Jansen krijgt meeste stemmen voor Thoolse ondernemersprijs RENAULT KOESE k2sj,ng li lisii n n u n i d u u asas® I ■■■W| IVI Basisonderwijs verliest bijna honderd kinderen in jaar tijd 'Als roependen in woestijn worden we gepasseerd' Raad stemt in met begroting Brooijmans heeft na 17 jaar weer een kampioen met Job www.renaultkoese.nl Zoutkristal van Ziringus voor vernieuwend bedrijf in Tholen Donderdag 17 november 2011 |^g 68e jaargang no. 1 |NË| ÊÈKm Hi i mÉÊÊ In een jaar tijd is het aantal leerlingen in het Thoolse ba sisonderwijs met 92 afgenomen. En ten opzichte van tien jaar geleden zitten er nu 183 kinderen minder op de 21 basisscholen. De bevolkingsontwikkeling noopt school besturen tot een herbezinning. Vorige week bogen verte genwoordigers van alle Thoolse basisscholen zich over de toekomst. Luyster plus 22 Er is al een stichting Varkens Nee, nu komt er ook een stichting Windmolens Nee bij. Op 19 december wordt de nieuwe stichting uit Anna Jacobapolder een feit. Er zijn zeven inwoners die nu nog een werkgroep vormen en zich richten tegen de komst van het windmolenpark op en rond de Krammersluizen. Fietsen buitendijks rond heel Tholen Agent brede school verdient loon terug Nieuwe melkveestal voor Leo de Jong JANSEN THOLEN B.V. VAN HARTE PROFICIAT MET HET WINNEN VAN DE ZIRINGUSPRIJS De mooiste Een koekje van eigen deeg, lacht Siem Jansen als hij dinsdagavond de Ziringus ondernemersprijs 2011 in ont vangst neemt. De prijs, een beeld van een zoutkristal in kunststof, is namelijk door zijn bedrijf aan de Slabbe- coornweg gemaakt. Jansen Tholen kreeg de kwaliteits prijs voor de manier waarop het bedrijf zich weet te on derscheiden en te vernieuwen. Heropening Bescheiden Kort door de bocht over de Bosstraat Deze week IP rfli f Dffil Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: wvw.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,50 per halfjaar, 31,50 per jaar, per post 56,70 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Scholen praten over samenwerking voor toekomst Vanuit de scholen zelf was het idee gekomen om gezamenlijk te praten over de ontwikkelingen en de in vloed daarvan op het onderwijs in Tholen. Hoe ziet het onderwijs er over een jaar of tien uit? In hoeverre beïnvloedt het afnemend aantal ge boorten de geplande investeringen in gedateerde schoolgebouwen? Voor het eerst waren besturen en di recties van ólle basisscholen bij el kaar om hun visie daarop te geven en te delen. De beide vmbo-scholen waren eveneens uitgenodigd, maar moesten verstek laten gaan. In Tho len zijn acht openbare basisscholen, zes protestants-christelijke, vier re formatorische, een rooms-katholie- ke, een algemene en een speciale basisschool. „De belangrijkste vraag was of, met al die denomina ties, het veld elkaar weet te vin den", zegt onderwijswethouder Pe ter Hoek. Een groep van zes mensen uit het onderwijs bereidde de bijeenkomst voor. Ze stelde de agenda op en de finieerde de problematiek. En ze zal ook de resultaten formuleren, zodat de wethouder daarop niet vooruit wil lopen. Het teruglopend aantal kinderen is voor de toekomst een gegeven, zegt hij. „De reformatori sche scholen zijn in vier jaar tijd veertig leerlingen kwijt geraakt." Kleinere scholen zijn kwetsbaarder, bovendien komt de kwaliteit van het onderwijs onder druk te staan. De insteek van de bijeenkomst was om samenwerking bespreekbaar te maken. Samenwerking binnen een woonkern, en zelfs breder. Medege bruik van gebouwen, brede scholen, het zijn ontwikkelingen die de re vue passeerden. De problematiek krijgt ook lande lijk de aandacht. Zo heeft minister Van Bijsterveldt de Tweede Kamer in een brief laten weten dat ze on derzoekt of besturen van kleine scholen die willen fuseren, daarvoor meer geld kunnen krijgen. Want nu is het zo dat ze bij een fusie de zo genaamde kleine scholentoeslag kwijtraken. De jaarlijkse 1 oktobertelling laat zien dat van de 21 basisscholen er slechts zeven méér leerlingen heb ben dan bij de telling van vorig jaar. De Luyster in Sint Philipsland springt er uit met een plus van 22 kinderen. De terugloop is het grootst op De Regenboog in Tholen (-24). De acht openbare scholen hebben 22 leerlingen minder, een afname met 22 procent. Op de twaalf scholen in het bijzonder on derwijs is de terugloop groter: 74 leerlingen of 42 procent. ZIE VERDER PAGINA 10 Stichting windmolens Nee uit AJP in oprichting Oprichter is Frank van Gennip die aan de Sluisweg woont. „Als indivi du kun je weinig doen, als stichting heb je meer invloed. Met de stich ting willen we de krachten bundelen om meer inspraak te hebben. Als in dividu die enorme overlast onder vindt, word je als roepende in de woestijn volkomen gepasseerd." De werkgroep heeft zich eerst be ziggehouden met het opstellen van bezwaren tegen de komst van Wind- park Krammersluizen van Zeeuw- ind en Deltawind. Die moesten voor 17 november ingediend zijn. De stichting is niet per definitie tegen windenergie, stelt Van Gennip. „Maar wel in gevallen waar het be lang van mensen, die individueel geen gehoor vinden, overschaduwd wordt door winstbejag van turbi- neparkbeheerders." Volgens hem drijven die koste wat kost hun be langen door terwijl ze goede sier maken met het verminderen van de C02 uitstoot. De werkgroep vraagt op negen punten aandacht voor de gevolgen van het windpark bij Sint Philipsland. De slagschaduw kan volgens de werkgroep niet alleen 'gekmakend hinderlijk zijn voor omwonenden', maar ook gevaarlijk zijn voor chauffeurs die over de Philipsdam rijden en voor schippers die de sluizen passeren. Die effec ten moeten grondig onderzocht worden in de milieu-effectenrappor tage (MER). Hetzelfde geldt in zekere zin ook voor geluidsoverlast. Door het grote aantal (20 tot 40 turbines) stapelt het geluid zich op. ZIE VERDER PAGINA 10 De fractie van het CDA in de ge meenteraad wil dat alle buitendijk se onderhoudspaden voor fietsers opengesteld moeten worden. De gemeente moet zich daar samen met het waterschap sterk voor ma ken. Dat zei Gert-Jan Boudeling donderdag in de gemeenteraad. „Aan de zuidkant zijn er enkele hiaten. We moeten voorkomen dat mensen fietsen door het gras sle pen." Wethouder Kees van Dis zegde dat toe. „We proberen er een rondje Tholen van te maken. Ook de provincie wil de dijken zoveel als mogelijk recreatief gebruiken." Een politieagent kan zijn maand salaris in één middag terugverdie nen als hij vanuit een kamer in de brede school in Sint-Annaland au tomobilisten betrapt die een ver keersovertreding maken. Dat zei fractievoorzitter Bert van Eenen- naam in de gemeenteraad. De Pv dA had in gesprekken met omwo nenden gehoord dat er regelmatig de hand wordt gelicht met de ver keersregels. Sinds de brede school er staat (twee basisscholen, de bieb en de kinderopvang in één ge bouw) is er ook eenrichtingsver keer ingevoerd. B. en w. hebben aangegeven dat er vaker gecontro leerd gaat worden. De SGP juichte dat toe en zag er ook meteen een besparing in op de loonkosten van de politie. De gemeenteraad stemde donder dag in met de begroting 2012 en de meerjarenraming. Het debat over de 'hoofdmaaltijd' van de avond duurde nog geen twee uur, waarvan twintig minuten werden uitgetrok ken voor een schorsing zodat b. en w. de zes ingediende moties kon beoordelen. De begroting wordt door de VVD als tussenstop gezien. Er komt een zogeheten 'brede her overweging' van de zaken waar de gemeenteraad op kan bezuinigen want volgens jaar is er een tekort van 116 mille. Dat moet in het be spreken van de kadernota zijn be slag vinden. Zie ook pagina 5. DE THOOLSE COURANT landbouwbi/ilaae Blikjes, fietsen, zitbanken en win kelwagens vissen ze uit het water bij het Binnenhof in Den Haag. In de stad komen ze gekkere dingen tegen in de grachten en sloten, dan op het Thoolse platteland. Het is één van de werkzaamheden van loonbedrijf Klaasse uit Sint-Maar tensdijk. In de landbouwbijlage in deze krant wordt hun werk nader belicht. Net als dat van dierenarts Willem Brons, die op het ene mo ment tussen de koeien staat en op het andere een kat onder de loep neemt. Jonge boeren Gertjan Ver- mue uit Poortvliet en Jeroen Don ken uit Oud-Vossemeer kijken naar de toekomst, terwijl anderen, zoals Leo de Jong uit Scherpenisse er middenin zitten. De Jong heeft na melijk zijn melkveebedrijf uitge breid met een compleet nieuwe stal om in de komende jaren meer melk te kunnen produceren. Want zegt hij: „Een koe moet zich happy voe len om meer melk te kunnen ge ven." De nieuwe stal is voorzien van ruimere ligplaatsen en laat meer daglicht binnen. Nieuwsgie rig geworden? U vindt de landbouwbijlage vanaf pagina 19. Veilingweg 15 I Sint-Annaland I Tel. 0166 - 65 36 25 Renault Sperwer 2a I Sommelsdijk I Tel. 0187 -61 16 62 Advertentie I.M. Maar Job was zaterdag de mooiste. Dat hij de keurmeesters kon bekoren, bleek deze zomer al, tijdens de Zeeuwse Dag van het Paard in Vrouwenpolder. Daar werd hij ook eerste, maar die dag ging de kampioenstitel naar een ander hengstveulen. Dat was er in Goes niet bij. „De eigenaar heeft het misschien verkocht of vond het er niet zo goed voorstaan. Zie verder pagina 3. Ko Brooijmans toont het mooie uiterlijk van Job van Bleijendaal. Het merrieveulen Irma wil dat graag van dichtbij gadeslaan. Siem Jansen (tweede van rechts) met de prijs, links van hem Rien Bruijnzeel en uiterst links Arjan van Ommen, rechts Paul Deurloo. Anders dan anders was het motto van de avond in het gemeentehuis in Tholen. Jansen bleef er nuchter on der, maar was heel blij met de prijs. Het bedrijf was een van de vier ge nomineerden. De andere kandidaten voor de tweejaarlijkse prijs waren Spar van Ommen uit Sint-Maartens dijk, Aannemingsbedrijf Paul Deur loo uit Tholen en BC.ON energy systems uit Sint-Annaland. De zaal wees Jansen Tholen als winnaar aan. Het was voor het eerst dat de verkiezing met het invullen van .stemkaarten werd gehouden. De vier genomineerden zaten op het podium in spanning te wachten op de uitslag terwijl de stemmen wer den geteld door wethouder Frank Hommel, voorzitter Wim Brevet van de Thoolse Ondernemers Fede ratie (TOF) en Rien Koppenhol van de Rabobank Oosterschelde. Van de 182 geldende stemmen kreeg Jansen er 55, Van Ommen 51 op de voet gevolgd door Deurloo met 50 stemmen. Op BCON werden 26 stemmen uitgebracht. Er waren een paar ongeldige stemmen omdat er meerdere bedrijven op de stern- kaart ingevuld waren. Er waren 225 belangstellenden op de avond van Rabobank, gemeente, TOF en OOT (Ondernemers Overleg Tholen). Volgens Brevet van TOF vergroot het stemmen door het publiek de be trokkenheid en zorgt het ook voor meer emotie en spanning. Siem Jansen was 'hartstikke blij' met de prijs, zei hij. De firma had vaker meegedaan aan verkiezingen, maar viel steeds net met een tweede plaats buiten de boot. Siem vierde de verkiezing met zijn vrouw Gerda, zijn broer Wim, en zijn zonen Rik en Niel die op de eerste rij zaten. Broer Kees was niet aanwezig bij de prijsuitreiking. Vo rig jaar vierde het bedrijf het 25-ja- rige bestaan met een heropening waarvan de openingshandeling door Karla Peijs, commissaris van de ko ningin, werd verricht. Jansen Tholen heeft twee poten. De ene richt zich op elektrotechniek, machinebouw en onderhoud. De an dere, Plasticentrum, specialiseert zich in het verhandelen en bewer ken van kunststoffen (de zoutkristal is er een klein voorbeeld van). Voordat de prijs bekend werd ge maakt, werden de genomineerden aan het publiek gepresenteerd. Bas ter Steege die de avond presenteer de, stelde vragen aan de genomi neerden. De vier ondernemers wa ren door een commissie bestaande uit Dré van Aart van Remmerswaal Accountants, Rien Koppenhol van de Rabobank en deurwaarder Ma- riëlle Buijs geselecteerd. De com missie keek naar hoe de bedrijven zich onderscheiden van anderen en hoe ze de toekomst zien. De com missie ging ook op bezoek bij de ondernemers. Aan de hand van vraaggesprekken werd gekeken of ze voldeden aan de criteria. De on derscheiding is genoemd naar Zirin gus die in de Middeleeuwen op Tholen in zout begon te handelen. De man afkomstig uit Pannonië (nu Hongarije) wordt als voorbeeld ge steld voor succesvol ondernemer schap. Siem Jansen zei dat hij er met twee petten zat. Hij legde uit dat zijn be drijf vernieuwend bezig is als ma chinebouwer door samen met de klanten problemen op te lossen. En dat het bedrijf Plasticentrum ('in het zetten van kunststofplaten') door is gegroeid waardoor de on derneming is verbreed. De belang rijkste klanten komen uit de indus trie, zei Jansen. Waarom hij zou moeten winnen? „Ach, er kan van avond niemand verliezen. We zijn allemaal altijd bezig om te ver nieuwen." Volgens Paul Deurloo is het zaak om je te onderscheiden door met andere partners (in de bouwketen) samen te werken en duurzaam te zijn. Verder is het van belang om het bedrijf te profileren. „Kenbaar maken aan anderen." Zijn mooiste project recent was het intern ver bouwen van het Badhotel in Dom burg: 116 kamers. Het bood vooral uitkomst in de winterperiode. Voor Rien Bruijnzeel van BCON is het vooral zaak om zichzelf te blij ven. Hij verwacht dat er op het ge bied van wonen veel zal veranderen waardoor er voor zijn bedrijf (be sparen op energiekosten en het op wekken van energie) veel kansen liggen. Arjan van Ommen ziet de kracht van zijn bedrijf (Spar super markten in Sint-Maartensdijk en Oud-Vossemeer, en dorpswinkel in Scherpenisse) in de maatschappelij ke betrokkenheid en samenwerking met andere Thoolse ondernemers. Hij benadrukt dat het sociale aspect belangrijk is. Of hij de prijs zou winnen? „Wij hebben met zijn vie ren al gewonnen." Volgens Paul Timmermans onder scheiden de Thoolse ondernemers zich door de zelfverzekerdheid, rust en vertrouwen die ze uitstralen. „Dat zijn elementen die je hard no dig hebt om succes te hebben." Op de vraag of ze het anders gaan doen, zei hij. „Dat weet ik zeker. Het zijn pur sang Tholenaren. Op een bescheiden manier zullen ze gestaag kleine stapjes zetten.'" De CU vindt dat b. en w. kort door de bocht gaan door te stellen dat ze bewoners van de Bosstraat in Tho len niets hebben toegezegd over het plaatsen van speeltoestellen. Vol gens Bram van de Sande moeten b. en w. oog hebben voor 'de dingen van de dag' nu de bewoners zelf initiatieven ontplooien. Volgens wethouder Jan Oudesluijs is dat ge daan om verwachtingen over toe zeggingen weg te nemen. „Maar we gaan wel in overleg met de be woners." De bewoners hadden hun oog laten vallen op het speeltoestel bij de brandweerkazerne. Thoolse trekpaardenhouder wint op keuring in Goes Het mooiste trekpaardhengstveulen van Zeeland staat bij Tholenaar Ko Brooijmans in de wei. De ruim zes maanden oude Job van Bleijendaal is zaterdag kampioen geworden op de najaarskeuring in de Zeelandhallen in Goes. Job bleek het mooiste hengstje uit zijn groep, die uit totaal uit slechts drie deelnemers bestond. Hij was tevens de grootste, vertelt Brooijmans. Hij heeft met Job sinds 17 jaar weer een kampioen op zijn hoeve Candia. In 1994 sleepte Ko met zijn merrie Ulvia van Bleijendaal voor het laatst een kampioenstitel in de wacht. Job staat weliswaar op naam van Ko, maar is in eigendom van zijn neef Mark Brooijmans uit Halsteren. Zoon van Ko's broer Rien. „Mark vindt het handig als hij op mijn naam staat, want dan kan hij aan Zeeuwse keuringen meedoen", verklaart Ko. Mark laat wel vaker paarden opgroeien bij zijn oom in Tholen, omdat die meer wei heeft. Job heeft er tevens een maatje, namelijk het merrie veulen Irma van Leonard van Dijke uit Sint-Annaland. Dat ging zaterdag ook mee naar Goes, evenals de vijfjarige Marlies van Leonard's broer Corné en de zesjarige Jenny van Bleijendaal van Ko. Het waren volgens Ko de enige Thoolse deelnemers aan de keuring. Jenny, een kleindochter van de eerderge noemde Ulvia, werd tweede in haar rubriek: de middenmaat zes-, zeven- en achtjarige merries. Marlies 'werd derde, evenals Irma. Gina Bolier uit Scherpenisse is 25 jaar collectant voor Diabetes Fonds EN VERDER... Jerrycans worden in Tholen vermalen als grondstof voor plastic Tholense Boys revancheert zich met 2-0 zege op WHS EEN SLECHT WERKMAN GEEFT ZIJN GEREEDSCHAP DE SCHULD Dit nummer bestaat uit 26 pagina's Willem Brons uit Poortvliet is nog een ouderwetse plattelandsdierenarts Sinterklaas en zwarte pieten zetten voet aan wal in Sint Philipsland

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 1