'Als je hier aan tafel gaat zitten, eet je natuurlijk van een bord' Bas, Dinetta en Joep in brons gegoten voor het Westerpoort [R] Remmerswaal Itó s \UM jfmifw Vu 13j{hj MADRI O O O O Kunstwerk Carrièretrap onthuld door modellen GRATIS PROEVERIJ Mike de Rijcke opent 't Hoekske in Sint-Maartensdijk www.remmerswaal .nl WIJ WENSEN U GOEDE VERKOOP, SUCCES EN VEEL GELUK CDA Tholen richt jongerentak op Donderdag 6 oktober 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 „Er is hier best vraag naar: waar kunnen we 's middags nou even snel eten?", zegt Mike de Rijcke. Hij opent za terdag 't Hoekske. Een lunchroom en cafetaria aan de Markt in Sint-Maartensdijk. En als het aan De Rijcke ligt, wordt het niet zomaar een frietzaak. „Ik vind verant woord 'snacken' belangrijk. Dus de friet wordt niet in vet, maar in olie gebakken. En ik gebruik verse friet. Die ik zelf voor- en afbak." HZ beste van land Kip uit grill Proeven Lastig Bas Polderman uit Sint-Maartensdijk glundert. Daar staat hij dan toch maar. Bovenop het kunstwerk de Car rièretrap dat vrijdagmiddag voor het Westerpoort in Tho len werd onthuld. In brons weliswaar, maar hij heeft er model voor gestaan. Net als Dinetta Ridderhof uit Sint- Annaland en Joep Straatman uit Den Haag. Vastgezet a1 www.remmerswaal.nl V Professioneel en persoonlijk "Wij feliciteren De Rijcke met de opening van lunchroom en luxe cafetaria 't Hoekske ACCOUNTANTS ADVISEURS i/wütrdu opwMMj. iIMJ IMJmmw int JE MAAKT HET MET FIXET VEEL SUCCES LUNCHROOM EN LUXE CAFETARIA JT HOEKSKE Nijverheidsweg 4 4695 RC Sint-Maartensdijk Tel. 0166-66 71 81 Vang 4-6 4661 TX Halsteren Tel. 0164 -68 50 90 www.fixetsintaaaartensdijk.nl www.fixethalsteren.nl LUNCHROOM - LUXE CAFETARIA U bent zaterdag 8 oktober van harte welkom op onze van 13.00 tot 17.00 uur. Maandag 10 oktober gaat de zaak echt open. Tot ziens! Lunchroom en luxe cafetaria 't Hoekske kiest de apparatuur van TABLES WORKBENCHES TOTAALINSTALLATEUR Frietbakjes zijn alleen om mee te nemen, vindt De Rijcke. „Als je hier aan tafel gaat zitten, eet je na tuurlijk van een bord." Hij is hard aan het werk om zijn zaak helemaal ingericht te krijgen voor de ope- -M ning. Het is de bedoeling dat men- I sen straks aan tafeltjes Kunnen eten, of wachten op hun bestelling aan de balie. Er gaan dan niet alleen fri kadellen over de toonbank. „Koken is een hobby van me met passie. Ik wil een combi gaan maken van de lunch in de middag en het warme eten 's avonds. Er komt dan ook een kleine kaart." De hogeschool Zeeland (HZ) in Vlissingen, waar ook regelmatig Thoolse leerlingen een hbo-oplei- ding volgen, is in een onderzoek van tijdschrift Elsevier als beste ho geschool van Nederland uit de bus gekomen. Elsevier heeft gebruik ge maakt van gegevens uit de Nationa- Voor de lunch zijn er broodjes ver krijgbaar, maar ook een uitsmijter of een tosti. En die broodjes, dat zijn stokbroodjes of petit pains. „Als er vraag is naar zachte brood jes, kan dat eventueel." Hij probeert zoveel mogelijk het beeld van de cafetaria voor de vette hap te vermijden. „Een kip wordt hier in de grill bereidt in plaats van in het vet." En een frikadel of kro ket is wel te bestellen, maar De Rij cke wil graag een speciaal assorti- le Studenten Enquête (NSE), waar voor alle studenten in het hoger on derwijs worden benaderd. Van de twintig onderzochte opleidingen, eindigt de HZ met vijf op de eerste plaats. Er zijn 90 bachelor-opleidin gen aan hogescholen en universitei ten beoordeeld. De HZ-studenten gaven hun opleiding een bovenge middelde waardering. ment aanbieden. „Bij een kroket moet je voornamelijk denken aan de goulashkroket." Ook over de aardappels die hij ge bruikt voor zijn friet is nagedacht. „Ik wil niemand tegen het zere been schoppen, maar mijn voorkeur gaat uit naar een Bintje geteefd op zand. Dat is beter voor de friet. Een aardappel uit de klei is wat glaziger en blijft wat bleek. Aan een frietje hoort naar mijn mening kleur te zit ten. Eigenlijk is er geen betere aardappel voor friet dan Bintje." De Rijcke komt uit de gehandicap tenzorg. Ik werk bijna 24 jaar met verstandelijk gehandicapten. Dat doet hij in Brabant. „Ik ben begon nen in Wouw en daar woonde ik bo ven een cafetaria. Ik runde die zaak op zaterdag voor de eigenaar. Toen is de wens voor een eigen zaak ont staan." Daarnaast heeft De Rijcke 12 jaar horecaervaring. 't Hoekske is zijn eerste eigen zaak. De naam De CDA-afdeling Tholen wil jonge ren enthousiast maken voor politiek en richt daarom een jongerentak op: het CDJA. Leden zijn er nog niet, maar de organisatie heeft al wel een bestuur: Leonard van Dis uit Tholen is voorzitter, Bianca Nell uit Anna Jacobapolder is penningmeester en Miranda Wisse uit Rilland is secre taris. Het CDJA gaat op 15 oktober, tijdens het Moonlightshoppen in is Zeeuws-Vlaams, oorspronkelijk komt hij daar ook vandaan. Dat verklaart ook waarom hij in Sint-Maartensdijk is gaan wonen, terwijl hij in Brabant werkt. „In Brabant heb je veel bos en Tholen heeft een vergelijkbaar landschap als Zeeuws-Vlaanderen. Dat trok mij in het eiland." Ter kennismaking houdt De Rijcke zaterdag open huis. „Mensen kun nen van alles proeven tussen een en vijf uur 's middags. Op zondag ga ik even bijslapen van alle verbou- wingsdrukte en vanaf maandag gaan we volledig draaien." De zaak is alle dagen open. behalve dinsdag. Wie denkt dat De Rijcke die dag gebruikt om uit te rusten, heeft het mis. „Ik heb de luxe dat ik nog even slaapdiensten kan draaien bij mijn oude werkgever." Tholen, voor het eerst de straat op om leden te werven. Bianca Nell vertelt dat ze jongeren willen boei en door prikkelende stellingen waarop mensen kunnen reageren via een spel: slaan op de kop van Jut. Het CDJA wil werkbezoeken, trainingen en debatten organiseren. De jongerenorganisatie presenteert zichzelf aan de eigen partij tijdens de ledenvergadering in november. Mike de Rijcke is nog druk bezig met het inrichten van zijn cafetaria en lunchroom, die zaterdag voor het eerst zijn deuren opent aan de Markt in Sint-Maartensdijk. op het beeldscherm van Dinetta's laptop. Franken is zeer te spreken over het resultaat. Hij noemt de onthulling een heerlijk moment en dat had ook te maken met het zonnige weer. „Kunst moet," volgens Fran ken. „Het beeld drukt symboliek en realiteit uit. De trap en de leer lingen hebben een link met de school. Jonge mensen die symbool hebben gestaan staan nu op een „Heel speciaal", zegt de 17-jarige Polderman. Ik vind dat het beeld lijkt." Toch is het alweer ruim twee jaar geleden dat hij voor kunste naar Hans Hermus model stond. Hij is ook een aantal kilo's lichter dan toen en is alweer twee jaar van school af. Bijzonder is ook dat hij nog les heeft gehad van Hermes die zes jaar aan de vmbo-vestiging ver bonden was, vooral toen de school nog in Sint-Maartensdijk stond. Op de nieuwe vestiging was de inmid dels 66-jarige beeldhouwer 14 da gen actief. Polderman deed de gemengde leer weg en zit nu in Rotterdam op het Scheepvaart en Transport College waar hij de opleiding voor matroos in de binnenvaart volgt. Op het beeld steekt hij een diploma in de lucht. Dinetta Ridderhof (16) is ook al van het Westerpoort af. Zij volgt de opleiding tot tandartsas sistente aan het ROC-Zeeland in Goes. Zij zit op de trap met een laptop. En Joep Straatman (14) is een neefje van Hermus die nu vwo doet in Delft. Hij staat tegen de trap geleund te bellen met zijn mo biele telefoon. Als brugklasser die op de eerste schooldag zijn moeder belt om te zeggen dat hij op school is aangekomen. Ze zijn alle drie in levende lijve ge tuige van de onthulling. Samen met bestuursvoorzitter Rob Franken van het ROC-West-Brabant trek ken ze het doek van het beeld dat door leerlingen van de afdeling bouwtechniek is bevestigd. De beelden zijn heel realistisch. Bij Bas is de vorm van zijn mobiele te lefoon in zijn broekzak zichtbaar, Dinetta heeft een ring aan haar ringvinger en de plooien in Joeps broek zijn 'levensecht'. Joep is de het laatste halfjaar alweer tien cen timeter gegroeid dus kan nu al aan het beeld zien hoe hij er twee jaar geleden uitzag. Ze zijn er alle drie over te spreken. Ook Dinetta en Joep zien de gelij kenis. Bas en Dinetta zijn op school uitgekozen uit een groepje leerlingen. Bas vanwege zijn grote kuif en open blik en Dinetta van wege haar manier van lopen en haar fijne gelaatstrekken. Ze ston den op school en in het atelier van de kunstenaar in Putte model en Bas reisde er zelfs voor naar Asten waar de beelden gegoten werden bij de Koninklijke Eijsbouts. Joep was er twee keer voor in Putte, maar werd ook 'opgemeten' toen zijn oom op een verjaardagspartij tje in Den Haag langskwam. Her mes maakte foto's en tekeningen, maar hanteerde ook de centimeter om de lichaamsdelen zo nauwkeu rig mogelijk na te kunnen maken. Alles gemaakt volgens de regels der kunst, is zijn devies: fecit lege artis, staat er dan ook in het Latijn trap met verschillende treden. Die niet allemaal gelijk zijn. Soms zijn ze makkelijk te nemen, soms lastig. Net als in het leven. Soms heb je steun nodig om een hoge trede te kunnen nemen." De trap staat ook voor de symbo liek in het onderwijs, van vmbo via mbo naar hbo. „De koninklijke route." Franken vindt dat het ge bouw van school en bibliotheek mét het kunstwerk nu pas compleet is. „We kunnen er met zijn allen trots op zijn." Hermes lichtte toe hoe het beeld is gemaakt, en dan vooral de drie leerlingen waarvoor hij eerst een frame maakte met tempex waarna hij er minutieus was op aanbracht. De portretten en handen maakte hij eerst in klei om er mallen van te kunnen maken. Om de beelden te kunnen gieten werden ze in stuk ken gesneden. Daarna volgde de afwerking. „Dat heb ik zelf ge daan. Ik heb er tenslotte een bin ding mee. De giethuid is er afge haald en daarna zijn alle onderde len aan elkaar gelast." Ook het patineren met kopersulfiet (dat groen gaat uitslaan) was een be werking die de kunstenaar in eigen hand hield. Een karwei dat twee dagen in beslag nam. De beelden kregen nog enkele behandelingen om ze uiteindelijk de typisch groe ne uitstraling te kunnen geven. Niet onbelangrijk in tijden van kunstdiefstal is de verankering in de betonnen delen van de trap. Bas staat fier aan top en is met lange pennen in de trap vastgezet. Bij Di netta zitten er twee vast aan haar zitvlak en bij Joep aan zijn voet en benen. Volgens Hermes kunnen ze tegen een stootje. „Maar ik kan niks tegen een slijptol doen." Bas Polderman doet even na hoe hij model stond, rechts Dinetta Ridderhof, links Joep Straatman. jk PtópSl jJ accountants belastingadviseurs bedrijfsadviseurs loon- en salarisverwerking personeelsmanagement Bergen op Zoom Laan van Hildernisse Noord 4 Telefoon 0164- 25 6200 Roosendaal 'Kroevenhuis' Streuvelslaan 12 Telefoon 0165 - 58 59 00 Sint-Maartensdijk 'Polderhuis' Onder de ünden 7 Telefoon 0166 - 66 24 69 rixm 'T HOEKSKE Markt 6 4695 CE Sint-Maartensdijk Tel. 0166-664466 Openingstijden maandag, woensdag en donderdag 11.00 - 21.00 uur vrijdag 11.00 - 22.00 uur zaterdag 11.00 - 23.00 uur zondag 16.30 - 19.30 uur. iir Hollaereweg 9A 4698 PH Oud-Vossemeer T: 06 - 5311 72 60 F: 084-83 22129 E: info@granitable.com 11: www.granitable.com Steenbergen Zilverhoek 5 t (0167) 561729 www.madri.nl CV&GAS ELECTRA WATER ALARM DAKEN

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 7