Steun voor knelgevallen bij gebruikers van de regiotaxi Koos de Vuilnisman door SGP gered 'Ontspanning mag niet de hoofdmoot worden' PvdA trekt motie over korten op Thoolse brandweer in Vrijwilligers tegen sluiten vakantiehotels Rode Kruis Jonge leden melden zich voor bestuur Rode Kruis Tholen DeltaFloriade haalbaar in Halsterse Auvergnepolder Zorgen om gevolgen van overhevelen taken rijk naar gemeente Donderdag 17 november 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT De fractie van de PvdA blafte in de commissie bestuurs zaken toen ze kritische vragen stelde bij de uitgaven voor de brandweer. Tijdens de begrotingsbehandeling wilde de sociaal democraten bijten, maar vond geen steun bij de andere fracties om twee procent te bezuini gen op het budget voor de brandweer zoals dat geldt voor gemeenschappelijke regelingen. De brandweer gaat vanaf januari over in de Veiligheidsregio Zeeland. De gemeente wordt een van de dertien leden. In wording De vrijwilligers van de Rode Kruisafdeling Tholen- Reimerswaal zijn tegen sluiting van de vakantiehotels. Het landelijk bureau van het Rode Kruis heeft haar twee accommodaties op de lijst gezet voor benodigde bezuinigingen. Daarmee zouden de vakanties van het Rode Kruis, voor mensen die vanwege een ziekte of handicap niet of moeilijk op vakantie kunnen, van de baan zijn. Ook andere bezuinigen hangen het Rode Kruis boven het hoofd. Mare Koopman en Stephan Baaij kandidaat De Rode Kruisafdeling Tholen-Reimerswaal krijgt waarschijnlijk verjonging in het bestuur. Twee leden van beide 19 jaar oud hebben aangegeven interesse te hebben in een bestuursfunctie. Daarmee zijn Mare Koopman uit Sint-Maartensdijk en Stephan Baaij uit Tholen aangemeld als kandidaat-bestuurslid. Ze lopen tot de eerstvolgende bestuursverkiezing van het voor jaar mee met de huidige bestuursleden om te zien hoe alles reilt en zeilt. Dat is bekend gemaakt in de afde lingsraadvergadering die donderdag in Haestinge in Sint-Maartensdijk is gehouden. Tholenaren die financieel in de knel komen en de verho ging van het tarief voor de Regiotaxi Oosterschelde niet kunnen betalen, kunnen op steun rekenen van de ge meente. Wethouder Jan Oudesluijs van sociale zaken zegde dat al eerder toe, maar donderdagavond werd dit nog eens met een motie van de SP, ondersteund door SGP, CDA, VVD, ABT en CU bevestigd. De PvdA vond de motie overbodig en stemde tegen. De gemeenteraad maakte zich zorgen over de gevolgen van de taken die het rijk op het bordje van de gemeente legt. Eerlijker Scherper Het Zeeuwse provinciebestuur heeft provinciale staten inmiddels voorgesteld om akkoord te gaan met de kandi datuur voor het organiseren van de Floriade in Zuidwest- Nederland in 2022. En het gemeentebestuur van Bergen op Zoom vestigt alvast een voorkeursrecht op bijna 110 hectare grond in de Auvergnepolder. De stuurgroep, waarin ook Tholen meedoet, heeft geconcludeerd dat het organiseren van een wereldtuinbouwtentoonstelling haalbaar is. Water Voorkeursrecht Twee miljoen Van Eenennaam (SGP) over jongerenracid: De gemeenteraad moet samen met de jongerenraad (Joth) bepalen wat belangrijk is voor Joth. Ontspan ning mag geen hoofdmoot worden. Dat zei fractie voorzitter Bert van Eenennaam donderdag bij het be handelen van de begroting 2012. Hij vroeg b. en w. een afspraak te maken met Joth om samen van gedachten te wisselen. Mobiliseren Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl Volgens Nuis wordt er al 2 procent op bezuinigd Fractievoorzitter Jan Heshof vond het niet verantwoord om het onder deel veiligheid 'op te plussen' met 95.000 euro. zei hij. In dat bedrag zijn onder meer opgenomen de kos ten voor opleidingen van 40.000 eu ro en de revisie van het wateronge- vallenvoertuig van 10.000 euro. Ook de toename van de post appa raatskosten en diversen maken deel uit van de verhoging, namelijk 75.000 euro. Reden is dat de kosten van het bij de gemeente gedeta cheerde personeel van de Veilig heidsregio (vijf f.t.e.) via de uren- verdeling van de afdeling concernzaken werd toegerekend aan het programma veiligheid. Vanaf volgend jaar wordt het rechtsreeks aan dit programma toegerekend. Er waren ook lasten die lager uitvallen, zoals het reviseren van de tankauto Stavenisse met 20.000 euro. Volgens Heshof wordt er bij andere gemeenten in den lande ook gesleu teld. ,.In Utrecht wordt één miljoen euro op de brandweer bezuinigd. Zijn ze daar allemaal gek? Daar is niet op een achternamiddag over be slist. Tijden zijn veranderd. Er is af gesproken dat er twee procent op de gemeenschappelijke regelingen be zuinigd zou worden. Met de bespa ring van 140.000 euro in de lopen de budgetten zoucjen we andere dingen kunnen doen." Volgens Heshof moest het mogelijk zijn om het programma veiligheid onderdeel uit te laten maken van de bezuiniging. De PvdA wilde de voorgestelde investeringen schrap pen of uistellen. Het vrijkomende geld besteden aan de onderhuisves- ting. Ook nu vond Heshof burgemeester Nuis tegenover zich. Volgens de burgemeester valt de gemeenschap pelijke regeling voor de Veilig heidsregio onder de richtlijnen van de vereniging Nederlandse gemeen ten. En die bezuinigen volgens hem ook al twee procent. „Wat aan de orde is dat er één brandweer Zee land in wording is. Wat u er nu uit haalt, krijgt u gepresenteerd. Het is een greep uit de kas, waar u een claim over krijgt van de Veilig heidsregio. Laat het staan, er is nog geen begroting voor 2012 of een meerjarenraming. Er is ook nog geen besluit genomen over de ver deelsleutel. Voor de kadernota van 2013 moet er duidelijkheid over zijn." Volgens Nuis wordt veilig heid niet uitgezonderd van bezuini ging. ..Maar wat wel belangrijk is, is dat de organisatie in opbouw is. Het is geen goed signaal." Fractie voorzitter Jack Werkman (VVD) zei in zijn reactie op de begroting dat er geen rekening is gehouden met de effecten van de overheveling van de brandweertaken. Hij vroeg het col lege er voor te zorgen dat de effec ten bij het opstellen van de kaderno ta wel bekend zijn. Nuis zei wel een handreiking te wil len doen door - tot het vaststellen van de kadernota - zeer terughou dend te zijn met uitgaven voor de brandweer. Heshof nam daar genoe gen mee. „We hopen een deel al te bereiken bij de kadernota." Hij trok de motie in. Ook al omdat er geen steun was van de andere fracties. Felle discussie bij afdeling over landelijke plannen Het betreft in totaal twee vakantie hotels, namelijk De Valkenberg in Rheden en IJsselvliedt in Wezep. Het schip de J. Henry Dunant zou wel worden aangehouden. Volgens bestuurslid Jany Boogaard van de afdeling Tholen-Reimerswaal lie pen de gemoederen hoog op tij dens de bespreking van dit punt in de afdelingsvergadering van afge lopen donderdag. „Ónze doelgroep gaat naar die ho tels. Het zou een grote aderlating zijn als die mensen niet meer op vakantie kunnen. De vrijwilligers zijn tegen dit plan. Bezuinigen zul len we allemaal moeten doen, maar niet door deze hotels in de verkoop te doen." Volgens Boo gaard maakt elk jaar een groep van 20 a 30 mensen uit de gemeente Tholen gebruik van zo'n bijzonde re vakantie, zoals naar hotel De Paardenstal op het landgoed van hotel De Valkenberg. Op 10 de cember wordt het bezuinigings plan besproken in de landelijke vergadering. De klappen vallen ook bij de afde ling zelf. „De bijdrage uit het lan delijk bureau is nu 26 cent per in woner. Dat wordt lager", zegt penningmeester Boogaard. „We hebben nu steeds het geluk gehad dat de jaarlijkse collecte steeds voor 100 procent bij de eigen afde ling kon blijven. Dat is toch zo'n 10.000 euro van Tholen en Rei- merswaal bijelkaar." Binnen de ei gen afdeling zijn er tot nog toe geen problemen de begroting rond te krijgen. Maar Boogaard wacht met spanning de beslissingen van het landelijk bureau af. Het was de eerste afdelingsverga dering na de fusie tussen Tholen en Reimerswaal, maar dat had nog geen positief effect op de opkomst. „Het was vrij rustig, net als altijd", licht penningmeester Jany Boo gaard toe. Er waren zo'n 15 perso nen in totaal. „De belangstelling voor deze vergaderingen is altijd minimaal, maar de activiteiten lo pen wel goed. Daaruit kun je opma ken dat de mensen tevreden zijn", zegt Boogaard. Ze is blij met de kandidaatstelling van Koopman en Baaij. „Het is vrij uniek in deze tijd dat twee jonge le den zich daarvoor aanmelden. Ik hoop dat ze het leuk gaan vinden." Vanuit Reimerswaal is alleen Joop Sandee toegevoegd aan het bestuur. Bert Stolk uit Sint-Maartensdijk is nog steeds voorzitter, maar de vol gende vergadering loopt zijn ter mijn af. Volgens Boogaard zou hij het voorzittersstokje wel aan een ander willen geven als iemand zich daarvoor meldt. „We zullen dan ook aanvulling moeten gaan vinden vanuit Reimerswaal, want het mag niet zo zijn dan alles op het bordje van Tholen komt." De voorjaarsvergadering en ook de nieuwjaarsreceptie worden in Rei merswaal gehouden, zodat er van uit die hoek meer belangstelling qua leden wordt verwacht. Boo gaard ziet geen probleem in de aan wezigheid van Tholenaren op die locatie. „Wij hebben hier de luxe dat we kunnen zeggen heb je geen vervoer? Dan pakken we de Rode Kruisbus. Dan zijn er in elk geval al negen personen van Tholen, want zoveel passen erin." Tijdens de schorsing overleggen de fracties, v.I.n.r, Peter Kraamer, Gré Boelhouwers (VVD), Bram van de Sande(CU), Henk Nieuwenhuis (PvdA), Bert van Eenennaam, Henk Geluk (SGP) en Theo Korevaar (SP). De hulp die b. en w. bieden aan pas houders voor de regiotaxi moeten wel vallen binnen de taakstellende bezuinigingen. Dat was een aanvul ling op de tekst waardoor b. en w. de motie steunden. Annie Vogelaar van de SP maakte zich zorgen over bezuinigen op de wmo (wet maatschappelijke ondersteuning). Ze wees er op de mensen die daar van afhankelijk zijn ook op andere zaken gekort worden of meer moe ten gaan betalen (stapeling ge noemd). Onder meer de hogere ziektekostenverzekering, hogere ei gen bijdrage, minder zorgtoeslag, afschaffen p.g.b., hogere bijdragen AWBZ en GGZ. „Mensen die meer inkomen hebben dan het bijstands niveau. hebben ook veel meer uitga ven en minder recht op voorzienin gen 'die er voor mensen met minder geld wel zijn.' Ze vroeg dan ook aandacht voor de groep pashouders voor de regiotaxi die vanaf 1 januari 600 procent meer moeten gaan beta len voor een taxiritje. De SP had berekend dat een gezin met twee personen met een modaal inkomen, waarvan een persoon een grote zorgvraag heeft, netto minder overhoudt dan een gezin met een bijstandsinkomen. Ze riep op het sociale gezicht van de gemeente hoog te houden en niet 'nog meer bezuinigen toe te staan.' Ook Rina Ligtendag-Quist van het CDA uitte haar zorgen over de tarieven voor de regiotaxi. „De nieuwe tarieven zullen een grote druk leggen op de mantelzorgers en wellicht komen mensen in een isolement." In de motie vragen de fracties om de toezegging van de wethouder zwart op wit te zetten 'om burgers die door stapeling van nieuwe maatregelen in de financiële proble men dreigen te geraken, waar mo gelijk te compenseren binnen de taakstellende bezuinigingen.' En verder om in overleg met de andere Zeeuwse gemeenten er op aan te dringen de voorgenomen maatregel te heroverwegen en te kijken of er meer verscheidenheid komt in de tarieven waardoor de bijdrage eer lijker wordt. Wethouder Oudesluijs ontraadde de motie omdat hij al toe had gezegd om met mensen in gesprek te gaan voor compensatie en te gaan over leggen met andere gemeenten. Voor het nieuwe jaar komt er nog overleg met alle zeven gemeenten rond de Oosterschelde. Alle fracties spraken hun zorgen uit over de nieuwe taken die de ge meente door het rijk in de schoot geworpen krijgt (Sociale zekerheid, zorg en welzijn). Zorgelijk noemde Rina Ligtendag-Quist (CDA) het. Ook Bram van de Sande (CU) vreesde vooral voor de gevolgen die dat heeft. Volgens hem moeten gemeenten meer gaan samenwer ken. maar wel met minder geld. Hij vroeg zich af hoe de gemeente haar eigen identiteit overeind kan hou den. De 'lokale kleur' moet zicht baar blijven, vond hij. Hij doelde op het sociale etiket, de zorg voor sociaal zwakkeren. „Het mag geen eenheidsworst worden in Zeeland." Jack Werkman (VVD) zei dat zijn fractie zich ook grote zorgen maak te over de op stapel staande overhe veling van taken. Voor de liberalen staat echter 'eigen regie, keuzevrij heid en keuzemogelijkheid' voorop. Ook het kiezen van woonomgeving en het kiezen van zorg. zei hij. „Al les wel binnen de gestelde middelen vanuit het rijk. Kortom: inkomsten en uitgaven moeten in balans zijn, Dat is voor ons het uitgangspunt voor de kadernota 2012. Hij pleitte ervoor zo weinig mogelijk open ein des en vroeg de rest van de raad hoe zij daar over dachten. Volgens Bert van Eenennaam (SGP) zijn er nogal wat onzekerheden over de gevol gen. Hij was benieuwd welke con crete stappen er worden genomen. Jan Heshof van de PvdA zei tegen de bezuinigingen op de wmo te zijn. Hij zei het niet te begrijpen omdat het beroep op de voorzieningen gro ter wordt. Volgens Oudesluijs zal er bij de de centralisatie aandacht blijven voor maatwerk. Ook wanneer er in gro tere verbanden wordt samenge werkt; „Ons gemeentelijk beleid moet er in terug te vinden zijn." Volgens de wethouder zal eerst de gemeenteraad gevraagd worden welke richting er gekozen wordt voordat er in Zeeuws verband over wordt gesproken. De tarieven voor de regiotaxi is een van de onderde len van de wmo waar de gemeente een bezuiniging op wil halen, zei hij. „Er zal scherper gekeken wor den naar de vraag wie er recht op heeft." Burgemeester Nuis was die dag net op een vergadering van de Ver eniging Nederlandse Gemeenten (VNG) geweest. Ook daar heerst onduidelijkheid over de gevolgen van de decentralisatie, zei hij. Wel was duidelijk dat er 'geen gemeente in Nederland' is die het alleen kan doen. Zoeken naar samenwerking is de boodschap. „Maar wel vast houden aan de lokale inkleuring. Anders gaat de grootste gemeente opleggen wat voor iedereen geldt." Volgens Nuis staat één ding wel vast: „Het regeringsbeleid verande ren we niet. Het gaat er om hoe u er een andere invulling aan kan geven. De VNG heeft er geen pasklaar ant woord op." Koos de Vuinisman was vorig jaar onder meer actief op de Rehobothschool in Stavenisse. Koos de Vuilnisman komt ook volgend jaar weer naar Tholen om kin deren op de basisscholen te vertellen hoe belangrijk het is om de wereld schoon te houden. Hij geeft interactieve lessen op het gebied van afval, zwerfvuil, hergebruik en recycling, maar was slachtoffer geworden van de bezuinigingen. Zijn optreden was binnen het onderdeel milieu-edu catie geschrapt. De SGP stak daar donderdagavond tijdens de begro tingsbehandeling een stokje voor. Fractievoorzitter Bert van Eenen naam nam het op voor Koos (Theodoor Braaksma) die geen onbekende meer is bij de leerlingen van de Thoolse basisscholen. Volgens Van Een ennaam is Koos zeer instructief en niet duur. „Handhaaf Koos de Vuil nisman," Zijn fractie had er zelfs een motie voor klaar liggen. 'Uit de evaluatie van de reeds uitgevoerde activiteiten is gebleken dat het be reik en de doelgroep zeer effectief zijn gebleken. De activiteit past hele maal binnen het gekozen thema afval.' Bovendien vond de SGP dat Koos de Vuilnisman paste in het streven om de 'weinige middelen effec tief in te zetten.' De kosten moeten volgens de SGP gevonden worden in het beschikbare budget. Dat kan als er een herverdeling plaatsvindt. Wethouder Frank Hommel zei dat b. en w. de motie over wilden nemen. Volgens hem past Koos in milieu-educatie die de gemeente voorstaat en is er financiële ruimte bij de cursus voor natuurouders. Die behandelen in 2012 het thema afval. Overheden moeten 40 tot 60 miljoen euro bijdragen Aangezien de kandidaatstelling voor de Floriade 2022 vóór 1 de cember moet gebeuren, zal achter af goedkeuring worden gevraagd van de gemeenteraden en provin ciale staten. In Tholen zien de raadsfracties van SGP. CU en SP de kandidatuur om uiteenlopende redenen niet zitten. Ze stemden in juli tegen deelname aan het ver kennend onderzoek (kosten voor Tholen 25 mille). En de SGP be sloot ook om thuis te blijven toen de gemeenteraad vier weken gele den een kijkje ging nemen bij de Floriade in Venlo (die wordt van april tot oktober volgend jaar ge houden). De Nederlandse Tuinbou- wraad (NTR) bepaalt of Zuidwest- Nederland een bidbook (een schriftelijk overzicht van wat men te bieden heeft) mag opstellen. Dat moet vervolgens uiterlijk 1 juli ingediend zijn. De kosten van het bidbook worden geschat op 640.000 euro. Het Thoolse aandeel daarin is berekend op bijna 14 mil le, bijna 36 mille of 128 mille, af hankelijk van de gekozen verdeel sleutel. Tijdens de Floriade in Venlo maakt de NTR bekend wie de Floriade 2022 mag organiseren. De vier initiatiefnemende overhe den willen er de regio West-Bra bant en omringende gemeenten bij betrekken, en intensief samenwer ken met bedrijfsleven en onder- wijs. Naar verwachting 40 tot 60 miljoen euro moeten overheden en bedrijfs leven bijdragen in de kosten van het organiseren van de Floriade die globaal op 130 tot 135 miljoen eu ro worden geschat. In een verken nend onderzoek naar de haalbaar heid wordt geconcludeerd dat het evenement 'zeer kansrijk' is. Dit onderzoek is uitgevoerd in op dracht van de gemeenten Tholen en Bergen op Zoom, en de provincies Zeeland en Noord-Brabant. Zowel economisch als landschap pelijk en toeristisch zijn er grote voordelen te behalen voor Zeeland en West-Brabant, is de conclusie. Zo wordt een effect op de econo mie verwacht van minstens 295 tot 400 miljoen euro (waarvan 180 tot 185 miljoen voor het realiseren van de Floriade zelf). Verbetering van het investeringsklimaat en de in frastructuur, versterking van de kwaliteit van landschap en natuur, en stimuleren van het toerisme zijn andere voordelen. Aan de Flo riade moeten wel nieuwe dimen sies worden toegevoegd, naast de fruitteelt, vollegronds- en glastuin-, bouw, boomteelt, bollenteelt en wijnbouw. Geopperd wordt een Delta Floriade. met aandacht voor het aspect water en voor de innova tieve kracht van de land- en tuin bouwsector. De ontwikkelingen op het gebied van aquacultuur en bio- based economie (het samenspel tussen de agrarische sector en de chemische industrie) komen daar bij om de hoek kijken. Volgens het onderzoek zou een Floriade in deze opzet ook kunnen dienen als proef tuin voor gezondheid en gezonde producten. De Halsterse Auvergnepolder wordt als geschiktste gebied voor het inrichten van de Floriade ge noemd, maar ook de Hogerwaard- polder in de gemeenten Woens- drecht en Reimerswaal is even tueel in beeld (uiterlijk 31 januari wordt de keuze gemaakt). De be reikbaarheid van dit laatste gebied is goed, maar de ecologische in passing vergt nader onderzoek. De Halsterse polder pal tegenover Tholen biedt zowel mogelijkheden op het land als voor de 'waterrijke onderdelen'. Bovendien is de mo gelijkheid voor herbestemming na derhand gunstig: deels voor natuur en recreatie, op de rest van het Floriadeterrein kan hoogwaardige bedrijvigheid een plek krijgen, al dus de verkenning. De groepen die belang hechten aan het open land schap van de Auvergnepolder, zo als de heemkundekring Halchterth, zullen daar niet blij mee zijn. De gemeente Bergen op Zoom gaat via het voorkeursrecht zorgen dat eigenaren die grond willen verko pen, dat eerst aan de gemeente moeten aanbieden. Dat betreft een gebied van 109,82 hectare (met dertien eigenaren) in het uiterste zuidwesten van de polder, be grensd door het Schelde-Rijnka- naal en het Lange Water, waarin ook vier boerderijen staan. Het ge bied ligt net ten zuiden van de Thoolse haveningang aan de over zijde van het kanaal. In het verkennend onderzoek is ook de Oesterdam bekeken als mo gelijke locatie. Niet zelfstandig, maar in combinatie met óf de Mo lenplaat óf de Speelmansplaten. In beide gevallen achten de onderzoe kers echter het risico te groot dat benodigde vergunningen in het ka der van de natuurbeschermingswet niet op tijd rond zijn. Bovendien wordt de bereikbaarheid als matig tot slecht beoordeeld. Hoewel het bezoekersaantal de drie laatst gehouden Floriades steeds terugliep, is volgens het onderzoek een aantal van rond de twee mil joen 'zeer wel haalbaar' (In Haar lemmermeer kwamen er in 2002 net iets meer dan twee miljoen be zoekers). Het gros moet uit een straal van honderd kilometer ko men, daar wonen zo'n zeventien miljoen mensen. Aan directe werk gelegenheid levert de Floriade naar verwachting 1750 tot 2000 banen op, en indirect nog eens 800 tot 9()0 banen Dat idee leeft ook bij Joth, bleek uit de laatste vergadering van de jonge renraad in de Wimpel in Sint-Phi- lipsland. Op het jeugd- en jongeren werk wordt bezuinigd. Dat valt onder het programma Welzijn waar 440.000 euro minder te besteden valt. Van Eenennaam zei grote waardering te hebben voor aandacht die de gemeente heeft voor de jeugd. „Vooral voor de hangjonge ren. Dat is zeer positief. Dankzij de samenwerking tussen gemeente, po litie en burgers is er veel tot stand gekomen." Van Eenennaam zei ook minder positief te staan tegenover de activiteiten van de jongerenraad zoals de talentenjacht en de negen kernenslag. Nu er minder geld is, zouden er meer ondernemers bij hun activiteiten betrokken kunnen worden, zei hij. De SGP staat wel terughoudend tegenover andere ac tiviteiten van Joth. De fractievoorzitter benadrukte dat het van belang is jongeren te 'mobi liseren voor de samenleving.' Vol gens hem mag ontspanning niet de hoofdmoot zijn voor Joth. Hij vroeg aan b. en w. of ze een bijeenkomst willen plannen voor de gemeente raad en Joth om te bepalen wat be langrijk is. Wethouder Jan Oudesluijs wees er op dat er in de jaarplanning reke ning wordt gehouden met het over leg tussen de gemeenteraad en Joth. „Er is ook behoefte aan bij de jon gerenraad." Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 5