'We helpen mensen op weg naar grotere zelfstandigheid' Mag ik uan huisarts Curadomi www.ASKzeeland.nl Arionne Ligtendag en Corina Visser van Sjaloom Zorg Wat mag ik verdienen naast mijn uitkering? IK HEB EEN KLACHT OVER MIJN SPECIALIST! Moet ik meebetalen voor mijn huishoudelijke hulp? F.W.P. Aandeweg SPINOLOOG CHIROPRACTOR Zorg ask@klaverbladzeeland.nl EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 27 oktober 2011 Dagje vrij Rauwkost De huiskamer is versierd met ballonnen en slingers. In de woonvoorziening Smalstad van Sjaloom Zorg in Sint-Maartensdijk is het een klein beetje feest omdat een van de bewoners jarig is. „We gaan straks samen een kwarktaart maken," zegt Arianne Ligtendag die de leiding heeft over een team van acht me dewerkers en invalkrachten voor de tijdelijk woonvorm die gevestigd is op een verdieping in het voorma lige gemeentehuis met de ingang aan de Blauwstraat. Graduated in de U.S.A. en ruim 30 jaar gespecialiseerd in de behandeling van: Ad vies, Signalen Klachten stress burnout vermoeidheid zwakke gezondheid slecht leren slechte spijsvertering vroegtijdig verouderen etc. hoofd-, hals-, rug- en lendeklachten Huishoudelijke hulp, persoonlijke verzorging, verpleging en begeleiding. van mens tot mens Thuiszorg telefoon 0113 -212 783 maandag t/m vrijdag 09.00 - 13.00 uur 22 Er wonen nu negen cliënten van Sjaloom Zorg, de protestants-christelijke regionale netwerk organisatie die begeleiding, hulp en onder steuning biedt aan mensen met een verstan delijke psychiatrische- en/of lichamelijke beperking en anderen die zorg behoeven. Sja loom Zorg is gevestigd in Dirksland, maar is al lang geen onbekende meer in hetïhoolse. Het timmert nu al zo'n negen jaar aan de weg met onder meer dagbesteding in Du Bois en win kelinrichter Hemi in Tholen, de Dorpswinkel in Scherpenisse en Klavertje 4, het winkeltje in Maartenhof in Sint-Maartensdijk. Smalstad is een van de twaalf woonvoorzieningen van Sjaloom Zorg. Het voorziet in een behoefte. Vorig jaar gestart met drie bewoners. Nu zijn het er negen, vertelt Arianne. „De logeerkamer wordt nu ook benut. Er zijn er die elke week van woensdag tot vrij dag komen of die in de vakantie komen. Een midweekje logeren. Allemaal als voorbereiding op het zelfstandig wonen in de nieuwe appar tementen die in Tholen gebouwd gaan worden. Hier kunnen ze alvast ervaring opdoen. Hoe is het om in een groep te wonen? Kan ik zelf mijn kamer schoonmaken en mijn kleren wassen? En wat kan ervoor hulp en begeleiding worden ge geven bij het gebruiken van medicijnen." Volgens 45-jarige Arianne uit Sint-Annaland is de belangstelling voor de woonvorm groot. Dat blijkt uit de animo voor Smalstad, maar ook uit het streven van Sjaloom Zorg om in Tholen een nieuwe woonvorm te bouwen. Vol gens Ligtendag is er een wachtlijst. „Mensen zitten er al jaren op te wachten. Ze zien er echt naar uit. Hier ziet het er mooi uit, maar straks in Tholen wordt het nog veel mooier," vertelt ze enthousiast. Overdag zijn de meeste bewoners naar hun werk op de sociale werkplaats of naar de dag besteding. „Op woensdag hebben de mees ten vrij. Op zo'n vrije dag maken ze hun kamer schoon of wassen ze hun kleren. Een van hen doet ook vrijwilligerswerk, het onderhouden van een tuin in Sint-Annaland. En wie jarig is, neemt ook een dagje vrij, maar viert het op zijn eigen manier. De een doet het hier, de ander bij vader en moeder. De binding met thuis is groot. Alle bewoners die hier wonen zijn van thuis ge komen." In Smalstad wordt er samen gekookt. Elke avond helpt er iemand bij het koken én bij de afwas. Ook niet onbelangrijk want voor de af was staat niet iedereen te springen. „Er is voor elke bewoner een plan opgesteld om dingen samen te doen. De een wil meer leren rondom koken en de wa? doen, de ander wil beter leren lezen, met post en administratie om leren gaan of de kamer bijhouden. Dat is gericht op later als ze in het nieuwe gebouw in Tholen gaan wonen. We helpen ze op weg naar grotere zelf standigheid. We proberen samen doelen te be halen. Voor iedereen is er een ander plan want Sjaloom vindt dat elk mens uniek is." Volgens Arianne is het leven in de Smalstad net als thuis. „Als bewoners samen 's avonds naar de televisie willen kijken, dan moeten ze daar over overleggen. Negen mensen willen niet al lemaal naar hetzelfde kijken. Dat kun je thuis ook niet doen." Sjaloom Zorg verzorgt ook de begeleiding voor acht cliënten die nog thuis wonen of zelfstandig wonen buiten de woon voorziening. Ook voor hen is een plan opge steld. Arianne weet waar ze over praat. Ze was zelf zeven jaar ambulant begeleidster. „En zo lang Sjaloom Zorg op Tholen actief is, ben ik er bij betrokken." Ze zit al 25 jaren in het vak. Eerst in het gezinsvervangend tehuis Den Bergh in Goes, later bij de Annewas van het Gors. „Ik ben er even uit geweest toen mijn kinderen klein waren, maar ik ben wel vrijwilliger gebleven. Ik ben ook 15 jaar aan de catechisatie verbonden geweest bij de oudervereniging Philadelphia. Voor de dagelijkse aansturing van de dagbeste ding is de 42-jarige Corina Visser verantwoorde lijk. Drie jaar geleden begon ze in brasserie Du Bois in Tholen. „Met drie tot vier cliënten. Nu zijn het er negen tot twaalf per dag. Ze leren er van alles. Van het vouwen van servetjes, het klaarma ken van soep en rauwkost, tot het bedienen van de gasten. Maar ook het kantoor, het magazijn en de toiletten maken ze schoon. Ze vinden het geweldig. Ik noem ze dan ook liever medewer kers." De horecagelegenheid ontvangt soms 20 tot 25 gasten per dag. Dan is het druk. „Ze ma ken een praatje met de gasten, maar werken ook samen met de meisjes in de bediening. Dat gaat heel goed. Ze staan midden in de samenleving." Ook als er geen klanten zijn geweest, hebben ze het volgens Corina naar de zin. „Ze voelen zich nuttig, maar hebben ook plezier onder elkaar." Bijzonder is dat ook haar man, Jan Visser, de cli ënten er de kneepjes van het vak leert. Visser komt uit de horeca. Het echtpaar kwam drie jaar geleden van Terschelling naar Sint-Annaland. Van noord naar zuid, van een echt eiland naar een eiland dat met dammen en bruggen is ver bonden met de rest van het land. „Ik werkte voor het COA, in de opvang van asielzoekers. Dat sloot. Ik heb toen de Pabo aan de wal gedaan en als oproepkracht in het onderwijs gewerkt. Ik wilde een vaste baan. Heb bij Sjaloom Zorg ge solliciteerd. Mijn man wild^ alleen weg van Ter schelling als we in Zeeland gingen wonen. Dat is gelukt. Ik ben bij Du Bois begonnen en heb ook ambulante begeleiding gedaan. Fijn dat ik me breed heb kunnen oriënteren." Sinds een jaar is er ook een tuingroep van drie man actief. Ze onderhouden de tuinen van de openbare scholen, maar ook bij de Boerenbond en de Hemi op het bedrijventerrein in Tholen. Ze beschikken over een zitmaaier en karren met rekken waar ze het afgemaaide of gesnoeide groen op vervoeren. Bij Hemi werken ze mee in de kantine, in de schoonmaak van het gebouw en bij de productie (zoals het verplaatsen van pallets en het verwijderen van stickers) Een van hen heeft het certificaat gehaald voor vorkhef truckchauffeur. Corina stuurt ook de Dorpswinkel en Klavertje 4 aan. „Via al onze projecten brengen we de men sen naar de gewone maatschappij." Corina en Arianne zijn uitermate gemotiveerd. Ze vinden het een uitdaging om mensen te begeleiden naar meer zelfstandigheid of naar reguliere ar beid, naar een vaste baan bij een bedrijf. (Adver tentie LM.) Sjaloom Zorg Watertoren 20 3247 CL Dirksland T. 0187-609400 www.sjaloomzorg.nl regiokantoor@sjaloomzorg.nl c -A&SK Spreekuur dagelijks van 8.30 - 17.00 uur Zaterdag volgens afspraak. T.ru Kinderen tot 16 jaar en mensen met alleen AOW geen kosten! Voorstraat 37, Middelharnis Tel. 0187-485488 b.g.g. 0187-651452 Zorgboerderij voor groot en klein en gecertificeerde kinderopvang Jan en Janneke Rombouts Ceresweg 6 4691 RP Tholen T: 0166-60 39 62 M: 06- 12 58 90 10 De medewerkers van Curadomi bieden hun cliënten aandacht en zorg. Niet alleen als zorg professional, maar juist ook als mens. Dat is hoe we elkaar ontmoeten. Als mens, met ieder zijn eigen levenservaring en identiteit. Onze christelijke zorgverleners zijn er graag voor u om u te helpen bij zaken die u zelf niet (meer) kunt op het gebied van: Heeft u binnenkort hulp of zorg nodig? Neem dan contact met ons op, we helpen u graag verder. Curadomi Voorstraat 31, 4697 EJ SINT ANNALAND www.curadomi.nl 0900 258 2581 (huishoudelijke hulp en overige vragen) 0900 258 2583 (verzorging en verpleging) Curadomi is onderdeel van Lelie zorggroep

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 22