Houte Gemeente wil dat Bouwfonds meer in Oud-Vossemeer bouwt Van gewicht voor auto tot stoeptegel garage Han Schot in Sint-Maartensdijk Tholen wil de buitenlandse werknemers beter in beeld Bezuinigingen kunnen leiden tot negatief effect op leefomgeving Kerstlantaarntjes op volkskerstzang Appartementen Vestetuin in Tholen geen koop maar huur Donderdag 8 december 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Om meer inzicht te krijgen in de groep buitenlandse werknemers die in de gemeente Tholen verblijft, en in hun woonsituatie, sluit Tholen aan bij het West-Brabant se project Huisvesting arbeidsmigranten en illegale ar beid Zuidwest-Nederland (Hamiz). Vervolgens kan er beleid ontwikkeld worden. Glastuinbouw Meer vrouwen dan mannen zonder baan interieur Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl Han Schot uit Sint-Maartensdijk vindt het wel eens tijd worden om de steen door te geven. „Vandaag of morgen stop ik: wat moet ik ermee?" Het gaat om de gedenk steen die voor de ingang van zijn voormalige autobedrijf aan de Oostvest ligt. Hij is afkomstig van een polderhuis dat tot halverwege de jaren '60 van de vorige eeuw aan de Gorishoeksedijk in Scherpenisse stond, op zo'n 50 meter afstand van brasserie De Zeester. Schot geeft de steen daarom nu terug aan de oorspronkelijke eigenaar: het waterschap. Dijkgraaf Toine Poppelaars kwam don derdag naar Sint-Maartensdijk om de steen symbolisch in ontvangst te nemen. Want voorlopig zal hij nog wel even aan de Oostvest blijven liggen. Sloop Polderman De gemeente probeert om in Oud-Vossemeer meer hui zen te laten bouwen in plaats van in Tholen. En de dertig appartementen boven de te bouwen supermarkten in Vestetuin worden huurhuizen en geen koopwoningen. Dat zei wethouder Peter Hoek maandagavond in de com missie ruimte bij de bespreking van een verkenning van de woningmarkt. De raadsfracties namen een voorschot je op het toekomstig woningbouwbeleid. Aanbod Binnenverhuizing Naar behoefte bouwen Naar beneden bijstellen Eerste steen van polderhuis in Scherpenisse terug naar waterschap Café en pension Grafsteen Inventarisatie via project arbeidsmigranten West-Brabant Wanneer tijdelijke arbeidsmigranten - die vaak alleen voor het oogst- of plukseizoen komen - langer dan vier maanden in ons land verblijven, moeten ze worden ingeschreven in de gemeentelijke basisadministratie (GBA). Maar de praktijk is dat dit doorgaans niet gebeurt, hoewel ze er dezelfde rechten dtx>r zouden krijgen als anderen (zoals inschrijving voor een woning). Er blijkt geen duidelij ke scheiding te zijn tussen tijdelij ke en structurele arbeidsmigranten. Voor de huisvesting van deze men sen. vooral afkomstig uit Polen, zijn de werkgevers verantwoordelijk. Het is geen gemeentelijke taak, maar soms wordt de gemeente er tóch mee geconfronteerd. Dat kan gaan over de kwaliteit van de huisvesting, of over klachten we gens overlast. Daarom is - schrijven burgemeester en wethouders in een notitie - ruimtelijk beleid belangrijk. Met keuzes ten aanzien van sturing van de huisvesting, spreiding of con centratie. en huisvesting in kernen, het buitengebied of bij de werkgever. Met name op de groep tijdelijke werknemers die vaak structurele huisvesting nodig heeft wil de ge meente grip krijgen. Via het sociaal-economisch platform Tholen en het centrum voor werk en inkomen is tevergeefs geprobeerd een beter beeld te krijgen van de om vang en de spreiding van de groep. Informatie die de gemeente nodig heeft voor de uitvoering van het con venant huisvesting uitzendmigranten West-Brabant dat ze twee jaar ge leden heeft ondertekend. De kern daarvan is uitwisseling van huis- vestingsgegevens tussen gemeenten en brancheorganisaties (uitzendbu reaus). Maar dat loopt tot nu toe niet zo goed. Hoewel er regelmatig over leg is tussen de partners, is er weinig praktische vooruitgang geboekt in de uitvoering van het convenant. Het huisvestingsbeleid is in Tholen nu volledig gericht op de tijdelijke arbeidsmigranten, die categorie die niet in de GBA is ingeschreven. Maar er zijn enkel een aantal adres sen bekend waar incidenteel en structureel tijdelijke arbeidsmigran ten verblijven. Via deelname aan het project Huisvesting arbeidsmigran ten en illegale arbeid Zuidwest-Ne derland (Hamiz) wil Tholen dat ver beteren. Mede omdat door de komst van een groot kassencomplex bij Dinteloord en de glastuinbouw in Sint-Annaland het aantal tijdelijke arbeidsmigranten in de toekomst waarschijnlijk zal toenemen. Ook de industrie in Tholen maakt gebruik van deze mensen. Via Hamiz (dat fraudebestrijding als ingang heeft) kan Tholen vrij snel een beeld krij gen van de aantallen, de spreiding en de woonsituatie van de tijdelijke ar beidsmigranten. De gemeente moet daarvoor gegevens uit de GBA aan leveren, zoals een overzicht van wo ningen met een beperkt aantal bewo ners, en van leegstaande woningen. De uitslagen van het onderzoek zul len volgens b. en w. een solide basis vormen voor het opzetten van beleid, zowel ruimtelijk als qua handhaving en controles. Eén knelpunt in het pro ject is nog dat dit is toegesneden op de West-Brabantse gemeenten die daarv<x>r een convenant hebben ge sloten met de politieregio. Tholen valt vooralsnog onder een andere po litieregio, hoewel er een reorganisatie aan zit te komen. Aanvullend op de Hamiz-inventarisatie van Hamiz zul len recreatiebedrijven benaderd wor den om zo het beeld te competeren. Bedenkingen Tholen bij nieuwe wet voor natuurbeleid Het gemeentebestuur van Tholen is niet gerust op de uitwerking die de nieuwe wet Natuur zal hebben. Positief vindt het gemeentebestuur dat door het samenvoegen van wetten meer uniformiteit ontstaat, versnelling van procedures, verdwijnen van overbodige regels en dat er meer ruimte komt voor ruimtelijke ontwikkelingen. Maar het beoogde schrappen van de categorie beschermde natuurgebieden komt er op neer dat provincie en gemeenten deze gebieden én de taak om ze in stand te houden op hun bordje krijgen, zonder het daarvoor noodzakelijke geld. Tholen pleit er daarom in een brief aan het ministerie voor om de sta tus natuurmonumenten te handha ven. Het uitgangspunt van de nieu we wet om alleen dat te bescher men wat Europees gezien verplicht is, vindt Tholen erg beperkt. Het gevolg zal zijn dat Natura 2(XX) ge bieden belangrijker worden, wat meer problemen in en rond die ge bieden zal opleveren ten aanzien van andere functies. Tholen pleit er verder voor om de ecologische hoofdstructuur alsnog in de Natuur wet op te nemen. Het gemeentebe stuur mist in het wetsvoorstel hoe het kabinet denkt de biodiversiteit in stand te houden; alle planten- en dierensoorten zullen minder be schermd zijn. en 149 verliezen er de beschermde status helemaal. Biodiversiteit moet wat Tholen be treft op centraal niveau afdoende geregeld worden. De gemeente ver wacht een verzwaring van het ta kenpakket omdat natuurwetgeving verplicht moet worden meegeno men bij de omgevingsvergunning. Verder stelt het gemeentebestuur dat gemeenten en provincies als ge volg van alle bezuinigingen niet al le taken op het gebied van natuur zullen kunnen uitoefenen. Bezuini gingen op de ecologische hoofd structuur en de landinrichting kun nen volgens het Thoolse gemeen tebestuur een negatief effect heb ben op de leefomgeving. Leerlingen van de Oosterschelde- school in Scherpenisse en de Schalm in Stavenisse doen mee aan de 30ste Volkskerstzang van Euter pe op zaterdag 17 december in Haestinge in Sint-Maartensdijk. Ze worden ondersteund door de sa- menspelgroep van de muziekver eniging. Licht is het thema van de avond. De kinderen worden ge vraagd om lantaarntjes mee te ne men om de sportzaal sfeervol te verlichten. Ook het gemengd koor Polyhymnia uit Oud-Vossemeer verleent medewerking. Niet burge meester Nuis opent de avond (ver hinderd) maar wethouder Kees van Dis. Het is de eerste keer dat een wethouder de avond opent. Van Dis is geen onbekende op de oecu menische dienst. Hij was jarenlang betrokken als zanger en dirigent van het Smalstads mannenkoor. De avond begint om half acht, maar om kwart over begint Euterpe al met spelen. In de eerste tien maanden van dit jaar is het aantal werkloze Tholena- ren met 96 gedaald (een afname van zeventien procent). Eind oktober stonden 473 inwoners ingeschreven bij het UWV Werkbedrijf, begin ja nuari waren dat er nog 569. Van de werklozen zijn er 229 man en 244 vrouw. Bij de mannen zijn eens zo veel mensen aan de slag gegaan (64) dan bij de vrouwen (32). De daling heeft in februari ingezet, maar is na juni enigszins afgevlakt. In de leeftijdscategorie tot 27 jaar daalde het aantal werkzoekenden dit jaar van 88 naar 66 personen; in de categorie 27 tot 45 jaar nam het af van 193 naar 159 personen; en in de categorie 45 tot 65 jaar van 288 naar 248 personen. Uit de cijfers van het UWV blijkt dat alleen in Stavenisse en Sint Phi- lipsiand het aantal werklozen dit jaar niet is afgenomen. Verder valt op dat uit Oud-Vossemeer relatief veel mensen staan ingeschreven, zelfs aanmerkelijk meer dan in het grotere Sint-Annaland. De aantallen werklozen per woonkern, met tus sen haakjes het verschil ten opzichte van januari: Tholen 143 (-35). Poortvliet 36 (-4), Scherpenisse 30 (-14), Sint-Maartensdijk 104 (-21), Stavenisse 21 (-), Sint-Annaland 40 (-7), Oud-VossemeCr 61 (-16) en Sint Philipsland 38 (+1 Advertentie I.M. „Den eerste steen gelegd door den heer D. Polderman dijkgraaf van de watering Scherpenisse den 17e Oct. 1859", is de inscriptie. Schot zag de steen voor het eerst op zijn kop in de neus van een auto. Die kwam van een klant, Fred Muetstege, des tijds de uitbater van brasserie De Zeester. Hij ruilde een oude Skoda in voor een andere auto en had de steen als tegenwicht in de neus ge legd. „Vroeger lag bij veel auto's het motorblok achterin en werden voorin zandzakken gelegd voor te genwicht. Anders waaide je zo van de dijk af', verklaart Schot. Muetstege had de steen in de puin hopen gevonden na de sloop van het polderhuis, dat op een steenworp af stand van zijn brasserie stond. Hij heeft het blijkbaar een prima attri buut voor in zijn Skoda gevonden. „Hij weegt zeker 30 tot 40 kilo", zegt Schot. Hij kan het weten, want hij heeft de steen al een aantal keer moeten tillen. De eerste keer was, toen hij hem in de desbetreffende auto vond. Zijn garage was toen nog aan de Westvest gevestigd, waar hij in 1978 voor het eerst de deuren opende. Het leek Schot wel leuk iets met de gedenksteen te doen en daarom heeft hij hem in het plaveisel voor zijn garage aan de Westvest een plekje gegeven en later meegeno men naar de Oostvest. „Hij heeft ook nog drie jaar tegen het huis van mijn zoon Hans in Sprundel ge staan. Toen ik naar de Oostvest ging, vroeg ik hem of hij nog wat met die steen deed. Nee, zei hij en daarom leek het mij leuker als hij weer in de stoep kwam te liggen." Aldus geschiedde. De steen heeft altijd voor gespreks stof gezorgd. Schot heeft al veel be zoekers van zijn garage het verhaal van de steen verteld. Schot en zijn vrouw Fina zijn een poosje op zoek geweest naar familieleden van de legger, de heer Polderman. „We hebben het aan veel mensen ge vraagd, maar niemand kent er fami lie van", zegt Fina. In de Nieuwe Rotterdamsche Cou rant van 26 augustus 1859 staat dat de Commissaris des Konings heeft aanbesteed: 'Het bouwen van een Woonhuis voor den Werkbaas aan de calamiteuse watering Scherpe nisse, met het leveren van al de be nodigde bouwstoffen.' In de Goes- sche Courant van 29 augustus 1859 vinden we dat aannemer J. Muller te Scherpenisse het karwei heeft aan genomen voor 2421,34 gulden. Eerste steenlegger Daniël Polder man was burgemeester, landbouwer en dijkgraaf. Na wat gespeur in ar chieven, vinden we een overlijdens bericht. Polderman is overleden in april 1873 en is gehuwd geweest met Antonina Larooij. En met die De gedenksteen is afkomstig uit het polderhuis op een foto uit het fotoboek van Gerrit Larooij. Zijn vader heeft later het huis omgedoopt tot Veerhuis. Uit het rapport Koers bepalen in onzekere tijden blijkt dat er in Tho len en in Sint-Annaland te veel woningen worden gepland en in Oud-Vossemeer, Scherpenisse en Sint-Philipsland juist veel te wei nig. Mogelijk kan het beleid er op worden gepast. In het voorjaar wordt er een nieuwe woonvisie sa mengesteld. De fracties namen er al een voorschotje op. Henk Geluk (SGP) vroeg zich af of er nu al met projectontwikkelaars rond de tafel gegaan kan worden om in Oud- Vossemeer of Sint-Philipsland ac tiever te worden in plaats van in Tholen. Hij werd op zijn wenken bediend toen Hoek antwoordde dat de handschoen al is opgepakt. Met Bouwfonds Ontwikkeling (betrok ken Vestetuin bij Tholen) is vol gens Hoek al gesproken om in Oud-Vossemeer meer te doen. „Het is een grote opgave om het beleid bij te sturen." Geluk vond dat er ook kritisch ge keken moet worden naar het aan leggen van nieuwe woonwijken in 'weilanden.' „We zouden meer moeten kijken naar de capaciteiten in de woonkernen, naar verpauper de delen." Kees Slager van de SP maakte kanttekeningen bij het rapport dat gebruikt wordt voor het nieuwe beleid. Hij wees er op dat de prog noses die de samenstellers gébrui ken, gebaseerd zijn op cijfers van vóór de economische crisis. „Be perkt houdbaar." Ook zette hij vraagtekens bij het migratiesaldo. Dat zou neutraal zijn, maar vol gens Slager is het al vijf jaar ach tereen negatief. „Als een huis op zulke fundamenten wordt ge bouwd, moet Tholen daar dan be leid op baseren?" Verder miste hij een overzicht van de leegstand per woonkern. Dat zou volgens hem meer inzicht in de knelpunten kunnen geven. Slager vond het rapport wetenschappelijk niet gefundeerd. Eerder een vorm van wensdenken, zei hij. Ook vond hij het vreemd dat er vanuit wordt gegaan dat er op het havenplateau in Sint-Annaland, Stadszicht II in Tholen en het te bouwen eiland bij Sint-Maartens dijk (119 woningen) zich alleen maar mensen van buiten de ge meente zullen vestigen. „Tholen zit nog te veel op het aanbod ge stuurd bouwen. Beter is om het door de vraag te laten sturen." De SP wil dat het concentreren van woningbouw in Tholen, Sint-An naland en Sint-Maartensdijk ge staakt wordt. Daarvoor in de plaats zou een 'organische groej voor alle woonkernen' moeten komen. Niet alleen Slager was kritisch. Ook zijn liberale buurman Anco Fase (VVD) stelde dat er rekening gehouden moet worden met 'grote onzekerheden' nu het slecht gaat met de economie. Volgens hem is van belang om de voor- en nadelen van de groeikernen op een rijtje te zetten. Er zou ook meer gekeken moeten worden naar het opvullen van lege plekken in de woonker nen in plaats van alleen maar uit breiden met nieuwbouwwijken. Han van 't Hof (ABT) was het in grote lijnen eens met Slager. „Het voorstel is geen absoluut gegeven. In het rapport wordt gesteld dat Tholenaren het liefst in hun ei gen plaats willen blijven wonen, dus erg honkvast zijn. Uit de bevolkingscijfers van 2010 over de binnenverhuizingen blijkt dat er in Tholen 95 inwoners uit de andere woonkernen kwamen wonen en er 60 naar de andere dorpen vertrokken. Een plus van 35. Poortvliet 32 tegenover 39, dus 7 in de min, Scher penisse 35 tegenover 33, plus 2, Sint-Maartensdijk 79 tegenover 63, plus 16, Stavenisse 35 tegenover 43, min 12, Sint-Annaland 66 tegenover 46, plus 20, Oud-Vossemeer 36 tegenover 53 is min 23, Sint Philipsland/Anna Jacobapolder 10 tegenover 37, is min 27. De SGP wil meer huizen in Oud-Vossemeer voor meer levendigheid op de rommelmarkt aan de Raadhuisstraat. Cijfers zullen steeds veranderen. Het zal steeds aangepast moeten worden." Hij noemde het opvallend dat er een afname is van de categorie 35- 55 jarigen. Volgens hem is dat pre cies de groep waar nieuwe wijken voor worden gebouwd. Hij onder streepte het belang voor 55-plus- sers. Die hebben volgens hem meer behoefte aan huurwoningen dan aan koophuizen. „We moeten meer voor de behoefte bouwen." Jaap Hage (CU) vroeg zich af wat er gebeurt als het rapport is vastge steld. De CU wil concrete keuzes kunnen maken. Vasthouden aan het bouwen in de grotere woonkernen lijkt daarbij een gelopen zaak. Gert-Jan Boudeling (CDA) zei ge schrokken te zijn van het rapport. Vooral over het tekort aan wonin gen in Oud-Vossemeer, Scherpe nisse en Sint Philipsland. „Iets gaat niet goed. Er zijn nauwelijks ver huizingen tussen de kernen." Het CDA wil met het rapport in de hand er 'eens stevig over door pra ten.' Henk Nieuwenhuis (PvdA) noemde het een interessant rapport en vond dat het niet in een la mocht verdwijnen. Volgens wethouder Hoek is het rapport geen statisch document, maar geeft het de bouwstenen voor het herzien van de woonvisie. Be gin volgend jaar zal er verder over gesproken worden. De wethouder noemde de kritische noten van Sla ger op het punt van de gehanteerde prognoses in het rapport terecht. Hij wees er op dat het geen wet van Meden en Perzen is. „We zullen steeds moeten kijken of de feiten kloppen." Het migratiesaldo (het verschil tus sen vestiging en vertrek) is volgens Hoek een aantal jaren positief ge weest. Door het aanbod van huizen in Halsteren en Bergen op Zoom hebben er volgens de wethouder meer mensen van buiten gekozen om daar te gaan wonen en niet op Tholen. Hij zegde aan Slager een overzicht van het aantal leegstaan de huizen per woonkern toe. Die vond dat de prognoses naar bene den bijgesteld moeten word, zeker voor de drie de projecten Stads zicht, havenplateau Sint-Annaland en het eiland in de Pluimpot bij Sint-Maartensdijk. laatste naam heeft de steen een ver band. Want fietsenmaker Gerrit La rooij uit Scherpenisse is in 1946 ge boren in het polderhuis aan de Gorishoeksedijk. Hij heeft dan ook nog foto's van het gebouw waar hij tot zijn twaalfde heeft gewoond. Het stond tegen de dijk, aan de rand waar nu camping de Zeester is. Ger rit's vader was veerman en woonde aanvankelijk in het veerhuis, op de plek waar nu de brasserie staat. Hij werd in 1940 opgeroepen om te gaan vechten tegen de Duitsers. Ger rit en zijn moeder gingen in die tijd in het dorp wonen. Toen de oorlog voorbij was, was het veerhuis ver huurd en ging de familie Larooij in het polderhuis wonen, waar volgens Gerrit tot dan toe alleen dijkbazen hebben gewoond. Wie de eerste was, is onbekend. Gerrit weet wel, dat de laatste bewoner voor hen, de heer Van Dijke was. Gerrit's vader heeft, toen het gezin Larooij er kwam wo nen, het polderhuis omgedoopt tot Het Veerhuis. „Hij bleef toch een veerman", zegt Gerrit. Het huis ging achteruit en de ruimte onder een plat dak had te lijden on der lekkage. „Mijn moeder had wel vier of vijf schaaltjes staan om het water op te vangen", vertelt Gerrit. „We huurden het huis van het wa terschap en die kwam het wel eens repareren. Maar ze deden dat met wegenteer op het platte dak. Als het dan warm weer was, kleurde het water in de schaaltjes zwart." Ger- rit's moeder was daar op den duur wel klaar mee. „Ze heeft toen tegen mijn vader gezegd: 'Als we nu niet gaan verhuizen, ga ik ervandoor.'" Zo zijn ze in 1958 in het dorp gaan wonen. Het polderhuis en het oude veerhuis werd daarna gekocht door een Rot terdammer. Die maakte een café van het veerhuis en een pension in het polderhuis. Maar dat laatste liep volgens Larooij niet goed en halver wege de jaren '60 is het polderhuis, waar de gedenksteen vandaan komt. gesloopt. Dijkgraaf Toine Poppelaars was erg benieuwd naar de 152 jaar oude steen. Toen hij het bericht van Han Schot onder ogen kreeg - die had een mail gestuurd of het waterschap misschien interesse had - besloot hij om persoonlijk een kijkje te ko men nemen. Zo stond hij vorige week op de stoep in de Oostvest, waar hij op symbolische wijze, voorzien van koevoet, de steen in ontvangst nam. Hij maakte de $teen niet los. Voorlopig ligt hij nog goed. vindt Poppelaars. Het waterschap gaat op zoek naar een nieuwe be stemming voor de steen. „We den ken aan het plaatsen van een bankje op de plek waar de steen vandaan komt en die er dan bij te zetten. Of als er op die plek gebouwd gaat worden, zou hij teruggeplaatst kun nen worden, maar dat zie ik nog niet zo snel gebeuren." Als de dijkgraaf hoort van de plannen voor nieuw bouw van de brasserie De Zeester, lijkt het hem wel wat om de steen daar een plekje te geven. Want ook die plek speelt een rol in de geschie denis van de steen. Even heeft Han Schot gedacht dat de gedenksteen een graf steen was. Want toen hij hem voor het eerst zag, lag hij op zijn kop. Schot was bevriend met de Indonesische dominee Rikin, die regelmatig langskwam voor een praatje. Toen hij de steen in de Skoda vond, riep hij de dominee erbij. „Kijk nu eens wat ik hier heb: een grafsteen", zei Schot, terwijl hij de steen omdraai de. Hij vertelt dat de dominee daarop antwoordde: „Dat is geen laatste steen, het is een eerste steen!" Dijkgraaf Toine Poppelaars links) en Han Schot houden een symbolische overdracht van de 152-jarige gedenksteen door die zogenaamd uit de stoep van de Oostvest te 'wippen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 5