Setallander nog in kritieke toestand na ongeval bij Stavenisse Sf - 'Iedereen zei: doe toch iets met je talent, ga naar de kunstacademie' Poolse ambtenaren kijken in keuken van gemeente Joth annuleert talentenjacht Ook ongevallen met auto's op Broekseweg en Postweg, flitspaal Oud-Vossemeersedijk in brand gestoken Franse kap kan wel in Doelweg Bibliotheek gaat weer bieb heten Donderdag 13 oktober 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Dik twee ton voor opknappen torens Boelhouwers en Bandelweska zien elkaar weer Beetje vermaak Sportvissers mogen spitten in Oosterschelde Fotograaf Sjors van der Wulp laat het eiland leven in zwart-wit fotografie Inspiratie Project Tholen. Zo heet de expositie van Bergenaar Sjors van der Wulp (31) die nu in Kunstcentrum Tholen is te zien. Een jaar lang heeft hij rondgetrokken over het ei land. Zomer en winter, ochtend en avond. Met als doel: sfeervolle zwart-wit beelden met veel contrast van zowel typisch als alledaagse onderwerpen. „Het is een leerpro ces, waarin ik mezelf blijf uitdagen." Experimenteren Expositie De uitbreiding aan de achterzijde van de woning van M. Potappel aan de Doelweg in Tholen kan al leen met een Franse kap. Dat was de uitkomst van het overleg tussen aannemer Kees Deurloo en de wel standscommissie. In het oorspron kelijke plan waren de zijgevels in een rechte lijn verhoogd en was er vervolgens een zadeldak op gete kend, maar volgens de commissie was dat niet passend in het be schermde stadsgezicht. Volgens voorzitter zou de monumenten commissie er niet mee akkoord gaan. De commissie stelde voor op de uitbouw een Franse kap te ma ken, zodat de zijgevels al schuin beginnen voordat ze in het dak overgaan. Deurloo had er geen moeite mee om het plan op deze manier aan te passen, zei hij. Hij zou de tekening er op aanpassen. De topgevel wordt in een donkere kleur uitgevoerd. Op het dak ko men keramische pannen. Liefst vijf kerktorens neemt de ge meente volgend jaar onderhanden, een kostenpost van dik twee ton. In Sint-Maartensdijk en Stavenisse (deze laatste staat nu al in de stei gers) worden de torens geschil derd, waarvoor respectievelijk 20.250 en 11.300 euro in de plan ning is opgenomen. Van de toren in Sint-Annaland wordt het voegwerk hersteld (35.700 euro) en in Poortvliet het voegwerk van de torentrans (59.500 euro). Het meeste werk vraagt de toren in Scherpenisse, waar naast voegwerk ook metsel werk opgeknapt moet worden. Hiervoor is 101.000 euro in de planningslijst opgenomen. Aan nog twee monumenten pleegt de gemeente volgend jaar onder houd. Molen De Nijverheid in Sint-Maartensdijk wordt aan de buitenkant geschilderd (17.850 eu ro), aan het voormalige stadhuis in Tholen wordt stuc- en schilder werk uitgevoerd (33.300 euro). De BibliOosterschelde gaat voort aan verder onder de naam biblio theek Oosterschelde. Het is het ge volg van een nieuwe landelijke huisstijl van de openbare bibliot heken. De bibliotheken in de Oos- terschelderegio, die sinds vier jaar onder de naam BibliOosterschelde opereerden, sluiten zich daarbij aan. Deze stap moet leiden tot kos tenbesparing door krachtenbunde ling, een 'sterk' gezamenlijk ima go en grotere herkenbaarheid bij het publiek. Het nieuwe logo bestaat uit een oranje vignet in de vorm van een plectrum dat de samenleving sym boliseert. Daarin zijn drie sym booltjes zichtbaar: een dakje, een stipje en een boek. De eerste bete kent huis van iedereen, de tweede en derde vormen samen een lezer met een boek. De stip symboliseert ook een zoekknop, omdat de bieb een plek is waar mensen ook digi taal informatie kunnen opzoeken. Begin volgend jaar moet de nieu we huisstijl volledig zijn doorge voerd Het is alweer de tiende keer dat ze elkaar ontmoeten: Gré Boelhouwers uit Tholen en Roguslawa Bandelweska uit Iwawa. Dinsdag zien ze el kaar weer op het Iwawaplein in het gemeentehuis. Bandelweska is een van de leden van het ambtenarenteam dat Tholen deze week bezoekt. Boelhouwers is lid van de stichting Tholen-Iwawa. Ze staan aan een van de tafeltjes te praten als oude bekenden. In het Duits. Dat is wel zo makkelijk, zegt Boelhouwers. De Poolse taal be heerst ze niet, net zo min als de Poolse het Nederlands machtig is. Tholen is voor de Poolse geen on bekend terrein. Het is al de vierde keer dat ze hier is. Voor Boelhou wers is Iwawa bekend. Ze gaat elk jaar in mei als daar Koninginnedag gevierd wordt. Dat gebeurt vanaf 2006. Twee jaar geleden hebben de leden van de stichting nog bij een van de leden van de Poolse club die de ste denband met Tholen onderhoudt, gebarbecued, zegt Boelhouwers. Wim van Kempen en Harm Vene kamp waren er toen ook bij, vertelt ze. Bandelweska is ook lid van de Poolse club. Dat schept een band tussen de twee. Bandelweska is als ambtenaar belast met onder meer milieuzaken en af valstoffen en het opstellen van mlieu-effectenrapportages, zegt ze. Samen met de hoofden van de ande re afdelingen stemt ze de plannen voor grote projecten af. Het team komt nu zien hoe de Tholen grote projecten aanpakt en met de burger daarover communiceert. Gemeente secretaris Simon Nieuwkoop is al enkele keren in Iwawa geweest om het bezoek voor te bereiden en over de werkwijze hier te vertellen. Het gezelschap wordt toegesproken door burgemeester Nuis die verge zeld wordt door alle wethouders. Het is echter geen uitwisseling van bestuurders, maar vooral van ambte naren benadrukt Nuis. „We hebben geen illusie dat het voor honderd procent goed doen, maar we hebben wel een beeld van hoe het zou moe ten. Dat willen we u graag laten zien. Het wordt werken en een klein beetje vermaak. Wij hopen dat u kri tisch kijkt naar wat wij doen. Vraag waarom wij het zo doen. Dat is in uw v<K)rdeel maar ook voor ons." Waarnemend burgemeester Mariola Zodrojeweska voert ook het woord en doet een deel in het Nederlands. Vandaag (donderdag) bezoekt het gezelschap het nieuwe Haestinge in Sint-Maartensdijk en de brede school in Sint-Annaland. Vanmid dag zijn ze vrij. Gisteren kregen ze een presentatie van de grote projec ten. Vrijdagochtend vertrekt de Poolse delegatie weer. Ze overnach ten in hotel Kom in Sint-Maartens dijk. Gré Boelhouwers (links) in gesprek met Boguslawa Bandelweska. Sportvisserij Zuidwest Nederland mag vergunningen verlenen aan haar leden voor het spitten van zee aas in de Oosterschelde. Dat laten gedeputeerde staten in een brief aan de organisatie weten. Die had een vergunning aangevraagd voor het spitten van zeeaas op diverse locaties in het Natura 2000-gebied Oosterschelde. Volgens g.s. heeft de belangengroepering voor sport- visserijorganisaties het recht om vergunningen uit te geven aan indi viduele personen voor bovenstaan de activiteiten. G.s. maken ook ex cuses in de brief, daar de vergun ning al in juli is aangevraagd, maar die aanvraag pas eind september beantwoorden. De vergunning is tot eind 2017 geldig. Het zou op 5 november de derde editie van Tholen's got talent wor den, maar die gaat niet door. Lid Jürgen Beens deelde donderdag in de jongerenraadsvergadering in Sint-Annaland mee dat de populai re talentenjacht 'wegens organisa torische redenen op die datum niet haalbaar is'. Hij vertelde dat de desbetreffende werkgroep binnen de jongerenraad uitkijkt naar een nieuwe datum. „Maar ik kan nog niet zeggen of dat nog in 2011 is of dat het 2012 wordt." In een besloten gedeelte vergaderden de Joth-leden over de verdere redenen van het annuleren van de talentenjacht. Volgens Sjors van der Wulp heeft het eiland Tholen iets puurs. dynamiek en emotie. Een foto mag van mij technisch best imperfecties vertonen. Graag zelfs. Het gaat bij mijn foto's tenslotte om de sfeer. Het moet een bepaald gevoel op roepen bij de kijker." Sommige beelden hebben een duidelijke in houd. bij anderen mag de kijker zelf bepalen wat hij er in ziet. De fotograaf noemt zichzelf een kind van de jaren tachtig. Sterk beïnvloed door Ip's van zijn vader die hem bekend maakte met ver schillende muziekstromen. Sjors haalt zijn inspiraties uit muziek van Vlaamse kleinkunstenaars zoals Jo- han Verminnen, bekend van num mers als Laat me nu toch niet alleen en Rue des Bouchers. Maar ook uit Wim Craenen. „Nee, dat zijn geen muzikanten die Vlaamstalige mee zingers maken, maar teksten met een dieperliggende gedachte." Ook werd hij visueel geïnspireerd door de Vlaamse fotograaf Stephan Vanfleteren. Zijn werk kenmerkt zich door sobere zwart-wit fotogra fie. „Inspiratiebronnen zijn voor mij heel belangrijk. Je kunt veel van andermans werk leren." Naast de fotocollectie met beelden van Tholen heeft Sjors ook nog een an der project lopen: minimensch. In dit project speelt hij met de werke lijkheid. Kleine miniatuur poppet jes fotografeert hij op voorwerpen, zoals een toiletrol, op een banaan, een gitaar, of op zijn eigen hoofd. Daardoor lijkt het alsof de hooguit anderhalve centimeter metende poppetjes tot leven komen. «r Bij het ongeval op de Postweg in Tholen kwam de personenauto op het fietspad tot stilstand, de fietser die er tegenaan reed, bleef Op de T-splitsing Broeksweg/Krabbenkreekweg waren drie gewonden bij een frontale botsing tussen twee personenauto's, ongedeerd. Bij een eenzijdig ongeval vrijdagavond op de Oudelandsedijk in Stavenisse is een 39-jarige man uit Sint-Annaland zwaar gewond geraakt. Het slachtoffer ligt nog steeds in kritieke toestand in een ziekenhuis in Rotterdam. De Setallander wordt volgens de politie in coma gehouden, in afwachting van een operatie. De uitslag van de bloedproef de hem in het ziekenhuis is afgenomen, was gisteren nog niet bekend. Er bestonden bij het ongeluk aanwijzingen dat de man te veel alcohol had ge dronken. Hoewel de situatie zorgelijk blijft was er gisteren een lichte verbetering. Het ongeval gebeurde even voor half acht. De bestuurder was volgens de politie waarschijnlijk met hoge snelheid door de bocht gereden (komend vanuit Stavenisse net voorbij de nertsenfokkerij), was de controle over zijn voertuig verloren en tegen een boom aangereden. De auto stond half op de dijk met de rechtervoorkant tegen de boom. De blusgroepen van Stavenisse en Sint-Maartensdijk rukten uit. Met twee lieren werd de auto vastgezet zodat het wegglijden van de dijk werd verhin derd. Na overleg met het ambulancepersoneel werd besloten om de deuren er uit te halen en het dak open te knippen om het slachtoffer 'rechtstandig' uit het wrak te halen. Ook de traumahelikopter was ter plaatse. IX' heli kon onderaan de dijk landen. De brandweer was anderhalf uur in de weer. Dinsdagmiddag vond er op de Postweg in Tholen een ongeval plaats met een personenauto. Een 18- jarige bestuurder uit Yerseke kwam met zijn auto uit de richting van Poortvliet en raakte ter hoogte van de Kadijk de banden van de vluchtheuvel. Hij reed twee banden lek en kon na ongeveer 100 meter zijn auto niet meer besturen waardoor hij via de berm op het fietspad terecht kwam. Op het zelfde moment kwam uit de tegenovergestelde richting een 74-jarige fietser aangereden die via de motorkap op de grond terecht kwam, maar niets mankeerde. IX' auto was total loss en werd door bergingsbedrijf Faasen weg getakeld. Zondag rukten de korpsen van Sint-Philipsland en Sint-Maartensdijk uit voor een ongeval op T- splitsing van de Broekseweg en de Krabbenkreekweg tussen Oud-Vossemeer en Sint-Annaland. Het betrof een frontale botsing waarbij een 59-jarige Belg, een 50-jarige man en een 47-jarige vrouw uit Steenbergen gewond raakten. Ze werden met drie ambulances naar het ziekenhuis vervoerd. De brandweer van Sint Philipsland verleende assistentie. Over de toedracht van het ongeval kon de po litie gisteren nog niets zeggen. Zaterdagavond rukte tegen half twaalf de biusgroep van Tholen uit om de flitspaal op de Oud-Vos- semeersedijk te blussen. De politie was al bezig met blussen. Er is aangifte gedaan van brandstich ting. Ook het hekwerk bij de paal was vernield. De eigenaar deed daar ook aangifte van. Binding met Tholen. Dat heeft hij niet. Tot een jaar terug was hij er slechts twee keer geweest. Maar die twee keer is hij nooit vergeten. „Tholen heeft iets speciaals", zegt Sjors. „Rust, ruimte, vergezichten en een eindeloze horizon. Dat zie je hier in de regio nergens anders. Tho len heeft iets puurs. En hoe cliché het misschien ook klinkt.de tijd lijkt er soms stil te hebben gestaan. Maar dat maakt het wel bijzonder. En daardoor aantrekkelijk voor mij als fotograaf." Wekelijks trok hij er op uit. Soms heel vroeg in de ochtend, een ande re keer laat op de avond. Maar altijd met de auto. Kriskras reed hij over het eiland van Stavenisse tot Tholen en van dijk tot polderweg. Net zo lang totdat hij het juiste beeld had gevonden. „Soms resulteerde dat nergens in", zegt Sjors. „Dan reed ik voor niets het eiland rond. Foto graferen. dat is een kwestie van het juiste beeld op het juiste moment vastleggen. Dat kun je niet plannen. Ook was hij afhankelijk van zijn werk. De Bergenaar werkt als ver zorgde op de psychogeriatrische-af- deling (pg) van residentie Moer- mont. Een onderdeel van stichting tanteLouise-Vivensis. „Ik werk on regelmatige diensten. Mijn werktij den verschillen van dag tot dag." En daar maakt Sjors optimaal gebruik van. Het geeft hem de vrijheid om op verschillende momenten van de dag er op uit te trekken. De ochtend en avond hebben zijn voorkeur van wege de lichtval. „Avondlicht geeft schitterende schaduwen en met de zon erbij hoge contrasten. Maar ook het vroege ochtendlicht, wanneer de mist nog boven het land hangt, is schitterend." Als Sjors eenmaal een mooi beeld voor ogen heeft, gaat hij aan de slag met verschillende technieken. Zo speelt hij met de sluitertijden, dia fragma's en scherpte/diepte. Dat doet hij met een semiprofessionele spiegelreflexcamera. „De automati sche stand, die hadden ze van mij best achterwege mogen laten", zegt hij. „Laat mij maar alles zelf instel len. Alleen dan krijg ik de foto die ik ook in mijn hoofd heb. Dat kan soms best even duren. Maar ik expe rimenteer net zolang totdat ik het ge wenste resultaat heb." Sjors is ie mand die denkt in beelden. Hij ziet de foto die hij wilt gaan maken al voor zich. „Dat was ik als kind al. Ik tekende er veelvuldig op los. Niet al leen met pen, maar ook met houts kool. Iedereen zei tegen mij: 'doe iets met je talent, ga naar de kunst academie.' Dat is er nooit van geko men. Thuis hadden mijn ouders de opvatting dat ik beter iets kon doen waarmee ik zekerheid had. Mis schien had ik achteraf naar mijn ge voel moeten luisteren. Ik weet het niet. Anderzijds denk ik: was ik er toen wel aan toe?" Net voor dat Sjors dertig werd, is hij begonnen met het volgen van een fotografie cursus aan het kunstcentrum de Nieuwe Veste in Breda. „Daar heb ik de basis geleerd van composities en technieken. En daar maak ik nu gretig gebruik van." Al zijn foto's zijn in een uniforme zwart-wit stijl gemaakt. Volgens de fotograaf krijgt zijn werk daardoor een extra dimensie. „Het geeft de beelden iets mystieks. Kleur leidt alleen maar af. Wel moet ik toege ven dat ik de foto's bewerk op de computer." Sjors past waar nodig het contrast aan om extra nadruk op het onderwerp te leggen. Ook laat hij verschillende effecten op de beelden los. Niet om de kwaliteit te verbeteren, maar juist meer sfeer te geven. Digitale foto's vindt hij te perfect. „Het is haast steriel", zegt hij. „Daardoor verliezen de beelden Het is overigens voor het eerst dat Sjors exposeert. „Fotograferen doe ik eigenlijk nog maar twee jaar", zegt hij. Het verraste de Bergenaar dat hij zijn foto's tentoon mocht stellen in Kunstcentrum Tholen. ..Dat was eigenlijk gewoon een brutale actie. Ik heb een mail ge stuurd naar de eigenaars Andrea Cook en Francesco Antonietti. Zij waren direct enthousiast. Ik ben hen heel dankbaar dat ze mij in de gelegenheid stellen om mijn werk te tonen." De expositie is tot 26 no vember te bewonderen in het kunstcentrum. Heel de maand fe bruari hangen de foto's in de open bare bibliotheek in Bergen op Zoom. Later in het voorjaar zijn ze te zien in de bibliotheek in Tholen en Scaldis Naturalis in Sint-Maar tensdijk. Het wasgoed op de dijk aan de haven in Stavenisse inspireerde Van der Wulp tot het maken van deze opname.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 11