GELUK L,. Huurlasten wozoco in Scherpenisse dicht gat 'De jeugd leert iets te doen zonder dat er een beloning tegenover staat' Jonge ondernemer betrekt nieuw bedrijfsgebouw op Welgelegen II H heqboer Ton extra voor damwand in Stavenisse tegenvaller f m HageGrDndverzetv.D.F. Leon Geluk (21) moest weg aan Edisonweg Tholen Afbouw 8c montage WIJ WENSEN GELUK AFBOUW EN MONTAGE VEEL SUCCES! Extra geld Delta voor gemeente Donderdag 10 november 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Beloning Lachen Postbus 66 4690 AB Thoieirü Tel: 0166 60 39 84 Mob: 06 43 28 94 39 5offo@geiyidiotaalbouw.mll www.geluktotaalbouw.nl V Leon, Van Harte Gefeliciteerd met het nieuwe bedrijfspand. De gemeente kan volgend jaar niet rekenen op een over schot van 53 mille op de begroting, maar met een tekort van ruim 116.000 euro. Dat blijkt uit de septembercircu laire die zijn schaduw vooruit werpt op de behandeling van de begroting van volgend jaar en de meerjarenra ming 2013-2015 vanavond door de gemeenteraad. De te genvaller voor de begroting van bijna 52,2 miljoen euro wordt pas in februari besproken. Begroting bibliotheek heeft geen gevolgen Gunstiger De 100.000 euro extra die nodig is voor het vervangen van de damwand in Stavenisse neemt de gemeenteraad op de koop toe. Het karwei gaat 700.000 euro kosten, een ton meer dan geraamd. Daarmee kunnen straks de dranghekken van de kade. Het werk moet voor het nieu we vaarseizoen klaar zijn. Hergebruikt Natuurvereniging Tholen en stagiaires steken handen uit de mouwen Leeftijdsgenoten studeren nog, of zijn net aan het werk. Bij Leon Geluk (21) uit Tholen gaat het allemaal wat sneller. De timmerman begon op zeventienjarige leeftijd voor zichzelf. Onlangs heeft hij zijn nieuwe bedrijfsge bouw op bedrijventerrein Welgelegen II in gebruik geno men. „Mijn loods aan de Edisonweg moest plaats maken voor nieuwbouwplan Veste Tuin. Zodoende zit ik nu hier. Maar anders was ik vroeg of laat toch wel ver huisd." Projecten melwaarts steken. Voordat ze vol komen dichtgroeien moeten ze daarvan worden ontdaan. Goorden is er blij mee. Als hij het door een tuinman moest laten doen zou hij naar schattingen van Flip van Damme, die de wilgenknotte- rij op Tholen al vele jaren organi seert, circa 80 euro per boom kwijt zijn. Van Damme stuurt de meiden voorlopig niet de boom in. „De da mes zijn nog jong en onervaren en om ze dan voor de eerste keer ge lijk met een grote boomzaag in een boom te laten klimmen, lijkt me te riskant." Daar komt bij dat sommige wilgen nogal scheef staan en ook nog vlak bij een diepe sloot. Marjolein en Leontine hebben er geen probleem mee. Met een jiri-zaag, een kleiner en wat krom exemplaar zagen ze de zijtakken af van de wilgentak- ken die de volwassenen uit de bo men halen. Dat ze werken zonder er geld voor te krijgen, zorgt er voor dat ze straks een ervaring rij ker zijn, vinden ze. De punten die het oplevert, ze krijgen een certifi caat uitgereikt, en het feit dat ze met prachtig weer lekker in de na tuur actief zijn, geeft eveneens wat extra's op deze zaterdagochtend. Na een uurtje zagen en snoeien gaat Caroline Geluk op het erf van de familie Goorden met bolussen rond. De Thoolse locatie is één van de zeventien plaatsen die de SLZ heeft aangewezen om wilgen te knotten. In totaal, zo is de schat ting, zijn in heel de provincie 11.000 mensen in de weer met zaag en versnipperaar om de wilgen van hun enorme takken te verlossen. „Straks kan ik de weg weer zien", wijst Goorden naar de slootkant. Caroline Geluk vindt toch de les sen die de stagiaires van de natuur werkdag leren, van meer belang. „De jeugd moet leren iets voor een ander te doen zonder dat daar een beloning tegenover staat. In dit ge val verfraaien ze tevens het land schap. De jeugd heeft de toekomst, dus is het van belang dat ze diver se sociale vaardigheden wordt bij gebracht." Flip van Damme is de ochtend be gonnen met zaagles. Het gebruik van zo'n lawaaiige kettingzaag is in natuurgebieden uit den boze, is zijn opvatting. Hij wijst de deelne mers vooral op veiligheid. „Je roept: Van onderen, als er een tak is doorgezaagd en naar beneden gaat vallen", doceert hij. Een andere tip is dat er niet naast elkaar wordt gewerkt. Tussen de zagers moet steeds een wilg zitten. Die is dan de volgende keer aan de beurt. Die werkwijze zorgt er wel voor dat de ene zager zijn tak niet op het hoofd van de collega naast hem laat komen. De nieuwelingen leren hoe ze een zaag moeten vasthouden en ver volgens om de takken zo te zagen dat ze niet afscheuren. Afscheuren veroorzaakt wonden aan de boom die op die plaats nooit meer zo groeit als voorheen. Volgens Van Damme wordt het vrijwilligerswerk van de natuur- verenigingen steeds belangrijker. „Als de overheid betaalde krach ten moet inschakelen, is dat finan cieel eigenlijk niet op te brengen." Toch kijken Van Damme en de SLZ niet alleen naar de financiële kant van de arbeid. De gezamenlij ke opvatting is dat het vooral ook om de gezondheid van de deelne mers gaat. „De vrijwilligers putten voldoening uit hetgeen ze doen. Ze voelen zich er gezond bij. Tijdens het werk hoef je niet aan moeilijk je dingen te denken. Je gedachten richten zich anders. Sommigen vergeten op zo'n dag hun sores. Tegen depressieve mensen zouden we zeggen: Ga naar buiten." Leontine en Marjolein hebben in middels een forse tak uit de enor me stapel die intussen is gezaagd, getrokken. Wel prettig zo vrijwil lig bezig zijn", vinden ze. Het is de eerste keer dat ze een zaag hante ren. De respectievelijke ouders maakten zich er niet ongerust over. „Die moesten juist lachen toen ze hoorden wat we gingen doen." Duidelijk wordt dat het hier niet gaat om een beroepsstage. Waar de dames later hun boterham mee gaan verdienen, ligt nog in de schoot van de toekomst verborgen. „Nee. Niet in de groenvoorzie ning", weten ze zeker. Voordat de takken de versnippe raar ingaan, komt er een aantal mannen langs die beleefd aan Van Damme vragen of ze een paar tak ken kunnen meenemen. Voor in de open haard. Nee. Ze hebben geen volkstuin en telen evenmin snijbo nen. Gelijk hebben ze. Want de snijbo nen die destijds langs de wilgen- takken moesten klimmen, lieten zich niet zien. Er kwam geen boon aan. Wel aan de takken. Daaruit groeiden na een paar weken mas saal groene blaadjes. Molenweg 27a 4694 BD Scherpenisse 0166-66 37 80 1^06 - 54 35 65 08 ft) hagevof@planet.nl Tekort van 116 mille tegenvaller op begroting 2012 B. en w. doen nu al een aantal voor stellen om het onverwachte tekort te dekken. Dat kan bijvoorbeeld door de vrijvallende huurlasten van het woonservicecentrum in Scherpenis se te gebruiken. Het complex aan de Laban Deurloostraat staat er immers nog niet, maar er zijn wel al huur lasten van 130.000 euro berekend die volgend jaar niet besteed wor den. B. en w. gaan er van uit dat het wozoco in 2012 nog niet in gebruik is genomen. Het is dus een geluk bij een ongeluk. Het tekort zou in één klap omgezet kunnen worden in een overschot van 14.000 euro. Maar er zijn ook andere mogelijkhe den. Zo kan de vergoeding voor het rijk voor de overgangskosten van de AWBZ naar de WMO gebruikt kun nen worden om het tekort om te bui gen. Dat gaat dan om 84.277 euro. Nog niet genoeg. Wat ook kan is de verwachte overschotten voor 2013 tot 2015 er voor te gebruiken. Dat gaat dan om de nieuw te vormen re serve voor de huisvesting van de scholen in Tholen het masterplan Tholen inbegrepen). Een en ander moet dan in een wijziging op de be groting verwerkt worden. B. en w. hebben ook bekeken of de lasten voor de inwoners er voor ver hoogd zouden kunnen worden. Maar gelet op de economische om standigheden en het coalitiepro gramma (Tholen met een sociaal gezicht) maakt dat. geen kans. Ook zouden er extra bezuinigingen door gevoerd worden tot een bedrag van 116.302 euro. Maar daar willen b. en w. ook niet aan omdat volgend De aangepaste begroting 2012 van de Bibliotheek Oosterschelde heeft geen gevolgen voor de Thoolse ves tigingen. Het college van burge meester en wethouders besluit daar om in te stemmen met de begroting. In de oorspronkelijke variant was de VZG-richtlijn (-2 procent ten op zichte van 2011niet meegenomen. jaar de effecten van de bezuinigin gen al tegen het licht worden ge houden. Daar wil het college niet op vooruit lopen. De niet te besteden huur voor het woonservicecomplex in Scherpenis se scoort hoog. Het ontrekken van 116 mille aan de algemene reserve hoort ook tot de mogelijkheden, maar b. en w. vinden dat niet wense lijk. Het is juist de bedoeling dat er meer geld in het reservepotje komt. Er zijn vier wijzigingen voor de be groting van 2012: - lagere uitkering uit het gemeentefonds, - overgangs kosten van AWBZ-begeleiding naar WMO, bijzondere bijstand voor kwetsbare groepen en korting op re gionale omgevingsdiensten. Er komt geen 23.366.440 euro van het rijk naar de gemeente maar 23.281.708 euro. Een verschil van 84.732 euro. Dé ontvangen bijdrage van 84.277 euro voor de extra werkzaamheden voor het decentraliseren van de AWBZ moet voor dit doel worden gereserveerd. Daar is in de begro ting voor volgend jaar geen rekening mee gehouden. Vanaf 2014 valt de uitkering van het gemeentefonds volgens b. en w. gunstiger uit. Dan wordt er rekening gehouden met een overschot van 621.000 euro, in 2015 met 347.000 euro. De gemeente heeft van de Delta een extra eenmalig bedrag van 671.000 euro ontvangen. Een meevaller voor de gemeente die aandeelhouder is van Delta. In de begroting van dit jaar is al rekening gehouden met een dividend van 1.348.000 euro. Dat is inmiddels uitgekeerd. Nu heeft de gemeente dus nog eens 671.000 euro ontvangen, gebaseerd op een totaal van 25 miljoen euro. De gemeente heeft 412 van de 15.280 aandelen van Delta. Meerderheid neemt overschrijding op de koop toe In de commissie bestuurszaken noemde SP'er Theo Korevaar de overschrijding pijnlijk, maar is het bedrag op de hele begroting van de gemeente maar een druppeltje. Al les wat het dorp ten goede komt, kan bij hem op een warm onthaal rekenen: „Lang leve Stavenisse." Lang niet iedereen was zo enthou siast. Voor Jan Heshof (PvdA) was het een tegenvaller. „Maar we heb ben weinig keus. Het is noodzake lijk. We zullen het bedrag beschik baar moeten stellen. En op de koop moeten nemen dat er extra kosten aan zijn verbonden. Henk Geluk (SGP) sloot zich daar bij aan. De kapitaalslast wordt daarmee 6500 euro. „Maar veiligheid is belang rijk." Bram van de Sande (CU) was kriti scher. Hij wilde weten hoe de ra ming tot stand is gekomen. En had er moeite mee dat het 'met het grootste gemak' toegeschreven wordt aan de begroting. Dat gebeurt via een begrotingswijziging. In de investeringsplanning voor de ver vanging van de damwand van Sint- Annaland en Stavenisse is 2,1 mil joen opgenomen. Daarvan is voor Sint-Annaland al anderhalf miljoen uitgetrokken. Voor de CU kunnen de meerkosten ten laste worden ge legd van het havengebied. Rob Duijm (CDA) zei dat de nood zaak voor vervanging niet aan twij fel onderhevig is. Hij vroeg om een actueel beeld van de stand van za ken. Hij vroeg zich af of de tijds druk een rol heeft gespeeld in de overschrijding. Volgens wethouder Kees van Dis was dat niet geval. Wel is de voorbereiding lang ge weest. zei hij. Han van 't Hof (ABT) vroeg zich af of er voor de opgeruimde damwand in Sint-Annaland nog geld terug te krijgen is. Van 't Hof had begrepen dat de ijzeren platen door een be drijf in Dordrecht weer schoon ge straald zijn en hergebruikt kunnen worden. „Is er een restwaarde?" Maar dat was wethouder Frank Hommel niet bekend. Hij zou daar navraag naar doen. Volgens de wet houder worden al extra kosten aan het havengebied in Sint-Annaland toegerekend. Dat gaat onder meer over de verankering van de dam wand en het toepassen van een zwaardere balk (vanwege het feit dat er woningbouw is gepland op het haventerrein.) Van 't Hof zei dat 'de extra kosten nu in Stavenisse komen te liggen.' Er is 2,1 miljoen begroot. Als de damwand in Stavenisse eerst was aanbesteed, dan waren de extra kos ten in Sint-Annaland terecht geko men." Vanavond wordt het punt besproken in de gemeenteraad. De dranghekken op de haven kunnen straks worden verwijderd. Twee leerlingen van het Calvijn college, Marjolein de Boer uit Oud-Vossemeer en Leontine Dekker uit Stavenisse, buigen zich voorzien van een zaag over een wilgentak. Ze vullen door hun deelname aan de Natuurwerkdag zo een aantal uren van een - voor hun opleiding verplichte - maatschappelijke stage in. Snijbonen. Dat is het eerste waar je aan kunt denken bij het woord wilgentakken. Snijbonen die zich vooral in volkstuinen zo sierlijk langs een wilgentak omhoog kringelen. En er kwamen er wat vrij, af gelopen zaterdag, toen de natuurvereniging Tholen met 23 vrijwilli gers waaronder vier stagiaires van het Calvijn college, de handen uit de mouwen staken. De Natuurwerkdag, altijd op de eerste zaterdag in november, bleek voor de stagiaires in ieder geval een mooie aanleiding om punten te scoren. Henrik Filius uit Poort vliet, Sander Neele uit Tholen, Marjolein de Boer uit Oud-Vosse meer 13) en Leontine Dekker (13) uit Stavenisse zitten in het tweede jaar van het Calvijn college. De leerlingen in het voortgezet onder wijs zijn volgens begeleidster en woordvoerder van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) Caroline Geluk uit Stavenisse, ver plicht gedurende een bepaald aan tal uren een zogenoemde maat schappelijke stage te vervullen. Dat kan zijn in een verzorgingste huis helpen bij de afwas, bij een vereniging vogelhuisjes maken, maar in elk geval, een stage waar ze uren moeten maken zonder dat ze daarvoor worden betaald. Caro line Geluk begeleidt de vier die zich hebben aangemeld om mee te helpen met het knotten van wilgen. Dit keer op de boerderij van de fa milie Goorden. Daar staan 42 wil gen die hun armdikke takken he- Leon Geluk heeft in zijn nieuwe onderkomen op industrieterrein Welgelegen meer ruimte om zijn werk voor te bereiden. Meer ruimte en een professionele uitstraling zijn voor Geluk belang rijk. „Met 300 vierkante meter is de loods twee keer zo groot als aan de Edisonweg". zegt hij. „Nu heb ik veel .meer opslagruimte voor mijn bouwmaterialen en machines. Ook kan ik mijn werkzaamheden beter voorbereiden. Zoals het bouwen van een dakkapel." Veel uren brengt Geluk niet door in de loods. „Alleen 's ochtends en 's avonds om spullen op te halen of weg te brengen. Ja, van de zomer heb ik er aardig wat uurtjes doorgebracht om alles in te richten. Maar dat was eenmalig." Geluk heeft het bedrijfspand op Welgelegen II helemaal zelf ge bouwd. Vier jaar geleden is de timmerman voor zichzelf begonnen. „Met de trein ben ik naar de Kamer van Koophandel in Middelburg gegaan. Een rijbewijs had ik immers nog niet. Daar heb ik me ingeschreven onder de naam Geluk afbouw en montage." Ervaring deed hij op tij dens de opleiding tot timmerman aan de SPB praktijkopleiding bouw en hout in Bergen op Zoom. Een versnelde opleiding, want timmeren dat kon hij al. „Na het afronden van mijn studie heb ik een jaar praktijk ervaring opgedaan bij Geluk schil ders uit Sint Philipsland. Dat werk had ik snel gezien. Ik dacht: wat ik voor een baas kan, dat kan ik ook voor mezelf." Het zelfstandig ondernemerschap heeft hem altijd al getrokken, vertelt hij vanuit zijn nieuwe bedrijfskanti ne. „Het geeft je een stukje vrijheid dat je bij een baas niet hebt." Geluk werkt als zelfstandig ondernemer zonder personeel. Toch werkt hij nooit alleen. „In de afgelopen vier jaar heb ik een netwerk opgebouwd van collega's in de bouw. Daar werk ik nauw mee samen. Dat zijn niet de eerste de beste, maar een door mij geselecteerd groepje vaklui waar ik van op aan kan." Geluk kiest de vaklieden met wie hij samenwerkt heel bewust. „Ik maak afspraken met klanten, dan wil ik ook zeker weten dat die nagekomen worden. Dat kan alleen als je met betrouw bare partners samenwerkt." De jonge ondernemer pakt aller hande klussen aan. Uiteenlopend van dakrenovaties tot het verbou wen van een winkelpand. „Niet voor niets heb ik mijn bedrijf Geluk totaalbouw genoemd", zegt hij. Zijn werkgebied beperkt hij tot Tholen, Sint Philipsland. Bergen op Zoom, Reimerswaal en Beveland. Dat doet hij bewust. „Waarom zou je het werk verder van huis zoeken als je het hier in de buurt kunt ver dienen?", zegt hij nuchter. „De laat ste tijd heb ik verschillende projec ten afgerond, waaronder bakkerij Van Oost in Tholen. de verbouwing van de winkel van Deco Home Elenbaas in Kapelle en de plaatsing van diverse dakkapellen. „Het ver nieuwen van winkelpanden vraagt om een strakke planning. Een on dernemer kan het zich niet veroor loven om langer dan een week gesloten te zijn." Hoewel de econo mische recessie zijn weerslag heeft op de bouwsector, gaat het de jonge Thoolse ondernemer voor de wind. „Het werk komt niet zomaar aange waaid. Daar moet ik veel voor doen. Toch merk ik weinig van de crisis. Mensen moeten het je ook gunnen. Ook willen klanten graag een eerlijk advies. Dat krijgen ze bij mij en daarom komen ze terug." Het laatste project waar Geluk aan werkt is de schoonheidssalon van Monique Kramer. „Daar zijn we nog twee weken mee bezig", zegt hij. „Van het heien tot de afwer king, we nemen alles voor de klant uithanden." Neem eens een kijkje op onze website! WWW.HEIJ80ER80UWENTIMMER8EDRIJF.Wfif) KLIK. NL J.C. (Johan) Heijboer 0166 60 41 86 06 106 888 04 01666047 56 Oudetandsedjk 16 4691 RT Tholen jc. heijboeriak li ksafervl

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 13