Ongestoord praten over meidendingen tijdens een avondje taarten versieren 'De tijd nemen, gesprekje voeren en mensen op hun gemak laten voelen' 'Meisjes zijn veel nauwkeuriger dan jongens door fijnere motoriek' Bus en trein sluiten beter op elkaar aan Busdiensten Sint Philipsland Jeugdwerk Tholen organiseert 'ladiesnight' in Meulvliet Driehonderdzestig leerlingen tijdens Thoolse techniekdag Inloopochtend dyslexie bij kind Donderdag 24 november 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Suikerdeeg Geen jongens Liesbeth Potappel-Dam opent schoonheidssalon aan Markt in smalstad Massages Of je nu aan de slag wilt als bouwvakker, elektricien, metaalbewerker of machines wilt ontwerpen, met een opleiding in de techniek kun je alle kanten op. Dat bleek donderdag tijdens de vierde Thoolse techniekdag in Meulvliet, Westerpoort en het Calvijn College. Drie honderdzestig basisscholieren uit groep 8, afkomstig van 21 basisscholen uit de gemeente maakten daar ken nis met techniek. Bravoure Beleven Enthousiasmeren Techniek-mavo Nieuwe dienstregeling vanaf 11 december Naar Goes Rollen omgedraaid Betere aansluiting van lezers Carin van der Kleijn-op den Brouw van Zoetje Caatje uit Sint-Maartensdijk helpt de meiden bij het maken van een bol taartje. Gegiechel, gelach en geroddel in het jeugdhonk in Meulvliet. Jeugd- en jongerenwerk Tholen organiseerde daar vrijdagavond een 'ladiesnight'. Elf meisjes gingen aan de slag met het versieren van een bol taart. Ze werden bijgestaan door cursusleidster Carin van der Kleijn-op den Brouw van Zoetje Caatje uit Sint-Maartensdijk. De cursus maakt deel uit van het project 'Let's move around', gerund door jeugdjongercn- werkers die verspreid over het eiland activiteiten organiseren. De meiden hebben het onderling duidelijk naar hun zin. De meesten kennen elkaar uit het dorp of van school. En zo kwamen ze vanavond ook bijeen. „Leandra vroeg of ik zin had om mee te gaan", zegt Marlinde Nootenboom (12) uit Tholen. „Daar heb ik niet lang over nagedacht. Het is leuk dat het alleen voor meisjes is. Nu kunnen we lekker over meiden- dingen praten." Na het geklets is het tijd om aan de slag te gaan. Het kost Carin van der Kleijn enige moeite om van iedereen de aandacht te krijgen. „Vanavond gaan we een bol taartje versieren", zegt ze. „Daarvoor maken we ge bruik van fondant. Wie weet wat dat is?" Een meisje steekt haar vinger op en zegt met enige twijfel: „Een soort marsepein, toch?" Carin be vestigt dat en zegt: „Het is suiker deeg. Proef er maar van, dan weet je waarmee je werkt. Dat doen echte koks ook altijd." Het versieren van de taarten gebeurt naar eigen inge ving. Niets is goed of fout. Op de langwerpige tafel in het jeugdhonk liggen vormpjes, versiersels en di verse kleuren fondant. Iedereen mag een kleur kiezen. Het gros van de meiden kiest voor roze. Wanneer de keuzes zijn gemaakt, beginnen de meiden met rollen. „Werk altijd van binnen naar buiten en zorg dat je deeg overal even dik blijft", zegt Carin. Gelach en gegie chel hebben inmiddels plaatsge maakt voor een doodse stilte. Ui terst secuur en in opperste concentratie rollen de meiden het deeg tot een dunne plak. „Nu komt het moeilijkste, het deeg lossteken en om de bol taart vouwen zegt Carin. „Maar daar heb ik een trucje voor, let maar eens op." Terwijl Carin het deeg zorgvuldig los steekt, kijken de meiden aandachtig toe. „Nu jullie." Aan de kop van de tafel zitten vier meiden die elkaar al langer kennen. Het zijn Jolinda Polderman, Hen- riëtte Dorst, Sanne Ponsteen en Ma- risca van Dijke uit Stavenisse. De meiden kennen elkaar van het Cal- vijn college in Tholen. „Henriëtte kwam met het idee om hierheen te gaan", zegt Jolinda Polderman. „Het leek me wel leuk. Thuis bak ik ook graag taarten, of kruidkoeken. Wel is het jammer dat er geen jongens zijn. Maar die houden waarschijnlijk toch niet van taartbakken. Het is een echt meidending, hè?" Vooraf hebben de meiden niet echt nagedacht over hoe ze dat taartje gaan versieren. „Ik doe zomaar een dotje", zegt Sanne Pon steen. „Het gaat om de gezellig heid." Een mooie bijkomstigheid naast die gezelligheid is dat de mei den het zelfgemaakte taartje mee naar huis mogen nemen. Jeugd- en jongerenwerk Tholen or ganiseert de workshop vanuit het project Let's move aroilnd. „Heel het jaar door organiseren we ver spreid over het eiland activiteiten voor jongeren", zegt jeugdjongeren- werker Ties Reitsma van de ge meente Tholen. „Zo hebben we een voetbaldemonstratie in Sint Philips- land georganiseerd en van de zomer Aquabal op De Veste in Tholen. Ie dere keer verzinnen we iets nieuws. Als jeugdwerker probeer je verschil lende doelgroepen te bereiken. Dit keer hebben we bewust gekozen voor meiden van twaalf tot achttien jaar. Vix>r hen wordt weinig georga niseerd." Ideeën voor activiteiten doen de jeugdjongerenwerkers op via de website www.jeugdwerk-tho- len.hyves.nl. Daar kunnen jongeren zelf aangeven wat ze graag nog eens willen doen. „Ook ga ik regelmatig opzoek naar jongeren", zegt Ties. „Bij scholen, hangplekken, noem maar op. Jongeren zijn overal te vin den. Alleen op die manier weet je wat er leeft." Achter de schermen zijn de jongerenwerkers (lngrid Bras en Ties Reitsma) druk in de weer met het bedenken van nieuwe activi teiten voor het komende jaar. „leder jaar moet je met iets nieuws komen, dat is best lastig." Liesbeth Potappel-Dam is in haar nopjes. Want de praktijk op haar zolderkamer is verruild voor een bedrijfspand aan de Markt in Sint- Maartensdijk. Daar opent ze zaterdag de deuren van schoonheidssalon en massagepraktijk Liesbeth. Bezoekers kunnen zó binnenlopen en worden er ontvangen aan de balie. Eventueel kunnen ze even plaatsne men in één van de fauteuils als Liesbeth met een behandeling van een andere klant bezig is. Aanbellen, en vervolgens via de huiskamer twee trappen op, is nu passé. De 28-jarige Sint-Maartensdijkse is drie jaar geleden aan huis begonnen met haar schoonheidssalon. „Ik was altijd kraamverzorgster en dat vond ik heel leuk. Maar vanwege licha melijke klachten ben ik naar iets an ders uit gaan kijken en heb ik me laten omscholen tot schoonheids specialiste." Tot een paar maanden geleden werkte ze naast haar prak tijk nog als kraamverzorgster, de laatste tijd als oproepkracht en vori ge week heeft ze definitief haar oude baan opgezegd. Ze had er minder plezier in. „De nadruk kwam steeds meer te liggen op huishoudelijke ta ken en minder op de zorg voor moe der en baby. Er worden tegenwoor dig minder uren kraamzorg vergoed door de verzekering, dus de moeder gaat sneller zelf haar kindje verzor gen." Liesbeth vertelt dat haar salon vanaf het begin af aan al klanten heeft ge trokken. „Er komen nog wekelijks nieuwe mensen bij." Het werk trekt haar, omdat ze het leuk vindt met mensen om te gaan. Naast schoon heidsspecialiste heeft ze cursussen gevolgd voor het uitvoeren van di verse massagetechnieken. Ze kan naast een ontspannende massage (re laxmassage) onder andere een bam boemassage, spa hammam (met li- chaamspeeling, olijf inzeping en massage van rug, nek en de achter kant van de benen), hot stone (ver warmde basaltstenen), en een lomi lomi massage geven. Bij de laatste massage maakt Liesbeth zowel ge bruik van haar handen als onderar men om blokkades in het lichaam op te heffen. Na een behandeling, heeft iemand ook de mogelijkheid om even onder de douche te stappen in de salon. Dat is nieuw.zegt Liesbeth, want dat kon bij haar praktijk aan huis niet. Ook heeft ze nu een hoekje ingericht voor manicure. „Nagels zetten doe ik niet, maar ik geef wel handmassages, doe nagels vijlen en nagelriemver zorging. parrafinepakking en nagels lakken." In haar salon, die in de ka mer achter de ontvangstruimte is ge vestigd. kan Liesbeth bij de gezichts behandelingen gebruik maken van een speciaal apparaat voor diamond microdermabrasie. Daarmee worden dode huidcellen verwijderd en kun nen problemen worden aangepakt zoals acné, ondiepe rimpels en op pervlakkige pigmentvlekken. Liesbeth vindt het belangrijk de tijd voor haar klanten te kunnen nemen. „Ik wil een gesprekje kunnen voeren en mensen moeten zich op hun ge mak voelen. Ik wil geen lopende band werk." Gezien de gemiddelde duur van een behandeling, gaat dat ook niet lukken. „De kortste behan deling is epileren. Daar ben je meest al een kwartiertje mee bezig. Een ge laatsbehandeling kan uitlopen tot twee uur. maar daar zit dan ook alles bij zoals epileren, een peeling, onzui verheden verwijderen en een decol leté massage. Meestal ben ik met een gezichtsbehandeling zo'n 15 uur be zig." In de salon verkoopt Liesbeth de producten die ze gebruikt voor ge zichtsverzorging. Ze denkt dat som mige behandelingen vergoed kunnen worden door de zorgverzekering. Jk adviseer mensen dat even uit te zoe ken. Het verschilt per verzekeraar." Liesbeth houdt zaterdag tussen tien en vier uur een open dag met een hapje en een drankje en gratis ge zichtsbehandelingen van een half uur tussen tien en twee uur. Ook krij gen nieuwe klanten korting op hun eerste behandeling. Schoonheidssa lon Liesbeth is maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag open en even tueel op afspraak. Vol ongeduld staan de jongens en meisjes te trappelen voor de ingang van sport- en gemeenschapscen trum Meulvliet in Tholen. Ze kun nen niet wachten totdat de deur van de zaal open gaat. Jongeren mogen dan weliswaar minder belangstel ling voor techniek hebben, daar is tijdens de techniekdag weinig van te merken. Wanneer de deur open gaat. rennen de kinderen massaal de zaal in. Elf regionale bedrijven, veelal afkomstig uit de gemeente Tholen, laten daar zien wat je met techniek kunt doen. De installatiebedrijven Deltatech niek uit Sint Philipsland en Visser uit Poortvliet presenteerden zich op de techniekdag gezamenlijk. „Kin deren gaan hier aan de slag met het maken van een metalen brieven- standaard", legt Ad van Treijen van Deltatechniek uit. „Veel werkzaam heden uit het installatievak komen samen in dit werkstukje. Dat begint met nauwkeurig aftekenen, metaal knippen, vouwen en solderen." De basisscholieren worden bijgestaan door leerlingen van opleidingsbe- drijf Installatie Werk Zuid-West. Zij helpen met knippen en solderen. De belangstelling is groot, ook onder de meisjes. Waar jongens soms met veel bravoure doen alsof ze alles al weten, zijn het de meisjes die een beduidend beter werkstuk afleve ren. „Meiden zijn veel nauwkeuri ger", weet Van Treijen uit ervaring. „Ze hebben een fijnere motoriek, dat zie je in alles terug." Ondanks dat, werken er bij Deltatechniek en installatiebedrijf Visser geen vrou wen. „Op de werkvloer is en blijft het een mannencultuur. daar moet je als meisje tegen kunnen." Deson danks is de interesse tijdens de Thoolse Techniekdag zowel bij de jongens als meisjes even groot. Eén van de basisscholieren is Adri- aan Zwagemaker (11) van de Eben Haëzerschool uit Tholen. Hij vindt de techniekdag geweldig. „Er is van alles te doen. Je kunt solderen, timmeren, houtbewerken en met elektriciteit bezig zijn." Of Adriaan zijn toekomst in de techniek ziet. dat weet hij nog niet zeker. Wel brengt hij na schooltijd aardig wat uurtjes knutselend door. „Als er ie mandjarig is, maak ik vaak zelf iets van hout. Laatst heb ik met de de- coupeerzaag een bloem gemaakt." Een technisch beroep ziet hij wel zitten. „Eerst de uitslag van de sch<x)ltest maar eens afwachten", zegt hij. Even verderop bij de geza menlijke stand van PIA, Jansen Tholen, Kint en GEA-Goedhart zijn kinderen bezig met een bouw pakket van een windmolen op zon- ne-energie. „Metaal en elektra, daar draait het bij ons bedrijf om", zegt Jack van Loon van GEA- Goedhart uit Sint-Maartensdijk. „Wil je kinderen warm maken voor techniek, dan moeten ze dat zelf be leven. En dat is nu precies waar het bij deze dag om draait." Ook Van Loon merkt op dat de jongens wel licht sneller zijn, maar dat de meis jes de opdrachten met meer nauw keurigheid uitvoeren. Het is niet alleen metaal- en elektrotechniek dat vertegenwoordigd is op de tech niekdag, ook de bouwsector is van de partij. Bij de stand van Se- lekthuis, aannemingsbedrijf Paul Deurloo en Samenwerkingsverband Praktijkopleiding Bouw (SPB) gaan de leerlingen met elkaar de strijd aan: wie zaagt er precies een latje van 20 centimeter en wie schaaft de langste krul. Helaas is het de organisatie ontgaan wie daarvan de winnaars zijn. Waar het de ondernemers van de Thoolse techniekdag allemaal om te doen is moge duidelijk zijn: kin deren enthousiasmeren voor een baan of studie in de techniek. Het initiatief komt uit het technische bedrijfsleven. Daarin schuilt vol gens Andy van de Velde uit Tholen de kracht van het project. „Weinig leerlingen uit de gemeente Tholen stromen door naar technische be drijven", zegt hij. „Op de vmbo- scholen werd wel aandacht besteed aan metaaltechniek, maar niet aan installatietechniek. Dan krijg je al snel het kip en het ei verhaal. Als scholen geen aandacht aan deze tak besteden, blijven leerlingen en ver volgens werknemers uit. Andersom moeten wel voldoende scholieren belangstelling tonen voor bijvoor beeld installatietechniek." En juist die belangstelling, daar schort het aan. Daarom hebben vier jaar gele den een aantal bedrijven de handen ineen geslagen en de Thoolse Tech niekdag in het leven geroepen. Dat doen zij vanuit Technet Tholen, een vereniging die het promoten van de techniek ten doel stelt. Samen met het onderwijs organiseren zij de techniekdag. „Ondernemers kun nen laten zien wat ze in huis heb ben, scholen kunnen het onderwijs promoten en de scholieren kunnen ervaren wat je allemaal met tech niek kunt. Winst voor iedereen." Techniek promoten is hard nodig weet Jack van Loon van GEA Goedhart. „De instrix>m van leer lingen is minimaal. En dan doen wij nog ons uiterste best om ze bin nen te krijgen. Nu zijn drie van de vier stageplekken vervuld, dus we hebben nog ruimte." De Thoolse Techniekdag speelt zich niet alleen af in Meulvliet. „Op het Calvijn college en Westerpoort kun nen de kinderen kennismaken met alle disciplines uit de techniek", zegt Van de Velde. Zo zijn de basis scholieren van De Kraal uit Tholen in Westerpoort bezig met het maken van een hout-metaal werkstukje. .Als techniek-mavo kunnen wij op deze dag natuurlijk niet ontbreken", zegt Ben te Kulve, onderbouw coör dinator Westerpoort. „Ik gebruik het begrip techniek-mavo bewust. Offi cieel bestaat die term natuurlijk niet, maar het is wel de essentie van ons onderwijs. Veel ouders associë ren het vmbo nog altijd met de oude ambachtsschool. Maar die vergelij king gaat allang niet meer op. Het enige verschil met 't Rijks of Moller is dat de leerlingen bij ons geen les krijgen in de Franse-taal. In ruil daarvoor besteden wij aandacht aan techniek, verzorging of economie." Techniek promoten is volgens Te Kulve hard nodig, want het bedrijfs leven heeft goed personeel harder nodig dan ooit tevoren. Bovendien, zo stelt hij, is de baangarantie in de techniek hoger dan in welke sector dan ook. Nadenken over een baan, daar hou den veel basisscholieren zich nog niet mee bezig. De studiekeuze des te meer. Voor Reinier Flikweert (11) uit Sint-Maartensdijk is het wel dui delijk. Hij wil vliegtuigmonteur worden. Thuis knutselt hij regelma tig of helpt zijn vader met klusjes. „Volgend schooljaar ga ik naar het Calvijn college in Tholen", zegt hij stellig. Ook plaatsgenoot Rens den Hartog (11) weet al wat hij later wil worden: vrachtwagenchauffeur. „Lekker onderweg zijn, dat lijkt me fantastisch." Voor de meerderheid van de kinderen is hun studiekeuze, laat staan beroep, nog onduidelijk. Wél zijn ze het er allemaal over eens dat de Thoolse Techniekdag ontzettend leuk en leerzaam is. Leerlingen van Westerpoort helpen de basisscholieren bij het maken van hun werkstuk. Liesbeth Potappel is trots op haar nieuwe salon en de apparatuur microdermabrasie (dode huidcel) behandeling. waar ze gebruik van kan maken, zoals een apparaat voor een Vervoersbedrijf Connexxion voert zondag 11 december de nieuwe dienstregeling voor de buslijnen in. Het gaat in totaal om 29 wijzigin gen in noord- en midden-Zeeland. Zes daarvan hebben betrekking op de lijndiensten van en naar de gemeente Tholen. Het gaat hoofdzakelijk om gewijzigde vertrektijden. Met deze wijzigingen sluit het bus- en treinverkeer beter op elkaar aan. gaat deze dienst vier keer op een dag: 7.32,14.32,15.32 en 16.32 uur. ochtends twee keer vanuit Stavenis se naar Goes, om 7.12 en om 7.31 uur. Vanuit Tholen vertrekt lijn 44 om 7.29 en 8.16 uur naar Goes. Zo wijzigen de vertrektijden van buslijnen 106, 107, 108 en 109 in verband met de gewijzigde treintij- den. Lijn 106 vertrekt voortaan om 7.15, 7.30 en 7.45 uur. vanaf de Poststraat in Stavenisse. Dat is enke le minuten eerder dan voorheen. Ook heeft Connexxion voor de lijn 's middags een extra rit ingepland. Deze vertrekt voortaan om 15.06 uur vanaf het station in Bergen op Zoom en heeft als eindbestemming Sint-Maartensdijk. Lijn 107 en 108 draaien voortaan de rollen om. Zo vertrekt bus 107 voor taan uit Sint-Annaland en nummer 108 uit Stavenisse. Dat betekent ook dat lijn 107 voortaan in de avondu ren en weekenden gaat rijden. Door deweeks vertrekt de laatste bus met nummer 107 om 18.39 uur naar Tholen. Andersom vertrekt uit Sint- Annaland om 21.57 uur de laatste bus naar Bergen op Zoom. De ver trektijden zijn enkele minuten aan gepast. Voor buslijn 108 gelden andere ver trektijden. Zo vertrekt de eerste bus om 7.14 uur uit Bergen op Zoom en de laatste om 23.08 uur. Vanuit Sta venisse vertrekt de bus 108 in de ochtend nog drie keer: 7.25. 8.27 en om 9.27 uur. In de middag vertrekt er in Stavenisse vanaf 14.27 uur tot en met 17.27 uur ieder uur een bus naar Bergen op Zoom. Op buslijn 109 veranderen alleen de vertrektijden. Deze vertrekt voor taan om 7.00, 8.12, 12.14 en 15.14 uur uit Stavenisse. Andersom vanuit Bergen op Zoom naar Stavenisse Ouders met dyslectische kinderen of die vermoeden dat hun kind dys lexie heeft, kunnen zaterdag in de bibliotheek in Tholen terecht. Dan is er een inloopochtend over ont wikkelingsstoornissen van kinderen bij leren en/of gedrag, zoals dys lexie. De bijeenkomst is gericht op ouders en verzorgers en wordt door de bibliotheek georganiseerd in sa menwerking met oudervereniging Balans. Belangstellenden kunnen vragen stellen bij ervaringsdeskun digen van Balans. De inloopochtend is van tien tot twaalf uur en de toe gang is gratis. Ook voor de buslijnen 43 en 44 van en naar Goes zijn er wijzigingen. Lijn 43 rijdt bestaat voortaan uit twee bussen. Eén rijdt rechtstreeks (met tussenstops in Sint-Philips- land. Oud-Vossemeer en Tholen) vanuit Sint-Annaland naar Goes. De andere bus met nummer 43 doet hetzelfde met als eindbestemming Krabbendijke. De bus naar Goes vertrekt om 7.00 uur uit Sint-Anna land. de bus naar Krabbendijke om 7.16 uur. Vanuit Goes vertrekt lijn 43 voortaan om 14.11, 15.22 en 16.11 uur. Buslijn 44 vertrekt 's Connexxion zegt dat de bustijden zijn aangepast om beter aan te slui ten op de treintijden. De NS passen deze per 11 december aan. De ver trektijden voor de treinen zijn als volgt: vanuit Bergen op Zoom naar Vlissingen, twee minuten voor het hele uur en twee minuten voor het halve uur. Naar Roosendaal één mi nuten over het hele uur en exact op het halve uur. Met deze wijzigingen verbeteren de aansluitingen tussen bus en trein aanzienlijk. dere dorpen. Op Walcheren en in Zeeuws-Vlaanderen blijft alles bij het oude. evenals in West-Brabant. Daar is nog niets bekend van ver anderingen. Ik roep de raadsleden op om op te komen voor ouderen en gehandicapten. Geef ze wat ze nodig hebben: betaalbaar openbaar vervoer. Isoleer ze niet verder. Dat geldt zeker voor de bewoners van Sint Philipsland, waar ik zelf woon. G. Bouman, Sint Philipsland. Enkele raadsleden bleken niet op de hoogte dat er op Sint-Philips- land na 18.15 uur geen openbaar vervoer meer is. Niet op werkda gen, noch gedurende het weekein de. Is Sint-Philipsland nog steeds een bijwagen van de gemeente Tholen? Het lijkt mij van niet en dat Fluplanders dezelfde rechten hebben als de inwoners van de an-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 13