Zeven vrouwenbands op Women in Rock slag met kunstwerk smalstad Zes werkzoekenden aan de 'Het gaat hier om plezier hebben, even weg zijn uit de thuissituatie' Mantelzorgers in het zonnetje tijdens verwendag Meidactie stapeling in de zorg Werkplaats in de loods van Adrie Wielaard aan de Wouthoekweg GBS zamelt oude bijbels in Donderdag 17 november 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Zes werkzoekenden werken de komende drie maanden aan het kunstwerk voor Sint-Maartensdijk. Het stalen kunstwerk wordt 2,5 meter hoog en komt op de Haven in de smalstad te staan. Waar en wanneer is nog niet be kend. Vrijdagmiddag werd in de loods van Adrie Wiel aard aan de Wouthoekweg in Sint-Maartensdijk het startsein gegeven van het project. Ook de scholen wor den bij het tot stand komen van het kunstwerk betrok ken worden. Positief Vrouwen maken zaterdag de dienst uit in Meulvliet. Daar organiseert stichting Tholen rockt voor de ze vende keer het Women in Rock Festival. Zeven vrou welijke rockbands staan die avond op de bühne. Het festival dat bekend staat om zijn brede programme ring, richt zich dit jaar op een selectiever publiek. „Andere jaren liepen de muzieksoorten sterk uiteen", zegt organisator Ton van Riet. „Nu richten we ons op stevigere rock en metal." Afgesloten Maatregelen zandhonger Oosterschelde Activiteiten Tijd voor jezelf Jongeren Huisartsenpost en spoedeisende hulp officieel geopend Ontslag trouwambtenaar oud-secretaris Wim Pijl Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl SchoorsteenbrandVerbrandestraat Illegale afvalverbranding Poortvliet Tieleman Keukens verkozen tot Beste Zelfstandige Winkel van Nederland 2011! Medicijnen ophalen bij de apotheek voor je bejaarde moe der. Meegaan met een doktersbezoek of boodschappen doen voor je oma. Kortom: mantelzorg. Voor velen van zelfsprekend, maar het blijft vaak onzichtbaar. Waardering is op zijn plaats. En daarom organiseerde het steunpunt mantelzorg Tholen tijdens de Dag van de Mantelzorg een verwendag in Haestinge. Daar kwamen donderdag zestig dames bijeen om even weg te zijn uit de dagelijkse sleur. Want een mantelzorger heeft altijd dienst. De wethouders Jan Oudesluijs (so ciale zaken) en Kees van Dis (cul tuur/impuls Sint-Maartensdijk en Scherpenisse) brandden het beeld merk van de stichting DAM (Dutch Art Match) uit Middelburg in een plank onder het miniatuur van het kunstwerk van Danny van Rijt. De ze stichting voert het uit. De cre atieve sector en de reïntegratiesec- tor slaan de handen bij dit project ineen. DAM noemt het een brug- werkplaats en past deze formule al op meerde plaatsen toe. Beroeps krachten werken met werkzoeken den, studenten en vrijwilligers sa men. Werkzoekenden slaan een brug tussen werk zoeken en werk hebben, Ze leveren er vaardighe den aan en doen kennis op met het doel door te stromen naar vast werk. Ze gaan drie maanden aan de slag, drie dagen per week. Eén van hen is de 43-jarige Said Afallah uit Sint- Maartensdijk. Hij is nu bijna ander half jaar zonder werk. Was actief als automonteur en autoschadeher steller. Werkte ook drie maanden bij Flexchemie in Goes. Hij is blij met de mogelijkheid op deze ma nier weer aan de slag te kunnen. „Ik heb er zin in. Het is heel leuk. We hebben eerst een kantine gemaakt. Die is nu klaar." Hij kan op de fiets komen, zegt hij. Het stalen kunst werk is gebaseerd op het stratenpa- troon van het dorp en de loop van de Pluimpot. Het is op ware grootte uitgetekend en hangt tegen de deur. De groep, vijf mannen en één vrouw, wordt begeleid door de werkplaatsmeester Hermes van de Calseijde. Hij gaf les op een vmbo- school voor moeilijk lerende kinde ren, maar was ook aannemer in Rotterdam waar hij - samen met een steeds wisselende groep men sen - kunstwerken in de buitenlucht plaatste. Onder meer voor Joep van Lieshout en Richard Hutten. Van de Calseijde legde uit dat het kunst werk in gedeeltes wordt gemaakt. „Iedereen gaat van roestvaststaai een stukje maken. Daar hebben we drie maanden voor. Belangrijk is dat de deelnemers, die ik liever col lega's noem, het als positief gevoel ervaren om samen te werken. Dat ze op tijd komen en dat ze zelfver trouwen krijgen. Als er iets niet goed gaat. dan is dat geen fout. Er leiden meer wegen naar Rome." De Heidemij nam het voortouw. Het project het onzichtbare zicht baar maken dateert al uit 2007. Het heeft ten doel de oude havens van Sint-Annaland, Sint-Maartensdijk en Scherpenisse weer zichtbaar te maken. Voor Sint-Annaland zijn er meerpalen bedacht, maar voor Scherpenisse en Sint-Maartensdijk beelden die verwijzen naar hoe het is geweest. De heemkundekring Stad en Lande van Tholen omarm de het project. Marinus Geuze, ver tegenwoordiger van de Heidemij in Zeeland, wist dat de loods van Adrie Wielaard vrij was gekomen na de verhuizing van landbouwme- chanisatiebedrijf Jaap den Engels man. Wielaard bleek bereid het pro ject te ondersteunen. Hij had zelf in eerste instantie wel de groep willen leiden, maar zag daar toch van af. Volgens projectleider Louis Ge- leijnse van DAM is er naar geld ge zocht. Behalve een bijdrage van de Heidemij en de gemeente (12.500 euro), is er ook naar sponsors ge zocht voor het project dat 35.000 euro kost. Ook de Woonboulevard Poortvliet, Gea Goedhart en de Ra bobank deden een duit in het zakje. Volgens Geleijnse zal ook het Prins Bernhardfonds om een bijdrage worden gevraagd. Het voorstel om als gemeente 12.500 euro bij te dragen deed nog al wat stof opwaaien. Jan-Kees de Feijter uit Tholen verzamelde via een internetpetitie handtekeningen. Hij vond dat de gemeente het geld beter aan andere zaken kon beste den. De Feijter was ook uitgeno digd, maar niet aanwezig. Geleijn se bedankte iedereen die mede- Ondanks dat blijft de bandprogram mering divers. Zo opent het festival met de Thoolse metal-coverband High Heels met zangeres Esther Vroegop als zangeres. Uit Almere komt Kelly's Vacation. Zij wisselen rockmuziek af met rustige popbal- lads. Van een heel ander kaliber is de muziek van de Middelburgse Marsha. Deze Zeeuws/Antilliaanse singer-songwriter maakt vrolijke muziek. Een stuk steviger gaat het er bij de rockband Lost Insanity aan toe. De bands komen niet alleen van Nederlandse bodem. Punk komt van The Ramonas, de vrouwelijke ver sie van punkband The Ramones. Na de Britse punkdames volgt Youth Gone Wild uit Italië. Hekkensluiter die avond is de symfonische gothic- metalband Nemesea. Het festival opent om vijf uur 's middags haar deuren en eindigt om twee uur 's nachts. werking verleent aan het project. Ook de Feijter. „Dankzij hem heeft het heel veel publiciteit gekregen." DAM probeert met deze projecten de lokale bevolking te betrekken. Nu blijkt dat ook de scholen erbij worden betrokken, in de vorm van cultuureducatie. „Het is ook goed voor het toerisme en het past binnen het beleid van het gemeentebestuur om de gemeente fraaier te maken." Als de proef een succes wordt, dan wil DAM er een 'echte brugwerk- plaats'van maken, zei Geleijnse. De wethouders Jan Oudesluijs en Kees van Dis hielden een twee spraak over de watersnoden die Tholen hebben getroffen in de loop der eeuwen. Tot de Ramp van 1953 en de Deltawerken. In 1957 werd de Pluimpot afgesloten, in 1962 de ha ven van Sint-Maartensdijk ge dempt. De Haven is nu een parkeer terrein. Een hele generatie is daar al mee opgegroeid. Maar met dit kunstwerk wordt de Smerdieke- naers weer een klein stukje van hun dorp terug gegeven. Alle betrokken partijen (gemeente, kunstenaar, werkplaatsmeester en verhuurder) tekenden een overeen komst. Daarna vertrok het gezel schap naar café An de Slööve in Sint-Annaland waar DAM de feest zaal inrichtte. Ook dat project is deels met een aantal werkzoeken den gerealiseerd. De provincie gaat akkoord met de plannen van Rijkswaterstaat om zandhonger in de Oosterschelde te gen te gaan. Zandhonger is het ver dwijnen van slikken, schorren en zandplaten door een veranderende waterhuishouding. Die is ontstaan door de komst van de stormvloed kering. Doordat het tij vermindert, is het voor de natuur moeilijker zand op te bouwen. Jaarlijks verdwijnen daardoor duizenden kubieke meters zand in het water. En dat brengt het voortbestaan van planten en dieren in gevaar, maar ook de veiligheid. Rijkswaterstaat zoekt daarom naar maatregelen om de zandhonger te gen te gaan. Zandsuppletie, het op spuiten van zand. is één van de oplossingen die Rijkswaterstaat aan draagt. krijgen met de aangekondigde be zuinigingen. De overheid heeft plannen om een aantal bestaande regelingen voor chronisch zieken en gehandicapten af te schaffen. Andere regelingen worden sterk versoberd. Eigen bij dragen gaan omhoog en de zorg- toeslag neemt af. Deze stapeling van maatregelen betekent een lastenverzwaring voor mensen met een beperking. Kla verblad Zeeland maakt zich hard voor deze groep. De wethouders Kees van Dis voorgrond) en Jan Oudesluijs zetten een brandmerk van de stichting DAM onder het kunstwerk. Feikje de Jonge van het Werkgeversservicepunt Tholen kijkt toe. Nederland moet bezuinigen. Daar ontkomt ook de zorg niet aan. De stapeling van maatregelen zal voor sommige mensen slecht uitpakken: meer betalen, minder of helemaal geen zorg meer krijgen. Om zicht baar te maken wat de gevolgen zijn, organiseren de dertien zorg- belangorganisaties, waaronder Kla verblad Zeeland, van 15 november tot 1 december een landelijke meidactie. Met deze actie wil Kla verblad Zeeland harde feiten verza melen van mensen die te maken Bewoners van een woning in de Ver- brandestraat in Tholen zijn zondag avond omstreeks negen uur opge schrikt door een schoorsteenbrand. De Thoolse brandweer was snel ter plaatse. Bij aankomst kwamen de vonken uit de schoorsteen. Met een ramoneur hebben de brandweerlieden de schoorsteenbrand gedoofd. Dat is een stuk gereedschap om het schoor- Bewoners van een boerderij aan de Kalfdamseweg in Poortvliet hebben maandagochtend illegaal tuinafval verbrand. De brandweer kreeg hier om kwart voor zeven melding van. Volgens brandweercommandant De Feijter ging het om een behoorlijk steenkanaal mee schoon te vegen. De oorzaak van de brand is onbekend. Volgens brandweercommandant De Feijter ligt de oorzaak vaak in slecht onderhoud. „Een schoorsteen moet minstens één keer per jaar geveegd worden", zegt hij. „Ook maakt het uit watje verstookt. Gebruik dixxig hout en geen restafval." Aan de woning is geen schade ontstaan. grote stapel afval. Het korps uit Sint-Annaland heeft deze geblust en de verdere afwikkeling van de brand overgedragen aan de politie. Tegen de bewoners is proces-ver- baal opgemaakt. Illegale afvalver branding is een milieudelict. Het landelijk thema was 'opgroei en met zorg', maar het merendeel van de aanwezigen was veertig jaar en ouder. Na de opening door wet houder Oudesluijs gaf Ria Walrave een presentatie over het thema. „Eén en al herkenning", zegt Geri Koot (74) uit Sint-Annaland. „Zelf zorg ik al jaren voor mijn man. Hij heeft de ziekte van Parkinson. De ondersteuning vergt veel tijd en energie. Als je niet uitkijkt, ben je heel de dag bezig met zorgen. Daar moet je voor waken, want je bent er zelf ook nog. Door af en toe aan jezelf te denken, hou je het boven dien veel langer vol." Walrave gaf in haar presentatie aan dat het goed is om lotgenoten op te zoeken. Maar daar is Koot het niet mee eens. Jaren ben ik naar bijeen komsten van de Parkinson-vereni- ging gegaan. Somber werd ik er van. Alleen maar negatieve verha len. Daar put je toch geen energie uit. Nee, een verwendag als deze, dat waardeer ik veel meer. Hier gaat het om plezier hebben en even weg zijn uit de thuissituatie." Vermaak stond tijdens de verwen dag centraal. „Veel mantelzorgers denken te weinig aan zichzelf', zegt coördinatrice Jacqueline Heij- boer van het steunpunt mantelzorg Tholen. „Daarom doen wij het." Dit jaar organiseert het steunpunt voor het twaalfde jaar op rij een activiteit voor de Thoolse mantel zorgers. „Wat we doen varieert ie der jaar", zegt Heijboer. „Het ene jaar delen we presentjes uit, het andere jaar organiseren we midda gen zoals deze. Toch wil ik de ko mende jaren vooral activiteiten or ganiseren. Het is belangrijk om mensen bij elkaar te brengen, zo dat ze weten dat ze niet alleen zijn. Bovendien is het goed om er af en toe even tussenuit te gaan." Het aantal deelnemers dat op de Dag van de Mantelzorg af komt, is al jaren stabiel. „Toch zijn het er nog veel te wei nig als je weet dat Tholen onge veer 2600 mantelzorgers heeft. Wel is het altijd al zo geweest dat er meer vrouwen dan mannen ko men." Mannelijke bezoekers zijn in Haestingé dan ook niet te zien. Alleen bij het koersballen lopen vier oudere heren rond. „Die heb ben we speciaal gevraagd voor het mannelijk publiek, maar de vrou wen vinden het koersbal ook leuk hoor." Koersballen is slechts één van de activiteiten. In de grote zaal zijn dames druk bezig met het maken van zeepkettingen en armbanden. Driftig graaien ze in de doosjes met kleurrijke kraaltjes. „Voor herhaling vatbaar", zegt Tineke van der Werf uit Scherpenisse. „Het is zowel leerzaam als gezel lig, zo onder elkaar." Tineke is sa men met haar vriendin Truida Op- ree naar Haestinge gekomen. „Een aantal jaar terug ben ik vanuit het steunpunt mantelzorg naar een kaas- en wijnproeverij in Middel burg geweest en dat beviel wel. Bij het lezen van de aankondiging in de krant heb ik Truida gevraagd of ze zin had om mee te gaan. Zo doende zijn we nu hier. Je kunt op zo'n dag even lekker de tijd voor jezelf nemen. Daar kom je nor maal gesproken niet aan toe." Bei de dames zorgen bijna dagelijks voor hun moeders. Uiteenlopend van boodschappen doen. medicij nen brengen tot een ziekenhuisbe zoek. Ze doen het allemaal. „Ik weet niet beter of het hoort erbij", zegt Truida. Naast mantelzorger zetten de dames zich ook nog in als vrijwilliger. Zo werkt Tineke in de Schutse in Sint-Annaland op de afdeling kleinschalig demente renden en Truida in Maartenshof en Ten Anker. „Onze generatie is zorgzaam", zegt Tineke. „Mijn kinderen zie ik dit nog niet zo snel doen." Hoewel de Dag van de Mantelzorg als thema 'opgroeien met zorg' heeft, zijn er maar weinig jonge ren te bespeuren. „Ze zijn er wel", weet Jacqueline Heijboer. „Maar kinderen moeten overdag naar school hè." De zeventienjarige Murloes Beurkens uit Scherpenis se is één van de uitzonderingen. Het Calvijn College gaf vrij voor de verwendag. „Samen met mijn ouders zorg ik voor Joël (15) en Aron (13). Dat zijn mijn broertjes. Ze hebben de ziekte van Duchen- ne (een progressieve spierziekte) en zijn daardoor rolstoelafhanke- lijk." Marloes weet niet beter dan dat ze voor haar broertjes zorgt. „Maar het is niet zo dat al mijn vrije tijd opgaat aan zorgen, hoor. We hebben thuis de taken ver deeld. Toch vind ik het wel leuk om even iets anders aan m'n hoofd te hebben." Datzelfde geldt voor Carianne de Graaf uit Sint- Maartensdijk. Ze is samen met haar moeder de dagelijkse sleur even ontvlucht. „Mijn broertje Mare (13) heeft pdd-nos (een vorm van autisme) en adhd (hy peractiviteitstoornis)", zegt de tie ner terwijl ze met haar zeepketting bezig is. „Hij is heel erg druk en reageert vaak onvoorspelbaar. Ook is Mare snel boos. Het is best moeilijk om daarmee om te gaan." Het is voor moeder en dochter voor het eerst dat ze een dergelijke dag bezoeken, maar het bevalt hen prima. Naast de workshops is er veel be langstelling voor kleurenconsu- lente Jannie van Dijke. Zij geeft de dames een kleurenadvies. Zo versterken weloverwogen kleuren iemands uitstraling en figuur. Niet iedereen staat met rood of paars. Ook geeft ze aan welke kleuren juist wel en welke juist niet bij el kaar passen. De dames vinden het schitterend en staan in de rij om plaats te nemen op de stoel. Zo is er op de verwendag voor iedereen iets te beleven. Heijboer: ..Onder tussen ben ik al ideeën aan het verzamelen voor volgend jaar." Burgemeester Han Polman van Ber gen op Zoom heeft vrijdag het nieu we gêbouw dat tegelijkertijd onder dak biedt aan de huisartsenpost (HAP) en de spoedeisende hulp (SEH) van ziekenhuis Lievensberg officieel geopend. Het nieuwe pand aan de Van Swietenlaan staat dich terbij het ziekenhuis dan de oude huisartsenpost aan de Paracelsus- laan. Er wordt daarin nog nauwer samengewerkt met de SEH en de patiënt wordt nu op één locatie ge holpen met zijn zorgvraag. Polman knipte als openingshandeling een lint door. samen met de burgemees ter van Reimerswaal, Jan Huisman. Een deel van diens gemeente is ook aangewezen op de spoedeisende hulp van Lievensberg. De laatste gemeentesecretaris van Sint Philipsland, Wim Pijl (67) uit Scheveningen, is vorige week ont slagen als buitengewoon ambtenaar van de burgerlijke stand van de ge meente Den Haag. Dat gebeurde na dat hij in een interview met de krant Trouw had gezegd principiële be zwaren te hebben tegen het sluiten van huwelijken tussen mensen van hetzelfde geslacht. Het beleid van Den Haag is dat een trouwambte naar alle huwelijken moet willen sluiten. De Tweede Kamer nam dinsdag een motie van Groenlinks aan (een minderheid van CDA. VVD, CU en SGP stemde tegen) voor een regeling om zogenaamde weigerambtenaren niet langer toe te staan. Het kabinet wacht in deze kwestie een advies af van de com missie gelijke behandeling. De Gereformeerde Bijbelstichting (GBS) start een Bijbelinzamelactie. De heilige boeken krijgen een nieuw leven in Suriname. De be hoefte daar is groot. Door geldge brek kunnen veel christenen de boeken niet aanschaffen. De inza- melactie voorziet daarin, door de boeken naar Suriname op te sturen. Een gebruikte Bijbel inleveren kan bij G. Bruijnzeel uit Tholen. tel. 604991 of J.J. Westdorp uit Stave- nisse, tel. 692657. Advertentie l.M. HILVERSUM (Studio 21), 09 november 2011 - Tijdens het feestelijke ING Retail Jaarprijs Gala in Studio 21, gepresenteerd door Anita Witzier, zijn - in aanwezigheid van de volledige nationale retailtop - in totaal tien ING Retail Jaarprijzen uitgereikt. De Vakjury van de ING Retail Jaarprijs heeft Tieleman Keukens uit Middelharnis verkozen als Beste Zelfstandige Winkel van Nederland! HEMA, boekhandel Van de Ven en Primera zijn de andere hoofdprijswin naars van de ING Retail Jaarprijzen 2011. De Vakjury koos in de catego rieën Beste Winkelketen en Beste Zelf standige Winkel respectievelijk voor Primera en Tieleman Keukens. In deze categorieën waren HEMA en boek handel Van den Ven de favorieten bij het publiek. De ING Retailprijzen zijn de laatste jaren uitgegroeid tot de meest presti gieuze prijzen van de Nederlandse Re- tailbranche. Dit zijn dus niet zo maar prijzen. Niet alleen vergeven door een Vakjury, maar juist in een sterke combinatie met de meningen van de consument. Dit laatste in de vorm van klantonderzoeken en zelfs een Mys tery Shopper. De beoordeling van de Vakjury en de consumènt bepaald de winnaar! Tieleman Keukens, de keu kenspecialist uit het Zuid-Hollandse Middelharnis, won de prijs omdat Tieleman Keukens is een uitzonder lijke keukenspeciaalzaak van 4.000 m!, die is gevestigd in een imponerend en duurzaam pand in Middelharnis. Tieleman Keukens staat niet alleen in de keukenbranche, maar ook in de regio en ver daarbuiten bekend om de unieke service, die de basis vormt van de uitstekende prestaties. In een sterk teruglopende markt weet Tiele man Keukens de omzet vast te hou den en daarmee de werkgelegenheid voor alle medewerkers. Borg daan/oor staat niet alleen de ijzersterke mar- keting-communicatie maar vooral de consistente wijze waarop jaar in jaar uit 100% klanttevredenheid wordt waargemaakt. Tot de pijlers van het succes behoren de levenslange service op nieuwe keukens, de eigen service- dienst, het persoonlijke Tieleman Ma gazine, de ruime keuze uit keukens van verschillende merken in verschillende prijsklassen en de enorme verzameling keukenonderdelen in het onderdelen- museum. De deskundige medewerkers presenteren zich niet als keukenverko pers maar als designspecialisten. De showroom is verzorgd en inspirerend door de kleurstelling en het materi aalgebruik, de styling en instore com municatie. De grote Living Wall met 3D keukenpresentaties, de lunchroom, de waterstraat, de kinderbioscoop en het Experience Center versterken de winkelbeleving. De jury heeft veel waardering voor het enthousiasme, de energie en de gedrevenheid van de on dernemer, zijn loyaliteit aan de eigen medewerkers, leveranciers en klanten, zijn lerend vermogen, zijn commer ciële vindingrijkheid in combinatie met maatschappelijke betrokkenheid en zijn visie en toekomstgerichtheid. Volgens de jury is Tieleman Keukens een topzaak van een topondernemer en een sierraad voor dè Nederlandse detailhandel. Vakjury rapport, INC Retail jaarprijs Beste Zelfstandige Winkel van Neder land 2011. Kijk voor de foto's en films op www. tielemankeukens.nl of www.retailjaar- prijs.com Advertentie IM. Bezoekers aan de Dag van de Mantelzorg kregen een kleuranalyse van stijlconsulent Jannie van Dijke uit Poortvliet.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 11