Nieuwe bedrijven Prettige chaos in keuken Ons Dorpshuis Veiling Chr. Ger. Kerk levert 933 euro op i i Landbouw huiverig voor aanpassen van peilbeheer OUD-VOSSEMEER Geen Thools tintje aan nacht ZMF Het is van groot belang dat dorpshuis blijft bestaan Eerste verkoping van kerkgenootschap in Visstraat Tholen Aantal starters in Tholen groeit veertig jaar in het nieuws 1970-2010 Donderdag 27 oktober 2011 7 Maatregelen om een optimale drooglegging van de gron den in de Thoolse polders te bereiken, zijn voor de land bouw niet altijd acceptabel. Dat viel te beluisteren op een bijeenkomst van waterschap Scheldestromen over het waterplan buitengebied Tholen. Maar volgens gezworene Luc Mangnus is nog altijd een besluit van het water schapsbestuur van kracht dat ten aanzien van de water kwaliteit een optimale landbouwkundige situatie priori teit krijgt boven maatregelen uit de kaderrichtlijn water. Kostbaar Inschrijvingen in het Han delsregister van nieuwe be drijven op Tholen en Sint Philipsland in de maand augustus. Tholen Oud-Vossemeer Sint-Annaland Sint-Maartensdijk Poortvliet Sint Philipsland STARTEND ONDERNEMER? Bel (0166)-61 25 09 voor een verzekeringsadvies op maat! De keuken van Ons Dorpshuis in Anna Jacobapolder was zaterdag het epicentrum van de plaatselijke kinder kookkunst. Circa 26 kinderen, in leeftijd variërend van vier tot achttien jaar, hadden zich gemeld om te gaan ko ken voor 44 lekkerbekkende familieleden en andere dorpsgenoten. Dat betekende een gezellige chaos achter de fornuizen en soms zoeken naar ingrediënten. Muis met koksmuts Huilen De veiling van nieuwe en gebruikte spulletjes heeft de Chr. Ger. Kerk in Tholen zaterdag een bedrag van 933 euro opgeleverd. Het geld is bestemd voor het onder houd van het kerkgebouw aan de Visstraat. Het was de eerste keer dat deze gemeente een dergelijke inkomsten bron aanboorde. Amsterdam Weinig geld Leerlingenvervoer kost de gemeente een half miljoen Kees de Koning brengt met fotoboek 40 jaar Oud-Vossemeer in beeld Vul nu het intekenfonnidier in voor aanschaf van dit unieke fotohoek! Bestelformulier Portretten Hierbij bestel ik het 120 pagina's tellende fotoboek Oud-Vossemeer veertig jaar in het nieuws voor 24,95. Dit is exclusief even tuele verzendkosten per post buiten Oud en Nieuw-Vossemeer. Ik ga ermee akkoord dat dit bedrag eenmalig van mijn bankrekening wordt afgeschreven. Vul uw rekeningnummer in. U kunt eventueel ook contant betalen bij de aflevering. Abonnees van de Eendrachtbode krijgen 2,50 euro korting. Stuur deze bon in een envelop zonder post zegel naar Eendrachtbode, Antwoordnummer 14702, 4697 WV Sint-Annaland of doe deze in de brievenbus Burg. Versluys- straat 34, Oud-Vossemeer. Naam Adres Postcode Woonplaats Telefoon Bankrekening Handtekening -Sc- Kosten waterplan kunnen tot twaalf miljoen belopen Het was oud-gezworene Jacob Mol uit Sint-Maartensdijk die Mangnus aan de afspraak herinnerde. Mol re ageerde op voorgestelde maatregelen om in gebieden op Tholen het ver schil tussen het zomer- en het winter- peil op de gewenste 20 centimeter te brengen. Daardoor kunnen percelen droger of natter worden, terwijl dat soms helemaal niet gewenst is. Johan van der Wel uit Tholen vond dat het voor zijn bedrijf uitdraait op 'een ramp'. „Zoals het peil nu is, is het voor mij ideaal. En daar gaat u nu. van weg!" Een andere agrariër vrees de hetzelfde effect voor grond in het gebied van gemaal Loohoek. Hij waarschuwde v<x>r het optreden van kwel als gevolg van verlaging van het grondwaterpeil. Mol vond dat er, gezien het voornamelijk agrarische grondgebruik op Tholen, bij het tref fen van maatregelen vooral naar de belangen van de landbouw gekeken moet worden. In 2015 moet heel Tholen voldoen aan de normering voor wateroverlast (waterbeheer 21 ste eeuw) en voor de watersysteemkwal iteit kaderrichtl ijn water). Daarmee hebben de maatre gelen in het waterplan te maken. Overigens blijkt uit een inventarisatie dat de huidige polderpeilen redelijk goed zijn. Soms zijn gewenste aan passingen - met behulp van stuwen en duikers - niet te realiseren, gaf Ri- nus Meeuwse van DLG aan. In veen gebieden, zoals de Poortvlietse Wei- hoek, is het doorvoeren van een peilverlaging gevaarlijk, erkende hij. „Mogelijk maatregelen in dit gebied zijn kostbaar en lossen de knelpunten onvoldoende op"vatte Mangnus het samen. Ten aanzien van de water kwaliteit kwamen maatregelen als milieuvriendelijke oevers van water lopen en het maken van vispassages aan de orde. En bij peilbeheer onder extreme omstandigheden ging het over het plaatsen van gemalen bij Sint-Annaland, vergroten van de ca paciteit van het gemaal Kadijk en verbreden van waterlopen en duikers. Maar ook over meer waterberging in de Weihoek en het vasthouden van water in natuurgebieden. Naar aanleiding van een eerste bij eenkomst, en een workshop met een aantal betrokken partijen, zijn moge lijke maatregelen op een rij gezet en onderzocht op effectiviteit. Die wer den vorige week in Meulvliet gepre senteerd aan een 25-tal belangstellen den. Op een flink aantal kaarten waren met kleuren de effecten vari maatregelen op de percelen aangege ven. Belanghebbenden kunnen via de ZLTO hun op- en aanmerkingen ken baar maken, zodat deze in een vol gende workshop meegenomen kun nen worden bij het kiezen van de te nemen maatregelen. Alles bij elkaar zijn er flinke bedragen mee gemoeid. Ze waren nog erg globaal, zei pro jectleider Wouter Quist. Voor verbe tering van de waterkwaliteit noemde hij 3,7 miljoen euro, peilbeheermaat- regelen onder normale omstandighe den acht ton, en onder extreme om standigheden 7,5 miljoen euro. Het waterplan staat los van de zoetwater voorziening. Maar verschillende aan wezigen maakten duidelijk dat voor de akkerbouw juist die zoetwater- voorziening gegarandeerd moet zijn. Het is de gemeente Tholen niet ge lukt een actie op te zetten voor de Nacht van de Nacht die aanstaande zaterdag van elf uur 's avonds tot zes uur 's morgens wordt gehouden. Met de Nacht van de Nacht vraagt de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) aandacht voor onnodige lichthinder en worden er op diverse plekken ac tiviteiten georganiseerd. Ook in de gemeente Tholen is gekeken om ex tra aandacht aan de nacht te beste den. Dat schrijft het college van b. en w. in een brief aan de gemeente raad. Een idee voor een bustoer langs een proef met LED-verlichting in Poortvliet en een markt met als activiteit sterren kijken op het ter rein van Bouman Potter stuitte op te weinig animo van de betrokken par tijen. Desondanks vindt het college dat de gemeente al aandacht heeft voor onnodige lichthinder door structureel na elf uur 's avonds de gevelverlichting van het gemeente huis uit te doen en in en om het ge meentehuis zelf geen onnodig licht te laten branden buiten kantooruren en door het terugplaatsen van bewe gingsmelders. Ook is de openbare verlichting in de rest van de ge meente onder de loep genomen. Zo gaat de objectverlichting die is aan gesloten op de straatverlichting ook om elf uur uit. Toch wil de gemeente kijken of er voor volgend jaar iets op touw is te zetten voor de Nacht van de Nacht. Gerda Rijnberg home en interieur. Garnalenstraat 16, het verkopen van interieurprodukten via thuis- party's, eenmanszaak mevr. G. Rijnberg-Anthonisse. J.M.A. Goorden, Oud-Vossemeer- sedijk 6, akkerbouwbedrijf, een manszaak. Kees Jansen vloeren, Molenvliet- sestraat 20, afwerking -van vloeren en wanden, eenmanszaak C.J. Jan sen. Trebla67 holding b.v., Erf 3, stam- recht b.v., directeur-grootaandeel houder A.W. Weeda. Stichting administratiekantoor W. Buijzen, Ambachtsweg 2, het admi nistreren van de aandelen in het ka pitaal van W. Buijzen b.v., voorzit ter W.C. Buijzen, secretaris F. van Giessel, penningmeester mevr. M.E.J. Janssen. Maria Geuze-Suurland, Herten kamp 5, verpleging en thuiszorg, eenmanszaak. Groenvoorzieningsbedrijf Van Poortvliet, Hikseweg 1, rooien van bomen, planten, snoeien, grondver zet, maaien, eenmanszaak J. van Poortvliet. Van Dalen werkkleding en schoe nen, Veilingweg 3b, nevenvestiging van Bandencentrum Van Dalen. Schildersbedrijf Attema, Bloemen- laan 165, eenmanszaak A.E. Attema. Pleunie Cordia-Coenen, Zuidplant soen la, verpleegkundige, eenmans zaak. Van Dieren geschenken, Bram Groenewegeweg 8, groothandel in relatie- en geschenkartikelen, een manszaak G.J. van Dieren. Massage beautysalon Melanie, Voorstraat 6, schoonheidsverzor ging, pedicures en manicures, een manszaak mevr. M. Jansen. RegioBank' lid van AdfiZ (UJfd Burgemeet 25,4693 CJ Poortvliet - Raiffeisenstraat 2, 4697 CG Sint Annaland T: (0166) 61 25 09 - F: (0166) 61 29 12 - info@overbeeke.nl - I: www.overbeeke.nl Advertentie I.M. De kinderen krijgen een koksmuts op als ze in de pan met saus mogen roeren. „He..waar is de ham", riep een van de zeven leidsters, de rumoerige ruimte in. Het antwoord liet op zich wachten, maar uiteindelijk zagen we haar toch met ham schuiven, dus dat kwam dik in orde. Ons Dorpshuis is een onmisbare schakel tussen de bewoners van de ze natuurrijke Thoolse woonkern. De gemeenschapszin is er groot en de drang om het toch vooral met el kaar gezellig te maken, eveneens. Zo werd er eerder onder meer ge meenschappelijk pannenkoeken ge bakken, was er een Ik Hou van Hol land-avond, een barbecue en een wijnavond en staat voor volgend jaar een nieuwjaarsborrel en een burendag op het programma van de buitengewoon actieve AJP Actief. Een buurtcomité met Anita Brand, Jolanda van Alphen, Gertie en Peter van 't Hoff, Rita Boudeling, Ingrid Goense en Nanda van Boven als drijvende krachten. „We zijn sinds maart bezig. En met succes, denk ik. Want ongeveer de hele bevol king van Anna Jacobapolder is blij met het initiatief', ervaart Nanda van Boven. ,J5n dat zijn toch gauw tussen de 300 en 400 mensen", ver moedt Gertie van 't Hoff. De zaal van het dorpshuis is door de vrijwilligers klaargemaakt om gasten te ontvangen. De tafels zijn gedekt en genummerd en zijn voor zien van een menu- en een drank- kaart'. De menukaart toont op de voorpagina een muis met een koks muts die een pollepel torst. De bin nenkant laat zien wat er die avond kan worden besteld. Het voorge recht bestaat uit meloen met ham of een kipcocktail. Als hoofdgerecht kan een keus worden gemaakt uit een varkenshaasje met cham pignonsaus, aardappelpuree, salade en doperwtjes, worteltjes of appel moes of bami met vlees, satésaus en kroepoek. Alleen al bij het lezen loopt het wa ter je uit de mond. Dat vuur kan aan het einde van de rit worden geblust met ijs met aardbeiensaus of choco ladesaus met slagroom. De kinderen kunnen hun honger stillen met frieten, frikadellen en kroketten. Het actiecomité heeft Naomi Wou- deling en Kim van 't Hoff naar een bijzaaltje gedirigeerd om het voor gerecht klaar te maken. Zorgvuldig wordt de meloen van zijn schilletje ontdaan en omwikkeld met een plak ham. De binnenkomst van een van de koks gaat evenmin onopgemerkt voorbij. Aan de hand van zijn oma arriveert Rowan Verdoes. De 4-jari- ge aankomende Herman Blijker is Veilingmeester Johan Geluk veilt een oude-gehaktmolen op de verkoping aan de Visstraat. Het idee voor een veiling kwam van gemeentelid Hans Vader. Diens schoonzus is aangesloten bij een zelfde geloofsgemeenschap en or ganiseerde eerder met succes een verkoop met opbod en afslag. Een zelfgebakken verjaardagstaart bracht daar bijvoorbeeld honderd euro op. Zaterdag hield veilingmeester Johan Geluk, geassisteerd door Kees van der Eist, onder het oog van circa twintig belangstellenden het materi aal omhoog waarop een bod kon worden uitgebracht. Het aantxxl was niet gering. Alles anoniem en gratis beschikbaar gesteld. Een fraai gepoetste warmhouder was een van de in het oogspringende aanbiedin gen naast een radiografisch bestuur bare Morris. Een televisie ontbrak evenmin, evenals een koffiezetap paraat en een verrekijker. Opvallend was een stapeltje oude kranten. Een Nieuwe Rotterdamse Courant uit 1918 met op de voorpa gina een sloot aan familieberichten en De Rotterdammer, een christe lijk nationaal dagblad dat al gerui me tijd ter ziele is. De krant is ge dateerd 4 mei 1955 en opent met een verslag over de oorlog in Viet nam. Maar eerst opent de veilingmeester het evenement met een oude ge haktmolen. Die kan de toets der kri tiek, ondanks de basisprijs van een euro niet weerstaan. Een klassieke verrekijker doet het beter. Als je er doorheen kijkt, kun je Amsterdam zien liggen", belooft Geluk. A. Prins uit Tholen gelooft dat niet, maar is met een bod van vijf euro die nieuwe eigenaar van de dichter- bijhaler. „Misschien is het een prak tisch instrument in de Italiaanse Al pen. Daar gaan we naar toe met vakantie", licht Prins de aankoop toe. „Maar misschien zet ik hem wel voor een tientje op Marktplaats. Dan gaat de opbrengst naar het goe de doel." Vervolgens siert een elektrische poffertjespan de lucht in de kleine zaal. Volgens Geluk kan het appa raat beter niet op het gas worden ge zet. Dat blijkt een aansporing, want nu Prins 'over de dam is', volgen er meer bieders en levert de glimmen de warmhouder vijf tientjes op. Niet alleen gebruiksvoorwerpen zorgen voor het spekken van de kerkkas. Een van de gemeenteleden kwam op het idee een gourmet avondje te organiseren. Acht men sen konden komen eten voor 100 euro. inclusief de ingrediënten. Intussen druppelen steeds meer mensen het veilinglokaal naast de kerk binnen. Ze wandelen langs de tafel met zelfgemaakte sieraden. Sa mengesteld door de familie P.C. Dek uit Tholen. De kettingen moe ten ongeveer 15 euro opbrengen. Tegenover de tafel liggen stapels voor deze gelegenheid getooid met een rode koksmuts. Oma is van avond te gast, maar heeft nog wat andere zaken te regelen, dus ver trekt ze. Dat is zeer tegen de zin van de viersterrengrootmeester die het prompt op een huilen zet. Een aantal lieftallige jonge dames pro beren de jonge kookspecialist moed in te Spreken en op zijn minst te troosten, maar het helpt allemaal niets. Gelukkig komt oma spoedig weer om. Maar wie denkt dat het leed is geleden, heeft het bij het verkeerde eind. Het huilen stopt weliswaar, maar de lust om te koken is hem vergaan. Goede raad is duur. Oma haalt alle pedagogische kennis uit de kast en het lukt haar om de kleu terkok het nut van pindasaus bij de bami te doen inzien. Met zachte dwang wordt hij tussen zijn collega koks gemanoeuvreerd en met licht aandringen lukt het oma een garde in zijn kleine handjes te duwen waarmee hij redelijk enthousiast de pindasaus op dikte gaat brengen. Intussen druppelen de gasten, die voor 8,50 euro komen dineren. Ons Dorpshuis binnen. Tafeltje 1 is ge reserveerd door de families Buyk, Van Etten, In 't Ven en Kruys. Tafel acht wordt bezet door een zes-man sterke afvaardiging, waaronder de familie van de jongste kok. Marie Maas en haar zuster zijn eveneens van de partij. Ze bestuderen uitge breid de menukaart en overleggen wat ze zullen bestellen. Een deel van de familie zit in de bediening, dus dat moet goedkomen, verwach ten ze. En het kwam goed. „Het eten was heerlijk", vertelt Marie na de smul partij. Zij koos voor het bamige recht. „Daar houdt mijn man niet van. Dus ik eet elke dag aardappe len." Zuslief deed zich tegoed aan de varkenshaas en beiden waren dik tevreden. „Hoe is het mogelijk dat je voor zo weinig geld zo lekker kunt eten", vroegen beiden zich af, terwijl kleinzoon Bram in de keu ken bezig was en kleinzoon Driek als een volleerde ober de bediening van die tafel voor zijn rekening nam. „Hij kwam steeds vragen of we nog wat wilden drinken", geeft zijn oma lachend als voorbeeld. Die hoefde voor de kosten van de drankjes geen nee te zeggen. Want 1,50 euro voor een kop koffie gaf aan dat niemand in het dorpshuis het vel over de oren wordt gehaald. Beheerster Anita Brand straalde te vredenheid uit. „Het is van groot belang voor de dorpsgemeenschap dat het dorpshuis blijft bestaan", vertolkte ze de gevoelens van het volk. Het leerlingenvervoer kost de ge meente Tholen jaarlijks vele ton nen. De 743 mille die er dit jaar voor was uitgetrokken is zelfs niet genoeg, er moet 57 mille bij. Voor die acht ton wordt 188 kinderen aangepast en 36 kinderen openbaar leerlingenvervoer geboden. Het Rijk vergoedt nog niet de helft: drie ton. De gemeente wil in de toekomst dan ook bezuinigen. In 2014 is zestig mille ingeboekt, vanaf 2015 moet de besparing 117.000 euro zijn. Volgend jaar wordt een onderzoek uitgevoerd hoe dat gerealiseerd kan worden. Daar wordt 10.000 euro voor uitgetrokken. De Vereni ging van Nederlandse Gemeenten studeert eveneens op deze materie. Daar is de gedachte om de verant- wix>rdelijkheid bij de scholen te leggen. Ook wethouder Peter Hoek ziet kansen in kwaliteitsverbete ring van het Thoolse onderwijs. Wanneer de leerlingen die nu el ders naar school gaan op Tholen kunnen blijven, spaart dat ver voerskosten uit. Er zijn dit jaar in Tholen zestien mensen meer een eigen bedrijf ge start dan vorig jaar. Dat blijkt uit een overzicht van de Kamer van Koophandel over de eerste drie kwartalen van 2008 tot en met 2011Er zijn 135 starters in Tholen in 2011 en dat is een stijging van 13,4% ten opzichte van 2010. De gemeente Tholen is daarmee niet de grootste stijger in de provincie, dat is Middelburg met 29,2% (met 239 tevens de gemeente met de meeste starters), gevolgd door Schouwen-Duiveland met 27.4% (172) en Vlissingen met 15,8% (220). Tholen staat op de vierde plaats van de gemeenten met de meeste groei qua starters. Qua aan tal starters staat Tholen op de zesde plaats. In totaal zijn er in een jaar tijd in Zeeland 11,3% meer starters bijge komen: 1770 mensen begonnen in de eerste drie kwartalen van 2011 een eigen onderneming. In Sluis is de grootste afname van startende ondernemers te zien: -7,8%, van 103 naar 95. Volgens de Kamer van Koophandel is gebleken dat de meeste starters er binnen vijf jaar de brui aan geven wegens gebrek aan succes. boeken. „Een deel van de boeken stond gisteravond plotseling voor de deur van de kerk", vertelt een van de leden van de organisatie. Ze wil er maar mee aangeven hoe sterk de ruim honderd leden zich met hun kerk verbonden voelen. De organisatie is tevreden met de opbrengst. „.We krijgen een bedrag van de landelijke Christelijk Gere formeerde Kerk", vertelt de vrouw van Hans Vader. „De hoogte van de bijdrage is afgestemd op het aantal lidmaten en moet worden aangevuld om het gebouw goed te onderhou den." Aan de wand van de zaal hangen acht portretten van predikanten. Een aantal dames is nieuwsgierig wie er de zaal in staren. „We kijken of on ze dominee er tussen zit", verklaart een van de dames de nieuwsgierig heid." De foto van de huidige voorganger, Ds. Den Boer, die zijn tijd moet ver delen tussen Tholen en Oud-Vosse meer, hangt er nog niet. "Dat ge beurt pas als hij hier niet meer staat." Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 7