'Kinderen zijn net zo leergierig, lief en vindingrijk als vroeger' 'Interne strijd laten rusten en ons richten op de nieuwe cao' Vogelaar vraagt naar speel tuintje Bosstraat Trendwatcher Bakas praat ondernemers bij Geen subsidie voor bietenrace FNV huldigt trouwe leden in 't Ouwe Raed'uus in Poortvliet Donderdag 20 oktober 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Een dubbel gevoel. Dat hebben Hélène de Greef-Plas- inans en Fien Cools bij de gedachte dat morgenmiddag de deur van de Sint Anthoniusschool in Oud-Vossemeer voor het laatst achter hen dicht slaat. De administratieve taken, vergaderingen en besprekingen zullen ze niet mis sen. Maar de collega's, en bovenal de kinderen, dat is een ander verhaal. „De kinderen zijn lief. Je wilt er zó graag mee werken", zegt juf Hélène. Scheidende juffen Hélène de Greefen Fien Cools Vossemeerse Anthoniusschool Bewoners wille klimrek brandweerkazerne Vooruitstrevend Dorpsweg Bedrijf Cabaret mTl Stemmen I I van lezers Actie Twee dagen Uitreiking van Ziringusprijs in gemeentehuis Wat voor kleding dragen we over twintig jaar? Wonen we gezellig door elkaar of sluiten we ons op in een eigen getto's? En moeten we niet Mandarijn (Chinees) gaan le ren. Op die vragen zal trendwatcher Adjiedj Bakas in gaan op de ondernemersavond op 15 november in het gemeentehuis in Tholen. WHS Tien klachten over varkenslucht Het aantal jubilarissen van FNV Bondgenoten stijgt. Telde de afdeling Tholen vrijdagavond in het Ouwe Raed'uus in Poortvliet twee leden die zestig jaar lid zijn, elders in het land zijn al leden die 75 zelfs 80 jaar lid zijn. „De oudjes komen er aan," zei FNV-districtsbe- stuurder Peter Smits tegen de leden in het dorpshuis. Niet uit elkaar De dames Hélène de Greef<links) en Fien Cools zetten na 43 jaar Sint Anthoniusschool een punt achter hun onderwijsloopbaan. De SP wil weten waarom er geen speeltuintje is aangelegd aan de Bos straat in Tholen. Volgens raadslid Annie Vogelaar was dat de bewoners beloofd. Dit jaar zouden er volgens haar diverse speelplaatsjes w orden gerenoveerd. Als er een ding duidelijk wordt uit het gesprek met beide leerkrachten, is het wel hun gedrevenheid en liefde voor het vak. Ook nog na 43 jaar voor de klas. ,,We zitten nog vol spirit om kinderen daar te bren gen waar ze moeten zijn", ver woordt Hélène de Greef het. Een week voor hun afscheid was er een studiedag op school over een ande re manier van instructie om de ef fectiviteit te vergroten. „Tevoren dachten we:-moeten we daar nog naar toe? Maar het onderwerp sprak ons aan. En aan het einde van de dag keken we elkaar aan en zei den: jammer dat we niet kunnen meedoen aan het vervolg", vertelt Fien Cools. Zij wordt volgende week 63, juf Hélène is dat inmid dels al. Maar ze zijn er trots op dat ze tot op het laatst zijn bijgebleven in hun vak. Bijscholing, cursus- en studiedagen, ze hebben het altijd gevolgd. „Vorig jaar is de school met een nieuwe taalmethode be gonnen. Daar hebben we ons ook weer in verdiept"zegt juf Fien De beide leerkrachten hebben zich ook het gebruik van de computer eigen moeten maken, wat best moeite kostte. Enkele jaren gele den kwamen de digitale schoolbor den digiborden - in de klas. „Ge weldig om mee te werken", vindt juf Hélène. ,Je kunt er van alles op voor de dag toveren." Het tweetal is content over de lesmethoden en -materialen op de Sint Anthonius school. „Bij praktisch elke metho de is een computerprogramma ont wikkeld, en oefenstof voor de leerlingen. We hebben hier alles en doen als klein schooltje niet onder voor een grote basisschool in een stad." De Vossemeerse school heeft in hun optiek op dat gebied nooit achtergelopen. Met name di recteur Jan Lauwerijssen, die eind jaren zeventig en begin jaren tach tig aan de school verbonden was, was volgens hen erg vooruitstre vend. „Tegenwoordig moet je met alle trends mee." De dames hebben een hele geschie denis op de school, want het is de enige waar ze in hun 43-jarige loopbaan hebben gewerkt. Daar mee evenaren ze het record van een eerdere onderwijzeres, Mie Hom mel, die van eind 1920 tot begin 1964 aan de Sint Anthoniusschool stond. Juf Fien bekent dat ze ooit ergens anders heeft gesolliciteerd, toen ze een jaar of vijf in Oud-Vos- semeer werkte. Verandering komt er toch geregeld wel, aldus juf Hélène. Zes directeuren maakte het tweetal mee: Imandt, Olsthoorn, Lauwerijssen, Stadhouders, Rijk en sinds bijna twaalf jaar Piet Soffers. „Elke directeur brengt zijn eigen visie mee. En daardoor lijkt het soms of je op een andere school komt." De eerste acht jaar van hun loopbaan waren de juffen op elkaar aangewezen, daarna is het aantal collega's gaandeweg uitgebreid, tot elf toe. „En eigenlijk is het al die jaren een hecht team geweest. Je helpt elkaar als dat nodig is, bij voorbeeld bij correctiewerk. Of je overlegt over nieuwe lesmetho den", legt Hélène uit. „Het is ook fijn om te weten dat je er niet al leen voor staat." Het tweetal is afkomstig uit Nieuw-Vossemeer en ging in 1968, meteen van de kweekschool, aan de slag op de R.K. Sint Anthonius school in het Thoolse dorp aan de andere kant van de Eendracht. Die school stond toen nog in de Dorps weg, een zestig jaar oud gebouw met drie lokalen en verder niks. De dames kwamen elke dag op de fiets, lieten zich overzetten met het pontje. De heer Imandt was des tijds de hoofdonderwijzer, pastoor Vermeulen de voorzitter van het kerk- en schoolbestuur. Halverwe ge de jaren zeventig is een nieuwe school gebouwd aan de Burge meester Versluijsstraat, wat een he le verbetering betekende. Het ge bouw is in de loop van de jaren verschillende keren verbouwd en uitgebreid, onder meer om na de vorming van de basisschool de kleuters in de school te integreren. Dat was in 1989. Na het kerkbe stuur werd vanaf 1972 de stichting Katholiek Onderwijs Oud-Vosse meer de werkgever, vijftien jaar geleden ging deze op in de Lowys Porquinstichting. Juf Fien is een flinke tijd actief ge weest in de medezeggenschapsraad en de p.r.-commissie van de school (juf Hélène een kortere periode), was tot eind vorig schooljaar plaatsvervangend directeur en maakt deel uit van de commissie zorgplan van de gemeenschappelij ke medezeggenschapsraad. Binnen het team heeft iedereen een norm- jaartaak voor de buitenschoolse uren. Leerkrachten kunnen in schrijven op commissies waarvan ze deel willen uitmaken. Groepjes zijn verantwoordelijk voor het or ganiseren van bijvoorbeeld de sin terklaas- en kerstviering, Pasen of de kinderboekenweek. Daarnaast dragen ook ouders hun steentje bij, maar dat is niet nieuw. De Sint An thoniusschool kent al tientallen ja ren een ouderraad. .)Ze verlenen hand- en spandiensten bij festivi teiten en dergelijke", vertelt Fien. „Maar nu tegenwoordig iedereen werkt, is dat soms lastiger te orga niseren dan vroeger." Tijdens het gesprek met de verslaggever komt oud-ouderraadslid Anneke Heydra binnen lopen. Ze wil een afspraak maken voor een uitje van de leden van die raad uit de jaren zeventig, tachtig met de beide juffen. De da mes stemmen onmiddellijk in. Hélène: „Dat was in die tijd zó'n hechte groep, net een familie." Het contact is gebleven en voor de der de keer wordt nu een uitje gepland. Het onderwijs is in de afgelopen vier decennia behoorlijk veran derd, ervaren beide dames. „Je moet nu steeds met elkaar overleg gen. De tijd is voorbij dat een leer kracht koning was in zijn eigen klas. Alles over de lesstof en de leerlingen wordt met elkaar be sproken en overgedragen", zegt juf Hélène. „We bereiden nog steeds élke les voor, om de leerlijn door te kunnen trekken", vult juf Fien aan. „En in leerlingbesprekingen wordt aan de orde gesteld wat je hebt ge daan aan bepaalde problemen." Voorbereiden, correctiewerk, gege vensoverdracht, er gaan veel uren in zitten. De werkweken zijn dan ook alles behalve kort. „Ik kom wèl eens op zaterdag terug naar school voor correctie", geeft juf Fien aan. Haar collega denkt vaak terug aan het begin van haar loop baan. „Toen was je streng, om je zelf staande te houden in de klas. Nu ben ik veel zachter tegenover de kinderen." Ze vinden wel dat, met alle doelen die vanuit het mi nisterie worden gesteld en de vele toetsen die daarmee samenhangen (het resultaatgericht werken), de basisschool een soort bedrijf is ge worden. „Voor de leerkrachten is dat best stressvol", geeft juf Hélè ne aan. Zij werkt, in verband met haar ge zondheid. al een aantal jaren partti me. En juf Fien zit in de bapo-rege- ling, bedoeld om door het afbouwen van het aantal uren de werkdruk voor oudere leerkrachten te verminderen. Zij werkt niet op de woensdag. Na de zomervakantie is voor beiden ingespeeld op het aanstaande vertrek. Juf Fien had op donderdag en vrijdag haar eigen combinatiegroep 5/6 en was op maandag en dinsdag ondersteu nend. Voor juf Hélène was het wennen dat ze voor het eerst in al die jaren geen eigen groep meer had. Ze heeft vooral lesgegeven in de bovenbouw. „Ik werk op maan dag- en woensdagmorgen, en op donderdagmiddag. Alleen nog on dersteunend. Op donderdag help ik bijvoorbeeld Fien bij het nakijk- werk en dan zijn we soms nog tot half zes bezig." Als ze bijspringt in groep 4, geniet juf Hélène van de kinderen, zegt ze. „Pas zei er een tegen me: ik vind het niet leuk dat je weggaat, want je kunt het zo goed uitleggen. En de kinderen uit groep 3 en 4 zwaaien naar je op het plein. Dat soort dingen ga je straks missen." Het vak komt op afstand te staan. Ze blijven lid van de vakbond en houden zich zo op de hoogte van de ontwikkelingen. Daarnaast be geleidt juf Fien in haar woonplaats Steenbergen een kind met dyslexie. „En mijn dochter werkt in het spe ciaal onderwijs. Die heeft al ge zegd dat ik haar misschien zo af en toe eens kan helpen", zegt juf Hélène. Allebei zijn ze het er over eens dat er ten aanzien van de kinderen in die 43 jaar niets is veranderd. .Ze zijn eigenlijk nog even lief, leer gierig en vindingrijk als vroeger." Ze genieten van de humor, de eer lijkheid en de lol om niks bij de jongere groepen. „Hier kan cabaret niet tegenaan", vindt juf Hélène. Ze geeft aan dat de kinderen mee veranderen met de maatschappij. „De wereld is voor hen veel rui mer. Daar moet je vorm aan ge ven." Na zo lang in Oud-Vossemeer te hebben gewerkt, kennen ze er meer mensen dan in hun eigen woon plaats, realiseren ze zich. Ze kijken met plezier terug op de afgelopen periode. „En we zijn dankbaar dat de mensen hun kinderen aan ons hebben willen toevertrouwen." Plannen hebben de twee dames ge noeg. Juf Fien, die tegenwoordig in Steenbergen woont, gaat meer tijd besteden aan haar drie kleindoch ters en wil een dag vrijwilligers werk gaan doen. Ze is inmiddels aangesloten bij een kaartclubje voor ouderen, en ze fietst, wandelt en handwerkt graag. Juf Hélène heeft plannen om haar talen op te halen, het schilderen weer op te pakken en te gaan bridgen. In april stopt ook haar man met werken, zodat ze dan sa men dingen kunnen gaan onderne men. Maar ze zorgt ook voor haar 92-jarige moeder. Eerst wil ze tot rust komen. „Want ik heb de laat ste jaren roofbouw gepleegd op mijn lichaam." Vrijdagmiddag tussen twee en drie uur is er in de school een receptie, waar iedereen welkom is om af scheid te nemen van de vertrekken de leerkrachten, 's Morgens is er een programma met de kinderen. De jaarlijkse bietenrace komt dit jaar voor het eerst niet naar Sint-An- naland. Waarschijnlijk om de reden dat de subsidie is gestopt. Jammer, want het was altijd een schitterend gezicht, al die klippers, tjalken en aken naast en achter elkaar in de ha ven. Ook als ze 's morgens weg voe ren en de zeilen werden gehesen, was dit een machtig gezicht. Ver schillende keren heb ik dit zelf ge zien. Zo was het voor even weer een beetje als vroeger, toen het nog han delshaven was. Ik vraag me af, waarom de schout- en schepenen race nog wel subsidie krijgt. Is het Ook wil ze weten of de bewoners mee kunnen beslissen over de aan de leggen speelgelegenheid waar tot 2013 geld voor opzij is gelegd. Van belang is voor welke leeftijds groep ze gemaakt moeten worden. Vogelaar vraagt zich af of dat geld voor een of voor twee speeltuintjes bedoeld is. Verder vraag ze of b. en w. bereid zijn met de bewoners van de Bosstraat rond de tafel te gaan om te bekijken wat de mogelijkhe den zijn. Ze wijst er op dat de be woners drie maanden geleden heb ben laten weten ook tevreden te zijn met het klimtoestel dat op het terrein van de gesloopte brandweer kazerne aan de Ten Ankerweg staat. Volgens haar zou er overleg over Het thema van de avond is Anders dan anders. Spreker Bakas past daar goed in. Zijn aanstekelijke en humoristische manier van vertel len staat daar borg voor. Bakas wordt veelgevraagd op congressen om zijn licht te laten schijnen toe komstige trends en ontwikkelin gen. In 2009 werd hij uitgeroepen tot trendwatcher van het jaar en tot zwarte ondernemer van het jaar 2008. Bakas werd in Suriname ge boren met ouders uit India. Hij werd onlangs nog uitgeroepen tot één van de 25 creatiefste Neder- ene evenement belangrijker of mooier dan het andere? Smaken ver schillen, maar hier klopt iets niet. Of allebei wel subsidie of allebei geen subsidie, dat zou tenminste eerlijk zijn. Om het geloofwaardig te ma ken, zal er wel een draai aan gege ven worden, zodat men het enigs zins begrijpt. Misschien dat de schout- en schepenenrace meer be langstelling trekt? Dat zijn dan ge nodigden en mensen van de jachtha ven. De Sint-Annalanders die echt gaan kijken, kun je op één hand tel len. Het spreekwoord luidt toch: ge lijke monnikken, gelijke kappen. Dat geldt ook voor de bietenrace en de schout- en schepenenrace. M.L. van Winkelen, Sint-Annaland. gevoerd worden, maar hebben de bewoners er niks meer over ge hoord. Aanleiding voor de vragen was dat bewoners donderdag actie in de Bosstraat voerden voor een speel tuintje omdat het bestaande speel tuintje aan de Vlasmarkt/Venkel- straat niet meer zou voldoen (gebrek aan sociale controle). Drie jaar geleden zou de gemeente heb ben aangegeven dat er tegenover Bosstraat 42 een nieuwe speelplaats zou komen, maar de bewoners kre gen onlangs te horen dat er geen geld meer was, volgens Vogelaar. landers. Op deze bijeenkomst wordt ook de ondernemersprijs Zi- ringus uitgereikt voor de beste Thoolse ondernemer. De avond wordt georganiseerd door de ge meente, de Thoolse ondernemers federatie (TOF), het Ondernemers Overleg Tholen (OOT) en de Ra bobank Oosterschelde. Burge meester Nuis opent de avond. Ba kas houdt een inleiding met discussie. De avond wordt afgeslo ten door directievoorzitter A. de Korte van de Rabobank Ooster schelde. De Sint Anthoniusschool kent, net als veel basisscholen, een te rugloop in het aantal leerlingen. Op dit moment zijn het er 82. De vacatures door het vertrek van de dames De Greef en Cools wor den dan ook maar gedeeltelijk opgevuld. „Er komt één leerkracht terug voor twee dagen in de week", meldt directeur Piet Soffers, die blij is dat hij geen personeel hoeft te ontslaan. Soffers is te vens directeur van een basisschool in Welberg. In Oud-Vosse meer is Sandra Poppelaars nu plaatsvervangend directeur. ten van de cao. Een goede zaak. Noorthoek kon op zijn 56ste al met pensioen. Samen met een hele lich ting havenarbeiders. Hij volgde de ontwikkelingen binnen de bond over het pensioenakkoord wel, maar stemde niet toen de leden ge vraagd werden om hun voorkeur uit te spreken. De 81-jarige Jacob Vroegop, ook uit Sint-Annaland werd een half jaar later lid. Hij draagt al meer on derscheidingen op zijn revers van zijn jasje. Hij kreeg in 1995 een speldje van de veiling, maar later ook een speldje van de KNVB en een koninklijke onderscheiding vanwege het vrijwilligerswerk bij voetbalvereniging WHS. Vroegop werkte tot hij 65 jaar werd bij de veiling. Voor Rien de Viet, Jaap de Vries en Jaap Noom uit Sint-Maartensdijk was er een speldje voor een halve eeuw lidmaatschap. Een speldje met een robijn. De Viet werd auto monteur en kreeg via de bond een gedeelte van het examengeld terug, vertelde hij. De Vries werd pas op zijn 24ste lid. De nu 75-jarige was er trots op dat hij nu al 50 jaar lid is. Op het revers van Noom was voldoende plaats. Het speldje voor 25 jaar zat op zijn andere jas die hij thuis had gelaten, zei hij. Vervolgens werden zes leden opge roepen die veertig jaar lid zijn: Jac van Dijke uit Tholen. Piet Lager werf uit Sint-Maartensdijk. Johan nes Vroegop uit Sint-Maartensdijk, Johan Schot uit Tholen, Bart Keur uit Sint-Annaland en Herman Ol denburg uit Tholen. Als laatste groep kregen vier mannen een zil veren speld voor 25 jaar lidmaat schap: Henk Oosdijk uit Stavenis- se, Nico Moerkerken uit Tholen, Ko van Driel uit Oud-Vossemeer en Dick van Beveren uit Tholen. Als laatste huldigde hij Tini Hage uit Poortvliet. Hij stond al naast Smits om de namen van de jubila rissen om te roepen. Hage is 40 jaar lid van de vakbond en actief in het afdelingsbestuur. Volgens Smits heeft hij hele traject naar Bondgenoten meegemaakt. En er voor gezorgd dat Tholen een aparte afdeling bleef. Na de huldiging werd er bingo gespeeld. il VERVOLG VAN FRUIT Ze heeft het besproken met haar collega's, maar de klas van Aline is de enige die er na de zomervakantie mee is begonnen. Het gaat goed zegt ze, maar ouders vinden het soms wel lastig om ervoor te zorgen dat hun kind elke dag iets van fruit mee naar school krijgt. De juf heeft er een beloningssys teem voor de kinderen bij bedacht. Elk kind heeft een fruitverzamei- kaart en mag een sticker uitzoeken als het fruit bij zich heeft. De mees te kinderen hebben hun tweede kaart ook al vol, zegt de juf. Met één kaart doen ze gemiddeld 20 da gen. Een volle kaart is een presentje waard. Bij de eerste kregen de kin deren een leuke kaart, bij de tweede een kiwi lepeltje en bij de derde is het nog een verrassing. Aline is van plan om het het hele schooljaar te laten duren. Het fruit is ook onderdeel van de les. De juf neemt dan een stuk fruit mee, waarover ze wat vertelt. Zoals een appel. Ze legt uit dat appelras sen ontstaan door te enten: een tak van een ene appelboom wordt vast gemaakt aan een andere appelboom. Aline heeft thuis ook een boom gaard en door te enten is er een boom ontstaan met twee soorten ap pels. De provincie heeft in de periode juli en augustus 10 meldingen over stankoverlast van varkensbedrijf Britt B.V. te Tholen ontvangen. Het gaat telkens over een klacht van één inwoner uit Tholen en in één geval, op 11 juli om acht uur 's avonds, hebben vier inwoners ge klaagd. Het is niet bekend of het steeds om dezelfde personen gaat die een klacht indienen. Een inwo ner van Sint Philipsland en twee van Sint-Annaland hebben in juli geklaagd over andere stank. Ze ro ken een fenolachtige lucht, ver moedelijk afkomstig van een schip. Dat blijkt uit een overzicht van mi lieuklachten die de provincie rap porteert aan de Zeeuwse Milieufe deratie. Kees Noorthoek en Jacob Vroegop uit Sint-Annaland zijn beide zestig jaar lid van de vakbond. Zij kregen als eerste een speldje. Volgens Smits heeft de bond in 2015 maar liefst landelijk 22.000 jubilarissen te huldigen. „De oudjes komen er aan. Ik kom graag terug om jullie dan te huldigen." De bond was het afgelopen half jaar vaak in het nieuws over het pensioenakkoord dat de vakcentra le wilde sluiten met minister Kamp van sociale zaken. FNV Bondgeno ten en de Abvakabo waren tegen het akkoord dat Agnes Jongerius uiteindelijk afsloot. Het akkoord zou er volgens de vakcentrale voor moeten zorgen dat de AOW en de pensioenen bij de vergrijzing be taalbaar blijven. Een van de onder delen was het verhogen van de AOW maar Bondgenoten zag dat niet zitten omdat dan de oudertoe slagen zouden verdwijnen. Volgens Smits was de bond niet te missen in de journaals. „Het is niet voor de mensen die al thuis zitten, maar voor de mensen die nog werken. Het was een hele strijd." Volgens de districtsbestuurder is het vooral een interne strijd ge weest. „Een meningsverschil. We moeten het niet erger maken." Bondgenoten en Abvakabo zegden het vertrouwen op in Jongerius. Om de gelederen te sluiten, moet er een commissie van goede diensten komen die het vertrouwen in de vakcentrale gaat herstellen. Voor dat de commissie benoemd wordt, zijn eerst twee verkenners aange steld: Herman Wijffels, oud-voor zitter van de Rabobank en Han No ten, Eerste Kamerlid voor de PvdA. Volgens Smits hebben beide bon den 90 procent van alle FNV-con- tracten voor pensioenen onder hun beheer. Smits zei de strijd te laten rusten en nu de aandacht op de cao's te vestigen. „De onderhande lingen komen er aan. We houden even de vrijheid om dit zelf te doen. De FNV mag niet uit elkaar vallen. We moeten één FNV blij ven. Wij, kaderleden, zoals het be stuur van de woonafdeling, blijven jullie belangen behartigen. We heb ben nog steeds 1,3 miljoen leden. Maar jullie hebben ons zo ver ge bracht." Smits riep de leden op eens te kij ken naar hun pensioenregeling. „Hoe ziet het er uit? Straks gaan we over de cao onderhandelen. Daarin staan afspraken over het pensioen. Kijk eens naar je ploe- gentoeslag. Hoeveel procent betaal je? Wat kan je als je eerder wilt stoppen." Volgend het kaderlid worden het spannende tijden. „De bezuinigin gen van de regering schieten door. Ze komen een keer langs. Het gaat minder om jullie misschien, maar wel om jullie kinderen of kleinkin deren. Dankzij jullie hebben we dit allemaal opgebouwd. Dat laten we ons niet afpakken." FNV Bondgenoten is in 1998 ont staan door het samengaan van de Voedingsbond, Vervoersbond, In dustriebond en de Dienstenbond. De afdeling Tholen is nog zelfstan dig maar hoort met ruim 1000 le den wel tot de kleinere afdelingen. In feite hoort Tholen volgens Smits bij West-Brabant, maar is het toch een aparte afdeling gebleven. In het West-Brabantse zijn inmiddels vijf woonafdelingen samen gegaan. Die telt nu 12.000 leden. De 75-jarige Kees Noorthoek uit Sint-Annaland was de eerste die een speld met een briljantje kreeg. Hij gaf zich eind 1950 op toen hij vijftien jaar was. Op 1 januari 1951 ging zijn lidmaatschap in. „Mijn oudste broer zat in de landbouw op Flupland. In de winterperiode als er geen werk was, werden ze in Walcheren te werk gesteld. Hij was De trouwe leden van de woonafdeling FNV, met zittend Jacob Vroegop links) en Kees Noorthoek die zestig jaar lid zijn. lid en toen ben ik ook lid geworden van de ANAB toendertijd. Ik werk te voor een commissionair bij de landbouwvereniging op Flupland. Aardappels sorteren, graan oog sten, kunstmest verdelen. Tot mijn diensttijd. Daarna ben ik naar de havens in Rotterdam gegaan. Sche- pen laden en lossen. Veel fruit, ap pels, peren. Je had toen nog vaste lijndiensten naar de Canadese Me ren en naar Egypte." Persoonlijk heeft hij de bond nooit nodig ge had, maar hij is er wel van over tuigd dat het lidmaatschap loont. .Zeker in de haven voor het afslui-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 3