:»"50% Schippers ongerust over ligplaatsen, kooiker vindt windpark bedreiging Deel van ontbijt gaat naar sport en spel voor kinderen Geen plaats voor derde supermarkt smalstad KORTING Gospel impuls in Meulvliet Geluidsonderzoek Molenweg niet op juiste manier gedaan Donderdag 3 november 2011 (tT jaargang no. 51 FueiSave Tankstation Bal /flN Leo en Cora de Oude zien weidsheid van landschap verloren gaan De afdeling Noord-Zeeland van Schuttevaer is bang dat rustplaatsen voor de schippers aan de Krammersluizen in het gedrang komen als daar een windpark me' 20 tot 30 molens wordt gebouwd. Kooiker Annet de Ruijter van de eendenkooi in Anna Jacobapolder noemt het plan van Zeeuwind en Deltawind op die plek een ernstige bedrei ging voor de natuur. Jo Ruben uit Tholen miste een ma quette op de inloopavond, dinsdagavond in het Grevelin- genrestaurant. Geen pretje Erg belastend Basketballer steelt show op de Rieburch in Sint-Maartensdijk Thoolse bij C1000 van beurs beroofd Samenleving kijkt naar toekomstvisie Vragen van SP bij wachtgeld Velthuis Toestemming voor vijfde windmolen Iny Schot-Oudesluijs gokt op nieuwe woonwijk Iny Schot-Oudesluijs gaat opnieuw proberen om aan de Sportlaan in Sint-Maartensdijk detailhandel te vestigen. Ze heeft contacten met bedrijven in de voedsel branche (food), maar ook met bedrijven die niet in levensmiddelen doen (non food). B. en w. willen er niet aan meewerken. Brouwerij Gemeente opnieuw onderuit bij Raad van State Het geluidsonderzoek naar de invloed van het loon- en grondverzetbedrijf Hage in Scherpenisse op geplande woningbouw aan de Molenweg is onvoldoende. Tot dat oordeel kwam de Raad van State gisteren. Een tegenval ler voor de gemeente, die voor de zoveelste keer bot vangt bij het hoge rechtscollege. Het betekent opnieuw vertraging voor de bouwplannen en extra kosten. Besluit vernietigd Deze week TANK IN UW VOORDEEL Shell op Philips producten Wattstraat 3, Tholen Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,50 per halfjaar, 31,50 per jaar, per post 56,70 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Bestuursleden van Schuttevaer laten zich informeren, v.l.n.r. Chiel Verkammen, Bram Lindhout en Kees Smits. Belangstellenden konden informa tie krijgen over het beoogde wind park Krammer. Projectleiders en medewerkers van het rijk, provin cie, gemeente en de initiatiefne mers, vereniging Zeeuwind en coöperatie Deltawind. waren aan wezig om uitleg te geven. Het windpark moet een vermogen van ruim 1000 megawatt op gaan leve ren, daarmee worden ongeveer 70.000 huishoudens van groene stroom voorzien. Het draagt vol gens de plannenmakers bij aan het terugdringen van de C02-uitstoot en aan het rijksbeleid om in 2020 veertien procent van het totale ener gieverbruik duurzaam op te wek ken. Het park is gepland op en rond de Krammersluizen en de (strek)dam- men bij de Philipsdam, ten noorden van het Slaak. De molens worden tachtig meter of hoger, met de ro torbladen mee gemeten 110 meter hoog. Hoewel het gebied in de ge meente Schouwen-Duiveland is, komt het park dichter bij de ge meente Tholen te liggen. In dit ge val Anna Jacoabolder en de Sluis, in mindere mate Sint Philipsland zelf. Om het park te realiseren is een onafhankelijk onderzoek nodig naar de milieueffecten. De bezoekers hadden vooral veel vragen. Voorstanders en tegenstan ders deden hun zegje. Namens de afdeling Noord-Zeeland van schip persvereniging Schuttevaer waren onder meer voorzitter Kees Smits, secretaris Chiel Verkamman en Bram Lindhout aanwezig. Zij ma ken zich zorgen om de rustplaatsen voor de schippers aan de Krammer- sluizen bij de komst van de molens. Smits: „Er zijn steigers aan twee kanten van de sluizen, aan de zoute en de zoet kant. Het lijkt mij geen pretje om onder de wieken van zo'n molen te liggen. Het hele sluizen- complex wordt volgebouwd. We willen weten wat de invloed van de turbines op de rustplaatsen is. Zoals ze nu getekend staan, zitten we ver binnen de geluidsnorm." Smits zegt niets tegen windenergie te hebben, maar wil wel de vinger aan de pols houden. Verkamman wijst er op dat schip pers zich moeten houden aan de rust- een vaartijdenwet. Daarvoor zijn steigers aan de sluizen aange wezen. „Er liggen altijd schepen. De ligplaatsen moeten intact blij ven. Je mag er 3 keer 24 uur liggen. Dat gebeurt, vaak van vrijdagavond tot maandagochtend." De plaatsen kwamen er ook als compensatie voor de rustplaatsen die wegvielen toen de haven van Zijpe werd aan gepast. Een ander punt is of schip pers dan nog ontvangst hebben op hun tv-scherm. Lindhout: „We zijn afhankelijk van een satelliet. Als we onder de molen liggen, kan dat wel eens verstoring geven." Lind hout ziet ook wel voordelen. „Dan kunnen we de stekker in de molen steken en hebben we gratis stroom," schertst hij. De bestuurders kaarten hun zorgen aan bij één van de adviseurs, Paul Janssen, die berekeningen had ge maakt van de geluidsbelasting bij een dubbele lijnopstelling van de turbines. Bij Janssen waren de rust plaatsen voor schippers niet be kend. „Daarom is het goed dat we er nu op worden gewezen. Het kan zijn dat het bij andere partijen wel bekend is." Op de kaart van het gebied was met lijnen aangegeven hoe hoog de ge luidsbelasting is, gerekend vanaf de bron. Volgens de wettelijke norm is 47 decibel het jaargemiddelde over dag. „Daarin zijn de avond en de nacht verwerkt omdat je dan meer geluid hoort dan overdag." De bui tenste lijn staat voor 41 decibel en loopt ten noorden van de zeedijk aan het Slaak. „Maar een ander ver haal is hoe het wordt ervaren." Leo en Cora de Oude uit Sint Phi lipsland komen ook een kijkje ne men. Zij staan kritisch tegenover het plan. „Te heftig," zegt Leo. Hij wijst op de rij van zeven windmo lens die al langs de zuidkust van Flakkee staan. Met 20 tot 30 mo lens op en rond de Krammersluizen vindt hij het voor de bevolking van Flupland en zuid-oost Flakkee 'erg belastend'. „Bovendien staan er op Flupland al vijf. En als je dan de andere kant op kijkt, staat er straks nog een woud. Moet dat nu? Mij lijkt het wat te veel van het goede." Het echtpaar is bang dat de weids heid van het landschap door het windpark verloren zal gaan. „Nu kun je van alle kanten naar Flup land rijden met vrij zicht. Door de weidsheid van het landschap voel je je weer thuis." Het is niet zo dat ze tegen de windmolens zijn, bena drukken ze. Wel moet er kritisch gekeken worden naar de opstelling. Zoals het park nu wordt gepresen teerd, vinden ze het te gortig. „Er zit een verschil in een rijtje molens en zo'n woud van molens. Boven dien komen ze ook in een natuurge bied te staan." ZIE VERDER PAGINA 5 Dinsdag is bij Cl000 aan de Post weg in Tholen een 80-jarige vrouw van haar portemonnee beroofd. Dat gebeurde tussen drie en vier uur 's middags. Volgens de politie werd haar beurs, met persoonlijke papie ren, in een onbewaakt ogenblik uit haar schoudertas weggenomen. De gemeente betrekt vertegenwoor digers van allerhande geledingen van de Thoolse samenleving bij het actualiseren van de toekomstvisie. Het in 2003 door de gemeenteraad vastgestelde stuk wordt tegen het licht gehouden. Per thema worden vertegenw(X)rdigers van tal van in stellingen en verenigingen uitgeno digd om mee te praten over de ont wikkelingen die zij zien gebeuren en over de consequenties die deze voor de Thoolse samenleving kun nen hebben. Aan hen wordt deze weken een digitale vragenlijst voor gelegd, waarover vervolgens in groepen wordt gediscussieerd. In ja nuari belegt de gemeente een ronde tafelconferentie met de vertegen woordigers. Het moet allemaal informatie opleveren die leidt tot het waar nodig aanpassen van de toekomstvisie Bestemming Tholen 2025. In februari zullen ook belang stellende inwoners via internet hun inbreng kunnen leveren. De opzet is om de resultaten te verwerken in de kadernota voor 2013. Het hele pro ces wordt door de gemeente in ei gen beheer uitgevoerd. „Het is veel werk, maar leuk en interessant", zegt burgemeester Nuis. Als het aan de SP ligt, dringen bur gemeester en wethouders er bij oud wethouder Marianne Velthuis op aan dat ze een betaalde baan zoekt of een tegenprestatie levert voor het wachtgeld dat ze ontvangt. In de ge meentebegroting is voor volgend jaar 50.493 euro opgenomen, de vergoeding voor een volledig jaar. Volgens burgemeester en wethou ders is de gemeente verplicht de volledige lasten van deze verplich ting in de begroting op te nemen. Voor wachtgeld is een reserve ge vormd. Maar het is afhankelijk van de mate waarin een voormalige be stuurder in zijn inkomsten voorziet, hoeveel geld er uit de reserve wordt gebruikt. 'Dat kan er toe leiden dat er in het geheel geen beslag op de reserve gelegd hoeft te worden'. Pv- dA-wethouder Velthuis ging voor jaar 2010 met pensioen na de laatste gemeenteraadsverkiezingen. Zeeuwind heeft van de provincie toe stemming gekregen om aan de Derde Dijk in Sint-Maartensdijk een vijfde windmolen te bouwen. Half oktober vroeg de vereniging of er een vergun ning nodig is op grond van de Na tuurbeschermingswet. Dat is volgens de provincie niet nodig omdat er bij de bouw geen negatieve gevolgen verwacht worden op de Oosterschel- de dat aangewezen als Natura 2000- gebied. In de Noordpolder staan al vier turbines. De nieuwe windmolen komt op 250 meter van de binnendijk en op 650 meter van de zeedijk. De dichtstbijzijnde hoogwatervlucht- plaats voor vogels ligt op 520 meter afstand van de turbine. Uit onderzoek tijdens de bouw van een van de ande re molens is gebleken dat het gedrag van de vogels, om op het land te ko men eten en te wachten tot het weer eb is, niet is veranderd. Het heien zal buiten het broedseizoen (15 maart tot 31 juli) plaatsvinden. Zaterdag 10 maart 2012 is er weer een gospel impuls in Tholen. Deel nemende koren in Meulvliet zijn Po lyhymnia uit Oud-Vossemeer, Clari ty uit Sint-Maartensdijk en Glorify uit Middelburg. Het zwarte gospel koor Miracles werkt ook mee aan het programma. Bovendien wordt er nog een gelegenheidskoor opge richt, waarvoor de repetities in de Gereformeerde Kerk in Oud-Vosse- meer worden gehouden o.l.v. Han- nie Droogers. In Meulvliet treedt Jo- han ter Beek als gastspreker op. Ongeveer negentig leerlingen uit de groepen 6,7 en 8 van de Kieburch in Sint-Maartensdijk begonnen gisteren de dag met basketbal. Dat gebeurde tijdens het nationaal schoolontbijt waar de school elke jaar aan meedoet. Maar dit jaar was er iets speciaals. Henk Pieterse, ambassadeur van Right to Play, stal de show op het school plein met een demonstratie terwijl hij de kinderen uitlegde waar de organisatie voor staat. Schot wil niet zeggen over welke winkels het gaat. Maar volgens haar is de tijd er rijp voor nu de gemeente de Geertruidapolder voor woning bouw bestemd heeft en een eiland met woningen in de Pluimpot wil aanleggen. „Het zou een verrijking voor het gebied zijn. Bovendien mag het in Tholen-Noord wel. Daar ko men twee supermarkten bij een be drijventerrein. Buiten het centrum. Smurdiek valt toch ook onder de ge meente Tholen?" Eerder streed ze voor het vestigen van een Aldi. Tot de Raad van State aan toe. ,Ja, dat is toen afgewezen vanwege de aard en de omvang. Maar nu komt hier een woonwijk." B. en w. vinden dat de Sportlaan niet in de woonkern ligt. Het is in strijd met provinciaal beleid. Daarnaast is er volgens het college geen ruimte voor een extra supermarkt in Sint- Maartensdijk. Iny Schot laat het er niet bij zitten. Ze vindt de verkeerssi tuatie in het centrum van het dorp met twee supermarkten ergerlijk. .Dat is toch een getob als daar vrachtwagens komen om de winkels te bevoorraden. Dat zijn toestanden van voor de oorlog. Mensen kunnen de bocht niet goed maken. Voor de vrachtwagenchauffeurs is het ook niet leuk." Aan de Sportlaan heeft ze een ruimte van 1000 vierkante meter beschik baar. Het parkeren kan op eigen ter rein. „Er moet meer leven in de brouwerij komen. Mensen die hier willen komen wonen, moet je iets te kunnen bieden." Dat merkt ze aan de mensen die naar het landgoed in formeren in de Muyepolder. Daar heeft Schot-Oudesluijs nog steeds grond te koop voor de bouw van een landhuis. „Die vragen ook wat is er allemaal te krijgen". Ondernemer Hage vreest dat de ge plande bouw van 21 woningen zijn bedrijfsvoering zal belemmeren. Maar de gemeente bestrijdt dat: het woon- en leefklimaat van de toe komstige bewoners is niet in het geding. Ze ging uit van de geluids grenswaarden van het Besluit land bouw milieubeheer voor de be staande woningen. Dat kan zo maar niet voor nieuwbouw aan de andere kant van het bedrijf, vond de Raad van State in april. De gemeente moest alsnog het achterwege gela ten geluidsonderzoek doen. Dat gebeurde voor de vestiging van Grondverzet Hage v.o.f. aan de westkant van de Molenweg. De ge meenteraad besloot in juni om in het bestemmingsplan de afstand van het plandeel tussen de Molen weg en de begraafplaats tot het be drijf te vergroten naar 70 meter. Dat betekende 1350 vierkante meter bouwgrond minder, wat de ge meente een kwart miljoen euro aan inkomsten scheelt. De raad was kri tisch, omdat in een eerder stadium toenmalig wethouder Heijboer vol hield dat de geplande afstand tus sen bedrijf en woningen correct was. En juist dat aspect is nu het probleem. Heijboers opvolger Hoek zei in juni dat de Raad van State strepger is geworden in de be oordeling, en akoestische onder zoeken wil in plaats van 'analoge redeneringen'. In zijn reactie bij de Raad van State op het geluidsonderzoek zei de woordvoerder van Hage dat de ge meente daar het totale bedrijf bij had moeten betrekken, dus ook de andere vestiging aan de Molenweg en de oostelijke ontsluitingsmoge lijkheid naar de Langeweg. Hage voerde eerder aan dat het hele be drijf in de bedrijfsvoering zou wor den belemmerd. Uit de tussenuit spraak van april concludeerde de gemeente dat alleen het bedrijfsdeel aan de westkant van de Molenweg in geding was. Maar ook volgens de Raad van State staat het zo niet in de tussenuitspraak. Door niet het gehele bedrijf in het onderzoek te betrekken, heeft de gemeente het eerder geconstateerde gebrek niet niet hersteld, is het oordeel. De Raad van State heeft de beroe pen van Hage gegrond verklaard en de besluiten van de gemeenteraad vernietigd. Ook moet de gemeente 150 euro griffierecht aan de onder nemer vergoeden. Bram Bout jubileert als organist Christelijk Thools mannenkoor Rehoboth EN VERDER... Hulphond blaft als bloedsuikerspiegel van baasje stijgt of daalt Vosmeer heeft eerste zege van seizoen binnen HOE HOGER JE VLIEGT, HOE KLEINER JE LIJKT VOOR DE MENSEN DIE NIET KUNNEN VLIEGEN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's De leerlingen van 1 tot en met 5 zaten in hun eigen loka len aan de broodjes. De boomlange Pieterse stond op het plein. Beter dan binnen. „De deuren zijn 2 meter 5 tot 2meter 10. Ik stoot altijd mijn hoofd. Dan wordt ik nog langer." Pieterse speelde vier jaar basketbal in Amerika en kwam 101 keer uit in het Nederlands team. Hij heeft schoen maat 52. De kinderen waren er van onder de indruk. Hij liet een schoen zien die de kinderen wel zouden kunnen gebruiken voor sinterklaas. Pieterse vroeg wie er ontbé ten had. Dat bleken niet alle kinderen te hebben gedaan. Wie er speelgoed heeft. Iedereen heeft speelgoed, blijkt uit de reactie. „Maar er zijn kinderen in de wereld die geen speelgoed hebben en die geen eten hebben. Door oorlog en honger." Pieterse was op de basisschool een dunne lange leerling. „Een lange Jan. Een skelet. Een lopende röntgenfoto. Ik schaamde me voor de andere kinderen. Ik ging op de wc mijn boterhammen eten." Pieterse vroeg wie er gepest wordt. Een paar kinderen staken hun hand op. De ambas sadeur zei dat pesten gevaarlijk is. Dat voelen kinderen in hun hart. zei hij. Pieterse werd de kans om te spelen ontnomen, maar pak te later zijn kans. Dankzij zijn lengte en zijn wil om uit te blinken in de sport. Die kans moeten kinderen in ande re landen ook krijgen, was de boodschap. Want kinderen die geen eten hebben, of door oorlog hun vader of moe der zijn verloren, hebben geen tijd om te spelen. „Right to Play wil laten zien dat je van spelen gelukkig wordt." De opbrengst van het nationaal schoolontbijt gaat naar twee doelen: Right to play en Bake for Life. Elke school die meedoet aan het nationaal ontbijt staat een kwartje af per ontbijt. De ontbijtpakketten werden bij de Rieburch geleverd door Cock Leijs. Aan het nationale schoolont bijt doen 2500 basisscholen mee. De jongens en meisjes vermaakten zich kostelijk op het plein. Pieterse liet ze allerlei oefeningen doen die steeds moeilijker werden. Met de bal stuiteren, de bal omhoog gooien, de bal onder één been laten stuiteren. En dat op muziek. Een aantal ouders kwam op het plein kijken. Voorbijgangers stopten bij het hek van de school om het optreden van Pieterse en de kinderen te bekijken. Henk Pieterse temidden van de leerlingen op het schoolplein van de Rieburch. Wilbert van Dijke uit Sint-Annaland beste van Nederland in libre biljart Peter van Nieuwenhuijzen heeft kampioenen op Helenahoeve

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 1