\l Week van de Smaak redt brugpieperdag 'Klipper is leuk plan voor starters op woningmarkt' 'Boeken Nederland Leest bevorderen het lezen en de gemeenschapszin' www.ardikeukins.nl KOM' ECS Tholen zit op schema met de miljoenenbezuiniging Evenementen Comité Sint-Maartensdijk ontvangt gift van 515 euro Tholen in bedrijf Wethouder Van Dis deelt boeken uit in bieb, maar mist e-book Donderdag 27 oktober 2011 EENDRACH'TBODE, DE THOOLSE COURANT 11 x Sponsor Ckt int ''€515. Dankzij de actie van hotel Kom in Sint-Maartensdijk met een gift van 515 euro staat de brugpieperdag voor de leerlingen uit groep 8 volgend jaar weer op de agenda. Het feest, dat de overgang van de basisschoolleerlingen naar het voortgezet onderwijs inluidt, kon dit jaar door geldgebrek niet worden gevierd, waardoor de jeugd uit Sint-Maartensdijk, Stavenisse, Scherpenisse en Poort vliet de overgang miste. Kookclubje -| Informatieavond op donderdag 3 november bij Kleinbouw in Sint Philipsland Goede reputatie De komende drie weken nog, krijgen leden van de bi bliotheek het boek 'Het leven is vurrukkulluk' van Rem- co Campert cadeau. Voor de zesde keer wordt de cam pagne Nederland Leest gehouden, bedoeld om het lezen te bevorderen. De bibliotheek Oosterschelde had Tholen uitgekozen voor het startschot. Maar het downloaden van de titel als e-book lukte wethouder Kees van Dis vrijdagmiddag niet. De organiserende stichting Collec tieve Propaganda van het Nederlandse Boek had de web site niet op orde, legde Wim Otterman van de Thoolse bibliotheek uit. Nieuwigheid Apps en Twitter De bezuinigingsoperatie bij de gemeente ligt op schema. Van de 1,4 miljoen euro die dit jaar bespaard moet wor den, is inmiddels 92 procent gerealiseerd. Ook van de opgaven voor 2012 en 2013 is negentig procent doorge voerd. Dankzij die insteek kan Tholen financiële tegen vallers, ook in de toekomst, beter opvangen, zegt wet houder Peter Hoek. Risico Saneren grondwater kost tien mille XU a*,,, l- 0«M Piet Groffen van het evenementencomité is blij met het bedrag. Rechts Marijn van Son en Kyra Bijlstra van hotel KOM!. Marijn en Kyra van Son van Kom deden mee aan de Week van de Smaak die van 1 tot en met 9 okto ber in Nederland werd gehouden. De organisatie was in handen van de stichting Streekeigen Producten Nederland, stichting Vriendelijke Keukens, Slow Food Nederland en EuroToques. Ze heeft tot doel meer mensen te laten kennismaken met voedingsmiddelen uit het eigen ge bied. Landelijk waren er 600 activi teiten en daar kwamen naar schat ting 100.000 mensen op af. Kom had er twee avonden voor uit getrokken. Vrijdag 7 oktober was er de Zeeuwse tapasavond en een dag later kwam de kookgroep 'John leert Koken' uit Bergen op Zoom zijn kookkunsten vertonen. Op dat menu stond een stoofpotje van everzwijn. Vrijdagavond mocht het horeca- echtpaar 27 gasten ontvangen, ter wijl een dag later 38 nieuwsgierige eters het etablissement aan de Markt bezochten. Bij elkaar leverde dat een bijdrage aan het Evenementen Comité Smal- stad (ECS) van 515 euro op. De keus voor het ECS was niet moei lijk. Marijn en zijn vrouw voelen zich dermate ingeburgerd in Sint- Maartensdijk dat ze er alles aan willen doen om de leefbaarheid in het dorp te bevorderen. Vandaar dat de donatie aan het ECS bijna van zelfsprekend was. „We wilden niet alleen meedoen aan de Week van de Smaak, maar daar ook iets aan vast koppelen", aldus de gedreven gast heer. „Het liefst aan een lokaal en duidelijk doel." Dat werd gevonden in het evene mentencomité dat volgens woord voerder Piet Groffen, geflankeerd door een flink aantal vrijwilligers, bijzonder in zijn nopjes was met dit initiatief. Zodra de overhandiging van het geldbedrag via een denk beeldige cheque was voltooid, gin gen de glazen met witte wijn om hoog en proostte het gezelschap op het in ere herstelde evenement. „Daar komen toch gemiddeld zes tig tot zeventig kinderen op af. Voor hen huren we allerlei attracties. Zo als een springkussen en een rijden de stier. Daaraan zijn toch vrij hoge kosten verbonden", aldus Groffen, die een brugpieperdag begroot op 8 a 900 euro. „Dat geld hadden we wel, maar als we het hadden uitge geven, was het ECS met een bijna lege kas overgebleven en dat kun nen we ons niet permitteren. Daar om zijn we heel blij en dankbaar dat hotel Kom aan ons heeft ge dacht." De gulle horecaondernemers toon den zich eveneens gelukkig met de grote toeloop voor de evenementen en nodigde iedereen met een kook clubje gastvrij uit van zijn keuken gebruik te maken. Volgens de organisatie van de Week van de Smaak, die ook volgend jaar wordt gehouden, is zowel het streekmenu in opmars als ook de kooklessen bij restaurants en kook- studio's. De huizen staan op een prima locatie..Op mooie kavels. Ze zijn opti maal geïsoleerd. Compleet met keuken en badkamer. Onderhouds arm. Dicht bij voorzieningen en niet duur. Als het aan Kleinbouw Techniek B.V. uit Sint-Philipsland en Van den Ouden Makelaardij Zeeland uit Bruinisse ligt, kan er snel met de bouw van tien starters woningen aan de Klipper in Sint-Annaland worden begonnen. Liever gisteren nog dan vandaag. Het gaat om de laatste lootjes om het project vlot te krijgen. Beide partijen zijn er van overtuigd dat het gaat lukken. Op donderdag 3 november willen ze tijdens een in loopavond de laatste kandidaat-ko pers over de streep trekken. Om 19.30 uur zijn belangstellen den welkom bij aannemingsbedrijf Kleinbouw Techniek aan de Han delsweg 4 op het bedrijventerrein in Sint Philipsland. Van den Ouden Makelaardij Zeeland en Kleinbouw Techniek B.V. zetten er nu de schouders onder nadat de vorige ini tiatiefnemer en het bouwbedrijf uit beeld raakten. Ab van den Ouden die van meet af aan bij het project betrokken was, slaat die bladzijde om. „We kijken niet naar gisteren, maar naar morgen. Het is een heel leuk plan voor starters op de wo ningmarkt. De prijs-kwaliteitver- houding van de woningen is perfect. Met Kleinbouw Techniek is er een vertrouwde en bekende aannemer die het project nu uit kan voeren." Volgens Ab van den Ouden was er onzekerheid ontstaan over het door gaan van het project. „Begrijpelijk, maar we hopen dat die onzekerheid nu is weggenomen." Voor een koopsom vanaf 169.500,00 v.o.n. is het volgens de makelaar en de aannemer een zeer aantrekkelijk aanbod. Bovendien heeft de Rabo bank volgens Ab van den Ouden een zogeheten startersarrangement waarbij de koper over de eerste vier maanden geen hypotheekrente hoeft te betalen. Han en Bart Quist van Kleinbouw Techniek staan in de startblokken om de eerste steen voor de wonin- gen in het bestemmingsplan Vroon stede te leggen. Het bedrijf heeft in de loop der jaren (het begon in 1985) een goede repu tatie opgebouwd. Waren het in be gin kleinere verbouwingen en on derhoudswerkzaamheden, nu draait het aannemersbedrijf de hand niet om voor grootschalige projecten in zowel woning- als utiliteitsbouw. Er is inmiddels een lijst met mooie projecten met regionale uitstraling. Een gerenommeerd bedrijf dat steeds het hoofd weet te bieden aan ongunstige economische omstan digheden. De bouw van de tien wo ningen aan de Klipper in Sint-Anna land is een nieuwe uitdaging. Dit keer zet het aannemersbedrijf er met Van den Ouden Makelaardij Zee land samen de schouders onder. Aan het ontwerp van het Bouwkundig Adviesbureau Van der Graaf is niets veranderd. De huizen hebben stan daard een dakkapel aan de voorzij de. De twee buitenste woningen hebben een garage. Volgens Bart Quist is er over uitbouw of andere opties te praten. Wie er meer over wil weten is don derdag 3 november a.s. welkom op de inloopavond waar de makelaar en de bouwer de plannen verder zullen toelichten. Zeshonderd exemplaren van Cam- perts eerste roman mag de Thoolse bieb weggeven. „De bedoeling van de landelijke campagne is dat men sen met elkaar in gesprek raken over het boek. Dat past prima bij een van de doelstellingen van de bi bliotheek: ontmoetingen van men sen realiseren", vertelde directeur Janny van Vught. Nederland Leest kiest altijd voor een boek dat al wat langer geleden is verschenen, zodat het herontdekt kan worden. Bij voorbeeld Oeroeg van de onlangs overleden schrijfster Hella Haasse. Het leven is vurrukkulluk dateert ook al van een halve eeuw geleden, de auteur is inmiddels tachtig. „Het tijdsbeeld in de roman is voor veel mensen het beeld van hun eigen middelbare schooltijd. Maar voor de huidige jeugd is het geschiede nis", aldus Van Vught. In het Zeeuwse bibliothekenland was nog één exemplaar van het boek voor handen, maar dat verandert nu. Want naast de exemplaren die wor den weggegeven, ligt in de boek handels een luxere editie te koop. De combinatie met de Week van de mediawijsheid. die is deze week, werd gevonden in het tevens aan bieden van het geschenkboek in di gitale vorm, als e-book. Vijftig vou chers kreeg de Thoolse bieb daar voor. Maar vrijdag werkte het nog niet. Pech voor de wethouder, die veel en graag leest maar niet eerder een e-book downloadde. „Het lezen van een goed boek verschaft plezier en verruimt de blik. Het gebruik van nieuwe mediakanalen doet dat ook. En het schijnt heel eenvoudig te zijn. Niets om bang voor te zijn", aldus Van Dis. ,Jk houd van Neder landse literatuur en heb bij het lezen daarvan het liefst een boek in mijn handen. Maar de ontwikkelingen staan niet stil." De wethouder zag de voordelen: je kunt het lettertype aanpassen en je bouwt een privébi- bliotheek op die je in zijn geheel overal mee naar toe kunt nemen. Het e-book is een nieuwigheid die volgens Van Dis aardig ingeburgerd begint te raken. Maar die eerst met argusogen is bekeken. Zoals veel vernieuwingen. De wethouder noemde als voorbeeld de introductie van de televisie in 1951, waar van critici de 'verderfelijke invloed' vreesden en voorspelden dat men sen het gewone boek en de krant snel zouden vergeten. Zestig jaar la ter blijkt dat allerminst het geval te zijn. En met de komst van de e-rea- der vreest bibliotheekdirecteur Van Vught daar evenmin voor. Want zo hard als in de Engelstalige landen gaat de ontwikkeling bij ons niet. „Er is nauwelijks prijsverschil met een gewoon boek, de uitgevers stel len zich conservatief op en er zijn veel trouwe boekenlezers", somde Van Vught oorzaken op. Met de bi bliotheken is het leenrecht voor e- books ook nog niet geregeld. De Thoolse bibliotheek heeft wel een e- reader beschikbaar om uit te lenen. Van Dis stelde dat het e-book in ie der geval de mediawijsheid bevor dert, wat wellicht meer mensen ver leidt om te gaan lezen. De bibliotheek organiseert in het kader van mediawijsheid op vrijdag 4 november in Tholen een gratis in loopmiddag en -avond. Tussen twee en acht uur krijgen belangstel lenden uitleg over e-readers, apps en Twitter. Ze leren een e-book downloaden of kunnen een iPad uit proberen. Ook een Twitterwedstrijd speelt hier op in. Volgers kunnen tot en met 18 november het geschenk boek samenvatten in een tweet, en maken daarmee kans op een iPod Shuffle. De wethouder deed ook mee. Hij noemde Camperts boek 'vurbluffund aktuweel'. De kringloopwinkel van het Leger des Hcils in Sint-Maartensdijk biedt tot en met 18 november de boeken aan voor de halve prijs. De uitgaven van Nederland Leest uit voorgaande jaren zijn er zelfs, zolang de voor raad strekt, gratis verkrijgbaar. Het team voor de realisatie van de tien starterswoningen in de Klipper in Sint-Annaland is er klaar voor, v.l.n.r. Ab van den Ouden en Claudia Kroeze van de makelaardij en de aannememers Han en Bart Quist. Wethouder Van Dis (links) biedt in de bibliotheek een gratis exemplaar van Het leven is vurrukkulluk aan de heer Riemersma aan. Voorstel dekken tekort havenplan Sint-Annaland komt De verwachte afname van rijksgel- den als gevolg van de economische recessie was voor de gemeente Tholen aanleiding om een forse be zuinigingsoperatie in gang te zet ten. Vanaf 2013 moet ze jaarlijks 2,75 miljoen euro minder uitgeven. Helemaal gaat dat niet lukken, want 91.000 euro van dat bedrag blijkt niet realiseerbaar, meldt de recent verschenen bestuursrappor- tage. In de te bezuinigen bedragen (1,4 miljoen in 2011 en 2,17 mil joen in 2012) zit ruim acht ton voor de gemeentelijke organisatie. Zo moeten over twee jaar 10.4 ar beidsplaatsen geschrapt zijn. Daar van zijn er nu 7,57 gerealiseerd. „Het vraagt flexibiliteit en creativi teit van de medewerkers", schetst wethouder Peter Hoek de gevol gen. Het inzetten van computerpro grammatuur die de efficiëntie be vordert is daar een voorbeeld van. En de samenwerking die met Et- ten-Leur gezocht wordt op ict-ge- bied is onder meer ook bedoeld om de kosten in de hand te houden. De gemeente hanteert al sinds vorig jaar een vacaturestop. „Daar wordt alleen van afgeweken bij bijzonder kwetsbare functies." Voor de komende drie jaar geven de begrotingen meer ruimte dan dit voorjaar in de kadernota was voor zien. De verwachte tekorten voor 2012 en 2013 zijn omgebogen naar overschotten, en voor 2014 is het overschot fors groter dan aanvanke lijk gedacht. De voornaamste oor zaak is het ruimer uitvallen van de rijksuitkering uit het gemeente fonds. Niettemin blijft de gemeente voorzichtig waar het het oppakken van nieuwe zaken betreft. Wel staat een actualisatie en heroverweging gepland van de toekomstvisie Tho len 2025, die al weer acht jaar oud is. Daarnaast moet Tholen de ko mende jaren rekening houden met nieuwe taken als gevolg van decen tralisatie door het Rijk: uitvoering van de algemene wet bijzondere ziektekosten, de jeugdzorg en de wet werken naar vermogen. „Uit gangspunt is dat we de gevolgen opvangen met het geld dat we daar voor krijgen", zegt Hoek. Maar de gemeente houdt rekening met de ef fecten van de herverdeling van deze gelden. „Dat kan maximaal 15 euro per inwoner kosten. Wij gaan uit van 150 euro." Bij het opstellen van de begroting is niet onverkort vastgehouden aan de eerder vastgestelde kadernota. „Ontwikkelingen die we op ons af zien komen, zijn erin verwerkt." De wethouder doelt naast de uitke ring uit het gemeentefonds op on der meer de stijgende kosten van het leerlingenvervoer (inmiddels acht ton) en de tijdelijk lagere op brengst van de bouwleges (een ton). Het weerstandsvermogen - de mate waarin financiële tegenvallers opgevangen kunnen worden - staat weliswaar onder druk, maar blijft binnen de marges die de gemeente raad heeft vastgesteld (de ratio daalt van 1,39 naar 1,23). Hoek: „Het college werkt momenteel aan een voorstel om de tekorten op de grondexploitatie in het havengebied Sint-Annaland te dekken. Daarmee wordt het financiële risico voor de gemeente beperkter en stijgt de ra tio weer." Burgemeester en wet houders willen de komende jaren voorzichtig zijn met eenmalige meevallers, gezien de oplopende te korten door gewenste investerin gen. Eigenlijk zou de onroerende zaakbelasting met anderhalf pro cent extra verhoogd moeten wor den, maar dat vinden burgemeester en wethouders gezien de economi sche omstandigheden niet verant woord. „We willen alle overschot ten reserveren voor de grote projecten die op stapel staan. Daar naast zal de gemeenteraad écht stra tegische keuzes moeten maken." De gemeenteraad behandelt de ge meentebegroting op 10 november. De grondwatersanering van de voormalige gasfabriekstérreinen in Tholen, die Delta n.v. van juni tot en met december 2010 heeft uitge voerd, kost ruim 10.000 euro. Van deze projectgebonden kosten komt 725 procent voor rekening van de gemeente Tholen, melden gedepu teerde staten. De gemeente moet daarom 778.80 euro overmaken aan de provincie. De laatste heeft reeds tien procent van de projectgebon den kosten aan Delta overgemaakt. De gemeente overlegt met Stadlan- der over het onderhoud van be planting op eigendommen van de woningcorporatie. Het moet een be sparing van 40.000 euro opleveren op onderhoud van openbaar groen. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 11