Meer windmolens bij de Kreekraksluizen Brand verwoest dak van woning Visstraat 'Zwart-wit prentjes uit vorige eeuw daar loopt het water van uitje mond' 'Alles wat gedrukt kan worden, kunnen mensen bij mij bestellen' Erna Fase schrijft boek over bidden en danken ZONNE-ENERGIE DE SPECIALIST IN Laatste oriëntatierit prooi voor Goedegebuure uit Sint-Annaland Kees Kleppe brengt Scherpenisse voor de vierde keer in beeld Anita Kouwenhoven uit Tholen begint drukwerkaanhuis.nl Systems Donderdag 24 november 2011 EENDRACH TBODE, DE THOOLSE COURANT Bouw 33 turbines Oesterdam volgend jaar Bij de Kreekraksluizen aan het einde van de Oesterdam komen meer windmolens dan was gepland. Het plan wordt door Winvast ontwikkeld samen met Delta, Ener- co en een groep agrariërs en omvat nu 29 turbines. Er kunnen er nog twee van Delta bij en mogelijk nog twee van Winvast. Daarvoor moet de gemeente Reimerswaal het bestemmingsplan wijzigen. Krammer Familie is ook clubkampioen MAC Tholen Feestrit Noom bij landelijke top tien schilders Andere koek Het lijkt haast onmogelijk. Toch krijgt Kees Kleppe (64) uit Scherpenisse het iedere keer weer voor elkaar. Voor de vierde maal verschijnt er een fotoboek over het kleinste dorp van het eiland met beelden van vroeger en nu. Samengesteld uit prenten aangeleverd door mensen uit het dorp en ver daarbuiten. Kleppe laat oude tijden herleven. Wilhelmina Persoonlijk contact Kerstkaarten Drie delen Inlevingsvermogen GGD helpt jongeren met seksuele grens Eenzijdig ongeval Vierde Dijk 11 Het park uit 1996 is aan vervanging toe, maar wordt ook opgeschaald en aan de zuidzijde uitgebreid. De extra molens passen niet in het be stemmingsplan, maar b. en w. van de gemeente Reimerswaal willen er wel aan meewerken. De initiatief nemers willen ze namelijk gelijktij dig laten bouwen met de andere turbines waarvoor alle planolo gische procedures zijn afgerond. Daarom is nu een versnelde proce dure nodig. De twee molens van Winvast zou den aan de noordoostzijde van het sluizencomplex moeten komen. Met het nieuwe park op en rond de sluizen verandert het beeld van de omgeving aanzienlijk. Niet alleen omdat er meer molens komen te staan, ook omdat ze hoger worden dan de huidige exemplaren. Het park past binnen het beleid van de provincie om windturbines te 'clus teren'. De ashoogte van de molens wordt 80 meter, de rotordiameter is 100 meter. Met de turbines wordt 197.200 Kwh per jaar opgewekt. Dat is stroom voor 65.300 huishou ders per jaar. De bouw is eind 2012 voorzien. In 2013 moeten de mo lens draaien. Op en rond de Kram mersluizen bij de Philipsdam wil len Zeeuwind en Deltawind een vergelijkbaar windmolenpark bou wen. Maar voor dit windpark moet eerst een milieu-effectenrapportage gemaakt worden. Op 17 november sloot de termijn om bezwaren en zienswijzen in te dienen. Het dak van een woning aan de Visstraat in Tholen is in de nacht van vrijdag op zaterdag verwoest door brand. Om kwart voor drie 's nachts kreeg de brandweer de melding schoorsteenbrand, maar die werd al snel door de centralist opgeschaald naar middelbrand, omdat bleek dat er ook al rookontwikkeling uit het dak kwam. De politie die ter plaatse kwam, hielp de bewoners uit hun huis en vroeg ook omwo nenden, uit de Visstraat en de Hoogstraat, hun huis tijdelijk te verlaten vanwege de rookontwikkeling. Brandweercommandant Koos de Fcijter zegt dat het een geluk is dat het dak aan de binnenkant goed was geïso leerd met gipsplaten, waardoor het vuur geen vat op de zolder kreeg. Wel was het voor de brandweer moeilijk het vuur te bestrijden, omdat het vuur woedde tussen het dakbeschot. Er werd een hoogwerker bij geroepen en daardoor kon de brandweer met het verwijderen van dak pannen wel de brandhaard bestrijden. Volgens De Feijter stond de vol le breedte van het dak in brand en is de nok van het dak ernstig bescha digd. Verder heeft de woning rook- en waterschade opgelopen. De bewoners hebben tijdelijk elders onderdak gevonden. De familie Goedegebuure uit Sint-Annaland heeft de zaterdag gehou den oriëntatierit van de Motor- en autoclub Tholen (MAC) gewonnen. Het was de laatste rit die meetelde voor het clubkampioenschap en de familie Goedegebuure heeft ook dat in de wacht gesleept. De equipe is clubkampioen geworden in de B-klasse, voor onervaren leden. Rituitzetter H. van Vossen zette een route uit zonder borden die begon vanaf de Oesterdam. De rit startte bij de Bergsediepsluis en voerde via polderwegen naar Sint-Anna land. Er deden 10 equipes mee. De opdrachten waren toegespitst op wegsituaties, zoals het herkennen van een viersprong. In de opdracht stond 'gedeeltelijke viersprong', wat een foute opdracht was, want een gedeeltelijke vierspong is geen viersprong. In de wedstrijdklasse won de fami lie Van Stee uit Yerseke, werd fami lie De Jonge uit Heinkenszand tweede, en derde de familie De Kok uit Kruiningen. In de onervaren klasse kwamen 2 equipes in aan merking voor de prijzen. Naast de familie Goedegebuure was dat de familie Hermans/MatijSsen uit Os- sendrecht, die tweede werd. Voor het clubkampioenschap was de strijd om de tweede en derde plaats in de wedstrijdklasse erg spannend. De winnaar van de laat ste, zogeheten 'feestrit', zou bij de eerste drie in het klassement eindi gen. Om clubkampioen te worden moet een equipe vier van de zeven wedstrijden hebben verreden, waar van de beste ritten meetellen. Voor een eerste plaats krijgt men 50 pun ten, voor een tweede 49, voor een derde 48 enzovoorts. In de A-klasse, ofwel wedstrijd klasse, is de familie Leendertse uit 's-Gravenpolder met 200 punten kampioen geworden. De equipe Olie uit Hellevoetsluis werd tweede met 198 punten en derde de equipe van Stee uit Yerseke met 197 pun ten. In de B-klasse werd de eerder genoemde familie Hermans/Matijs- sen tweede met 198 punten, na de familie Goedegebuure die won met 200 punten. De Sint-Annalandse equipe deed aan alle zeven ritten van dit jaar mee en haalde daarvan vijf keer de volle 50 punten en twee keer 49 punten. De clubkampioenen zijn 's avonds tijdens een feestelijke bijeenkomst in de Wellevaete in Sint-Annaland bekend gemaakt. Daar werd de avond verder doorgebracht met gourmetten, een bingo en gezellig samenzijn. Schildersbedrijf Noom uit Sint- Maartensdijk pakte dinsdagavond in Den Bosch net naast het goud tij dens de nationale schildersvakprijs 2011Er waren tien genomineerden. Noom was een van de drie in de ca tegorie nieuwbouw, met de woning van Pieter Bouman aan de Ketting- dijk in Tholen. „Eigenlijk ben je al le tien winnaar. De verschillen wa ren heel klein. Het bedrijf dat gewonnen heeft, is er vanaf het be gin erg mee bezig geweest. Onder meer met een powerpointpresenta- tie. Ze hebben een andere invals hoek gekozen. Wij hebben pas net voor de sluiting besloten om mee te doen." De jury vond de keuze heel lastig, zegt Noom. „Er is over details be slist. Het niveau was zeer hoog." Noom ging er heen met zijn vrouw, zijn zoon en diens vriendin en schil der Erik Bode die bij het nieuw bouwproject betrokken was. Het was spannend, maar ook heel leer zaam, zegt Noom. „Het gebeurt niet zo dikwijls dat je met de landelijke top aan tafel zit. Je bent op zo'n dag toch weer op een andere manier met je vak bezig." Van alle genomineer den zijn filmpjes op internet te zien. „De onze is meer dan 760 keer be keken. Dat is voor ons een erken ning. Zeker ook voor het perso neel." Andere genomineerden in zijn categorie waren een scholen complex en een zorgcentrum. Te Loo Meesterschilders uit Apeldoorn won. Reisje van het zangkoor van Scherpenisse naar Austerlitz in 1939. Te zien zijn v.l.n.r. Marien Hage, Kaatje Verkerke-Brand, N. van As, Fiena Bijl, J. Bijnagte, Koos Groenewege, Lena van Doezelaar, Marie van Doezelaar, A. Slager, M. Kleppe, M. Slager, L. Kleppe, T. van As, T. Menheere, C. Slager, Jac Slager, M. van As, K. Zwagetnaker en JHage. Liggend: Johannes Suurland, Gabriel Bolier, Andriesse, K. Suurland en Bram Duijnhouwer. je niet meer. Ze racen tegenwoordig liever in hun auto." Trots is de foto verzamelaar op de prent van konin gin Wilhelmina uit 1924. „Naar mijn weten is het de eerste en enige keer geweest dat ze ons dorp heeft bezocht." Of wat te denken van smid Klos en het bedrijf Manufac turen dat in 1955 aan de Hoge Markt werd opgericht. „Allemaal verdwenen." Niet alleen oud-foto materiaal komt aan bod. Kleppe heeft ook oog voor het heden. Zo is het 850-jarig bestaan van het dorp vastgelegd, het kruiend ijs bij de Zeester in de winter van 1997 en de opening van cafetaria De Heksen ketel op 2 oktober 1999. „De beel den zijn voor jong en oud herken baar en dat is precies mijn bedoeling." Het is bijzonder dat de Scherpe- nissenaar keer op keer nieuw foto materiaal weet te vinden van het kleinste dorp op het eiland. „De fo totentoonstellingen. daar draait al les om", zegt hij. „Na afloop krijg ik altijd nieuw materiaal aangebo den. De laatste jaren wordt het aan bod minder." Toch wist de familie Van der Werff hem alsnog te verras sen. „Kijk hier eens, dit is andere koek." Kleppe slaat het fotoboek open en toont zwart-wit prentjes van begin twintigste eeuw. „Daar loopt het water toch van uit je mond." Voor Kees is het feest pas echt compleet als er ook namen on der de foto's staan. „Een foto zon der namen zegt zo weinig. Helaas komt het vaker voor dat de namen ontbreken, dan dat ze erbij staan. Soms ben ik wel weken bezig met het ontcijferen." Regelmatig scha kelt hij daarvoor de hulp in van de oudere dorpsbewoners. Terwijl Kees door het fotoboek bladert, stuit hij op iets bijzonders: een Poortersbewijs uit 1977. „Dat is een toegangsbewijs voor evene menten tijdens de feest week. Moet je kijken, zelfs het programma zit er nog bij. Leuk, hè." Kleppe heeft nu alweer genoeg ma teriaal om een vijfde deel van Scherpenisse in beeld uit te bren gen. „Het is even genoeg geweest, eerst wil ik een boek schrijven. Geen roman, maar een boek dat de historie van Scherpenisse be schrijft." Met de voorbereidingen is Kleppe druk in de weer. Met enige regelmaat maakt hij een afspraak voor een interview met een dorps bewoner. Ook krijgt hij materiaal aangeleverd. „Verhalen van men sen, daar draait het om." Het boek moet de hoogte- en dieptepunten van Scherpenisse belichten, zoals de inundatie, de watersnoodramp van 1953 en de vele evenementen door de jaren heen. „Het worden geen ellelange pagina's met tekst, maar ook geen fotoboek. Iets daar tussenin." Als streefdatum heeft Kleppe zichzelf najaar 2012 opge legd. „Dat gaat waarschijnlijk weer de nodige nachtelijke uurtjes kos ten." Kleppe bewaart goede herinnerin gen aan het verleden. „Ik ben van 1947. Zelf heb ik nog een gedeelte van die mooie tijd mee mogen ma ken. Een periode waarin er geen computers en amper auto's waren. Maar ook een tijd dat Scherpenisse nog 52 winkels telde, waarvan vijf bakkers. Nu, zestig jaar later, is daar niet één bakker van over. Het leven speelde zich vroeger veel meer in het dorp af. Tegenwoordig werken mensen elders en doen on derweg naar huis hun boodschap pen. In de afgelopen decennia heb ik Scherpenisse daardoor langzaam zien veranderen van levendigheid naar rust en leegte. En dat vind ik jammer, vandaar dat ik het verleden koester." Kleppe leeft niet in het verleden. Hij staat met twee benen in het heden. Wel koestert hij lang vervlogen tij den. Het resultaat daarvan is terug te zien in deel vier van Scherpenisse in beeld. Een tachtig pagina's tellend fotoboek met nooit eerder versche nen beelden van Scherpenisse. Alles in zwart-wit, wel te verstaan. Het fo toboek is voortgekomen uit de foto tentoonstelling van september. Eens per twee jaar toont Kleppe het resul taat van het ingezonden fotomateri aal. Scherpenissenaren lopen er warm voor. Twee jaar geleden kwa men maar liefst vijftienhonderd be zoekers op de tentoonstelling af. „Hoeveel het er dit jaar waren, weet ik niet", zegt Kleppe. „Minder dan in 2009. Het weer was veel te mooi. Dan krijg je mensen niet zo snel naar binnen." Desalniettemin bleven de reacties positief. „Dat heeft mij doen besluiten om een selectie van de laatste nieuwe prenten in boek vorm uit te brengen." Hoewel de kaft van het boekje veel overeen komsten vertoont met de eerdere drie uitgaven, is de indeling com pleet anders. Stonden de foto's voor heen op chronologische volgorde (van oud naar nieuw), nu zijn deze ingedeeld naar thema. „Bedrijven bij de bedrijven, personen bij de per sonen", zegt Kleppe. „Veel over zichtelijker en daartkxrr makkelijker zoeken." En dat is niet het enige ver schil, ook het papier is anders. „Er zit een vernislaag over zodat de fo to's meer gaan leven. De drukkerij gaf het als tip." Deel vier van Scherpenisse in beeld bevat uniek fotomateriaal van begin negentienhonderd tot nu. Het oóg valt na de omslag direct op de luchtfoto van het dorp. „Die foto is heel recent", zegt Kleppe. „Hij is op 14 september van dit jaar ge maakt." Naast enkele foto's uit het heden zijn het toch vooral de pren ten uit het verleden die je terug in de tijd slepen. .Jongens die samen een middagje gaan fietsen, dat zie Voorlopig het laatste deel van de serie Scherpenisse in beeld. Advertenties maken, visitekaartjes ontwerpen, reclamefolders, span doeken en logo's maken. Het is een vertrouwde bezigheid voor Anita Kouwenhoven uit Tholen. Ze werkt namelijk al 30 jaar in het druk kersvak en is opgeleid tot dtp'er, ofwel vormgever. Tot twaalf jaar gele den runde ze samen met haar man Ed een eigen drukkerij, namelijk Limovi in Scherpenisse. Nu wordt Anita weer zelfstandig met druk- werkaanhuis.nl, waarbij mensen kunnen kiezen tussen service aan huis of bestellen via internet. Anita en Ed. .Zingen is onze hobby en dat blijven we er gewoon naast doen." Grafisch vormgeven is haar vak. Drukkerij Limovi in Scherpe nisse was 14 jaar lang hun eigen dom. „We hebben er een goede naam mee opgebouwd. Op den duur groei den we uit ons jasje en werden we overgenomen door drukkerij Diele- man in Tholen, die jarenlang onze naam achter zijn naam heeft ge voerd." Aan het twaalfjarig dienst verband bij Dieleman kwam onlangs vanwege de huidige economische si tuatie een eind. Dat was reden voor Anita om haar vak weer zelfstandig voort te zetten. „Het gaat op dit mo ment niet zo best in de grafische we reld. Maar ik doe al heel mijn leven „De meeste mensen kennen mij ei genlijk van wat anders", zegt Anita. Want samen met haar man Ed vormt ze het Nederlandstalige zangduo dit werk, ik heb zelfs het loodzetten nog meegemaakt. En drukwerk blijft toch bestaan. Er blijft gedrukt wor den." Anita wil met haar eigen be drijf de blijvende behoefte aan druk werk bedienen. Ze heeft niet gekozen om dat te doen via een eigen bedrijfspand. „Nu leeft het internet helemaal en ik dacht, zo gaan we het proberen. Maar ook aan huis, want de mensen vinden per soonlijk contact belangrijk. Soms is de drempel wat hoog om iets op in ternet te bestellen. Daarom kom ik ook bij de mensen thuis." Zo hebben mensen de keuze. Of ze geven ge woon via de website www.druk- werkaanhuis.nl aan wat ze willen hebben. Of ze bellen met 06- 30213027 en Anita komt langs om de opdracht en de wensen van de klant door te spreken. ,Jk kan alles maken: logo's, folders, complete advertenties, noem maar op. Alles wat gedrukt kan worden, kunnen mensen bij mij bestellen: ook T-shirts, stickers en sleutelhan gers." Ze werkt met de nieuwste pro gramma's, zoals InDesign, Adobe il lustrator en Photoshop. Ze ontwik kelt de ontwerpen naar de ideeën die de klant daarover heeft. Anita richt zich voornamelijk op be drijven. „Flyers, briefpapier, enve loppen en visitekaartjes. Het zakelij ke drukwerk, voorzien van eigen logo, zeg maar huisstijl." Als mensen drukwerk bij Drukwerk- aanhuis.nl bestellen, zorgt Anita voor de aflevering. Ik sta voor snelheid en goede kwaliteit. Al moet ik er 's nachts voor opblijven. Ik maak het af. zodat de klant op tijd zijn bestel ling krijgt." Op dit moment is er een actie. ,Als bedrijven hun kerstkaarten bij mij bestellen, krijgen ze er gratis een kerstaibum met 12 liedjes van een bekend Thools zangduo bij." (Adver tentie LM.) Kinderen bewustmaken van hetgeen dat zij geloven Bidden en danken. Voor kinderen uit christelijke gezinnen de nor maalste zaak van de wereld. Maar waarom doen we het eigenlijk? En wat houdt bidden eigenlijk in? Op die vragen probeert de uit Sint-An naland afkomstige Erna Koemans-Fase (33) in haar kinderboek 'Bid den en danken' een antwoord te geven. Negen jaar lang stond Koe mans-Fase voor de klas van de Eben Haëzerschool in Tholen. Het achtenzeventig pagina tellende boekje met als ondertitel 'Het On ze Vader uitgelegd aan kinderen' bevat spraakmakende voorbeelden uit het dagelijks leven van basis scholieren. Koemans-Fase verwijst daarbij op iedere pagina naar frag menten uit de Bijbel. De eerste drie hoofdstukken gaan over bid den in het algemeen. Vanaf hoofd stuk vier legt de schrijfster stap voor stap Onze Vader uit. Alles in begrijpelijke taal, geschreven voor kinderen. Het was geen toeval dat uitgeverij Den Hertog haar bena derde voor het schrijven van dit boek. „Al jaren corrigeer ik tek sten voor het magazine van de Bond van Hervormde Zondags scholen op Gereformeerde Grond slag. Een blad uitgegeven door Den Hartog. Ook heb ik een dag boekserie uitgebracht." Het was directeur Dik den Hartog zelf die Erna benaderde voor het schrijven van een boek. „Een beter compli ment kun je je niet wensen, toch?" Bidden en danken is het eerste boek in een reeks van drie. Het boek is geschreven voor kinderen in de bovenbouw van de basis school. „Maar ook voor ouders is het interessant om te lezen", zegt Erna. In het najaar van 2012 ver schijnt deel twee. Dat boek draagt vooralsnog de werktitel 'geboden' en gaat over de tien geboden van God. ,,Als alles volgens planning verloopt, komt het vervolg daarvan in het najaar van 2013." In dat laat ste boek behandelt Koemans-Fase de geloofsbelijdenis. Of ze die strakke planning ook gaat redden, weet ze niet. „Ik heb sinds kort een kleine, dus het gaat waarschijnlijk wat minder snel." Hoewel haar eer ste werk net in de winkels ligt, heeft Koemans-Fase al een begin gemaakt aan het nieuwe boek. „Het is ontzettend veel werk. Voor al het begin is moeilijk. Heb je eenmaal een basis gelegd, dan gaat het vaak vanzelf." Koemans-Fase weet zich als leer kracht in het basisonderwijs goed te verplaatsen in de belevingswe reld van kinderen. „Iedere dag ben ik omgeven door kinderen, daar kun je ontzettend veel inspiratie uit halen." Tegenwoordig staat ze voor groep één op een basisschool in Geldermalsen. „Daar woon ik nu twee jaar met mijn man. Hij kwam daar vandaan." Met haar boek hoopt Erna kinderen bewust te maken van hun geloof en de re den waarom zij geloven wat ze ge loven. De GGD Zeeland geeft een vervolg aan de vorig jaar gestarte campagne Maak seks lekker duidelijk. Die is bedoeld om jongeren tussen de 12 en 18 jaar na te laten denken over hun seksuele wensen en grenzen. Zo moeten jongeren weerbaar worden tegen ongewenst seksueel gedrag. Dit jaar is de campagne aangevuld met de thema's homo of biseksueel en anticonceptie. Via de website sense.info kunnen jongeren infor matie vinden en het spel Can you fix it spelen, waarin ze leren hoe ze hun wensen en grenzen kunnen bewa ken. Ouders kunnen kun kind onder steunen en daarvoor informatie vin den op www.uwkindenseks.nl. Een 19-jarige automobiliste uit de gemeente Tholen belandde zater dagochtend in de sloot. Het eenzij dig ongeval gebeurde rond half acht op de Vierde Dijk in Sint-Maartens dijk. De Thoolse raakte in de slip en gleed met haar auto achterwaarts de dijk af. Het slachtoffer is ter contro le met de ambulance naar het zie kenhuis vervoerd. Csciiiaweg 2 I 4697 RV 1 Smt-Annaiand 0166 - 65 43 35 I www,bconenergysystenis.,' Advertentie I.M. Anita Kouwenhoven heeft ruim 30 jaar ervaring als grafisch vormgever en verzorgt met haar bedrijf drukwerkaanhuis.nl allerlei soorten drukwerk.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 11