. Naast de sieraden en de kerstdeco raties vond ook de biologische ap pelmoes gretig aftrek. Maar wat wil je ook. Een grote pot pure gezond heid voor een euro. Dat laat je niet staan. Het gemeentebestuur heeft vorige week ingestemd met het ontwerpbe- stemmingsplan Vakantiepark De Pluimpot, inclusief het zwembad. De realisatie van het bad is gekop peld aan de eerste fase van het plan (vakantiewoningen). Het bad moet ten minste 250 vierkante meter zwemwater hebben, de diepte va rieert van 20 cm tot 2,40 m en het zal openbaar toegankelijk zijn. De gemeente draagt niet bij aan de ex-, ploitatie van dit overdekte bad, maar wordt door de exploitant wel betrok ken bij het vaststellen van de toe gangsprijzen en de openingstijden. Het ontwerpestemmingsplan en de milieueffectrapportage liggen gedu rende zes weken ter inzage in het ge meentehuis. Een droogautomaat in de keuken van het restaurant van woonboule vard Poortvliet heeft in de nacht van donderdag op vrijdag brand veroorzaakt. De melding kwam om negen minuten voor een bij de brandweer binnen. Ter plaatse wa ren de sprinklers al in werking ge treden. Dat is een brandblussys- teem in het plafond. Niet veel later kon het sein brand meester gegeven worden. Volgens brandweercom mandant Koos de Feijter was de waterschade aanzienlijk. „De sprin klers hebben hun werk goed ge daan", concludeerde hij. De brand weer is nog tot half vier die nacht bezig geweest met opruimwerk- zaamheden en het veiligstellen van meubilair. De salvagecoördinator was binnen een uur aanwezig om de schade op te nemen. Het restau rant van de meubelboulevard was vrijdag gewoon geopend. Gaan we op safari in Kenia of wordt het toch een cruise? Waar heen kan ik met mijn rolstoel op vakantie? Op die en andere vragen wordt mogelijk antwoord gegeven tijdens een vakantiebeurs in ge meenschapscentrum Meulvliet in Tholen. Reisbureau 2Travel uit Tholen organiseert die zaterdag voor de eerste keer. Er wordt over allerlei soorten informatie gegeven en er worden verschillende presen taties over reizen gehouden. De eerste presentaties starten om half elf (zaal 1: Kenia/Zanzibar/Dubai, zaal 2: Argentinië), vervolgens om half twee (zaal 1: cruises, zaal 2: zorgvakanties) en om drie uur de zelfde presentaties als om half twee, maar dan zijn de zalen omge keerd. Voor kinderen is er een speelhoek en bij binnenkomst wordt een foto van de bezoekers gemaakt als 'souvenir'. De ChristenUnie wil duidelijkheid over het aantal uren (voltijdse ba nen (fte's)) dat de gemeente Tholen per 1 januari 2012 heeft ingeruimd voor het maatschappelijk werk. Fractievoorzitter Bram van de San- de stelt daar een schriftelijke vraag over aan het college van burge meester en wethouders. Hij zegt dat zijn fractie regelmatig vragen heeft gesteld bij de bezuiniging binnen het maatschappelijk werk en dat daarop in een eerder stadium is toe gezegd dat het aantal fte's hetzelfde zou blijven. „We horen echter ook dat er per 1 januari 2012 minder personele capaciteit beschikbaar komt", schrijft hij. Van de Sande wil nu weten hoeveel maatschappe lijk werkers (in fte's) er begin dit jaar werkzaam waren in de ge meente Tholen, toen nog voor de organisatie SMWO. En hoeveel fte dat in januari in het nieuwe concept met organisatie Traverse wordt. Ook wil hij weten hoeveel organi saties zijn uitgenodigd om vanaf 1 januari 2012 het maatschappelijk werk in Tholen uit te voeren en of, indien het meerdere organisaties zijn, kan worden aangegeven hoe groot het verschil was tussen de verschillende aanbieders. Verder vraagt de CU-fractievoorzitter hoe het algemeen maatschappelijk werk met ingang van volgend jaar wordt georganiseerd, hoe de overdracht van cliënten is geregeld en welke afspraken er zijn gemaakt over het communicatietraject. De sloop was noodzakelijk in ver band met de dijkverzwaringen, schrijft Zwikker die reageert op het artikel vorige week in deze krant over de gedenksteen van het polder huis die Han Schot aan het water schap Scheldestromen aanbiedt. Het oorspronkelijke veerhuis waar nu brasserie de Zeester staat, is door veerman Larooy in het voorjaar van 1959 verkocht aan A.C. Roozendaal. De nieuwe eigenaar was daarvoor ex ploitant van Hof van Holland aan de Markt in Sint-Maartensdijk. In april 1959 opende Roozendaal het café restaurant de Zeester. „In de jaren ze stig liet R(x>zendaal af en toe kam peerders toe op een heel klein stukje land onderaan de zeedijk. In 1970 kon hij er land bijhuren en startte toen met camping de Zeester." Het oorspronkelijke veerhuis werd in het voorjaar van 1973 gesloopt om plaats te maken voor een nieuw restaurant. Het werd dat jaar op 16 augustus offi cieel geopend. Zes jaar later werd het restaurant vergroot en geschikt ge maakt als woonhuis voor de familie Roozendaal. Ook deze uitbreiding was aanleiding voor een officiële opening, op 20 juni 1979. In de nacht van zaterdag op zondag heeft er korte tijd een brand ge woed op het volkstuinencomplex aan de Koningin Julianastraat in Tholen. De brandweer kreeg de melding om vijf minuten voor half een van een buurtbewoner. Ter plaatse bleek het om een schuurtje te gaan. Ruim honderdvijftig meter brandslang was nodig om bij het vuur te komen. De brand was ver volgens snel ondercontrole. Brand weercommandant Koos de Feijter noemt het ontstaan van de brand verdacht. Hij sluit brandstichting niet uit. De gemeente Tholen heeft voor de periode 2006-2010 142.712 euro subsidie vanuit de provincie gekre gen voor het project externe veilig heid. Met dat project worden de ri sico's van bijvoorbeeld het vervoer van gevaarlijke stoffen, zoals over het Schelde-Rijnkanaal, in kaart ge bracht en waar mogelijk verkleind. Ook industrie in de regio, zoals Sa- bil in Bergen op Zoom en BASF in Antwerpen, brengen risico's met zich mee. De gemiddelde jaarlijks verstrekte subsidie aan de gemeente Tholen voor dit project is ongeveer 28.000 euro. In de commissie konden de fracties aangeven wat ze in het rapport na der uitgewerkt wilden zien, of wat ze misten. SGP, PvdA. CDA en CU zouden graag op een of andere ma nier in beeld gebracht zien wat de betrokkenheid van het bedrijfsleven kan betekenen. VVD en ABT mis ten concrete gegevens over instand houding of renovatie van Haestin ge, die van De Spetter wél in het rapport zijn uitgewerkt, en de libe ralen informeerden ook naar een in spectierapport van het bad in Sint- Maartensdijk. „We hebben graag beide baden in beeld, met de volle dige gegevens", zei Jack Werkman. SGP en CDA gaven aan, dat het huidige jaarlijkse tekort op de ba den (305.000 euro) in ieder geval omlaag moet. Verder vond de SGP dat de prijs van het zwembadkaartje in de toekomst ongeveer op het hui dige tarief moet liggen. „En de ge meente moet de regie houden over de entreegelden", aldus Bert van Eenennaam. „Met twee baden zit ten we ruim in ons jasje en daar komt straks het bad bij de Pluimpot nog bij", stelde hij vast. Willen CU en ABT het zwembad in Tholen op dezelfde plek houden, in Sint-Maartensdijk mag wat de SP betreft een bad best buiten de woonkern liggen. Corné van Dijke van het comité 2Meterl0, één van de insprekers bij de commissiever gadering, liet Han van 't Hof (ABT) desgevraagd weten het liefst het huidige bad te behouden, omdat de route richting recreatieterrein de Pluimpot te onveilig is. Maar achter een goede voorziening in de Geer- truidapolder kan het comité volgens hem ook staan. Als bij het daar ge plande overdekte bad ook een bui tenbad komt „hebt u ons een heel eind mee", bevestigde Van Dijke richting Korevaar. Het alternatieve plan waaraan de Dorpstafel en 2Meterl0 werken, behelst een bin nen- en een buitenbad op één plek. De commissie wilde er graag meer van weten, maar pas half februari komen de initiatiefnemers er mee naar buiten. De Thoolse burger heeft in finan ciële zin best wat meer over voor het behouden van twee zwemba den, zei Jan Heshof. De PvdA'er ontleende die kennis aan gesprek ken met inwoners die partijgenoten eerder dit jaar in verschillende woonkernen hadden. Hij vond dat de gemeente zou moeten peilen hoeveel mensen er voor over heb ben en op welke manier ze zouden willen bijdragen. Rob Duijm (CDA) zei open te staan voor cre atieve ideeën vanuit de bevolking. Voor zijn fractie hoeft er niet naar een modern bad gestreefd te wor den. Wél ziet het CDA het geplande overdekte bad als een voorziening voor algemeen gebruik. De CU is onder meer benieuwd naar de oorzaak van de dalende bezoe kersaantallen in de Thoolse zwem baden, en ze wil duidelijkheid over de maatschappelijke functie. Over de veronderstelling in het rapport dat zwemmers uit Sint-Maartens dijk naar Tholen zullen gaan was Bram van de Sande stellig: „Dat ge loven we niet. Dat zal nooit realiteit worden." Hij wierp nog de vraag op of het reëel is om in de berekenin gen uit te blijven gaan van een af schrijvingstermijn van twintig jaar. ABT zou graag zien dat de gemeen te financieel deelneemt in het ge plande overdekte zwembad op de Pluimpot. Wethouder Jan Oudes- luijs gaf aan dat de verschillende za ken aandacht zullen krijgen in een vervolgrapportage. Ron van der Graaf, die namens de Dorpstafel had ingesproken, was niet onder de indruk van de discus sie in de commissie. „Ze wordt vanuit het oude stramien gevoerd. Wat ik mis is hoe we het maat schappelijk. rendement kunnen ver beteren. De vergrijzing bijvoor beeld biedt ook kansen, zoals therapieën in het zwembad. We moeten heel creatief zijn." ABT bracht nog naar voren dat wanneer de gemeente beslist het buitenbad in Sint-Maartensdijk te sluiten, dat ze dan moet zorgen voor 'een goed strandje' als alternatief. Hij haakte in op de inspraakreactie van Rosan Stoutjesdijk, die nogal wat onvolkomenheden van de zwemgelegenheid aan de Ooster- scheldedijk naar voren bracht. De jeugd kan nu kiezen waar ze gaat zwemmen. Haalt de gemeente die keuze weg - ,je kunt de jeugd niet dwingen op het fietsje naar Tholen te gaan" - dan is ze volgens ABT verantwoordelijk voor een veilig al ternatief. „Dat heeft consequenties die we zullen moeten regelen." Van 't Hof noemde onder meer het afval aan de zeedijk, waarop Duijm in haakte en het gênant noemde dat dit momenteel niet wordt opgeruimd. „U heeft een punt", erkende de ABT'er. „Maar dat we het schoon houden niet goed kunnen regelen, is een andere discussie." Op de publieke tribune volgde een 25-tal inwoners van Sint-Maartens dijk en Scherpenisse het debat over de zwembaden. Uit Tholen was er niemand, terwijl de wethouder aan het begin nog wel memoreerde dat honderden scholieren eerder dit jaar een petitie aanboden voor behoud van De Spetter. In de loods van Adrie Wielaard kunnen bezoekers een keuze maken uit kerstversieringen. Op de publieke tribune in de raadzaal volgen betrokken inwoners het debat over de zwembaden. Vooraan rechts zit Rosan Stoutjesdijk die, net als Corné van Dijke (achter haar in wit shirt), insprak in de commissie.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 13