Showmuzikanten laten zich niet door plensbuien uit het veld slaan Cannect uit Stavenisse bedient zakelijke en particuliere klanten Samenwerking centraal in Week van de duurzaamheid Hennep in Thools woonwagenkamp 31ste Taptoe Oud-Vossemeer houdt het niet droog Bezoekers van energiemarkt kans op gratis spaarlamp Tholen in bedrijf Donderdag 13 oktober 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 De klinkers op het Raadhuisplein in Oud-Vossemeer blinken zaterdagavond van de regen. Het komt met bak ken naar beneden. Alles behalve taptoe-weer. Met regen jas en paraplu komen de toeschouwers aangelopen. „Volgens de buienradar is het over tien minuten drobg'V roept een man terwijl hij naar zijn mobiele telefoon kijkt. Ondanks het slechte weer slaan de muzikanten zich dap per door de buien heen. Politieshow Buienradar Kortsluiting Harm en Keesjan van den Dikkenberg thuis in automatisering en webdiensten Automatisering, telecommunicatie, beveiliging en web diensten. De broers Harm en Keesjan van den Dikkenberg uit Stavenisse zijn van alle markten thuis. Met hun bedrijf Cannect timmeren ze sinds januari aan de weg. De 25-ja- rige Harm is ervaren als systeembeheerder, de 23-jarige Keesjan houdt zich vooral bezig met het maken van web sites en alles wat daar aan vast zit. Tholen bundelt uiteenlopende activiteiten in één week De samenwerking tussen de drie o's - overheid, onderwijs en ondernemers - komt na drukkelijk in beeld tijdens de Week van de duurzaamheid, die van 7 tot en met 11 no vember in Tholen wordt gehouden. Bestaande en nieuwe initiatieven die met duur zaamheid te maken hebben, krijgen in deze week aandacht. Afvalberg verkleind Carnaval Tips voor energiebesparing in Sint Philipsland Verkoop woningen Marsaki voorspoedig De slagwerkers van O.V.M. in actie tijdens de natte taptoe in Oud-Vossemeer. De eenendertigste taptoe in Oud- Vossemeer begon rond de klok van zes uur al slecht met de rondgang. De korpsen marcheerden door de straten van het dorp terwijl de ene na de andere bui viel. Veel toe schouwers leverde dat niet op. Als verzopen katjes kwamen de mu ziekverenigingen aan op het tap toe-plein. Nog even hadden ze de tijd om op te drogen in de Vossen- kuil. Vanaf dat moment is het even helemaal stil in het dorp. Langzaam druppelen de toeschou wers binnen en nemen plaats achter de dranghekken. In tegenstelling tot andere jaren is er plaats genoeg. Voor het publiek kan de show niet snel genoeg beginnen. Rond kwart over zeven komt er vanaf de Ring een witte Renault het plein op rij den. Hij stopt en blijft staan. In de auto zitten twee opgefokte twinti gers. ..Wat is dat nou?", roept een vrouw vanuit het publiek. De om roeper vraagt of de bestuurder zo vriendelijk wil zijn om te vertrek ken. Als deze dat niet doet. komen er twee beveiligingsmannen aange sneld, gevolgd door de politie. Vanaf dat moment barst de show los. Het zijn geen kwajongens, maar het is de politieshow, uitge voerd door de entertainmentgroep van de Vossemeerse muziekvereni ging. Een nieuw onderdeel dit jaar. Terwijl de auto met piepende ban den vertrekt, komen twaalf meiden in politie-tenue het plein op. 'Heyo Captain Jack' klinkt er uit de spea kers. Vanwege het aanhoudend slechte weer schrapt de organisatie de ge zamenlijke presentatie van de korp sen van het programma. „Volgens de buienradar is het om half acht droog", laat omroeper Jaap van der Jagt weten. „Over enkele minuten beginnen we." Het Fanfarekorps der Genie, onder leiding van diri gent Peter Poel (67), bijt de spits af. Een geoliede machine die zich niet uit het veld laat slaan door een beetje regen. Het militaristisch ka rakter voerde de boventoon tijdens de show. Toch hadden de mannen het zichtbaar zwaar in de regen. Van een heel ander kaliber was het optreden van OVM. Gestoken in zwarte broek en rode uniformjas, stak het korps van wal met de gre nadiersmars. Alle registers werden open getrokken: drumband, fanfare en majorettes. De daarop volgende nummers waren duidelijk een te rugblik op het 86-jarig bestaan van de vereniging: van klassiek tot mo dern. Rock around the clock, Mo ney, money, money en als afsluiter Pirates of the Carribean. Dit alles aangekleed met een show van ze ker dertig majorettes met lichtge vende stokjes. Een kleurrijk spek takel in de duisternis. De taptoe was dit jaar voor het eerst voorzien van lichteffecten. Verantwoordelijk daarvoor was Niels Havermans. Terwijl hij hoog en droog de lichtknoppen bedien de, stond zijn vriendin Angelique Vroegop met haar ouders te ver kleumen in de regen. „Dat doet hij goed hè, die lichteffecten", zegt ze trots. „Dat is dit jaar nieuw." Ange lique staat dit jaar voor het eerst sinds zeventien jaar langs de zijlijn tijdens de taptoe. „Het voelt toch wel vreemd om achter de hekken te staan in plaats van in de spot lights", zegt ze. Vroegop begon als klein meisje bij de majorettes en speelde jarenlang saxofoon. Afge lopen jaar rondde ze haar studie af en ging vervolgens aan het werk. „Ik heb gewoon niet meer genoeg tijd om me actief in het vereni gingsleven te storten." Toch is de twintiger er niet rouwig om. „Langs de kant maak je het veel beter mee. Wel jammer van de re gen. Een week eerder was beter ge weest. Ondanks dat geniet ik met volle teugen van de show. De sfeer is goed, daar gaat het om." Aan vankelijk stond de taptoe gepland voor de eerste week van oktober. Fanfarekorps der Genie had in dat weekend nog een optreden in Ahoy. Zodoende is het concert een week verplaatst. Terwijl OVM het nagenoeg droog hield, haalde Drumguards uit Delft bij opkomst direct een nat pak. Toch speelde ook dit korps gewoon door totdat aan het eind van de show het licht plotseling uit viel. Volgens Jaap van der Jagt, pre sentator die avond, had de aard- lekschakelaar het begeven. „Vijf minuten heeft het korps staan wachten om vervolgens af te mar cheren", zegt Van der Jagt. „Het is het korps uit Delft niet gegund. In 2002 regende ze ook al nat hier in Oud-Vossemeer." De tamboers van OVM sloten uiteindelijk droog de avond af met een ludiek optreden. „Ze waren als bouwvakkers ver kleed en trommelden op speciekui- pen." Dat deden ze omdat de Vos semeerse muziekvereniging nu al zo lang moet wachten op haar nieu we onderkomen. Beiden zijn ict'ers maar geen onbe grijpelijke nerds, verzekert Kees jan. Ze richten zich op zakelijke en particuliere klanten. Het leggen van verbindingen tussen verschil lende netwerken is hun kracht. 'We can connect 1T', is hun slogan. IT staat voor informatietechnologie. Dat lijkt ingewikkeld maar de broers geven er meteen voorbeel den van. Harm vertelt over een af gelegen loods in een polder waar camerabewaking gewenst is. „De eigenaar kan thuis op een scherm zien wie er loopt. Het gaat zelfs al zo ver dat de camera's de beelden kan sturen naar een meldkamer. De techniek staat voor niets, lijkt het. De jonge ondernemers kennen de nieuwste ontwikkelingen en kunnen ze ook toepassen. Ook steeds meer particulieren laten een inbraakalarmsysteem installeren. „Dat kan tegenwoordig volledig draadloos en veel goedkoper als vroeger. Mensen hebben geen rom mel in huis. Het enige is dat er om de zoveel tijd batterijtjes vervan gen moeten worden." Harm is inmiddels ook bij velen bekend als de computerman die een nukkige computer kan maken. "We komen zonder voorrijkosten bij de mensen thuis en dat wordt gewaardeerd." Keesjan is de man van de webdien sten. Hij maakt websites voor be drijven, stichtingen en verenigin gen. Maar helpt ondernemingen ook om met hun naam of adverten tie hoger in een zoekmachine te ko men. „Welke term of naam tik je in om zo snel mogelijk gevonden te worden? Er zijn namelijk meer dan 200 factoren waar Google naar kijkt. Hoe kom je met jouw websi te op nummer 12 of 3 te staan? En zorg je dat je bovenaan blijft. Dat kan ik instellen." Keesjan noemt dit het optimalise ren voor zoekmachines zodat bij voorbeeld Google hem beter vindt. Van den Dikkenberg kan er ook voor zorgen dat een bedrijf kan Keesjan (links) en Harm van den Dikkenberg aan het veer in Stavenisse. zien hoeveel bezoekers er zijn, maar ook wat een bezoeker doet. En dat is belangrijker dan het aan tal klikken per dag, zegt hij. „Blijft hij lang? Wanneer kijkt hij en hoe gaat hij verder? Leidt het tot een aankoop? Daarnaast moet een be zoeker in één oogopslag kunnen zien wat er op zo'n site kan. An ders klikt hij weg. Heeft een bedrijf op één dag 100 klikken en er gaan er meteen 90 weg, dan is het rende ment klein, terwijl er wel een hoop geld in de advertentie is gestoken. Dan smijt je geld in het water met de hoop dat er een vis in bijt. Je kan uitzoeken hoeveel klikken er tegenover het aantal verkopen staan." Het verbeteren van de communica tie is een van de handelsmerken van Cannect. Keesjan kan vereni gingen ook helpen om hun website beter te onderhouden. „Hoe vaak zie je niet dat er niks meer aan ge beurt omdat er maar één hoofdbe heerder is. Het is heel simpel om er vier mensen toegang toe te geven. Inloggen op vier accounts zodat de site vaker bijgewerkt kan worden." Telefonie is een van de terreinen waar Harm in thuis is. „Bedrijven met verschillende vestigingen heb ben vaak nog een aparte centrale. We maken er één centrale van door middel van internet telefonie. Dan heb je alleen een toestel nodig met een abonnement, net als bij een gsm. En dat is veel goedkoper, zegt Van den Dikkenberg. Cannect kan kleine zelfstandigen of zzp'ers die alleen een 06 num mer hebben aan een eenvoudiger nummer helpen. Zelf hebben ze er eentje op hun bedrijfsbus: 0166- 760000. „Het oogt professioneler dan een 06 nummer op een busje." Het bedrijf van de broers kan ook de kerktelefonie verzorgen. „Vroe ger was er een aparte aansluiting voor nodig. Dat was een dure huur- lijn. We rusten de kerk uit met een internetverbinding die aangesloten wordt op een computer. Via het ge luidsysteem van de kerk kunnen mensen het via de telefoon of inter net ontvangen. De besparing in kosten is enorm. Thuis is alleen een kastje nodig. En dat kun je overal mee naar toe nemen." (Advertentie I.M.) Voor het derde jaar op rij wordt in ons land de Dag van de duurzaam heid georganiseerd, dit keer op vrij dag 11 november. Tholen deed bei de voorgaande keren mee. „We zijn in Tholen zó met duurzaamheid be zig, dat we er een week voor nodig hebben om alles te laten zien", licht wethouder Frank Hommel de keuze toe vooreen hele week. Op de maandag zijn er twee activi teiten, in het gemeentehuis in Tho len. Allereerst presenteren leerlin gen uit de eindexamenklas van het Calvijn college hun mini-onderne ming, terwijl klasgenoten een prak tische opdracht uitvoeren. Thoolse ondernemers hebben de leerling en tevoren verteld over maat schappelijk verantwoord onderne men (mvo) en hoe dat in hun be drijfsvoering gestalte krijgt. De wethouder reikt een prijs uit voor de duurzaamste mini-onderneming. Verder krijgen de deelnemers aan een cursus voor natuurouders (vrij willigers die op scholen assisteren bij natuurlessen) met als thema energie en klimaat deze middag de certificaten uitgereikt. De cursus is voor de derde keer gehouden. Op dinsdag gaat de aandacht uit naar de milieubarometer en de mvo-balans (verdieping barometer met het sociale aspect). Er is een herhalings- en verdiepingscursus, mede op initiatief van twaalf sa menwerkende ondernemers uit Sint-Maartensdijk. Twintig onder nemers kunnen meedoen. Mocht er méér belangstelling zijn, dan over weegt de gemeente een tweede her halingscursus op 15 december. De bijeenkomst wordt gehouden bij Goedhart. Thoolse ondernemers herhalen op de woensdag, in het gemeentehuis, de introductieles over maatschap pelijk verantwoord ondernemen voor leerlingen van het Wester poort. Hommel: „Ondernemers zien de toegevoegde waarde van de koppeling met het onderwijs. Het Thoolse bedrijfsleven pakt het duurzaam ondernemen erg goed op. Ook het sociale aspect van het maatschappelijk verantwoord on dernemen, waarvan Budelpack en Hemi voorbeelden zijn met het in zetten van cliënten van de Betho en Sjaloom." De wethouder is er 'rots vast van overtuigd' dat op termijn bedrijven die duurzaamheid niet standaard in het pakket hebben, bij de aanbesteding van grote projecten buiten de boot vallen. De zesde Thoolse cursus duurzaam ondernemen begint op donderdag 10 november. Dit keer is ze speci aal gericht op verblijfsrecreatie en horeca. Deelnemers maken kennis met duurzaamheid en maatschappe lijk verantwoord ondernemen, en met de milieubarometer. De certifi cering naar Green Key (internatio naal duurzaamheidskeurmerk voor de toerisme- en recreatiebranche) van hotel Kom! in Sint-Maartens dijk komt daar eveneens aan de or de. Later op de dag bezoeken onderne mers Houweling NCEO in Tholen en Dragon Plastics in Sint-Maar tensdijk. Het ene bedrijf gebruikt afval van de ander als grondstof voor een product (cradle to cradle wordt dat principe genoemd - red.) en zo wordt de afvalberg verkleind. Vrijdag is de landelijke Dag van de duurzaamheid. Vier Thoolse basis scholen hebben zich aangemeld voor de voorleesactie, waarbij ie mand komt voorlezen uit het boek 'Mr. Finney en de andere kant van het water' en vervolgens met de kinderen discussieert over duur zaamheid. De Oosterscheldeschool in Scherpenisse krijgt burgemeester Nuis op bezoek, naar De Eevliet in Poortvliet gaat brandweercomman dant Koos de Feijter en naar De Kraal in Tholen politieman Chris Hage. Ook De Veste in Tholen doet mee. De datum - de elfde van de elfde - heeft het samenwerkingsverband Regio West-Brabant ertoe gebracht om carnavalsverenigingen en bouwclubs uit te dagen met ideeën te komen voor een duurzame carna valsviering. Omdat Tholen meedoet in de regio, wordt ook De Vlooien- trappers in Oud-Vossemeer hier bij betrokken. De elf beste, origineel ste of meest praktische ideeën wor den gepresenteerd als de 11 duur zame tips'. Als voormalige prins carnaval spreekt dit wethouder Hommel bijzonder aan. Daarnaast is hij blij met de West-Brabantse aandacht voor duurzaamheid. „Vo rig jaar waren gemeentebestuurders van Woensdrecht en Bergen op Zoom in Tholen te gast op de Dag van de duurzaamheid. Ze keken hun ogen uit!" De politie ging aanvankelijk op zoek naar wapens, maar vond een in werking zijnde hennepkwekerij aan de Oudelandsedijk in Tholen. Daarom werden donderdagmorgen medewerkers van de gemeente opgetrommeld om de kwekerij te ontruimen. Er waren geruchten dat er wapens lagen, maar de politie trof donderdagmorgen bij een huiszoeking een hennepkwekerij aan bij het woonwagenkamp aan de Oudelandsedijk in Tholen. In een schuur op het erf werden 70 hennepplanten aangetrofTen en op het terrein nog eens 50 volgroeide wietplanten, waarvan een deel was geoogst. De planten en bijbe horende kweekmaterialen, zoals lampen en ventila tors, zijn daarop weggehaald en vernietigd. Een ar restatieteam viel om negen uur 's morgens de woning binnen. Er waren op dat moment twee jon gens in het huis aanwezig en die werden aangehou den op verdenking van het vervaardigen van soft drugs. Het betreft een 17-jarige jongen uit Tholen en een 14-jarige jongen uit de gemeente Schouwen-Dui- veland. De 17-jarige is in verzekering gesteld en de 14-jarige is na verhoor weer op vrije voeten gesteld. De laatste verklaarde alleen op bezoek te zijn. De po litie vond ook een jachtgeweer, maar daarvoor is nie mand aangehouden. Volgens een woordvoerster is het in huis hebben van een jachtgeweer toegestaan, mits de eigenaar daar een vergunning voor heeft. Maar beide jongens waren minderjarig en een ver gunning wordt volgens de woordvoerster alleen aan volwassenen verleend. Het is niet bekend van wie het jachtgeweer is. Aandacht voor energiebesparing is wat de gemeente Tholen en w oning corporatie Stadlander voor hebben met de energiemarkt in Sint Phi lipsland. Op dinsdagavond 1 november zijn in dorpshuis De Wimpel tal van nuttige tips te krijgen over energiebesparende maatregelen en zui nig omgaan met energie. In een onlangs verschenen rapport komt de Algemene Rekenkamer tot de conclusie dat er maatregelen van de regering nodig zijn om de gestel de doelen op het gebied van ener giebesparing te halen. Al sinds 1995 besparen zowel burgers als bedrij ven en de overheid zelf minder energie dan de kabinetten wilden. Voor de energie-intensieve energie bestaat sinds de introductie van de C02-emissiehandel in 2005 geen wettelijke verplichting meer tot energiebesparing. En het huidige kabinet heeft het nationale doel. bo venop de Europese doelstelling, los gelaten. Wat dat betreft, is de aandacht van het Thoolse gemeentebestuur voor energiebesparing actueel. Zelf doet ze momenteel in Poortvliet een proef met led-lampen als straatver lichting. Energie besparen is zowel goed voor het milieu als voor de portemonnee van de inwoners. Op de markt in Sint Philipsland bieden energiespecialisten in hun stands in formatie en tips. Ook via 'Energie bewast, thuis besparen' op de websi te van de gemeente is er het nodige over te vinden. Verder zijn er in De Wimpel doe-activiteiten zoals ener- giefietsen. En leerlingen van beide basisscholen in het dorp beelden in werkstukken hun ideeën uit over energiebesparing. Bezoekers kun nen eigen energietips inbrengen. De tien beste worden beloond met een spaarlamp en op de website van de gemeente geplaatst. Ook voor de eerste 250 bezoekers van de energiemarkt ligt een gratis spaarlamp gereed. Ze moeten dan de brief meebrengen die onlangs in het dorp huis aan huis is verspreid. Huurders van Stadlander kunnen de lamp in de stand van de corporatie afhalen, niet-huurders kunnen te recht in de stand van de gemeente. Naast de brief heeft iedereen een folder gekregen, met de bedoeling om deze voor het raam te hangen en zo de energiemarkt extra onder de aandacht te brengen. Eén van de adressen waar dit gebeurt, krijgt een prijs. De energiemarkt is voor ieder een vrij toegankelijk. Ze duurt van half zyen tot negen uur. De verkoop van de woningen die Marsaki en Stadlander bouwen in Stadszicht verloopt voorspoedig. Van de 33 huizen zijn er inmiddels 25 verkocht. Tijdens de open huisdag zat make laar Hans Hopmans van Hopmans en Geense in Tholen niet bij het nieuwe woonzorgcomplex in Stadszicht zoals deze krant vorige week meldde, maar bij het woning bouwproject van 33 grondgebon den huizen van Marsaki en Stad lander in dezelfde wijk. Daarvan zijn er inmiddels 25 verkocht. Op de open huisdag kwamen er nog eens drie kandidaten voor deze huizen kijken. Het in de krant genoemde woon zorgcomplex Buitenhof van Stad lander en Marsaki bestaat uit 36 huurappartementen en drie klein schalige groepswoningen voor de menterende ouderen. Volgens Hopmans wordt het er voor kandidaat-kopers niet gemak kelijker op nu ook de Nationale hypotheekgarantie mogelijk wordt verlaagd. Daar bovenop zijn vanaf 1 augustus ook de voorwaarden van de banken voor het verstrek ken van hypotheken aangehaald, zegt Hopmans. Het aantal woningen dat op Tholen te koop staat is niet 551 maar 520. Dat is het aantal van alle opgetelde huizen in de negen kernen van de gemeente die te koop staan volgens de website huizen zoeken.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 13