'Niet dag en nacht aan het werk, maar wel 24 uur per dag gebonden' Barth staat aan de kiem van uw bedrijf www.eendrachtbode.nl O ■S m CZAV ivwiv.vdslikke.nl ZANDIJKTHOLEN Lnndoouwoc4ui4e Plattelandsdierenarts Willem Brons is nog van alle markten thuis Geen opvolger m- BARTH Kijk ook op onze website 0) Een efficiënte invulling van uw bemestingsplan EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 17 november 2011 Een koe die moet kalven, een castratie bij een kat, een paard met griep, een cavia met luizen. In al die gevallen zouden tegenwoordig twee dierenartsen nodig zijn, met ieder hun specialisatie: kleine huisdie ren of vee. Willem Brons is er één van de oude garde: hij behandelt nog het complete pakket. Toen Willem (57) en zijn vrouw Ria (59) vijfentwintig jaar geleden hun praktijk Eiland Tholen begonnen aan de Kalf- damseweg in Poortvliet, was er geen keus. Brons volgde Arjen Rinses op, als plattelandsdierenarts die van alle markten thuis is. Geen maatschap Nabehandeling Ellemeet Hoornaar mm GROND-, WEG- EN WATERBOUW AANLEG SPORT- EN GROENVOORZIENINGEN LAND- EN TUINBOUW INDUSTRIE Keizersnee MECHANISATIE Wï van en voor boeren 20 THOOISE COURANT „Zoals wij het doen, is eigenlijk uit de tijd" zegt Ria. Het echtpaar runt samen de praktijk, hij als dieren arts, zij als assistente. „Zonder Ria zou ik het niet kunnen", zegt Willem. Er is geen collega of achter- wacht die aflost, zoals in een maatschap. Wel heb ben ze drie dagen in de week - of meer, als dat nodig is - hulp van Sarina Dorst uit Stavenisse. Zij is vanaf begin af aan betrokken bij de praktijk als dierenartsassistente. Voor Brons en zijn vrouw betekent het 24 uur per dag, zeven dagen in de week beschikbaar zijn. „Maar dat je 24 uur per dag aan het werk bent, is niet waar. Je bent wel 24 uur per dag gebonden." Dat is iets waar Willem en Ria nooit een probleem van hebben gemaakt. Ze zijn het gewend, van huis uit. „We komen beiden van de boerderij, waar ook vee aanwezig was. Dan weet je van kindsafaan niet anders dan dat je gebonden bent. Dat boeren op vakantie gingen, kwam in mijn tijd niet voor", zegt Ria. Maar het zijn ook geen vakantiegangers. „In de beginjaren gingen we nog wel eens, toen de kinderen klein waren. Een aantal dagen, hooguit een week gingen we weg. Altijd in eigen land en dan moet je het eigenlijk meer zien als een uitge breid familiebezoek", vertelt Willem. De kinderen, drie dochters en één zoon, zijn in middels volwassen. De jongste, Hendrik, is 19 jaar. Hij studeert integrale veiligheidskunde. Hij en zijn zus Helma, die leert voor docent geschiede nis, wonen in het weekend nog thuis. De oudste twee, Gewieke en Corina, wonen respectievelijk in Bodegraven en Ridderkerk waar ze hun beroep als schooljuf (Gewieke) en huisarts (Corina) uitoefe nen. Zelf is Brons ook weer aan de studie. „Vanaf 2012 wordt aan de boeren de eis gesteld dat ze werken met een rundvee geborgde dierenarts." Hij is de verplichte cursus daarvoor nu aan het volgen. Dierenarts Brons heeft er bewust voor gekozen om alleen te werken, maar reëel gezien is het eiland volgens hem ook te klein voor een maatschap. Er zou niet genoeg werk voor zijn om de monden van twee gezinnen te vullen. Bovendien houdt Brons van de zelfstandigheid. „Bij een maatschap is er meer sprake van overleg en zie je eerder dat de artsen zich specialiseren. Dat gebeurt tegenwoor dig al tijdens de opleiding." Maar Willem vindt juist de combinatie van huisdieren en boerderijdieren boeiend. „Op die manier heb je veel meer afwisseling in je werk. Ook de aard van de mensen verschilt. Een ei genaar van een hond of kat heeft vaak een andere binding met dat dier dan een boer met zijn koei en." Ook speelt bij een boer vaak het economisch belang een rol. „Er wordt altijd afgevraagd, wat zijn de prognoses en de kansen? Gaan we verder met de behandeling of laten we het dier slachten?" Boer of particulier, de dierenarts blijft dezelfde persoon. „Alleen heb ik in de praktijk een witte jas aan en op de boerderij een overall." Zijn ken merk is dat hij mensen laat meedenken. „Ik vraag vaak: wat denkt u zelf dat hij heeft?" Dat mensen tegenwoordig zelf actiever zijn in het opsporen van symptomen en mogelijk bijbehorende kwa len, juicht hij alleen maar toe. „Het tijdperk van 'meneer de dokter' was gelukkig al over toen ik hier kwam. Vroeger was er nauwelijks communica tie of overleg met de dierenarts. Er was een grote afstand. De dierenarts bekeek de koe en zei, kom maar poeders halen. Want vroeger werd er veel met poeders gewerkt. Nu is er meer kennis bij de mensen zelf. Dat geldt voor zowel boeren als par ticulieren." Ria voegt eraan toe dat boeren tegenwoordig ook breder worden opgeleid. En dat de boerenbedrij ven steeds groter en commerciëler worden. „Toen ik hier pas kwam, waren er veel kleine gemengde bedrijfjes. Of je tien koeien hebt of honderd, dat is een wereld van verschil. Want als er bij dat kleine bedrijf een kalf geboren werd, was dat een hele gebeurtenis. Bij een bedrijf met honderd koeien wordt er bij wijze van spreken wekelijks een kalf geboren. Dan krijgt een boer automatisch meer ervaring daarin." De boeren van tegenwoordig doen dan ook meer zelf. „De gebruikelijke gang van zaken in mijn werk Anton van Zetten uit Tholen was in de jaren '90 waarnemer in de vakanties op de praktijk van de familie Brons. Hij was toen pas afge studeerd in de diergeneeskunde. Maar later ging hij zich toeleggen op kleine huisdieren. „Hij ging er tegen opzien dat hij in deze praktijk ook moest helpen bij bijvoorbeeld een koe." De mogelijke opvolger die er was, begon zijn eigen huisdierenpraktijk in Zoetermeer. Nu werkt Brons samen met de dierenartspraktijk in Steenbergen. Hij verwijst door voor bijvoorbeeld röntgenfoto's en als er nood aan de man is, kan hij bijstand uit Steenbergen krijgen. Hoge weg 4 4323 TC Ellemeet T 0111 671735 F 0111 671897 info@vdslikke.nl Dirk IV plein 10 4223 NJ Hoornaar T 0111 671735 F 0183 588557 info@vdslikke.nl Wij zijn u graag van dienst op het gebied van taxaties planologisch advies beheer grond- en pachtzaken onteigeningen kavelruil aan- en verkoop planschade productierechten nieuwe economische dragers gewassenschade - - Molendijk 96 Postbus 5150 3295 ZH's-Gravendeel Tel.+31 (0)786733300 Fax+31 (0)786734700 www.barthdrainage.nl DRAINAGE „In de praktijk heb ik een witte jas aan en op de boerderij een overall" zegt Willem Brons die samen met zijn vrouw Ria even voor de foto hun kat Whiskey controleert. is eerst een diagnose stellen. Dan pakken we een behandeling waarvan ik denk dat die de meeste kans op succes geeft. Vervolgens al dan niet een nabehandeling die de mensen zelf doen." En daar in is een verschuiving zichtbaar. De boeren van vroeger zijn niet gewend om zelf hun kalfje in te spuiten, vertelt Ria. Dat betekende dat de dieren arts telkens terugkwam om bijvoorbeeld een spuit te geven. De jonge boeren doen dat zelf en dat werkt ook kostenbesparend. Maar aan de portemonnee wordt niet altijd ge dacht. Gevoel speelt ook een rol. Alleen hele bij zondere en dure operaties komen volgens de dierenarts niet zo gauw op Tholen voor. „In een stadspraktijk zul je hele andere situaties meema ken dan op het platteland waar de mensen over het algemeen toch nuchterder zijn." Als iemand ervoor kiest om zijn hond te laten opereren aan heupdysplasie (HD), om hem zo lang mogelijk een aangenaam leven te geven, zal Brons - die zelf daarvoor geen operatiemogelijkheid heeft - dat niet afraden, hoewel het een zeer ingrijpende operatie is. „Ik kijk wat iemand wil en ben daarin neutraal. Of dat goed is of niet goed laten we in het midden. Ik heb het altijd zo gedaan." Overigens hadden Willem en Ria wat hen betreft hun praktijk net zo goed in een meer stedelijke gemeente kunnen hebben. Die mogelijkheid was er destijds niet, omdat het werk niet voor het op rapen lag. „Je moest eigenlijk nemen wat er was", zegt Ria. De komst naar Tholen gaf ze ook de kans om wat vee van zichzelf te houden, want rond de woning en praktijk is ook wat weidegrond. Willem Brons steekt niet onder stoelen of banken dat zijn voorkeur toch meer naar de boerderij- en de grote huisdieren neigt. Als hij zich had moeten speciali seren, was dat het geworden. Hoewel geen van de kinderen gekozen heeft om hun vader op te volgen, is het hele gezin wel be trokken bij de praktijk. „Pas nog, in de herfstvakan tie moest ik een keizersnee doen bij een Jack Rus- sel. Bij zo'n operatie zijn de puppies vaak wat suf van de narcose die toegediend is aan de moeder en dan is het erg makkelijk als je een aantal han den ter beschikking hebt. Die kunnen dan de pup pies warm wrijven en het slijm uit de bek halen. Er kwamen zes puppies uit - dat weet je van tevoren niet - en we waren met zijn vijven inclusief de ei genaren." Ook als er thuis, bij één van de 40 runde ren - Belgische witblauwen (dikbillen) en Blonde d'Aquitaines - een kalf wordt geboren met behulp van een keizersnee, helpen de kinderen mee. Brons heeft naast koeien ook ongeveer 100 zwart- bles schapen. „Dat vind ik een mooi schaap." Hij noemt zijn eigen vee een beetje uit de hand gelo pen hobby. De schapen waren er eerst en vervol gens kwam in 1992 de eerste dikbil. „Een kalfje dat ik zelf op de wereld heb geholpen met een keizer snee. Dat was bij een klant, Kees Lindhout aan de Essendijkweg in Poortvliet. Ik heb het later kunnen kopen." De Gelderse Willem en de Groningse Ria hebben aardig hun draai kunnen vinden in hetThoolse en zien zich ook nog niet zo snel vertrekken als de pensioengerechtigde leeftijd zich aandient. Hoe wel ze nog niet weten of ze wel doorgaan tot hun 65ste. Wat er dan met de praktijk gebeurt is nog onduidelijk. Zoals zij het doen, zou niemand het meer willen, denken ze. Kverneland voorzetwoeler CLI Kverneland kopeg 3mtr. nieuw actie Kongskilde zaaimachine, nieuw /overjarig Douven getrokken spuit, 24mtr computer Douven 3p. spuit, 24mtr computer Wuhlmaus 2411 wagenrooier, elek.+besturing Rumptstad 3sch. ploeg, variabel loopwiel Deutz-Fahr DX4.70 4wd Deutz-Fahr Agrotron, 125pk fronthef+pto Mullie kipper 18 ton, bijna nieuw Mullie kippers 11 en 13 ton i.z.g.st. Mullie gronddumper 24 ton, gestuurd Banden en wielen, nieuw en gebruikt Stiga zit- en duwmaaiers TTV 420 demo Beco 18 ton NIEUW CZAV adviseert en levert: o Korrelmeststoffen o Vloeibare meststoffen o Organische mest Een optimale balans tussen minerale - en organische meststoffen is in uw voordeel Profiteer voor 1 januari 2012 nog van ons gunstige voorverkoopsysteem! Maak gebruik van de module 'Mijn Mineralen' in Mijn CZAV via www.czav.nl Onze buitendienst assisteert u graag bij het opstellen van een efficiënt bemestingsplan met CZAV Mineralen Check 4-* Q OQ Grindweg 70 I Tel. 0166-602401 DE, WWW.ZANDIJK.COM FA Wemeldinge Dinteloord www.czav.nl Tel. 0113 62 90 00 Tel. 0167 52 92 52

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 20