„Geen kosten, dat is het belangrijkste, zegt landbouwer Ko Heestermans Minder uitstoot van CO2 is ook goed voor portemonnee Jerrycans worden vermalen en dienen als grondstof voor plastics Afvalcollectief breidt uit met Ondernemersvereniging Smalstad 'Goud inleveren voor juwelier alleen in kilo's interessant' Donderdag 17 november 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Een prachtig voorbeeld van duurzaamheid was donderdagmiddag te zien tijdens de duurzaamheidstoer. Lege verpakkingen van Thoolse landbouwers werden bij Houwe- ling op Welgelegen vermalen en dienden als grondstof voor een kunststof houder die bij Dragon Plastics in Sint-Maartensdijk uit de oven kwam. Cradle tot cradle in de praktijk. Afval is voedstel. En dat allemaal met korte lijnen, dus beperking van de C02- uitstoot. De 45 duurzame ondernemers die per bus aan de duurzaamheidstoer deelna men, keken hun ogen uit. Korrels Rotatiegieten In de Weihoek Afwijkend Syntens innovatiecentrum feliciteert INNOVATIE CENTRUM met het behaalde duurzame resultaat van het Afvalcollectief Sint Maartensdijk! Tarief Duitse inzamelaar komt naar Sint-Maartensdijk Alleen als mensen kilo's goud tegelijk inleveren, is er wat op te verdienen. Maar anders is het voor een juwe lier niet interessant. Dat zegt Kees van Koeveringe van juwelierszaak Van der Maarl-Walhout in Sint-Maar tensdijk. Het Duitse bedrijf Elite Gold kwam vrijdag naar gemeenschapscentrum Haestinge in de smalstad om goud in te zamelen van Tholenaren. De inkopers waren daar één dag en reisden daarna weer verder naar een andere plek. Hoge prijs Afval scheiden loont en is goed voor het milieu. Dat blijkt uit de samenwerking tussen elf ondernemers in Sint-Maartensdijk. Het afgelopen jaar hebben ze samen bijgedragen aan het verminderen van de C02 uitstoot door het scheiden van papier, karton, hout, glas en folie. Ze bereikten een C02-reductie van 274 ton dat gelijk staat aan 675.000 kilometer autorijden. Ook de Onderne mersvereniging Smalstad doet nu mee. ZLTO-voorzitter Jaap de Jager laat een plastic jerrycan van bestrijdingsmiddelen zien, die voortaan hergebruikt wordt. Na 40 minuten bakken en koelen bij Dragon Plastics, bewonderen de duurzame ondernemers de kunststof houder. Rechts vooraan wethouder Hommel. Lege plastic verpakkingen van be strijdingsmiddelen gingen tot voor kort naar de milieustraat in Sint- Maartensdijk, maar dat mag niet meer. Dat is alleen voor huishoude- I lijk afval. Bedrijven moeten hun af val via een erkende inzamelaar weg doen en daar hangt een prijskaartje aan. Bij Houweling aan de Am- bachtsweg in Tholen kunnen de kleine en grote jerrycans, wit of ge kleurd. zo afgegeven worden. „Er zijn geen kosten aan verbonden en dat is het belangrijkste", zei land bouwer Ko Heestermans uit Oud- Vossemeer. Zijn boerderij aan de Leguitsedijk was de eerste stop voor de bus van Joop van Leijssen. ZLTO-voorzitter Jaap de Jager lichtte de procedure toe en bestrijdingsmiddelen-specia list Wil Boogaard maakte de infor matie compleet. Daarna moesten de deelnemers weer snel in de bus, want Kurt Kessel en Lizette de Hond van de gemeente hielden een strak schema aan. Veel tijd om het lunchpakket te verorberen was er niet, want op bedrijventerrein Wel gelegen was Houweling de volgen de stop. De Houweling Groep (verpakkin gen, transport, tuinbouwproducten) heeft het hoofdkantoor in Bleiswijk, maar sinds 2008 wordt er aan de Ambachtsweg in Tholen gewerkt aan het schoonmaken van verpak kingen zoals vaten. Er blijkt echter een grotere markt te zijn voor het vermalen van plastic verpakkingen. De opbrengst daarvan dient als grondstof voor nieuwe producten. Met hergebruik van materiaal wordt het milieu gediend. De plastic jer rycans van Heestermans kwamen bij Houweling - na een route over transportbanden en door molens - als korrels in een emmer terecht. Bedrijfsleider Johan Scheurwater en algemeen directeur Cor Houweling leidden de gasten rond in het be drijf. De emmer met korrels ging vervolgens de bus in, op weg naar Dragon Plastics in Sint-Maartens dijk. Daar zwaait Rick van Gils nu de scepter, zoon van oprichter Cor van Gils. De onderneming, die ook een vestiging heeft in Slowakije, is ge specialiseerd in rotatiegieten en PUR-schuim. Er worden holle pro ducten gemaakt van 0.8 tot 20 mm en van 1 tot 6000 liter. Er liggen in Sint-Maartensdijk 300 matrijzen van klanten waarvoor allerlei producten vervaardigd worden: pizzakoffers, een isolerende lobsterbox waarin kreeften bij restaurants optimaal worden bewaard, korfbalmanden, koelboxen, enz. De producten wor den in allerlei soorten en kleuren ge maakt. Zo maakte Dragon onlangs een nieuwe dugout in de kleuren van voetbalvereniging Stavenisse: geel en rood. Rick van Gils was een half jaar geleden in contact gekomen met Houweling, maar hij maakte al meer producten van hergebruikt materi aal. Het moet nog verder ontwikkeld worden. Over de resultaten van de veel besproken biobased productie toonde Van Gils zich sceptisch. Aan wethouder Frank Hommel de eer om de bij Houweling vermalen plastic jerrycans van Heestermans in de matrijs van Dragon te gieten. Dan twintig minuten in de oven van 300 graden en nog eens twintig mi nuten koelen. In veertig minuten was een kunststof houder geprodu ceerd voor een wegwijzer, die Frans Heijboer van Goedhart uit Sint-Maartensdijk van roestvrij staal had vervaardigd. Alle plaatsen van de gemeente Tholen met de af standen waren zichtbaar. De weg wijzer zal op de platonde Bram Groenewegeweg/Krokkêweg in de Weihoek geplaatst worden. De Zeeuwse gedeputeerde Ben de Reu was verhinderd om de wegwijzer in de kunststof houder te plaatsen. Dat deden toen symbolisch alle mede werkenden maar: Jaap de Jager van de ZLTO, Cor Houweling, Rick van Gils, Theo de Hond van Goedhart en wethouder Hommel. 's Morgens was in het gemeente huis de zesde cursus duurzaam on dernemen begonnen. Deze was spe ciaal gericht op de recreatie en horeca. Ook Theo Moerland van voetbalvereniging WHS deed eraan mee in verband met de aanschaf van een milieuvriendelijke, houtge stookte c.v. Vrijdag werd de Week van de Duur zaamheid afgesloten met voorlezen op basisscholen. Burgemeester Nuis las voor op de Oosterscheldeschix>l in Scherpenisse, brandweercom mandant Koos de Feijter op de Ee- vliet in Poortvliet en politieman Chris Hage op montessorischool de Kraal in Tholen. Ook op de Veste in Tholen kregen de leerlingen wat te horen uit Mr Finney en de andere kant van het water, hete het tweede voorleesboek van Laurentien van Oranje en Sieb Posthuma. De organisatoren van de Week van de Duurzaamheid, Kurt Kessel en Lizette de Hond, kijken zeer tevre den terug. „Volop mensen bij de di verse activiteiten en vele geïnteres seerden. Het was een hele drukke, maar ook leuke week. En alles is prima verlopen." Indrukwekkende getallen toverde Cees Hoogerland van afvalverwer kingsbedrijf Van Gansewinkel uit zijn hoed. Geen magie maar harde cijfers. Het bedrijf haalt het op en maakt er weer grondstoffen van. Afval loont. Hij drukte het niet al leen in kilometers uit, maar ook in andere eenheden. Zo is de behaalde reductie gelijk aan 150.000 keer tien minuten douchen of aan 312.000 dagen een lamp van 40 Watt laten branden. Het scheiden van het afval kent een stijgende lijn, legde hij uit. In 2010 was afgesproken dat ze 4 procent minder uitstoot van C02 zouden moeten halen. Dit jaar is dat al 17 procent. Was de reductie in 2010 154 ton, dit jaar zitten de onderne mers al op 274 ton en dat is 77 pro cent hoger. „Wij voorkomen dat het afval wordt en dat betekent dat er minder grondstoffen aangespro ken hoeven te worden. Dit laat zien wat er al door een simpele schei ding van afval gerealiseerd kan worden. Essentieel voor het milieu maar het bespaart kosten. Dat laat ste is ook een heel belangrijk uit gangspunt geweest." Van Gansewinkel haalt het op bij Dragon Plastics, Katjang Pedis, Gea Goedhart, Geuze Metaalcon- serveren. Van Houte Systeembouw, Weggemans Metaalbewerkingsbe- drijf, Rieber Son, Van Steenis Auto's, Woonboulevard Poortvliet, Noom schildersbedrijf en Cemilas. Zij staken twee jaar geleden de koppen bij elkaar toen ze meede den aan de cursus over duurzaam heid van de gemeente. Onderdeel was de milieubarometer. Waarbij de cursisten nagingen op welke wijze ze afval konden scheiden en energie konden besparen. Niet al leen goed voor het milieu maar ook voor de eigen portemonnee. Volgens Hoogerland is het een bij zonder project. „Zo'n collectief is heel afwijkend van wat we gewend zijn. Er is meer betrokkenheid. Vier keer per jaar is er overleg. Wij spreken ze vaker dan andere on dernemers die niet op deze manier samenwerken. Elke jaar worden er nieuwe doelstellingen geformu leerd." Van Gansewinkel levert twee keer per jaar per bedrijf een volledige rapportage van alle ingezamelde afvalstromen over de afgelopen zes maanden. Volgens Kees Geuze is de grootste winst te behalen door Cea Goedhart, Geuze Metaalconserveren,- Dragon Plastics, Rieber Son, Katjang Pedis, Woonboulevard Poortvliet, Van Houte Systeembouw, Cemilas, Weggemans, Noom Schildersbedrijf, Van Steenis Auto's en Van Gansewinkel Advertentie I.M. V.Ln.r. Hans Traas, Theo de Hond, Tamara Kuijlen, Cees Hoogerland, Peter Poot, Bert Schot, Marijn van Son, Johan Noom, Laurens van Steenis, Kees Geuze, Gerard Polderman, Martine van Houte, Jack van Loon en Elisca de Jong. elk jaar samen een nieuwe doelstel ling vast te stellen. „Daarin kunnen we elkaar versterken." Volgens de ondernemer is het beter om kleine stapjes te maken dan heel hoog in te zetten waardoor het onhaalbaar wordt. Ondernemers kunnen ook van eikaars afval profiteren. Zo ge bruikt Geuze afval van Kadjang Pedis, karton dat de pindafabriek over heeft en dat Geuze kan ge bruiken om zijn objecten die ge straald zijn te beschermen. Het afvalcollectief wordt groter. Ook de leden van de Ondernemers vereniging Smalstad worden warm gemaakt om meer aan afval schei den te gaan doen. Marijn van Son van hotel KOM! en supermarktop- dernemer Arjan van Ommen doen al mee. Van Son: „We zijn blij dat het collectief ons benaderd heeft of wij konden aansluiten. Ook rich ting Van Gansewinkel is het een stimulans." Het hotel en de super markt Spar van Ommen sluiten di rect aan. „Maar we gaan kijken of de andere 30 leden ook aan kunnen sluiten." Kees Geuze heette de onderne mersvereniging welkom. Van Son is al bezig om papier, glas. en plas tic te scheiden. In plaats van 1 gro te container staan er nu vier kleine re. zegt hij. Samen met Arjan van Ommen heb ik de cursus gevolgd. We kunnen nu tegen een aantrekke lijk tarief aansluiten op de ophaal- route van het collectief." Bij Van Houte Systeembouw staan ook vier containers. Financieel-di- recteur Martine van Houte: „We hadden er een, maar nu eentje voor hout, voor papier, voor plastic en voor bouw- en sloopafval." Vol gens haar werkt het systeem goed en verbaasdt ze zich erover dat an dere ondernemers, bijvoorbeeld in Tholen. het nog niet doen." Er zat vrijdagmorgen een zestal mensen te wachten in Haestinge tot de mensen voor hen geholpen waren. Allemaal hadden ze wel iets van goud bij zich. Elite Gold zegt discreet te werk te gaan en wil daarom niet dat de krant haar klanten benadert. Maar het bedrijf wil zelf na meerdere verzoeken ook de krant niet te woord staan. Zo weten we dus niet waar het goud heen gaat, hoe het bedrijf werkt en waarom het zo werkt. En wie er achter het concept zit. De Eendrachtbode krijgt ook na een telefoontje naar ene F. Meinhard uit Augsburg, een adres dat onder aan een reclamefolder staat, nul op het rekest. We moeten een sms sturen met ons adres en het ver zoek om de chef te spreken, zegt een Duits en een beetje Neder lands sprekende man die we aan de lijn krijgen. Dat doen we, maar daar hebben we vooralsnog niets op gehoord. Het lijkt de bezoekers aan de inza melaar niets uit te maken. Ze krij gen contant geld in ruil voor hun goud. Tot 31,50 euro per gram. staat er op de folder. Volgens Van Koeveringe zijn zulke prijzen wel eens misleidend. Hij zegt dat er al tijd wel haken en ogen aan zitten en kleine lettertjes. „Ze rekenen naar de fijn goudprijs. En dat is 24 karaats. Als je 14 karaats hebt, krijg je er veel minder voor." Nu de goudprijs hoog staat, vinden veel mensen het aantrekkelijk om hun goud bijeen te krauwen en in te leveren voor keiharde euro's. Sommige vrienden en kennissen vertellen er verhalen over. Ande ren hangen het liever niet zo aan de grote klok. Zoals in Sint-Maar tensdijk. Want de verslaggever van de Eendrachtbode kan natuurlijk niet nalaten om bij buitenkomst te vragen wie die mensen zijn die hun goud inleveren. „Nee. als ik mijn naam zeg, weten de mensen in mijn omgeving wat ik heb inge leverd. En dat ligt gevoelig", zegt een mevrouw die anoniem wil blij ven. Een aantal bezoekers later, blijft het antwoord hetzelfde: nie mand wil met naam en toenaam er voor uitkomen goud te hebben in geleverd. Maar blijkbaar vinden mensen het wel aantrekkelijk om op deze ma nier van hun ringen, horloges, ket tingen en andere gouden of zilve ren - want dat wordt ook ingekocht - sieraden af te komen. En dan ook in grote getale bij een onbekende inzamelaar. Want alle plaatselijke juweliers zeggen ook al jaren goud in te kopen, maar dat loopt maar mondjesmaat, zegt Van Koeverin ge. Zo heeft juwelier Angelique Neele uit Tholen een speciale aanbieding voor mensen die goud inleveren. Van der Maarl-Walhout heeft al eerder geadverteerd met dergelijke acties. „We kregen er nul komma nul reacties op", zegt Van Koeve ringe. Toch kunnen de mensen in zijn zaak ook contanten voor hun sieraden krijgen, net als bij Jan Walhout in Sint-Annaland en An gelique. Van Koeveringe: „We hebben dat altijd al gedaan, maar het is pas van de laatste jaren dat het goud zo duur is en dat de men sen gaan 'cashen' om het zo maar te zeggen." Er komen wel eens mensen binnendruppelen die wat in te wisselen hebben. Maar nooit kilo's goud, zegt de Smurdiekse juwelier. „Voor ons is het interes sant als mensen er andere sieraden voor terugkopen. Want zo klein schalig als het bij ons gebeurt le vert het niets op." Bij Houweling in Tholen worden de verpakkingen van de eilandelijke landbouwers vermalen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 7