'Willen we de jeugd bereiken moeten we hun taal spreken' 'Ik heb me nog wel aangeboden als invalster om beetje af te kicken' 'Schoolresultaten zijn meer dan hoopgevend' Regiotaxi duurder om buitenland te steunen 'Fietsroutes vervallen niet, er komen er alleen maar bij Foto's Scherpenisse geen herhaling, maar excelcior! Klachten Britt veel meer dan de provincie weergeeft I Gereformeerde kerk Anna Jacobapolder viert 50-jarig bestaan Peuter juf Judith van der Vlies neemt afscheid van Olleke Bolleke EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Eigenlijk is de jubileumviering van het kerkgebouw een jaar te laat. De Gereformeerde Kerk aan de Langeweg in Anna Jacobapolder bestond in 2010 vijftig jaar. „Door omstandigheden kwam het er gewoon niet van", vertelt Jan Nell van de kerkenraad. „Ons bestuur had geen idee hoe de viering vorm te geven. Misschien hebben we het daarom wel voor ons uit geschoven." Desalniettemin staat de kerkgemeenschap dit weekend alsnog stil bij het jubileum. Trots Rampenfonds Historie Facebook Creamiddag Hans Franken nieuwe directeur Westerpoort College beantwoordt vragen Boudeling Het college zal daar waar mogelijk buitendijkse fiets- en wandelpaden stimuleren. Dat antwoorden b. en w. op schriftelijke vragen van Gert-Jan Boudeling van de CDA-fractie. Die is, zo blijkt uit zijn vragen, ongerust dat er fiets- of wandelroutes komen te vervallen na dijk versterkingwerkzaamheden. Hij vraagt zich tevens af, of de werkzaamheden zijn afgestemd op het gemeentelijke beleid en of het college routes die recentelijk zijn afge sloten weer open te stellen. Judith van der Vlies-Ooms uit Sint-Annaland stopt na 27 jaar als leidster bij peuterspeelzaal Olleke Bolleke in haar woonplaats. Ze is nu 60 en noemt diverse redenen waarom ze het tijd vindt om ermee op te houden. „Maar", zegt ze, „de peuters blijven wel leuk." Op woensdagavond 19 oktober houdt ze van zeven uur tot half tien een afscheidsreceptie op het werk en de volgen de dag neemt ze afscheid van de peuters. Derde kleinkind Geen telefoon Stemmen van tezers Stemmen van lezers 6086 varkens GGD Zeeland Het begint zaterdag met een crea- middag voor alle kinderen uit het dorp. Knutselen, tekenen en geza menlijk pannenkoeken eten staat op het programma. „Het is een laag drempelige middag, waarbij geloof geen prominente rol speelt", vertelt Jan Nell. Wel hoopt het kerkbestuur dat de kinderen zondag naar de kerkdienst komen. Net als veel ker ken elders in het land kampt ook de Gereformeerde Kerk in Anna Jaco bapolder met een afnemend leden bestand. Toch zijn er nog altijd 180 leden. Het merendeel uit het dorp zelf, maar ook uit Sint Philipsland en Steenbergen. Tijdens de kerkdienst - die zondag om tien uur begint - vieren de leden van de kerk het 50-jarig bestaan van het kerkgebouw. Zo blikt voorzitter Peter van Nieuwenhuijzen terug op de afgelopen jaren. Vijf decennia waarin veel is gebeurd. Zo stonden er meerdere keren fusies op het spel. Toch bleef de gemeente zelf standig. Iets waar het bestuur erg trots op is. Dat het kerkgebouw vijf tig jaar oud is, vindt Nell niet eens zo bijzonder. „Wel dat we al zolang samen zijn." Een prangend voor beeld daarvan is de kinderneven- dienst. Deze dienst, speciaal om kinderen al spelenderwijs het geloof bij te brengen, bestaat dit jaar dertig jaar. „Een mooie gelegenheid om het samen te vieren", aldus Jan Nell. Na de kerkdienst - voorgeleid door dominee Klap - is er een foto expo sitie met prenten uit de afgelopen vijf decennia. „Leden van de kerk kwamen met allerlei foto's op de proppen: van kerkdiensten, bruilof ten, feesten, maar ook van het inte rieur of de bouw van de kerk. Zelf heb ik van alle dominees een foto in gescand. Zodoende kunnen mensen oude herinneringen ophalen." - Hoewel het 51 jaar geleden is dat het kerkgebouw in gebruik is geno men, spreekt Bram Wisse erover als de dag van gisteren. Bram zit in het kerkbestuur en is vicevoorzitter van de heemkundekring Philippuslandt. „Tijdens de onderwaterzetting van Sint Philipsland in 1944 had het ou de kerkgebouw - daterend uit 1895 - veel schade opgelopen. In 1953 volgde de watersnoodramp. Weder om stond het water meters hoog. Het kerkbestuur beschouwde het gebouw als verloren. Bij de weder opbouw reisde de vraag: opknappen of nieuwbouw. Gekozen werd voor dat laatste." Vier jaar na de ramp werd begonnen met plannen voor een nieuwe kerk. De grote vraag was: wie gaat het financieren. „Al snel kwam het Nationaal Rampen fonds in beeld. Dit fonds was in het leven geroepen voor de bouw en herbouw van door de watersnood getroffen kerken." De kosten voor nieuwbouw waren begroot op 120.000 gulden. „Dat werd 150.000 gulden. De kosten zijn volledig be kostigd vanuit het fonds", zegt Wis se. Architectenbureau Tuinhof uit Middelburg werd in de arm geno men voor het ontwerp. Dit naar aan leiding van een bezoek aan de Gereformeerde Kerk in Gapinge. Ouderling Piet Boudeling stelde als voorwaarde dat Gods huis moest opgaan in het polderlandschap. „Tuinhof vertaalde zijn woorden in Bram Wisse en Jan Nell zijn nog druk in de weer met de voorbereidingen voor het jubileum. Na de indijking van Sint Philipsland in 1847 werd in 1878 in An na Jacobapolder de christelijk gereformeerde kerk opgericht. Tien jaar later volgde de eerste predikant: dominee Verhove. De gemeenschap had in die tijd geen eigen kerk, maar kwam bijeen in de voormalige meestoot bij het gehucht Sluis. Kort na de op richting in 1892 ontstond een fusie. Het grootste deel van het kerkgenootschap scheidde zich af en zette zich voort als Gere formeerde Kerk. In 1895 kreeg de gemeente een eigen kerkge bouw. een ontwerp dat nog het meest weg heeft van een boerenschuur." De laatste discussie in het kerkbestuur ging over de locatie. Daar was Bou deling heel stellig in: De kerk moet in de ruimte staan en niet in de be bouwing. Aangezien hij zelf eige naar was van de grond, was de loca tie snel beslist. Op 10 december 1959 werd de eerste steen gelegd. Nog geen tien maanden later, op 6 oktober 1960. werd het kerkgebouw officieel in gebruik genomen. Het oude kerkgebouw werd van de hand gedaan. „Wat dat nog heeft opgebracht heb ik niet kunnen ach terhalen", zegt Wisse. „Nergens is er informatie over de verkoop be schikbaar. Niet in het archief van de kerk, noch in het gemeente archief. Opmerkelijk." Hoewel het uit 1895 daterende kerkgebouw ernstig be schadigd was door het zoute zeewa ter, is het nooit afgebroken. Het doet nu al enkele jaren dienst als woonruimte. Nell beseft dat de komende vijftig jaar niet vanzelfsprekend zijn. „De jeugd is onze toekomst", zegt hij. „Was het vroeger vanzelfsprekend dat je op zondag met je ouders naar de kerk ging, tegenwoordig hebben kinderen veel meer een eigen me ning. Om hen te bereiken, moeten we hun taal spreken. Dat betekent inspelen op nieuwe digitale ontwik kelingen zoals Twitter, Hyves en Facebook." Niet voor niets komt de kerk binnenkort met een website. „Wat dat betreft lopen we tien jaar achter", zegt Jan Nell. „De komen de jaren moeten we alle registers open trekken om de jeugd te berei ken. Vroeger had je de jeugdvereni gingen, maar daar hebben veel jon geren tegenwoordig geen tijd meer voor. Wel hebben we onlangs een nieuw koor opgericht. Dat hebben we jaren niet gehad." Hoewel Nell het beeld schetst dat het moeilijk is om jeugd te betrekken, verbazen dominees die in Anna Jacobapolder komen preken zich over het grote aantal jongeren. „In de randstad is het beeld veel schrijnender." Op 15 oktober is er een cre amiddag voor kinderen van vier tot twaalf jaar. Dit jaar is het thema liefde. Kinderen gaan knutselen, liedjes zin gen en kunnen luisteren naar verhalen. De creamid dag begint om half twaalf en eindigt om twee uur. Hans Franken uit Bergen op Zoom wordt de nieuwe directeur van het Westerpoort in Tholen. Hij volgt Jack den Hollander op die met ziekte verlof ging. Vestigingsdirecteur Jaap Oomen van Effent, een mavo in Oosterhout neemt de functie van Den Hollander nu tijdelijk waar. De 54-jarige Franken is sinds au gustus van dit schooljaar adjunct- directeur van de vestiging aan de Abraham Beecklaan in Tholen. Franken zit al zo'n dertig jaar in het onderwijs. Hij begon op het Gertrudis in Bergen op Zoom, maar was de laatste jaren afde lingsmanager van de mbo-afdeling Hans Franken van het Kellebeek college in Roosendaal. „Een nieuwe kans en een nieuwe uitdaging om vanuit het mbo wat voor het vmbo te kun nen betekenen. Het Westerpoort staat goed op de rails, maar we zijn nog wel bezig om verbeteracties in te voeren," zegt Franken doelend op het predicaat 'zeer zwak' dat de inspectie voor de gemengde leer weg gaf. Hij heeft er alle vertrou wen in dat het weer goed komt. „De resultaten van de schoolexa mens zijn meer dan hoopgevend." In juni slaagden 73 van de 76 kan didaten. Oomen presenteerde zich aan de leerlingen tijdens de diploma-uit reiking in juni. Tot maart zal hij de functies in Oosterhout en Tholen blijven combineren. Daarna zal Franken het roer op het Wester poort overnemen. Den Hollander gaat binnen het ROC West-Brabant in een andere functie aan de slag. Franken en Oomen waren beiden aanwezig bij het onthullen van het kunstwerk de Carrièretrap voor het schoolgebouw. Een feestelijke ge beurtenis die samenviel met de verjaardag van Franken. Het college antwoordt dat er geen enkele officiële fiets- of wandelroute is komen te vervallen, maar dat het juist stimuleert dat er routes bijko men. Dat gebeurt al doordat er on- derhoudswegen van het waterschap worden opengesteld voor fiets- en wandelverkeer. Op die manier zijn de routes uitgebreid vanaf het strandje in Sint-Maartensdijk in westelijke richting (rondom de Muiepolder) en lussen de Veerweg en Rijkebuurtweg in Stavenisse. B. en w. stellen dat er tot op het mo ment dat er met dijkverbetering is begonnen, Tholen aan de zuidkant slechts één officiële buitendijkse fietsroute kende, vanaf het strandje in Sint-Maartensdijk tot aan de Oes- terdam. 'Ongetwijfeld zal er op meerdere plaatsen buitendijks ge fietst of gewandeld zijn, maar dat waren dan geen officiële routes.' Het college zegt dat gedeputeerde staten besluit over openstelling van buiten dijkse onderhoudswegen en dat het provinciale beleid is vastgelegd in de nota Daar bij de waterkant. Daar in wordt ook voorzien in een uitbrei ding van de buitendijkse fietspaden. Judith van der Vlies, zoals ze het liefste op de foto gaat: tussen haar peuters. Volgende week neemt ze afscheid als peuterleidster. Toen ze twee jaar geleden haar zil veren jubileum vierde, zei ze dat ze zou stoppen als de boot van haar en haar man Don volledig gereviseerd zou zijn. „De boot is een eind klaar ja, maar dat is niet de enige reden dat ik stop." De eerste is een finan ciële. „Mijn man wordt 65 en krijgt dan ook partnertoeslag." Maar geestelijk en lichamelijk vindt Ju dith het ook zwaar worden. „Ik merk dat naarmate je ouder wordt, het minder soepel verloopt. Je moet constant alles in de gaten houden en ook nog wel eens een sprintje trek ken om even te helpen." Judith is ook coördinator voor andere peu terspeelzalen op het eiland die on der de vlag van de stichting peuter speelzalen Tholen (SPT) vallen en daardoor heeft ze veel aan haar hoofd. „Ik word vaak 's morgens vroeg opgebeld, omdat er een zieke is. En dan moet je snel even een vervanger regelen." Ook de bezuinigingen die voor de deur staan, omdat de gemeente het voor- en vroegschoolse educatie (WE) budget terugschroeft, gaan Judith aan het hart. „We hebben heel veel opgebouwd en ervoor ge zorgd dat er over het hele eiland goed opgeleide leidsters zijn. Nu moeten we weer een stap terug gaan doen. Door de bezuinigingen ga je afbre ken wat je in al die jaren Hebt opge bouwd. Terwijl we juist van basis scholen horen dat ze heel goed nyerken dat wij een ontwikkelings:4 gerichte stimulans aan kinderen ge ven. Dat de kinderen lekker in hun vel zitten." Vorig jaar heeft Judith besloten dat ze zou stoppen. Ze merkte aan zich zelf dat ze teveel hooi op haar vork nam. Maar op het zelfde moment stopte ook een andere collega en daarom bleef Judith nog een jaar om diens opvolger, Anita de Ruiter uit Bergen op Zoom, in te werken. Nu is het dan zover. ..Anita is net na de herfstvakantie begonnen, dus ik dacht, als ik tot de herfstvakantie blijf, heb ik precies een jaar vol ge maakt." In die vakantie wacht haar een volgende uitdaging. „Als het goed is, wordt dan mijn derde kleinkind geboren. Daar wil ik me de komende tijd op gaan richten. Daarna wil ze wel een paar reizen gaan maken met hun boot. „Geen wereldreis, maar wel een leuke tocht naar bijvoorbeeld Noorwegen of Zweden." Helemaal uit beeld verdwijnt juf Judith niet zomaar. ,Jk heb me nog wel aangeboden als invalster. Om een beetje af te kicken." Ze vertelt dat ze sinds haar 17de, toen ze van de kweekschool afkwam, niets an ders heeft gedaan dan zich met kin deren bezig houden. „Heel de fami lie spaarde mee voor de peuter speelzaal. Mijn dochter zag vaak dingen waarvan ze zei: mam, dat moet je maar voor de peuterspeel zaal kopen." Want toen was het nog niet zo als nu. „Toen ik begon, ik was eerst invalster, was er niets. We hebben alles gekregen. En toch ging het toen ook goed." Wat haar het meeste bijblijft is het ontbreken van een telefoon in de beginjaren. „Hoe eng dat eigenlijk was. achteraf gezien. Je was onbe reikbaar en kon ook niemand berei ken. Hoe hebben we het kunnen doen'?, vraag ik me wel eens af. We zaten toen nog in de Bierensstraat. We mochten als het echt nodig was even bellen bij de buren, bij me vrouw Weijler. Maar we hadden so wieso geen voorzieningen. Geen warm water. Koffie namen we van huis mee, in een thermoskan. En kinderen verschonen deden we op de grord." De regiotaxi of deeltaxi, hoe je het ook noemt, het is een uitkomst voor ouderen en mindervalide mensen. Zij zijn hierdoor in grote mate zelfstandig. Dit gaat per 1 ja nuari 2012 voor vele mensen ver anderen en je vraagt je af waarom. Het vervoer wordt nu inkomensaf hankelijk gemaakt. Een simpel voorbeeld (fictieve be dragen): Je hebt een inkomen van 1499 euro per maand. Dan is er niets aan de hand. Je blijft voor 18 cent per kilometer reizen met de regiotaxi. Bij 1501 euro per maand krijg je echter een prijsverhoging van 722% voor je kiezen. Je gaat dan 1,30 euro per kilometer beta len. Mensen die achter hun bureau dit soort dingen aan het bedenken zijn, hebben mijns inziens geen idee wat men aan het doen is. Het is niet alleen dat de doelgroep van dit vervoer 'gepakt' wordt, maar ook de taxibedrijven, de chauf feurs en de autobranche. De men sen kunnen de taxi niet meer beta len, dus minder ritten, minder inkomsten voor de baas, minder chauffeurs en taxi's nodig. En waarom: omdat Nederland voorop wil lopen om het buitenland te steunen? Het is nog niet het enige, want ook Valys wil gaan bezuinigen. Nu krijgen de mensen met die pas 750 km om door Nederland te reizen naar familie of wat anders. Dit wil men terug brengen naar 450 km, dus ook weer minder ritten voor de taxi branche. Waar gaat het alle maal naar toe in ons Nederland? Eigenlijk moeten we het niet meer pikken en massaal in opstand ko men tegen dit soort dingen. Als we dat niet doen, wordt Nederland voor zijn inwoners een heel verve lend en duur landje. Oudere men sen moeten dan terug achter de ge raniums. Laban Hage, Sint-Annaland. Opnieuw heeft Kees Kleppe in Scherpenisse een fototentoonstel ling georganiseerd. Tenminste zo noemt hij het, in alle bescheiden heid, zelf. Maar het is veel meer. Het is een volwaardige expositie. De voorgaande door hem en zijn echtgenote ingerichte tentoonstel lingen getuigden al van een grote kennis van zaken omtrent het dorp en haar bewoners. Nu valt de kwa litatieve verzorging des te meer op door de omgeving waar deze is in gericht. Namelijk het dorpshuis Holland Huis. Een plaats die no- tabene op de nominatie staat om te worden gesloopt. Dit gebouw ademt de ambiance die een derge lijke tentoonstelling verheft tot een expositie. Met een loepzuivere keuze uit het materiaal waarover hij beschikt, schetst hij historie, dagelijks leven, verenigingsleven en alle facetten die ons dorp maken tot wat WAS en bovenal tot wat IS. Vandaar ook de treffend juiste titel: "Verleden en heden van Scherpenisse". Nor maal wordt dit andersom benoemd: "Het heden en verleden". Daarmee kijken we dan vol weemoed terug naar wat nooit weer zal komen. Hier is dat juist andersom. Kees Kleppe projecteert het heden op het verleden. Hiermee (onbe doeld?) de intuïtie bepalend naar de toekomst. Er wordt een indruk wekkend beeld geschetst. Het was onze bezoeken meer dan waard. Voor die mensen die het niet heb ben bezocht, herhaal ik hier onze opmerking die we schreven in het bezoekersregister: "Een verademing in drukke tij den.", "rustig mijmeren over het verleden.", "Op een tentoonstel ling van Kleppe", "met foto's en film tot het heden.", "De verzor ging is prachtig gedaan.", "Je zou er bij stil willen blijven staan.", "Maar het heden wordt snel verle den.", "Dus vragen we Kees om door te gaan.", "Ook in het nog komende heden." Dirk en Ria Teeuw, Scherpenisse. Ik wil reageren op het bericht 'Klachten Britt', vorige week on der het plaatselijk nieuws Tholen. De provincie Zeeland geeft hier een overzicht van de milieuklach ten over de afgelopen jaren. Daar mee ben ik het helemaal niet eens. Vorig jaar heb ik ruim 25 keer ge klaagd en correspondentie met de provincie gevoerd en dit jaar zeker 15 keer gereageerd plus correspon dentie gestuurd. Dat is alleen van mij en de provincie zegt in heel 2010 totaal 21 klachten te hebben gehad. Britt "lucht" heel veel ge durende het weekeinde, want dan komt er zeker geen controle van de provincie, terwijl wij daar jaarlijks als burgers toch een goede donatie aan betalen. Op 29 augustus heb ik nog een ant woord gekregen van de provincie op mijn klachten. Dan krijg je te horen, dat de provincie Zeeland inderdaad toezicht houdt op de milieu(omgevings)vergunning van varkenshouderij Britt. „Het is ons bekend dat de omgeving geurhin- der ondervindt van Britt. Dit vindt met name plaats bij wind uit het noorden tot noord-oosten en bij ho gere temperaturen. De provincie Zeeland heeft de afgelopen 2 jaar 4 maal een inspectie uitgevoerd bij Britt. Daarnaast is er tweemaal naar aanleiding van klachten een extra bezoek gebracht in de avon duren, waarbij éénmaal dhr. Rijn berg thuis is gesproken over de problematiek. De controles in 2010 hebben enkel betrekking gehad op de milieuver gunning. De inspecties in 2011 ook op de reparatie van de eerder kapot gescheurde mestsilo. Hierbij zijn geen overtredingen van de vergun ning geconstateerd. Omdat er wel klachten zijn, is gevraagd of de be drijfsvoering van Britt aangepast zou kunnen worden zodat het spoe len van de goten later op de avond plaatsvindt in plaats van de gebrui kelijke 22:00 uur. Bij het spoelen van de goten komt de meeste stank vrij. Op dit moment wordt om 23:00 uur begonnen met het spoe len van de goten. De milieuvergunning voldoet aan de wet-en regelgeving. Op 14 janu ari 2009 heeft de afdeling bestuurs rechtspraak van de Raad van State een uitspraak gedaan dat de milieu vergunning voor de vleesvarkens houderij Britt voldoet aan de wet en regelgeving. De vergunning is dus ad^juaat. De vergunning van Britt is geba seerd op 8520 varkens. De stallen van Britt zijn zogenaamde Groen- labelstallen waardoor dit aantal vermenigvuldigd moet worden met de factor 1.4. Er moet dus rekening gehouden worden met 6086 mest- varkeneenheden. Stankoverlast is getoetst aan de Richtlijn Veehouderij en Stankhin- der 1996 welke op het moment van indienen van de definitieve aan vraag van toepassing was. Middels een geëxtrapoleerde grafiek, voor zien van categorie indelingen en aantallen vleesvarkens, is de af stand bepaald waarbij het oprich ten van de vleesvarkenshouderij wettelijk is toegestaan. Zoals in de vergunning is aangegeven, be draagt de afstand tot de lintbebou wing van het kerkdorp Tholen on geveer 704 meter. Volgens de geëxtrapoleerde grafiek mag de af stand van de varkenshouderij tot de lintbebouwing 631 meter bedra gen. Met de ligging op 704 meter vanaf de lintbebouwing wordt dus voldaan aan de toegestande mini male afstand. Het is ons niet bekend of de GGD Zeeland ooit onderzoek heeft ge daan naar de effecten van var- kens(mest)geur op de leefbaarheid. Dit is in ieder geval niet in op dracht van de provincie gedaan. De GGD Zeeland is de gezondheids dienst van de 13 Zeeuwse gemeen ten, en niet van de provincie. Wel maakt de provincie gebruik van ge gevens van de GGD en wordt er, bijvoorbeeld bij klachten over zwemwater, samengewerkt met de GGD Zeeland en voert de GGD Zeeland af en toe een onderzoek uit voor de provincie. Samenvattend herkennen wij uw klachten en ontkennen wij ook niet dat er geurhinder is. Echter, wij hebben geen aanwijzingen dat Britt haar vergunning overtreedt. Net als bij sommige andere bedrijven is hier de situatie dat het bedrijf een geldende vergunning heeft, dat het werkt volgens de vergunning maar dat er wel hinder is voor de omge ving. Tegen dergelijke hinder kan niet opgetreden worden", aldus de provincie. Ik vind echter, dat de provincie zeer weinig aan mijn klachten ge daan heeft. Lintbebouwing zijn volgens mij een paar huizen verder op en geen complete woonwijk zo als Dalempolder. En de opmerking over kerkdorp Tholen slaat ook een plank mis, want Tholen is een stad en mogen we dan niet klagen? C.M. Rijnberg, Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 3