™50% Tekort havengebied Sint-Annaland een feit, maar er is geen weg terug Landgraaf op randje van faillissement 'Gezelligheid op nog geen twintig meter van huis gebeurt niet vaak' Sluiting Werkplein UWV Tholen is gelopen koers KORTING Gemeente niet in zee met aandeelhouders Suzannapolder b.v. Donderdag 8 december 2011 68c jaargang no. 4 Tankstation Bal 0 IMC MM moet activiteiten staken SVRZ bedankt haar vrijwilligers Misschien toch speeltuin Bosstraat Hage is de oudste met 100 plus vijf Het tekort van 3,5 miljoen euro voor het havengebied in Sint-Annaland baart de raadsfracties grote zorgen, maar er is geen weg terug. Dat is de strekking van de discussie maandag in de commissie ruimte over het voorstel in te stemmen met de dekking van het gat. Middenstandsvereniging Activa en de Dorpsgemeen schap Sint-Annaland zijn positief, maar betreuren het dat er geen plaatselijke ondernemers zijn betrokken bij de sloop van de bedrijfspanden. Verliezen Breekpunt Gemeente mist 39 mille huurinkomsten De Thoolse politiek legt zich neer bij het vertrek per 1 januari 2012 van het Werkplein naar Goes. De commis sie samenleving ging dinsdagavond unaniem akkoord met het voorstel van het college om komend jaar te kie zen voor een aanspreekpunt van het UWV in het Thoolse gemeentehuis. Onbekend is nog om hoeveel uren het precies gaat en op welke dagdelen Thoolse haanlozen aan de balie terecht kunnen. „Het is de enige optie", al dus Eefke Bastianen (PvdA). „Maar ideaal is het niet." Druk Kledingzaak in centrum Tholen De vestiging van kledingzaak Landgraaf in de Een- drachtsweg in Tholen verkeert in grote financiële moei lijkheden. De twee medewerkers hebben hun salaris over oktober en november nog niet ontvangen. Volgens de CNV dienstenbond zijn er zelfs collega's die het loon over september en augustus nog niet gekregen hebben. Landgraaf heeft 60 kledingzaken en 150 medewerkers. De vakbonden spraken gisteravond met het personeel over het aanvragen van het faillissement. Deze week Ontmoeting centraal tijdens high-tea Leger des Heils Gezelligheid 33 TANK IN UW VOORDEEL Shell Fuel Save op Philips producten Wattstraat 3,Tholen Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,50 per halfjaar, 31,50 per jaar, per post 56,70 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Het Internationaal Medisch Cen trum MM aan de Esdoornhof in Sint Philipsland moet binnen een maand de activiteiten in het pand staken. Dat heeft het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Tholen besloten. In de woning zijn drie bv's gevestigd en een advocaat, maar geen van de ge bruikers woont in het gebouw. Dat is in strijd met het bestemmings plan. Dat laat wel kleinschalige be roepsmatige en bedrijfsmatige acti viteiten toe, maar wel onder de voorwaarde dat alleen de bewoner dat mag. De gemeente had naar aanleiding van klachten van omwonenden, na dat het centrum in oktober haar deuren opende, een onderzoek ge start naar de activiteiten in de wo ning. En komt nu tot de conclusie dat die, gezien de eisen in het be stemmingsplan, niet zijn toege staan. Robert Madou heeft zijn advocatenkantoor in het pand ge vestigd en treedt op als woordvoer der van het centrum. Hij zegt dins dag pas het bericht per brief van de gemeente te hebben ontvangen en daarom nog tijd nodig heeft zich over de zaak te buigen. „Ik kan nu nog niet zeggen hoe we daarmee omgaan." Alle vrijwilligers van zorgorgani satie SVRZ, waaronder onder an dere zorgcentrum Ten Anker in Tholen valt, zijn gisteren bedankt voor hun inzet. Het Europees jaar van het Vrijwilligerswerk, dit jaar, is daar aanleiding toe. De vrijwilli gers kregen een kaart en een doos je chocolade. Het was een verras sing. De organisatie heeft in totaal (in heel Zeeland) 1400 vrijwilli gers. De gemeente gaat kijken of er mis schien toch wat speelvoorzieningen aan de Bosstraat in Tholen kunnen komen. Die toestellen moeten dan wel gevonden worden in de be staande voorraad. Dat deelde wet houder Jan Oudesluijs dinsdag mee in de commissie samenleving, na vragen van Annie Vogelaar (SP). „Maar we hebben geen geld voor nieuw materiaal." Volgens Oudesluijs hebben de be woners hun beurt voorbij laten gaan, door niet mee te praten over de visie op de toekomst van de na bijgelegen vestingwallen. Daardoor is met een speeltuin in hun directe woonomgeving geen rekening ge houden. Onlangs hebben gemeente en bewoners alsnog samen om de tafel gezeten. „Een prettig ge sprek", aldus Oudesluijs. Vogelaar zei te hopen op een oplossing. „Want het is een prachtig grasveld, maar je kunt er nu niet spelen. Het is een uitlaatplaats voor honden. Speeltoestellen kunnen een eind maken aan die ongewenste situ atie." Jacob (Jap) Hage is zondag 105 jaar oud geworden. De bewoner van zorgcentrum Ten Anker in Tholen heeft dat op bescheiden wijze gevierd met zijn neef en nicht, medewerkers en medebewo ners en met burgemeester Willem Nuis. Die komt al sinds zijn 100ste op verjaardagsvisite. Vaste verzor ger Wilma Guiljam vertelt dat de heer Hage zich voor de gelegen heid in driedelig pak had gehesen. „Hij weet nog heel goed dat hij ja rig is en hoe oud hij is geworden." Wel heeft hij steeds meer last van ouderdomsverschijnselen. Zo heeft hij sinds de laatste jaren vrijwel geen zichtvermogen meer. Ook zijn borreltje neemt hij niet meer dagelijks in, maar twee keer per week. Daarom is besloten om in besloten kring stil te staan bij zijn verjaardag. „We willen hem een beetje beschermen", aldus Guil jam. Alle bewoners hebben een traktatie van het huis gekregen en het is volgens Guiljam toch nog een gezellig feestje geworden. Ha ge mag zich al bijna twee jaar de oudste Tholenaar noemen. Hij komt oorspronkelijk uit Sint-Maar tensdijk, waar hij een café had. Ook heeft hij een carrière als bin nenschipper gehad. Toen hij al op hoge leeftijd was, werd hij be roofd. Daarop is hij in Ten Anker komen wonen. De sloop van de loodsen aan de Havenweg en het Havenplein in Sint-Annaland laat zien hoeveel ruimte er vrij komt voor nieuwbouw. Belangrijk punt in de bespreking was de samenstelling van project ontwikkelaar Suzannapolder b.v. waarin de gemeente voor 50 procent participeert. Een deel van de aan deelhouders zou betrokken geweest zijn bij een fraudezaak. Voordat er echter een overeenkomst wordt ge tekend moet er van aandeelhouders gewisseld zijn, stelde wethouder Frank Hommel. „De nieuwe part ners willen zekerheid en staan klaar om de aandelen over te nemen." Hommel wilde nog geen namen noemen van de nieuwe gezichten. In mei moet de zaak beklonken zijn. Hij antwoordde dat op vragen van CU, ABT en SP. Jaap Hage (CU) noemde de b.v. een moeilijk te tem men paard. .Zij willen een grotere bijdrage." Ook Van 't Hof was kri tisch. „Met elke partijen doen we zaken?" Kees Slager (SP) zei dat de projectontwikkelaar zo veel moge lijk naar de gemeente wil schuiven. De SP wilde het project bevriezen tot er betere tijden aankomen. Sla ger zei niet vrolijk te worden van het tekort, waarvan 3,5 miljoen voor rekening van de gemeente komt. Maar bevriezen is volgens Henk Geluk (SGP) geen optie. „Er zit nu schot in de zaak. Er zijn forse inves teringen gedaan. Suzannapolder gaat bijdragen aan de tekorten van het Havenplein." De SGP put hoop uit de doorlooptijd van tien jaar en vertrouwt er op dat de tekorten in gelopen kunnen worden. „Het is een onnoemelijke kwaliteitsimpuls voor Sint-Annaland. Laten we zo snel mogelijk beginnen." Dat vond Anco Fase (VVD) ook. Hij zag grote potentie in Sint-Anna land. Volgens hem zijn er grote stappen gemaakt en is het nu tijd voor een volgende. „We moeten doorgaan om te voorkomen dat de verliezen nog groter worden." De PvdA zat ook op die lijn. Henk Nieuwenhuis zei dat hij van het structuurplan voor Sint-Annaland wel hartkloppingen had gehad, maar was met de tijd meegegroeid. „De cijfers vallen een beetje tegen, maar stoppen is ondenkbaar. Er zijn al zoveel beloftes gedaan. Het dek- kingsvoorstel doet pijn. maar we zullen wel moeten. Ik hoop dat ik van mijn hartkloppingen afkom." Ook voor het CDA was het een te leurstelling. „Iets Wat geld kost is nooit leuk," zei Gert-Jan Boude- ling. „Maar willen we Sint-Anna land leefbaar houden zoals we dat nu kennen, dan zullen we door moe ten gaan. Het tekort is groot, ja. Be langrijk is om lering uit dit project te trekken." Hage van de CU haalde de toenma lige wethouder Goossen aan die bij het begin van het project was be trokken. Dat was in 2008. „Het was toen een klein plusje. Later zouden we quitte spelen. Nu moeten we er fors geld bijleggen." Van 't Hof noemde het dekken van het tekort met middelen uit andere potjes in strijd met het besluit dat bij de begrotingsbehandeling is geno men. „Winst die we halen op pro jecten zouden we parkeren voor het masterplan Tholen." ABT is er ech ter wel voorstander van om de wo ningen aan het Havenplein zo snel mogelijk te realiseren. Volgens Hommel is de wereld sinds 2008 veranderd. Een bouwclaim (afspreken wanneer wat gebouwd wordt - red.) is nu niet realiseerbaar. „Dat heeft met de financiering te maken. We hebben gezocht naar een model om de risico's af te dekken door een grondexploitatiemaat schappij op te richten. Het voordeel is dat de financiële risico's beperkt zijn tot 3,5 miljoen. Voor de Suzan napolder zijn harde afnamemomen- ten afgesproken." En wilden de fracties een andere manier van financieren van het te kort, dan moesten ze dat maar aan geven. Hage had twijfels over de harde af spraken. „Ook al wil je faseren, de woningmarkt kan tegenwerken. Want wat gebeurt er als de markt stagneert?" Voor ABT was het een duivels di lemma. zei Van 't Hof, verwijzend naar de achtergronden van de aan deelhouders van Suzannapolder b.v. „We willen niet met een criminele organisatie in zee gaan. Daar moet voor de gemeenteraad van volgende week duidelijkheid over komen. Als dat niet kan. dan zijn we tegen." Slager hekelde de opstelling van SGP, PvdA en CDA. „Zij zeggen dat we maar moeten hopen dat het goed komt. Wat is het verschil in kosten tussen doorgaan en het op sterk water zetten?" Geluk uitte zijn bedenkingen na het antwoord van de wethouder, maar zei dat er geen weg terug is. „We zitten dik in de rode cijfers. Wélke kansen liggen er in de Suzannapol der? En kan het onderhandelen over grond met het waterschap nog een breekpunt zijn Is de Suzannapolder b.v. betrouwbaar, integer en profes sioneel? We zitten op een rijdende trein die we zelf in 2003 in bewe ging hebben gezet. We hebben als gemeente bedrijven uitgekocht. Als we het op sterk water zetten dan worden de cijfers bloedrood." ZIE VERDER PAGINA 3 De commissieleden beseften alle maal dat de discussie over het Werkplein een gelopen koers is. Het UWV heeft besloten om' het Werk plein landelijk in te krimpen van 100 naar 30 vestigingen. Ook het kantoor in Tholen wordt gesloten. „Een kwalijke zaak", vond Annie Vogelaar (SP). Gré Boelhouwers (VVD) wees op de prestaties van de Thoolse vestiging. „Tegen de lande lijke trend in daalt de werkloosheid op Tholen. De baanbonus voor werkgevers zorgt vooreen impuls." Chris Koopman (SGP) sprak van een lastig probleem en vroeg garan ties voor een zorgvuldige overgang naar de nieuwe situatie. Ook moet de vrijkomende ruimte in het ge meentehuis snel worden ingevuld. „Want nu missen we 39.000 euro aan huurinkomsten." Bastianen ves tigde de aandacht op de problemen voor Thoolse werkzoekenden. „Naar Goes reizen is niet simpel. Is het niet beter om een oplossing in West-Brabant te zoeken?" De door het UWV in 2012 voorge nomen halvering van de persoonlij ke contacten is Bastianen een doorn in het oog. „Dit werkt fraude in de hand. Via de computer kun je niet zien of iemand de waarheid spreekt." Rina Ligtendag-Quist eis te harde afspraken met het UWV over de openingsuren van het aan spreekpunt. „Het is nu te vrijblij vend." Volgens Bram van de Sande werkt de hele operatie averechts. „De afstand met de burger wordt weer eens groter. Als hierdoor de werkloosheid in de streek stijgt, is goedk<x>p straks duurkoop. Laten we zoeken naar een creatieve oplos sing." Wethouder Jan Oudesluijs erkende dat de afstemming met het UWV over de openingsuren van het aan spreekpunt in 2012 nog moet ge beuren. Binnenkort staat dat ge sprek op de rol. Oudesluijs wil komend jaar wel voortdurend op de hoogte gehouden worden over de resultaten van het aanspreekpunt. Met ingang van 1 januari 2013 trekt het UWV zich in ieder geval hele maal terug uit Tholen. Onbekend is hoe het daarna verder moet. In de tweede helft van volgend jaar neemt de Thoolse politiek daarover een beslissing. West-Brabant is volgens Oudesluijs ook geen optie. In Breda blijft eveneens een Werkplein. „Maar dat is ook niet naast de deur." De komende weken worden de Thoolse klanten van het UWV geïnformeerd over de veranderin gen. Haast is gebodenaldus Oudes luijs. „Er staat druk op de ketel." Landgraaf zit zo'n zes jaar in het centrum van Tholen. In het pand zat daarvoor de Cl000 supermarkt, die naar de Postweg verhuisde. De modezaak nam het grootste deel van het pand in gebruik. Het andere deel werd door de Zeeuwse Partij enhal en Zeeuwse Hoedenkamer gehuurd, maar die bedrijven gingen eerder al failliet. Die ruimte staat nog steeds leeg. Mede door het vertrek van Foto Tholen en het sluiten van dieren speciaalzaak VanTienen ging de loop uit de Eendrachtsweg. „Voeg daarbij het feit dat de mensen de hand op de knip houden. De omzet daalde de afgelopen jaren alleen maar", aldus een woordvoerder. „En niet alleen bij Landgraaf. De klap in de detailhandel gaat nu pas komen." Eerder ging de landelijke keten Hans Textiel failliet. ZIE VERDER PAGINA 3 Han Schot schenkt 152 jaar oude gedenksteen aan waterschap Basisschool De Luyster gaat tegen trend in met groei leerlingenaantal Busschauffeur Leo Suykerbuyk verrast met bloemstuk van scholieren EN VERDER... Gemeente wil meer inzicht in aantal buitenlandse werknemers Vier oprichters Eegedima weer even hijeen bij Thoolse tennisclub DISCUSSIËREN IS KENNIS UITWISSELEN, RUZIEMAKEN IS ONWETENDHEID UITWISSELEN Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Vrijwilligers van het Leger des Heils hebben woensdagmiddag in het dienstencentrum in Sint-Maartensdijk een high-tea georganiseerd. Een kleine twintig mensen kwamen daar bijeen voor een gezellig samenzijn onder het genot van koffie, thee en lekkernij. Het is voor het eerst dat vrijwilligers van de christelijke internationale organisatie op deze schaal iets organiseren. En als het aan medeorganisator Jacqueline Franssén ligt, zeker niet de laatste keer. Aanleiding voor het samenkomen is een oud Engels ser vies uit de kringloopwinkel. „Een klant leverde het in", zegt Franssén. „Al snel ontstond het idee voor een high- tea." Dat is een lichte maaltijd die in Engeland halverwe ge de middag wordt genuttigd. De tafels in de koffiehoek van het Leger des Heils zijn rijkelijk gevuld met cakejes, koeken, wraps, chocolade en worst. Al dat lekker is gro tendeels geschonken door plaatselijke ondernemers. Maar ook de vijftien vrijwilligers hebben zich van hun beste kant laten zien. „De belangeloze medewerking is grandioos", zegt Franssén. „Eén telefoontje was vaak ge noeg voor een overvloed aan eten." Aan de tafels zitten dames en heren van uiteenlopende leeftijden. Eén daarvan is Danny van Kerckhove (48) uit Sint-Maartensdijk. Hij is samen met zijn vriendin Manu- ela Bloem (47) naar de Radda Barnenstraat gekomen. „Het is voor het eerst dat ik hier binnen ben", zegt Van Kerckhove. „Gezelligheid op nog geen twintig meter van huis, dat gebeurt niet vaak." Het stel raakte geïnteres seerd door de folder van het Leger des Heils die zij on langs in hun brievenbus vonden. „Het was een persoon lijke uitnodiging, hoor", zegt Manuela Bloem. Naast haar zit Corrie Saarloos (59), eveneens uit Sint-Maartensdijk. Zij is vaste klant in de kringloopwinkel. Twee keer per week komt ze even een kijkje nemen tussen de kleding en meubels. „Af en toe breng ik ook spullen, of ik ruil ze te gen wat nieuws. Er zit ontzettend goed spul tussen." De high-tea kon Corrie zeker niet afslaan. „Ik was de eerste met een uitnodiging", zegt ze. Ook voor vrijwilligster Sophie Jongeneel uit Sint-Anna land is de high-tea een nieuw fenomeen. „Stiekem had ik toch wat meer mensen verwacht", zegt ze. „Maar voor de eerste keer mogen we zeker niet klagen. Het is gezellig druk. Waar het om gaat is dat mensen onder het genot van iets lekkers samenkomen." De organisatie van het Leger des Heils richt zich met de high-tea met name op alleen staanden. eenzamen en mensen met financiële en of psy chosociale problemen. Voor hen is een gezellig samenko men niet altijd vanzelfsprekend. Manuela Bloem (links) en Corrie Saarloos rechtshebben het zichtbaar naar hun zin tijdens de high-tea.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 1