-50% Misdaad extra complicatie bij oefening politie en brandweer Hannes heeft een banaan mee, maar eet het liefst watermeloen Bestuur Vosmeer dekt zaterdagteam in de rug KORTING Geen subsidie voor OVM 'Geen nieuwbouw scholen, renoveren of samenwerken' Proces-verbaal vervoeren diesel Donderdag 20 oktober 2011 67e jaargang no. 49 Slijterij en eetcafé in smalstad dicht Geen maatregelen Oudelandsedijk Voorzitter Ad Hommel: zorgen zijn groot Het bestuur van Vosmeer blijft onverkort achter het zater dagteam van de vereniging staan. Wel moeten de spelers snel orde op zaken stellen en zich houden aan de onder ling gemaakte afspraken. Dat is de uitkomst van het spoedberaad dat bestuur, trainer en selectie dinsdagavond hebben gehouden. Voorzitter Ad Hommel hoopt dat er snel een ommekeer komt. „Want de zorgen zijn groot." Het jaarlijkse tekort van de gemeente Tholen zal in 2020 zijn opgelopen tot 1,6 miljoen euro. De opgave voor het gemeentebestuur is om dat omlaag te krijgen, zegt wet houder van financiën Peter Hoek. „Anders gaat Tholen failliet." Aan het maken van strategische keuzes valt vol gens hem niet te ontkomen. De onderwijshuisvesting is daarbij nadrukkelijk in beeld. 'Misserblus groep Tholen bij bestrijden brand bij gevaarlijke stoffen Bij de pelotonsoefening van de Thoolse brandweer met de politie en de ambulancedienst maandagavond bleek het lastig om te bepalen wat er eerst moest gebeuren. Ze ker omdat er deze keer ook misdaad in het spel was. De politie volgt dan een andere procedure dan de brandweer. Dat zegt brandweercommandant Koos de Feijter na af loop van de oefening op het bedrijventerrein Welgelegen in Tholen. Lekken Op zijn strepen Deze week Groep 7 School met de Bijhei eet elke dag fruit op school Snoep verstandig, eet een appel. Dat was jarenlang de leus om mensen ervan bewust te maken dat ze bij lekkere trek beter een stuk fruit kunnen nemen dan bijvoorbeeld een chocoladereep of een zak chips. Juf Aline Snoei heeft die gedachte nieuw leven ingebla zen in haar klas van de School met de Bijbel in Sint-Annaland. De kinderen in groep 7 krijgen een beloning als ze elke dag een stuk fruit mee naar school nemen. Dat idee heeft de juf aan het NOS Jeugdjournaal laten weten. Daarom stonden er maandagmorgen een cameraman en een verslaggeefster van het televisieprogramma in de klas. Kiwilepel TANK IN UW VOORDEEL Shell FuelSave op Philips producten Tankstation Bal Wattstraat 3, Tholen t Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,50 per halfjaar, 31,50 per jaar, per post 56,70 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. 't Slijterijtje en brasserie de Oude Haven in Sint-Maartensdijk zijn sinds vorige week dicht. Negatieve bedrijfsresultaten zijn de oorzaak van het sluiten van de zaken aan de Haven, laten Philip en Hetty Wou- terse wetenEen week ervoor waren de zaken gesloten wegens vakantie. Ze begonnen negen jaar geleden met een wijnwinkel. Later kwam er een slijterij bij toen die bij de Spar dicht ging. Dat voorzag in een be hoefte. Twee jaar geleden begon het echtpaar ook een brasserie op de hoek van de Haven en de Kaai- straat. Er waren regelmatig optre dens. De brasserie werd ook afge huurd voor feestjes en partijtjes. Via een briefje op de deuren bedanken ze de klanten en de gasten die ze de afgelopen jaren hebben ontvangen. Het pand voor de brasserie werd ge huurd. Het staat inmiddels te koop. Tegen een 49-jarige man uit Sprun- del is maandagmiddag proces-ver- baal opgemaakt toen hij 1000 liter diesel in zijn bedrijfsbus vervoerde over de Grindweg in Tholen. De sur veillerende agenten hielden de man om twee uur aan en zagen vervol gens in de laadmimte een 1 (KK)-liter- vat met de brandstof staan. Het vat was niet verankerd of anderszins vastgezet en de bus bevatte geen oranje stickers die waarschuwen voor gevaarlijke stoffen. De bestuur der had ook niet de vereiste papieren om gevaarlijke stoffen te vervoeren. De man verklaarde dat hij van zijn werkgever, een bedrijf in Roosen daal, de opdracht had gekregen om het vat te vullen met diesel, zodat de heftrucks van het bedrijf weer van brandstof konden worden voorzien. Dit 'grootverbruikstanken' gebeurde volgens de man één keer in de zo veel tijd en altijd op dezelfde manier. De man had de diesel getankt bij een tankstation in de omgeving van Tho len. Waarom hij dat op deze plek deed, kon de politie niet vertellen. De straf die de man wordt opgelegd, wordt bepaald door de officier van justitie. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben dinsdag een subsidieverzoek van muziekvereniging OVM afge wezen. Er was om een bijdrage ge vraagd voor het project 'Samen mu ziek maken is vet cool.' Daarvoor kreeg OVM half september al een subsidie van 40.(XX) euro van het Oranje Fonds en het fonds voor Cul tuurparticipatie. Op 25 september klopte de muziekvereniging nog bij de provincie aan. Die wijst het ver zoek nu op formele gronden af. Vol gens de provinciale regels moet een dergelijke muziekactiviteit tot stand komen in samenwerking of afstem ming met het regionaal cultuuredu catief centrum. En dat is in dit geval KCE Oosterschelderegio in Goes. „Dit betekent overigens niet, dat wij geen waardering zouden hebben voor uw activiteit en de inzet waar mee u deze tracht te organiseren", schrijven gedeputeerde staten aan mevr. drs. J.P.M. Hageman-Haver- mans van OVM. De muziekvereni ging kan nog bezwaar aantekenen tegen de afwijzing. Het waterschap Scheldestromen neemt geen verkeersmaatregelen op de Oudelandsedijk in Tholen. Om wonenden hadden daarom gevraagd, omdat de weg als sluiproute gebruikt zou worden en er veel te hard zou worden gereden. Maar op grond van uitgevoerde metingen bestaat voor maatregelen geen aanleiding, vindt het schap. Van 19 augustus tot 27 september zijn op de Oudelandsedijk verkeerstellingen gehouden. Daaruit blijkt dat op werkdagen per etmaal gemiddeld 286 motorvoertuigen pas seren. De gemiddelde snelheid waar 85 procent onder blijft, is 56 km/u. Op de Oudelandsedijk geldt een maximum snelheid van 60 km/u. Het waterschap heeft de meetgege vens uit de vakantieperiode (19 t/m 30 augustus) nader geanalyseerd. Dan blijkt dat op een zonnige zater dag 2 augustus 427 voertuigen over de weg zijn gereden, en op een re genachtige zondag 28 augustus 168. Dat zijn de uitersten in die periode. De gemiddelde snelheid van 85 pro cent van het verkeer was op zaterdag en zondag 22 en 23 augustus 52 km/u en op zondag 28 augustus 59 km/u. v» v Aanleiding voor de bijeenkomst was het staken van het duel bij Kapelle, afgelopen zaterdag. De gevolgen van die kwestie zijn nog niet duide lijk. Omdat het team in een proefpe riode zit na een eerder incident vorig seizoen, wordt gevreesd voor een sanctie vanuit de voetbalbond. Hommel, zelf aanwezig bij de ge staakte wedstrijd, verdedigt de voet ballers. Wel vindt hij dat de spelers hun emoties beter onder controle moeten houden. „Er is geen massale vechtpartij geweest. Als dat wel zo zou zijn, moet je als vereniging zelf je maatregelen nemen. Wel was er sprake van protesten, temperament vol zoals die jongens zijn. De scheidsrechter had eerder aangege ven daar niet van gediend te zijn. Dan moet je als ploeg ook zo ver standig zijn om daar rekening mee te houden. Zeker als je met 5-1 achter staat, moet je je niet meer druk ma ken over een arbitrale beslissing." Volgens Hommel heeft het staken deels ook te maken met de allochto ne achtergrond van de selectie. „Overal waar je komt, merk je het. Dat begint al met de sfeer in de be stuurskamer. Vaak wordt daar ge sproken over buitenlanders, terwijl het gewoon Nederlandse jongens zijn. De voertaal binnen en buiten het veld is ook gewoon Neder lands." Hommel wil niet spreken over discriminatie. „Maar het is een feit dat ze anders behandeld worden. Dat zie je <x>k aan de zeven wedstrij den schorsing die Rachid Bouhou- dane heeft gekregen, voor een over treding die niemand heeft gezien." ZIE VERDER SPORTPAGINA 13 Keuzes nodig om tekorten gemeente te verkleinen De tijd is voorbij dat afgeschreven schoolgebouwen als vanzelfspre kend door nieuwbouw worden ver vangen, geeft Peter Hoek aan. Sa menwerken, renoveren van gebou wen, dat zijn mogelijkheden die het gemeentebestuur nadrukkelijk in ogenschouw wil nemen. Want de in vesteringen in de onderwijshuisves ting dragen substantieel bij aan de verwachte grote tekorten. Tekorten die er zijn ondanks dat de gemeente nu al miljoenen bezuinigt (2,8 mil joen vanaf 2013). Hoek, die onder wijs in zijn portefeuille heeft, is be zig aan een bezoekronde langs alle Thoolse scholen om zijn licht op te steken. „En daar hoor ik geregeld ge luiden dat het automatisme van nieuwbouw niet hoeft. Gebouwen bevallen vaak nog ondanks dat ze soms een halve eeuw oud zijn. Dat opent perspectieven." De wethouder denkt aan maatwerk per geval. In de ene woonkern zou een brede school kunnen, in samen werking met andere instellingen. El ders is samenwerking tussen scholen passender, of kan met renovatie in plaats van nieuwbouw worden vol staan wat een aanmerkelijk kleinere investering betekent. „We moeten, om alles betaalbaar te houden, scher per naar de kosten van maatschappe lijke voorzieningen kijken", aldus Hoek. „We kunnen de kop in het zand steken, maar dan weten we dat de financiële gevolgen niet zijn op te vangen." Scholen zijn. ook in het licht van maatschappelijke ontwik kelingen zoals de vergrijzing en be- volkingskrimp, bereid mee te denken over oplossingen. De problematiek is begin november het onderwerp van een symposium waarvoor het Thoolse onderwijsveld het initiatief heeft genomen. Hoek is er blij mee. „Scholen kunnen daar, los van alle druk, met elkaar praten over wat er mogelijk is." Naast de hoognodige aanpak van de huisvestingssituatie van de basis scholen in Tholen, zijn er ook in an dere woonkernen plannen. In de meerjarenraming voor 2015 zijn be dragen opgenomen voorde beide ba sisscholen in Poortvliet: 1.185.(XX) euro voor De Eevliet en 1.555.000 euro voor de School met de Bijbel. In Sint-Maartensdijk kan de huisves ting van beide scholen mogelijk in combinatie met woningbouwplan nen van Stadlander aangepakt wor den, waardoor de investering voor de gemeente lager zou uitvallen. Door van de tijdelijke begrotings overschotten een bestemmingsreser- ve onderwijshuisvesting te vormen, probeert de gemeente een deel van de investeringen op te vangen. Naar verwachting zit er in 2015 ruim zes ton in deze reserve. De auto met de gevluchte dader en de bijrijder van het schietincident (links) heeft op Welgelegen voor het terrein van de Boerenbond een bestelbus omver gereden. Verder bestreed de blusgroep Tho len een brand in de Boerenbond terwijl de vrijwilligers in de lucht met gevaarlijke stoffen stonden. Die kwamen uit vaten die uit een vrachtwagen waren gevallen. Een misser, noemt De Feijter dat. Ingewikkeld was het in ieder geval omdat er veel incidenten plaats vonden. blijkt uit het scenario over een ondernemer die door de econo mische crisis in de financiële pro blemen is gekomen. Hij probeert op Tholen vanuit het pand Welge legen 2b (Boerenbond) een nieuwe start te maken. Hij levert en legt plavuizen bij bedrijven en par ticulieren. Dat lukt niet en hij zoekt naar neveninkomsten. Vrien den kunnen hem helpen aan een winstgevend baantje: de productie van xtc-pillen. Dat lukt ook niet. Hij kan niet aan zijn verplichtingen voldoen. Klanten komen verhaal halen. Bij een hoogoplopende ruzie wordt de man zelfs omgelegd. Door de pistoolschoten en het met slip pende banden wegrijden van een auto raken medewerkers in de xtc- productie op de eerste verdieping in paniek. Er vallen spullen om, er ontstaat brand en een lekkage. De dader met een bijrijder veroor zaakt bij het wegrijden een onge val. Hij rijdt een bestelbus omver waar twee illegale arbeiders in worden vervoerd. Bij de botsing wordt ook een bromfietser geraakt. Hij belandt op het talud van de sloot naast het fietspad. Alsof het nog niet genoeg is, valt er op het terrein bij de Boerenbond nog een slachtoffer bij de vrachtwagen die gevaarlijke stoffen aan het lossen is. Geschrokken van het schietinci dent komt de chauffeur onder een pompwagen terecht. Er vallen va ten uit de vrachtwagen, de bestuur der ligt in de vloeistoffen van de lekkende jerrycans. Door deze opeenvolging van ge beurtenissen treffen de hulpverle ners twee personen aan die bekneld zitten in de voertuigen op de open bare weg, een persoon bij de brom mer, eentje bij de vrachtwagen. In het bedrijfspand ligt de vermoorde man en er worden nog twee perso nen vermist. Er is een kleine brand ontstaan en overal zijn er vaten met vloeistoffen gaan lekken. De eige naar van de Boerenbond slaat alarm en vangt de brandweer op. Patrick de Klerck speelt officier van dienst bij de oefening. Hij is in opleiding. Hij arriveert nadat er al twee brandweerauto's zijn aange komen. Net voor de oefening komt er ook nog een échte melding van een buitenbrandje. Omdat de blus groep van Sint-Annaland pas laat wordt opgeroepen, gaan de vrijwil ligers van deze groep naar de Ge- maalweg in Tholen waar een berm brandje zou woeden. Dat blijkt mee te vallen. Maar de blusgroep moest wel eerst ongeveer twintig minuten zoeken voordat de plek was gevonden. De Feijter: „Het smeulde alleen nog." Sint-Annaland kon alsnog naar de oefening komen en meedoen. Voor elke blusgroep was een oe fenleider aangesteld, er waren waarnemers per groep. Die moeten nog rapporteren wat ze opgemerkt hebben. „Maar in zijn algemeen heid kun je zeggen dat het bij zo'n grote oefening met zoveel inciden ten lastig is om aan te geven wat eerst moet gebeuren. Vooral omdat er misdaad in het spel is. De politie moet andere procedures volgen dan de brandweer. Met die dilemma's hadden ze te maken." Een van de dilemma's was de zorg voor verkeersslachtoffers en de brand in het gebouw. „Als er niks aan de brand wordt gedaan, bestaat het risico dat er meer slachtoffers vallen. Maar de slachtoffers moe ten ook worden geholpen. De dis cussie erover werd bij de oefening gevoerd. En dat is ook leerzaam." De Feijter constateerde wel een misser. Bij het bestrijden van de brand door de blusgroep Tholen was volgens De Feijter geen re kening gehouden met de windrich ting wegens de gevaarlijke stoffen uit de lekkende xtc-vaten. „Een ex tra punt van aandacht. Beter was geweest dat ze met ademluchtmas- kers de brand hadden bestreden." Doordat er vermoedelijk een gewa pende dader bij de oefening was betrokken, had de politie de leiden de rol. „Meestal volgt de politie de brandweer, nu was het andersom. Zo gauw bekend is dat er een wa pen in het spel is, gaat de politie op zijn strepen staan om de bewijs voering rond te krijgen. Het pistool lag in de auto. Dan wordt er over legd met het ambulancepersoneel; welk slachtoffer kan nog wachten zodat het bewijsmateriaal veilig gesteld kan worden." ZIE VERDER PAGINA 9 Robert Madou noemt IMC MM in Sint Fhilipsland kleinschalig FNV huldigt trouwe leden en wil zich richten op nieuwe cao Tankstation Bal bij Deehoeve komt in 'moeraslandschap' ELK AFSCHEID BETEKENT DE GEBOORTE VAN EEN HERINNERING Dit nummer hestaat uit 16 pagina's Dominee De Bie komt preken in de Hervormde Gemeente Immanuël Hélène de Greef stopt na 43 jaar als juf van Sint Antoniusschool EN VERDER... „Willen jullie allemaal laten zien welk stuk fruit jullie hebben meegenomen?", vraagt de mevrouw van de tele visie. Er komen voornamelijk bananen en appels tevoor schijn op de bureaus. Eén tafel blijft leeg. Die van Wil lem van Vliet. „Ik ben mijn fruit vergeten", zegt hij. Maar thuis eet hij het wel. Behalve peer, die vindt hij vies. Zijn buurman in de klas. Hannes Wesseling, heeft een banaan bij zich. Dat vindt hij lekker fruit, maar het aller-lekkerst vindt hij watermeloen. Ananas vindt Han nes vies. Hij krijgt als eerste een microfoon onder zijn neus om iets over zijn eetgewoontes te vertellen. Zijn klasgenoot jes moeten erom giechelen, maar dat mag niet van de tv- verslaggeefster. Ze moeten net doen alsof ze met elkaar aan het praten zijn. Ze mogen ook niet zwaaien naar de camera, of de hele tijd kijken. „Die beelden worden niet uitgezonden", zegt ze streng. Ze vraagt ook of alle kinde ren het jeugdjournaal kennen. De meesten kijken zowel naar bet ochtend- als het avondjournaal. De klas is lid van een speciaal onderdeel van de website van het Jeugdjournaal. Die maakt gebruik van de metho de nieuwsbegrip, bedoeld voor begrijpend lezen. Het jeugdjournaal maakt korte filmpjes bij de te lezen teksten. Juf Aline Snoei heeft het idee voor fruit eten in de klas doorgestuurd naar nieuwsbegrip. Snoei legt uit hoe ze het bedacht heeft. „De kinderen na men vaak veel ongezonde dingen mee naar school en daarom ben ik begonnen fruit voor ze mee te nemen. Dat deelde ik dan uit. Ze vonden het heerlijk, maar op den duur wilde ik dat ze er zelf meer mee zouden doen." Zie verder pagina 3. Een verslaggeefster van het Jeugdjournaal gaat een aantal kinderen in groep 7 van de School met de Bijbel langs om een paar vragen te stellen over hun fruitgebruik. De kinderen is verteld dat ze de camera moeten negeren.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 1