'Heel het gezin hielp met collecteren, mijn man Kees nam er zelfs vrij voor' 'Het is een kwestie van samenwerken en op elkaar kunnen vertrouwen' Dorcas zamelt 500 pakketten in met voedselactie in supermarkt Keltische muziek in Haestinge Theaterschool MusicalXpres uit Poortvliet wordt 'professioneel' Donderdag 17 november 2011 Eerder vanzelfsprekend dan bijzonder. Zo ziet Gina Bo- lier-Frans (66) uit Scherpenisse haar inzet voor het Dia betes Fonds. Liever staat ze niet in de belangstelling. Toch ontkomt ze daar niet aan. „Na vijfentwintig jaar vrijwillige inzet als collectant is het tijd voor een blijk van waardering", zegt Coby Hage (63), coördinatrice van het Diabetes Fonds, afdeling Tholen. EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Gina Bolier uit Scherpenisse 25 jaar collectant voor Diabetes Fonds Bijeenkomsten Ontwikkelingen Lotgenoten Collectanten van het eerste uur Ruilen of bijkopen Wat is suikerziekte? Deel lessen verhuizen naar Bergen op Zoom Onderzoek kosten leerlingenvervoer Junioren Sint Philipsland derde bij Zeeuwse jeugdbrandweer wedstrijden „De brand is uit, bevelvoerder", bericht Nienke Zwet sloot via haar portofoon. „Doorverkennen", klinkt er aan de andere kant. Het gaat er serieus aan toe tijdens de jeugdbrandweer wedstrijden in Sint Philipsland. Ze ven juniorenteams en elf aspiranten ploegen streden om de titel. De junioren namen het tegen elkaar op in het pand van Delta Techniek aan de Handelsweg en de as piranten in dorpshuis De Wimpel. Goes kwam als win naar uit de strijd. Werkweek Taakverdeling Lastig Verkeersexamens Tholenaren kopen minder van boodschappenlijstje De Dorcas voedselactie heeft op Tholen en Sint Philipsland 500 dozen met levensmiddelen opgeleverd. Dat zijn er 40 minder dan vorig jaar, vertelt coördinator Dick van de Velde uit Tholen. De hulporganisatie vraagt elk jaar aan winkelend publiek in supermarkten één of meer producten van een vooraf opgesteld boodschappenlijstje te kopen. Het volledige lijstje is de inhoud van een voedselpakket dat wordt uitge deeld aan arme gezinnen in Oost-Europa. Geen speldje, geen medaille, maar een verzilverde kolibrie. Dat is wat Gina Bolier donderdagmiddag in ontvangst mocht nemen van Coby Hage. Niet op een speciale plaats, maar gewoon thuis bij Coby aan de eetkamertafel. „De kolibrie is hét internationale symbool van het dia betes fonds", legt de coördinatrice uit. Niet verwonderlijk als je be denkt dat het kleinste vogeltje ter wereld voortdurend bezig is met voedsel. Datzelfde geldt voor men sen met diabetes. Dag in dag uit moeten zij zorgvuldig op hun voe dingspatroon letten. Gina is collectant van het eerste uur. De reden daarvan gaat vijfentwintig jaar terug. Haar dochter Marieke was de aanleiding. De inmiddels drieëndertigjarige heeft sinds haar zevende diabetes. „Vanaf dag één ben ik me gaan verdiepen in de ziekte", vertelt Gina. „Vrijwel di rect heb ik me aangemeld bij DVN (Diabetesvereniging Nederland) om zoveel mogelijk informatie te ver garen. Overal ging ik op af. Geen vergadering of bijeenkomst liet ik aan me voorbij gaan. Als moeder van een kind met diabetes wil je na melijk het beste voor je kind." Nog geen jaar later besloot Gina, samen met nog vijf anderen, met de collec tebus langs de deur te gaan voor het diabetes fonds. „Heel het gezin hielp mee met collecteren", zegt ze trots. „Mijn man Kees nam zelfs twee snipperdagen op." De collec tanten verdeelden het dorp in zes sen. Ieder zijn eigen wijk. Geen jaar heeft Gina overgeslagen. „De eerste week van november is ieder jaar vaste prik", zegt ze. „Met negen collectanten hebben we dit jaar 617 euro opgehaald. Toch veer tig euro meer dan vorig jaar. En dat ondanks de crisis. In een dorp zijn mensen nog vrijgevig. Dat zal in de stad wel anders zijn." Wel merkt Gi na dat mensen niet altijd meer open doen, terwijl ze wel thuis zijn. „Vooral 's avonds blijft de deur vaak dicht", zegt ze. „Ik begrijp dat wel. De tijden veranderen, ook in Scherpenisse. Zelf vind ik het ook niet altijd even prettig om met een bus geld over straat te gaan. Je bent een makkelijke prooi." Hage verza melt het geld van alle negen collec tanten en stort het op de rekening van het diabetes fonds. „Het is een trouwe groep, al ben ik wel be nauwd als er eentje stopt", zegt Co by. „Het is lastig om nieuwe aanwas te vinden." Het Diabetes Fonds investeert het geld in onderzoek en ontwikkeling van hulpmiddelen. „De afgelopen vijfentwintig jaar is er zoveel verbe terd", zegt Gina. „Waren de naalden vroeger zo dik als breinaalden, nu zijn ze zo dun dat je ze veel minder voelt." Bolier heeft de ontwikkelin gen de afgelopen vijfentwintig jaar op de voet gevolgd. Haar dochter Marieke heeft namelijk diabetes ty pe één. Dat betekent dat haar li chaam geen insuline aan maakt. „Het domineerde vroeger heel ons gezin", zegt ze. Alles moest ge structureerd. Diabetici zijn namelijk gebaat bij een vast ritme. Was er een kinderfeestje van school, dan be sprak ik vooraf met de ouders wat Marieke wel en niet mocht hebben. Tijdens het feestje bleef ik heel de middag thuis bij de telefoon voor het geval dat. Gelukkig is het nooit fout gegaan." Doordat Marieke's lichaam geen in suline aanmaakt, wordt het bloed- suikerniveau in haar lichaam niet verlaagd. Het gevolg kan een hyper zijn. „Dat herken je aan veel dorst hebben en vaak naar het toilet moe ten", zegt Coby. Andersom komt ook voor wanneer de bloedsuiker- spiegel juist te laag is. Dan spreken we over een hypo. Overmatig zwe ten, trillen, hoofdpijn en duizelig heid zijn het gevolg. Eten of drin ken (suikerhoudend) helpt vaak om het bloedsuikerpeil te herstellen. Veel diabeten voelen een hyper of hypo aankomen en kunnen daar zelf op inspelen. Doen zij dat niet. dan is flauwvallen of zelfs een coma mo gelijk. „Marieke heeft dat gelukkig nooit meegemaakt", zegt haar moe der. Coby vult aan: „Dat komt waarschijnlijk door de regelmaat en het feit dat ze met de ziekte is opge groeid." Beide dames zijn het er zonder meer over eens dat diabetes je leven domineert. Hage is zelf ook suikerpatiënt. „Ik weet het pas twaalf jaar", zegt ze. „Bij alles wat je doet, moet je opletten. Zo moet je bij iedere maaltijd nadenken over de hoeveelheid suikers en afhanke lijk daarvan spuiten. Je bent er altijd heel bewust mee bezig." Diabetes is in ons land de meest voorkomende ziekte. Ruim 740.000 Nederlanders weten dat ze het heb ben. Het Diabetes Fonds schat dat het absolute aantal patiënten rond de één miljoen ligt. „Veel mensen weten niet dat ze het hebben", zegt Gina. „Of ze willen het niet weten, dat komt ook vaak voor. Toch moet je er niet mee doorlopen. Het is een chronische ziekte die niet vanzelf over gaat. Veel mensen met suiker ziekte krijgen op termijn bijvoor beeld hart- en vaatziekten of uitval van nieren en slechtziendheid." De diabetesvereniging op Tholen heeft een aantal jaren terug een schatting gemaakt van het aantal patiënten in de gemeente. „Dat wa ren er om en nabij de 1100", zegt Gina. „Maar dat aantal ligt natuur lijk in de praktijk veel hoger. Op vallend is wel dat de diabetesver eniging in Tholen slechts 200 leden telt. Terwijl je daar juist zoveel nuttige informatie kunt vergaren. Bovendien is het af en toe fijn om met lotgenoten te praten. Ervarin gen uitwisselen. Daar kun je van leren." Gina Bolier begon vijfen twintig jaar geleden samen met Rinus Poot, Rinus Bo lier, Corry Kloet (overleden), Truida Ópree-Schipper en Kees Bolier te - collecteren voor het diabetes fonds. Van de Velde vermoedt dat de re cessie een rol speelt in de lagere opbrengst, maar vindt dat de orga nisatie best tevreden mag zijn met het aantal opgehaalde pakketten. Hij coördineert de voedselactie, die landelijk wordt gehouden, op Tho len en Sint Philipsland. De Thoolse organisatie steunt op ongeveer 20 vaste vrijwilligers. „Maar tijdens de voedselactie zijn dat er veel meer, misschien wel 100." Ze waren vorig weekend in elke su permarkt aanwezig om boodschap penlijstjes uit te delen. Daarop staan producten als zonnebloemolie, thee en macaroni. Maar ook jam, limo nadesiroop en cacao. „We willen zo rond de kerstdagen de mensen een extraatje bieden", zegt Van de Velde over de laatste drie genoemde pro ducten. „Het is geen vergelijking, maar wij vinden het ook lekker om met kerst een kalkoen op tafel te kunnen zetten. Voor die mensen is dat een potje jam." Producten zoals suiker en rijst noemt Van de Velde een eerste levensbehoefte. Het meeste dat de mensen kopen van het lijstje zijn Brinta pap, rijst, macaroni en blikgroenten. Van de Velde heeft het dit jaar niet meege maakt dat er mensen waren die alle producten van het boodschappen lijstje met een totale waarde van 25 euro kochten, maar het komt vol gens hem wel eens voor. Tijdens de inzameling zijn alle pro ducten verzameld op soort. De Thoolse pakketten zijn vervolgens naar een verzamelpunt in Kloetinge gebracht, waar de pakketten zijn sa mengesteld. Van de Velde heeft Onstuimige Keltische melodieën klinken morgenavond in gemeen schapscentrum Haestinge in Sint- Maartensdijk. Het kwartet Rapalje speelt namelijk vanaf kwart over acht het programma Celtic KNights II. Instrumenten als de doedelzak, viool en harmonica komen daarbij aan te pas. Naast vele andere instru menten die de Keltische sfeer moe ten oproepen,. is er ook een dans- paar. De mannen van het kwartet daarbij geholpen. „We stellen daar de voedselpakketten samen. De producten die op het boodschap penlijstje staan, vormen één pak ket." Het zijn in totaal 18 pro ducten. Van sommigen zijn er meerdere stuks, zoals soep (drie pakjes) en tandenborstels (twee). Als er producten ontbreken, pro beert de organisatie soms met plaat selijke winkeliers wat overeen te komen. Er worden bijvoorbeeld producten geruild, zodat er meer pakketten kunnen worden samen gesteld. Of er worden producten bijgekocht met geld dat Dorcas vanuit giften heeft verkregen. Alles dat overblijft, inclusief de sa mengestelde pakketten, gaat ver volgens naar de hoofdvestiging van Dorcas in Andijk. Daar komen alle ingezamelde producten vanuit het hele land samen. „Daar is het mo gelijk om ook weer pakketten sa men te stellen, want in de ene plek wordt bijvoorbeeld weer meer jam gekocht en in de andere plaats wat anders." Begin december gaan alle pakket ten met een konvooi naar Oost-Eu ropa. Van de Velde denkt dat het in totaal zo'n 20 trailers zijn. Het doel van Dorcas is om 55.000 voedsel pakketten te brengen naar landen als Roemenië, Moldavië. Oekraïne en Albanië, waar honderdduizen den mensen onder de armoedegrens leven. Van de Velde gaat niet mee met het transport. „Er is maar plek voor twee mensen in een vrachtau to, dus die plaatsen zijn snel bezet. Wel is het voor vrijwilligers moge lijk om mee te gaan met een reis van Dorcas, zodat je kunt zien voor welke gezinnen het voedsel be stemd is." zorgen zelf voor een kleurrijk spek takel met hun ruige middeleeuw se kilts, beenbandages, mouwloze shirts, spannende tatoeages en wilde haardossen. De voorstelling is geba seerd op een kaartspel en neemt de bezoeker mee op een reis terug in de tijd. Kaarten zijn verkrijgbaar via stichtinguitoptholen.nl en tevens is het mogelijk vooraf aan de voorstel ling, na reservering, te genieten van een restaurantdiner. Bij suikerziekte kan het lichaam de bloedsuikers niet meer in evenwicht houden. Veel mensen denken dat de ziekte wordt ver oorzaakt door te veel suiker eten. Of dat je helemaal geen suiker meer mag hebben. Maar dat klopt niet. Het is meer dan alleen een probleem met bloedsuiker. Vaak zijn ook cholesterol en bloeddruk niet in orde. Het officiële woord voor de ziekte is dan ook diabetes. Er wordt onderscheid gemaakt tussen twee varianten: diabetes type 1 en type 2. Die laatste (2) kennen veel mensen onder de naam 'ouderdomssuiker', omdat veel ouderen de ziekte hebben. Tegenwoordig komt type 2 ook steeds vaker bij jongere mensen voor. Het lichaam heeft een tekort aan insuline. Overgewicht, weinig bewegen en erfelijkheid vergroten de kans. Type 1 komt in mindere mate voor. Vroeger noemden ze dit ook wel 'jeugddiabe- tes'. Het afweersysteem van het lichaam vernietigt de cellen die insuline aanmaken. Mensen met dit type moeten meerdere ma len per dag insuline spuiten of een insulinepomp dragen. Coby Hage (links) overhandigt aan Gina Bolier (rechts) de verzilverde kolibrie voor haar vijfentwintig jaar vrijwillige inzet als collectant voor het Diabetes Fonds. De stichting MusicalXpres uit Poortvliet verhuist voor een deel naar Ber gen op Zoom. De theaterschool fuseert met de Urban danceschool in de Brabantse stad en gaat samenwerken met de Vlaamse theaterproducent stichting Stihmul. Daarmee gaat de MusicalXpress de professionele toer op. Voor directeur Esther Langenhuizen was het aanbod van Stihmul dé stimulans om door te gaan, want ze overwoog om een punt te zetten ach ter de stichting. „Ik doe alles op vrijwillige basis en leg er uiteindelijk op toe. Ik verdien er niets aan. Dat kon niet zo door blijven gaan." Er wordt nog gezocht naar een ge schikte locatie in Bergen op Zoom. Als die is gevonden, verhuizen de productiegroepen die nu nog in Poortvliet repeteren naar Bergen op Zoom, want dat is volgens Langen huizen geografisch gezien de gun stigste plek voor samenwerking met Stihmul. „Als je professioneel wordt, moet je sowieso reizen en voor onze leerlingen is dit een mooie gelegenheid om dit zo dicht bij te gaan doen. Anders zouden ze naar Amsterdam of Brussel moe ten." Alle andere lessen die in 't Ouwe Raed'uus worden gegeven blijven bestaan, verzekert Langen huizen, hoewel er geschoven gaat worden in dagen en tijdstippen. Het is de zesde locatie die de theaterschool in de drie jaar van zijn bestaan opent. De stichting is in Poortvliet begonnen met 30 leer lingen en heeft er nu 1000 verdeeld over Middelburg, Goes, Hoogerhei- de, Dinteloord en de Thoolse plaats. Hoewel de stichting in een paar jaar tijd explosief is gegroeid, merkt Langenhuizen dat het wel lastiger wordt nieuwe leerlingen te werven of leerlingen in huis te hou den, omdat mensen afhaken vanwe ge de kosten. „De huurprijs van on ze vestigingen stijgt ook, dus daardoor stijgen de kosten." Van de bezuinigingen op cultuur merkt de MusicalXpres nauwelijks iets, meent Langenhuizen. „We krijgen bijna geen subsidie. De be dragen zijn verwaarloosbaar als je al ziet wat de huur van een theater zaal kost." Dit jaar ontving de theaterschool 14.000 euro subsidie. De kosten van het leerlingenver voer rijzen de pan uit. Het wordt tijd om een gemeentelijk vervoers bedrijf in het leven te roepen. Dat zei Jan Heshof (PvdA) donderdag avond tijdens de behandeling van de gemeentebegroting. ABT had daar vorig jaar ook al aandacht voor gevraagd en Han van 't Hof deed dat nu namens zijn fractie weer. Wethouder Peter Hoek zei dat het van belang is om de kosten in de Daarvan was 4000 euro bestemd voor het organiseren van de Week van de Amateurkunst in de gemeen te Tholen. De andere tien mille kreeg de school voor het reguliere aanbod van cursussen in o.a. Poort vliet, Goes, Hoogerheide en Mid delburg. Van dat bedrag was 5000 euro afkomstig van de provincie-en de andere helft van de gemeente. De theaterschool werkt samen met scholen en krijgt naast (niet structu rele) subsidie van gemeente en pro vincie financiële steun van bedrij ven en donateurs. Dat de stichting gaat samenwerken met een profes sionele producent, verdeelt de fi nanciële risico's, zegt ze. Langenhuizen runt de stichting sa men met Jorina Verhees in Oud- Vossemeer. Het is volgens de direc teur een volledige werkweek, maar dat doen ze op vrijwillige basis. Langenhuizen had er tot voor kort een baan naast, maar die heeft ze opgezegd. Verhees is nog wel in loondienst bij een bedrijf. Voor de lessen worden mensen op freelance basis ingehuurd, zegt Langenhui zen. Overigens timmert de 14-jarige dochter van Langenhuizen, Nienke, sinds vier jaar al professioneel aan de theaterweg. Zij heeft een con tract bij Studio 100 in Brussel en speelt daarbij in professionele pro ducties. De eerste (professionele) voorstelling die voorkomt uit de nieuwe samenwerking tussen de MusicalXpres en Stihmul is Sjaak en de bonestaak. Langenhuizen hoopt dat de repetities daarvoor in januari op de nieuwe locaties kun nen plaatsvinden. De theaterschool roept nu al mensen op om auditie te doen. hand te houden. Er komt een onder zoek dat volgend jaar voor het be spreken van de kadernota klaar zal zijn. Het zal volgens de wethouder vooral om een intern onderzoek gaan. In 2011 maakten 130 leerlin gen van de reformatorische scholen gebruik van het aangepast vervoer en 45 van de openbare scholen. Het aantal zal volgend jaar stijgen naar 170 van de reformatorische scholen en dalen naar 40 voor de openbare scholen, is de verwachting. 1 k Realistische scenario's zaterdag tij dens de jeugdbrandweer wedstrij den. De zeven junioren ploegen (ll tot en met 14 jaar) kregen de mel ding dat er brand was in het pand van installatiebedrijf Delta Tech niek. Daar aangekomen was het hekwerk gesloten. Aan de zes le den van de brandweerploeg de taak om binnen te komen en binnen vijfendertig minuten de brand on der controle te krijgen. De juryle den hielden hen nauwlettend in de gaten. Ze renden als de brandweer achter de jongens en meiden aan. Tegen het eind van de middag was bij sommigen de vermoeidheid duidelijk zichtbaar. Maar niet bij de junioren. De energie spatte er van af. Tijdens de wedstrijd heeft ieder zijn taak. „De pompbediende zorgt samen met de nummers drie en vier voor de wateraanvoer", legt brand weercommandant Koos de Feijter uit. „Zij rollen de slang uit, zodat de aanvalsploeg (de nummers één en twee) kan blussen." Samenwer ken. Daar draait het om bij de blus- wedstrijd. „Naverkennen en venti leren", roept de bevelvoerder van jeugdkorps Westerschouwen over de portofoon naar de aanvalsploeg. De jongens en meiden controleren voor de laatste keer het gebouw. „Brand geblust", roept één van hen. „Kijk, ze hebben de gasfles laten staan", zegt De Feijter. „Die hadden ze weg moeten halen van de brandhaard. Nu is er nog steeds kans op ontploffingsgevaar." De commandant kijkt op zijn horloge en zegt: ,(Ze zijn ook maar net op tijd klaar. Als ze geen strafpunten willen krijgen, moeten ze voor de bel binnen zijn." Grove fouten zijn er tijdens de wedstrijd niet gemaakt. ,,Zeeland levert al jaren goede jeugdkorp- sen", zegt de brandweercomman dant van Tholen. „Landelijk staan we vaak met drie korpsen in de top tien. Dat zegt wat over de kwa liteit. Het is een kwestie van veel oefenen en een goed voorbeeld hebben. De interesse voor de brandweer gaat vaak van vader op zoon." Eén van de ouders hoort wat de commandant zegt en haakt daar op in: „Maar ook van vader op dochter, hoor." Hoe realistisch het aan de Han delsweg ook lijkt, bij de aspiranten 15 tot en met 18 jaar) in dorpshuis De Wimpel gaat het er nog net even spannender aan toe. Verant woordelijk voor het bedenken van de scenario's is Arco Kunst, leider van de jeugdbrandweer in Sint Philipsland. Hij heeft samen met de blusgroep de ideeën op papier gezet en uitgewerkt. „Het moet zo realistisch mogelijk zijn en toch voldoende uitdaging bieden", zegt hij. „En volgens mij is dat wel aar dig gelukt." Kunst heeft het de as piranten knap lastig gemaakt. Er is brand ontstaan in het dorpshuis, waarbij een vrouw opgesloten zit in de kleedkamer. Degene die daar verantwoordelijk voor is, verzet zich hevig. De politie komt er aan te pas, rekent de dader in en brengt deze naar Torentijd in Middelburg. „Op dat moment gaan veel ploe gen de mist in", zegt Kunst. „Voordat de politie de dader inre kent, moeten ze de sleutel vragen zodat ze de schoonmaakster kun nen bevrijden. Veel ploegen verge ten dat, doordat ze gericht zijn op de brand." Voor de aspiranten van Veere 2 was de wedstrijd in Sint Philipsland hun vuurdoop. „Knap lastig was het", zegt Dennis Arkesteijn. Hij veegt het zweet van zijn voor hoofd. „Die schoonmaakster leidde ons af van de brand. Daar hebben we kostbare tijd verspild. Ook was er instortingsgevaar in het gebouw vanwege de houten vloer. Gelukkig kwamen we daar op tijd achter. Het is een kwestie van samenwerken en op elkaar kunnen vertrouwen. Je moet een team vormen. Gewonnen hebben we zeker niet. Dat kun je de eerste keer ook niet verwach ten." Compleet doorweekt van het zweet staan ze na te praten over wat beter kon. Na hard werken was het om vijf uur tijd voor de prijsuit reiking. Die vond plaats in het pand van Geluk Schilders op het bedrijventerrein. Goes ging zowel bij de junioren als aspiranten met de overwinning aan de haal. De uitslag voor de junioren was als volgt: l. Goes I. 2. Vlissingen. 3. Sint Philipsland. 4. Goes II. 5. Bruinisse. 6. Middelburg en 7. Westerschouwen. Bij de aspiranten was de uitslag: l. Goes I. 2. Veere I. 3. Schouwen- Duiveland. 4. Bruinisse. 5. Goes II. 6. Sint Philipsland. 7. Wester schouwen. 8. Veere II. 9. Vlissin gen. I0. Middelburg II, 11Middel burg l. De wedstrijden in Sint Philipsland worden door veel ploegen gebruikt om de ploegsamenstelling te testen op samenwerking en individuele- en groepskennis en kunde. Volgend jaar organiseert Westerschouwen de Zeeuwse jeugdbrandweer wed strijden. De gemeente Tholen ontvangt 690 euro voor het organiseren van ver keersexamens voor het basisonder wijs in 2012. De subsidie wordt verstrekt door de provincie in het kader van verkeersveiligheidsacti- viteiten. VERVOLG VAN BROOIJMANS Het veulen was van januari en dan heeft het zo'n voorsprong op de rest, dat je eigenlijk bijna aj zeker dat je er bij de keuring goed bijzit. Maar in het najaar kan het er heel anders uitzien." Dat er zo weinig veulens in Job's rubriek meededen is niet zo verwonderlijk, zegt Ko. „Bij de hengstveulens doen er va ker minder mee. De hengstveulens worden niet zo vaak aangehouden. Anderen doen ze meestal direct weg, hetzij naar een liefhebber, hetzij voor export of naar de sla ger. Meestal gaat het op één van die drie manieren." Merries zijn geliefder bij de meeste trekpaar denhouders. Voor Job is een andere toekomst weggelegd. Mark wil hem waar schijnlijk gaan leren voor de kar te lopen, zoals hij ook met Job's moeder Jessica van het Tienbun- derhof doet. Volgend jaar wordt hem al spelenderwijs de eerste be ginselen bijgebracht, want volgens Ko is het alleen maar makkelijk als daar zo vroeg mogelijk mee wordt begonnen. Job zou ook dekhengst kunnen worden, net als zijn vader Tim van de Wilgenhoeve. Die staat vol gens Ko bekend om zijn mooie benen en lijn qua exterieur en dat hij goed kan bewegen. Blijkbaar heeft Job die goede eigenschappen geërfd zoals het er nu uitziet. Maar om goedgekeurd te worden als dekhengst, moet Job minstens drie jaar oud zijn. Of hij er over drie jaar nog steeds zo mooi uitziet, is even afwachten, weet Ko. „Vol gend jaar kunnen we daar wat meer over zeggen als we dan de si tuatie bekijken. En dan nog is het moeilijk te zeggen." Dat er zoveel jaren overheen zijn gegaan voor er weer een kampioen bij Brooijmans werd geboren, komt volgens de Thoolse trekpaar denhouder door hun doelstelling. „We fokken niet specifiek voor de keuring. Wij spannen de paarden in voor de mensport en dan zie je vaak dat de paarden niet in de juis te keuringsconditie staan, omdat ze meer worden gebruikt." Ko's vader Jos had wel vaker kampioe nen. „Hij had zo'n twintig paarden en dan is het elk jaar wat makkelij ker kiezen welke je voor de keu ring houdt." Volgend jaar kan Brooijmans een gooi doen naar de nationale titel, want in augustus wordt een nationale trekpaarden keuring gehouden en daar wil hij waarschijnlijk ook naar toe. De junioren van het korps Westerschouwen staan paraat met de brandweerslangen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 3