de Zeeuwse 'Daar heb je grotere blokken land, hier vierkante stukken en rotpuntjes' www.ondernemendoejesamen.nl Er verandert weer veel op fiscaal gebied in 2012. Onderneem tijdig actie! Een Zeeuwse agrariër hoeft niet ver te zoeken... De oplossing dichtbij. Ouders in camper accountants, bedrijfs- en organisatie adviseurs Landoouwoisjl Informeer bij uw adviseur naar onze producten. Jeroen Donken en Gertjan Vermue: jonge boeren op stage in Canada Donderdag 17 november 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 19 Rijden op een enorme combine over een akker in Australië. Ja, dat willen ze beiden wel een keer gedaan hebben. De ogen van Gertjan Vermue uit Poortvliet en die van Jeroen Donken uit Oud-Vossemeer, bei den 20 jaar, gaan glimmen bij de gedachte aan grote machines. Ze hebben ze al een keer gezien, tijdens een stage in Canada. Trekkers van 500 pk, met een schijfweg van 12 meter breed. Die zie je in Nederland niet, zeggen ze. Toch willen ze in eigen land boer worden. De toekomst lijkt voor de één al vast te staan, terwijl het voor de ander nog zoeken is wat hij wil. Zwartbenigheid Miniknol verzekeringen Monteur U wilt als agrarisch ondernemer uw verzekeringen natuurlijk goed geregeld hebben. Daarvoor hoeft u niet ver te zoeken. De Zeeuwse is een regionale verzekeraar. We werken samen met onafhankelijke tussenpersonen bij u in de buurt. Door deze samenwerking en onze kennis van de regio, kunnen wij u verzekeringen op maat aanbieden. Of kijk op www.dezeeuwse.nl. ft OAZ Vestiging Tholen Welgelegen 2d 4691 SJ Tholen T 0166 60 12 60 Kantoren: Goes, Middelharnis, Oud-Beijerland, Rotterdam, Terneuzen, Tholen, Vlissingen en Zierikzee De Zeeuwse Verzekeringen werkt samen met Overbeeke Van Dijke, financieel adviseur bij u in de buurt. verzekeringen financiële diensten hypotheken pensioenen DE TH OOI SE COURANT De derdejaars klasgenoten van de middelbare landbouwschool, de MAS in Goes, zijn nog vol van hun ervaringen in het Canadese, waar alles ruim is opgezet; „Daar heb je veel grotere blokken land. Eén perceel is zowat 80 hectare. Hier heb je vier kante stukken en kleine rotpuntjes", zegt Gertjan. Ze hebben zes weken, in augustus en september, stage gelopen bij een pootgoedboer in de buurt van Edmonton. Een Nederlander, die toevallig ook Vermue heet. Ze zijn in totaal acht weken in Ca nada geweest, want de eerste twee weken vierden ze er vakantie en reisden ze rond. Onder andere langs Vancouver en de Rocky Mountains. Maar waarom gaan ze in het buitenland kijken als ze hier boer willen worden? „We moesten naar het buitenland op stage en dan kun je net zo goed ver weg gaan", verklaart Jeroen. „We konden ook naar België, maar dat leek ons niet zo interessant." Ze hebben de verschillen en de overeenkomsten kunnen zien van daar boer zijn én hier. Momenteel ervaren ze het 'boer zijn' in Nederland via het helpen van agrariërs in de buurt en hun leer-werkstages bij akkerbouwer Geluk in Oos- terland (Jeroen) en Paul Versluijs in Scherpenisse (Gertjan). De boer van hun stageadres is puur gespeciali seerd in pootgoed. Hij gebruikt zijn 120 hectare aan akkerbouwgrond volledig voor de teelt van dat product. In het gebied wordt volgens de jon gens verder veel tarwe en koolzaad geteeld. Ze waren zeer onder de indruk van de arealen. „Ze delen daar een gebied in vieren, quarters. Een quarter is ongeveer 60 hectare." Zo had de vader van hun stageboer 1000 hectare tarwe en kool zaad. Veel tijd om te kijken hoe het er daarbij aan toegaat, hadden ze niet. De pootgoedteelt vergde veel inspanning. Ze hebben de pootaardappelen gerooid en weer uitgeplant en daar komt veel handwerk aan te pas. Jeroen noemt het een leer zame ervaring, want met pootgoed telen was hij niet bekend. „We hebben geleerd te selecteren op zwartbe nigheid en virussen. Daarvoor liepen we door het blok en trokken de planten uit die waren aange tast." Als het loof nog laag staat, kan dat met be hulp van een karretje. „Maar staat het loof te hoog, dan moet je het lopend doen. Dat is zwaar werk, zeker als het 30 graden is", zegt Gertjan. Overigens is die hoge temperatuur, gepaard met weinig re gen, niet direct funest voor de oogst. „Als het daar een keer goed regent, neemt de grond dat water goed op. Daar heb je het hele seizoen opbrengst van", vertelt Gertjan. En dat is maar goed ook, want het blijkt daar lastig om een akker te beregenen. „Er was geen water in de buurt", zegt Gertjan. Je roen is wel te spreken over de grond. „De grond is makkelijker te bewerken. Het is lekker lichte grond, terwijl je hier zware klei hebt." Wel is het seizoen maar kort. „Drie maanden, en dan is het over", aldus Jeroen. De boer in Canada houdt zich ook bezig met het zelf vermeerderen van pootgoed. Het duurt drie jaar voordat het zelf gekweekte pootgoed geschikt is voor de handel. Jeroen vertelt dat het begint bij een miniknol, een stekje dat wordt uitgeplant in een kas. „Dat wordt om de zoveel dagen water gegeven en bespoten tegen ziektes. Vervolgens worden ze met de hand gerooid en uitgeplant op een miniknollenveld." Jeroen vertelt dat er telkens weer een nieuwe fase van verder uitplanten is en dan hebben de knolletjes zich sterk vermeerderd. Want uit één miniknol komen ongeveer zeven aardappelen die op hun beurt ook weer worden uitgeplant. Wat Jeroen en Gertjan ook interessant vonden, is dat de Canadese boer zelf zijn afzet regelt. „Er zit niemand tussen", zegt Gertjan. Jeroen:„Deze man exporteert heel veel naar Mexico." Het gaat daarbij volgens hen vooral om de kwaliteit. „Als het niet goed is, komt het de grens niet over. Hier is het meer van: we hebben aardappels nodig." Ook vin den de jongens dat de boeren in Nederland aan meer strenge regels zijn gebonden. „Bij het rooien van aardappels mogen hier de vellen er niet af gaan. Dat mag daar wel. Hier heb je wetten en re gels waarin ook een bepaalde maat is vastgelegd. Daar is het hoe grover, hoe beter." De handel in eigen hand houden, dat is iets waar Gertjan wel wat voor voelt. „Ik zou misschien zelf wel in consumptieaardappelen willen handelen." Dat lijkt hem in eerste instantie ook wel nood zakelijk als hij in het bedrijf van zijn ouders, Nico en Marleen Vermue, wil komen werken. „We heb ben thuis 110 hectare landbouwgrond. Dat is niet De ouders van Jeroen en Gertjan zijn hun zoons komen opzoeken in Canada. Nico en Marleen Vermue en Frans en Anja Donken hebben samen een camper gehuurd en trokken daarmee twee weken door het land. Ze vonden de stages van hun zoons een goede aanleiding om het land ook eens te verkennen. Nico: „In de zomer kan ik meest al niet weg, maar we hebben het toch gedaan. Ik was nog nooit in Canada geweest." Om ~Ucim itöfttr uoM? u/ (rfaa/vl groot genoeg voor twee boeren." Daarom ziet Gertjan op dit moment meer in een constructie om een paar dagen thuis en een paar dagen in loondienst bij een andere boer te werken. Wel is het de bedoeling dat hij op den duur het akker bouwbedrijf van zijn ouders overneemt. Hij heeft nog een broer en een zus die daar geen interesse voor hebben, dus wat dat betreft is voor hem de weg vrij om een toekomst in het ouderlijk bedrijf op te bouwen. Voor Jeroen ligt dat anders. Zijn ouders hebben weliswaar een agrarische achtergrond, maar za gen geen toekomst in een eigen landbouwbedrijf. Jeroen ziet dat niet als een probleem. „Er zijn meer mensen die naar de landbouwschool gaan en thuis geen boerderij hebben." Hij heeft eerst nog wat anders geprobeerd, in de metaal. Hij leerde voor monteur montage en onderhoud. Hij vond het niets. Het agrarische heeft hem altijd al getrok ken, alleen is voor Jeroen het pad nog niet uitge stippeld. Hij weet ook nog niet precies welke kant hij op wil. „Ik zie het volgend jaar wel. Misschien ga ik nog wel verder leren." Dat doet Gertjan so wieso al, want hij volgt niveau 4 en Jeroen niveau 3. De lesstof bij niveau 4 is meer gericht op admi nistratie. En dat hoeft van Jeroen nou weer niet zo. Hij houdt zich liever met de gewassen zelf bezig. „Misschien wil ik wel zzp'er worden. Mezelf ver huren." Afspraken maken voor aandelen in de opbrengst gaat dan niet, denkt hij. „Dan moet je een maatschap vormen en daar heb je een eigen boerderij voor nodig." Gertjan denkt dat Jeroen nog wel kansen heeft om een bedrijf te pachten van een boer zonder opvolger. Maar daar is ver trouwen voor nodig. Een andere optie is het trou wen van een boerendochter. Want dat heeft de boer in Canada, waar ze zijn geweest, gedaan. Sa men boeren zien Jeroen en Gertjan niet zitten. Ze gaan ieder hun eigen weg. Hoewel ze het allebei wel leuk lijkt om eens in Australië te gaan kijken. Zo'n grote combine aan het werk zien. Gertjans vader Nico juicht dat toe. „Ik kan het bedrijf goed alleen aan. Van mij mogen die jongens eerst eens ergens anders kijken. Ik heb die kans niet gehad, want mijn vader zei, kom maar gauw thuis werken. Het is ook een beetje levenservaring opdoen. En nu zijn die jongens nog ongebonden. Als ze later op hun eigen staan, hebben ze er misschien geen tijd meer voor. Bovendien komt het qua werk wel goed uit als ze naar Australië gaan, want als het daar oogstseizoen is, is het hier winter." ■fe i Schipper mmm Surgemeet 25 4693 CJ Poortvliet Raiffeisenstraat 2 4697 CG Sint Annaland T: (0166) 61 25 09 F: (0166) 61 29 12 E: info@overbeeke.nl Iwww.ovefbeeke.nl

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 19