sïk50% Nuis roept op investeringen in brandweer niet te schrappen Bronzen zonnewijzers scholen in week van de duurzaamheid 'Voor ons zeer moeilijk maar onontkoombaar' KORTING Met slok teveel achter stuur 'Hier meer toekomstperspectief dan met dorpscafé in Poortvliet' Donderdag 10 november 2011 67c jaargang no. 52 Woensdag Dankdag Zorgen om daling aanwas Westerpoort Vier genomineerden voor Ziringus prijs Zeldzaam plantje ruppia op Tholen Tekort van 116 mille op gemeentebegroting in plaats van overschot Gaat er niet te veel geld naar de brandweer? In de begro ting voor volgend jaar en de meerjarenraming wordt 1,3 miljoen geïnvesteerd in de Thoolse brandweer. De frac ties van de PvdA, CDA en CU stelden er vragen over in de commissie bestuurszaken. Vanavond zal bij de behan deling van de begroting blijken of er aan getornd zal worden. De begroting gaf eerst een overschot van 53 mille te zien, maar de septembercirculaire gooit roet in het eten. De gemeente heeft volgend jaar te maken met een tekort van 116.000 euro. Inbreng 13de deel Scholen Eeuwenoud bouwbedrijf Krijger stopt Bouwbedrijf Krijger Zonen uit Poortvliet is van plan om te stoppen. De broers Gilles (69) en Johan Krijger (64) hebben dat vrijdag aan het personeel laten weten. Zaterdag kregen de klanten van het bouwbedrijf een brief over het voornemen om per 31 december de be drijfsactiviteiten te beëindigen. Het familiebedrijf is al eeuwenoud en begon in 1726 in Tholen. Malaise Familie Goudzwaard nieuwe uitbater Zeester De familie Goudzwaard uit Poortvliet is de nieuwe ex ploitant van brasserie De Zeester in Scherpenisse. Ze huurt de horecagelegenheid aan de Gorishoeksedijk sinds deze maand van eigenaar Jeroen Knols, die tevens vakantiepark De Pluimpot in bezit heeft. Bouwtekening Deze week De Rieburch uit Sint-Maartensdijk haalt bijna zilver Natuurouders TANK IN UW VOORDEEL Sheit FuelSave op Philips producten Tankstation Bal ^T7\ Wattstraat 3, Tholen Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,50 per halfjaar, 31,50 per jaar, per post 56,70 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentiéprijs 0,33 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Een 60-jarige automobilist uit de gemeente Tholen moest dinsdag middag vanwege te veel alcoholge bruik, zijn rijbewijs inleveren. De man werd om vijf voor drie aan de kant gezet op de Lange Zandweg in Poortvliet en moest een blaastest afleggen. Het bleek dat hij meer dan 3,5 keer de toegestane hoe veelheid alcohol gedronken had. De politie was bezig met een ge richte alcoholcontrole. De protestantse kerken op Tholen en Sint Philipsland vieren woens dag dankdag voor gewas en arbeid. In veel kerken zijn er dan 's mor gens, 's middags en 's avonds diensten. De protestants-christelij ke scholen zijn dan gesloten, even als de meeste winkels. Landelijk was de Dankdag al op 2 november, maar destijds hebben de protestant se kerken op Tholen en Sint Phi lipsland afgesproken daarvan af te wijken om een dominee te kunnen uitnodigen. Vooral kerken die geen eigen predikant hebben, zijn zo in staat op Dankdag een dominee te laten preken in plaats van ouderlin gen leesdiensten te laten houden. De SGP maakt zich zorgen over het dalend aantal leerlingen op het Wes terpoort in Tholen. Fractievoorzitter Bert van Eenennaam vroeg zich in de commissie bestuurszaken af wat de oorzaak daarvan is. „Het is een schrikbarend getal. Wat betekent dit voor de toekomst van de school?" Volgens wethouder Peter Hoek zijn er voor het nieuwe schooljaar 37 leerlingen aangemeld. Ongeveer de helft van waar op gerekend was. „Er komt een flink gesprek over de toekomst." Gisteren (woensdag) vond er een symposium plaats over de toekomst van de vmbo-scholen van het ROC West-Brabant. Vol gens Hoek wordt bekeken hoe afde lingen het best verdeeld kunnen worden over de vestigingen in Tho len, Bergen op Zoom, Steenbergen en Woensdrecht. Aannemingsbedrijf Paul Deurloo, BCON energy systems, Jansen Tholen en Spar van Ommen zijn de genomineerden voor de Ziringus Kwaliteitsprijs. Deze prijs wordt iedere twee jaar uitgereikt op de ondernemersavond in Tholen, die dinsdag wordt gehouden. De be drijven zijn genomineerd omdat zij zich op een positieve manier weten te onderscheiden op de markt. De prijs wordt tijdens de onderne mersavond uitgereikt door Paul Timmermans, die de verhinderde voorzitter van het Ondernemers Overleg Tholen (OOT). Paul Jas, vervangt. De avond wordt georga niseerd in samenwerking met Ra bobank Oosterschelde, het OOT, de Thoolse Ondernemers Federatie (TOF) en de gemeente Tholen. De prijs is vernoemd naar Ziringus, de eerste handelaar die wereldwijd handel dreef vanuit Tholen. Het onderwerp is 'anders dan anders' en daarbij wordt gekeken in hoe verre de genomineerden zijn voor bereid op toekomstige ontwikke lingen. „Het is een onbenullig plantje als je het ziet, maar zeer zeldzaam", zegt voorzitter Henk Vinkeles Melchers van de Natuurvereniging Tholen. De planten werkgroep van de vereniging is in samenwerking met de stichting FLORON bezig met het in kaart brengen van het waterplantje ruppia. Dat is volgens Vinkeles Melchers een exclusief plantje voor Zeeland. Er zijn sinds de start van het onderzoek, twee weken geleden, al twee soorten op Tholen gevonden, namelijk de va ker voorkomende snavelruppia en de spiraalruppia. Ze groeien in on diep water, zoals aan de Kaste- lijnsweg in Sint-Maartensdijk, maar ook in de sloot op industrie terrein Welgelegen in Tholen. De tien leden tellende werkgroep richt zich nu op het vinden van groeilo- caties en gaat volgend jaar verder met inventariseren van de aantal len. De vereniging houdt zich ook bezig met andere zeldzame plan tengroei op het eiland, zoals in ber men. =6 De brandweer is donderdagochtend tijdens het blussen van een buitenbrand aan de Oudeweg in Sint Philipsland belet in haar werkzaamheden. Dat meldt de politie. De eigenaar van het perceel was het niet eens met de bluswerkzaamheden en hield de brandweer tegen. Daarbij maakte hij een dreigende indruk. Na een woordenwisseling ging de brandweer omstreeks tien uur over tot het daadwerkelijk blussen van de brand. Het ging om een stapel restafval bestaande uit boomstronken, houtenpalen, metaal en plastic. Rook en vlammen waren in de wijde omtrek zichtbaar. Tegen de eigenaar is proces verbaal opgemaakt wegens het illegaal verbranden van afval. Ook is hij gehoord voor de bedreigingen richting de brandweer. Dat tekort za! zijn schaduw vooruit werpen. Fractievoorzitter Jan Hes hof stak met zijn vragen over de brandweer wel zijn nek uit, want als het om veiligheid gaat, lijkt de brandweer onaantastbaar. „De brandweer en de veiligheid slokken aardig wat op. Je begint je af te vra gen of er wel zoveel geïnvesteerd moet worden." Voor de uitbreiding van de brand weerkazerne in Sint Philipsland is 100.(KM) euro berekend. Het nieuwe voertuig voor de duikers van de Thoolse brandweer kost 11.000 eu ro. Voor het vervangen van de ademluchtapparatuur is een ton no dig, veertig mille voor vier nieuwe hydraulische redsets en vijf mille voor redvesten Heshof ging zelf zo ver dat hij zich afvroeg of het duikteam nog wel no dig is. Zeeland ontbreekt nog in het lijstje, maar de duikteams van Wil lemstad/Fijnaart en Bergen op Zoom worden opgeheven. Verder wilde Heshof weten of de gemeente de opleidingen voor de beroeps krachten en vrijwilligers zelf moet betalen of dat dit door de Veilig heidsregio bekostigd wordt. Bram van de Sande (CU) verwoord de het op een andere manier toen het over de investeringen bij de brandweer ging. Hij vroeg zich af of dit onderdeel ook niet in moet leve ren zoals andere onderdelen dat wel doen. En Rob Duijm (CDA) vroeg zich af of de investeringen in de brandweer wel overeenkomen met wat andere gemeenten doen. Volgens burgemeester Nuis is de nieuwe veiligheidsregio 'geen derde persoon.' „U bent er deel van. U zult een bijdrage moeten leveren. En niet alleen voor de brandweer, maar ook voor de meldkamer en de geneeskundige hulpverlening bij ongevallen en rampen. Als u geen duikteam wil, dan moet u dat laten weten." De burgemeester legde uit dat de gemeenteraad straks een inbreng heeft van een 13de deel over wat er in de Veiligheidsregio - met dertien Zeeuwse gemeenten - gebeurt. De investeringen voor de brandweer komen uit de kadernota's van 2005 tot 2010. „Zo lang staat het er al in. Alle gemeenten hebben iets derge lijks in hun gemeentebegroting staan. Als u dit schrapt, dan zult u toch geld richting Veiligheidsregio moeten sturen." Volgend jaar komt er een begroting voor alle gemeen ten. De brandweer maakt dan ook geen deel meer uit van de gemeen telijke organisatie. Volgens Nuis houdt de gemeenteraad geen geld in de zak als de investeringen in de brandweer worden geschrapt. „Laat het staan. Wij moeten de Veilig heidsregio vanaf 2012 van een be groting voorzien." Volgens Nuis is de uitbreiding van de brandweerka zerne noodzakelijk omdat de blus- groep van Sint-Philipsland een gas- pakkenteam heeft dat ingezet kan worden bij ongevallen met schepen op de Schelde-Rijnverbinding. En voor het duikteam is een nieuwe wagen nodig omdat er nu gebruik gemaakt moet worden van een gere viseerd busje. Volgens de burge meester past deze vervanging voor het duikteam in de planning die er voor is gemaakt." Hij benadrukte dat Tholen niet het braafste jongetje van de klas is. Er is een onderzoek geweest naar de kwaliteit van alle brandweerkorpsen in Zeeland. „We haalden ruim vol doende. We zijn een middenmoter. We staan op nummer 7 in Zeeland." Heshof vroeg zich af of Tholen straks een voordeelgemeente wordt. Van de Sande wilde weten waar de grenzen van de gemeenschappelijke regelingen liggen. „Bij het uitvoe ren van taken zullen we de meerder heid moeten volgen. Over scholen en zwembaden hebben we nog zeg genschap." Volgens de burgemeester zijn er acht onderdelen van de brandweer bekeken. Voor voorbereiding en re pressie scoort de brandweer ruim voldoende. Op alle zes andere on derdelen een voldoende. „We zitten op het instapniveau." Nuis benadrukte dat de gemeente raad eigenlijk geen keuze heeft om mee te gaan in de Veiligheidsregio. „De wet bepaalt het. U raakt in vloed kwijt." Over de rol van de ge meenteraad zei hij: .Probeer aan de voorkant te zitten. U heeft een der tiende invloed. Dat zal een span ningsveld opleveren. We hebben te maken met een voldongen feit." Volgens Nuis krijgt Tholen extra geld vanwege het feit dat het Schel- de-Rijnkanaal naast de deur ligt. Maar het zal pas later duidelijk wor den of de gemeente 'quitte speelt of zal plussen.' Het aannemingsbedrijf verdeelt de werkzaamheden tussen nieuwbouw en onderhoud, renovatie en restaura tie. Pogingen tot bedrijfsovername of bedrijfsopvolging hebben niet tot resultaat geleid, schrijven de broers over het besluit. 'Voor ons persoon lijk zeer moeilijk, maar onontkoom baar.' s Ook voor het personeel is het pijn lijk en ingrijpend. Johan Krijger wil het voornemen nu verder niet toe lichten, maar volgens de website van het bedrijf staan er elf perso neelsleden op de loonlijst. Het familiebedrijf aan het Zuid plantsoen staat bekend om zijn vak werk en betrouwbaarheid. Krijger laat de klanten weten dat ze hun ver plichtingen kunnen en zullen nako men en bedankt de relaties voor 'de fijne, persoonlijke en zakelijke con tacten' die ze met hen hebben opge bouwd. Het bouwbedrijf neemt kleine en grote karweien aan. Vorige week verving Krijger de kozijnen aan het ambachtsherenhuis in Oud-Vosse- meer, bouwde eerder de schuur van De Groen aan de Hogeweg in Poort vliet. Krijger was verder betrokken bij de restauratie van een woonboer derij in Oud-Vossemeer en het voormalig stoomgemaal en woon huis van Kees Slager in Poortvliet. De geschiedenis van het bedrijf gaat terug tot 1726. In dat jaar begon de stichter in Tholen een metselbedrijf. Steeds ging het bedrijf over van va der op zoon. In 1826 verhuisde het van Tholen naar Poortvliet. In 1968 werd het bedrijf uitgebreid met een timmerafdeling. Twintig jaar later namen de beide broers Gillis en Jo han Krijger het bedrijf over. Aan het eeuwenoude patroon van opvolging lijkt nu een einde te ko men, hoewel Hans Krijger, zoon van Gilles, wel actief is in het bedrijf. Of ook de malaise in de bouw een rol speelt, is niet duidelijk. Evenmin of andere aannemers personeelsleden over willen of kunnen nemen. Krijger heeft er bewust voor geko zen om het bedrijf klein té houden. 'Het voordeel van de kleinschalige aanpak is vooral dat we zelf contact hebben met de opdrachtgevers.' Hun credo is: kleine projecten aannemen, werken aan wederzijdse vertrouwen, goed werk afleveren.' Voor het in de streek zeer gerenommeerde bedrijf lijkt nu het doek te vallen. Eerder was dat het geval met het familiebe drijf Muller-Franke in Sint-Maar tensdijk. Dat werd verkocht. Onder de nieuwe eigenaar ging dat failliet. Jenny Goudzwaard, die samen met haar man Hans eigenaar is van café en cafetaria 't Centrum in hun woonplaats, heeft voor deze nieuwe uitdaging gekozen met het oog op de toekomst van hun kinderen. „Uiteindelijk is het bedoeld voor de jeugd. Ik denk dat er hiermee meer toekomstperspectief is dan met een dorpscafé." Hun kinderen Maikel, Iris en Jhonny gaan dan ook samen met hun moeder aan de slag in de brasserie, die in de toekomst een an dere naam zal gaan voeren. „Op de naam Zeester zit toch wel een smet. Er is de laatste jaren vaak gewisseld van eigenaar." Jenny wil die veran dering aanbrengen als de nieuw bouw, die in 2013 gereed zou moe ten zijn, klaar is. Ze is gevallen voor de plannen van een nieuw paviljoen op de plek van het huidige. Hans blijft het café runnen. „Hans is een echte barman", licht Jenny toe. Maar de cafetaria wordt ver pacht. Er wordt daarover nog onder handeld met een geïnteresseerde partij. Voorlopig wil Jenny nog wel dorpshuis 't Ouwe Raed'uus blijven beheren. „Wel ga ik wat dingen uit handen geven, want ik kan maar op één plek tegelijk zijn." Ongeveer acht maanden geleden kwam de drankleverancier van het café. Kees Huismans, met een bouwtekening bij de familie Goud zwaard. „Hij heeft ook contact met Jeroen Knols en wist zo dat die ie mand zocht om de horeca te doen voor de nieuw te bouwen Zeester. Wij keken naar de tekening en von den het een mooi plan op een mooie plek", vertelt Jenny. ZIE VERDER PAGINA 3 Joost van der Maas prijs voor meest duurzame mini-onderneming Chris Covers viert zilveren jubileum met Thools bedrijf voor automaterialen Elise Koster leert over de dode hoek van een vrachtauto EN VERDER... Tegenvaller gemeentebegroting 2012 met tekort van ruim 116 mille LPG tanken nog maar op één plek in gemeente mogelijk MEN HOEFT DE WERELD NIET TE BEGRIJPEN, MEN MOET ALLEEN ZIJN PLAATS ERIN WETEN TE VINDEN. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Drie basisscholen hebben de bronzen zonnewijzer ontvangen omdat ze veel aan duurzaamheid doen. De Schalm uit Stavenisse, De Casembrootsehool uit Sint-Annaiand en de Rieburch uit Sint-Maartensdijk kregen de zonne wijzer en een certificaat maandagmiddag in het gemeentehuis van wethouder Frank Hommel. Ze vormen de koplopers op het gebied van duurzaamheid. De Rieburch haalde zelfs bijna zilver, vertelde Rita de Ligt-van der Zee van het IVN-consulentschap Zeeland. „Mijn complimenten. Met weinig moeite kunnen jullie de zilveren zonnewijzer nog krijgen. Dan moeten de thema's die bij duurzaamheid horen, nog in een werk plan opgenomen worden. Op het gebied van afval en energie scoort de Rieburch het hoogst. Nu het laatste zetje nog", zo stimuleerde de IVN-consulente de open bare basisschool uit Sint-Maartensdijk. De Schalm kreeg voor het thema afval ook het hoogste cijfer, maar de openbare basisschool uit Stavenisse moet nog aan het onderdeel duurzaamheid wereldwijd gaan werken. De Casembrootsehool scoorde hoog met energie, onder meer omdat er in de nieuwe school warmte teruggewonnen wordt. De beoordeling vond plaats aan de hand van een controlelijst die de scholen moesten invullen. Vijftien moeders en vaders van zeven basisscholen die de cursus natuurouder hebben gevolgd, ontvingen maandagmiddag een certificaat van wethouder Frank Hommel. „Het draagvlak voor een duurzaam beleid wordt dankzij de natuurouders verder vergroot", zei de wethouder. Hij was blij dat er naast de vertrouwde ge zichten, ook drie nieuwelingen waren. „De oude ploeg is heel hecht en de betrokkenheid wordt alsmaar groter", aldus Rita de Ligt. Ze vertelde dat montessorischool de Kraal in Tholen bewust voor inzet van natuurouders kiest bij de lessen. Tannie Kloet van De Casembrootsehool loopt er ook warm voor. Zij is tot nu toe de enige natuurouder op die school en ze pro beerde de directie te stimuleren om meer met duur zaamheid te gaan doen. „Voor 11 euro per maand kun je al zonnepanelen huren", zo gaf de IVN-conulent een voorbeeld. „Het zelf opwekken van energie geeft een goed voorbeeld aan de kinderen. Onze energiebehoefte is geweldig toegenomen, maar de opwekking levert door de uitstoot van C02 problemen op. Tenminste als het om steenkool, aardolie en aardgas gaat. Daarom moeten we over naar duurzame wind-, water- en zonne- energie." Zie verder pagina 5. Jetty Suijkerbuijk, plaatsvervangend directeur van De Casembrootsehool (v.l.n.r.Johan Ebbers, directeur van de Schalm en Corrie Moeliker, adjunct-directeur van de Rieburch met hun bronzen zonnewijzer en certificaat

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 1