LABO BAL Windmolens op strekdammen Slaak dicht bij Sint-Philipsland Tholen teert behoorlijk in op eigen vermogen 'Het is niet vanzelfsprekend om een gezond broertje of zusje te hebben' Minder verlofdagen scheelt gemeente drie ambtenaren AUTOSCHADE? Jaren zestig in Thoolse straten 'In zes jaar niet eerder gebeurd' Twintig tot veertig turbines met masten van 80 meter of hoger Donderdag 13 oktober 2011 67e jaargang no. 48 Thoolse brandweer bij rampenoefening Vier mille koor voor Weihnachtsoratorium Oefening peloton op Welgelegen Thoolse foto's in Fotosalon tweede De nieuwe windmolens op en rond de Krammersluizen komen dicht bij Sint-Philipsland te staan. Het landschap buitendijks zal er drastisch veranderen ais er 20 tot 40 windturbines gebouwd worden. Dat blijkt uit twee mo gelijke opstellingen voor het windpark van de Zeeuwse vereniging Zeeuwind en Coöperatie Deltawind van Goe- ree Overflakkee. B. en w. van Tholen staan positief te genover het plan. Door het windpark hier te realiseren ziet Zeeuwind namelijk af van de bouw van nieuwe tur bines bij Stavenisse. Niet verzwakken Inloopavond De komende vier jaren neemt het eigen vermogen van de gemeente Tholen met ongeveer een vijfde af. Eind 2015 zal er naar verwachting 16,5 miljoen euro in de spaarpot ten zitten. De aanvulling moet op termijn komen uit de verkoop van bouwgrond. De bezuiniging van 150.000 euro op de bedrijfsvoering die de gemeente Tholen voor dit jaar in de kadernota had opgenomen, is gerealiseerd. De arbeidsvoorwaarden voor de ambtenaren zijn aangepast in die zin dat ze minder verlofdagen hebben. Dat scheelt drie volledige banen in het gemeentehuis. Uitgangspunt bij het verkleinen van de organisatie is dat er geen gedwongen ontslagen vallen. Deze week Debora Bazen neemt boek over eigen leven in ontvangst in De Schutse Publiciteit Schutse voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2Tholen, tel. 0166-607060 Eendrachtbode. de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,50 per halfjaar, 31,50 per jaar, per post 56,70 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. De Thoolse brandweer is betrokken bij een grootschalige rampenoefe ning. Het scenario betreft de kern centrale Borsele en de tweedaagse oefening, die gisteren is begonnen, is landelijk. Alle landelijke en loka le hulpdiensten tot en met de mini steries doen eraan mee, meldt de brandweercommandant van Tholen, Koos de Feijter. Een dergelijke lan delijke oefening is al eens eerder, in 2005, gehouden. Wat vooraf precies de rol van de Thoolse brandweeror ganisatie zou zijn, was niet bekend. De Feijter wist alleen dat zijn korps woensdagmorgen vanaf acht uur gealarmeerd kon worden. „Voor zo ver wij weten, zullen er officieren van Tholen in worden betrokken, omdat wij een taak hebben als coör dinator logistiek op de meldkamer. En ik weet dat er meetploegen 'in het veld' aanwezig zullen zijn, maar het is niet direct de verwachting dat daar Thoolse eenheden deel van zullen uitmaken", zegt De Feijter vooraf. „Verder weten we natuurlijk niets. Want als je alles weet, is er weinig te leren van een oefening." Terug naar de jaren zestig. Dat is het thema van de moonlightshopping die de ondernemersvereniging in Tholen zaterdagavond organiseert. De win keliers openen hun winkels dan van zeven uur tot half tien. Bij diverse winkels is er iets lekkers verkrijg baar, zoals glühwein, suikerspinnen, popcorn of kunnen bezoekers zich laten schminken. Wie zich met zijn kleding aansluit bij het thema back to the sixties maakt kans op een prijs. Na afloop is er in de diverse horecagelegenheden een themafeest. Raadslid Henk Nieuwenhuis (PvdA) heeft het nog niet eerder meege maakt sinds hij bijna zes jaar gele den in de gemeenteraad werd geko zen. Geen van de vergaderingen van de commissies ruimte, samenleving en bestuurszaken én van de raad gaan deze maand door. „Er is niet genoeg om serieus te vergaderen. En het is ook geen tijd om met iets nieuws te starten gezien alle plannen die er zijn, voor Tholen en Sint- Maartensdijk bijvoorbeeld." Er zijn te weinig stukken rijp voor besluit vorming. Wijzigingen in verorde ningen kunnen in de regel nog wel even wachten, zegt hij. De christelijke oratoriumvereniging Te Deum Laudamus kan een subsidie van vierduizend euro tegemoet zien van de gemeente Tholen. Het koor, dat tien jaar bestaat en in Kapelle is gevestigd, heeft Tholenaar Paul He ijboer als dirigent. Het krijgt de bij drage voor het uitvoeren van het Weihnachtsoratorium van Johann Se bastian Bach. Dat staat voor eind de cember volgend jaar op de rol, waar schijnlijk in de hal van het Thoolse gemeentehuis. Op 29 december van dit jaar brengt het koor het klassieke muziekstuk in Kapelle. Te Deum Laudamus is het tweede koor in korte tijd dat een eenmalige subsidie van de gemeente krijgt. Kir Royal in Sint-Annaland werd onlangs verblijd met 500 euro voor het wintergala dat zaterdagavond plaatsvindt. Maandagavond wordt het druk op het bedrijventerrein Welgelegen in Tholen als de jaarlijkse pelotonsoe fening van de brandweer wordt ge houden. Alle vijf blusgroepen doen er aan mee, maar ook de andere hulpdiensten zoals de ambulance dienst en politie worden ingezet. Het incident blijft voor de deelnemers tot het begin van de oefening ge heim om het zo realistisch mogelijk te laten verlopen. De oefening duurt van kwart over zeven tot negen uur. De Thoolse fotoclub F.O.ThO deed voor het eerst mee aan de Fotosalon Zeeland. De gezamenlijke inzendin gen van de Thoolse fotografen waren goed voor de tweede prijs. Er deden zes Zeeuwse fotoclubs mee. in de in dividuele rangschikking zijn Frans Havermans en Hans Vroegop, allebei uit Oud-Vossemeer, vijfde en zesde geworden. De foto's zijn deze maand te zien in de Zierikzeese etalages. Deze opstelling van de turbines bij de Krammersluizen heeft de voorkeur van Zeeuwind en Deltawind. Zeeuwind en Deltawind hebben plannen voor een groot windturbi nepark bij de Philipsdam dat 100 megawatt stroom op moet gaan wek ken. Dat staat in de startnotitie voor het opstellen van een milieu-effec tenrapportage. Het stuk ligt in het ge meentehuis ter inzage. Hoewel het grondgebied niet tot de gemeente Tholen behoort maar tot de gemeen te Schouwen-Duiveland, is het ge volg op de directe omgeving van Sint-Philipsland wel groot. Zeker als de molens met een ashoogte van 80 meter, 100 meter of meer, op de strekdammen van het Laagbekken en het Hoogbekken (ten zuiden van de dam in het Slaak) en de sluizen ko men te staan. In de toelichting worden drie ver schillende opstellingen getoond. Die met de windturbines aansluitend bij het kunstmatig karakter van de dam men en de Krammersluizen (zoals de foto laat zien), heeft de voorkeur. Deze opstelling verkleint optisch de schaal van het water, aldus de toe lichting. Om dit te versterken zouden er ook enkele turbines in het water geplaats kunnen worden. De andere twee opstellingen heten 'eilanden' en 'autonoom'. Bij eilanden markeren de molens de overgang van land en water en sluiten aan bij de dijken- structuur. Bij autonoom hebben de turbines een eigen opstelling zodat er volgens de plannenmakers een nieuw landschap ontstaat. De masten van de beoogde molens zijn 80 meter, 100 meter of hoger, tot 138 meter. Voor alle types worden de gevolgen op de omgeving onder zocht. Volgens Zeeuwind en Deltawind heeft het gebied Grevelingen, Kram mer-Volkerak en Oosterschelde een gunstig windklimaat. Niet alleen wordt met het windpark een bijdrage geleverd aan de reductie van de C02-uitstoot, het miljoenenproject draagt ook bij aan het stimuleren van de regionale economie. Bij het maken van het plan is geke ken waar de turbines zouden kunnen komen: langs doorgaande wegen, op en rondom het sluizencomplex, op of nabij de aanwezige (strek)dammen en in de wateren rondom de sluizen. Bij het zoeken naar een plek wordt rekening gehouden met de waterke- rende functie van de dijken en de dammen. De bouw van turbines mag de dijken en dammen niet verzwak ken. Zeeuwind en Deltawind streven naar een optimale landschappelijke inpassing en zullen het milieueffect in beeld brengen. Gekeken wordt naar de mogelijke gevolgen op de ecologie (Natura 2000-gebieden) maar ook naar ge luidhinder, slagschaduw, veiligheid en de mogelijke invloeden op de ra dar voor vliegtuigen bij Woens- drecht. De aanwezige dammen bie den volgens de plannenmakers een basis voor de b>ouw van moderne windturbines. 'De structuur is aan wezig voor lijn- of roosteropstellin- gen die qua schaal en beleving pas sen in het landschap.' Voor de aanleg van het park moeten er toeritten en opstelplaatsen worden aangelegd die nodig zijn voor hijs kranen waarmee de gevaartes wor den geplaatst. Ook in het water zijn drijvende opstelplaatsen nodig., Ze blijven er liggen voor exploitatie, re paratie en periodiek onderhoud van de windmolens. Ook worden er een of meerdere schakelstations ge bouwd. De opgewekte energie wordt via een nieuw aan te leggen onder grondse kabel naar een schakelsta tion geleid. Van daaruit wordt ze naar een nieuw aan te leggen kabel gevoerd voor het landelijk energie netwerk. Zeeuwind en Deltawind houden er in hun plannen rekening mee dat de ca paciteit van de sluizen wordt ver groot. 'Dat zal niet in conflict komen met het windparkinitiatief.' Met het park spelen ze in op het streven windturbines zoveel mogelijk te con centreren. Ze zijn op die manier ook het meest rendabel. In Zeeland zijn er maar vier plaatsen voor grote par ken: Oosterscheldekering, Kreekrak- sluizen, Sloegebied en de Kanaalzo ne. Bij hun zoektocht naar een nieuwe locatie kwamen ze bij de Philipsdam, de Grevelingendam en de Brouwersdam terecht. De Philips dam voldoet en kent weinig beper kingen omdat het geen recreatiege bied is. Eerst leek de plek minder geschikt omdat de afstand naar het elektrici teitsnetwerk relatief groot is. Maar door het toegenomen vermogen van de moderne windturbines is het eco nomisch interessanter geworden om een windpark te bouwen en het aan te sluiten op het bestaande stroom- netwerk. Op dinsdag 1 november wordt er een inloopavond gehouden in het Greve- lingenrestaurant. Van zeven tot ne-. gen uur kunnen belangstellenden er terecht om zich te laten informeren over het plan. maar ook om hun zeg je te doen over het project. Grondverkopen moeten in toekomst soelaas bieden Dat op het vermogen de komende ja ren zo'n 3,6 miljoen euro wordt inge teerd. heeft twee oorzaken. Allereerst is uit de algemene reserve vrij be steedbaar 1,6 miljoen nodig voor be leid dat in de verschillende kaderno ta's is opgenomen. Daarnaast moet uit de bestemmingsreserves jaarlijks ongeveer een half miljoen bijgepast worden om kapitaallasten van inves teringen te dekken. Het gemeentebe stuur verwacht op termijn een posi tief resultaat uit de verkoop van bouwgrond voor woningen en bedrij ven, waardoor de reserve bouw grondexploitatie zal groeien. Het to tale resultaat is becijferd op veertien miljoen euro. Weliswaar zijn mo menteel verschillende woningbouw plannen in ontwikkeling, maar de bouw stagneert als gevolg van de economische recessie. In het haven gebied Sint-Annaland bijvoorbeeld kampt de gemeente inmiddels met een tekort van 3,5 miljoen euro op de grondexploitatie. In de pot om die te genvaller op te vangen, zit momen teel negen ton. Het project Havenge bied is het belangrijkste financiële risico voor de gemeente. In de risico top tien staan grote tegenvallers op de grondexploitatie en toekomstige uit breidingsplannen op de tweede plek. Hier is naar schatting een miljoen mee gemoeid. Het tekort van de grondexploitatiemaatschappij Tholen Stad v.o.f., een half miljoen euro, staat op plaats vier. Dit betreft de ont- wikkeling van Vestetuin (voorheen Noord) en de Molenvlietsedijk. Risi co nummer zes is het tegenvallende aantal bouwaanvragen als gevolg van de recessie, wat de gemeente tot drie ton aan inkomsten kan schelen. Samenwerking bij automatisering en milieutaken In 2010 heeft de gemeenteraad een uitvoerig pakket aan bezuinigingen afgesproken. Daarbij kon de gemeen telijke organisatie niet buiten schot blijven. Waar taken zijn beperkt of geschrapt, heeft dat gevolgen voor de personeelssterkte. Medewerkers wor den eventueel naar een andere functie begeleid en zonodig omgeschoold. Bij de behandeling van de kadernota. eerder dit jaar, nam de gemeenteraad een motie aan over het halveren van de stijging van de loonkosten als ge volg van cao-ontwikkelingen en functiewaardering. Burgemeester en wethouders vinden een verdere ver mindering van het aantal ambtenaren, en versobering van de arbeidsvoor waarden, niet verantwoord bij een gelijkblijvend takenpakket. In de ge meentebegroting en meerjarenraming is voor zowel volgend jaar als 2013 rekening gehouden met een stijging van een procent van de loonkosten. Op 1 januari van dit jaar waren er 206,71 volledige banen bij de ge meente. eind december zijn er dat 197 33. Dat betekent een afname van 938 banen. Alle afdelingen van de gemeente dragen daaraan hun steen tje bij. De afdeling concemzaken springt eruit met 6,41 banen minder, maar dat komt omdat de beroeps krachten van de brandweer zijn over gegaan naar de Veiligheidsregio en voortaan gedetacheerd zijn bij de ge meente. Bij concemzaken is 13 ar beidsplaats wegbezuinigd, bij de af delingen middelen en openbare wer ken elk een halve arbeidsplaats. Bij gemeenschapscentrum Haestinge in Sint-Maartensdijk is juist een baan extra gecreëerd. Inmiddels is bij de gemeente een pro jectorganisatie opgezet met het oog op uitbreiding van de elektronische dienstverlening. Ook dat is een ont wikkeling die invloed zal hebben op de gemeentelijke organisatie. Net zo als de eerder genoemde vorming van de Veiligheidsregio Zeeland met in gang van 2012. Dan gaat ook de sa menwerking met de gemeente Etten- Leur van start op het gebied van informatie- én communicatietechno logie. Tholen wil op die manier de kwetsbaarheid van de eigen organisa tie verkleinen, de specialisatie ver groten en kostenstijgingen beperken. Ten slotte is er een wettelijke ver plichting gekomen voor gemeenten om de vergunningverlening en hand having van 'complexe en bovenloka le' milieutaken onder te brengen in regionale milieudiensten. Voor Zee land komt er één dienst, waaronder 35 procent van de Thoolse bedrijven zal gaan vallen. De feitelijke uitvoe ring van milieutaken voor het gros daarvan komt, als het aan Tholen ligt, terecht bij de samenwerking milieu taken Öosterschelderegio. Samen met de Bevelandse gemeenten wordt dat op dit moment nader onderzocht. Judith van der Vlies uit Sint-Annaland stopt als peuterleidster Harry van de Ree uit Sint-Maartensdijk werkt in Duitse wijnbouw Bas Houweling blaast een P bij alcoholcontrole Joth EN VERDER... Poolse ambtenaren kijken in keuken gemeente Emergojeugd Ls nog voor einde competitie kampioen ARGUMENTEN MOET JE NIET TELLEN, MAAR WEGEN Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Lezen, praten of schrijven, dat kan ze niet. Laat staan dat Debora Bazen (14) uit Tholen haar eigen verhaal kan vertellen. Toch heeft Jannie Koetsier-Schokker een boek over haar leven geschreven. Dat boek heeft Debora za terdag in het bijzijn van haar familie in ontvangst genomen. De overhandiging vond plaats in dagactiviteiten centrum De Schutse in Oud-Vossemeer waar het meisje doordeweeks naar de dagbesteding gaat. Debora is geboren met het syndroom van West, een ernstige vorm van epilepsie. Eén van de voornaamste kenmerken is dat de ontwikkeling niet op gang komt. „Debora is verge lijkbaar met een kind van zeven maanden", zegt haar vader Co Bazen (47). „Lopen, staan, praten, zelfstandig eten, dat kan ze allemaal niet. Ze is meervoudig gehandicapt." Plannen om haar verhaal op papier te zetten hebben Co en zijn vrouw Aartje (48) nooit gehad. „Totdat mijn schoon ouders in contact kwamen met kinderenboekenschrijfster Jannie Koetsier-Schokker (61) uit Enschede", vertelt hij. „Beiden hebben een stacaravan op camping De Hofstee in Nunspeet. Ze raakten aan de praat over hun kleindochter Debora. Jannie had wel oren naar het verhaal en zodoende is het idee ontstaan om een boek over haar leven te schrij ven." Co en Aartje zaten daar in eerste instantie niet op te wachten. „Publiciteit hoeft voor ons niet zo nodig. Het is niet iets waarmee je te koop loopt", zegt Aartje. ,J>ater hebben we die mening bijgesteld. Kinderen moeten name lijk beseffen dat het niet vanzelfsprekend is om een gezond broertje of zusje te hebben." Koetsier heeft het verhaal van Debora in één middag opge tekend. „Een echt levensverhaal kan ik het niet noemen", zegt Aartje. „Het boek bevat vooral de mooie momenten uit haar leven. Heftige gebeurtenissen zijn bewust achter wege gelaten. Het is immers een kinderboek." Aangezien Debora niet kan praten, hebben haar ouders het verhaal verteld. Dat leverde regelmatig lachwekkende momenten op. Aartje schiet nog in de lach als ze denkt aan het vla- verhaal. „Op een avond zitten we aan tafel ons toetje te eten wanneer de bel gaat. Co en ik lopen naar de voordeur en doen open. Debora blijft in haar rolstoel aan tafel zitten. Eenmaal terug heeft ze een pak vanille vla over haar hoofd leeg gegoten. Dat zag er zo komisch uit." Debora woont nog thuis, maar gaat doordeweeks naar de dagbesteding van gehandicaptenzorginstelling De Schutse in Oud-Vossemeer. Daar krijgt ze fysiotherapie en brengt ze uren door in de snoezelruimte. Een rustgevende ruimte, met rustige muziek, gedimd licht en massageapparatuur zoals waterbedden. Zie verder pagina 5. Jannie Koetsier-Schokker overhandigt het boek aan Debora Bazen, daarachter vestigingsleider Huib Dorst van De Schutse in Oud-Vossemeer.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 1