Record boekenbeurs: 1400 euro En noe nog over dat toaverkot 'Zorg datje de vrachtwagenchauffeur altijd goed in de zijspiegels kunt zien' www.ardikiukens.nl Werkgroep wil vangnet, oog voor knelgevallen Leerlingen Ter Tolne leren over gevaren dode hoek de voordeligste kenkenspecialist! Vossemeerse Anita Goedegebuure opnieuw Thools Taaient 'Regiotaxi Sint-Annaland-Bergen op Zoom kost dertig euro Donderdag 10 november 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 De vrijwilligers van de Stichting Ontspanning Gehandi capten in Scherpenisse genieten nog na van de recordop brengst van de boekenbeurs van zaterdag: 1400 euro. Circa 180 euro meer dan vorig jaar. Zo'n 300 bezoekers, waarvan er enkelen op de fiets vanuit Sint-Annaland wa ren gekomen, kochten massaal boeken, tijdschriften, spellen en puzzels. Alleen de te koop aangeboden kasten bleven staan. Joóie. Als de zin met dat woord op het scherm ver schijnt, klinkt er volop geroezemoes op de tribunes in de Vossenkuil. Het is duidelijk dat dit dialectwoord niet al gemeen bekend is. Jacob Duijzer legt uit dat het de baan is die een arbeider volgt bij zijn werk op het land. Een akkerbouwterm dus. „Veur'oöd", roept iemand uit het publiek nog zo'n woord. Zo is het Groot dictee der Thoolse taal niet alleen een wedstrijd, maar ook nog leerzaam. Zeventien fouten Vuistregel Spiegels Miniatuur Steun Stapeling Wim van der Male uit Sint-Maartensdijk heeft in Ons Huis al wat kunnen vinden voor de lange winteravonden. Organisator Mirjam Rijstenbil zag met veel genoegen de grote toeloop in clubgebouw Ons Huis aan. Haar vader. Gerard Quaak (80) uit Scher penisse, richtte de stichting in 1970 op om mensen met een handicap jaarlijks een paar prettige dagen te bezorgen. Dat gebeurt ook nu nog, maar dan onder voorzitterschap van Rien Moerland, onder meer met busreisjes, een kerstmaaltijd en bil jart-, knutsel- en kaartmiddagen. De laatste jaren maken er 26 men sen gebruik van. „Het is een be paalde periode wat minder geweest. Sinds de groepswoningen in Maar- tenshof in Sint-Maartensdijk er zijn gekomen, neemt het aantal deelne mers elk jaar toe." Alles wat er ge daan wordt is gratis. Dat kan door het houden van de boekenbeurs, donaties en de hulp van vrijwilli gers. „Zo was er een echtpaar 40 jaar getrouwd. Groot feest natuur lijk. De cadeautip was de bekende enveloppe. Het bruidspaar heeft de helft van de opbrengst bestemd voor het Astmafonds en de andere helft voor de stichting." Zaterdag lagen er honderden boe ken op tientallen tafels uitgestald. Ons Huis was eigenlijk te klein om de enorme voorraad leesvoer, waar onder ook veel tijdschriften, te ber gen. Bij de spelletjes en de puzzels was er haast geen doorkomen aan. Met tientallen lagen de dozen opge tast en verdrongen zich de belang stellenden om voor een paar euro te hamsteren voor mogelijke lange winteravonden. Tien tijdschriften voor een euro. Een dik boek voor anderhalve euro, een dun exemplaar voor een euro. De paperbacks deden 20 cent en als je een euro gaf. kreeg je er zes mee. „We kijken wel een beetje hoe een boek er uit ziet. Maar meer dan 7,50 euro voor een gaaf boek, ben je niet kwijt." Rijstenbil is vooral blij met de toe name van het aantal deelnemende gehandicapten. „Iedereen is wel kom. Alle gezindten. Het kost niets en je hoeft ook geen verwijsbrietje van de huisarts te hebben. Het is hier ons kent ons." De dialectavond in Oud-Vossemeer is- vooral een gelegenheid om ont spannen met de streektaal bezig te zijn, zegt bedenker Rien Tholenaar die het geheel ook zelf presenteert. Hij benadrukt dat nog eens tegen over de twintig kandidaten die op het schoolmeubilair in de zaal liet middelpunt vormen van dit evene ment. Zij noteren de zinnen die sa mensteller Jacob Duijzer uit Tholen opleest. Het onderwerp van het dic tee is Sint-Annaland, en daar komt Duijzer oorspronkelijk vandaan. Af en toe vragen de kandidaten hem om een gedeelte van een zin nog eens te herhalen. Of ze laten merken dat ze niet begrijpen wat er gezegd wordt. Het publiek op de goed be zette tribunes schrijft ook mee, maar dan 'voor spek en bonen'. Lastig blijken, naast joöie, ook woorden als rieë, bevobbeld, ta- chentig en temissen. Dat er mensen zijn die 'toaverkot' fout hebben ge schreven, begrijpt Tholenaar niet. „Daar heeft iedereen een jaar lang op kunnen oefenen. Want zodra be kend werd dat Sint-Annaland het thema van het dictee zou zijn, was duidelijk dat dit woord erin zou staan", grapt hij. Toaverkot is in een bekend rijmpje immers de bijnaam voor Sint-Annaland. Vóór de be kendmaking van de winnaar wordt met de hele zaal de tekst van het dictee doorgenomen. De formulie ren van de twintig kandidaten zijn tevoren door de acht leden tellende jury nauwgezet gecorrigeerd. Als uitgangspunt daarvoor geldt de 'schriefwiezer' van de Zêêuwse Dialectverênigieng, die tijdens het dictee bij de twintig deelnemers op tafel ligt. Terwijl de jury met zijn werk bezig is, wordt de zaal ver maakt met andere zaken. Het Sint- Annalandse ensemble Toeval ver zorgt een muzikaal intermezzo in dialect. Bn daarna wordt bij het pu bliek de kennis getest van uitdruk kingen in dialect met de methode petje op. petje af. Sint-Annalander Hans Burgers komt als winnaar uit de bus en gaat met een mand streek producten naar huis. Ook is er nadrukkelijk aandacht voor het goede doel dat aan de avond is verbonden: KWF kanker bestrijding. Daar komt de opbrengst terecht; niet rechtstreeks, maar via de stichting Stavoordó. Dat is een samenwerking tussen Sint-Anna land en Oud-Vossemeer, die via deelname aan het fietsevenement Alpe d'Huzes en een openlucht spektakel in beide dorpen geld bij een wil brengen voor de kankerbe strijding. Artistiek adviseur Jan Koning licht een en ander kort toe. Omdat het Rithofonds de opbrengst verdubbelt, mag Koning aan het einde van de avond, samen met stichtingsvoorzitter Ivo Slokkers, een symbolische cheque in ont vangst nemen van liefst tweedui zend euro. Ondertussen zitten Katie van Win kelen. Hanna Moerland, Jack West dorp, Nico Hage, Kees Fase en An- co Fase uit Sint-Annaland; Anita Goedegebuure, Rachella Slokkers, Eric van Hees en Hans Roggeband uit Oud-Vossemeer: Marijke de Wilde, Jodien van Eenennaam, Jo Verhage en Jaap Hage uit Tholen; Claudia Muller en Mario Potappel uit Sint-Maartensdijk; Gatze de Moed uit Stavenisse; Es van der Vlies uit Sint Philipsland; Theo Rijnberg uit Goes; Wim Otterman uit Bergen op Zoom volop in span ning. Wie van hen heeft het dictee het beste gemaakt? „Ik heb het maar gewoon opgeschreven zoals ik het verstaan heb", zegt Otterman die geen Zeeuw is maar wel al een hele tijd in de Thoolse bibliotheek werkt. Met 28 fouten is Katie van Winke len derde geworden, en Nico Hage tweede met één foutje minder, ont hult Rien Tholenaar. Maar de win naar komt uit Oud-Vossemeer, en is - net als vorig jaar - Anita Goede gebuure. Zij maakte slechts zeven tien fouten, eentje minder dan de eerste keer. Voor Anita is de wissel trofee, een bronzen inktpot met kroontjespen, en de titel Thools Taaient. De zaal beloont haar en alle andere deelnemers met een gul ap plaus. Volgend jaar op de eerste woensdag in november is de derde editie van het dictee, dan is Sint Philipsland het thema. Anita Goedegebuure (vooraan) maakte opnieuw de minste fouten in het Thools dictee. Achter haar zit Nico Hage die tweede werd. Rechts vooraan zweet Jack Westdorp op de dialectwoorden. Blijf altijd minstens drie meter achter een vrachtwagen. Ga nooit voor of direct naast zijn cabine staan. Dat zijn enkele vuistregels die de leer lingen van groep 8 van basisschool Ter Tolne in Tholen maandagmid dag hebben geleerd. Centraal stond de dode hoek. Vrijwilligers van Veilig Verkeer Nederland (VVN), afdeling Tholen hebben de kinderen vanuit de cabine van een vrachtwagen laten zien wat een chauffeur wel en niet ziet. Vrachtwagens lijken vol te hangen met spiegels. Zes in totaal: twee links, drie rechts en één aan de voorkant. „De vooruitkijkspiegel is niet verplicht", zegt Willem van Dijke, vrijwilliger van Veilig Ver keer Nederland uit Tholen. „Maar wel zo veilig. Je kunt precies zien wat er voor de vrachtwagen ge beurt." Ondanks dat telt een vracht wagen nog altijd zeven punten die niet zichtbaar zijn te maken voor de chauffeur. De zogenaamde dode hoek. Die hoek, of beter hoeken, ei sen jaarlijks gemiddeld 61 verkeers slachtoffers, waarvan 17 met een dodelijke afloop. Reden voor VVN om extra aandacht aan het onder werp te schenken. Na een videopresentatie in de klas en een toets van tien vragen mogen de kinderen in groepjes ervaren hoe het is om in een vrachtwagen te zit ten. Geuze transport uit Sint-Anna land heeft een vrachtwagen be schikbaar gesteld en neergezet op het parkeerterrein bij zwembad De Spetter in Tholen. „Ruim zestien meter lang, tweeënhalve meter breed en 50 ton zwaar", zegt Wil lem van Dijke tegen de kinderen. „Dat is net zoveel als 200.000 pak jes boter. Daar wil je geen botsing mee krijgen." Lisa van Tiggele 11en Elise Kos ter (11) kruipen samen achter het stuur van de vrachtwagen. De ande re kinderen moeten vlak naast de wagen gaan staan. Elise veert een beetje op uit de stoel en kan in de spiegels net een paar kruintjes zien. Even later gaan de kinderen voor de vrachtwagen staan. Op dat moment zijn ze totaal onzichtbaar voor de chauffeur. Loop nooit vlak voor of achter een vrachtwagen langs, zo luidt één van de vuistregels van VVN. De afstand moet minimaal drie meter zijn. Dat hebben de vrij willigers zichtbaar gemaakt met oranje pionnen. Zodra de kinderen die afstand hebben ingenomen gaat de duim van Lisa omhoog. „Nu kan ik ze pas echt zien." Beurtelings mogen de kinderen vanaf de be stuurdersstoel zelf ervaren hoe het is om chauffeur te zijn. Ze vinden het prachtig. Dan neemt Van Dijke de kinderen mee naar de zijkant van de vracht wagen, schuin naast de cabine. „Beeld je maar in dat je een fietser bent", zegt hij. De jongens en mei den gaan naast de vrachtwagen staan. „Zorg dat je de chauffeur al tijd in de spiegel kunt zien. Wek zijn aandacht, op welke manier dan ook. Kijk vooral op rotondes extra uit. Blijf minstens drie meter achter de vrachtwagens. Chauffeurs hebben alle ruimte van de weg nodig om hun bocht te maken. Vaak nemen ze een gedeelte van het trottoir of fiets pad mee. Als jij daar toch staat, kun je maar beter maken dat je weg komt." Veilig Verkeer Nederland houdt de dode hoek actie om kinderen be wust te maken van de gevaren. Dat doen zij niet alleen met behulp van de vrachtwagen, maar ook door in de klas aandacht te besteden aan het onderwerp. Zo is een gedeelte van de klas een toets aan het maken met tien vragen over verkeersveiligheid. Een andere groep oefent op de gang met een bordspel waarbij met een miniatuur vrachtwagen op rotondes en kruispunten de werkelijkheid wordt nagebootst. „Wie heeft er nu voorrang", vraagt Taeke Wijma, voorzitter van VVN afdeling Tho len aan één van de kinderen. „De vrachtwagen die op dezelfde weg rechtdoor gaat", zegt een leerling. „Goed, maar blijf als fietser wel achter de vrachtwagen. En mocht je er bij een kruispunt toch naast staan, zorg dan dat je als eerste weg bent." Achter het stuur van de vrachtwagen zitten Elise Koster (links) en Lisa van Tiggele (rechts) van basisschool Ter Tolne uit Tholen. Honderd tot 150 Tholenaren krijgen te maken met de verhoging van de tarieven van de Regiotaxi Oosterschelde. Poula de Klerck riep woens dag in de commissie bestuurszaken, namens de stichting werkgroep ge handicaptenbeleid Tholen, de gemeenteraad op geld voor deze catego rie te reserveren. Niet voor één jaar, maar voor de langere termijn. Wethouder Jan Oudesluijs zegde toe schrijnende gevallen per geval te gaan beoordelen. De hartenkreet van De Klerck slaat op de pashouders voor het wmo-ver- voer die te maken krijgen met een verhoging van 600 procent: van 18 cent per kilometer naar 1,30 euro per kilometer. De gemeente kent 1300 pashouders. Honderd tot 150 Tholenaren krijgen volgens haar met de nieuwe regeling te maken. Chris Koopman van de SGP stelde er eerder al vragen over. Hij wilde weten wat de uitkomsten waren van het heronderzoek door de gemeente naar de gebruikers van de regeling. En wat b. en w. met de 'schrijnende gevallen' gaan doen. De raadsfracties in de commissie be stuurszaken bespraken de begroting voor 2012, De Klerck maakte ge bruik van het algemeen spreekrecht. Ze wees er op dat alle pashouders voor het wmo-vervoer in juli bericht hebben gekregen dat mensen met een inkomen van anderhalf maal het minimuminkomen vanaf 2012 geen gebruik meer kunnen maken van het huidige tarief. „Bedoeling was om te onderzoeken, hoeveel mensen van het hoge kilometerbedrag gebruik moesten haan maken en hoeveel be sparing dit dan voor de gemeente op zou kunnen leveren. Deze brief VERVOLG VAN ZONNEWIJZER Rita de Ligt pleitte voor een door gaande leerlijn over energie en kli maat. In de cursus voor natuurou- ders werden zowel kennis als vaardigheden overgebracht. Het deel energie is afgerond. In het voorjaar van 2012 volgen in Scaldis Naturalis in Sint-Maartensdijk nog twee bijeenkomsten over het kli maat. De geslaagde natuurouders zijn: Marion Verjaal, Nicole Fidom en Henriëtte op den Brouw van de Rieburch uit Sint-Maartensdijk, El len Andringa en Carmen Kwist van de Regenboog uit Tholen, Piet de Kam en Corellen Verkamman-La- ban van de Eben Haëzerschool uit Tholen. Tanny Kloet van De Ca- sembrootschool uit Sint-Annaland, Doreen Verbraeken, Eveline de Smet, Mireille Delhaas van De Kraal uit Tholen. Bram van Nieu- wenhuijzen van Het Kompas uit Anna Jacobapolder, Jobje Oosdijk, Lia Grijs en Christa Gaakeër van de Schalm uit Stavenisse. heeft veel onrust veroorzaakt omdat hierin geen richtbedrag stond en men dus niet wist voor welk tarief men zou moeten gaan reizen in 2012." Ook pashouders die meer dan 2000 kilometer per jaar reizen, moeten 1,30 euro per extra kilome ter betalen. Uit het antwoord van b. en w. aan de SGP blijkt dat er op 23 augustus 1232 pashouders zijn aangeschre ven. Daarvan waren er tot vorig week 867 getoetst (70 procent). Vol gens b. en w. zijn er 145 die hebben aangegeven om te stoppen. 78 pas houders gaven aan voor het hogere tarief te willen reizen. 98 gaven aan dat zij voor een laag tarief willen reizen, maar dat ze op basis van hun inkomen onder het hoge tarief val len. 364 pashouders blijven in het lage tarief. Van de ondervraagde pashouders vulden 182 een aanvraag in die niet compleet was. De schrijnende gevallen willen b. en w. per individu bekijken, zei wet houder Jan Oudesluijs. Koopman is blij met die toezegging en hoopt dat dit ook echt zal gebeuren. Hij zal er steun voor zoeken bij andere frac ties. „Toch is er nog 30 procent die het formulier niet heeft ingevuld. Dat is wel een kwalijke zaak. Voor hen wordt het te duur en heeft het geen nut meer. Die 1,30 euro per ki lometer hangt als een molensteen rond hun nek. Ik hoop toch dat ze het wel gaan invullen." Anderzijds vindt Koopman ook dat er goed gekeken moet worden naar het gebruik. „Bij elke regeling zijn er mensen die er misbruik van ma ken. Dat is hier ook het geval. Het vervoer moet wel op een juiste ma nier gebruikt worden." Door de aan dacht in de media lijkt er volgens De Klerck een 'negatief beeld te ont staan van de gebruikers van het wmo-vervoer.' Dat wilde ze recht zetten. „Onze samenleving is nog steeds niet zo ingericht dat die voor iedereen toegankelijk, bruikbaar en bereikbaar is. Dit zal waarschijnlijk ook nooit zo worden waardoor extra maatregelen voor deze mensen no dig blijven. De wmo is in het leven geroepen om de mensen met een functiebeperking te laten participe ren in de samenleving. Velen kunnen onder andere door het wmo-vervoer zo zelfstandig mogelijk leven en hun sociale contacten onderhouden." Volgens De Klerck wordt de taxi niet alleen gebruikt voor de leuke, gezellige dingen. „Door dit vervoer worden mensen in staat gesteld om mantelzorg te verlenen en vrijwilli gerswerk te doen. Voor veel mensen is het de enige mogelijkheid om zelfstandig hun bankzaken te onder houden, een ziekenhuis, arts of fysi otherapeut te bezoeken." Volgens Klerck gaat het niet alleen om men sen die door een lichte functiebeper king niet kunnen reizen in een ge wone auto, maar ook om mensen die door hun afhankelijkheid van een rolstoel, scootmobiel alleen met een rolstoeltaxi kunnen reizen en hier voor ook een indicatie hebben. Als valide mensen heb je de keus om te reizen per fiets, auto of openbaar vervoer. Deze mensen hebben de keuze niet."De voorzitter zei wel te kunnen begrijpen dat de gemeente moet bezuinigen, maar vroeg zich af of er geen verschillende tarieven in gevoerd kunnen worden. Voor ver schillende categorieën. „Geen twee, maar drie. Of iedereen een kleine verhoging van de kilometerprijs." De Klerck wees erop dat pashouders die net boven de marge van ander half keer het minimuminkomen zit ten door het gebruik van het wmo- vervoer met het nieuwe tarief van 1,30 euro per kilometer al gauw on der deze grens komen. „Een enkele reis Sint-Annaland-Bergen op Zoom kost dan 30 euro. Retour 60 euro. U begrijpt dat dit nogal een fors bedrag is. Ook mensen die met het lage ta rief 2000 kilometer reizen, zullen na deze afstand ook het hoge bedrag moeten gaan betalen. Dat zal hen veel geld gaan kosten. Mede door de stapeling van eigen bijdragen zal het werkelijk inkomen in 2012 fors da len." De Klerck vroeg met klem een op lossing te zoeken voor deze mensen en gelden beschikbaar te houden zo dat ze financieel niet in een gat val len door het gebruik van het wmo- vervoer. Advertentie l.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 5