Waterschap overweegt cameratoezicht in strijd tegen vandalisme bij keersluis Actie voor speeltuin in binnenstad Tholen 'Mijn muzieklessen zijn soms een halve gymles voor de ouders' Koperdiefstal windmolens Al voor zevenduizend euro schade aan voorziening in Stavenisse Kazerne Sint Philipsland groter voor stallen van gaspakvoertuig Donderdag 6 oktober 2011 67e jaargang no. 47 Drie kwekerijen hennep ontmanteld Subsidie kaarslicht met zang Kir Royal Budelpack 40 jaar lang ontwikkelen De maat is vol voor het waterschap. De afgelopen zomer is er voor zevenduizend euro vernield aan de keersluis bij Stavenisse. Kosten waarvoor, als de daders niet wor den gevonden, de Thoolse belastingbetaler opdraait. „Er gaat meer gecontroleerd worden. En we bekijken de mo gelijkheden van cameratoezicht", vertelt opzichter Mar co Berkey. Antivandalismepasta Toiletcabine Brandweer vergt komende jaren l ,3 miljoen euro In de Thoolse brandweer wordt de komende vier jaar ruim 1,3 miljoen euro geïnvesteerd. Dat geld is onder meer nodig voor een nieuwe brandweerauto in Stavenis se, een nieuw voertuig voor het duikteam, en voor het uitbreiden van de kazerne in Sint Philipsland om er het gaspakvoertuig te kunnen stallen. Woonlasten hoger 'Een veilige speelplek voor kinderen ontbreekt' Bewoners van het centrum van Tholen gaan actie voeren voor de komst van een speeltuin in de Bosstraat. Dat doen zij donderdag 13 oktober om vier uur: Het is de be doeling dat kinderen en hun ouders die dag met borden en spandoeken naar het grasveld komen. Ter plaatse kun nen zij een petitie ondertekenen. Deze week Muziek met baby's op De Casembroot in Sint-Annaland Muziek stimuleert Ouders m m mm voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2,Tholen, tel. 0166-607060 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,50 per halfjaar, 31,50 per jaar, per post 56,70 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. De politie heeft de hennepteelt op Tholen een flinke slag toegebracht door op één dag drie hennepkwe kerijen te ontmantelen. De actie begon op donderdagochtend. In Sint-Maartensdijk viel de politie een bovenhuis aan de Korte Vest binnen. Er was niemand in de huurwoning van Stadlander aan wezig. Wel trof de politie een complete kwekerij aan met 350 planten. De huurders waren niet thuis. In Tholen deed de politie in een woning in de Kuipersdreef een in val. Ook een huis van Stadlander. Ook daar was het raak. De politie nam 200 planten in beslag en kon twee mensen aanhouden. In beide huizen was geen sprake van bewo ning, zegt woordvoerder Bert Jan sen van Stadlander. De woningcor poratie start in dergelijke gevallen meteen een procedure om huurders uit de woning te krijgen. Ze komen dan ook niet meer op de lijst van woningzoekenden. Tenslotte vond de politie in de Schoolstraat in Poortvliet een niet in werking zijnde kwekerij (in een particuliere woning). De politie en medewerkers van de gemeentelij ke buitendienst haalden overal de planten en de apparatuur weg. Ze werden vernietigd. Uit twee windmolens aan de Anna- vosdijk in Sint-Annaland is koper gestolen, evenals uit vijf windmo lens in Stampersgat en twee in Oude Tonge. Volgens Ronald Kloet van energiebedrijf Eneco is het 'levens gevaarlijk' werk. „Er zit namelijk spanning op, dus het moeten profes sionals zijn geweest. De koperaarde- draad zit bovendien op 60 meter hoogte. Ze moesten eerst de deur openbreken en dan nog een heel eind klimmen." Het koperdraad brengt volgens Kloet een paar honderd euro per windmolen op. Ook van de Bet- helkerk aan de F.M. Boogaardweg in Sint-Annaland is koper gestolen. Het gaat volgens de politie om een 24 tot 30 meter koperen bliksemafleider. Volgens kerkvoogd Iza van Vossen vond de diefstal vermoedelijk plaats tussen zaterdag 24 september 17 uur en zaterdag 1 oktober 10 uur. „Eer der is het niet opgevallen", zegt Iza. „De koperen draden zijn op zes plekken onder de goot afgeknepen." De schade is vooralsnog onbekend, maar wordt gedekt door de verzeke ring. Zangvereniging Kir Royal heeft 500 euro subsidie van de gemeente gekregen voor het wintergala op za terdag 15 oktober. Het concert be staat uit verschillende optredens op verschillende plaatsen in Sint-An naland. Andere verenigingen (mu ziek, zang, toneel) werken eraan mee. Een uur lang wordt de straat verlichting gedoofd en zorgt kaars licht voor de sfeervolle entourage bij een lied, muziekstuk of toneel spel. De uitvoering is voor iedereen toegankelijk. Gezien de opzet van dit evenement, de bijdrage aan de leefbaarheid van het dorp, de posi tieve uitstraling gemeentebreed en de betrokkenheid van vele vrijwilli gers, hebben b. en w. besloten om 500 euro subsidie te geven. De ver eniging pakt uit vanwege het vijf tigjarig bestaan. „Een onderneming moet zich steeds ontwikkelen", zegt André Nieuwkerk van Budelpack. Het Poortvlietse verpakkingsbedrijf heeft dat 40 jaar gedaan, zodat morgen het veertigjarig bestaan kan worden gevierd met een reü nie. „Als wij koekjesfabriek waren gebleven, hadden we niet meer be staan", zo verwijst André naar de historie in de Paasdijkstraat. In middels is zijn zoon Peter directeur aan de Paasdijkweg, waar Budel pack met 100 medewerkers alle stormen heeft doorstaan. Talrijke Tholenaren hebben er gewerkt, hetzij alleen in de vakantie of al 39 jaar zoals Rien Joppe uit Sint- Maartensdijk. Toen hij bij Evert Nieuwkerk op sollicitatiegesprek kwam, kreeg hij direct te horen: „Doe je jas maar uit, dan kun je ge lijk beginnen." Meer over 40 jaar Budelpack op pagina 13. Opzichter Marco Berkey toont een vernield hek bij de keersluis in Stavenisse. De keersluis in het havenkanaal ten westen van Stavenisse oefent al ja ren (ze is in 1976 gebouwd) een grote aantrekkingskracht uit op met name jongeren. Ze springen 's zo mers vanaf de remmingswerken in het water en zwemmen in het ka naal. Dit tot ongenoegen van de watersportvereniging, weet Marco Berkey van het waterschap Schel- destromen. Leden en passanten die met hun boot passeren, moeten be dacht zijn op jongelui die er vlak naast springen waardoor opspat tend zout water in de stuurhut of de roef terecht kan komen. „Ook is er het gevaar dat iemand wordt over varen", aldus de opzichter water keringen en wegen voor Tholen/ Sint-Philipsland. Ook worden wel steentjes naar passerende jachten gegooid. Naast zwemmers worden ook hangjongeren naar de plek een eind buiten het dorp getrokken. Zowel aan de kant van de Groeneweg als aan de overkant bij de Veerweg verzamelen ze zich, in het voorjaar en in de zomer, in de avonduren. Vaak tot na tweeën 's nachts han gen ze er rond, bij auto's met draai ende motoren en luisterend naar keiharde muziek. Beschadigen de zeedijk door er met brommers overheen ts crossen. En ze laten veel rommel achter, ervaren mede werkers van het waterschap die ge regeld bij de sluis controleren. Maar hier blijft het niet bij, er wordt graffiti aangebracht en ook het nodige vernield. Bijvoorbeeld aan de hekwerken die ongewenste bezoekers van het niet openbare terrein moeten weren. Berkey wijst op een gedeelte van het hek dat aan de binnenkant van de sluis omlaag hangt. „Eerst heeft er een hekwerk met spijlen gestaan. Die werden met grof geweld verbogen om er doorheen te kunnen. Wat er nu staat, zou extra stevig moeten zijn door speciale strips. Maar ze krijgen het voor elkaar om ook dit te vernielen." Aan de buitenkant van de sluis ontbreekt het hek mo menteel. „Ze hebben de bevesti gingen gewoon doorgeknipt, dat kun je zien", zegt de opzichter. In verband met de veiligheid is het hek aan weerskanten van het com plex jaren geleden al dichter aan de weg geplaatst. En aan de kant van het bedieningsgebouw heeft het schap met antivandalismepasta aan het hek geprobeerd ongewens te bezoekers te weren. „Dat zwarte spul krijg je bijna niet van je han den." Het is echter niet alleen dat zwem mers zich via het sluizencomplex toegang tot het water willen ver schaffen. „Er zijn er bij die op het terrein van alles verbuigen en los draaien", vertelt Berkey. Een knop voor de sluisdeur is al eens ver nield, net als kantelbare lichtmas ten. Zelf is een keer de kabel van het stoplicht op de sluis doorge knipt. Berkey vindt dit geen kwa jongensstreken meer. Als er aan het mechaniek van de sluis wordt ge morreld, kan immers de veiligheid voor de scheepvaart in het geding komen. „Elk voorjaar attendeer ik de poli tie weer op de situatie bij de keer sluis, met het verzoek om de zaak in de gaten te houden", zegt de wa terschapsmedewerker. Van vernie lingen wordt aangifte gedaan. Dit jaar staat de teller van Scheldestro- men al weer op zevenduizend euro. Geld dat de gemeenschap zal moe ten opbrengen. En niet alleen het waterschap is de dupe, ook de ge meente lijdt schade. Zo ligt op dit moment de deur van een mobiele toiletcabine op de bodem van het havenkanaal. Gesloopt van de ca bine die de gemeente elk zomersei zoen plaatst ten behoeve van be zoekers van het strandje vlakbij de keersluis. Wat ze met de deur heb ben uitgevoerd, hebben de daders zelf gefilmd en op internet gezet. In een overleg met verschillende instanties heeft het waterschap de noodzaak om in te grijpen aan de orde gesteld. Eén van de maatrege len die in overweging wordt geno men, is het neerhangen van came ra's bij de keersluis. Verder zal er structureel gecontroleerd gaan worden bij de sluis en de omge ving. „De politie en de buitenge wone opsporingsambtenaren van het waterschap, de gemeente en Rijkswaterstaat maken daar afspra ken over. Zij hebben ook allemaal de bevoegdheid om te verbaliseren, mocht dat nodig zijn." Het water schap hoopt dat hierdoor een einde komt aan de zinloze vernielingen. Maar het doet ook een beroep op de inwoners om, als ze getuige zijn van vernielingen aan waterschaps eigendommen, daarvan melding te doen bij de politie. De komende twee jaar komen de in vesteringen in de brandweer nog voor rekening van de gemeente. Maar voor de jaren daarna zijn ze niet in de gemeentelijke planning verwerkt in verband met de over gang van de brandweer naar de Vei ligheidsregio Zeeland, blijkt uit de Thoolse begroting 2012 en de meer jarenplanning. Die overgang is per 1 januari a.s. voorzien en Tholen be taalt dan een jaarlijkse bijdrage van ruim twee ton. De uitbreiding van de kazerne in Sint Philipsland (100.000 euro) en het nieuwe voertuig voor de brandweer duikers (110.000 euro) staan voor volgend jaar op de planning. Ook is dan een ton nodig voor het vervan gen van ademluchtapparatuur, veer tig mille voor vier nieuwe hydrauli sche redsets en vijf mille voor het vervangen van alle red vesten. Moni toring van de ademlucht voor de brandweer vergt 20.000 euro, waar mee de totale investering 375.000 euro beloopt. In 2013 wordt het hy draulisch redgereedschap van de blusgroep Sint-Maartensdijk vervan gen (40.000 euro), evenals de com municatiemiddelen (80.000 euro). In 2014 zou de Veiligheidsregio 190.000 euro in de Thoolse brand weer moeten investeren, het jaar daarop zelfs 650.000 euro. In eerst genoemd jaar is de vervanging aan de orde van een personeels- en mate- rieelvoertuig (40 mille), een aanhan ger van de groep Sint-Maartensdijk (25 mille), de ademluchtciiinders (50 mille), audiovisuele middelen in vier kazernes (40 mille), alsmede mate rieel zoals handschoenen, wervel planken, ladders en slijpmachines (totaal 35 mille). In 2015 moet op nieuw een personeels- en materieel- voertuig worden vervangen (40 mil le), maar ook de brandweerauto (350.000 euro) en de reddingsboot (75.000 euro) van de groep Stavenis se. Verder een aantal motorspuitaan- hangers (100.000 euro), een adem- luchtvulstation (60 mille), een testbank voor ademlucht (10 mille) en kleiner materieel (15 mille). Uit de begroting blijkt dat de woon lasten voor een gemiddeld Thools gezin volgend jaar stijgen. Voor wo ningbezitters met 2,8 procent, van 669 naar 688 euro. En voor huurders met 3,1 procent, van 384 naar 396 euro. Daarmee zit Tholen op het lan delijk gemiddelde. Het voorstel is om het tarief van de rioolheffing on veranderd te laten. Dat van de ona>e- rende zaakbelasting stijgt met vier procent: anderhalf procent zoals in het meerjarenperspectief opgeno men, en 2,5 procent extra omdat Tholen anders onder het landelijk gemiddelde blijft. Ook de afval stoffenheffing stijgt, ondanks dat de hoeveelheid Thools restafval is afge nomen als gevolg van de gescheiden inzameling van plastic De gemeentebegroting voor volgend jaar beloopt bijna 52,2 miljoen euro en sluit met een overschot van een kleine 53 mille. Initiatiefnemers van de actie zijn buurtbewoners Natanja Cornelis- sen en Mariska van Dijke. „In de binnenstad is weinig speelgelegen- heid voor kinderen tot twaalf jaar", zegt Natanja. „Het speeltuintje aan de Vlasmarkt is sterk verouderd. Bovendien ligt het verscholen ach ter de beplanting. Daardoor is er weinig sociale controle mogelijk. Ook vinden wij het gevaarlijk dat de speeltuin zo dicht bij het water is." Liever zien de dames een speeltuin in de Bosstraat. „Het is een doodlopende weg met veel so ciale controle. Een ideale plek voor een speelterrein. Bovendien wonen hier in de wijk veel jonge kinde ren." De actievoerders zien graag dat de speeltuigen die bij de voor malige brandweerkazerne stonden, naar de Bosstraat verplaatst wor den. Volgens Cornelissen heeft ie mand van de gemeente daar enkele maanden terug mondeling toezeg ging voor gegeven. De gemeente spreekt dat nu tegen. In het college van b. en w. is besloten helemaal geen speeltuin te realiseren. Om die reden starten de dames een ac tie met de mogelijkheid om een pe titie te onderteken. Deze willen zij na afloop overhandigen aan wet houder Oudesluijs. Theo Moerland uit Sint-Annaland stopt met provinciewerk Bas Polderman is model voor kunstwerk Westerpoort in Tholen Arie Schot haalt herinneringen op aan 25-jarige Oesterdam EN VERDER... Actiecomité zwembad Sint-Maartensdijk trekt Erica Terpstra aan jasje Open huis trekt meer bezoekers dan verwacht naar Thoolse koopwoningen OOK LANGS PLATGETREDEN PADEN VALT DIKWIJLS NOG EEN HELEBOEL TE ZIEN Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Wie een blije baby wil, laat zijn zoon of dochter naar muziek luisteren. Zingen, dansen en muziek maken dragen bij aan de ontwikkeling. Openbare basisschool De Casembroot in Sint-Annaland en het Centrum voor de Kun sten in Bergen op Zoom (CKB) hebben daarom de handen ineen geslagen en een proefles muziek met baby's ge organiseerd. Negen ouders namen met hun kroost deel aan de les. Een kakofonie van geluiden klinkt uit de gymzaal van de CasembrootschoolDe kinderen spelen met rammelaars, trommels en andere muziekinstrumenten. Gelach en vro lijke gezichten. Zowel van kind als ouder. Uit het niets klinkt het indringende geluid van een viool. De kinderen laten plotsklap hun instrument uit de handen vallen en kij ken haast betoverend naar muziekdocent Carola Leertou wer. Al zingend en tegelijkertijd spelend op haar viool vraagt ze de kinderen naar hun naam. Een brede glimlach verschijnt op de gezichtjes. Carola speelt bekende liedjes zoals: klap eens in je handjes, alle eendjes zwemmen in het water en Jan de Waggelman. Bij dat laatste liedje moeten ouder en kind actief meedoen. „Nog een stapje, nu een grapje, dan val ik helemaal om. Bom", zingt ze. Bij 'bom' vallen ze samen op de grond. „Ja, mijn lessen zijn soms een halve gymles voor ouders", grapt Carola. Carola daagt de kinderen en ouders keer op keer uit met liedjes en spelelementen. Samen gaan ze blokken bou wen. „Wie bouwt er mee een toren, bijna klaar en boem", zingt ze. Alle blokjes vallen op de grond. Na afloop van de proefles vertelt Leertouwer wat er zo belangrijk is aan muziek maken met baby's. „Hoe jonger het kind in aanra king komt met muziek, hoe sneller het zich ontwikkelt. Daar is onderzoek naar gedaan. Muziek stimuleert de spraak- en taalontwikkeling en tegelijkertijd de motoriek als je daar dans aan toevoegt. En niet onbelangrijk, mu ziek stimuleert ook het contact tussen ouder en kind." Leertouwer die als muziekdocente verbonden is aan het CKB maakt in haar lessen gebruik van verschillende in strumenten. Uiteenlopend van viool, gitaar en trommel tot rammelaars. „Maar het belangrijkste instrument is nog wel je stem. Daar zijn kinderen het meest gevoelig voor." Alle aanwezige ouders doen enthousiast mee met de proefles. Hoofdzakelijk moeders, een enkele oma en een vader. Die laatste is vrachtwagenchauffeur Aschwin Bur gers uit Sint Philipsland. Zie verder pagina 3. Baby's reageren enthousiast op het indringende geluid van de viool.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 1