Thoolse boeren moeten land braak gaan leggen Prijs van graan blijft hoog, maar er in beleggen is nu erg onzeker 0166-657007 LANDBOUWBIJLAGE VLAMIMGS SERVICE ONDERSTEUNING Vervaet Steenbergen BV www.vervaet.nl Firma Fase AARDAPPELEN BV Adviseur Frank Driedijk van Rabobank bij ZLTO tegen boeren ZLTO-voorzitter De Jager kritisch over Brussel Bel voor een abonnement W. Brons b.v. Ook in 2012 verschijnt er weer een Uw officiële John Deere dealer voor West-Brabant, Tholen en St. Philipsland. Miedema Cffi# ^TRIOLIET Donderdag 17 november 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 23 De prijzen die boeren krijgen voor suiker, tarwe, worteltjes en melk zijn redelijk, maar voor de andere gewassen, zoals aardappelen en uien ronduit slecht. Bovendien maken de boeren zich zorgen over nieuwe beperkende maatregelen die de Europese Commissie in petto heeft. Ze moeten weer land braak gaan leggen. Dat bleek op de algemene ledenvergadering van de ZLTO-afdeling Tholen in de Wel- levaete onlangs in Sint-Annaland. Er waren veertig leden aanwezig. Lobbywerk Uitgesteld Beleggen in graan? Frank Drie- dijk van de Rabobank Ooster- schelde is er niet zeker van. Dat bleek onlangs tijdens zijn lezing op de gezamenlijke bijeen komst van de ZLTO en de VTB (verenigde Thoolse beleggings studieclubs) in de Wellevaete in Sint-Annaland. Welvaart 4697 RE Sint Annaland (NL) tel 0031(0)166-612650 fax0031 (0)166-613006 i nfo@bijlaardappe Ie nbv. til Het adres voor vroege export-, frites- en tafelaardappelen www.bijlaardappelenbv.nl Bram Groenewegeweg 12, 4693 PW Poortvliet Tel. 0166-652473/06-46736229, Fax 0166-652643 ft Teeltadvies Meststoffen Gewasbescherming Plastics folie Zaden pootgoed Bedrijfsartikelen www.vlamings.nl Mosquitostraat 14 4651 ST Steenbergen Tel: 0167 563800 John van Rijen 06-22957487 John Deere Voorzitter Jaap de Jager stond stil bij de lage prij zen voor bepaalde gewassen. „We leveren aardap pelen af onder de kostprijs". Volgens De Jager is er één schrale troost en dat is dat aan het eind van het jaar 'de schuur weer leeg is'voor het volgende oogstseizoen. De voorzitter zei dat de boeren geen andere keus rest: „We zullen her er mee moeten doen. Het lukt niet om er verandering in te kunnen brengen." En dat terwijl de oogstomstandigheden over het algemeen goed waren. Zeker het bin nenhalen van de tarwe, late aardappelen, uien en nu de suikerbieten. De meeste boeren zijn met de laatste oogsten van de suikerbieten bezig. De Jager ging in zijn openingswoord ook in op de voorstellen voor het nieuwe gemeenschappelijk landbouwbeleid die op 12 oktober door de Euro pese Commissie zijn gepresenteerd. De plannen moeten de concurrentiepositie, de duurzaamheid en de bestendigheid van de sector versterken. Doel is gezond voedsel van hoge kwaliteit zeker te stellen, het milieu te behouden en de plattelands regio's verder te ontwikkelen. Een van de maat regelen is het 'vergroenen' van de landbouw. Dat houdt in dat de toeslagen voor de boeren onder meer gekoppeld worden aan het braak leggen van grond. Boeren worden daartoe verplicht (7 procent van hun land) en moeten ook vaker meerdere ge wassen op hetzelfde stuk verbouwen. De LTO is te leurgesteld over de voorstellen. Ook De Jager uitte kritiek. Hij noemde de maatregel om te vergroe nen een terugkeer naar de 'ordinaire braakrege ling.'„Veel is nog onzeker, maar dit staat vast." De commissie wil de subsidies, van 55 miljard, eer lijker over de lidstaten verdelen. De LTO vindt dat Nederland bij de herverdeling onevenredig hard wordt getroffen. Door de toetreding van nieuwe lidstaten wordt de subsidie aan Nederland en Bel gië met 7 tot 8 procent ingekrompen, zei De Jager. „Dat is van grote betekenis voor onze bedrijven." De voorzitter riep de leden op hun invloed aan te wenden bij hun politieke achterban. „Er moet nog al wat lobbywerk plaatsvinden om de negatieve kantjeseraf te halen." De voorstellen van de Europese commissie baart de ZLTO zorgen, maar ook de algehele economi sche toestand liet De Jager niet onbesproken. „De wereld schudt op zijn financiële grondvesten. Niets is meer zeker. We sukkelen van crisis naar crisis. Van incident naar incident. Er wordt weinig aan gedaan. Ook niet door minister van financiën die paniekvoetbal speelt. We moeten de tering naar de nering zetten. Dat is de boodschap voor banken en regeringsleiders." Dichter bij huis ging De Jager in op de gesprekken die de agrariërs hebben gevoerd met het water schap over het gebruik van zoet water voor het beregenen van hun percelen. Er zijn zogeheten huiskamergesprekken gevoerd (in het kantoor van het steunpunt van het waterschap in Sint-Maar tensdijk) met vertegenwoordigers uit alle polders, zei hij. Volgens de voorzitter zijn die naar volle te vredenheid gevoerd. „Alles is gezegd kunnen wor den. Er is goed geluisterd door het waterschap." Afgesproken is dat er een doorspoelproef komt waarbij nog beter zal worden gekeken naar de zoutconcentraties in het aangelaten zoete water uit de Krammer/Volkerak. De voorzitter had uit kringen rond staatssecretaris Atsma (infrastruc tuur en milieu) begrepen dat de verzilting van het Krammer/Volkerak een aantal jaren uitgesteld zal worden. De boeren maakten in het droge en hete voorjaar massaal gebruik van het zoete water om hun gewassen te beregenen. Het waterschap zal echter kosten die daarvoor gemaakt worden in rekening gaan brengen bij de landbouw, zei De Jager. „Zelfs als de Krammer/Volkerak niet zout wordt, zullen we er een bepaald bedrag voor op tafel moeten leggen." Zijn titel over granen was prikkelend: Tekort of emotie. Zijn boodschap was eigenlijk dat hij het ook niet wist, gezien de onzekere tijden waarin de financiële wereld zich nu bevindt. Wel maakte hij duidelijk dat de graanprijzen bepaald worden door de ontwikkelingen op de wereldmarkt. Dat is een constante factor. Andere factoren zoals de invloed van het weer op de graanopbrengsten of de politieke besluitvorming (de beslissing van Rusland om geen graan meer uit te voeren) zijn volgens Driedijk niet te beïnvloeden. „Het is moeilijk om daar als belegger mee om te gaan. Ik weet het niet. Het is een hele rare wereld." Driedijk zei dat hij niets nieuws te vertellen had en dat hij de wijsheid niet in pacht had. Hij werd aangekondigd als teamleider food agri die van uit het kantoor in Goes 120Ö boeren adviseert. „Ik ben maar een eenvoudige bankemployee met twee hypotheken." Driedijk legde uit dat de financiële wereld aardig op zijn kop staat. De grote pensioenfondsen zet ten hun geld weg bij de Rabobank. De Rabobank zet het op zijn beurt weer weg bij de Europese Centrale Bank (ECB). „Al dat geld zit nu niet in de economie." Banken verstrekken minder makkelijk kredieten. „De banken willen geen hoge schulden meer op zwakke schouders. Alles is bespreekbaar, maar de regels zijn stringenter. De roze bril ligt in de kast." De prijzen op de wereldmarkt voor graan zijn in 2007 verdubbeld. „Er was toen een tekort aan maïs, maar daar hebben we niet echt last van ge had. De voedselcrisis ging aan Nederland voorbij." Na dat jaar is voedsel en bevolkingsgroei echt op de agenda gekomen. „Hoe gaan we de wereldbe volking voeden?" Volgens Driedijk is de Arabische lente het gevolg van het tekort aan voedsel. „Dat was de drijfveer. Als gevolg van het protectionisme van Rusland." De groei van de bevolking is vooral in China, In dia en Afrika volgens de spreker gigantisch. „Die mensen willen allemaal eten." Hij voorspelde dat China in 2020 de nieuwe eco nomische grootmacht is die Amerika en Europa heeft ingehaald. „Dat is al over negen jaar. Het gaat hard." De behoefte aan voedsel is in 40 jaar met 70 procent gegroeid. De welvaart stijgt en Frank Driedijk van de Rabobank in gesprek met akkerbouwer Nico Vermue. het consumptiepatroon verandert. „Als mensen meer geld hebben, willen ze ook biefstuk eten." Driedijk voorspelde dat er ook meer kunstmest gebruikt zal worden en dat de prijs hoger zal wor den." Het tekort aan graan is wereldwijd enorm geslonken. „De prognose is dat de productie groter blijft dan de consumptie. Er wordt meer geproduceerd omdat er meer wordt verdiend. De prijzen zullen op een hoog niveau blijven, maar ik zie geen enorme beleggingskansen. Vraag en aanbod zijn bijna gelijk." Hij was somber over het financiële klimaat om dat er geen vertrouwen is. „Er is een tekort aan geld. Dat zijn signalen waar je rekening mee moet houden. Er zijn ook kansen. Cash is king. Als je nu geld hebt, ben je nu staat om de crisis te over winnen. Nu is er kans om andere bedrijven te nemen." AGRARISCH-, LOON EN G RON D V E R Z E T B E D RI J F ümgeweq 11 a Dierenartspraktijk Eiland Tholen Kalfdamseweg 2 4693 RM Poortvliet Tel.: 0166 - 662596 Poortvliet, Kalfdamseweg 2 Maandag-, woensdag- en vrijdagmiddag 13.30 - 14.00 uur Dinsdag- en donderdagavond 18.00 - 19.00 uur Zaterdagmorgen 8.30 - 9.00 uur Spreekuren kleine huisdieren: Tholen, Regentessestraat 17 Maandag-, woensdag- en vrijdagavond 18.00 - 19.00 uur Dinsdag- en donderdagmiddag 13.30 - 14.00 uur Zaterdagmorgen 11.30 - 12.00 uur en volgens telefonische afspraak Steenbergen: 0167 566 $50 De Mortel: 049a 319 434

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 23