Watertankauto is uitkomst bij bestrijden brand in Weihoek Kinderen maken taart, strokrans en trouwauto na horen Bijbelverhaal KORTING Wrak terecht van duikboot met Thoolse machinist Gemeente trekt stekker uit samenwerking met SM WO is* 50% SGP schrijft 72 nieuwe leden in Valse plafonds uit Stadszicht De Schutse in landelijke top 12 Donderdag 27 oktober 2011 67c jaargang no. 50 Medewerker bekneld in komkommerkas Loods Bitterhoekseweg bekend bij jongeren vanwege schuurfeest PJZ De brand zaterdagochtend in de loods van Joop van Leijsen aan de Bitterhoekseweg in Poortvliet heeft de constructie niet aangetast. Dankzij het snelle ingrijpen en de inzet van de watertankauto van de brandweer kon uit breiding worden voorkomen. De stalen spanten blijven staan, wel worden asbestplaten en de wanden ver nieuwd. De schuur is vooral bekend bij jongeren van de PJZ die er in juni het jaarlijkse schuurfeest houden. Die hoeven volgens Van Leijsen niet bang te zijn. Melkwagen Slijpers Bijna zeventig jaar nadat ze is vergaan, is in de Zuid- Chinese Zee het wrak gevonden van de Nederlandse ma rineduikboot Hr. Ms. K XVI. Het vaartuig is op eerste kerstdag 1941 door een Japanse onderzeeër tot zinken gebracht. Geen van de 36 opvarenden heeft het over leefd. Eén van hen was de uit Tholen afkomstige ser geant-machinist Piet de Heer. Suikerfabriek De gemeente Tholen stopt per 31 december met de sa menwerking met de Stichting Maatschappelijk werk en Welzijn Oosterschelderegio (SMWO). Het contract loopt op die datum af en wordt niet voortgezet. Volgens wet houder Jan Oudesluijs zijn er diverse gespreken met de SMWO geweest om de werkwijze aan te passen, maar die leidden steeds niet tot het gewenste resultaat. Het blijkt dat maatschappelijk werk teveel taken zelf bleef uitvoeren, terwijl die hadden moeten worden doorverwe zen. of dat er meerdere instanties tegelijk met hetzelfde bezig waren, zegt de wethouder. Juiste hulpverlener Deze week Echt feest tijdens vakantiebijbelweek in Oud-Vossemeer Lawaai maken blijkt echt mannenwerk, want dinsdagmorgen zijn het vooral jongens die zich bezighouden met het timmeren van een houten auto. Het is een van de activiteiten tijdens de eerste dag van de vakantiebijbelweek in basisschool De Ark in Oud-Vosse- meer. Alle kinderen in het lokaal hebben een hamer waarmee ze spijkers in hun bouw werkje slaan en daardoor is het een oorverdovend klusje. In het lokaal ernaast zijn andere kinderen, veelal meisjes, zoet met het vrijwel geruisloos produceren van een papieren taart en een klas verder worden kransen van stro gemaakt. Want het is Echt Feest. Onder deel van het thema van dit jaar: Edit Wel. 93 TANK IN UW VOORDEEL Shell FuelSave op Philips producten Tankstation Bal Wattstraat 3, Tholen Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,50 per halfjaar, 31,50 per jaar, per post 56,70 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Een medewerker van komkommer kweker Kaljouw in Sint-Annaland is maandagmiddag omstreeks drie uur gewond geraakt aan zijn pols nadat hij bekneld raakte tussen zijn heftruck en een container in de kas. De man, een Sint-Annalander, is met de ambulance vervoerd naar een ziekenhuis in Rotterdam. Vol gens zijn Poolse collega Arek Purc- zynski kwam er veel bloed vrij uit de wond en waren pezen en botten zichtbaar, maar had het slachtoffer nog wel gevoel in zijn vingers. Purczynski en een andere collega hebben geholpen het bloeden te stoppen. Twee buurmannen kwa men poolshoogte nemen toen zij de ambulance hoorden, want zij wisten dat kaseigenaar Rino Kaljouw niet aanwezig was wegens vakantie. Purczynski weet niet precies hoe het ongeluk heeft kunnen gebeuren. „Hij had zijn arm buiten de heftruck en draaide misschien iets te snel, opeens zat hij knel", verklaart hij. De Thoolse SGP heeft bij een leden werfactie in de afgelopen maanden 72 nieuwe leden kunnen verwelko men. Het bestuur was voorafgaand aan de actie van mening dat er nog voldoende potentieel in hun achter ban moest zijn en dat was een juiste veronderstelling. Het bestuur zegt het heel gericht aangepakt te hebben met ledenwerfsets van het landelijke partijbureau. De Thoolse gemeente raadsfractie vervaardigde een flyer waarin de meest actuele politieke zaken uit Tholen kort werden toege licht. Met dat materiaal gingen de leden wervers op pad. Het bestuur is de leden van de plaatselijke comités zeer erkentelijk voor het gedane werk. De kiesvereniging telt mo menteel 536 leden en daar is de zelf standige vereniging in Scherpenisse niet bij inbegrepen. De nieuwe leden kunnen hun gezicht binnenkort laten zien in het Calvijn college, net als andere leden en belangstellenden, want daar komt op 11 november om half acht 's avonds de voorlichter van de Tweede Kamerfractie van de SGP, drs. M. de Bruijne, spreken. Hij behandelt het thema Wie heeft er in Den Haag het laatste woord? Het verbouwen van monumenten achter de voorgevel hoeft vanaf 1 januari niet meer door de wel stands- of de monumentencommis sie bekeken te worden. De wel standscommissie betreurt dat, bleek bij de behandeling van de aanvraag voor het verbouwen van de monu mentale villa Stadszicht aan de Luchtenburgseweg in Tholen. De nieuwe eigenaar, huisarts K. Bak- kerus, wil de oorspronkelijke pla fonds weer tevoorschijn halen door de 'valse plafonds' die er zijn aan gebracht, weg te halen. Op zich is de interne verbouwing vergun- ningsvrij, maar de commissie zou wel de vinger aan de pols willen houden, zei voorzitter M. Onrust. Ze juichten het verwijderen van de valse plafonds toe. Zorgcentrum de Schutse in Sint- Annaland is opgenomen in de top 12 van de lijst met beste zorginstel lingen in Nederland. Meer daar over valt te lezen in de zorgbijlage, acht pagina's onder het thema Zor gen doen we samen, met verhalen van en over zorgaanbieders in de gemeente Tholen. Ook wordt daar bij alvast een tipje van de sluier opgelicht van de nieuwe huisart senpost in Bergen op Zoom, die za terdag een open dag heeft. De spoedeisende hulp en de huisart senpost zitten nu samen in één nieuw gebouw. Hoe dat gaat en waarom, vertellen HAP-hoofd Fon van den Bussche en Frans van Geel (SEH). De één komt en de ander gaat, zo is het ook met de verlos kundigen. Een verhaal met nieuw komer Klazine Sperling en met Ton Wennekers en Grace Alfons die afscheid nemen. Maar er is meer. U vindt de zorgbijlage vanaf pagina 17. De brandweer moet het bluswater voor het bestrijden van de brand in de loods ver halen. „Het valt mee. De schuur krijgt al leen een nieuwe jas. De brandweer was ongekend snel ter plaatse," zegt Van Leijsen die door Bram Lindhout was gebeld. De eigenaar arriveerde nadat de blusgroep uit Sint-Annaland al was aangeko men. In de loods lagen twee klampen hooi. Die zijn er vier weken gele den ingereden. Mogelijk is broei de oorzaak. .Ze spreken ook over spiegelwerking door de glasplaten in het dak. Ik weet het niet." In de schuur stonden ook haspels en en kele andere apparaten en machi nes. Bij een haspel is de slang ver brand. De watertankauto van de Thoolse brandweer heeft bij de brand zijn nut weer bewezen, zegt brand weercommandant Koos de Feijter. De tankwagen is gevuld met 16.000 liter water en kon meteen worden ingezet om het vuur te be strijden. Dinsdagmiddag laaide het vuur in het hooi dat zaterdag naar buiten was gereden, weer even op. De blusgroep van Sint-Annaland rukte uit om de boel nat te houden. Door het inzetten van de water tankwagen had de brandweer van Sint-Annaland zaterdagochtend meteen voldoende water en kon men ondertussen met het opbou wen van de watertoevoer begin nen. Dat moest uit een watergang aan de Bram Groenewegeweg twee kilometer verderop komen. Van Leijsen: „Er was weinig wa ter. Het water moest van ver ko- Eén brandkraan op de Randweg bij de kruising Krokkeweg/Kalfdarm seweg is volgens De Feijter onvol doende bij zo'n brand. „Het is de tweede keer in korte tijd dat de wagen is ingezet en we er profijt van hebben," zegt hij. De eerste keer was bij de brand in de schuur van Arie Niemantsverdriet aan de Bram Groenewegeweg op 13 sep tember. Net als de schuur die za terdag brandde staat hij ook in de Weihoek waar het winnen van wa ter volgens De Feijter lastig is. De watertankauto werd vorig jaar voor dit doel aangeschaft. De aan gepaste melkwagen voldoet vol gens de brandweercommandant. De brandweer werd om vijf voor half acht gealarmeerd. Aanvanke lijk was de melding binnenbrand, maar werd een minuut later al snel opgeschaald naar middelbrand waardoor de blusgroep van Sint- Maartensdijk werd opgeroepen. „Meteen is ook de watertankwa gen ingezet. Daardoor was er vol doende water en is uitbreiding van de brand voorkomen." Om vijf over half acht is Stavenisse opge roepen. Om acht over half acht de ambulance. Ook de blusgroep uit Tholen werd ingeschakeld. Alleen de blusgroep Sint-Philipsland werd niet naar de plek van de brand gedirigeerd, maar statio neerde zich in de kazerne aan de Veilingweg in Sint-Annaland. „Als alle voertuigen zijn uitgerukt, dan is dat de meest centrale plek." Bij de brand sloegen de vlammen door het dak op de plaatsen waar doorschijnende dakplaten lagen. „Hierdoor kon de hitte ontsnappen en is de brand redelijk op één plek gebleven." Daardoor bleven de as best platen op het dak liggen. Vol gens De Feijter is er maar een klein beetje asbest vrijgekomen. „In het eerste gat zijn een paar pla ten gesprongen. Een paar vierkan te meter." Voor het meten van de vrijgekomen asbest werd het mo biele laboratorium SGS uit Ant werpen opgeroepen. De politie heeft bewoners in de buurt toch geadviseerd ramen en deuren dicht te houden. En zo werd het allengs drukker op de doorgaans stille Bit terhoekseweg. De schapen in het ernaast gelegen weiland hielden zich op een afstand. Er was weinig wind en die blies de andere kant op, in noordoostelijke richting. Gezien de problemen met de wa terwinning riep officier van dienst André Maranus ook de hulp in van de dompelpompwagen. Die moest uit Oosterland komen. Het vuur werd van buitenaf bestreden, zegt De Feijter. „Er is met haakse slij pers een aantal gaten in de wand gemaakt waar de brand door kon worden bestreden. Het risico om naar binnen te gaan was te groot. De brand is volgens De Feijter hal verwege de schuur ontstaan. Voor het verwijderen van de asbest dak platen wordt nu een inventarisatie gemaakt. Het is niet de eerste keer dat Van Leijsen met brand wordt geconfronteerd. Een aantal jaren geleden was kortsluiting er de oor zaak van dat er brand uitbrak in een loods van zijn mestdistributie- bedrijf aan de Pelleweg. Piet de Heer in oorlog omgekomen in Zuid-Chinese Zee Naar het wrak van de K XVI is lang gezocht. De stichting Comité nabe staanden onderzeeboten 1940-1945 voerde zowel in 2003 als in 2004 zoekexpedities uit. maar zonder re sultaat. Wél is toen de Japanse tor- pedobootjager Sagiri gevonden, die op 24 december 1941 door de K XVI met succes was getorpedeerd. Een groep Australisch-Singaporese sportduikers ontdekte het wrak be gin deze maand, na een tip van een visser, in de wateren aan de noord westkust van Sarawak op het eiland Borneo. Onder meer aan de hand van d(x>r hen gemaakte foto's heb ben marine-experts nu vastgesteld dat het om de K XVI moet gaan. Nabestaanden van de bemanning zijn door de commandant der zee strijdkrachten op de h(X)gte ge bracht. Piet de Heer is in 1912 in Tholen geboren. Hij was de oudste in het gezin van landbouwer Pleun de Heer en Dina Quist uit de Molen- vlietsestraat. Als zeventienjarige vertrok Piet naar Vlissingen, waar hij aan de zeevaartschool de oplei ding voor machinist ging volgen. De Heer was vervolgens in Neder- lands-Indië werkzaam bij de Java- China-Japan lijn. ZIE VERDER PAGINA 3 College kiest andere partner maatschappelijk werk „Wij kochten uren in bij het SM WO, maar hebben als gemeente al tijd gepleit voor meer regie over de invulling daarvan. We wilden ons niet inhoudelijk met het werk be moeien, maar wel meer met wan neer taken door het maatschappelijk werk moeten worden uitgevoerd en wanneer ze niet meer bij het maat schappelijk werk horen", vertelt Ou desluijs. „We zijn ongeveer een jaar bezig geweest met het voeren van gesprekken en voelen dat we niet verder komen. Daarom nemen we afscheid van elkaar." Volgens de wethouder heeft het SM WO meerdere jaren het aantal inge kochte uren (3834 uur) overschre den. Daarvoor is jaarlijks 302.886 euro begroot. „Telkens kwam het verzoek om de begroting aan te pas sen." Nu de gemeente moet bezuini gen, wordt er gekeken hoe er effi ciënter gewerkt kan worden. „Wij hebben ook een aantal taken in eigen huis, er liggen taken bij de GGD en binnen de WMO. Dat willen we nu duidelijker afbakenen, want daar is winst in te behalen." Als voorbeeld geeft de gemeente een melding bij maatschappelijk werk door iemand met een schul denprobleem als gevolg van een echtscheiding. „Dan werd er voor heen soms door een maatschappelijk werker, naast de geestelijke hulpver lening vanwege de scheiding, ook een inventarisatie gemaakt van de schulden en werden er contacten ge legd met de schuldeisers om afspra ken te maken. Dit, terwijl er bij de gemeente ook schuldhulpverle- ningsmedewerkers zitten die precies hetzelfde kunnen doen." In de nieu we situatie zal maatschappelijk werk niet meer vanuit Sint-Maartensdijk gaan werken, maar vanuit het ge meentehuis in Tholen. Het idee hier achter is dat de gemeente meer kan aansturen en dat, doordat men dich ter bij elkaar zit, sneller de juiste hulpverlener op het juiste probleem wordt ingezet. De gemeente heeft bekeken of die zelf de taak van het maatschappelijk werk kon gaan uitvoeren, maar heeft ervoor gekozen om een andere orga nisatie voor te stellen aan het college van burgemeester en wethouders. Dat beslist binnenkort - Oudesluijs hoopt dat er binnen een maand een besluit ligt - of het per 1 januari 2012 met die partij in zee wil. ZIE VERDER PAGINA 3 Vrijwilliger Bert Kauls werft sponsors voor WHS Ineke Quaak uit de Annewas doet aan fitness Sylvia Wesdorp wint goud bij NK kustvissen EN VERDER... Landbouw huiverig voor aanpassen peilbeheer Tholen op schema met miljoenenbezuiniging Frank den Engelsman van Noad maakt vijf doelpunten WAAR TWEE KIJVEN HEBBEN TWEE SCHULD Dit nummer bestaat uit 24 pagina's Gisteren stond het programma in het teken van Echt Ge zond en vandaag is het Echt Genoeg. Alles is gekoppeld aan een Bijbelverhaal. Dinsdag was dat de bruiloft in Kanaan en werden er trouwauto's, huwelijk staarten en feestkransen gemaakt. Er zijn dan vijftig kinderen van 4 t/m 12 jaar naar de school gekomen. Een topdag, noemt Sandra Krijger het. Zij organiseert nu voor het vijfde jaar de vakantiebijbel week, samen met Louise van Gorsel en Marja Zwalua. Dat doen ze vanuit de evangelisatiecommissie van de Hervormde Gemeente. Het materiaal voor het program ma komt van de Hervormd Gereformeerde Jeugdbond (HGJB). Daar komt ook het themalied Echt Wel vandaan dat de kinderen leren in de drie dagen. Volgens Krijger zijn er niet alleen bij de kerk bekende kinderen onder de deelnemers. „We zien ook nieuwe ge zichten. Er komen bijvoorbeeld ook vriendjes en vrien dinnetjes mee, buurmeisjes en buurjongens en neefjes en nichtjes." Ook kinderen die normaal gesproken niet naar de kerk gaan, denkt ze. Krijger vertelt dat de kinderen enthousiast binnen zijn gekomen. „Het is gezellig en de kinderen vinden het leuk" Bij het thema Echt Gezond hoort het verhaal van de ge nezing van een blinde man in het badhuis door Jezus Christus. De knutselopdracht is het bewerken van een washand tot een figuurtje door het te beplakken met vilt. Op de laatste dag gaat het verhaal over de wonderbaarlij ke spijziging, waarbij Jezus met twee vissen en vijf bro den een menigte wist te voeden. Toepasselijk, want op de donderdag van de vakantiebijbelweek worden er tra ditioneel pannenkoeken geserveerd. Ook is er 's middags een bingo. De kinderen hebben het verhaal van de bruiloft in Kanaan beluisterd en gaan druk aan de slag met het maken van versieringen voor een huwelijksfeest, zoals stro kransen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 1