Gemeente blijft groeien maar moet woningen beter gaan verdelen ™*50% Floriade afgeserveerd na afhaken van de provincies 'De sticker Handen af van Vosmeer die móest natuurlijk in het fotoboek' KORTING Groot tekort aan huizen in Flupland, Vossemeer en Scherpenisse -s| De Floriade 2022 wordt niet in Zeeland of West-Brabant gehouden. Dinsdag trok het Zeeuwse dagelijks provin ciebestuur het voorstel aan de staten in voor de kandida tuur. Reden: de inschatting dat er onvoldoende steun zal zijn bij provinciale staten. Daarop hebben Tholen, Ber gen op Zoom en de provincies Zeeland en Noord-Bra bant, de vier initiatiefnemers, besloten om af te zien van kandidaatstelling. Dat had uiterlijk vandaag moeten ge beuren bij de Nationale Tuinbouwraad. Sterke troeven Potje van 160.000 euro voor goedkope lening Gemeente wil startersregeling voor woningen met een jaar verlengen De gemeente Tholen gaat nog een jaar door met het ver strekken van startersleningen. Dat is althans het voorstel van het college van b. en w. aan de gemeenteraad. Ge zien de diverse projecten met starterswoningen en de vastzittende woningmarkt vindt het college het nodig de regeling te verlengen tot en met 31 december 2012. Er wordt daarvoor een bedrag van 160.000 euro beschik baar gesteld om starters op de woningmarkt (onder voor waarden) een goedkope lening te verstrekken om meer ruimte te hebben voor het vinden van een koopwoning in de eigen gemeente. In Schernenisse. Oud-Vossemeer en Sint-Philiosland is nog een behoorlijke groep kinderen volgens de or In Scherpenisse, Oud-Vossemeer en Sint-Philipsland is een groot tekort aan woningen. Dat blijkt uit een studie die de gemeente heeft uit laten voeren. De behoefte aan woningen is in deze drie dorpen de komende tien jaar het grootst. Tot nu toe was het bouwprogramma vooral gericht op Tholen, Sint-Annaland, Sint-Maartensdijk en Sint-Philipsland. Dat zijn de zogenaamde ontwikke lingskernen die de gemeenteraad aanwees in de toe komstvisie 2025. Mogelijk moet dit beleid drastisch herzien worden. Vertrek Starters Actieve opstelling Donderdag 1 december 2011 68e jaargang no. 3 Uitstel thema-avond zwembad Haestinge Vier scholen krijgen certificaat DNA-boek Tholen op nieuwjaarsreceptie Alarmering even buiten dienst Eendrachtbode opent fotoarchief voor boek over Oud-Vossemeer De bouw van de brug, de aanleg van de Krabbenkreekweg, de sloop van de gemeente- schuur. Gebeurtenissen in het Oud-Vossemeer van de jaren zeventig die velen zich nog zullen herinneren. Ze zijn terug te vinden in 'Oud-Vossemeer veertig jaar in het nieuws 1970-2010', een uitgave van de Eendrachtbode die deze week is verschenen. Het boek zoomt in op vier decennia nieuws uit dit Thoolse dorp. Deze week Selectie Nuis: verkenning is absoluut geen weggegooid geld „Als één van de partijen afhaakt, zullen de resterende drie zich op de dan nieuwe situatie beraden", zei burgemeester Nuis vorige week in een gesprek met deze krant. Op dat moment was al bekend dat in de Zeeuwse statencommissie economie en mobiliteit nogal wat weerstand bestond tegen het plan. Daar komt bij dat Zeeland de Hogerwaardpol- der als plaats voor het evenement wilde, terwijl Tholen, Bergen op Zoom en Noord-Brabant een voor keur hadden voor de Auvergnepol- der. Het afhaken van Zeeland was voor Brabant aanleiding om even eens de handdoek in de ring te gooi en. „Het is een illusie om te denken dat je het als twee gemeenten door kunt zetten. Dus rest niets anders dan je knopen te tellen", zegt burge meester Nuis in een reactie. „De provincies waren de overheden die een stevige duw aan het project moesten geven. Het gros van de be nodigde gelden moest van derden komen." De Floriade in Zuidwest-Nederland is van meet af aan een gezamenlijk project geweest. Nuis, en met hem het Thoolse college van burgemees ter en wethouders, vindt het jammer dat het initiatief schipbreuk lijdt. „Ik kreeg steeds meer het gevoel dat de delta een heel aantrekkelijke optie kon zijn voor een Floriade. We zagen echt kansen voor de regio, met zijn land- en tuinbouw en aquacultuur." De initiatiefnemers hebben geïnves teerd in een verkennend opderzoek, waarvoor Tholen 25.000 euro op ta fel heeft gelegd. „Maar dat is abso luut" geen weggegooid geld', zegt de burgemeester. „We hebben er een rapport voor gekregen met punten voor de ontwikkeling van dit gebied. Ook voor Tholen staat er waardevol le informatie in, bijvoorbeeld over de Speelmansplaten en de Bergse- diepsluis. Het verdwijnt zeker niet in de prullenbak." Een plus vinden de vier partijen de bereidheid tot samenwerking die de afgelopen maanden is gebleken. Niet alleen tussen de initiatiefne mers onderling, maar ook met ver schillende betrokkenen in de regio. ZIE VERDER PAGINA 7 Met een starterslening is het voor beginnende huizenkopers mogelijk een woning aan te schaffen tot 180.(KM) euro. Het bedrag dat zij naast de hypotheek bij kunnen le nen via de startersregeling, om de woning daadwerkelijk te kunnen bekostigen, is maximaal 30.000 eu ro. De gemeente Tholen is in 2008 begonnen met het aanbieden van een starterslening. Toen nog in sa menwerking met het ministerie van VROM. Maar in mei 2010 was het potje van het Rijk op en besloot de gemeente zelf met de regeling door te gaan en die in 2011 te evalueren. In de eerste jaren ondervond de starterslening nog concurrentie van de koopsubsidie, die voor veel hui zenkopers aantrekkelijker bleek. Ook blijken starters de voorkeur te geven aan een nieuwbouwwoning boven een opknaphuis. De ver wachte begroting van jaarlijks 20 starterslenin'gen is daardoor niet ge haald. De gemeente is toen actief de bouw van starterswoningen gaan bevorde ren wat heeft geresulteerd in projec ten in Stavenisse, Sint-Annaland, Oud-Vossemeer en Tholen. Met wo ningcorporatie Stadlander is afge sproken een deel van de goedkopere huurwoningvoorraad te verkopen. ZIE VERDER PAGINA 7 In Stadslicht II in Tholen worden nieuwe woningen gebouwd, maar in verhouding krijgt de stad er te veelzeggen onderzoekers. De studie van bureau Companen draagt er de bouwstenen voor aan. Wel is duidelijk dat de gemeente nog zal blijven groeien en dat er be hoefte aan nieuwe woningen blijft bestaan. Tot 2030 verwacht de ge meente geen terugloop van de be volking (krimp). Maar de verander de situatie op de woningmarkt noodzaakt de gemeente de bakens te verzetten. Volgens de onderzoe kers blijkt dat er niet veel verhuisd wordt van de ene woonkern naar de andere. Mensen blijven het liefst in hun eigen plek wonen. Door de aandacht te richten op Tholen, Sint-Annaland en Sint- Maartensdijk wordt er vooral in Tholen en Sint-Annaland te veel gepland. Afgezet tegen de behoefte zijn er voor Tholen tussen 2011 en 2021 maar liefst 680 huizen te veel bedacht. Ook voor Sint-Annaland geldt dat. Daar is een overcapaciteit van 202 huizen. In alle andere woonkerpen zijn er juist te weinig gepland. Vooral in Oud-Vossemeer: 122 te weinig, Sint-Philipsland 96 te weinig, Scherpenisse 80. Poort vliet 35, Sint-Maartensdijk 21 en Stavenisse 11 Volgens de onderzoekers is het de vraag of het richten op de grotere woonkernen nog wel vast moet worden gehouden omdat de behoef te om ergens te wonen anders ligt. Belangrijk voor de woningbehoefte zijn ook de ontwikkelingen op de woningbouwmarkt in de regio. Vooral Bergen op Zoom speelt een rol. Daar zijn tussen 2007 en 2010 888 woningen gebouwd (onder meer de Schans in Halsteren) en dat heeft zijn invloed gehad op Tholen. Er zijn minder gezinnen met kinde ren tot 15 jaar naar Tholen gekomen dan voorheen. Tot 2007 kwam deze categorie juist wel over de brug. Ook het vertrek van jongeren tus sen 15 en 25 jaar neemt toe. Ook dat hangt volgens de onderzoekers samen met de woningbouw in (vooral) buurgemeente Bergen op Zoom. Ten opzichte van de lande lijke ontwikkeling is er in Tholen nog een behoorlijke groep kinderen tot 15 jaar en in iets mindere mate ook van 15 tot 30 jaar. Vergeleken met de buurgemeenten in West- Brabant telt de gemeente Tholen veel jongeren en weinig ouderen. In de leeftijd van 20 tot 35 jaar is het weer wat dunner gezaaid op Tho len. Dat heeft volgens de onderzoe kers met het gebrek aan (hoger) on derwijs te maken. Companen raadt aan om bij de planning rekening te houden met de plannen in de buur gemeente. Als er bij de buren te veel gebouwd wordt, zal dat op Tholen effect hebben. Tussen 2010 en 2030 staan er voor de hele ge meente 1837 woningen op de rol. De werkelijke behoefte komt uit op 1590 huizen. Een verschil van 247. Volgens Companen is dat redelijk in evenwicht. Ervaring leert dat plannen vaak vertragen en dan is 'overcapaciteit gewenst.' De komende tien jaar zouden er in Scherpenisse maar liefst 100 wo ningen (14%) bij moeten komen, in Oud-Vossemeer 140 huizen (13%) en in Sint-Philipsland 210 huizen (11%). Er is vooral behoefte aan senioren woningen en koophuizen voor star ters. In de planning is tien procent voor seniorenwoningen opgenomen terwijl er behoefte is aan 30 pro cent. Voor koopappartementen is te veel gepland, namelijk 25%, terwijl de behoefte maar op 15% ligt. Ook in de koopsector loopt de planning niet gelijk met de behoefte. Er zou" volgens de onderzoekers vooral ge keken moeten worden naar verschil lende prijsklassen en woningtypen. Nu wordt er vooral ingestoken op (half)vrijstaande woningen. Volgens de onderzoekers is het van belang dat er ook gekeken wordt naar de kwaliteit van de bestaande woningen. Als daar geen aandacht aan besteed wordt, maar wel nieuw bouw wordt gepleegd, dan maakt dat de opgave voor een woning bouwprogramma lastig en complex. Naar goedkope, verouderde koop woningen in de centra van de dor pen en in de linten aan de dorpen is maar zeer beperkte vraag. Het gaat om totaal 225 woningen. Ze staan overal maar iets meer in Stavenisse en Scherpenisse, blijkt uit het on derzoek. Een evenwichtige verdeling over de verschillende woonkernen is geen gemakkelijke opgave. Vraag is of de gemeente vast wil houden aan het beleid om Tholen. Sint-Anna land en Sint-Maartensdijk te blij ven zien als ontwikkelingskernen. Wordt dat losgelaten, dan zal de ge meente met projectontwikkelaars afspraken moeten maken over hun plannen (niet te veel ineens). De gemeente kan de bouwers helpen door ze een voorkeurspositie te ge ven in woonkernen waar nu te wei nig huizen worden gebouwd, dus in Sint-Philipsland, Scherpenisse en Poortvliet. ZIE VERDER PAGINA 3 TANK IN UW VOORDEEL Shell FuelSave op Philips producten Tankstation Bal s?r\ Wattstraat 3, Tholen SL-Jr Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,50 per halfjaar, 31,50 per jaar, per post 56,70 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,33 plus btw per Hoofdredacteur W. Heijboer. Het mini-symposium over de toe komst van het zwembad in Sint- Maartensdijk dat vanavond zou worden gehouden in Haestinge, is uitgesteld. De drukke december maand gooit roet in het eten. Volgens het comité 2meterl0 en de Dorpstafel Sint-Maartensdijk- Scherpenisse kunnen vele mensen die uitgenodigd zijn, niet komen. Ze kregen het verzoek om de avond uit te stellen. De thema-bijeenkomst wordt uitgesteld naar volgend jaar. De exacte datum is nog niet bekend. Op de avond zou er een alternatief gepresenteerd worden voor een bin nen- en een buitenbad. Dinsdag spreekt de commissie sa menleving over het vaststellen van de tarieven voor het gebruik van de zwembaden in Sint-Maartensdijk en Tholen in 2012. Die stijgen met 2 procent. De commissievergadering is openbaar en begint om 19.30 uur. De basisscholen De Luijster en Ko ningin Julianaschool in Sint Philips- land en de Eben-Haëzerschool en Ter Tolne in Tholen krijgen een deelcertificaat van het Zeeuws Ver- keersveiligheidslabel (ZVL). Dat betekent dat ze goed op weg zijn met het bevorderen van verkeers veiligheid rond de school en zich inzetten voor verkeerseducatie. Er zijn bronzen, zilveren en gouden certificaten. De volgende stap is het verkeersveiligheidslabel, voorzien van het beeldmerk Seef de Zebra. Eén school in de gemeente Tholen heeft dit al en dat is de Regenboog in Tholen. Morgen reikt wethouder Kees van Dis de zilveren deelcerti ficaten uit aan de twee scholen in Sint Philipsland. Volgende week donderdag krijgt Eben-Haëzer het zilveren en Ter Tolne het bronzen deelcertificaat uitgereikt. Het ver keersveiligheidslabel is een initia tief van het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland (ROVZ) en is een samenwerkingsverband van vijftien partners. Hun taak is het be vorderen van verkeersveiligheid in de provincie Zeeland. Een school met het verkeersveiligheidslabel heeft bijvoorbeeld een coördina tor verkeersveiligheidszaken, een handelingsgerichte verkeersmetho- de voor alle leerjaren en aandacht voor verkeersveilige schoolomge- ving en school-thuisroute. Zo heb ben de basisscholieren in Tholen onlangs geleerd wat de dode hoek van een vrachtwagen is. Het DNA-boek Tholen is bijna klaar. Dat maakte CDA-fractievoorzitter Rob Duijm dinsdagavond bekend op de algemene ledenvergadering van die partij. In het boekwerk wordt het eigene van iedere plaats op het ei land belicht. De gemeente presen teert het DNA-boek tijdens haar nieuwjaarsreceptie op dinsdag 3 ja nuari 2012 in het gemeentehuis. Doel van het boek is het promoten van het toerisme in de gemeente. Voor de uitvoering daarvan stelt de gemeenteraad 400.000 euro beschik baar. Dat is 50.(XX) euro per kern. Het alarmeringssysteem voor brand weer en ambulance, P2000, dat werkt via een pieper, is dinsdag tus sen negen uur 's morgens en een uur 's middags uitgevallen. De Veilig heidsregio Zeeland, waarbij de ge meente Tholen is aangesloten, meldt dat er in verschillende regio's in het land storing was. De meldkamer heeft, zodra de storing werd ontdekt, de dienstdoende functionarissen en ambulancepersoneel telefonisch ge alarmeerd. Brandweerpersoneel (in clusief vrijwilligers) werd op kazer nes paraat gesteld. Het communi catienetwerk C2000, waarmee via spraakverbindingen zoals een mobi lofoon en portofoon contact wordt gelegd, werkte wel normaal. Hier- d<x>r konden de eenheden en func tionarissen van de brandweer, am bulance en politie worden gealar meerd. In Middelburg kwam een speciaal team bijeen, het Regionaal Operationaal Team (ROT), voor de afstemming tussen de hulpdiensten en de gemeenten. Toen de storing was verholpen, gingen alle hulp diensten terug naar de reguliere be schikbaarheid. De Unit Meldkamer Systemen (UMS) van de Voorzie ning tot samenwerking Politie Ne derland (VtsPN) doet onderzoek naar de oorzaak. Het ministerie van Veiligheid en Justitie is verantwoor delijk voor het netwerk. T Jean-Paul Ketting uit Sint-Annaland is jeugd kampioen met zebravink Dries van der Reest uit Sint-Maartensdijk is 40 jaar lid van vakbond CNV EN VERDER... Toekomst Cl000 na overname Jumbo onduidelijk voor ondernemers Steegje wordt breder door sloop pand Haven Sint-Maartensdijk MACHT HEBBEN EN ER GEEN GEBRUIK VAN MAKEN, DAT IS PAS BESCHAVING Dit nummer bestaat uit 18 pagina's „Het is best een heel karwei geweest, maar het resultaat stemt tevreden", zegt Kees de Koning. De Eendrachtbo- de-redacteur stelde het 120 pagina's tellende boek samen en putte daarvoor uit het fotoarchief van de krant. „Er is vanaf begin jaren zeventig veel fotomateriaal voorhan den en daar wilde de redactie meer mee doen." De keuze viel daarbij op Oud-Vossemeer. De Konings woonplaats waarvan vorig jaar ook nog eens het 600-jarig bestaan werd gevierd. Een goede aanleiding voor zo'n boek, vond de uitgever van de krant. Omdat het fotomateriaal uit het predigitale tijdperk maar beperkt is geordend, bleek het een behoorlijke klus. In 2009 is er een begin mee gemaakt, dit voorjaar was het gereed. Bij de geselecteerde beelden is in oude jaargangen het betreffende nieuws gezocht. En in veel gevallen is dat uitgebreid met latere ontwikkelingen. De Koning: .An ders dan in andere fotoboeken ligt het accent minder na drukkelijk op het beeld. Het is een combinatie van tekst en foto. Ik heb ook niet geprobeerd om alle namen van de afgebeelde mensen te vermelden. Het gaat om het nieuwsfeit." Het boek is chronologisch opgezet en van praktisch elk jaar uit de periode 1970-2010 is een foto opgenomen. „Van voor 1970 waren geen foto's beschik baar. Die stonden toen slechts mondjesmaat in de krant." Klein nieuws wordt in het boek afgewisseld met belang rijke gebeurtenissen. De oudste deelnemer aan de fiets driedaagse naast de vond van twee dode mannen bij de Hikse Kreek. Grote branden, de opening van het postkan toor en van De Vossenkuil (twee keer!), woningbouw, de sluiting van de bibliotheek. Koninginnedag en braderie, successen van Vossemeerse sporters, gevolgen van nood weer. Scholen, kerken, de ijsbaan, het passeert allemaal de revue. In totaal zijn 160 foto's in het boek opgenomen. „Ik heb geprobeerd een goed beeld te geven van gebeur tenissen en ontwikkelingen in het dorp gedurende veertig jaar. Natuurlijk blijft het mijn selectie, bepaald door het bij de krant aanwezige fotomateriaal. Lezers zullen onge twijfeld dingen missen. Het zij zo." Zie verder pagina 3. Bram van der Zande (links) en Addy Aarnoudse bekijken het boekje over hun dorp dat ze zojuist van Kees de Koning hebben gekregen. Cees Rijnberg heeft mooiste doffer van De Zwaluw in Oud-Vossemeer

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 1