Nuis: je wilt toch weten of je kind weer veilig thuiskomt Nieuwe bedrijven Verplichte nascholing krijgt extra glans met diploma goederenvervoer UPS Meijers speelt in Haestinge Jongerenraad houdt verkeersveiligheidsactie in Sint-Annaland Twintig chauffeurs Woonboulevard Poortvliet geslaagd voor mbo Eerste prijs brandweer Stavenisse DÉ SPECIALIST IN ZONNE-ENERGIE Systems Het Thoolse SGP-beleid nder de loep, 12 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 13 oktober 2011 Bravoure Vragen Alcohol weetjes Voorlichting Taxi Motortocht Kiwanis levert 1500 euro op voor Luchtballon Inschrijving in het Handelsregister van nieuwe bedrijven op Tholen en Sint Philipsland in de maand juni. Tholen Oud-Vossemeer Sint-Annaland Stavenisse Sint-Maartensdijk Scherpenisse Poortvliet Sint Philipsland RegioBank3 (rifd STARTEND ONDERNEMER? Bel (0166)-61 25 09 voor een verzekeringsadvies op maat! Slipcursus De blusgroep Stavenisse is zaterdag in Yerseke eerste geworden bij de regionale vaardigheidstoetsen van de Veiligheidsregio Zeeland. Er deden in totaal 30 ploegen mee uit heel Zeeland, waaronder ook die van Sint-Anna land, die vijfde werd. 'Schepenenrace van wezenlijk belang' De jongerenraad Tholen (Joth) heeft in samenwerking met de politie Zeeland en Indigo in de nacht van zaterdag op zondag een preventie al coholcontrole gehouden onder jongeren. Dat deden zij op het Haven plein in Sint-Annaland. Joth-leden gaven jongeren informatie over de gevolgen van alcohol in het verkeer. Ook hielden ze een blaastest. Drie kwart bleek te veel alcohol genuttigd te hebben om nog deel te kunnen nemen aan het verkeer. Naast de actie van Joth op het Havenplein hiel den 12 politiemensen in andere straten nog alcoholcontroles. Van 185 aangehouden bestuurders, liepen er 2 tegen de lamp. Confronteren en bewustmaken. Dat was het doel van de verkeersveilig- heidsactie in het uitgaansleven van Sint-Annaland. Burgemeester Nuis benadrukte dat alcoholgebruik een onderschat maatschappelijk pro bleem is. Hij juicht het initiatief van harte toe. ..Dit getuigt van cre ativiteit. Het is goed dat jongeren hun leeftijdsgenoten benaderen. Zij spreken hun taal. Dat heeft" veel meer effect dan dat volwassenen dat doen. Weg met de onverschil ligheid. de gevaren van alcohol gaan ons allen aan het hart." Bram van Moolenhoek. teamchef van de jeugdpolitie sluit zich aan bij het betoog van Nuis. „Alcohol hoort er bij. Ik drink ook graag een biertje. Daar is niets mis mee. Maar regel datje veilig thuis komt." Met die boodschap ging de jonge renraad om kwart over negen op pad. op zoek naar jongeren. Dat bleek al snel zoeken naar een speld in een hooiberg. Het uitgaansleven begint voor de meesten kennelijk pas om elf uur of later. Bij het cafe taria aan de Molendijk komen Bas Houweling (24) en Kevin Schaegen (16) net naar buiten. Met wat bra voure werken de twee maar al te graag mee aan het onderzoek. Jon- gerenraadslid Simon van Lit (20) onderwerpt de twee jongens aan een blaastest. Bas blijkt nuchter en krijgt een BOB-sleutelhanger. Hoe anders is de uitslag bij de toch al jo lige Kevin. Op het scherm van het blaasapparaat staat: wachten. In de regel betekent dat niet veel goeds. Althans, niet als het langer duurt. Dat vermoeden blijkt te kloppen. De zestienjarige blaast 1.03 promil le. Dat betekent dat hij niet meer op de fiets of scooter naar huis mag. In Nederland ben je namelijk vanaf 0,5 promille alcohol strafbaar bij deel name aan het verkeer. Terwijl Bas zich omdraait om terug het café in te gaan, roept hij: „Dan ga ik nu eens kijken of ik wat aan dat alco holpromillage kan doen." Ook Ke vin gaat terug naar binnen, maar mag van Rob Cijsouw (jeugdpoli tie) nog even terug komen om zich te legitimeren. Rob twijfelt name lijk aan zijn leeftijd. Niet veel later komt de jongerenraad Tom Vroegop (18) tegen. Hij komt net van huis en mag even blazen en een paar vragen beantwoorden. „0,26 promille, hoe kan dat nou?", zegt hij verbaasd en met enige teleurstelling in zijn stem. „Ik heb vanmiddag (Tom scoorde twee keer in het eerste elftal van WHS-red) nog zes bier op. Volgens mij deugt die apparatuur niet." Anne Ars, van het alcoholpreven tieteam van Indigo legt Tom nog Het duurt ongeveer anderhalf uur voordat je lever één glas al coholische drank heeft afgebroken. Wie meer dan 0,5 promille alcohol in zijn bloed heeft, mag niet deelnemen aan het verkeer. Bij een beginnend bestuurder (rij bewijs korter dan 5 jaar) is dat zelfs 0,2 promille. Hoofdpijn bij een kater wordt veroorzaakt doordat je hersenen tegen je schedel aan bonken door een tekort aan vocht in je hoofd. Wie binnen een uur meer dan twintig glazen alcohol nuttigt, kan bewusteloos raken of zelfs overlijden. In een standaard glas bier, wijn of sterke drank zit evenveel al cohol. Geert-Jan Franssen wacht op de alcoholuitslag van Kevin Schaegen. Op de achtergrond Bas Houweling. een aantal vragen voor. De Setal- lander heeft bijna alle vragen goed, op de laatste na: worden vrouwen sneller dronken dan mannen? „Hij antwoordt stellig met 'nee' maar dat blijkt onjuist. Anne legt uit waarom: „Vrouwen bestaan voor een groter percentage uit vet, man nen uit spieren. Spieren breken de alcohol in het bloed sneller af. Nu niet tegen je vriendin zeggen dat ze meer vet heeft, hè?" De jongeren raad wordt tijdens de actie bijge staan door de zogenaamde 'peers' van Indigo. In dit geval zijn dat twee vrijwilligers die veel ervaring hebben met het geven van voor lichting over alcohol aan jongeren. Indigo heeft voorafgaand aan de actie alle jongerenraadsleden een korte training gegeven over de ge volgen van overmatig alcoholge bruik. „De training ging met name in op de feiten", zegt Simon van Lit. „Vanavond hebben we nog even een opfriscursus. Daarin is besproken hoe je jongeren het best kunt benaderen." Eén van de tips die ze meekregen was: stel open vragen. De openingszin van van avond was dan ook: „Hoe ga jij vanavond naar huis?" Met het grootste plezier gaan de Joth-leden de verschillende uitgaansgelegen heden af. Naar mate de avond vorderde. werd het drukker en drukker op straat. In totaal heeft de jongeren raad 185 jongeren preventief ge controleerd. Driekwart daarvan had te veel alcohol genuttigd om nog veilig aan het verkeer te kunnen deelnemen. Toch viel het aantal aanhoudingen die avond mee. De politie heeft 185 bestuurders ge controleerd. twee daarvan hadden te veel alcohol genuttigd. Zij wer den voor nader onderzoek meege nomen naar het politiebureau in Tholen. Eén van hen moest zijn rij bewijs inleveren. De politie deed de controle in de Spuistraat, de kruising Anna van Bourgondië- straat/F.M. Boogaardweg/Bierens- straat en de kruising Hoender- weg/Langeweg. In totaal waren zij met twaalf man sterk op de been, waarvan drie agenten in het dorp zelf. In de alcohol- en drugsbus van In digo gaven preventiemedewerker Elina Janse en stagiair Stefan Koe man tekst en uitleg over de gevaren van alcohol. Jongeren waren er in het begin van de avond niet te vin den in de bus. Wel gingen burge meester Nuis, wethouder Oudes- luijs, Jack Werkman (VVD) en Rob Duijm (CDA) in discussie over al coholgebruik onder jongeren. „Waar is de verantwoordelijkheid van de ouders gebleven", vraagt Nuis zich af. ,Je wilt toch weten hoe je kind 's avonds weer veilig thuis komt?" Elina geeft de heren uitleg over de voorlichting van In digo. „Onze voorlichting begint al op de basisschool in groep zeven en acht. Op die leeftijd beginnen kinderen al te experimenteren. In de eerste twee klassen van het voortgezet onderwijs zetten we dat voort. Ook nodigen we ouders uit op speciale voorlichtingsavonden. Nog maar al te vaak blijkt dat ou ders veel te weinig weten over al cohol. Ook sporen wij hen aan om het populaire indrinken te voorko- Dat jongeren ook verstandig kun nen omgaan met alcohol bevesti gen Madeleine van Houdt (22), Lotje Küsters (24) en Fatjana Hilte (22). „Indrinken daar doen we niet aan. Ja één wijntje, maar dat is al les", zegt Lotje. Voor Fatjana is al cohol geen voorwaarde om het ge zellig te hebben. „Ik kan me prima amuseren met een colaatje. Laat mij maar de Bob zijn." Als de da mes dan toch een keer zo nodig willen doorzakken, dan nemen ze de taxi naar een feest. „Tja, dat kost geld. maar dan kom je wel veilig aan. En als je de kosten met elkaar deelt, dan valt het nog best mee." De motortoertocht die de Kiwanis- club Tholen zaterdag organiseerde, heeft 1500 euro opgeleverd voor de stichting De Luchtballon. Dat is een vrijwilligersorganisatie die vakanties op een park in Calfven organiseert voor kinderen die lijden aan aandoe ningen als astma en eczeem. De Ki- wanisclub organiseerde de tocht voor de tweede keer en kreeg naar eigen zeggen meer voorinschrijvingen dan de voorgaande editie, maar door het slechte weer kwam een groot aantal deelnemers niet opdagen. De tocht vertrok 's morgens vanuit Tholen en eindigde via een route d<x>r Brabant en België in Calfven. Daar werd een cheque met daarop het ingezamelde bedrag overhandigd aan Jeanette Peeters uit Stavenisse, facilitair leider van De Luchtballon. De deelnemers sloten de tocht af met een barbecue. Marjolein Meijers zit 25 jaar in het theatervak en daarom heeft zij een ju bileumprogramma waarin alle perio des van haar muzikale leven voorbij komen. Tholenaren kunnen de mu- ziekvoorstelling Van Berini tot Solex morgenavond in Sint-Maartensdijk bezoeken. De voorstelling is om kwart over acht in Haestinge, maar is ook te combineren met een te reser veren diner in restaurant Het Raedt- huys. Daarbij wordt gezorgd dat de maaltijd op tijd geserveerd wordt. Meijers is tp beluisteren samen met muzikanten Walter en Onno Kuipers, die een legio aan instrumenten bij zich hebben, waaronder viool, man doline, bouzouki, doedelzak en ac cordeon. De liedjes worden gelar deerd met smeuïge verhalen, ont roerende achtergronden en een vette lach. Kaarten zijn verkrijgbaar via de website stichtinguitoptholen.nl. Inspectie peuterspeelzalen. B. en w. hebben de GGD Zeeland aange wezen als toezichthouder voor de inspectie van de Thoolse peuter speelzalen. Groei 19% ondernemingen. In de eerste acht maanden zijn er in de gemeente Tholen 19% meer ondernemingen gestart dan in de zelfde periode van 2010. Van ja nuari tot en met augustus begon nen er 125 bedrijven ten opzichte van 105 vorig jaar. Dit blijkt uit gegevens van de Kamer van Koophandel. Drukwerkaanhuis.nl, Jan van Blois- straat 22, webwinkel in drukwerk, eenmanszaak mevr. A.A.M. Kou- wenhoven-Verbaarendse. Renew Technics, Verbrandestraat 27, in opdracht van derden verrich ten van beveiligings-, bewakings- en servicediensten, alsmede het ge ven van beveiligingsadviezen en het leveren van beveiligingsmidde len en personeel, vennootschap on der firma van W.A. Anthonisse met R. Bos uit Ooltgensplaat en Indigo bvba uit Zelzate in België. Woonlocatie de Klimroos, Burge meester Waghtoplein 10, huizen voor verstandelijk gehandicapten en psychiatrische cliënten; het bie den van huisvesting aan mensen met een handicap, nevenvestiging van Siloah te Ridderkerk. Alivio lounge, Weelhoekstraat 35, een lounge waar men een (non-al coholisch) drankje kan nemen in combinatie met een waterpijp, een manszaak A. Azizi. Lies@work, Schoolstraat 10, com merciële en administratieve onder steuning, eenmanszaak mevr. A.C. Goedegebuure-Gunter. Hoenderweg 13, het bieden van zorg en ondersteuning op het gebied van wonen aan mensen met een verstandelijke beperking, groepsgewijs wonen, 1 plaats, ne venvestiging van stichting Het Gors te Goes. Annewas, Annewas 11, het bieden van zorgen en ondersteuning op het gebied van dagbesteding aan men sen met een verstandelijke beper king. nevenvestiging van stichting Het Gors te Goes. Scheldeoord, Wethouder C.J. Moerlandstraat 34, wooncomplex voor ouderen en thuiszorg, neven vestiging van stichting 't Achter dorp uit Barneveld. Drogisterij Smerdiek. Oostvest 52, kleinhandel in verfwaren en schil dersbenodigdheden. opslag, neven vestiging van drogisterij Smerdiek, Markt 55. Pieter Ballemans Counsellor Coach, Dorpsweg 1, het counsel- Ien/coa-chen van mensen op een gezonde, emotionele basis met tij delijke problemen, eenmanszaak P.J.M. Ballemans. Wokrestaurant China. Stoofstraat 27, eenmanszaak H. Zhang uit Roosendaal, gevolmachtigde S. Hu uit Roosendaal. Maatschap M.M. van Nieuwenhuij- zen en E.A.A. Aarts-van Nieuwen- huijzen, Noorddijk 8, akkerbouw bedrijf met teelt van aardappels, suikerbieten en overige wortel- en knolgewassen lid van AdfiZ Burgemeet 25,4693 CJ Poortvliet - Raiffeisenstraat 2, 4697 CG Sint Annaland 7: (0166) 61 25 09 F: (0166)61 29 12 - E: info@overbeeke.nl - I: www.overbeeke.nl verzekeringen financiële diensten hypotheken pensioenen Advertentie I.M. De chauffeurs met diploma, v.l.n.r. Kees Mol, Peter van Oeveren, Leen Gunst, Frank Meeuwissen, Theo Buijs, Matthijs Goedegebuure, Matthijs den Engelsman, Jaco den Braber, Nico Tijsssen, Ton van der Plicht, Jaap Koeteeuw, Johan Dorst, Piet van Gorsel, Jody van Hemert, Cecile de Clerq (Markiezaat college) Rob van der Klooster, Cees der Nederlanden, Kees Vos en Jan Wielaard. Niet aanwezig waren Maarten Bakx, Tennis de Jong, Joost Krijger, Abby Snoep en John Potappel. Het was voor menig chauffeur van Woonboulevard Poortvliet de afge lopen twee jaar flink blokken. Ze deden niet alleen de verplichte na scholing maar combineerden het met een opleiding goederenvervoer op mho-niveau. Wel allemaal binnen de baas zijn tijd, maar toch. Vrijdag werden er 19 in het zonnetje gezet tijdens de diploma-uitreiking in het logistiek centrum in Sint-Maartensdijk. Drie slaagden niet voor het diploma chauffeur goederenvervoer maar kregen wel een deelcertificaat. Duits en Engels bleek voor sommi gen een struikelblok. De chauffeurs begonnen eind 2009 enthousiast aan de mbo-cursus. Het was een buitenkansje om via de werkgever een diploma te halen. Volgens praktijkopleider Sjaak Quist is het voor de kwaliteit van de medewerkers van belang maar ook voor de kwaliteit van de dienstver lening aan de klanten. De verschil lende onderdelen van de cursus werden door vier partijen opgesteld, Woonboulevard Poortvliet, het Mar kiezaat college, P3transer en ver keersschool Wim Luijten. Volgens Quist zat de verplichte nascholing er aan te komen. Dat is één keer in de vijf jaar. De beroepschauffeurs moeten voldoen aan de eisen van de Europese richtlijn. Dat wordt uitge drukt in een code vakbekwaamheid die op het rijbewijs komt te staan. „Nu konden ze het combineren met de mbo-opleiding. Daarin zaten ook onderdelen die specifiek voor het bedrijf gelden zoals de procedures die er worden gehanteerd. Dat kon op deze manier extra onder de aan dacht worden gebracht." De 44-jarige Kees Vos uit Stavenis se was één van de deelnemers. Hij had het meeste moeite met het Duits, zegt hij. „Ik kende wel wat basisbegrippen uit de tijd dat ik op de technische school zat. Het gaat erom dat je je in het buitenland je verstaanbaar kan maken." Vos heeft dan wel het diploma maar hij zit sinds een jaar op de orderadminis tratie in Poortvliet. „Ik ben door mijn rug gegaan, maar ik heb 8,5 jaar op de baan gezeten." Eerst bij De Groen die toen met vier wagens voor Bouman reed, vanaf 2006 voor Bouman zelf toen besloten werd om het vervoer zelf te doen. ,Jk heb al tijd met plezier gereden. Het is mooi werk: omgaan met de klanten, zorgen dat je de spullen goed afle vert." De chauffeurs rijden voorna melijk in Zuidwest Nederland, soms zijn er verre bestemmingen, onder meer naar Friesland, Groningen en Duitsland. Ongeveer twee keer per maand." De chauffeurs gaan altijd met zijn tweeën de baan op. De bij rijder neemt na een dag het stuur over, „Dan kom je nooit in de knoop met je uren. We mogen twee keer in de week 10 uur rijden, de andere dagen maximaal 9 uur." De chauffeurs deden ook een slipcursus in Goes, „Dan weetje echt wat een auto doet als je moet remmen bij een glad wegdek. Ik heb geleerd dat de wagens die uitgerust zijn met ABS (antiblokkeersysteem red.) heel goed op de weg blijven. Je kunt gerust op de rem gaan staan. Ik durfde voorheen nooit goed te rem men." Vos was al aan de cursus begonnen toen hij met rugklachten te maken kreeg. Hij ziet nu de andere kant van het vak. „Ik zit nu in de voorbe reidende fase. Orders invoeren, klanten bellen en plannen. Voordat er een auto geladen is, komt er heel wat bij kijken." Vos is blij dat er binnen het bedrijf naar een andere plek is gezocht. De chauffeurs zetten hun handteke ning op het diploma bij projectlei der Wim van Gijsel en docente Ce- file de Clerq. Daarna was er een hapje en een drankje. De cursusboe ken zijn voorlopig weer gesloten. Alle ploegen moesten drie onderde len afwerken: een theorietoets, een communicatieonderdeel en ten slot te een 1 -1-2-wedstrijd in de omvang van een 'middelinzet' (met twee blusgroepen en een officier van dienst). Zowel Sint-Annaland als Stavenisse waren 'tweede' arrive rend voertuig op verschillende ba nen. De wedstrijdbanen simuleer den een ongeval op een viskotter waar brand was uitgebroken door werkzaamheden. Op de ene baan waren naast de brand drie slacht offers en op de andere vier. Stavenisse moest eerst de waterwin ning voor het eerste voertuig ver zorgen en vervolgens twee slacht offers redden waarvan er één kneld zat. Sint-Annaland moest ook eerst de waterwinning voor het eer ste voertuig verzorgen en vervol gens de brand blussen. Het korps van Stavenisse bestond uit bevelvoerder John Ponsteen, pompbediener Corné van der Graaf en manschappen Jan Janssen, Ben Polderman, Jan Priem en Frans Eer- land. De deelnemers van Sint-An naland waren bevelvoerder Tom van Iwaarden, pompbediener Johan Knuist en manschappen Nico Over- beeke, Erik-Jan van Driel, Sander Voshol en Johan Vroegop. :ht- be-.k^ X)k I De Schout en Schepenenrace moet een vervolg krijgen. Dat vinden de deelnemende gemeentebesturen, blijkt uit een onder burgemeesters en wethouders gehouden enquête. Reeds vijf jaar achtereen wordt in Sint-Annaland deze dag gehouden voor de colleges van b. en w. van de gemeenten in de Zuidwestelijke Delta, waaronder Tholen. Het pro gramma bestaat uit een symposium, genaamd Zeeuws Palaver en een zeilrace met oude schepen op de Krabbenkreek. De doelstelling van deze race is het vergroten van de be trokkenheid van burgemeesters en wethouders bij de ontwikkeling van de watersportsector, de walrecreatie en de promotie hiervan. 92% van de respondenten geeft aan volgend jaar weer deel te nemen en vinden het evenement 'van wezenlijk belang'. Externe veiligheid. RMD uit Roosendaal heeft van de provincie Zeeland de opdracht gekregen om het project externe veiligheid 2012 uit te voeren. Hiermee zijn 64 uren of 8 dagen van 95,50 euro, dus maximaal 6112 euro mee gemoeid. Op basis van het definitieve inwo neraantal per 31 december 2010 krijgt de gemeente Tholen een iets hogere algemene uitkering uit het gemeentefonds: 5600 euro per jaar. CeciHaweg2 4697 rv 1 Sm Amiatenö 0166-654335 I wmbcon-energysysteïïis.ril Advertentie I.M. Bevraag de SGP-fractie en de SGP- wethouder over het gevoerde ge meentelijke beleid: Recreatieplannen Plan Gorishoek Grote woningbouwprojecten - Masterplan Tholen - Havengebied Sint-Annaland Ondernemerschap Hagelkanon Leefbaarheid kleine kernen Datum: D.V. 14 oktober 2011 Aanvang: 19:30 uur Locatie: Calvijn College Tholen, Zoekweg 3 Sluiting winkels Sluiting zwembaden Debat o.l.v. SGP-jongeren Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 12