:sK50% 'Bij schip met de lading onder water passen makkelijk zeilen op het dek' WjP\ Even langs de poppendokter bij opening De Villa in Tholen Stichting trekt stekker uit Scaldis Naturalis Drukkerij Dieleinaii is failliet verklaard KORTING Van Prinsterer is weer groen Fluplander Eric Vermeij wint prijs met schip van de toekomst Bastuin nieuwe naam peuterspeelzaal Eben Haëzer Donderdag 24 november 2011 68c jaargang no. 2 TANK IN UW VOORDEEL Shell Maartenskerk doelwit van koperdieven 40.000 euro voor verkeersveiligheid Zonnepanelen op zes hectare grond Jullie zijn al de elfde die mij benaderen voor een inter view. Maar wel de enige krant die mijn oma leest", zegt Erie Vermeij (22) uit Sint Pnilipsland. Het is dan ook best bijzonder wat de vierdejaars hbo-stuöent aan de zeevaartschool in Vlissingen heeft gedaan: bij heeft het schip van de toekomst ontworpen. Het was een wed strijd van het programma Proeftuin maritieme innovatie uit de regio Drechtstreden. Van de tien genomineerde inzendingen, kwam die van de Fluplandse Vermeij als beste uit de bus. Simpel concept In praktijk Er komt een eind aan het multifunctioneel centrum Scal dis Naturalis, aan de Kastelijnsweg in Sint-Maartensdijk, van de stichting platform leefbaar platteland Tholen. In augustus volgend jaar gaat de stekker er uit, zegt advi seur Hilbert Brinkman. Jammer, maar we krijgen te weinig subsidie." In 2001 is er 100.000 gulden ingesto ken, 45.378 euro, maar dat was niet genoeg om er een gezonde exploitatie op na te kunnen houden. Bijna 85 jaar in Oudeland.sestraat Tholen Drukkerij Dieleman b.v. uit Tholen is dinsdag door de Middelburgse rechtbank failliet verklaard. De bijna 85-ja- rige onderneming was een begrip aan de Oudelanasestraat 9. „Het is dan ook een hard gelag om de deur te moeten sluiten", zegt de 49-jarige directeur Rens Tichem. „Ik ben in dit pand geboren en ik heb er 33 jaar gewerkt." Naast Tichem en zijn vrouw werkten er vijf mensen. Dieleman was de enige drukkerij nog op het eiland. Pand erbuiten Deze week Lievelingsbeer Tulure Ship 9® Crude Clippers FuelSave op Philips producten Tankstation Bal Wattstraat 3, Tholen Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,50 per halfjaar, 31,50 per jaar, per post 56,70 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Koperdieven hebben opnieuw toe geslagen. Dit keer was de Maar tenskerk in Sint-Maartensdijk het doelwit. Daar hebben de dieven bliksemafleiders en koperen regen afvoerpijpen weggenomen. Vol gens de politie is de diefstal ge pleegd tussen ll en 15 november. De schade bedraagt I800 euro. Ko perdiefstal komt de laatste tijd veelvuldig voor. De eerste week van november sloegen dieven ook al toe bij de Grote Kerk in Tholen. Ook daar zijn regenpijpen gestolen. In okto ber werd ook de Bethelkerk in Sint-Annaland beroofd van koper. Of er een verband bestaat met de 24-jarige man en 29-jarige vrouw die dit weekend in Oud-Vossemeer zijn aangehouden op verdenking van koperdiefstal, kan de politie nog niet zeggen. De provincie Zeeland heeft 40.000 euro subsidie toegekend aan een verkeersveilige omgeving rondom de Brede School in Sint-Annaland. Dat Iaat de provincie weten aan het college van burgemeester en wet houders van de gemeente Tholen. Sinds de komst van de Brede School (twee basisscholen, de bieb en de kinderopvang in één ge bouw) is de verkeerssituatie in de Schoolstraat gewijzigd. Zo is er eenrichtingsverkeer ingevoerd en is het kruispunt verhoogd en geac centueerd met kleuren. Ook is een zebrapad aangelegd en zijn er hek jes geplaatst. De verstrekte subsi die komt tegemoet in de kosten voor de aanpassingen. De Groen van Prinstererschool in Scherpenisse functioneert weer op basisniveau. Dat betekent dat de reformatorische basisschool na ruim twee jaar van het gewraakte predicaat zeer zwak (vergezeld van rode kleur) af is en weer met groen (basistoezicht) wordt aangeduid door de onderwijsinspectie. In mei stelde de inspecteur al verbeterin gen vast, waardoor het predicaat opschoof naar zwak in plaats van zeer zwak. Volgens directeur Peter Kieviet kwam dat, doordat de eind resultaten van groep 8 en de tus sentijdse toetsen weer voldoende waren. Na het bezoek in oktober is gecon stateerd dat de school al haar za ken weer op orde heeft. ,,Het rap port is nog niet officieel vastgesteld", zegt Kieviet. Wel heeft de school al een commissie ingesteld die zich gaat buigen over de wijze hoe het heugelijke feit ge vierd kan worden. „We zijn na tuurlijk heel erg blij." De directeur vertelt dat het team heel hard aan de slag is gegaan sinds in januari 2009 de school als zeer zwak werd bestempeld. „Je weet wat je moet doen en dat ga je doen. Je hoopt natuurlijk dat je daarmee het juiste resultaat mag hebben." Vorig.jaar en dit voorjaar sprak de inspecteur in zijn rapport al het vertrouwen uit dat de school op de juiste weg was. Alle 21 basisscholen in de ge meente Tholen functioneren nu op basisniveau. Wethouder Peter Hoek heeft bij de provincie gevraagd of het moge lijk is om op een groot oppervlakte landbouwgrond zonnepanelen te plaatsen. Hoek: „Die vraag hebben we van een landbouwer gekregen. Wij hebben dat voorgelegd in het overleg met de provincie over het nieuwe Omgevingsplan." Volgens de wethouder is de oppervlakte van zes hectare (ongeveer twaalf voetbalvelden) "bij benadering' genoemd om aan te geven dat het om een grootschalig project kan gaan. „Het is puur oriënterend be doeld. Het gaat niet om een con crete aanvraag. Maar stel in het geval er een aanvraag zou komen wat kan er dan." Wie de wethou der daarvoor heeft benaderd, wil Hoek niet zeggen, noch op welke 'schrale' landbouwgrond de pane len zouden kunnen komen te lig gen. Uit het onderhoud met gedeputeer de Sjoerd Heijning bleek dat het provinciale beleid daar nu geen ruimte toe biedt. „Nu wordt het bekeken in de verdere uitwerking van het Omgevingsplan." Eric Vermeij toont in de hal van de zeevaartschool in Vlissingen zijn winnende ontwerp voor het schip van de toekomst, genaamd Ultra Large Crude Clippers. De prijsuitreiking werd gehouden tijdens de maritieme vakbeurs in A hoy Rotterdam. Daar waren de tien ontwerpen een aantal dagen te bewonderen en konden bezoekers hun stem uitbrengen op het voor hen favoriete ontwerp. Van de in to taal 580 stemmen, waren er 117 voor het ontwerp van Vermeij, ge naamd Ultra Large Crude Clippers. Ter vergelijking: ontwerp nummer twee kreeg 69 stemmen. Vermeij heeft zich laten inspireren door een eeuwenoude techniek. Na melijk zeilen. „De opdracht was in novatie: verzin iets aan een schip, waardoor het efficiënter werkt. Het viel de organisatie op, dat studenten van nu bij innovatie meteen denken aan duurzaamheid. Daar kan ik me wel in vinden. Ik denk dat we een beetje die richting op moeten gaan." Met zeilen is een vrachtschip mi lieuvriendelijker en kan het goed koper varen, dacht Eric, want wind is immers gratis. „De brandstofprij zen stijgen en voor de C02-uitstoot komen nieuwe regels waar schepen in de toekomst aan moeten vol doen. Dan moetje toch wel al heb ben nagedacht over maatregelen." De Ultra Large Crude Clipper is een vrachtschip, voorzien van meerde re masten. „Het is niet één mast in het midden, maar twee masten op beide boorden. Dat verdeelt de kracht over twee zijden." Er is een grotere primaire mast en een klei nere secundaire mast. De primaire mast heeft een opbergmechanisme, waarin het zeil kan worden opge borgen. De secundaire mast staat op rails en is inklapbaar. „Alle klei nere masten staan naast elkaar. Als je van koers verandert, kun je de se cundaire mast naar voren of naar achteren schuiven, afhankelijk van de windhoek ten opzichte van het schip." Eric geeft toe dat de zeilen niet al tijd te gebruiken zijn, zoals wan neer de wind van voren komt. „Het komt best wel eens voor dat de wind var veren komt en dan kun je ze helemaal niet gebruiken. Maar met de perioden dat de wind van achteren komt, maak je dat weer goed." De opbouw van het schip, met de orug, zit aan de voorkant. „Het schip heeft een Xbow. Dat is zeg maar een gekke neus, die toe staat dat de opbouw voorop het schip geplaatst wordt." Eric heeft zijn concept simpel ge houden. Hij denkt dat hij daardoor ook favoriet was. Bij andere ont werpen waren ook zeilen te zien, maar dan in de vorm van zonne-pa- nelen. „Niet om nou de andere ont werpen af te kraken, maar daar was niet zo goed over nagedacht. Ik denk dat een zonnepaneel in zeil- vorm scheurt als een plastic tasje in de wind. Veel andere ontwerpen waren een combinatie van een hele boel ideeën. Zo was er ook een schip met allerlei toepassingen in clusief een windturbine. Toen dacht ik: waar gaat de kapitein slapen?" Wat volgens Eric ook een rol heeft gespeeld bij de uitslag, is zijn teke ning. Die zag er zeer professioneel uit, omdat hij de vriend van zijn zus Anne-Marie, Paul Schalk, gevraagd had zijn ontwerp op de computer uit te werken. „Ik ben daar zelf niet zo goed in en hij wel." De helft van de prijs die 1Ó00 euro bedraagt, gaat dan ook naar Schalk. Dat vindt Eric wel zo redelijk. De andere 500 euro komt ook wel op. denkt hij. „Ik heb trouwens nog maar 489 eu ro over, want ik was met een maatje meegereden en had een wedden schap. Als ik won, zou ik het par- keergeld betalen." Het concept van Eric, dat zich nu alleen nog maar beperkt tot een te kening, is best in de praktijk toe te passen denkt hij. Zowel op nieuwe als bestaande schepen, want er zijn volgens hem weinig aanpassingen nodig. Het idee deed hij op bij het zien van de vele olietankers die de Vlissingse boulevard passeren, waar zijn school het maritiem insti tuut De Ruyter aan is gevestigd. „De lading zit onder water. Er is een enorm groot deel van het schip dat je niet ziet. Het gedeelte dat je boven water ziet, wordt niet of nau welijks gebruikt. Daar kun je mak kelijk een paar zeilen opzetten, die een boel voorwaartse kracht ople veren. Dat heeft zichzelf al jaren lang bewezen." De zeilen staan vol gens Eric niet in de weg bij buikschepen of olieschepen, waar bij aan dek niets hoeft te gebeuren. Containerschepen zijn minder ge schikt. „Alhoewel ik daar ook wel een idee voor heb. Maar dat is voor een volgende ontwerpwedstrijd." Eric deed mee aan de wedstrijd op aanbevelen van een docent van het vak propulsors, de heer De Groot. „Hij spoorde ons aan om mee te doen aan de wedstrijd, want dat paste mooi in het plaatje van het thema en de module waar we mee bezig waren." ZIE VERDER PAGINA 3 Adviseur Brinkman verwacht liquidatie in augustus De kogel is nu door de kerk. De ex ploitatie van het gebouw was al ja renlang een zorgenkindje. De stich ting kreeg tot en met dit jaar nog subsidie van de gemeente, maar moet het vanaf volgend jaar zonder doen. „We verhuren het pand wel voor feestjes en partijtjes om aan geld te komen, maar daar is het ge bouw niet voor opgezet." Volgens Brinkman zal de stichting overgaan tot liquidatie. „Een soort faillissement, maar dan zonder schulden." Het pand staat op grond van campingeigenaar Joost Bakker van de Muie. Hij gaf de grond in 1997 voor twintig jaar in erfpacht. De termijn loopt dus in 2017 af. Dan gaat het gebouw over naar de juridi sche eigenaar. Volgens Brinkman kan de stichting het voor die tijd ver kopen. „Voor elk jaar dat hij het eer der wil overnemen is een bedrag af gesproken in het erfpachtcontract." Brinkman betreurt de gang van za ken. Er zijn allerlei pogingen onder nomen om de zaak vlot te trekken, „Er is overleg geweest met alle betrokken partijen: de Heidemij, Natuurvereniging, Staatsbosbeheer, 1VN en de gemeente. Er is een rap port gemaakt. De conclusie was dat er geld moest komen. De gemeente wil dat niet en heeft gezegd dat er meer activiteiten plaats moeten vin den." De gemeente maakt met cur sussen voor natuurouders gebruik van de ruimte. De subsidie die voor milieueducatie is uitgetrokken had volgens Brinkman beter aan Scaldis Naturalis besteed kunnen worden. „We hebben alle kennis in huis op dat gebied." Brinkman is samen met Dirk Fluijt van Staatsbosbeheer adviseur van de stichting. Het bestuur bestaat uit voorzitter George de Leeuw, Rien Hoek en Piet de Kam. Het nationaal park Oosterse helde (NPO) zou bij Scaldis een infopunt plaatsen. Nu de stichting heeft laten weten niet verder meer te willen gaan met het gebouw en de exploita tie, is gezocht naar een andere plek. Het NPO moest zich bezinnen over zijn positie op Tholen. De gemeente heeft het voortouw genomen om er over in gesprek te gaan. ZIE VERDER PAGINA 10 De directeur vroeg zelf het faillisse ment aan omdat hij geen oplossing meer zag voor de schuldeisers. „Een week geleden hebben we de produc tie al gestopt en is het personeel naar huis gegaan. Alle ondérhanden werk hadden we eerst afgemaakt. Ik heb zelf de knoop doorgehakt om het be drijf te staken." Tot juni is het volgens de directeur qua omzet nog goed gegaan. „Daar na is de klad erin gekomen." Ti chem wijst de economische malaise als oorzaak van het faillissement aan. „De hele grafische wereld heeft zwaar te lijden onder de crisis. In ternet en schaalvergroting eisen hun tol. Kleinere bedrijven als de onze moeten opboksen tegen grotere drukkerijen. Wij raakten omzet kwijt door fusies. Vaste pilaren vie len weg. Dan kun je in 85 jaar nog zo'n gevestigde naam hebben opge bouwd, je hebt er gewoon mee te maken. De Timpa en banketfabriek De Waal waren ook zulke gevestig de Thoolse bedrijven, maar ook zij zijn failliet gegaan, zoals wij nu ook overkomen. Het is allemaal heel erg jammer, maar het gebeurt!" Dieleman drukte in 85 jaar heel wat geboorte- en huwelijkskaarten, rouwbrieven, rekeningen, envelop pen. enz. Oorspronkelijk was er naast de drukkerij ook een boek- en kantoorboekhandel in het pand aan de Oudelandsestraat 9. In 2000 wer den drukkerij en boekhandel echter gesplitst. ZIE VERDER PAGINA 3 Piet Aarnoudse bespaart gemeenschap geld als natuurvrijwilliger Kinderen schaven, schroeven en meten op Thoolse Techniekdag Jubilaris Izak van Haaften uit Stavenisse gehuldigd bij vakbond FNV EN VERDER... Sint komt met vrachtwagen, boot en taxi naar Tholen Noad sluit aan bij subtop na zege op Tholense Boys WIE EEN FOUT BEGAAT EN DEZE NIET HERSTELT, BEGAAT ER NOG EEN Dit nummer bestaat uit 22 pagina's De Villa. Dat is de gezamenlijke naam voor de voorzieningen die in de verplaatsbare gebouwen aan de Zoekweg in Tholen zijn gehuisvest. Allemaal zijn ze gericht op de ontwikkeling van kinderen. Kobalt en Toerdeloo kin deropvang zijn er verenigd in de buitenschoolse opvang De Villa, de Stichting Peuterspeelzalen Tholen (SPT) heeft er de openbare peuterspeelzaal De Fabeltuin en de christelijke De Bastuin. Die laatste naam is woensdag tijdens de officiële opening van De Villa onthuld. Verder is de jeugdgezondheidszorg van de GGD er gevestigd met het consultatiebureau en de jeugdarts. Peuterleidsters Karina Eerland en Jantine Houtekamer hadden de eer de naam De Bastuin te onthullen onder toeziend oog van alle genodigden voor de opening. De peuterspeelzaal, die op initiatief van de reformatorische basisschool Eben Haëzer is gestart, had nog geen naam. De Bastuin opereert onder de vlag van SPT, maar doet dat op christelijke grondslag en volgens de zogeheten Bas-methode. Directeur Aat Nederlof van de Eben Haë- zerschool vertelde dat De Bastuin als naam het meest lo gisch klonk naast De Fabeltuin. Het idee kwam van Ca- rolien de Haan die beide peuterspeelzalen coördineert. Nederlof vertelde dat er aan ouders gevraagd was na te denken over een naam. Daar kwamen wel reacties op, maar veel namen bestonden al. De suggestie van De Haan gaf meteen een klik, vond Nederlof. Na de opening was er gelegenheid voor belangstellenden om rond te kijken in de gebouwen en een stukje te eten van een ongeveer twee meter lange taart. Ook was kinde ren gevraagd een pop of knuffel mee te brengen om die te laten controleren door de poppendokter. Verpleegkundige Marli Marrees van de GGD was dat voor de gelegenheid. Ze keek of de poppen goed groeiden en of ze wel hele maal gezond waren. De lievelingsbeer van Cynthia Ser- raarens (9) uit Tholen onderging ook zo'n uitgebreide controle. Helemaal gezond was hij. stelde Marrees vast, nadat ze ais laatste handeling even naar zijn 'hartslag' luisterde. Met de ingebruikname van de gebouwen, sinds augustus door de buitenschoolse opvang en vanaf september door de overige partijen, zijn de verplaatsbare gebouwen aan hun vierde leven op Tholen begonnen. Eerst deden ze dienst voor de bewoners van De Schutse in Sint-Anna land, daarna voor de toekomstige bewoners van Dalem hof in Tholen. vervolgens voor de leerlingen van de bre de school in Sint-Annaland en nu aan de Zoekweg. Ze zijn wel volledig opgeknapt en moeten voldoen tot de plannen van het Masterplan Tholen worden uitgevoerd. De lievelingsbeer van Cynthia Serraarens rechtsuit Tholen wordt gezond verklaard door poppendokter Marli Marrees van de GGD.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 1